Haarlemmer veertig jaar in scheepsprovisiën Rosario met haar Spaanse dansgroep een maand in ons land Operafragmenten in Concertzaal Kort en bondig Zwenking naar links in Indonesië Otto Remer heeft huisarrest in Cairo Solex en Victoria mogen ook op het fietspad 9 Het nieuwe kabinet Doodstraf geëist tegen Griekse communisten Ons land trekt de meeste investeringen uit V.S. aan Keizer Bao Dai naar Parijs vertrokken Raab wil Oostenrijkse politiek voeren Poolse Beria gezuiverd? Remarque in Amsterdam Het vluchtelingenvraagstuk Negerkunst in Schiedam Japan vraagt Nederlandse „landaanwinners" Koningin woonde jeugdconferentie bij Gewonden bij aanrijding Maxi en Ernst Baier weer in ons land Nederlanders gewond bij autobotsing in Zweden Zuster Dien Westendorp werd gehuldigd Nog een plan voor flatbouw in Bloemendaal „Het ding" kan niet varen Examens Priester-jubilea in het bisdom Haarlem Wielrennen „Omloop van de Kempen" Cricket Tour van Flamingo's Softbal1 EDO degradeert ZATERDAG 1 AUGUSTUS 19 53 Vijftien jaar lang zijn Rosario en Antonio, neef en nicht, tezamen opgetreden met een programma, dat tenslotte beschouwd mocht worden als het non plus ultra van de Spaanse dans. Ruim een half jaar geleden is aan hun onvergetelijke samenwerking een einde gekomen, ondanks krampachtige pogingen van inter nationale impressario's om alsnog een verzoening tot stand te brengen. Rosario toog onmiddellijk aan het werk om een eigen groep te vormen, waarmee zij thans een tournée van een maand door ons land maakt, die Donderdagavond in de Amsterdamse Stadsschouwburg begon. Over drie weken komt het gezel schap ook in Bloemendaals Openlucht theater en gelukkig is er voldoende reden om zich daarop te verheugen. De nieuwe partner van Rosario is de Guatemalaan Roberto Iglesias, die te Parijs als een sensationele ontdekking werd be groet. Dit dunkt mij wel wat overdreven, maar hij heeft inderdaad verrassende kwa liteiten. Met de vermaarde dans van de molenaar (een farucca) uit het ballet „De driekante steek" van De Falla toonde hij een prima technische beheersing, zijn flit sende bewegingen als het ware scherp in de ruimte graverend. Speciaal zijn lenig draaien is te prijzen. Zo meeslepend was zijn Zorongo Gitano, waarbij Rosario de tekst van Garcia Lorca zong, dat men een zucht door de zaal hoorde gaan. In Alegrias bleek vooral duidelijk dat verfijning niet het sterkste kenmerk van zijn stijl uitmaakt. Doch wat hij aan zuiverheid nog wel eens miste, vergoedde hij met verwoede ver- overaarsblikken. Op het punt van artis tieke elegantie is de veel bescheidener Juan Alba (uitmuntend in de fameuze Zambra van Turina) stellig zijn meerdere. Hoe men over het optreden van Rosario denkt, is er voor een groot deel van af hankelijk of men haar vroeger naast An tonio heeft gezien. Haar voetenwerk is zo miraculeus als men het maar wensen kan en haar zapateado in de Tanguillo de Cadiz werd terecht langdurig toegejuicht. En voor de rest probeert zij (doorgaans met succes) het publiek in te palmen met een coquette mimiek. Maar ach, hoe mist men de feno menale Antonio, die daar in hun duetten de diepere betekenis aan wist te geven. Het choreografisch talent van Rosario is betrekkelijk gering. Zij verloochent ook het Spaanse karakter door een veel te nadruk kelijke directheid in de relatie van vrouw en man. Werkelijk volledige danskunst, waarbij voor zover mogelijk het gehele lichaam expressief is, kreeg men eigenlijk alleen in de prachtige Valenciana van Juan Alba met Aida Ramirez en Nieves de Juan. Intussen is het toch een zeer aantrekke lijke voorstelling met enkele eenvoudige décors en een weelde van costuums in schitterende kleurencombinaties. Dat men daarbij het betere revuewerk niet ver smaadde bleek ook uit de steeds wisselende opstelling van de drie guitaristen (waarbij de hier te lande reeds populaire solist Juan Garcia de la Mata) in een telkens weer andere belichting. Maar hoe dan ook: het programma is bijna geheel Andalusisch, waarbij de zigeunerdansen royaal de helft van de plaats innemen en daardoor kan dit allemaal natuurlijk wel. Men zou er alleen graag een goed glas wijn bij op tafel heb ben. En het zou nog veel mooier zijn als er geen rookverbod gold. Hoogtepunt was stellig de eerste finale: Seguidillas Gitanas door het hele gezelschap, werkelijk een bijzonder goed nummer, dat op één lijn kan staan met het beste in dit genre, dat wij hier te lande ooit voorgezet hebben gekregen. Van de twee boleros prefereer ik de Castiliaanse van het begin. Die van Rosario en Iglesias (op muziek van Chopin) stond in een veel lossere verhouding tot de klas sieke techniek, die hiervoor nodig is. Ten- Rosario uit Sevilla. slotte moet nog het stukje in zijn onnozel heid grappige Peruaanse folklore woi-den genoemd, dat in de schouwburg wel aardig was maar in het openluchttheater waar schijnlijk een ovatie ontketenen zal. Ook de zanger Alvaro de la Isla mag niet ver geten worden. Als geheel dus een specta culaire vertoning, waarbij men ten onrech te poogt de bekende uitspraak van Argen- tinita: „Anderen hebben bloed, maar de zigeuners rhythme in hun aderen" te over treffen met in het ooglopende bewijzen van sex-appeal. Waarbij wel opgemerkt mag worden, dat de stevig gebouwde danseres sen las Andaluces dclicias, zegt men daarginds weldadig aan de Spaanse smaak beantwoorden. DAVID KONING. Een vocaal kwartet, bestaande uit de sopraan Anita Vallé, de alt-mezzo Irma Seljen-Veptra, de tenor Peter van Zon en de bariton Paolo Gorin, zich aandienend als Nederlands-Italiaans Opera-Ensemble, zou gisteravond in de grote zaal van het Haar lems Concertgebouw een programma van van opera-fragmenten komen uitvoeren, door Willem Rietveld aan de vleugel be geleid. Doch eer het zover was, kwam er een breuk in de combinatie: Gorin liet verstek gaan en werd vervangen door Sie- men Jongsma van de Nederlandse Opera. Zodat het aangekondigde concert van het Nederlands-Italiaans Opera-Ensemble al leen met Hollandse krachten werd uitge voerd, want dit mag ik wel verklappen die uitheems klinkende namen van de beide zangeressen zijn maar theaterpseu doniemen, die het buiten de grenzen beter doen en misschien ook wel in het binnen land een zekere attractie hebben. Eigenlijk was het jammer dat we Paolo Gorin deze avond moesten missen, hoezeer Siemen Jongsma ook zijn best deed om hem waardig te vervangen. Hij zocht het echter wel wat te veel in krachtige tem peramentsontladingen, die mede oorzaak waren dat het in de ensemblestukken, waarin hij betrokken was, nog al erg ram melde. De sopraan Anita Vallé „een nieuw ontdekte ster aan het opera-firmament" heette zij op het programma heeft bij zondere kwaliteiten, maar aan de sterren hemel zie ik haar nog niet schitteren. Er zal nog wel wat stemcultuur nodig zijn eer zij haar hoogte ongeforceerd en toonzuiver zal beheersen. Maar er zit stof in voor een goede dramatische sopraan. Irma Seljen- Vepstra mag zich verheugen in het bezit van een grote stemomvang (haar hoge bes aan het slot van de avond klonk kapitaal) maar haar manier van zingen, die herhaal delijk tot te laag intoneren leidt, kon mij niet bekoren. Vooral het optrekken van de stem is haar zingen zeer nadelig. De heldentenor Peter van Zon is een jonge kracht, waar men veel van verwach ten mag. Aan een stem met veel mogelijk heden paart hij een opmerkelijk theater instinct en een temperament, dat hij echter nog onder bedwang moet leren houden. Dit mag gezegd zijn: het viertal zong deze avond met gloed en overtuiging, wat on beheerst soms, maar bezield genoeg om een publiek van operaliefhebbers voor hun prestaties warm te maken. Vooral met fragmenten uit „De Troubadour" werd succes geoogst. We kregen voorts een goede dunk van de begeleider Willem Rietveld. Uit goede bron verneem ik dat deze groep eind Augustus weer met recht Nederlands- Italiaans Opera-Ensemble zal mogen he ten, want dan voegt zich een Italiaanse bas bij het gezelschap. En dan koestert men ook het plan om in het buitenland te gaan optreden. JOS. DE KLERK. (Van onze correspondent in Djakarta) De oplossing van de Indonesische kabi netscrisis, waardoor de grootste partij, de Masjumi, geen deel meer van de regering uitmaakt, wordt door politieke waarne mers te Djakarta beschouwd als een zwen king naar links. Men grondt deze mening op het feit, dat de P.N.I. de laatste tijd herhaaldelijk met de communistische par tij heelt samengewerkt, ondermeer bij de protest-actie inzake de binnenlandse on veiligheid. Verondersteld wordt dat de P.K.I., hoe wel deze niet in het kabinet vertegen woordigd is, toch een invloedrijke rol zal spelen. Men verwacht overigens dat de te genstellingen tussen de Masjumi en de P.N.I., die niet alleen terug te voeren zijn tot enige actuele problemen, doch dieper liggen, thans nog zullen toenemen nu de Masjumi in de oppositie is gedrongen. DJAKARTA. (Aneta). De Indonesi sche kabinetsformateur, Wongsonegoro, heeft Vrijdagavond medegedeeld, dat hij, toen hij Donderdag de namen van de le den van het nieuwe kabinet bekend maak te, een vergissing heeft gemaakt.Dit kwam omdat hij zeer moe was na elf dagen zware arbeid. Dr. Tobing wordt namelijk niet minister van Voorlichting ad interim, maar wordt definitief minister van Voorlichting. Hij zal ad interim de portefeuille van Ge zondheid beheren. Dr. Leimena zal alsnog verzocht werden om persoonlijk, los van de Parkindo (die niet deelneemt aan het kabinet) de portefeuille van gezondheid te beheren. Sabotage Naar aanteiding van het bericht dat Iwa Kusuma Sumantri minister van Defensie zou zijn geworden op aandringen van de commandanten van de Brawidjaja-divisie en Oost-Indonesië, wijst de voorlichtings dienst van het leger er op, dat het leger zich niet met politiek bemoeit. De chef staf van het leger verzocht de procureur- generaal intussen een onderzoek naar de juistheid van het bericht in te stellen. De chef-staf herinnerde er voorts aan, dat het verspreiden van onjuiste berichten als sa botage kan worden beschouwd. ATHENE (Reuter) De openbare aan klager van het militaire gerechtshof te Athene heeft Vrijdag de doodstraf geëist tegen alle twaalf leiders van de verboden communistische partij. Slechts een der communisten, Nicholas Plumbides, was in het hof aanwezig. De anderen worden bij verstek berecht. De communistische leiders worden beschuldigd van hoogverraad en spionnage. Tegen twee vrouwen, die Plumbides een schuilplaats hadden verleend, werden ge vangenisstraffen van 12 en 15 jaar geëist. Plumbides zou de leider zijn geweest van een groep communistische spionnen, die in Griekenland werkten voor de landen van de Cominform. NEW YORK Naar aanleiding van een onlangs verschenen rapport over belemme ringen voor Amerikaanse investeringen in het buitenland, gepubliceerd door het Ame rikaanse departement van Handel, heeft een correspondent van A.F.P. zich gewend tot enige autoriteiten van het ministerie van Buitenlandse Zaken met de vraag in hoeverre deze moeilijkheden zich tot Ne derland uitstrekken. In het rapport wordt namelijk gesproken over politieke instabiliteit in bepaalde lan den, over deviezenbeperkingen en verschil van ïnening over de voorwaarden voor in vestering. De betreffende autoriteiten leg den er de nadruk op dat de meeste van deze bezwaren niet voor Nederland gelden. Alleen het feit dat Nederland in de afge lopen jaren in staat is geweest meer dan 50 procent van alle Amerikaanse investerin gen in Europa tot zich te trekken, spreekt dienaangaande reeds voor zich zelf. Van Amerikaanse zijde werd zelfs opgemerkt, dat wanneer er één land is waarlegen een minimum aan bezwaren voor Amerikaanse investeringen bestaat, dit land zeker Ne derland is. Zolang de Nederlandse regering de tot dusverre gevoerde stabiele politiek blijft voeren en een grote mate van vrij heid voor de onderneming toestaat zullen de Amerikaanse investeringen waarschijnlijk niet verminderen, aldus de Amerikaanse autoriteiten. CAIRO. (United Press). De voorma lige nazi-generaal en leider van de buiten de wet gesteld Duitse Reichspartij, Otto Ernst Remer, bevondt zich in Cairo in huisarrest. Ook de voormalige SS-officier Springer bevindt zich onder huisarrest. Beiden wor den vastgehouden in de voorstad I-ïelio- polis. Deze maatregel is genomen op verden king dat gepoogd werd in Egypte en an dere Arabische landen nazi-regeringen op te richten. Remer was in Maart naar Egypte ge vlucht. Ondanks een eerdere ontkenning van luitenant-kononel El Bahrawi, chef van de speciale afdeling onderzoek van het ministerie van Binnenlandse Zaken, dat Remer zelfs maar in Egypte was, zei een zegsman van U.P. dat hij en Springer omstreeks 21 Juli huisarrest opgelegd kre gen. Volgens de zegsman zijn Remer en Springer in Damascus geweest en waren zij met valse paspoorten Egypte binenge- komen die het zij in Syrië of de Libanon verkregen waren. Remer en Springer hebben aan de Egyptische autoriteiten een memorandum overgelegd waarin een reorganisatie van Egypte en de andere Arabische staten van het midder.-Oosten langs nationaalsocia- listische lijnen werd voorgesteld. De Egyptenaren weigerden het voorstel te overwegen en zij legden de twee Duit sers huisarrest op om verbreiding van hun ideeën te verhinderen. SAIGON, (Reuter/A.F.P.) Het Viet namese staatshoofd, Bao Dai, is Zaterdag uit Saigon naar Parijs vertrokken voor de besprekingen met de Franse regering over het verlenen van grotere onafhankelijk heid aan zijn land. Naar nu pas van officiële zijde te Saigon wordt vernomen, is Donderdag een Dakota van Bao Dai op het vliegveld van Hanoi door een ontploffing vernield. Men vermoedt dat er sabotage in het spel is. Het toestel stond ,op het punt om met een twintigtal officieren naar Dalat, ten Noorden van Saigon, te vertrekken, toen een der motoren weigerde. Nauwelijks hadden de inzittenden het vliegtuig ver laten, of er deed zich een hevige ontplof fing voor. Er vielen geen slachtoffers. DORNBIRN (United Press). De Oos tenrijkse kanselier, Julius Raab, heeft ge zegd dat de Oostenrijkse regering noch een pro-Russische noch een pro-Amerikaanse politiek nastreeft doch besloten is een Oostenrijkse politiek te voeren. Bij de opening van de textieltentoonstel- ling in Dornbirn leverde de kanselier com mentaar op de bekendmaking van de Sov jet-Unie dat Rusland in het vervolg zijn eigen bezettingskosten in Oostenrijk zal betalen. „Ik moet de dank van de Oostenrijkse regering en het Oostenrijkse volk uitspre ken aan de regering van de Sovjet-Unie wegens haar besluit', aldus Raab. BELGRADO (Reuter). Het officieuze Joegoslavische persbureau „Joegopress" meldt, dat inlichtingen uit Warschau er op schijnen te wijzen, dat de Poolse minister van Binnenlandse Zaken en hoofd van de Staatsveiligheidsdienst, Stanislaw Ratkie- wicz, is „weggezuiverd". Volgens Joegopress was de minister niet aanwezig bij de viering van de Poolse na tionale feestdag op 22 Juli, terwijl de feestelijkheden wel door alle topfiguren uit regering en partij werden bijgewoond. Dit feit wordt te Warschau uitgelegd als de eerste fase van de liquidatie van Rat- kiewicz, die sinds 1944 aan het hoofd van de staatsveiligheidsdienst staat. In de Poolse hoofdstad wordt een en ander in verband gebracht met de val van Beria en andere politici in de Sovjet-landen, aldus Joegopress. Evenals in voorgaande jaren zijn de bekende filmster Paillette Goddard en de niet minder bekende schrijver Erich Maria Remarque weer in ons land gearriveerd voor hun jaarlijkse uitstapje in Europa, waarbij zij hun vrienden zullen opzoeken. Zij arriveerden vanochtend te Rotter dam met de „Nieuw Amsterdam". In de eerste plaats staat een zesdaags bezoek aan Amsterdam op het programma. Re marque hoopt daarna in Zwitserland een nieuw boek te voltooien en Paulette God dard gaat filmen in Londen. In ons verslag over de persconferentie van mr. Van Heuven Goedhart omtrent het vluchtelingenvraagstuk is gisteren een woord weggevallen, hetgeen een storende verminking van de betreffende passage tot gevolg had. De zin in kwestie had moeten ïuiden: „Maar dat neemt niet weg dat de Hoge Commissaris nog altijd twee millioen vluchtelingen onder zijn mandaat heeft (de naar de Bondsrepubliek uitgeweken Oost-Duitsers en andere „expellees" niet meegerekend". In het Stedelijk Museum van Schiedam werd gisteren door de wethouder van cul turele zaken een tentoonstelling van ne- gerkunst geopend. Het materiaal hiervoor werd behalve door particulieren ter beschikking gesteld door het Rotterdamse Museum voor Volkerenkunde en 't Rijks museum voor Volkerenkunde te Leiden. De expositieruimte heeft voor een groot deel het aanzien van een negerhut en bevat talrijke kunstwerken en gebruiks voorwerpen van vele Afrikaanse stammen, zoals de Warundi. de Masai, de Pygmeeën, de Hottentotten en Bosjesmannen. TOKIO (Reuter). Het Japanse minis terie van Landbouw heeft besloten Neder land uit te nodigen een aantal deskundi gen op het gebied van landaanwinning naar Japan te zenden om advies uit te brengen over plannen die op het ogenblik worden voorbereid en naar schatting ruim 25 millioen pond sterling bedragen. Zoals eerder is bericht, heeft de Japan se regering ruim een week geleden beslo ten een aantal Japanners naar Nederland te zenden ter bestudering van de Neder landse methoden van landaanwinning. In het conferentiecentrum Oud Poelgeest te Oegstgeest heeft de Koningin gisteren een lezing bijgewoond, welke gehouden werd door prof. dr. H. Brugmans, rector van het Europese-college te Brussel, voor de deelnemers uit twaalf landen van de oecumennische jeugdconferentie. Prof. Brugmans sprak over „de strijd voor een vredig Europa". In de discussies na afloop van de lezing werd van Duitse zijde de vraag gesteld of de vorming van een hechte West-Europese eenheid Rusland er niet toe zou brengen de greep op de Oost-Europese landen te ver sterken. Prof. Brugmans stelde daar tegen over dat een verbrokkeld en verdeeld Europa niets voor Oost-Europa kan doen. Het voorbeeld van wat Europa geestelijk en cultureel vermag zal de volken achter het IJzeren Gordijn inspireren. Zij zullen dan niet alleen weten waartegen zij strij den, doch tevens waarvoor. Na de discussies heeft Koningin Juliana zich nog geruime tijd met de deelnemers aan de conferentie onderhouden. Op de rijksweg AmsterdamHilversum zijn van morgen even voorbij Muiden een personenauto en een autobus in botsing ge komen. De drie inzittenden van de per sonenauto, de 50-jarige heer K. van der Z. uil Bussum, zijn 24-jarige zoon, die aan het stuur zat en zijn eveneens 24-jarige dochter werden ernstig gewond en zijn overge bracht naar de Diaconesseninrichting te Na arden. De personenauto werd ernstig beschadigd. De autobus, waarin twee pas sagiers zaten, kreeg slechts enige deuken. Van. 7 tot 27 Augustus zal te Rotterdam de internationale ijsrevue van Maxi en Ernst Baier te zien zijn, welk optreden mogelijk is geworden, doordat de Neder landse ijsrevue „Winterdroom" thans een tournée door Duitsland maakt. Sedert 1948 brengen de genoemde voor malige wereldkampioenen met een aantal andere artisten hun ijsballetten. In 1951 kregen zij een eigen theater, dat geheel voor een ijsrevue is ingericht en plaats biedt aan 4000 toeschouwers. De voorbe reiding van de thans vertoonde revue duurde een jaar. Er werkt ook een Neder lander in mee, namelijk Dick Havenaar uit Zoetermeer. Tien personen zijn gisteren gewond bij een botsing tussen een Nederlandse en een Zweedse auto bij Oerebrö in Midden- Zweden. Vier gewonden zijn in het zieken huis in Oerebrö opgenomen. Een van hen is de bestuurder van de Nederlandse auto, de 34-jarige heer A. G. F. E. Regout uit Itteren bij Maastricht, die een bekken fractuur en wonden aan zijn voorhoofd en rechtervoet heeft. De Nederlandse auto was op weg naar Karlskoga. Volgens de verkeersregels in Zweden, waar men links houdt, had de andere auto, die van links kwam, voorrang. De chauffeur van de Zweedse auto bleek geen rijbewijs te heb ben. Beide auto's zijn vrijwel geheel ver nield. Voigens een later ontvangen bericht werd de heer Regout, die op het kasteel Meerssenhoven te Itteren bij Maastricht woont, vergezeld door ikvr. E. Metternich, wonende op kasteel Hillenra.ad te Swal- men, en haar tante, gravin M. M. Collen- berg-Metternich uit Baden in Duitsland. Laatstgenoemde heeft een ribfractuur en een hersenschudding. Jkvr. E. Metter nich werd licht gewond en kon het zie kenhuis reeds verlaten. De minister van Verkeer en Waterstaat heeft thans ook de bromfietsen van het merk Solex en Victoria gelijkgesteld met rijwielen. Gisteren herdacht zuster Dien Westen dorp de dag, dat zij 25 jaar aan het Diaco- nessenhuis is verbonden. In het bijzijn van een groot aantal zus ters en familieleden werd zij toegesproken door de waarnemend-voorzitter, de heer A. W. Voors, die herinnerde aan de vooral voor zuster Westendorp moeilijke oorlogs jaren, toen het kindertehuis in Egmond, dat zij leidde, totaal verwoest werd. Spre ker noemde zuster Westendorp een voor beeld van de ideale diacones, die naast het verplegingswerk ook het maatschappelijk werk een warm hart toedroeg. Vooral als leidster van het Zonnehuis heeft zij bij zonder veel werk verricht. Des avonds ging het gezelschap met een autobus naar Zand- voort, waar de avond op feestelijke wijze werd doorgebracht. Onlangs meldden wij al de plannen voor de bouw van luxueus ingerichte flatwoningen in Bloemendaal op de hoek BloemendaalsewegVijverweg. Hier zal het evenwel niet bij blijven, want dezelfde initiatiefnemers van die flatbouw zullen nu ook een ontwerp gaan maken voor min der luxueus uitgevoerde flatwoningen. De architect K. J. Aanstoot uit Over- veen, het bouwbedrijf W. Thunissen en het makelaarskantoor De Ridder en Strij- bis hebben voor deze tweede flatbouw in Bloemendaal het oog gehad op het terrein gedeelte noordelijk van de Kleverlaan ge legen, tussen de Verbindingsweg en de Korte Kleverlaan. Men wil hierbij uitgaan van een in Overveen reeds bestaande toe stand op het dorpsplein, namelijk een ga rage over de gehele lengte langs het stuk grond met daarboven de flatwoningen ge projecteerd. Ook deze flats zullen evenals die aan de Bloemendaalseweg koopflats zijn. De prijs er van is echter beduidend lager en zal voor deze midden standsflats ongeveer veertienduizend gul den bedragen. Dit plan kan evenals het eerste reeds in 1954 verwezenlijkt zijn. De vraag van drie of vier woonlagen zal ook in dit ge val door de schoonheidscommissie en de (nieuwe) gemeenteraad onder ogen moeten worden gezien. Het onlangs aangekochte terrein heeft een oppervlakte van 3750 vierkante meter. Het gaat niet naar wens met „Het Ding", het door K. de Voogd gebouwde amphi- bievaartuig. waarmede deze in de maand Augustus pleziervaarten langs het Zand- voortse strand had willen maken. Nadat Zondag tijdens het vervoer een der wiel banden defect was geraakt, werd dit euvel op het" strand hersteld. De boot heeft daarna enkele malen in het eerste zwin, zeer tot genoegen van de jeugd, gevaren en bleek goed bestuurbaar en beweegbaar. Er ontstonden moeilijkheden aan de kruk as, die tijdens het vervoer had geleden. De scheepvaart-inspectie keurde het vaar tuig voorlopig af voor het varen met pu bliek omdat het niet genoeg manoeuvreer- baar was. waarna Klaas de Voogd besloten heeft de boot, die nog steeds op het strand lag. te demonteren. Hoewel hij nog steeds noop koestelt, er dit seizoen nog mee op het strand te verschijnen, is de kans daar op niet groot. BINNENLAND De kabelbaan naar de Wilhelminatoren tc Valkenburg heeft Vrijdag proefgedraaid. Deze baan is 250 meter lang en overwint een hoogteverschil van ongeveer 68 meter. Op een onderlinge afstand van 16 meter hangen 31 twee-persoonsstoeltjes. Door de Nederlandse Aardolicmaat- schappij wordt ten Noorden van Ootmarsum een nieuwe aardgasboring voorbereid. De boring zal geschieden in de onmiddellijke nabijheid van de Duitse grens tegenover de plaats waar op Duits gebied eveneens boor installaties zijn opgesteld. In een steengang op de 410 meter-ver- dicping van de staatsmijn Emma te Trebeek is de 51-jarige machinist J. Smal uit Sittard bekneld geraakt tussen zijn locomotief en een zijwand van de galerij. Hij werd zo ernstig gewond dat hij ter plaatse overleed. De Japanse kroonprins, die een officieel bezoek aan ons land heeft gebracht, is Vrij dagmiddag van Schiphol naar Frankfort vertrokken voor een bezoek aan West- Duitsland. Op de luchthaven werd de kroon prins uitgeleide gedaan door de Japanse ambassadeur en door de chef van het Mili taire Huis van H. M. de Koningin. Te Voorburg is overleden de heer B. J. Couvee, oud-gezagvoerder bij de Holland- Amerika Lijn. De heer Couvee was 57 jaar. Op 1 Augustus 1952 ging hij wegens ziekte met vervroegd pensioen. Hij was laatstelijk gezagvoerder op het passagiersschip Noordam. In de week van 19 tot en met 25 Juli kwamen 2 gevallen van kinderverlamming voor. namelijk in Assen en Mierlo. Voorts werden 36 gevallen van diphtherie opgege ven., waarvan 1 in Friesland, 1 in Overijsel, 1 in Gelderland. 4 in Noordholland, 7 in Zuidholland, 7 in Noord-Brabant en 15 in Limburg. Er werden 15 gevallen van para- typhus geconstateerd, waarvan 2 in Gro ningen. 6 in Gelderland. 1 in Utrecht. 2 in Zuidholland. 3 in Noordholland en 1 in Limburg. Onder de pluimveestapel van de land bouwer B. A. Leussink te Ootmarsum is pseudo-vogelpest geconstateerd. Alle 93 kip pen zijn afgemaakt. HAARLEM EN OMGEVING Voor de schoolakte Duits M.O.-A zijn geslaagd de dames A. E. J. Knottenbelt en G. A. M. Mathot, beiden te Haarlem. G. Randtwijk (70) jubileert Vandaag is het veertig jaar geleden dat de heer G. J. Randtwijk te Haarlem, in dienst trad bij J. J. Vinke's Handel in Scheepsprovisiën en Uitrusting N.V. Een kwarteeuw heeft de jubilaris als boekhouder zijn aandeel in de werkzaam heden der firma gehad: hierna verkreeg hij procuratie. Over de pensioengerechtig de leeftijd is de heer Randtwijk al geruime tijd heen; hij heeft zijn 70ste verjaardag reeds gevierd, doch zijn hart trekt naar datgene wat voor hem het werk altijd ge bleven is: een levenstaak en geen sleur uit noodzaak. Daarom dus nog steeds deze activiteit, zij het dan de laatste jaren in een iets rustiger tempo. Het scheepvaartbedrijf is een wonder lijke handelstak. Het eist werken op de klok en vraagt dikwijls het uiterste van hen die erbij betrokken zijn. Aan de andere kant schenkt het de verrassingen waartoe omgang met veel en verschillende mensen van allerlei nationaliteit leiden kan. De firma Vinke verzorgt bij uitstek provisiën voor vrachtschepen. Een grondige waren kennis krijg je in een bedrijf als het onze zeker, zegt de heer Randtwijk, er komt van alles kijken bij de uitrusting van een schip, van proviand tot handdoeken en zeep toe. Hij vertelt een grappig voorval dat hem in een van de eerste jaren van zijn loopbaan overkwam. Er stond een schip op punt van vertrek en op het aller laatste moment moest er nog voor varkens vlees gezorgd worden. Dat was niet zo eenvoudig, maar in een scheepvaartbedrijf staat men zijn mannetje. In een vigelante trok de heer Randtwijk er op uit en kocht bij een boer in de om geving van de hoofdstad een varken dat per rijtuig naar het schip werd vervoerd. Het dier had echter geen vrede met de gang van zaken en schreeuwde uit alle macht. Het publiek, lacht jubilaris nu nog bij de herinnering, keek verschrikt en dacht op zijn minst aan duistere zaken! Er gebeurt wel een en ander in een levendig bedrijf als dat waar de heer Randtwijk nu alles al tot in détails van kent. Op de receptie die vanmorgen ten kan tore der firma plaats had, zal nog wel menige herinnering aan voorbije jaren in de collegakring zijn opgehaald. En thuis. Ternatestraat 41 in Haarlem-Noord, kan men de jubilaris gelukwensen met deze bijzondere gebeurtenis. Te Haarlem behaalden het Mulo-diploma A: E. W. Eijlders, D. H. de Vries, G. A. J. van Graas, J Dooijs, E. A. Pape, J. R. van der Lende, W. G. van der Lende. J. Theijs- meiier. allen te Haarlem: L. Blom. P. J. Bos, G. S. Rietkerk allen te Lisse; A. J. Kruk. B. Vromans, beiden te Bloemendaal: C. J. van der Kolk. P. van der Meer. beiden te Hille- gom; J. van der Mooren. L. C. Putten, bei den te Bennebroek; J. Schalk te Haarlem mermeer; K. K. Kluijt te Vijfhuizen: L. M. Luyten te Halfweg: O. M. Kraan te Sant- ooort: M. Wijnands, J. J. van Koperen en E. Lizé. allen te Heemstede; R. R. Riemersma te IJmuiden. Hoofdakte Te Haarlem zijn voor het examen hoofd akte geslaagd de heren: C. J. Mol, W. Roor- da. beiden te Haarlem en I.. Bakker te Wor- merveor; de dames: A. W. Blom te Haarlem en N. J. Steenstra te Amsterdam. Voor afdeling B slaagden de heer: B. H. Munnik en mej. R. A. J. Grabrandt. Op 15 Augustus zal em. pastoor Herma- nus J. Ch. Haver, erekanunnik in Huize St. Bavo, Heemstede, zijn 55-jarig pries terfeest vieren. Eveneens op 15 Augustus zullen pastoor Wilhelmus M. Bosch te Aerdenhout en pastoor Josephus Th. van Galen te Overveen en pastoor Gerardus P. A. v. Zuylen van de H. Agatha, Heren weg 277 Lisse, de dag herdenken, dat zij veertig jaar geleden tot priester gewijd werden. Op 16 Augustus viert Joannes Nolet, em. hoofdinspecteur R.K.L.O., Peperstraat 17 Beverwijk, zijn 50-jarig priesterfeest. Beslissend voor Tonny Peters en Arend van 't Hof De Haarlemmer Tonny Peters en Arend van 't Hof uit Sassenheim, beiden van de HSV „De Kampioen", behoren tot de twaalf voorlopig geselecteerden voor het wereld kampioenschap op de weg voor amateurs, dat op 29 en 30 Augustus in Lugano wordt gehouden. De laatste selectie waarbij er zes afvallen vindt Zondag 2 Augustus plaats in de „Omloop van de Kempen" een amateurklassieker over 200 kilometer met start in Valkenswaard (N.-Br.). Slaan de „De Kampioen"-leden in deze wedstrijd een goed figuur dan zijn ze wel haast zeker van een plaats in de ploeg voor het wereldkampioenschap. Arend van 't Hof, die verleden jaar reeds deel uitmaakte van de Olympisch- en we- rcldkampioenschapsplocg. behaalde in Hel sinki een tiende plaats en liep in Luxemburg grote achterstand op door een valpartij. Vroeg in het nieuwe seizoen vestigde hij de aandacht weer op zich door het met groot machtsvertoon winnen van enkele cycle crossen, waaronder die van Kraantje Lek. Voorts bracht hij verschillende straat rondjes, w.o. Santpoort. Tuitjehorn, Wier den etc. op zijn naam en boekte een étappe overwinning in de „Route de France", waar hij in de eindklassering de dertiende plaats bezette. En passant won hij met Piet Peters samen een koppelwedstrijd over 62'i kilo meter in Duitsland en deed in de laatste week weer van zich spreken door de Ronden van Meppel, Brummen en Soesterberg in één week tijd te winnen. Tonny Peters begon het seizoen niet zo goed als zijn clubgenoot, maar reed zich ge leidelijk in vorm. In de Ronde van het IJsel- meer. behaalde hij in de tweede étappe een eervolle zesde plaats en onderscheidde zich door zijn strijdlust in de Ronde van Velsen- Noord en het wegkampioenschap van Ne derland in Zandvoort. Zijn laatste triomf was een overwinning in de Ronde van Dordrecht. De „Omloop van de Kempen", waarin ook Piet Peters en Piet van Roon starten, zal de beslissing moeten brengen of er twee Haar lemse amateurs naar Zwitserland worden gezonden of geen. De Haarlemmer Wim Rus man daarentegen start Zondag als favoriet in de Ronde van Rijen (N.Br.). een wedstrijd over 120 kilometer. Twee Brabantse ronden n.l. Willebrord en Dongen staan reeds op zijn erelijst. Het cricketelftal van de Flamingo's zal van 12 tot en met 20 Augustus enkele wedstrij den in Engeland spelen. Het wedstrijdpro gramma luidt: 12 Augustus: Lensbury CC te Paddington; 13 Augustus: Butterfly te Londen: 14 Augus tus: MCC op Lords (Londen); 15 en 16 Augustus: Free Foresters, Bury St. Edmunds (Essex); 18 en 19 Augustus: Royal Air Force te Henlow; 20 Augustus: Colchester en East Essex CC te Colchester. Het elftal van de Flamingo's zal uit de volgende spelers bestaan: Gallois (captain), Van der Luur, A. Schuur. Vriens, Colthoff. Van Arkel. W. van Manen (allen HCC), Leeftink (PW), Alders (VVV), Ingelse (Quick N), A. de Waart (Kampong). Het kampioenschap van de eerste klasse van de Nederlandse Dames Softballbond is Zoals bekend behaald door HHC uit Haar lem. De eindstand luidt na de laatste wed strijden: 1. HHC: 2. Schoten; 3. VVGA; 4. HCK; 5. Gymnasion; 6. SC Haarelm; 7. EDO. Laatstgenoemde vereniging degradeert automatisch om plaats te maken voor O WO uit Amsterdam, of het Haarlemse DSB, da beide tweede klasse kampioenen.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 7