iSpiec/el Oporten Prins Bernhard wint dressuur nationaal concours-hippique Voorbereidingen Olympische Spelen nu in volle gang Spanje komt met zeer jong polozevental naar Nijmegen Stad Melbourne het centrum Oder i Cor Braasem schrijft uit Spanje Wonderlijke vragen van journalisten 7 u kuj! Cricketstadion met 120.000 plaatsen Zwemmen Georg Zacharias overleden Merkwaardige testmatch BARTELJORISSTRAAT 20 TEL. 13439 Waterpolo Weer een nederlaag van HVGB; DWR 2 kampioen Tennis De Mos ook in dubbelspel uitgeschakeld Om de Galea-beker Athletiek Kluft (Haarlem)' tegen België in Antwerpen Sport in 't kort Centrale voetbaltraining begint op 25 Augustus Haarlemse Voetbalbond in beter gebouw Alleen een vier Record aantal records ,Jongen Jonge David Wielrennen Lof voor Nederlandse Tour-ploeg ZATERDAG 1 AUGUSTUS ï953 ADVERTENTIE In een gestaag stro mende regen is gis termiddag in Den Haag het nationaal concoxi.rs-hippique vande Zuid-Hollandse Jachtvereniging be gonnen. Prins Bern hard die zich sinds hij op medisch advies met: springen is opgehouden op de dressuur is gaan toeleggen, won voor het eerst een dres- suurwedstrijd. Hij jverd met Arquebuse eerste in de lichte dressuur proef. Bij de prijsuitreiking werd zoals bij de Zuid- Hollandse gebruike lijk is ook het paard niet vergeten. Op het programma van gisteren stond ook een springcon cours L. Het werd gewonnen door S. Pruikemakcr op Tau rus voor de kolonel Pantchoulidzev met Veracruzano. M. Kos ter uit Zandvoort wérd zesde met Ra- mona. Ook hij reed een foutloos parcours. Een geheel nieuw nummer was een keuring van volbloeds gereden door jockeys Op het programma van gisteren stond ook een springconcours L. Ï-Iet werd ge wonnen door S. Pruikemaker op Taurus voor de kolonel Pantchoulidzev met Vera cruzano. M. Koster uit Zandvoort werd zesde met Ramona. Ook hij reed een fout loos parcours. Een geheel nieuw nummer was een keu ring van volbloeds gereden door jockeys in renkleuren. Pije won dit concours met de bijzonder mooie hengst Stormalong voor PI. Conijn met de tweejarige Sans Valeur en H. J. van der Kraats met Dicky. Het springconcours voor amazones werd ge wonnen door mevr. Gtibbe-Pccrcboorn met Herald voor mevr. Albers Pislorius-Fok- kelman met Kilkenny Cat. Dat het gisteren een aantrekkelijke con- coursdag was kon men moeilijk beweren, wedstrijdrijden onder de douche is nu eenmaal nooit een pretje. Het was bijzon der sneu voor de Zuid-Hollandse, die zich zo bijzonder veel moeite heeft gegeven en nu in de wielen werd gereden door de enige factor, die zij niet in de hand had. Misschien is het weer haar op de twee be langrijkste dagen, vandaag en morgen, echter beter gezind. De voorbereidende maatregelen met be trekking tot de organisatie van de Olympi sche Spelen van 1956 in Melbourne hebben een vlot verloop en rapporten over de stand van zaken worden geregeld aan het I.O.C. gezonden. Tot hoofdvertegenwoordiger van het organisatiecomité met uitgebreide be voegdheden, zodat de gehele verantwoorde lijkheid voor de organisatie en het verloop der spelen op zijn schouders komt te rusten, is onlangs luit. generaal W. Bridgeford be noemd, de voormalige opperbevelhebber van de strijdkrachten van het Britse gemene best in Korea. Hij is 58 jaar en heeft een goede naam als militair, diplomaat en admi nistrateur. Met uitzondering van ï-oeien en kano zul len alle nummers van het program op velden en in stadions in de onmiddellijke nabijheid van Melbourne worden verwerkt. Het Olympische stadion, het zwembad en nog vijf andere terreinen zijn minder dan drie kilo meter van het centrum van de stad ver wijderd. De regering van de staat Victoria zal zorgen voor de bouw van een Olympisch dorp met accomodatie voor zesduizend deel nemers en officials. De federale regering verstrekt hiertoe een voorschot van twee millioen Australische ponden. Zoals bekend is men teruggekeerd tot het oorsproonkelijke plan om de bekende cricket ground te gebruiken als Olympisch stadion, en het veld aan te passen aan de technische voorschriften van de internationale Amateur Athletiek Federatie. Er komt een loopbaan van 400 meter, waarvan het Noordelijke rechte stuk van 150 meter acht banen krijgt. De rest van de baan krijgt er zeven. Accomodatie vergroot. Onmiddellijk na het bezoek van koningin Elizabeth in het begin van 1954 zullen de werkzaamheden beginnen voor de opvoering van de capaciteit van de cricket ground. Een grote bestaande tribune zal worden af gebroken en vervangen door een moderne van staal en beton, die plaats zal bieden aan 43.000 toeschouwers en voor het grootste deel overdekt zal zijn. De totale capaciteit van het stadion wordt hierdoor van 85.000 gebracht op 120.000 Het stadion ligt ongeveer anderhalve kilo meter van het centrum van de stad en is omringd door terreinen die ruimte in over vloed bieden voor de opstelling van de ploe gen op de openingsdag en voor het par keren van auto's. Uiteraard zullen de openings- en sluitingsplechtigheden zich in dit stadion afspelen, alsmede de atletiek wedstrijden. de finales van het hockey- en het voetbaltournooi en de hippische wed strijden. Nieuw zwembad Vlakbij het hoofdstadion zal op een ter rein dat al jaren lang een athletiekcentrum is geweest en „Olympic Park" heet, een zwembad worden gebouwd dat aan de FINA-bepalingen voldoet en 300.000 Austra- lisché ponden zal kosten. Volgens de plan nen moet het in de loop van 1955 gereed komen. In hetzelfde park wordt een wieler baan aangelegd met tribunes voor 5000 toe schouwers. De kosten worden op 120.000 Australische ponden geschat. Een bestaand terrein in het park zal worden ingericht voor de training van athleten, die aan de Spelen deelnemen. Een dagelijks tijdrooster In Berlijn overleed op 70-jarige leeftijd Georg Zacharias. In 1904 werd Zacharias Olympisch kampioen op de 400 meter school slag en het eerste wereldrecord op deze af stand kwam op 11 Augustus 1907 op zijn naam. Hij legde toen de 400 meter school slag in 6 min. 53.4 sec. af. FRANS HALS-TOURNOOI. Zondag avond om acht uur houdt het Frans Hals- Comité, in gebouw Jansstraat 48, een Kla- verjas-avond om fraaie prijzen. voor de athletieknummers is ter goedkeuring aan de I.A.A.F. gezonden. De plaatsen Voor de andere Olympische wedstrijden zijn o.m. de volgende plaatsen aangewezen: Worstelen: de tentoonstellingshal, het grootste gebouw van Melbourne. Gymnastiek en basketball: het „Glacia- rium", een overdekte schaatsbaan. Voetbal en hockey: voorronden op terrei nen in de omgeving van Melbourne, finales in het Olympisch stadion. Zeilen: de baai van Port- Phillip, de grote baai van Melbourne waar geen riffen zijn en men geen last heeft van het getij. Rooien cn kanc: het Wendouree meer bij Ballarat, 112 kilometer van Melbourne, in het binnenland. Er is een baan van 2000 meter, uitgezet op stil water dat overal 1.75 meter diep is. Geweer- cn pistoolschieten: de schietbaan van Williamstown, 16 km. van het centrum van de stad. Moderne vijfkamp en het paardrijden: op een terrein bij Melbourne, de overige onder delen in de voorsteden. Dinsdagavond jongstleden om half zeven werd de laatste bal gebowled in de vierde testmatch tussen Engeland en Australië op Headingley in Leeds. Men weet het, voor de vierde maal dit jaar eindigde de wedstrijd in een draw. De vijfde van de serie zal nu pas de be slissing kunnen brengen. Wat. echter het meeste opvalt na de ongetwijfeld grotere capaciteiten van de Australiërs (die zij echter nog niet in een overwinning wis ten om te zettenis wel het feit dat tot nu toe hoge totalen uitbleven. De hoog ste score in een testmatch van dit jaar was de 372 in de eerste innings van de Engelsen in de tweede match op Old Trafford. Waar ligt dat aan? Zijn de battingprestaties zo veel achteruit ge gaan of hebben de bowlers de overhand gekregen? Wie de verrichtingen van de Australische fastbowlers Miller cn Lind- wall en de Engelse spinbowler Alee Bedser en Bailey heeft gevolgd gaat wel aan het laatste denken. Waarbij echter in overweging moet worden genomen dat enkele malen de weergoden de bowlers wel erg gunstig gezind waren HOE dan ook, hoge totalen bleven uit. Dat is wel eens anders geweest. We willen u vandaag vertellen over de eerste testmatch tussen de Engelsen en de Au straliërs in 1938, toen Denis Compton en Bill Edrifn, die ook dit jaar nog meespelen, beiden hun debuut maakten in test-cricket. Twee jonge knapen (Denis was 20 en Bill 22 jaar) die gekozen waren voor het spe len van 'n wedstrijd, die tienduizenden an dere jongeren in Engeland alleen in hun stoutste drome spelen. En wat voor een wedstrijd, die eerste testmatch van dat jaar gespeeld in Nottingham. Hammond won de toss voor Engeland en koos batten. Len Hutton en Charlie Barnett openden. Bill Edrich, op van de zenuwen, deed als derde man zijn leg- guards aan. Wanneer zou hij de vuurdoop van O'reiiiy ondergaan? Spoedig, zo leek het na een paar ballen. Want Len Hutton speelde een door „tijger" O'Reilly gebowl de bal via zijn been tegen het wicket. Een SPORTSHiRTS SHORTS In dc hoofdklasse waterpolowedstrijd HVGB 1Mcrwede 1 is het de Haarlemmers, ondanks hardnekkige pogingen, niet mogen gelukken winst te behalen. Het begint er voor de HVGB'ers nu somber uit te zien. De HVGB-doelverdediger had echter zijn dag niet en daarvan hebben de Dortenaren voordeel gehad; enkele ongevaarlijke scho ten had hij zeker moeten kunnen stoppen, maar ze glipten door zijn handen. Door de Dordrcchtenaren werd in deze wedstrijd alles op alles gezet en de doel- verdediger waagde zich nogal eens uit zijn doel om een HVGB-aanval te helpen af slaan, wat hem heel goed afging. De HVGB- midvoor had overigens wel pech met zijn vele schoten. Nadat enige HVGB-aanvallen waren af geslagen maakte Merwede eennul. Die voorsprong duurde niet lang, want op keu rige wijze maakte Aad Rol gelijk en voor de rust wist hij nog een strafworp in een doelpunt om te zetten zodat met een twee- een voorsprong voor HVGB gedraaid werd. In de tweede speelhelft maakten de gasten al spoedig gelijk en met een strafworp en een doelpunt van Korevaar werd het twee vier. DWR 2 kampioen In een snelle en aantrekkelijke wedstrijd heeft het tweede herenzevental van „De Waterratten", gisteravond een zeventwee zege op HPC 3 behaald. Uit de 9 wedstrijden werden 15 punten binnengehaald, zodat DWR 2 onbereikbaar geworden is voor de concurrenten. Dit kampioenschap van de reserve tweede klasse C houdt automatische promotie naar de reserve eerste klasse in. Nadat Van Viersen en Pieters DWR een voorsprong van tweenul hadden bezorgd scoorde Grimmon tegen. Nog voor het in gaan van de rust had DWR een viereen voorsprong door Pieters en N. Kollerie. Ook na de rust bleef DWR in de meerderheid. Met twee doelpunten van N. Kollerie, een tegendoelpunt van Collet en een laatste goal van Pieters. werd de eindstand zeventwee voor DWR 2. De overige resultaten waren: Heren, reserve derde klasse: HVGB 4De Vest 2 1—2; AZ '70 3—HPC 4 4—0. Kringcompetitie meisjes: HVGB—DWT 50. In de finale heren-enkelspel van het S!a- zenger proftennistournooi zullen Sedgman .(Austr.), die zijn landgenoot Pails met 62, 64, 64 versloeg en de Ecuadoriaan Segura, die de Australiër Mc Gregor een 57. 62, 46, 63, 63 nederlaag toe bracht. elkaar ontmoeten. Onze landgenoot Joop de Mos cn de Engelsman Moss werden in de halve finale dubbelspel door Sedgman en Mc Gregor uit geschakeld. Sedgman en Mc Gregor -•on- nen met 64, 64, 64. In Brussel werd gisteren een begin-ge maakt met de wedstrijden van groep B, waarin Luxemburg, België en Nederland zijn ondergebracht, van het tennistournooi om de Galeabeker. De uitslagen luiden: enkelspel: Van Eysdcn (Ned.) sl. Brasseur (Lux.) 60, 00; Koerts (Ned.) sl. Baden (Lux.) 64, 63. Nederland heeft tegen Luxemburg na de eerste dag dus met 20 Kirkpatrick (Belg.) sl. Brasseur (Lux.) 60. 60; Andries (Belg.) sl. Baden (Lux.) 60, 61. België leidt tegen Luxemburg na de eerste dag eveneens met 20. De Nederlandse heren-athletiekploeg, die morgen in Antwerpen tegen België uitkomt, is als gevolg van blessures van verschillen de athleten of andere omstandigheden op diverse plaatsen gewijzigd. De volgende deelnemers worden vervangen: 400 meter: Verwey (Trekvogels) door Smulders (Avon), De Kroon (Trekvogels) door Dommershuyzcn (DOS). 1500 meter: Slijkhuis (Trekvogels) door Van den Wildenborg (PSV). 3000 meter steeple ohase: Jonkers (Vlug en Lenig) door Verhoeks (Voorwaarts). Hoogspringen: Van Druten (Vlug en Le nig) door Nederhand (AHO). Hinkstapsprong: Van Egmond (DEM) door Broeken (Kunst en Kracht). Kogelstoten: Preuscr (Vlug en Lenig) door Kluft (Haarlem). Kogelslingcren: Houtzager (Vlug en Lenig) door Versteeg (Trekvogels). 4 x 100 meter estafette: Griek (AAC) door Sleeuwcnhoek (Vlug en Lenig). 4 x 400 meter estafette: Hofmeester (Vlug en Lenig) door Smulders (Avon). Verwey (Tregvogels) door Dommershuy- zen (DOS) en De Kroon (Trekvogels) door Rem (Lycurgus) of Buys (AAC). Veltman (Trekvogels), van wie aanvan kelijk gevreesd werd dat hij op de 800 me ter niet zou kunnen uitkomen in verband met een blessure, zal in Antwerpen wel van de partij zijn. REG HARRIS WEER IN TRAINING. De Engelse wielrenner Reg Harris, die onlangs bij een val tijdens wedstrijden te Zürich de pezen van zijn rechterarm ver rekt heeft, is wederom in training gegaan. Alhoewel de arm nog pijnlijk is zal Harris waarschijnlijk aan het wereldkampioenschap sprinten. Zaterdag 22 en Zondag 23 Augus tus op de Oerlikon baan, kunnen deelnemen. Het zal nog niet vaak zijn voorgekomen, dat er Nederlandse woorden in de Spaanse huiskamers hebben geklonken. Dezer dagen heb ik echter een radio-interview gehad en aangezien mijn Spaanse kennis nog onvoldoende is om een Spaans gesprek te voeren, zat er fiièts anders op dan in het Frans of in het Nederlands te spreken. De radio-reporler vond Nederlands aardiger en zo heb ik ook in het Nederlands mijn eerste indrukken over de Spaanse zwemmerij en mijn verivachtingen voor de toekomst verteld. Wij hadden natuurlijk van te voren afgesproken wat ik ongeveer zou zeggen, zodat de Spanjaard telkens netjes in het Spaans vertelde wat ik gezegd had. Het was een vreemde gewaarwording. Ik heb natuurlijk ook reeds diverse journalisten op bezoek gehad en de vragen die de heren stellen zijn voor Nederlandse begrippen wel enigszins wonderlijk: b.v. waar ik meer mee verdiende met mijn journalistieke arbeid in -Nederland of met het trainen in Spanje, wat ik liever deed, hoe ik de Spaanse vrouwen vond, of ik veel uitging, wat ik dacht van mijn voorganger trainer bij de CNB en verder allerlei in tieme dingen uit mijn dagelijkse leven. Ik gaf op de helft van de vragen geen ant woord, omdat ik ze ongepast vond, maar telkens als ik dat zei, keken de heren me heel verwonderd aan. Dat zijn juist de din gen, die het publiek hier wil lezen, was telkens hun commentaar. Misschien moet ik er nog aan wennen, maar op het ogen blik vind ik het nog vreemd Voorbereidingen Trofeo Ik ben druk bezig met de voorbereiding van de ploeg voor de Trofeo Italia. Waar schijnlijk komt Spanje met een zeer jong Met dit artikel vervolgt de Haarlemmer Cor Braasem, sinds kort trainer van de Cercle Natacions Barcelona, zijn serie over zijn belevenissen bij het zwemmen en waterpolo in Spanje. Cor Braasem geeft aanwijzingen aan een lid van de C. N. ,.Barcelona''. Naar het ANP verneemt zal de centrale voebaltraining van de Nederlandse Elftal Club op Dinsdag 25 Augustus worden her vat. Te zijner tijd zullen door de technische commissie de spelers worden aangewezen, die voor deze training in aanmerking komen. Zoals de laatste jaren het geval is geweest, zal de "Centrale training in het Olympisch stadion in Amsterdam worden gehouden. Het ligt in de bedoeling deze training voort te zetten tot aan de eerste landenwedstrijd van dit seizoen, de ontmoeting tegen Noor wegen. die op 27 September in Oslo zal wor den gespeeld. Op 9 September zal, naar be kend is, in Rotterdam een oefenwedstrijd plaats vinden van het voorlopig Nederlands elftal tegen een nog nader aan te wijzen tegenstander. Een lang gekoesterde wens van het be stuur van de afdeling Haarlem van de KNVB is in vervulh^g gegaan. Voqr het voeren van de steeds omvangrijker admi nistratie heeft men namelijk de beschik king gekregen over een veel ruimere huis vesting in het perceel Jansstraat 38. Een ruime suite, die plaats biedt aan ongeveer tachtig personen, maakt het te vens mogelijk bijeenkomsten en verga deringen nu in het eigen gebouw te hou den. Over enige weken zal ir. H. F. Hopster voorzitter van de KNVB het nieuwe bondsbureau openen. bail sprong omhoog. Edrich aan de kant ook. Maar de bail viel rustig weer in de groef terug en Bill weer in zijn stoel aan de boundary, onrustig. Een hele tijd, zoals later zou blijken, want zowel Hutton als Barnett scoorde een century. "1VTA uren lang zitten kwam Edrich ein- 1 T dehjK in. Nog zenuwachtiger dan aan het begin van de innings. En dat ondanks het feit dat de Middlesex-speler in de maand Mei van dat jaar niet minder dan duizend runs op zijn naam had gebracht. Toch begon Bill rustig te batten. „Kalm aan en wachten tot je ingespeeld bent", had Waiiv Hammond gezegd. Edrich deed het. Hij bleef staan. De ene na de andere over lieten O'Reilly en McCormick op de jeugdige debutant los, maar Bill hield stand. Toen een harde vier op „de tijger". Edrich kreeg moed. Maar de daarop vol gende bai was het al mis. O'Reilly bowlde een nog hardere bal, die via de schoen van de jonge testcricketer tegen het wicket kwam. En ditmaal viel de bail niét terug in de groer. Edrich was uit voor vier. Denis Compton deed het beter. Had mis schien ook meer geluk. Maar hoe dan ook, Denis scoorde een century! En alsof dat nog niet genoeg was, zo scoorde Paynter een dubbele century. Op - schrikt u niet - 658 voor acht sloot captain Hammond de innings. Australië met Don Bradman in de gelederen kon er niet veel tegen doen. Alleen McCabe wel. Die trok zich hoege naamd niets aan van zijn falende teamge noten en maakte een briljante 232. Natuur lijk gingen de Aus sies voor innings in. Maar toen faalden de Australiërs niet. Zij speelden rustig de tijd uit. Uren lang bowlden de Engelsen op de onbewogen en niet te verleiden bats- men. Bradman stond meer dan een dag aan het wicket, af cn toe rustig met de benen over elkaar en grijnzende naar steeds meer vermoeide bowlers. Het publiek grijnsde niet. Dat voelde zich bekocht en schreeuw de tussen de overs „Send for a bed". EEN merkwaardige wedstrijd. Een wed strijd, die veel bijzondere prestaties opleverde: het hoogste totaal tot op die dag ooit tegen Australië gemaakt; de hoogste individuele score tegen Australië in Enge land; vier centuries van Engelsen in één innings; de grootste openingsstand tegen Australië in Engeland; een recordstand voor het vijfde wicket in een testwedstrijd; Sir Don Bradman een recordverbetering door Bradman van Hobbs' record, twaalf centuries in test- matches: zeven centuries in een testwed strijd. Voorts was Compton de jongste cricketer die ooit een century maakte voor Engeland in een testmatch tegen Australië; de opbrengst van de wedstrijd betekende een record voor Engeland en tenslotte was het aantal recordvestigingen en recordver beteringen op zichzelf weer een record voor één wedstrijd. OVER testcricket gesproken. De Haar lemse cricketclub „Rood en Wit" speelt al enige jaren met testteams. Teams waarin jongens uitkomen die eigenlijk nog te jong en te onervaren zijn voor het spe len van wedstrijden in de junioren-compe titie. Wat niet wegneemt dat het enthousi asme van de knapen ingedeeld in de elftallen van West-Indië, Nieuw Zeeland, India, Engeland en Australië bijzonder groot is. Zo kwam laatst een oudere kijken bij een wedstrijd tussen „En geland" en „Austra lië". Toen de man - zelf een cricketer - een tijdje naar de jongens had staan kijken, klopte hij er een op de schouder om wat naders te horen over de wed strijd. De jongen ant woordde vol enthou siasme. „Zo en wijs me nu Hassett maar eens aan," zo luidde de laatste vraag aan de „testcricketer". „Hassett, meneer? Het spijt me erg, maar die jongen ken ik niet JEUGD en cricket, 't Gebeurde dezer dagen in een coun- ty-wedstrijd tussen Gloucestershire en Surrey, dat David Allen de aandacht op zich vestigde. Nooit gehoord, die naam, zal men zeggen. Be grijpelijk als men weet dat David ze ventien jaar is en de schoolbanken pas een jaar geleden verliet. David is een off- spinner, die ook in schoolcricket de aan dacht op zich ves- stigde. Vandaar dat op de tribunes heel oude schoolkameraadjes zaten om David te zien bowlen in een echte county-match. Ze moesten lang wachten, want Glouces tershire batte eerst. Het verloop doet wei nig ter zake. Hoofdzaak is dat Surrey uit eindelijk 209 runs moest maken in twee uur en een kwartier om de wedstrijd te winnen. En, het leek te lukken. Toen werd David aangezet. En met suc ces. Eerst nam David het wicket van Mclntyre en daarna dat van Surridge - in zijn eerste over nog wel - en een uur later, met nog een uur te spelen, stond Surrey plotseling op 64 voor zes! Weer nam David twee wickets. En daarna - met nog vijf minuten te spelen - nog een. Vier minuten nog. Loader kwam in, de laatste batsman. Nog één minuut. David bowlt en Loader is uit. De schooljongens hadden dubbel plezier en juichten David toe op zijn tocht naar de kleedkamers: hij had zes voor 13 en ne gen voor 57 genomen tegen Surrey, de vierde wedstrijd die hij voor Gloucester shire speelde. E. K. Sill Edrich links) en Dér.is Compton (rechts) op weg naar de wickets. In een merkwaardige testmatch in 1918 maakten zevental, waarvan de gemiddelde leeftijd ongeveer twintig jaar is. Een zevental, dat natuurlijk kansloos is, maar dat hopelijk zoveel zal kunnen leren, dat volgend jaar bij de Europese kampioenschappen in Italië een goed resultaat mogelijk is. Er moet an ders nog heel wat aan dit ongetwijfeld goede materiaal bijgeschaafd worden. Voor al de balbehandeling is zwak, terwijl het een geweldige handicap is dat hier geen tegenstand is. Het is maar steeds trainen en onderlinge partijtjes, maar competitie wedstrijden, waar de jongens wat van kunnen leren, zijn er niet omdat de tegen standers steeds veel en veel te zwak zijn. Driehonderd jongeren Ik train momenteel 's morgens niet meer in het zwembad van de club, maar in een gemeentelijk bad met een toeschouwers- accomodatie voor 4000 toeschouwers. In het club-zwembad zijn namelijk elke och tend driehonderd jongens en meisjes in groepen aan het trainen. Het zijn jongens en meisjes uit Barcelona, die in de maan den Juli en Augustus dag in dag uit naar de club komen, waar hun zwemmen ge leerd wordt of, als ze zwemmen kunnen, hun slag verbeterd wordt. De besten uit deze jaarlijkse „cursillos" krijgen dan tot het eind van het jaar een gratis abonne ment, waarna ze lid worden van de club. Bijna alle zwem- en waterpolocracks van de CNB zijn voortgekomen uit deze „cur sillos". Een bijzonder geslaagde vinding dus om het zwemmers- en zwemstersma teriaal regelmatig aan te vullen. Dat er overigens bij de jeugd uit Barcelona grote belangstelling voor deze „cursillos" bestaat, bewijst wel het feit dat het aantal van drie- i honderd in één a twee dagen tijds is vol geboekt. Het is en blijft overigens Coor Braasem. Of ik nu al zeg, dat het Cor en niet Coor is, de kranten en ook de leden van de Club Natacion blijven volharden in Coor. Ik kan overigens niet zeggen, dat het me erg op kan winden. Als ze Coor mooier vinden, noemen ze mij maar zo.... „Op z'n Spaans" Ik heb nu ook het Spaanse publiek mee gemaakt. In Sabadell, een industrieplaatsje op een kilometer of twintig van Barcelona. Volgens mijn Spaanse vrienden was het gedrag van: het publiek" voorbeeldig, maar ik kon er niet enthousiast over zijn. Ik wacht dan ook met spanning het moment af, dat het werkelijk op „z'n Spaans toe zal gaan". Er was overigens weinig reden voor het publiek om erg te keer te gaan, want de plaatselijke vereniging verloor met maar liefst tien-een van de Club de Natacion Barcelona. Toch was het gefluit niet van de lucht als de scheidsrechter soms een beslissing nam, die het publiek niet aan stond en ik vond de man maar gevaarlijk dicht voor de mensen langs het water lopen. Het moet dan ook al vaak zijn voorge komen, dat een scheidsrechter uit angst door de toeschouwers in het water gegooid te worden een soms goed begonnen wed strijd maar een beetje pro de thuisclub te gaan fluiten. Als ik mijn spelers naar de krachtsverhoudingen vraag, krijgt ik dan ook steeds twee antwoorden: in Barcelona acht of negen doelpunten verschil, in Mar- torell, Sabadell of Tarrassa drie tot vier goals verschil.... Dat kampioenschap van Spanje is ove rigens maar een wassen neus. Het reserve team van de CNB is sterker dan alle andere zeventallen en het is duidelijk, dat er op die manier niet veel komt van echte wed strijden. Er is absoluut geen concurrentie en dat is één van de grootste handicaps. Kunstzwemmen Ook het kunstzwemmen heeft hier zijn intrede gedaan. Het heeft nog al wat tegen stand moeten overwinnen, maar de trai ning is nu eindelijk goed begonnen. Het is komisch, dat de meisjes de verschillende figuren op het stand, heerlijk liggend op het warme zand, instuderen. Een extra moeilijkheid bij het leren van het Spaans is, dat iedereen hier Catalaans spreekt. Een taal o wee als je hier spreekt van dialect! die nogal afwijkt van het „hoog-Spaans". Over taalmoeilijk heden gesproken. Ik ben niet zo goed, of ik moet elke dag als ik Haarlems Dablad krijg de voornaamste berichten voor mijn leerlingen vertalen. Ze proberen zo goed mogelijk het Nederlands uit de krant te lezen, maar het lijkt wel of de Spaanse tong niet geschikt is om onze klanken zui ver weer te geven. Omgekeerd zal dat ook wel het geval zijn. In het Franse sportblad 1'Equipe wijde een journalist een uitvoerig artikel aan de verrichtingen van de Nederlandse wielren ners in de jongste Ronde van Frankrijk. Hij heeft grote waardering voor de ploeg als geheel en noemt als sterkste renners Wagt- mans (de „dynamische Wout"), Nolten, Van Est en Gerrit Voorting, en in mindere mate Adrie Voorting, Van Breenen en Suyker- buyk. De journalist meent dat Nolten voor uit is gegaan, in weerwil van zijn onver standige krachtsverspilling in sommige étappes en dat de Limburger het volgende jaar tot de favorieten moet worden gerekend. „Wat bij de Nederlanders het meest frap peerde was hun evenwichtigheid, zowel tijdens de strijd als op de rustdagen. Bij hen geen spoor van nervositeit, van koortsachtige opwinding, die toegeschreven moet worden aan het gebruik van niet altijd aanbevelens waardige medicamenten. De Nederlanders van Pellenaars slapen, fietsen, eten, drinken, maken grapjes, slapen weer, fietsen weer! zijn altijd goedgehumeurd en hebben deze beide Middlesex-spelers hun debuut. (Zie boven)J nooit last van steenpuisten;

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 9