RANG Rhee wenst hereniging van Korea onder zijn regering Italiaan zat 19 jaar voor moord, die hij niet pleegde m Bedoeïnen zoeken naarstig naar bijbel-manuscripten PANDA EN DE GROEI-STRALEN Wereldnieuws Vandaag referendum in Perzië Na vondst bij Dode Zee De radio geeft Dinsdag Jordaanse regering kan ze niet meer opkopen fie Petsnaftétüif. van Tijdelijke instemming met UNO-politiek slechts vertraging van zijn streven oclt ió het zo 2 Sinds 1936 was voor herziening van zijn proces geijverd Cineast Mannus Franken overleden Nationaal auto-museum geopend Oppositie wekt bevolking op niet mee te stemmen BARTELJORISSTRAAT 20 TEL. 13439 Prins Bernhard naar de West vertrokken *8>C3 SC2 Hilversum in feesttooi Geen huissloof meer, maar moderne, verzorgde vrouw Nieuw uitbreidingsplan voor Oude Tonge Kerkelijk Nieuws WASSLRIJ DUYN Stassen blijft Amerikaanse hulpverlening leiden LIKDOORNS Dodentrek MAANDAG 3 AUGUSTUS 1953 NAPELS, (Reuter) —Een Italiaans hof van appèl heeft Zaterdagavond opdracht ge geven de 43-jarige Italiaanse boer Carlo Corbisiero op vrije voeten te stellen, nadat hij 19 jaar had uitgediend van een veroor deling tot levenslange gevangenisstraf voor een moord, die hij niet had begaan. Negentien jaar geleden durfde geen en kele inwoner van het dorpje, waar Corbi siero woonde, te zijnen gunste getuigen, of schoon velen wisten dat hij de moord op twee liajidelsreizigers, waarvoor hij was veroordeeld, niet kon hebben begaan. Zij waren alleJi bevreesd voor sergeant-majoor Armando Calo, plaatselijk politiehoofd, die een gezworen vijand van Corbisiero was. Doch de sergeant-majoor sneuvelde in de afgelopen oorlog in Noord-Afrika en drie weken geleden hebben inwoners van het plaatsje Marzano getuigd, dat zij Corbi siero op de ochtend van de zestiende Mei 1934 op een punt, ongeveer vijf kilometer van de plaats, waar de mooi-d werd ge pleegd en binnen enkele minuten van het tijdstip, waarop dit geschiedde, hadden waargenomen. De zaak-Corbisiero heeft de langzame werking van het Italiaanse ge rechtelijke stelsel aangetoond. Bekentenis Reeds in December 1936 bleek, dat Cor bisiero onschuldig moest zijn veroordeeld. Een stervende inwoner van Marzano, ze kere Enrico Manzi, legde in de gevangenis een volledige bekentenis tegenover de ge vangeniskapelaan af. Hij zeide dat hij en zijn broeder Corbisiero van de moord had den beschuldigd, in de hoop daardoor hun eigen straffen te verlichten en ook om ser geant-majoor Calo gunstig te stemmen. Sindsdien heeft de betrokken kapelaan, Op 54-jarige leeftijd is in het ziekenhuis te Lochem de cineast Mannus Franken, een van de pioniers van" de documentaire film in Nederland, overleden. Hij was een van de oprichters van de Nederlandse filmliga en de bioscoop „De Uitkijk". Samen met Joris Ivens maakte hij de film „Branding" en „Regen". Daarna werkte hij in Nederlands-Indië, waar hij de speelfilm „Pareh, het lied van de rijst", maakte en in opdracht van het binnenlands bestuur de film „Tanah Sabrang". Voor de propaganda onder de bevolking van Java voor de emi gratie naar de buitengewesten filmde hij Indische journaals, die na de oorlog onder de titel „Wordende wereld" bekend wer den. Hij schreef een boek over zijn werk in Indonesië en enige toneelstukken. Het nationaal museum voor automobielen is Zaterdag te Driebergen-Rijsenburg ge opend. De heer G. Riemer, directeur van het Instituut voor de Autohandel, heeft een unieke collectie oude auto's en vele andere curiositeiten op autogebied verzameld. De heer Riemer dankte speciaal de ANWB en de KNAC voor het afstaan van enige oude automobielen en de Shell voor het inrichten van een stand, waar men het procédé der oliewinning kan zien. O'ok heeft iemand zijn collectie van bijna dui zend nummerborden aan het museum ge leend. ADVERTENTIE hierin bijgestaan door vooraanstaande rechtsgeleerden, onophoudelijk gepoogd een nieuwe behandeling van het proces tegen Corbisiero te verkrijgen. Hij is hierin pas verleden jaar geslaagd. Intussen lijdt Corbisiero, die negentien jaar in de gevangenis van Santo Stefano heeft doorgebracht, ernstig aan tuberculose. Hij meent, dat hij nog slechts kort te leven heeft. Kort na zijn veroordeling had zijn echt genote reeds echtscheiding aangevraagd en verkregen. Doch zijn zoon heeft nimmer opgehouden in de onschuld van zijn vader te geloven. Hij heeft in de afgelopen drie jaar samengewerkt met de rechtsgeleerden, die belangeloos alles in het werk hebben gesteld om een hernieuwd onderzoek in de zaak-Corbisiero te verkrijgen. Toen Corbi siero werd medegedeeld dat zijn onschuld eindelijk officieel was vastgesteld, barstte hij in snikken uit. ADVERTENTIE SANS RANCUNE Howard en Iwan roken !n Korea weer samen hun Lexington - de vredessigaret van America s Best Tobaccos. BAGDAD (Reuter en A.F.P.) Volgens diplomatieke kringen in Bagdad zullen de Perzische gemeenschappen in Irak, Tur kije, Fakistan, India, Duitsland en andere landen, ook hun stem uitbrengen in het referendum, dat vandaag in Perzië wordt gehouden. Zoals eerder is bericht, zal er worden gestemd over de vraag of de Perzische Tweede Kamer (Majlis) moet worden ont bonden. Zaterdagavond zijn aanhangers van Kasjani, de gewezen voorzitter der Perzi sche Tweede Kamer, en volgelingen van premier Mossadeq opnieuw ten huize van eerstgenoemde slaags geraakt. Bij het hand gemeen is één persoon gedood, terwijl ruim vijftig mensen werden gewond. Een aantal vechtersbazen is gearresteerd. De invloedrijke, gewezen voorzitter van de Perzische Tweede Kamer Kasjani heeft te Teheran op een persconferentie onder meer verklaard: „De regering-Mossadeq is onwettig. Dit heeft tot gevolg dat alle over eenkomsten, welke zij eventueel met an dere staten zal aangaan, in de ogen van het Perzische volk geen rechtsgrond zul len bezitten". Sprekend over de botsingen te zijnen huize tussen zijn aanhangers en volgelingen van Mossadeq zeide Kasjani: „De regering wil mij laten vermoorden". Hij wekte de Perzen nogmaals op niet deel te nemen aan de te houden volksstem ming. Hij besloot met te zeggen: „Ik zal dr. Mossadeq blijven bestrijden, om Perzië van zijn tiran te verlossen". Ajatollah Bebahani, (Mohammedaans) godsdienstig leider van Teheran, heeft zich Zondagmiddag in een manifest aan de zijde van Kasjani geschaard en de kiezers even eens opgewekt niet deel te nemen aan de vandaag te houden volksstemming. In diplomatieke kringen te Bagdad is Zondag vernomen, dat Mossadeq heeft be sloten Maandag alléén in het gebied van Teheran het referendum te houden. Hij zou dit hebben bepaald met het oog op de mogelijkheid van een boycot en be togingen door de oppositie. Ook werd in de diplomatieke kringen verklaard, dat, in dien de uitslag van het referendum gunstig voor Mossadeq is, een week later het volk in de rest van het land eveneens zou wor den geraadpleegd. De huidige voorzitter van het Perzische parlement, dr. Moazami,.is Zondag afgetre den als voorzitter en lid van de volksver tegenwoordiging. Moazami is een aanhan ger van Mossadeq. Thans zitten alleen nog maar leden van de oppositie in het parle ment. TWEKA BADKLEDING HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws en weer bericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.35 Platen. 9.40 Lichtbaken, causerie, 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Jeugdorkest. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. (12.30—12.33 Land- en tuin- bouwmededelingen). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Platen. 13.30 Maastrichts stedelijk orkest. 14.00 Lich te muziek. 14.35 Platen. 15.30 Ben je zestig? 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Felicitaties. 17.45 Rege ringsuitzending: Het Departement van Eco nomische Zaken in Suriname. 18.00 Geva- riëerde muziek. 18.15 Platen. 18.20 Sport- praatje. 18.30 Dit is leven, causerie. 18.45 Platen. 18.52 Actualiteiten. 19.00 Nieuws. 19.10 Platen. 19.15 Uit het Boek der Boeken. 19.30 Platen. 20.25 De gewone man. 20.30 Philharmonisch orkest, koor en solist. 21.15 Platen. 21.30 Viool en piano. 22.00 Kamer orkest en solist. 22.45 Gebed. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwij ding. 9.15 Koor en orgel. 9.30 Voor de vrouw. 9.40 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Alt mezzo en piano. 11.30 Platen. 11.40 Orgel. 12.00 Musette-orkest. 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12.33 Voor het platte land. 12.40 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Me dedelingen en platen. 13.25 Amusements muziek. 14.00 Amerikaanse muziek-kalei- doscoop. 14.30 Oud-Nederlandse liederen. 14.40 Lezende vingers, hoorspel. 15.40 Platen. 16.45 Voor de jeugd. 17.30 Zang en orgel. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.30 Reportage of pla ten. 18.35 Dansmuziek. 19.00 Paris vour parle. 19.05 Platen. 19.20 Pianorecital. 19.50 Van Groenlandei-s en Eskimo's, causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Amusementsmuziek. 20.45 De mensen zullen wel zeggenhoorspel. 22.00 Platen. 22.05 Tiroler müziek. 22.45 Buiten lands overzicht. 23.00 Nieuws. 23.15 New Yoi'k Calling. 23.20—24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weei'bericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Rhyth- mische muziek. 14.35 Platen. 15.30 Orgel. 16.00 Platen. 16.30 Orgel. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor de kleuters. 17.30 Causerie. 17.40 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Voor de jeugd. 18.30 Voqr de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.50 Causerie. 20.00 Omroep-orkest. 21.00 Platen. 22.00 Nieuws. 22.15 Volksmuziek. 22.55—23.00 Nieuws. BBC 22.0022.30 Nieuws. Vraaggesprek met onze hilsteraars. Boeken en schrijvers. (Op 224 én 49 m.). LONDEN (Reuter). Gehele Ara bische stammen zoeken langs de ver laten kust van de Dode Zee in Pales tina koortsaclxtig naar oude en moge lijk de oudste manuscripten, waarop de Bijbel berust. Deze manuscripten- jacht is in 1947 begonnen, toen Ara bieren twee van deze documenten in een grot aantroffen. Het bleek toen, dat dit de belangrijkste vondst van Bijbelmanuscripten was, die ooit werd gedaan. Het waren Hebx-eeuwse tek sten van het Oude Testament, onge veer elfhonderd jaar ouder dan de cudste voordien bekende teksten. De manuscripten werden voor een aan zienlijk bedrag aangekocht. Het nieuws van de hoge beloning, gemaakt met de verkoop der documenten, ver spreidde zich snel door de Arabische woestijn. Weldra zochten gehele stam men en zij poogden dit in het geheim te doen. Doch de Jordaanse regering kreeg ken nis van het voorgevallene. Zij betaalde tot nu toe reeds een bedrag van ongeveer 160.000 gulden voor de aankoop van vele oude Bijbelmanuscripten. Doch thans ge raken haar middelen uitgeput, terwijl zich nog vele documenten in handen der Ara bieren bevinden. In September ontdekten de Bedoeïnen, slechts enkele honderden meters van de grot, waarin in 1947 voor het eerst oude Bijbelmanuscripten werden aangetroffen, een zeer grote hoeveelheid dezer documen ten. Er waren er zoveel, dat een gehele stam drie dagen en nachten doorwerkte om de manuscripten in veiligheid te bren gen. Een der gelukkige vinders poogde en kele stukken aan Jordaanse autoriteiten te verkopen. Binnen enkele uren was daar op de grot door Jordaanse militairen en politiemannen omsingeld. Doch de stam leden waren gewaarschuwd door een uit kijk cn zij waren er in geslaagd tevoren negentig percent van de inhoud der grot in veiligheid te brengen. Tussenpersoon Hierna wilde de stam graag verkopen doch tegen zijn eigen prijs. Daar vele stam leden echter bevreesd wax-en door de Jor- daanse regering gevangen gezet of beboet te zullen worden, maakten zij gebruik van tussenpersonen om zich in verbinding te stellen met professor G. Lankester Iiar- ding, het door de Jordaanse autoriteiten aangestelde hoofd van de oudheidkundige dienst. Professor Harding ontving de tussenper sonen hoffelijk en betaalde. Binnen korte tijd wist hij de hand te leggen op zestig percent der laast gevonden manuscripten. Toen was het geld van de Jordaanse oud heidkundige dienst op. De professor hoopt nu maar ook de be schikking te kunnen krijgen over de gel den, nodig voor de aankoop van de andere manuscripten. Enkele Bedoeïnen hebben er zoveel vertrouwen in dat de professor er in zal slagen dit geld te verkrijgen, dat zij hem in hun bezit zijnde documenten op crediet hebben geleverd. Intussen zetten andere stamleden ijverig het zoeken naar de kostbare manuscrip ten voort. Prins Bernhard is Zondagavond om half elf met de DC-6b „Jan Huyghen van Lin- schoten" van Schiphol naar New York ver trokken. De Prins zal twee dagen in Cape Cod bij de daar logerende prinsessen Beatrix en Irene doorbrengen en daarna doorreizen naar de Nederlandse Antillen. De Prins wordt vergezeld door zijn adju danten majoor C. C. Geertsema en luite nant ter zee eerste klasse A. F. Eibers. De Koningin deed de Prins op het vlieg veld uitgeleide. Bij het vertrek was ook de minister van Oorlog, ir. C. Staf, aanwezig. ADVERTENTIE Wie van drups of populair gezegd van „zuurtjes" houdt, ondervindt een geheel nieuw genot, wanneer hi] Rang Crista! fruits proeft. Uw winkelier heeft ze in voorraad. Let op de naam RANG op het beschermend om hulsel van ieder „Rangctje" SEOEL (Reuter). Van Zuid-Koreaanse zijde wordt vernomen dat president Syng- man Rhee de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Foster Dulles, die naar Korea is vertrokken, zal mededelen dat de enige, voor Zuid-Korea aanvaardbare wij ze, om tot een verenigd Korea te komen, is gelegen in het voorstel, dat er in Noord- Korea verkiezingen zullen worden gehou den voor het aanwijzen van honderd afge vaardigden in de Zuid-Koreaanse nationale vergadering. President Syngman Rhee zou voornemens zijn op deze wijze geheel Korea onder het gezag der regering van de huidige (Zuid-) Koreaanse republiek te brengen. President Syngman Rhee van Zuid-Korea heeft schriftelijk geantwooi'd op hem door buitenlandse correspondenten gestelde vra gen. Hij zegt in deze verklaring dat het „wel bekend is, dat Zuid-Korea het standpunt inneemt géén wapenstilstand te kunnen aanvaarden, vooi-dat de Chinezen uit Ko rea vertrokken zijn, hetgeen automatische hereniging van ons land zou betekenen." Hij voegt hieraan toe: „Wij hebben er even wel mee ingestemd de verwezenlijking van ons streven met enige maanden te vertra gen, gedurende welke tijd president Eisen hower zal pogen zijn plannen, om de her eniging van Korea langs politieke weg te vex-wezenlijken. te volvoeren." „Zolang de UNO eraan vast houdt, dat Korea herenigd moet worden, bestaat er geen reden voor een zelfstandig Zuid-Ko- Zaterdagmiddag de feestmaa..„Hilver sum ontvangt op het stadserf" is officieel begonnen. Om vier uur ontving het ge meentebestuur zijn eregasten, onder wie de Commissaris der Koningin in de pro vincie Noordholland, dx\ J. E. baron De Vos van Steenwijk, de vertegenwoordiger van de Italiaanse ambassadeur, die het stadserf, een Italiaans tuinstadje, officieel opende en burgemeesters van omliggende gemeenten. De Gooise hoofdstad trok deze dag reeds vele duizenden bezoekers. Op het „stads erf" in het plantsoen- tegenover het raad huis is van allerlei te zien en te beleven. De bezoekers kunnen zichzelf onder meer op het televisieschex"m zien. In de avonduren ontstak de Commissa ris der Koningin de uitgebreide feestver lichting. ADVERTENTIE Nieuwe methode maakt dit mogelijk. Niet langer behoeft de huisvrouw na de dage lijkse afwas met een zucht naar haar ruwe handen te kijken, want het nieuwe verras sende wasmiddel van de Castella-fabrieken maakt daar voorgoed een einde aan. Vol ver trouwen kan zij voortaan haar handen in het sop steken, want het actieve schuim van de Castella Vaatwas reinigt niet alleen haar vaatwerk, lepels en vorken op verbluffend snelle wijze maar maakt ook haar handen zacht als fluweel. Het is dan ook geen wonder, dat duizenden en duizenden huisvrouwen dit nieuwe afwasmiddel reeds vol enthousiasme gebruiken. Naast goede „huisvrouwen" willen zij Immers ook graag keurig verzorgde, mo derne vrouwen zijn! En de geringe prijs (25 ct. per pak) brengt dit wondermiddel binnen ieders bereik. reaans optreden. Indien de UNO echter dit doel niet langer zou nastreven, zullen wij haar taak moeten overnemen", aldus ver klaarde president Syngman Rhee nog. Ook Ilong Yong weggezuiverd Radio-Pjongjang meldt, dat het hoofd der Noord-Koreaanse onderhandelingsdele gatie te Panmoendjom, generaal Nam II, tot minister van Buitenlandse Zaken van Noord-Korea is benoemd. Hij volgt als zodanig Pak Hon Jong op, die tot nu toe vice-premier en minister van Buitenlandse Zaken was. Voor zijn benoeming tot hoofd der Noor delijke onderhandelaars te Panmoendjom was generaal Nam II bevelhebber te velde. Te Tokio meent men te weten, dat Pak Hon Jong het slachtoffer is geworden van een zuivering in de regering te Pjongjang. Het was bekend, dat Pak Hon Jong tegen stander van een wapenstilstand was. Onderzoek De Amerikaanse krijgsgevangenen die in de komende weken zullen worden vrijge laten door de Chinezen en Noord-Korea- nen, zullen onderworpen worden aan het zelfde onderzoek, waax-aan ook de eerder vrijgelaten gevangenen werden onderwor pen, aldus is Zondag in welingelichte Ame rikaanse kringen te Washington medege deeld. Door dit onderzoek wil men inlich tingen verkrijgen over de behandeling door de Noordelijken. Ook wil men weten wie van de gevangenen zich hebben laten be- invloeden door communistische propa ganda. Het ministerie van Buitenlandse Zaken van communistisch China heeft Zondag bij de Verenigde Staten geprotesteerd tegen de activiteit van de Amerikaanse lucht macht op 27 Juli, aldus radio-Peking. Vol gens de protestnota zouden op die dag Amerikaanse militaire vliegtuigen vluch ten boven communistisch China hebben gemaakt en een Sovjet-verkeersvliegtuig hebben neergeschoten. De gemeente Oude Tonge op Goeree- Overflakkee zal door een nieuw uitbrei dingsplan een geheel ander aanzien krijgen. De bouw van ongeveer 180 woningen is in dit plan opgenomen. Ook aan recreatie mogelijkheden, vooral voor de jeugd, is aandacht besteed. Om dit plan ten uitvoer te brengen heeft de raad een vorderings- besluit goedgekeurd, dat zo nodig ook op percelen grond kan worden toegepast. Ned. Herv. kerk Beroepen te Stavenisse (toez.), H. Bou- ter. cand. te Groot-Ammers. Bedankt voor Antwerpen F. Oberman te Rotterdam. Geref. kerken Bedankt voor Poortugaal M. T. Minnema te Monnickendam. Chr. Geref. kerken Beroepen te Oosterbeek P. H. Seggelink te Zaandam. 50. Onder daverend geklapwiek steeg de begroeistraalde duif omhoog, Koos de Kra ker met zich meevoerend. Saluut jes!" riep hij de verblufte politiemannen toe, „pas goed op mijn duiven!" Toen leunde hij behagelijk in de veren achterover en liet zich hoger en hoger voeren. „Dat is nog netjes voor mekaar gekomen", mom pelde hij vergenoegd. Ik ben weliswaar mijn huis kwijtmaar met dit groeistraler- tje heb ik gauw genoeg een ander huis veroverd. Het eerste het beste, dat mij bevalt, zal ik even doorstralen, tot ik de bewoners in de muizengaten kan jagen. En ik zal wel zorgen, dat de politie me niet meer opnieuw kan verrassen; om mijn huis laat ik gegroeistraalde reuzenbeesten lo pen, die ieder op een afstand zullen hou den. Hoofdzaak is, dat ik nu al mijn ach tervolgers kwijt ben". Maar hierin ver giste de boef zich toch; twee was hij er zo Eén per maand. Een gewoonlijk goed-inge- lichte bron bij de Amerikaanse lucht macht heeft Zaterdag verklaard, dat er in het afgelopen jaar gemiddeld een maal per maand een Sovjet-Russisch vliegtuig boven Groenland is gesigna leerd. Een zelfde aantal vliegtuigen zou iix dat tijdvak boven het polaix-e gebied van het Noord-Amerikaanse vasteland zijn waargenomen. Overleden. In Moskou is Zondag het over lijden bekend gemaakt van Nikolai Zelinski, een van de meest op de voor grond tredende scheikundigen van de Sovjet-Unie. Hij bereikte een leeftijd van 93 jaar. Hoogmis. Franse kooi-knapen hebben Za terdag de Mont Blanc, de hoogste berg van Europa, beklommen om in een on derkomen, dat slechts enige honderden meters lager ligt dan de top, „de hoog ste mis ter wereld te zingen". Schade. Tengevolge van zware regen- en hagelbuien, welke de afgelopen twee dagen Noord-Italië hebben geteisterd, is in sommige streken van Piemont de druivenoogst voor 40 tot 100 pexxent vernield. De schade wordt geraamd op een milliai-d lire. In de Italiaanse Al pen zijn wegen door aai'dverschuivingen geblokkeerd. Vrijdag was het treinver keer door de Brenner enige uren ge stagneerd, doordat de bliksem in een ti-ansformatox'huisje was geslagen. Staatsluchtvaart. De Indische staat heeft Zatex-dag alle particuliere Indische luchtvaartmaatschappijen acht in totaal overgenomen. De diensten der maatschappijen zullen voortaan worden onderhouden door een staatsluchtvaart maatschappij, de „Indian Airlines". De genationaliseerde maatschappijen be zaten in totaal ongeveer 100 vliegtuigen. Eigen land. De Boliviaanse president, dr. Paz Estensoro, heeft Zondag een decreet op de landhervorming ondertekend. Volgens de president worden door het decreet twee en een half millioen land arbeiders uit de slavernij bevrijd. Krachtens het decreet zullen de pach ters het land dat zij bebouwen, in eigen dom krijgen. Bolivianen van achttien jaar en ouder, die een boerenbedrijf wil len beginnen, zullen land krijgen toegewezen, waar dit beschikbaar is. Zij dienen echter twee jaar lang in het boerenbedrijf werkzaam te zijn ge weest. Ook aan buitenlanders, onder worpen aan voorzieningen betreffende' immigratie en kolonisatie, kan land worden toegewezen. Kalmte en tucht. Luitenant-kolonel Nasser, de Egyptische vice-premier, heeft in een toespraak op enige honderden meters van Britse posten in Egypte aan drongen op kalmte en tucht. Hij zeide, dat de Egyptische regering een vreed zame oplossing wil vinden voor het probleem van het Suezkanaal. Egyptisch bloed mag alleen vloeien als „de be vrijding van ons land" niet op andere wijze kan geschieden, aldus Nasser. Terug. Het Gentse zeiljacht „Omoo", een veertien meter lange tweemaster, is te Zeebrugge teruggekeerd na een reis om de wereld, die twee jaar heeft ge duurd. Een enthousiaste menigte ver welkomde de moedige zeevaarders. ADVERTENTIE AM.ST£KDAMSEVAART20 TEL. 11055 Droogwas thans 32 ct. per kg De Amerikaanse Senaat heeft Zaterdag zijn goedkeuring gehecht aan de benoe ming van Harold Stassen tot hoofd van de nieuwe Amerikaanse organisatie voor de buitenlandse hulpverlening. Stassen was ook leider van de M.S.A., zoals de oude, overeenkomstige organisatie heette. ADVERTENTIE VERWIJDERD MET WONDEROLIE Weg met onhandige likdoorn ringen en ge vaarlijke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel, NOXACORN, neemt de pijn weg In 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen ver schrompelen met wortel en al. Bevat gezui- verdewonderolie.jodiumen het pijnstillende benzocaïne. Een flesje NOXACORN Anti septisch Likdoornmiddel van f. 1.35 bespaart U veel ellende. AN NEER we vertellen dat somynige Y\ dieren door een sterke innerlijke drang gedreven, een dodentrek onderne men, een tocht dus, die geen ander doel heeft dan de dood te vinden, klinkt dit weinig aannemelijk. Toch zijn hiervan vele voorbeelden bekend en het meest klassieke hiervan is wellicht de plotselinge, perio dieke massa-trek van de lemming, een woelmuis in Scandinavië. Deze dieren ver enigen zich in bepaalde perioden tot ge weldige scharen en begeven zich op reis. Een reis, die altijd in de richting van de kust gaat, onverschillig in welke hemels- richting die gelegen is. Over dag rusten zij dan in moeilijk toegankelijke schuilplaatsen en 's nachts trekken zij verder. Onweerstaanbaar worden ge durende de tocht alle hinder nissen genomen en overwon nen, want onvoorwaardelijk volgen allen de koplopers, die de schare onfeilbaar naar dood en zelf vernietiging zullen voeren. Is de steile kust bereikt dan stort de hele troep zich als een waterval hals-over-kop van de lood rechte klippen, waardoor een groot ge deelte te pletter valt in de peilloze diepte. De rest stort zich in het water, de dieren klauteren over ijsschotsen om opnieuw in het water te duiken en weldra is er van de massale horde lemmingen geen enkel meer in leven. Dit is de dodentrek, zoals die bij insec ten, bijvoorbeeld bij sprinkhanen veelvul dig voorkomt. Maar ook andere dieren kunnen plotseling door de drang der zelf vernietiging worden bevangen en ter do- nog niet kwijt, al waren zij slechts klein, dat hij niet eens wist, dat zij op zijn pet zaten. Op het ogenblik waren deze twee echter nog niet in een positie, om dentrek gaan. Zo verscheen in de buurt enige actie tegen de bandiet te kunnen van Krasnojarsk, in Siberië, eens een ondernemen. „Och heden", hijgde Jollie- massale horde van duizenden en duizenden pop, de pet van de boef en de hoed van eekhoorntjes die zich pardoes in de snel- zichzelf vastklemmend, „wat een ingewik- stromende Jenessei stortten en alle zonder kelde toestand: op een pet, op een boos- uitzondering omkwamen. En da geoloog wicht, op een duif, door de lucht!" Walther was er getuige van hoe millioenen zoetwatervissen van uit de Wolga de Kaspi sche Zee introkken om daar in het zoute water te gronde te gaan. Hoewel we er voor moeten waken de oorzaken van dergelijke processies van ter- dood-gewijden te generaliseren, zo is het toch waarschijnlijk dat de dodentrek een gevolg is van een mysterieuze innerlijke drang, welke veelal optreedt na bepaalde vruchtbare jaren. Zo werpt de lemming normaliter één of tweemaal per jaar jon gen, doch in sommige jaren brengt zij wel tienmaal jongen ter wereld. Deze gewel dige vermeerdering moet eindigen in een massale dood en dat schijnt tot het wezen van het dier door te dringen. (Aan een beioust besef hier van kan uiteraard niet gedacht worden). Er zijn echter ook dieren die op deze drang tot zelfvernieti ging anders reageren. Zo zijn er bijv. insecten die in tijden van massale toename de eigen eieren en poppen opeten om zodoende overbevol king te voorkomen. En een bepaalde mot in N.- en O.-Europa brengt na een periode van massa-vermeerdering als laatste gene ratie bijna uitsluitend mannetjes voort, waardoor de moeilijkheden van het bevol kingsvraagstuk zonder hardhandig ingrij pen eveneens zijn opgelost. Vraagt u ech ter niet hoe de innerlijke drijfveer bij deze dieren werkt, want daar weet niemand een steek van af. Het klinkt wat cynisch, doch na over weging van het voorgaande moeten we de grote rampen en catastrofen welke in de laatste 2000 jaar over Europa zijn ge komen, in een ander licht gaan zien. Want indien de bevolkingstoename sedert het begin van onze jaartelling van dezelfde orde zou zijn geweest als thans, zou Europa momenteel 10 millioen maal zo dicht be volkt zijn! Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 3