Sport in het kort Hoog in het geweldige Andesgebergte Wim Boogers (Nieuw Vennep) winnaar van de „Grote Noordzeeprijs" Courses te Duindigt De Holland-week Ecuadors hoofdstad temidden van sappig groene hellingen MAANDAG 3 AUGUSTUS 1953 5 Van 't Hof derde in Omloop der Kempen Gijs Pauw niet naar wielerkampioenschappen Dekkers was in Maastricht Van Est te snel af Schaer, Müller en Ernzer nationale wegkampioenen Zeilen Tennis Nederland uitgeschakeld voor Galea-beker Segura (Ecuador) won Slazenger prof-tournooi Voetbal Om de Umans-beker Van der Aart-tournooi Zweefvliegen K.Z.C. maakte dertig starts op „Langeveld" Vergoeding geneeskundige hulp in het buitenland Lesvliegtuig neergestort bij Ypenburg; piloot gewond Avifauna naar Menton? De nieuwelingenwcdstryd om de „Grote NoordzeeprUs" die gistermiddag op het cir cuit van Zandvoort door de Haarlemse wie lervereniging H.S.V. „De Kampioen" werd gehouden, is in een fraaie overwinning ge ëindigd van de 17-jarige Wim Boogers uit Nieuw Vennep. Deze jonge renner wist de seriewinnaars J. Gudde en A. Beentjes met wie hij halverwege de finale uit het peloton ontsnapt was in de eindsprint te verslaan. De wedstrijd werd verreden in twee series van 30 kleine ronden en een finale van 30 en 3 grote circuitronden (42'/2 kilometer). In de eerste serie gelukte het aanvanke lijk geen van de renners om een beslissende voorsprong te nemen. Enkele individuele uit looppogingen werden vroegtijdig door het peloton in de kiem gesmoord. Tot de peen- vogels behoorden de Haarlemmer Martens, die viel; zijn stadgenoot v. d. Aar, die een lekke band kreeg en de Utrechtse renner v. d. Bildt, die door krampen geplaagd van het circuit verdween. Ernst scheen het te worden toen de Haar lemmer Asma zes ronden voor het einde ont snapte, maar de Beverwijker De Nijs en Troost uit Nieuw Vennep riepen de vluchte ling een halt toe. De Amsterdammer Gudde had drie ronden voor het einde meer suscces met een uitlooppoging, hij veroverde een veilige voorsnrong op het peloton, die hij niet meer afstond. Asma op het rechte eind naar de finish ontsnapt, kon nog juist voor het sprintende peloton, de tweede plaats be zetten. In de tweede serie voerde vooral de ren ner A. Beentjes uit Heemskerk de boventoon. Samen met G. Schipper uit Hoofddorp was hij na acht ronden rijden uit het petoton ont snapt. Schipper liet zich echter weer door het petoton inlopen, maar de sterk rijdende Beentjes ging alleen door. Bij elke ronde boekte hij winst op het lome petoton, dat tien ronden voor de streep reeds een achterstand van 35 seconden noteerde. Boek en Pias meier zetten tenslotte de achtervolging in, maar zij kwamen te laat. Onbedreigd ging Beentjes als winnaar van de tweede serie over de eindstreep. Na de tweede serie werd er een half uur pauze gehouden, waarin leden van „De Kam pioen" een klassementswedstrijd over twin tig ronden reden. De in zijn serie door een val uitgeschakelde Martens won deze wed strijd door alle tien klassementen voor zijn rekening te nemen. Twede werd v. d. Aar met 15 punten en derde Kruver met 6 pnt. De overigen hadden een ronde achterstand. Finale In de finale veroverden de Amsterdammer Schep en de Haarlemmer Asma reeds direct na de start een kleine voorsprong. Schep liet zich weer in het peloton afzakken, maar Asma zette alleen door. Hij kreeg nog gezel schap van Cornelissen, maar succes was hun niet beschoren, ze werden weer door het peloton ingelopen. Inmiddels liep de Haar lemmer Schel door kettingpech enige achter stand op, die hij niet meer goed kon maken. Evenals de Utrechter Theunisse met een lekke band, verdween hij uit de strijd. Na dertien ronden rijden nam v. d. Hulst uit Bennebroek een kleine voorsprong, die Van de 163 amateurs, die in Valkens- waard voor de omloop der Kempen, een wegwedstrijd over 199 kilometer, aan de start waren verschenen, hebben er 33 de finish bereikt. Winnaar werd de Limbur ger Piet van de Brekel in 4 uur 52 min. 2 sec. Halverwege de wedstrijd kwam er pas tekening in het verloop van de strijd. Een groenje van acht renners had zich van het peloton losgemaakt. Bii Luyksgestel werk te De Jongh, die hij de koplopers behoor de, zich naar voren en spoedig won hij 500 meter. Met nog ruim 10 kilometer voor de boeg trok een groep auto's, waarin juryleden en officials zaten, naar voren. De zeven overgebleven renners van de kopgroep werden in het kielzog van de auto's meegetrokken, met het gevolg, dat de door De Jongh gewonnen voorsprong teloor ging en allen weer bij elkaar lagen. In de sprint toonde Van de Brekel zich de sterkste. De uitslag luidde: 1. Van de Brekel (Echt) 4 uur 52 min. 2 sec.; 2. Wolfs (Vlijmen) zelfde tijd; 3. Van 't Hof (Sas- senheim) zelfde tijd; 6. Snijders (Half weg) zelfde tijd; 7. De Jongh (Made) zelf de tijd. Op 4 min. 55 sec.: 9. Peters (Haar lem); 10. Post (Nieuw Vennep). Gijs Pauw kan in ieder geval niet naar Lugano gaan voor de wereldkampioen schappen od de weg voor amateurs. In de plaats van Pauw is door de K.N.W.U. inge schreven Cantineau (Breda). De mogelijkheid is groot, dat in het num mer professional achtervolging Van de Kamp zal uitkomen. Ruim 25.000 toeschouwers zijn in Maas tricht getuigen geweest van een internatio nale wegwedstrijd over 120 kilometer, waar aan ook de geheele Nederlandse Tour de France-ploeg deelnam. Voor het begin van de wedstrijd werden Pellenaars en de renners, toen zij een ere- ronde reden, enthousiast toegejuicht. De uitslag luidde: 1. Dekkers (Eindhoven) 2 uur 46 min. 47 sec.; 2. Van Est (St. Wille- brord) zelfde tijd. Op 3 sec. 3. Koch (Utrecht); 4. Gerrit Voorting (Roosendaal); 5. Storm (België). De uitslagen van de op Zondag gehouden draverijen te Duindigt luiden: Van Maerlanlprtfs (2500 meter). 1. Quick Boy 1.28.4. 2. Postduifje K 1.29 6. 3. Paul B- 1.30.2. Winn. 2.90; pl. 1.50, 2.20; gek. 5-60; cov. 3.60. Van de Vondelprijs (2500 meter). 1. Quick Hollandia G 1.24.7. 2. Petulance K 1.25. 3. Pe ter Spencer 1.25. Winn. 2.70; pl. 1.80, 3.90, r.ou; gek. J 3.70; cov. 15-30. Producten draverij (1300 meter) 1. Sir Mes- sidor 1.30. 2. Spencer Holandia 1.31.5. 3. Sagne d'Or 1.32.2. Winn. 3.10; pl. 1.80, 2-30; gek. 7.40; cov. 3.70. Derby R-prijs (2400 meter). 1. Roland 1-28.4. 2. Ronald 1.28.4. 3. Rascal Hanover 1.29.8. Winn. 1.90; pl. 1.20, 130, 8.50; gek. 2.30; cov. 2.30. Multatuliprijs (2000 meter). 1. Stiirmann 1.22.3 2. Our Bonni B 1.24.2. 3. Norton Wil liams 1.23.5. Wirn. f 2.50; pl. 1.80, 1.70; gek. 11.80; cov. 2.80. Potgictcrprijs (1700 meter) 1. Gitana 1.54.4. 2. Christina. 3. Campo. Winn. 4.30; pl. 1.40, 1-30, 1.90; gek. 6-20; cov. 5.40. Couperusprijs (1100 meter). 1. Sunrise 1 11.2. 2. Grand Cliff. 3. Altair. Winn. 1.80; pl. 1.20, 1.80; gek. 5.10; cov. 4.60. Lucas Bolsprijs (2700 meter). 1. Sagita. 2- Sakina (dead heat). 3. Boekanier. Winn. 1.90, 1.10; pl. 2.20, 1.30; gek. 4.80; cov- 2.50, 2.50. Vestdijkprijs (3000 meter). 1. Dicky 3.36.4. 2. Brandal. 3. Moqueuse. Winn. 1.70; pl. 1.30, 2.10; gek. 9.20; cov. 5.50. Totalisator omzet 93.042.—. Zeilen hij slechts enkele ronden wist te behouden. De uitblinker van de tweede serie, Beentjes, overbrugde het gat weer tussen vluchteling en peloton. Uitlooppogingen van Schipper en Groot en een ronde later van v. d. Hulst en de kleine Vroom, werden door de Leidenaar v. d. Lubbe verijdeld. Halverwege de finale vormden Boogers en de twee scriewinnaars Gudde en Beentjes een kopgrocpje van drie, dat al spoedig twin tig seconden voorsprong nam. Een premie b(j het ingaan van de drie laatste grote ronden, nam Boogers voor zjjn rekening. Toen de renners voor de laatste maal de Hunzerug over kwamen, bedroeg de voorsprong van de drie koplopers nog steeds twintig seconden op het peloton met Asma en Plasmcier aan het hoofd. De sprint van het kopgroepje waaraan de vermoeide Beentjes niet deelnam werd gewonnen door Boogers, die daar door in het bezit kwam van de „Grote Noord- zee-prljs". De sprint van het peloton werd door Plasmcier gewonnen. De uitslagen waren Eerste serie: 1. J. Gudde (A.dam) 30 kilo meter in 41 minuten en 31 seconden; 2. Asma (Haarlem); 3. .1. Groot (Beverwijk); 4. C. Tien stra (Halfweg). Tweede serie: 1. A- Beentjes (Heemskerk) 30 kilometer in 40 minuten en 44 seconden; 2. C. Piasmeier (Voorhout); 3. Boele (Rot terdam); 4. Zandbergen (Heiloo). Finale: 1. Wim Boogers (Nieuw Vennep) plm. 42Vè kilometer in 1 uur en 40 seconden; 2. J. Gudde (A.dam); 3. A. Beentjes (Heems kerk); 4. C. Piasmeier .Voorhout); 5. P. v. d. Hulst (Bennebroek); 6. Olivier (A.dam); 7- Asma (Haarlem; 8. Van Leeuwe (R.dam) 9- Koek (Haarlem); 10. J. Giebels (A.dam). In Solingen op het circuit dat in 1954 voor het wereldkampioenschap zal worden gebruikt, werd het Duitse kampioenschap op de weg uitgeschreven, dat gewonnen werd door Heinz Müller, die een tijd no teerde van 5 uur 57 min. en 41 sec. over 180 kilometer. Preiskeit werd tweede op één lengte en Pfannenmüller bezette de derde plaats met vijf lengten achterstand. Fritz Schaer werd Zwitsers kampioen op de weg, welke wedstrijd te Morges werd gehouden. De afstand bedroeg 237 kilo meter. Schaer versloeg Huber met een half wiel in de tijd van 6 uur 56 min. 42 sec. Lanfranchi werd derde en Ferdi Kübler bezette de vierde plaats. Het kampioenschap van Luxemburg, uit geschreven over 178 km werd gewonnen door Ernzer, die een tijd noteerde van 5 uur 15 min. en 21 sec. Nummer twee, Die- derich, deed er bijna 5 minuten langer over en noteerde 5 uur, 20 min. en 12 sec. Gaul werd derde in dezelfde tijd. Met prachtig zeilweer is Zaterdag op de Loosdrechtse plassen de Holland-week met ruim 200 deelnemers gestart. De voornaamste uitslagen van de eerste dag luiden als volgt: Internationale Flying Dutchman-klasse: 1. Frithjofna, stuurman W. P. van Duyl, KNZ en RZ. Vrijbuiters: 1. Graaf de Lumey, stuurman P. Bakker, Het Witte. Huis. Tornado's: 1. Wervelstorm, stuurman J. J. van 't Hooogerhuys, Rotterdamse ZV. Valken A: 1. Watergeus, stuurman F. Laagwater. De Koenen. 12 m.2 klasse: 1. Mustang, stuurman Jac. Kraan. Braassemermeer. Vrijheidsklasse A: 1. Wolvennest, stuurman J. M. Huisken, Loosdrecht. Olympiajollen A: 1. Kortwe, stuurman H. Prins, Het Witte Huis. 16 m.2 eenheidsklasse A: 1. Betty, stuur man S. v. d. Steeg, WSV Amsterdam. Pampusklasse: 1. Roest Niet, stuurman C. Huisken, Loosdrecht. BM-klasse: 1. Zwerver, stuurman B. F. M. Palsma, Het Witte Huis. 12 voetsjollen A: 1. Waterbaby, stuurman A. W. Reyers, De Kaag. Jeugdklasse: 1. Hencla, stuurman B. de Jong, Het Witte Huis. Valkenklasse B: 1. Panda, stuurman E. Rijnfrank Jr., Het Witte Huis. 12 m.2 klasse B: 1. Brak, stuurman A. J. Piers, Het Witte Huis. Vrijheidsklasse B: 1. Ssst, stuurman J. Vis ser, Het Witte Huis. Olympiajollen B: 1. Kattebakje, stuurman De Kat. De Kaag. 16 m.2 eenheidsklasse B: 1. Toetoe Ben Hillie, stuurman Th. Paulsen, Het Witte Huis. 12 voetsjollen B: stuurman D. Schoenma kers, Loosdrecht. Zondag waren de resultaten: Flying Dutchman: 1. Fritjofna, st. W. P. van Duyl, KNR en ZV. Vrijbuiters: 1. Graaf de Lumey, st. P. Bakker. Het Witte Huis. Tornado's: 1. Hoos, st. W. H. van 't Hoo- gerhuvs, Rotterdamse ZV. Valken A: 1. Mieke, st. C. Scherpel Jr., Het Witte Huis. 12 m.2 klasse A: 1. Mustang, st. Jac Kraan, ZV Braassemermeer. Vrijheidsklasse A: 1. Zilvermeeuw, st. U. de Vries. NNWS. Olympiajollen A: 1. Magneet, st. B. W. Willems. De Schinkel. 16 m.2 eenheidsklasse A: 1. Betty, st. S. v. d. Steeg, WSV Amsterdam. Pampusklasse: 1. Hinde, st. H. Reeder, Loosdrecht. BM-klasse: 1. Zwerver, st. B. Palsma, Loosdrecht. 12 voetsjollen A: 1. Waterbaby, st. A. W. Reyers, De Kaag. Jeugdklasse: 1. Billy 2, st. Jac. Albers, Aegir. Valken B: 1. Ernestine, st. mej. A. E. v. d. Mandele, De Kaag. Vrijheidsklasse B: 1. Ssst, st. J. Visser, Het Witte Huis. 12 voetsjollen B: 1. Brandy, st. D. Schoen makers, Loosdrecht. Met prachtig weer zijn Zaterdag in Loosdrecht de zeilwedstrijden in de „Hollandweek" begonnen. De foto geeft een beeld van de Loosdrechtse Plassen gedurende het week einde; links en rechts „Draken", die de ballonfok gehezen hebben. Op de tweede dag van de wedstrijden in groep B van het tournooi om de Galea-beker tussen Nederland, België en Luxemburg verloor Nederland de eerste twee enkel spelen en het dubelspel van België. Andries (België) versloeg Van de Weg (Nederland) 6—3, 6—3: Kirkpatrick (België) versloeg Van Eysden (Nederland) 61, 75. Dubbelspel: Kirckpatrick en Andries (Bel gië) versloegen Van de Weg en Van Eysden (Nederland)" 6—1, 6—2, 6—3. De resultaten van de derde dag luiden: Enkelspel: Van Eisden (Nederland) ver sloeg Baden (Luxemburg) 62, 63; Koertz (Nederland) versloeg Brasseur (Luxemburg) 6—0, 8—6; Van Eisden (Nederland) versloeg Andries (België) 36, 62, 86; Kirk patrick (België) versloeg Van de Weg (Ne derland) 63, 64. Dubbelspel: Goffart—De Kegel (Belgie) versloegen BrasseurBaden (Luxemburg) 7—5, 8—6, 6—0. Het eindklassement is: 1. België negen overwinningen: (viifnul tegen Luxemburg, viereen tegen Nederland); 2. Nederland zes overwinningen (vijfnul tegen Luxem burg en eenvier tegen België); 3. Luxem burg nul overwinningen (nulvijf tegen België en nul—vijf tegen Nederland). De finale van het Slazenger prof-tour- nooi te Scarborough is gewonnen door Segura van Ecuador. Hij sloeg Sedgman (Australië) met 26, 64, 36, 64, 86. In het herendubbelspel wonnen Sedgman en McGregor (Australië) met 63, 64, 62 van Pails (Australië) en Perry (USA). Het traditionele voetbal-tournooi om de Umans Beker waarmee DCO het voetbal seizoen pleegt te openen, begint op Woens dag 12 Augustus a.s. met de wedstrijd RipperdaEloemendaal. Op Donderdag 13 Augustus spelen RCH 2 en DCO tegen eikaar. De verliezers ont moeten elkaar op Woensdag 19 Augustus waarna op Donderdag 20 Augustus de winnaars tegen elkaar in het veld komen. Het voetbaltournooi om de v. d. Aart Beker voor junioren-elftallen van de HVB wordt dit jaar gehouden op de Zondagen 23 Augustus en 6 September, waarschijn lijk op de terreinen in het Heemsteeds Sportpark. Nadat met man en macht gevochten was legen de nukken van de lier begon voor de Kennemer zweefvliegclub een prachtige vliegdag op het „Langeveld", haar nieuwe terrein bij Noordwijkerhout. Een nieuw lid, de heer Smit uit Haarlem onderging de luchtdoop op de E.S.G. Totaal maakten de KZC-leden op Griinau Baby en E.S.G. 30 starts voor de ogen van honderden kijklustigen. Het is echter bezwaarlijk, dat zovele toeschouwers zich niet aan de regels houden en de startplaats betreden, ondanks vele verzoeken dat niet te doen. Dit is ge vaarlijk voor hen zelf en niet minder voor de zweefvlieger, die hierdoor wordt afgeleid. Het was dan ook de oorzaak van een „kraak" aan het einde van de dag. BRITSE PLOEG VERBETERDE WERELD RECORD 4 x 1 MIJL. Een Britse ploeg, bestaande uit Chris Chataway, Bill Nanke- ville, Don Seaman en Roger Bannister is er tijdens de landen-athletiekwedstrijd Groot- BrittanniëFrankrijk in het White City Stadion te Londen in geslaagd het wereld record on de 4 x 1 mijl estafette te verbete ren. De Britten noteerden 16 min. 41 sec. en bleven daarmee 1.8 sec. onder het oude record, dat sinds 5 Augustus 1949 (Stock holm) op naam stond van de Gaevle Sport club. VAN EST TWEEDE TE AALST. In Aalst werd een wegwedstrijd voor wieier- professionals gehouden over een afstand van 120 kilometer. De Belg Rosseel won in 3 uur 2 minuten voor onze landgenoot Van Est, die op drie lengten tweede werd. P.S.V. VERLOOR TE GRAZ. De Eind- hovense eerste klasse P.S.V. verloor in Graz met zesdrie van de Oostenrijkse eerste klasser Sturm Graz. (rust viertwee). Er waren 3500 toeschouwers aanwezig. De doel punten voor P.S.V. werden gemaakt door Brusselers (2) en Dillen. DE SCHAAKVIERKAMP. De eerste ronde van de Amsterdamse schaakvierkamp is geëindigd met een overwinning van ir. Ed. Lasker, de Amerikaanse gast, op Lod. Prins (wit) in 35 zetten. T. D. van Scheltinga (wit) en C. B. van den Berg speelde remise. Maandag spelen in het Amsterdamse schaak huis Van Scheltinga (wit) tegen Prins en Lasker (wit) tegen Van den Berg. NEDERLANDSE STAYERS VERLOREN TE DUISBURG. In Duisburg werd een stayerswedstriid gehouden tussen een Duitse en een Nederlandse ploeg. Bitner, Zims en Bolten. die het Duitse team vormden, ver sloegen de Nederlandse ploeg, bestaande uit Kunst. Staakenburg en Van der Kamp, met 28 tegen 16 punten. MOTORRIJDER BILL DORAN ERNSTIG GEWOND. De Britse AJS-rijder Bill Doran is tijdens de training voor de grote prijs van Frankrijk, op het circuit van Rouaan verongelukt. HIJ is naar het zieken huis van Elbeuf vervoerd, waar het eerste onderzoek een schedelbreuk deed vermoeden. (Van onze speciale verslaggever) Van de hoofdsteden der Zuid-Amerikaanse republieken zijn de kleinste ongetwij feld de meest schilderachtige. Ze hebben niet de geweldige groei doorgemaakt van wereldsteden als Rio de Janeiro en Buenos Aires en zijn meer doordrenkt gebleven van de eigen cultuur van het land dan die metropolen, wier plan en architectuur een typisch product zijn van min of meer algemeen erkende normen. Al eerder schreef ik over Paraguay's hoofdstad, Asuncion: exotisch, onverzorgd; met zijn meer dan 200.000 inwoners nog een echte provincie-stad. Thans volgen enkele indrukken uit Quito, de hoofdstad van Ecuador, ongeveer even groot als Asuncion, maar volkomen anders; zowel wat haar ligging als haar stadsbeeld betreft, één van de opmerkelijkste steden van Zuid-Amerika. Als La Paz, de hoofd stad van Bolivia, ligt Quito hoog in de bergen, in de Andes. Maar even ongenaakbaar als de om ringende bergen zijn in La Paz, glinsterende sneeuwtoppen en woeste rotswanden, zo sappig groen zijn de hellingen rond Quito. Quito (2800 m) ligt dan ook weer duizend meter lager dan La Paz en juist deze dui zend meter, waarin de boomgrens van de Andes ligt, zijn voor de aan kleding van het land schap van het grootste belang. Gedurende de helft van het jaar is het klimaat in Quito zo'n beetje gelijk aan dat van een koele Nederlandse zomer en dit terwijl de stad bijna op de eve naar ligt. De overige maanden kan het er ge ducht regenen, zij het dat de nabijheid van de equator de temperatuur nooit diep doet zinken. Zo kan men hier in de koelte in parken en op pleinen zelfs nog enkele palmen aantreffen, maar de tuinen staan er vol met echte Nederlandse zomerbloemengera niums, rozen, anjers, afrikaantjes, gladiolen en na de hitte van de lager gelegen kustvlakte van Ecuador voelt men zich heerlijk opgefrist, al loopt men de eerste da gen wel wat te hijgen, omdat de lucht, die men inademt, zo ijl is. Alles wijd en wijds Quito ligt in een heel wijd dal, zó wijd, dat het bijna een kleine hoogvlakte kan heten en dat zich bovendien in andere, brede dalen vertakt. De bergen in het rond zijn niet steil en rotsachtig, maar aangenaam groen en zacht glooiend, niettegenstaande hun in enkele gevallen formidabele hoogte. Men krijgt er nooit dat drukkende gevoel, dat ons, Nederlanders, gewend als we zijn aan de vlakte, zo vaak bekruipt in een eng Zwitsers of Oostenrijks dal. Alles is wijd en wijds. Immers in de Andes is alles ge weldig, ook de wijdheid van de dalen en de spreiding van de verschillende toppen. Niets is er dicht opeen, niets is er dichtbij. De geweldige afmetingen doen elk gevoel voor afstand en maat verloren gaan. Het is bijna niet te geloven, dat die langzaam op lopende berg, een uitgedoofde vulkaan, in de schaduw waarvan Quito ligt, de Pichin- cha, bijna 5000 meter hoog is, hoger dus dan de Mont Blanc. En ook is het nauwe lijks te begrijpen, dat die geweldige kegel vormige sneeuwberg, de Cotopaxi (5900 m) de hoogste nog werkende vulcaan ter we reld, die ons tegenstraalt bij aankomst op het vliegveld, ongeveer 50 kilometers van ons verwijderd is. De lucht is van een on voorstelbare helderheid en legt aan het zicht nauwelijks beperkingen op. Indianen beheersen stadsbeeld De stad zelf, het stadsbeeld, is al even opmerkelijk als de ligging. Quito is één van de weinige steden in de Amerika's, die niet alleen een lange en roemrijke geschiedenis achter zich hebben, maar die daarvan ook de duidelijke sporen in hun stadskern heb ben bewaard. Reeds dit feit, een Ameri kaanse stad met historische gebouwen en een stadskern vol bezienswaardigheden, is iets zeer bijzonders. Daar komt dan nog bij, dat het straatbeeld in Quito in zeer belangrijke mate door werkelijke Indianen wordt beheerst. Een kwart van de 3.200.000 inwoners van Ecuador zijn nog raszuivere Indianen, een iets kleiner gedeelte zijn halfbloeden, mestiezen, en Quito ligt mid den in het gebied, waar het overgrote me rendeel der Indianen woont: de hoogvlak ten en hellingen van de Andes. Men kan dus in de binnenstad om zo te zeggen geen stap doen, of men ontmoet er Indianen. Klein van stuk. gedrongen, breed ge bouwd, schuifelen ze voort, bedrijvig soms op een drafje, de mannen in een kleurige poncho, de vrouwen met een grote omslag doek en een meestal kleurige rok, beiden met dezelfde soort vilten gleufhoed op het hoofd. In hun omslagdoek dragen de vrou wen kleine lasten mee op de rug. Dikwijls bungelt er een kind in, dat met zijn zwarte kraaloogjes over moeders schouder naar de voorbijgangers zit te kijken. Al zijn deze mensen klein, ze zijn sterk en naar het lijkt onvermoeibaar. Ze sjouwen met allerhande zware lasten rond op hun rug, voorover gebogen, een draagband langs het voor hoofd: grote bundels brandhout, geweldige takkebossen, zakken vruchten, kisten, enz. Er is nog iets in hen van 't oude nomaden- bloed. Ze maken echt de indruk van op weg te zijn, man en vrouw meestal samen, een kind in de omslagdoek, een kind aan de hand van vader, nog een kind er achter met bolle, blozende wangen en kleine, donkere oogjes, moeder en kinderen meestal blootsvoerts, vader op geweven sloffen. Tijdens het middaguur houden ze even rust voor hun twaalf-uurtje, ergens op een grasveld in een park of gewoon op de rand van een stoep. In kleine, open win keltjes en op straathoeken staan Indianen- vrouwen op comfoortjes aardappelen te bakken en vlees te koken en te braden. Met hun pannetje halen de voorbijgangers daar hun kostje op of ze krijgen het in een stuk krant mee voor direct gebruik. Is het op, dan schuifelen ze weer verder, een voor hen kennelijk duidelijk, maar voor ons ondoorgrondelijk doel tegemoet. Spaanse cultuursporen In bouw en opzet van de stad overheerst het Spaanse element. In de dertiger jaren In Quito, de hoofdstad van Ecuador, zijn prachtige oude kerken. Hier ziet u het front van de fraaie Compagnieskerk met haar rijke b ar ok-v er siering, glanzend van goud en verguldsel. van de 16e eeuw hebben de Spaanse ver overaars hier een sterke nederzetting ge sticht. Iedere keer weer is het verbazing wekkend zich voor ogen te stellen hoe een zo betrekkelijk gering aantal soldaten en kolonisten een heel werelddeel naar zijn hand wist te zetten en zijn macht en in vloed wist te vestigen in tal van soms duizenden kilometers van elkaar verwij derde steunpunten. Van die steunpunten nu werd Quito één der belangrijkste. Dit blijkt ook heden nog ten duidelijkste uit de gespaard gebleven bouwwerken. De oude kerken van Quito behoren zonder uitzondering tot de fraaiste, die in Zuid- Amerika behouden bleven. In het bijzon der de prachtige Compagnieskerk, met haar rijke barok-versiering, glanzend van goud en verguldsel, maar ook de kerk van San Franciscus aan het gelijknamige, prachtig bewaard gebleven plein en de kathedraal aan het drukke, maar toch stemmige en besloten plein, waar ook de president zijn zetel heeft. Maar niet alleen deze monumentale ge bouwen en pleinen bepalen het karakter van Quito. De dikwijls sterk hellende bin nenstad heeft helemaal een eigen stempel. Ook hier hebben de Spanjaarden belang rijke cultuursporen achtergelaten. Er zijn enkele smalle straatjes met aan weerszij den balconnetjes sterk hellend dikwijls met hier en daar nog de oude decora tieve kaarslantaarn nu van electrisch licht voorzien die thuis horen in Sevilla of Granada. En tussen dit alles door de nederige Indianen-huisjes, gesloten en on aanzienlijk. Quito is een stad, die een sterke indruk achterlaat, een indruk van gaafheid en culturele eenheid. Deze stad en zijn straat beeld liggen de Ecuadoriaan kennelijk na aan het hart. Voor een relatief zo kleine stad treft men er veel, soms groot opgezet te monumenten aan ter ere van de natio nale helden en ook de mannen, aan wie de bevrijding van Zuid-Amerika te danken is: Bolivar, Artigas en anderen. Aan deze monumenten is meer ten koste gelegd dan zakelijk gezien zou hebben gepast in het nationale budget. Belangrijke en nuttige zaken zijn wel eens uitgesteld om de op richting van een monument ter verfraaiing van de stad en ter ere van belangrijke na tionale figuren mogelijk te maken. Een nuchter Nederlander is geneigd zijn hoofd te schudden bij een dergelijke „verkwis ting" en toch, wie Quito heeft leren ken nen, kan niet anders dan het volk waar deren, dat zijn nationale hoofdstad zo on gerept heeft weten te bewaren en dat op die stad zozeer een eigen, onmiskenbaar stempel heeft weten te drukken. De Ziekenfondsraad heeft voor verplicht verzekerden van algemene ziekenfondsen een nieuwe regeling vastgesteld betreffende geneeskundige hulp in het buitenland. Deze regeling is op 1 Augustus in werking ge treden. Het wordt aan de ziekenfondsen overgelaten, of zij de regeling ook voor vrijwillig-verzekerden zullen toepassen. Verplicht-verzekerden, die voor beroeps, werkzaamheden in het buitenland hebben vertoefd, hebben recht op volledige vergoe ding van de kosten van verleende genees kundige hulp. De vergoeding mag echter niet meer bedragen dan bepaalde maxima. Verplicht verzekerden, die in het Neder lands sanatorium te Davos worden ver pleegd, worden gelijkgesteld met degenen die voor beroepswerkzaamheden in het bui tenland hebben vertoefd. Verplicht verzekerden, die niet voor be roepswerkzaamheden in het buitenland hebben vertoefd, hebben recht op vergoe ding voor de kosten van geneeskundige hulp gedurende de eerste dertig dagen van het verblijf in het buitenland. Indien de verzekerde reeds ziek was toen hij naar het buitenland vertrok, bestaat geen aan spraak op vergoeding De vergoeding mag niet meer bedragen dan de kosten, die in de woonplaats in Nederland voor rekening van het fonds zouden zijn gekomen. Geen van beide categorieën verzekerden heeft recht op vergoeding van kosten van vervoer naar Nederland. Zaterdag is bij het vliegveld Ypenburg een eenmotorig lesvliegtuig van de Natio nale Luchtvaartschool neergestort. Het werd bestuurd door de 19-jarige leerling vlieger J. Laarhoven uit Arnhem, die bij dit ongeluk niet ernstig gewond werd. Het toestel geraakte onmiddellijk na de start op een hoogte van ongeveer zestig meter in een vrille en stortte neer in een weiland langs de weg tussen de Hoornbrug en Ypenburg. Een boerenknecht kon de piloot, die tussen de wrakstukken bekneld zat, bevrijden. Het toestel, een Tiger Moth, was vrijwel geheel vernield. De heer G. van den Brink, directeur van het vogelpark Avifauna te Alphen aan de Rijn, heeft na een bezoek aan Zuid-Frank rijk verklaard dat in vele Zuid-Franse ge meenten grote belangstelling voor de vesti ging van een vogelpark bestaat. De heer Van den Brink voelt het meest voor ves tiging in Menton. Hij heeft besprekingen gevoerd met een groep Franse financiers, die in principe bereid zijn medewerking te verlenen. Toch blijft hij van mening, dat er voor Avifauna in Nederland nog grote mogelijkheden zijn. Hij hoopt dat het vo gelpark in Alphen aan de Rijn zal kunnen blijven. ADVERTENTIE

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 8