„Suomi" zag Grapendaal en Joop Smit op zware sintelbaan winnen Duiven terug uit Maastricht en Quiévrain Vuurwerk met vraagtekens op het IJmuider strand Agenda voor Velsen Nationaal softbailkampioen HHC won „Rooswijk"-tournooi Old Clothes New Santpoort Record-drukte in IJmuidens haven Velsen-Noord IJmuiden Amersfoortse kinderen te gast in Velsen Nol Kroes bekroond met Jacob Marisprijs 6 Athletiekkampioenschappen op „Watervliet" Santpoorts harddraverijweek Pont-file bereikte record-lengte In Juli 1147 schepen tussen de pieren Heils-muzikantjes met muziek terug Zeilmakerij aan de Middenhavenstraat „Dag van het vaderland" in West-Duitsland W. Kok wint in zevenkamp de Waterloo-wisselprijs V.S. wijzen Russisch protest van de hand Verrassende derde plaats voor derde klasse-team „Rooswijk" Churchill confereerde Albanese regering nu ook vol zorg voor boeren Autobus met werklieden gekanteld MAANDAG 3 AUGUSTUS 1953 De over drie dagen verdeelde athle- tiekwedstrijden om de persoonlijke elubkampioenschappen van de Kenne- merstaten Athletiekvereniging „Suomi" waartoe technische commissie en be stuur hebben moeten besluiten wegens de grote uitbreiding van het aantal leden en speciaal in de jongere groe pen, zijn Zaterdagmiddag op de „Wa tervliet" sintelbaan besloten. Weliswaar was de belangstelling van de leden minder dan tijdens de voorafgaande wedstrijden, doch de strijdlust om de beste prestatie te be reiken was er niet minder om. Op bijna alle nummers is de rivaliteit groot geweest, doch onder de jongeren was het verschil in geoefendheid duidelijk merk baar, waardoor de winnaars hun rivalen ver achter zich lieten. De 100 m. werd een felle strijd tussen Grapendaal. Lejeune en Berghuis. De laat ste die thans militair is, kon zijn club record wegens onvoldoende voorbereiding niet handhaven op de zware sintelbaan. Hij moest nu met een derde plaats genoe gen nemen, terwijl Grapendaal en Lejeune in dezelfde tijd. 11.9 sec., respectievelijk no. 1 en 2 werden. Joop Smit, de middenaf- stander, bleef echter niet ver achter. Een voor de zware baan mooie prestatie leverde hij met met 1 min. 1 sec. op de 800 m, die hij met groot verschil won vóór de in Zwe den verblijvende Suomi-man T. Luttik. Het vèrspringen bij de dames bracht twee van hen op 4.60 m en bij de junioren A bezette G. Schmitz op kogelstoten en speerwerpen twee eerste plaatsen met ruim verschil. Onder de B-junioren behaalde M. Remeyn dezelfde resultaten. De uitslagen waren: Heren: 100 m: 1. G. Grapendaal 11.9; 2. J. Lejeune 11.9; 3. B. Berghuis 12.-; 4. J. F. Smit 12.1; 5. G. v. d. Veer 12.3; 6. H. Keuris 12.3. 800 m.: 1. J. F. Smit 2.1,-; 2. ADVERTENTIE DEZE WEEK ZIJN WIJ MET VACANTIE Dry cleaning only Koningsplein 10 Tel. 488G Wat de „Anjerdag-collecte" opbracht De Anjerdagcollecte, die van 22 Juni tot 4 Juli in Velsen werd gehouden, bracht in totaal 1278,26 op. Het aandeel van Santpoort hierin bedroeg 151,47, van Santpoort-station 77,82, Driehuis 83,25, Velsen-dorp 45,70, Vel- sen-Noord en de pont 449,40, IJmuiden- Oost 109,94, IJmuiden-West 288,77, strand 40,41 en van de foto's verkocht onder auspiciën van de V.J.C. 31,50. Het comité dankt de bewoners van Vel sen voor hun medewerking. Het Santpoortse harddraverijfeest be gint morgen voor de „Weyman" met de traditionele ringrijderij. De tijden zijn: 9 uur: ringsteken op fietsen 10.30 voor losse paarden 13.30 voor tilburies 1424 uur: Lunapark MAANDAG 3 AUGUSTUS: „De Weyman", 20 uur: inschrijving voor de ringrijderij en de boerenpaar denrace. DINSDAG 4 AUGUSTUS: R i n g r ij d e r ij. 9 uur voor rijwielen, 10.30 uur voor losse paarden, 13.30 uur voor paren met paard en tilbury. Na afloop muzikale rondgang door het dorp. Tj. Luttik 2.8,6; 3. G. Stuyfzand 2.11,6; 4. W. Kok 2.13,1. Dames: vèrspringen: 1. R. Grapendaal 4,60; 2. T. Blötevogel 4.60; 3. R. Cornelissen 4,40; 4. I. Waasdorp 4,38; 5. G. Strobbe 4,09; 6. D. AdelaarHurkmans 4,02 m. Junioren A: 800 m: 1. J. Groen, 2.10,4; 2. C. van Kampen 2.18,8; 3. B. v. Midden 2.23,8. Kogelstoten: 1. G. Schmitz 11.265; 2. C. van Kampen 9.67; 3. H. Martens 9.485 m. Speerwerpen: 1. G. Schmitz 38.82; 2. L. Binkhorst 39.41; 3. H. Martens 32.32; 4. G. van Alfen 31.34 m. Junioren B: Kogelstoten: 1. M. Remeyn 7.91; 2. B. van Leeuwen 6.56 m.; Speerwer pen: 1. M. Remeyn 26.70 m.; 2. N. Koop man 26.34 m. Meisjes A: hoogspringen: 1. D. Grapen daal 1.33; 2. T. Hommes 1.13 m.; Discus werpen: 1. T. Hommes 20.72 m.; 2. D. Gra pendaal 15.57 m. Meisjes B: Discuswerpen: 1. H. Smit 17.73; 2. I. Zwaan 11.80 m. Meisjes C: Discuswerpen: 1. L. Meyjes 13.02; 60 m hardlopen: 1. L. Meyes 9.5 sec. De gewoonte gestand kregen deze geani meerde clubkampioenschappen Zaterdag avond in het sportpaviljoen „Watervliet" hun besluit met een gezellige bijeenkomst. De heer H. J. Klaver, Suomi's voorzitter, herinnerde aan de goede gewoonte van deze clubavonden, waarbij hij tevens de lof trompet stak over de uitstekende stemming tijdens de wedstrijden. Hij bracht de aanwezigen onder het oog, dat een athletiekclub groot gemaakt kan worden door bevordering van massa-athle- tiek, waaruit altijd een zeer goede kern overblijft. Nadat de heer Klaver de kampioenen op de verschillende verwerkte nummers had bekend gemaakt, zorgden muziek, dans en spel voor een prettig verloop van deze Suomi-contactavond. De opstopping van vacantiegangers, waaronder zic.li honderden buitenlandse auto's bevonden, aan de Zuidzijde van het Velsense pontveer sloeg Zaterdag de le Augustus alle bestaande records. Tegen vier uur strekte de file zich uit tot aan het nieuwe benzine pompstation onder Santpoort en op de Rijksweg van Amsterdam en de Parkweg uit Velsen stonden eveneens onafzienbare rijen vervoersmiddelen, die politie en pont- personeel de handen vol gaven. Een uur later was het hoogtepunt al voorbij, al moest men toen ook nog met minstens driekwartier vertraging bij de overtocht rekenen. Zondag was de drukte aanzienlijk veel minder. IOOOOOOOOOOOOOOOCXXXCOOOCOCOOOOOOOOOCOOOOOCOCOOOOOOOOOOOC In de maand Juli kwamen in IJmuiden 575 schepen aan, waarvan bestemd voor: Amsterdam 434 schepen, Zaandam 49 schepen, Haarlem/Spaarndam 4 schepen, Buitenhuizen 1 schip, Beverwijk 3 sche pen, Papierfabriek te Velsen 16 schepen, Hoogovens (buitenhaven) 21 schepen, Hoogovens (binnenhavens) 17 schepen, Vissershaven 16 schepen, IJmuiden (als bijlegger) 14 schepen. Vertrokken zijn 572 schepen, waarvan van Amstterdam 458 schepen (waarvan 20 via O.B.H. of IJmuiden), van Zaandam 36 schepen, van Haarlem/Spaarndam 3 sche pen, van Buitenhuizen 1 schip, van Bever wijk 2 schepen, van Papierfabriek te Vel sen 11 schepen, van Hoogovens (buiten haven) 14 schepen, van Hoogovens (bin nenhavens) 14 schepen, van Vissershaven 22 schepen, van IJmuiden (bijlegger) 31 schepen. Totaal in en uit de pier 1147 schepen, een aantal, dat nimmer tevoren is bereikt. De afdeling ..De IJmonden" van de Bond van Zaterdagvliegers heeft Zaterdag met haar convooi jonge duiven een wedvlucht ondernomen van Maastricht af over een afstand van 194 km. De dieren, die om 12 uur werden gelost hadden een zeer sterke Noord- Westen tegenwind. De eerste vogel kwam om 15.16 uur „in de klok" en tien minuten daarna waren alle prijsduiven binnen. De uitslag was: J. Suurmans 1. 5, 6, 8 en 10; mevr. De Boer 2, 4; D. Koffeman 3; D. A. Visser 7: C. P. Bekker 9: D. v. Veelen 11, 12. Zaterdag is er een vlucht van Venlo af (voor de tweede maal). De Reisduif De leden van de Beverwijkse postduiven- houdersvereniging „De Reisduif" namen Zon dag deel aan de vlucht van Quiévrain (241 km.). Er waren 457 duiven in concours, die om 7.30 uur 's morgens werden gelost. De eerstaankomende werd om 11.08 uur geklokt; de laatste duif kwam om 11.22 uur binnen. De uitslagen zijn: W. de Raadt 1; P. v. Vuuren 2, 4. 17 en 52; C. G. J. Dekker 3. 39 en 50; F. Blommaerts 5, 6 en 12; P. Dekker 7. 9 en 22: M. Kossen 8: J. Schipper 9; R. Zoontjes 10: P. Vergunst 11: J. Demmers 13; W. v. Wijk 14: S. Zoet 15; J. Scheffers 17, 53 en 59: W. Rijnders 18 en 32: A. v. Son 20 en 31: H. Gaasenbeek 21; M. Niesten 23; E. Verschuren 24 en 26: A. Six 26 en 35: S. Teeling 27; G. Visser 28; T. Gravemaker 29. C. Castricum 30. 36 en 44; H. Beentjes 33 en 54; J. Kramers 34: F. v. Goethen 37, 40. 43. 57 en 58: J. de Ruiter 38; C. Westrate 41: Gebr. Gelderman 42: .T. Luritz 45; D. v. d. Bendt 46; J. v. Roon 47; H. v. Minnen 48; H. Zillig 51 en 55; P. Luyt 56; Th. Kuyer 60. Bevrijde Vleugels Veertig Heemskerkse duiven van „Bevrijde Vleugels" vlogen Zondag mee van Quié vrain; 243 km. De voornaamste uitslagen zijn: P. Lotter- EXAMENS Te Amsterdam is geslaagd voor examen M.O.-handelswetenschappen A heer T. van Zandwijk te Velsen. het de Een niet alledaags standpunt aan zee werd door de fotograaf ingenomen toen hij 4ïi strandgenoegenop de gevoelige plaat vastlegde. man 1 en 9; A. J. Bruins 2 en 7; J. v. Stralen 3 en 8; J. Pekel 4; J. Dudink 5; G. Letter man 6. Assumburg Ook de duiven van „Assumburg" te Heems kerk namen deel aan cleze wedvlucht van Quiévrain. izr waren 44 duiven in concours en de eerstaankomende zijn: P. v. d. Loos 1 en 15; G. Wagner 2; J. Koper 3 en 9; J. Na man 4; P. Beentjes 5 en 6; G. Duin 7; J. Knap 10 en 14; H. v. Tunen 11 en 12; H. Gooyer 13. Nadat in de ochtend de Velsenaartjes, die een week in Amersfoort hebben door gebracht als gevolg" van een scholen-uit- wisseling teruggekomen waren, arriveerde te half vijf een bus vol tegenbezoek: 45 kinderen konden op het binnenplein van het politiebureau aan het Ti'oeriusplein. dat zo langzamerhand het gewaardeerde trefpunt wordt voor alles wat in deze we ken voor de jeugd wordt georganiseerd, door de pleegouders worden afgehaald. Voor twee kleine zieken uit Amersfoort ging de reis niet door, maar de overige kinderen, die hier onder auspiciën van cle Velser Jeugd Centrale een week gaan doorbrengen, waren rap over de pleeg ouders verdeeld. Beroepen in Den Burg De kerkeraad van de Doopsgezinde ge meente van Den Burg op Texel heeft een beroep uitgebracht op de voorganger van de Doopsgezinde gemeente in IJmuiden ds. W. Veen. Ds. Veen heeft echter nog geen beslis sing genomen. De uitwisseling der krijgsgevangenen in Korea is begonnen. Een groep Noord-Koreanen op weg naar de linies. De kleine muzikantjes van het Heils leger uit Schiedam zijn, na een prettige vacantieweek in IJmuiden te hebben door gebracht, weer huiswaarts gekeerd. Zaterdagmiddag hebben zij nog een af scheidsconcert in Velserbeek gegeven en Zaterdagavond, voor zij met de autobus zouden vertrekken, werd er nog een muzi kale wandeling door de Kennemerlaan gemaakt en in de Edisonstraat zijn enige slotnummers ten gehore gebracht. Dat dit door de luisteraars op prijs werd gesteld bewees het applaus en de uitroep: „Tot weerziens". Burgemeester en Wethouders van Vel sen delen mee, dat bij hen is ingekomen en ter gemeentesecretarie (4e afdeling) ter inzage ligt een verzoek van K. van Veelen te IJmuiden, waarbij vergunning ingevolge de Hinderwet wordt gevraagd tot het oprichten van een zeilmakerij en markiezenfabriek in het perceel Midden havenstraat 41 te IJmuiden. Op Zaterdag 15 Augustus 1953, te elf uur zal ten gemeentehuize ten overstaan van het gemeentebestuur, één of meer van zijn leden, dan wel één of meer door dit bestuur aangewezen ombtenaren, aan een ieder gelegenheid worden gegeven om mondeling bezwaren tegen inwilliging van dit verzoek in te brengen. BONN, (ANP). Alom in West-Duits land is gisteren „de dag van het vader land" gevierd en daarbij is bij betogingen in tal van Duitse steden een teruggave van -de verloren Pruisische provincies in het Oosten geëist. Evenals vorige week, toen dezelfde eisen op een aantal vluch- telingenbijeenkomsten werden geuit, om vatten ook nu de Duitse eisen weer de teruggave van het Sudetenland en het Me meiland. Dr. Adenauer heeft zelf in Ravensburg aan het meer van Konstanz een rede tot vluchtelingen gehouden en verklaard, dat in het Oosten thans een „natuurlijke ont wikkeling" was begonnen, die moet wor den bevorderd. De kanselier zeide, dat de Sovjet-Unie in de afgelopen drie jaren, aanzienlijk verzwakt, het Westen daaren tegen zeer versterkt is. Het had weinig gescheeld of het vuur werk dat Zaterdagavond op het IJmuider strand samen door IJmuidens bloei en de pachters aan de badgasten werd aangebo den, was letterlijk en heel erg in het water gevallen. Na een aanvankelijk zonnige middag ging de lucht tegen de avond snel betrekken en een mals regenbuitje beloof de weinig goeds. Maar gelukkig kwam hier aan ook een eind en prompt om tien uur kondigde de eerste vuurpijl het begin aan. Hoewel het minder druk was dan ver leden jaar was er een talrijk publiek op de been om een dergelijk lichtfestijn ook eens tegen de achtergrond van een donkere zee te zien. Kleurige stei-renregens en prachtige lichtfonteinen verlichtten het strand en voor de mensen op cle schepen die vlak onder de kust lagen moet dit wel een imponerend gezicht geweest zijn. Bewonderende uitroepen gaven te ken nen dat het publiek het gebodene zeer op prijs stelde. Er waren stukken bij die te raden overlieten en hier en daar zelfs ver schil van mening deed ontstaan. Daar was b.v. een „haringetende man" die ech- In de door Waterloo gehouden zeven kamp leverde de doelman van het eerste elftal een prachtige prestatie door met een totaal van 3865 punten beslag te leggen op de wisselbeker. Speciaal op de 80 meter (10,6), vèrsprin gen (5,40 m.) en vèrtrappen (43.40 m.) was Kok het sterkst. Met ingooien stond J. van Sikkelerus (24 meter) aan de spits, terwijl G. Post zich met baldribbelen de sterkste toonde. De uitslag (van de eerste vijf) der deel nemers is: Senioren W. Kok 3865 pnt.; J. van Schoor 3110 pnt.; A. Broek 3088 pnt.; G. Post 2985 pnt.; A. C. v. d. Struif 2926 ptn.; Junioren A. Iskes 2050 pnt; P. Ro- zendaal 1944 pnt.; L. Bakker 1862 pnt.; J. de Boer 1794 punten. De 1500 meter werd een overwinning voor W. v. d. Heide met J. v. d. Bos als tweede. Na afloop reikte de voorzitter, de heer J. Kok, de prijzen uit. ter volgens een deel van het publiek een „bierdrinker" was. En de prachtige „vuurtoren" had inderdaad veel weg van de „watertoren". Maar dergelijke voorvallen konden slechts de feestvreugde verhogen. Na af loop kreeg het strand veel weg van een mondaine badplaats. De paviljoens, die voor deze gelegenheid tot twee uur dans- vergunning hadden gekregen, werden weldra bevolkt met danslustigen, meren deels jongeren. Maandag 3 Augustus Thalia, 20 uur: „Carson City". Rex, 20 uur: „Viva Zapata". Dinsdag 4 Augustus Thalia, 20 uur: „Carson City". Rex, geen filmvoorstelling. WASHINGTON, (Reuter). Amerika heeft Zaterdag het Sovjet-Russisch protest tegen het neerschieten van een Russisch passagiersvliegtuig van de hand gewezen. Maandag werd een Russisch passagiers vliegtuig met 21 passagiers aan boord bij de Chinecs-Koreaanse grens door Ameri kaanse toestellen neergeschoten. In het antwoord aan de Sovjet-Unie zegt het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, dat de Sovjt-Unie de verantwoor ding draagt voor het zenden van het vlieg tuig in het Koreaanse gebied, waar vijan delijkheden plaats vinden. Volgens Ame rika werd het Russische toestel boven Koreaans grondgebied, op ongeveer 13 kilo meter van de rivier de Jaloe door de Ame rikaanse toestellen aangevallen. In de Sovjet-Russische nota aan Ame rika was gezegd, dat Amerikaanse jacht vliegtuigen de Chinese republiek waren binnengevlogen. Het eerste sol'tballtournooi voor dames, dat de honkbalvereniging „Rooswijk" Zondag op het sportpark „Watervliet" heeft gehouden onder mooi zomerweer en een grote belangstelling trok, bracht in de einduitslag weinig verrassends, daar het Haarlemse H.H.C.-team, dat pas vorige week Nederlands kampioen is geworden, won. Het'derde klasse-team van de organiserende club „Rooswijk" kwam met twee overwinningen op de tweede klassers R.C.H. en D.S.B. (de laatste ploeg is pas afdelingskampioen!) op de derde plaats terecht en dat heeft menigeen toch verrast. Het tournooi was goed voorbereid, want was vastgesteld, waren de wedstrijden op hoewel later moest worden begonnen dan het schema voor en kon er zelfs nog een extra wedstijd voor de finale worden ge speeld. Te ruim tien uur kwamen D.S.B. (2e kl.) en T.H.B. (3e kl.) in het veld. Het klasse- verschil was hier goed op te merken, zodat D.S.B. overtuigend won met 13-6. Hoewel de eerste twee punten in de wed strijd Rooswijk (3e klas) en R.C.H. (2e kl.) voor de Haarlemsen waren, brachten honk- slagen van P. Mulder en J. Kluft de par tijen op gelijke voet. Rooswijk's slagploeg was zeer goed op dreef. Drie honkslagen in de 2e innings leverden 1 punt en de voor sprong op, doch in de derde innings kwam de triomf. I. Visser opende deze met een tweehonkslag, waarbij J. Heemstra wegens een fout op de honken kwam. Daarna sloeg E. Kluft een home-run, terwijl een loopster de thuisplaat passeerde (7-3). In de derde innings, met evenzeer goed veldwerk, scoorde R.C.H. 3 punten en Rooswijk 1 punt, zodat Rooswijk met 8-6 won. Tussen de eerste klassers Gynmasion en D.S.B. werd de strijd een volledige zege voor Gymnasion, de oudste Nederlandse softballploeg, die werd behaald in de derde innings met drie honkslagen (en door twee veldfouten). Gymnasion won met 8-0. Het klasseverschil tussen H.H.C. en Rooswijk in de volgende wedstrijd was dui delijk; het geestdriftige spel van Rooswijk echter hield de score aanvankelijk nog be perkt tot twee punten in twee innings. De Rooswijk „slow"-ballen werden daarna fraai opgevangen, waarbij vele honkslagen door H.H.C. werden gegeven, wat 7 punten opleverde. Hoewel Rooswijk in de vierde innings uitstekend veldwerk demonstreerde kon de 9-0 achterstand niet meer worden ingelopen. De strijd om de vijfde en zesde plaats kon ook nu gemakkelijk door R.C.H. worden gewonnen van T.H.B., dat thans iets beter speelde (7-0). De tweede verrassing leverde Rooswijk op tegen de tweede klasser en afdelings kampioen D.S.B. D.S.B. had grote moeite met de Rooswijk-slagballen, nadat het met 4-0 voorstond. In de 2e innings ontstond de gelijkmaker voor Rooswijk (4-4) en in de LONDEN, (Reuter). De Britse pre mier, Sir Winston Churchill, heeft Zondag cp Chequers, een ambtswoning die zestig kilometervan Londen ligt, internationale problemen besproken met de minister van Buitenlandse Zaken, Eden, en de markies van Salisbury, de plaatsvervanger van Eden gedurende diens ziekte. Later bracht Churchill een bezoek aan Koningin Elizabeth op Windsor. Het be zoek had geen politieke betekenis, aldus bevoegde kringen. LONDEN. (Reuter). De Albanese Na tionale Vergadering heeft, volgens een be richt van het officiële Albanese persbu reau, haar goedkeuring gehecht aan de nieuwe regering-Hoxha. Generaal Hoxha is sinds 1945 'minister-president van Al banië. Hoxha, die tevens secretaris-generaal der Albanese communistische partij is, verklaarde in een toespraak tot de verga dering onder meer dat de regering maat regelen zou nemen om het de boeren mo gelijk te maken hun verplichte leveringen aan de staaf gemakkelijker te volbrengen. Ook zullen de boeren meer levensmiddelen mogen behouden, zowel voor hun eigen levensondernoud, als om handel mede te drijven met de staatscoöperaties. De boeren kunnen voortaan met lenin gen worden geholpen. Wanneer zij ten achter zijn met hun leveringen, zal hun daarvoor kwijtschelding der leveringsplicht worden geschonken. Voorts verklaarde hij dat de regering „de kleine handelaren zal helpen", doch hij voegde hieraan toe: „Zij zullen onder streng toezicht van de staat staan, om mis bruik en. speculatie, ten nadele der bevol king, te voorkomen". Sprekend over de buitenlandse politiek, verklaarde de Albanese minister-presi dent: „De vijanden van ons volk zijn er op uit de tussen Albanië en de Sovjet-Unie bestaande vriendschap te vernietigen. Zij zouden ons in de toestand willen brengen van een vis buiten het water, om ons ge makkelijker te kunnen verslinden, doch dit zal hun niet gelukken". 3e innings zorgde S. Visser met honkslag voor een voorsprong, die M. Klesser in de vierde innings," eveneeens met honkslag vergrootte (4-6). Fel werd er door de geest driftige Roosw'ijkploeg verdedigd en pas in de laatste innings scoorde D.S.B. nog een tegenpunt (5-6), waardoor Rooswijk de derde plaats innam en D.S.B. naar de vierde plaats van dit tournooi liet afdalen. Een uitstekende prestatie van de Rooswijk- dames. Spannende finale De eindstrijd tussen H.H.C. en Gymna sion was zeer spannend, waarbij de meest gelukkige won. H.H.C. kreeg de voorsprong cadeau in de derde innings, toen Gymna sion veldfouten maakte en er 4 punten kon den worden gescoord. In de vierde innings verloor H.H.C. even de waakzaamheid, zo dat Gymnasion zelfs de stand op 5-4 kon bx-engen. Tweemaal een fantastisch dubbel spel van PI.H.C.'s eerste honker, liet de puntenwinst in haar voordeel komen, zodat na de vele staaltjes van klasse-softball H.H.C. de winnende ploeg werd met 6-4. Dii-ect na de wedstrijden reikte de voor zitter van „Rooswijk", de heer J. Reints, de fraaie wisselbeker met enkele hartelijke woorden van gelukwens uit aan H.H.C. De overige deelnemende teams ontvingen al len een aardige herinnering aan dit eerste softball-tournooi in de vorm van een kleu rig vaantje. De extra-prijs, door een Rooswijk-lid be schikbaar gesteld, kwam aan no. 4, D.S.B., daar dit team hel grootste aantal punten in. één wedstrijd had weten te verzamelen. Op de weg tussen Losser en Enschedé is Zaterdagmiddag een autobus met 24 werk lieden gekanteld, toen de chauffeur moest uitwijken voor een auto die plotseling uit een zijweg kwam. De omgevallen bus schoof nog een eind door en kwam tot stilstand tegen een boom. Hierbij werd het dak opengerukt, waardoor de passagiers naar buiten konden komen. Vier van hen hadden snijwonden opge lopen, welke in een ziekenhuis te Enschedé zijn verbonden. De Jacob Marisprijs voor de schilder kunst (gi-oot 1.000) is dit jaar toegekend aan de Haagse schilder Nol Kroes voor zijn werk „Man en vrouw". De zogenaam- demateriaalprijzen (groot 300) zijn toe gekend aan Paul Arntzenius voor zijn schilderij „De roeiboten" en aan Jacob Nanninga voor zijn abstracte olieverf compositie „Thibet". Gelijktijdig waren er prijzen voor de tekenkunst uitgeloofd. De jury heeft dit jaar, bij gebrek aan een duidelijk hoogte punt, geen termen aanwezig geacht om de hoofdprijs van 1.000 toe te kennen. Zij heeft daarom besloten drie gelijkwaardige prijzen te verlenen. Deze zijn toegevallen aan Kees Andrea voor de tekening „Span je", aan W. J. Rozendaal voor het „Por- tert Gex-da" en aan Co Westerik (die in 1951 de hoofdprijs won met het schilderij „De Visvrouw") voor de tekening „De angstige". Voor de tentoonstelling „De Haagse salon" werden ongeveer 410 werken inge zonden, waaronder ook sculptui-es en gra fiek. Hiervan dongen 188 schilderijen en 109 tekeningen mede naar de Jacob Maris- prijzen. De jury bestond uit mevrouw J. V. C. BakkerHefting en de beeldende kun stenaars Edgar Feimhout, Gcr Gerrits, Jan van Heel, J. S. Sjollema, Quirijn van Thiel en prof. Jan Wiegers. Zowel „De Roeiboten" van Paul Arntze nius als „Thibet" van Jacob Nanninga werden algemeen geprezen om hun ver fijnde picturale kwaliteiten en de bewuste verwezenlijking van hun artistieke opvat tingen. Het werk van Kroes boeide vol gens de mening van de jury sterk door zijn grote opzet en de verwezenlijking van een diep menselijk sentiment. Ondanks vele tekortkomingen rnoet dit schilderij om zijn artistiek en schilderkundig sti-even, maar ook om veel wat reeds werd ver worven een verrassende gebeurtenis op de tentoonstelling worden genoemd. Deze in zichten vonden dan ook uitdrukking in de slotstemming om de hoofdprijs, waarin „Man en vrouw" van Nol Kroes 4 stem men op zich verenigde tegen 2, die werden uitgebracht op het schilderij van Paul Arntzenius.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 9