Curagao-ers maken zich zorgen: „als de olie eens weggaat De vondst Onder palmen en passaat Castricum Heemskerk nam afscheid van „Bloemita" 7 Geruchten over ommekeer nogal ongeloofwaardig Bezoldiging personeel lagere overheidsorganen Vuur vernielde dak van Heerlens sportfondsenbad Kort verhaal door Marga Winco Verzending zeepost Ds. A. A. Koolhaas bedankt voor beroep naar Haarlem Examens Eerste bramen Zweefvlieger landde tussen Amstelveen en Ouderkerk Succesvolle fietstocht noopt VW tot herhaling Boerenkapel speelde voor de WV Dame bewusteloos langs de weg Vreugdevuur tot slot Scheepvaart DINSDAG 4 AUGUSTUS 1953 0 0 0 0 0 (Van onze speciale verslaap ever) Eén halve zin keert telkens terug in de gesprekken, die er de laatste maanden op Curagao gevoerd worden. Die halve zin luidt: „Als de olie hier eens weg zou gaan. En men bedoelt daarmee: als de geweldige raffinaderij van de Shell eens opgeheven zou worden.... Ja, als dat zou gebeuren dan zou dit welvarende eiland met zijn asfaltwegen en grote Amerikaanse auto's zijn vele comfortabele huizen, zijn nachtclub, zijn jachthaven, zijn drukke vliegveldineens weer vervallen tot een gebied van de derde rang, tot een arm eiland met wat doorvoerhandel en wat toerisme misschien. Geen wonder dan ook dat het eventuele verdwijnen van de olie-industrie de bewoners van Curagao met een vage angst vervult. De mogelijkheid dat de olie weg zal gaan, maakt hun welvaart onzeker en de laatste maanden is men ineens gaan beseffen dat men eigenlijk woont op de helling van een vulkaan. Het lijkt allemaal zo mooi, maar het zou wel eens vrij plotseling uit kunnen zijn. Deze bezorgdheid lijkt overigens wel zeer voorbarig. Zeker, de situatie is nogal onnatuurlijk: de olie, die in Venezuela wordt gewonnen, gaat voor een zeer groot deel met tankschepen naar Aruba en Cu rasao om daar te worden gedestilleerd in de kolossale raffinaderijen van de Stan dard en de Shell. Het ligt voor de hand dat er in Venezuela een neiging bestaat om de olie in eigen land te laten bewerken. Dat zou meer werkgelegenheid en meer inkomsten geven aan het Venezolaanse volk. Maar deze situatie bestaat al lang en men kan zich afvragen: waarom wordt er juist de laatste maanden op Curasao in eens zoveel over een verdwijnen van de olie-industrie gesproken? Eén man heeft dat gepraat en gefluister over het ver dwijnen van de olieijindustrie sterk doen toenemen. Generaal Wood, een belang rijke figuur van het Amerikaanse waren huis Sears Roebuck, die rondzag naar nieuwe vestigingsplaatsen voor zijn firma, was de mening toegedaan dat Curasao en Aruba niet voor een filiaal in aanmerking kwamen. „Over tien jaar is de olie hier tóch weg", zo verklaarde hij. Juist omdat deze man goede relaties in Venezuela heeft, meenden sommigen op Curasao dat hij er meer van wist.... En het gepraat begon. De geruchten versterkten zich nog toen de oliemaatschappij tien percent min der ruwe olie ging verwerken, toen men opengevallen plaatsen niet door nieuwe krachten liet vervullen en toen er geen nieuwe woonhuizen meer werden gebouwd. Industriële beperkingen hebben andere reden Het prikkelt natuurlijk de fantasie wan neer men zich gaat voorstellen dat zulk een welvarend, kleurig en van comfort glanzend eiland als Curasao, vandaag of morgen zou kunnen vervallen tot een arm dor gebied, waar alleen wat magere gei ten zich nog gelukkig zouden voelen. Het is echter hoogst onwaarschijnlijk dat het hier tot zulk een drastische ommekeer komen zal. Een gesprek met hen, die op Curasao het best over de olie geïnfor meerd zijn, leverde mij een aantal gege vens op die ik in het algemeen geruststel lend zou willen noemen. Men moet de tendenz om het met minder personeel te doen en om minder te bou wen, in de eerste plaats als een bezuini gingsmaatregel zien. De wereldprijs van de stookolie is gedaald en men moet de tering naar de nering zetten. Bovendien wordt het midden-Oosten een steeds be langrijker concurrent voor de Venezo laanse olie en daarom moet men zo goed koop mogelijk proberen te werken. De noodzaak om concurrerend te produceren heeft de positie van Curasao tegenover Venezuela verstrekt. Ook Venezuela heeft reeds raffinaderijen, maar op Curasao kan men goedkoper werken dan in het rijke oliegebied zelf. Voorts is het uitgesloten dat Venezuela plotseling alle olie in eigen land zou kunnen raffineren. De fabrieken daar werken reeds op volle capaciteit en uitbreiding zou jaren eisen. De raffinaderij op Curasao is een der grootste van de wereld: Abadan in Iran, was de allergrootste, maar die werkt thans nauwelijks meer. In Aba dan kon men 550.000 vaten ruwe olie per dag in bewerking nemen. De Lago op Aruba (van de Standard kan 450.000 vaten per dag en aan de C.P. IM. op Curasao (van de Shell) ver werkt men thans na de inkrimping nog altijd 375.000. Deze cijfers maken nog maar een op pervlakkige vergelijking mogelijk. Cura sao is nog belangrijker dan op deze ma- Het olie-terrein van de C.P.I.M. op Cura sao375.000 vaten per dag. (Foto: Willem van de Poll) Een komen en gaan van tankers in de St. Annabaai. (Foto: Willem van de Poll) nier al blijkt omdat men hier het bewer kingsproces zeer heeft verdiept en allerlei nevenproducten fabriceert. De Shell heeft ook in Venezuela een zeer moderne raffinaderij. Maar deze fa briek in Puta Cardon kan toch „maar" 140.000 vaten per dag voor haar rekening nemen. Een Venezolaanse wet van 1943 schrijft voor dat de olie van concessies die na dat jaar wordt uitgegeven, in dat land zelf verwerkt moet worden. De oude concessies van de Shell zijn echter bij lange nog nog niet uitgeput en daar heeft men recht om olie te winnen tot 1983. Alles bijeengenomen lijkt er mij geen al te grote reden tot ongerustheid voor Cu rasao, al moet men in het oog houden dat Venezuela ten lange leste zijn olie geheel op eigen gebied wil doen verwerken.... öf: op het gebied waar het op een of an dere manier iets „in de olie te brokken" zou hebben. En dat zou uiteraard serieuze politieke consequenties met zich brengen. De minister van Binnenlandse Zaken is voornemens de provinciale- en gemeente besturen te verzoeken maatregelen te ne men, opdat de bezoldiging van het perso neel ingaande 1 Januari 1953 op gelijke wijze wordt herzien als dit voor het rijks personeel is geschied. Dit meldt „De Amb tenaar", het orgaan van de Algemene Bond van Ambtenaren. Het betreft hier het personeel in dienst van provincies, gemeenten, polders en waterschappen. Het grote schuifdak van het sportfond senbad in Heerlen is Maandagmiddag in vlammen opgegaan. Enkele werklieden waren dit dak, dat bestond uit een ijzer constructie en een met mastiek bedekte houten betimmering, gedeeltelijk aan het afbreken met het oog op herstellingswerk - zaamheden. Het nog niet gesloopte ge deelte is door onbekende oorzaak in brand geraakt. Het gevolg hiervan was, dat de ijzerconstructie van het dak het begaf en naar beneden stortte in het water van het bad. In het zwembassin bevonden zich toen de brand uitbrak enkele jongens, die tijdig het water konden verlaten. De schade bedraagt ongeveer 20.000. „VONDRIUS", dacht de man, „dat is een zeer mooie naam". Voldaan keek hij naar het papier, waarop hij in keurig schrift de hoofdletter V met een krullerige uit haal de naam had geschreven. Zorgvul dig vouwde hij het blaadje op en borg het in zijn portefeuille. Ziezo, dacht hij, dat zit er in. Even keek hij het vertrek rond of iemand er iets van had gemerkt. Maar nie mand scheen op hem te letten. Hij boog zich weer over de boeken van Treurveld Zwaantjes. Om hem heen ratelden de schrijfmachines. De voeten van de meisjes schuifelden onrustig onder de tafels. Hei was bijna vijf uur. De glazen tussendeur naar het privékantoor klapte voortdurend heen en weer. De laatste brieven werden naar de directie gebracht. Sommige be dienden zaten al enige tijd doodstil, met de ellebogen op de tafel, naar de klok te sta ren, om met de eerste slag op te kunnen springen. De man ging te voet naar huis. Hij fiets te nooit. Gewoonlijk nam hij de tram, maar vandaag voelde hij behoefte om te lopen. Hij wilde onderweg rustig denken aan zijn boek. Nu hij de naam van de hoofdfiguur gevonden had, zou hij er spoedig aan be ginnen. Het was nog slechts een kwestie van schrijven. Al jaren had hij het plan een roman te schrijven. Hij had hem helemaal in zijn hoofd. Hij had hem zorgvuldig opgeborgen in de kamertjes van zijn hersenen, waar hij al die tijd had liggen rijpen. Steeds had hij het moment, dat hij hem er uit zou halen, verschoven. Het boek moest vol maakt worden. Men kon er niet lang ge noeg mee wachten. Terwijl hij een nauwe straat insloeg, die twee grachten met elkaar verbond, dacht hij: Ik ben een groot man. Ik ben een romanschrijver van formaat! Niemand weet het nog. Maar straks, als het boek in de étalages van alle boekhandels ligt, als mijn naam in alle kranten staat, als er over mij gesproken wordt, dan zal ik eindelijk het punt bereikt hebben, waarnaar ik al zo lang heb uitgezien; dan zal men mij einde lijk erkennen. Mijn vrouw begrijpt er na tuurlijk niets van. Wat weet zij van mij? Ziet zij niet in mij alleen maar de trouwe kostwinner die van 9 tot 5 (met een uur pauze) nauwkeurig werk verricht voor de firma Treurveld Zwaantjes? In de gang kwam hem de geur van ge braden vlees tegemoet. Zijn vrouw was bezig in de keuken. Ze had een doek om haar hoofd gebonden. Dat deed ze altijd als ze aan het koken was. Ze had mooi blond haar dat in natuurlijke golven viel. Ze maakte over het geheel een verzorgde in druk, kleedde zich wel met enige smaak, maar zag er toch onopvallend uit. Erg spraakzaam was ze niet, vooral niet in gezel schap. Een lief, bescheiden vrouwtje. Dat was net wat hij nodig had. Ze zorgde goed voor hem en was niet veeleisend. Zo had hij al de jaren van zijn huwelijk ongehinderd aan zijn levenswerk kunnen voortborduren. „Ik ben zo klaar hoor," zei ze, hem vrien delijk begroetend. „Doe maar kalm aan", zei hij. „Ik heb geen haast". Hij had zelfs geen honger. Hij ging binnen zitten en vouwde het avond blad open. Hij zag onder de koppen op de voorpagina reeds zijn naam staan. Glim lachend leunde hij achterover in zijn stoel. De tijd is rijp, dacht hij. Maar wat moest hij tegen zijn vrouw zeggen als hij hier avonden achtereen ging zitten schrijven? „Liefste, laat me met rust, ik schrijf een boek?" Ze zou hem uitlachen. „Hoe kom je daar nu bij," zou ze zeggen, „dat is immers niets voor jou? Jij bent immers geen schrij ver?" Nee, hij moest er iets op vinden. Het beste zou zijn overwerktheid voor te wen den en er twee weken tussen-uit te trek ken. „Het is een bijzondere dag vandaag", mompelde hij, terwijl hij het avondblad dichtvouwde, „ik ben aan mijn boek be gonnen, ik heb de naam Vondrius reeds op geschreven." Hij tastte even naar zijn por tefeuille met het velletje papier. Zijn vrouw kwam binnen met het avond eten. „IK HEB een paar weken rust nodig", zei hij de volgende morgen tegen zijn vrouw. Zij stond de boterhammen te sme ren die hij mee moest nemen. „Voel je je niet goed?" vroeg ze, bezorgd opkijkend, een plak kaas in haar hand. Ze was het helemaal niet van hem gewend. „Nee," zei hij. „ik voel me niet zo fit als anders. Het is de laatste tijd erg druk ge weest op kantoor. Er wordt nogal eens veel werk op mij afgeschoven, zoals je weet." Hij zuchtte en streek met een zakdoek over zijn voorhoofd. „Ik zal er eens uitmoeten", zei hij met een vermoeide stem. „Bespreek het eens met de directie", zei ze. „Daar zal toch zeker wel een mouw aan te passen zijn." Ze deed een elastiekje om het broodtrommeltje en stopte het in zijn tas. „Ik zal zien," zei hij en hij kuste haar goedendag. „Als het moet, dan moet het," zei meneer Zwaantjes. „We zullen proberen het zolang zonder u te stellen." Personeel moest men goed behandelen, vond hij. Wanneer iemand rust nodig had, dan moest daar iets op gevonden worden, vooral als het iemand betrof, die nooit reden tot ontevredenheid had gegeven. Bovendien werd het van zijn vacantie afgetrokken, zodat de zaak er geen schade van had. Voor hij die dag naar huis ging, kocht hij enkele blocnoten. Dat was het enige wat hij nodig had. Twee weken mocht hij weg blijven. In twee weken zou hij zijn roman schrijven. „Vondrius" zou hij heten. Alleen Vondrius. Nog diezelfde avond vertrok hij naar een klein plaatsje op de Veluwe. Zijn vrouw bracht hem naar de trein. „Schrijf gauw hoe je het maakt," riep ze. „Ik hoop veel te schrijven," zei hij met een fijne glimlach Ze wuifde hem na. HIJ PAKTE zijn koffer uit het net en be gaf zich naar de uitgang. Langzaam schui felde hij met de reizigers mee door de tun nel. Van alle kanten werd geduwd. Ieder een probeerde zo vlug mogelijk buiten te zijn. Hij kwam helemaal achteraan. Hij had niet zo'n haast. De twee weken waren om. Morgen moest hij weer naar het kantoor van Treurveld Zwaantjes. „Je ziet er goed uit, kerel," zouden ze zeggen. „De buitenlucht hè, doet een mens goed, hè?" Hij zou weer aan zijn bureau zitten en aan het werk gaan. Er zou niets veranderd zijn. Er zou niets veranderen. Hij had iedere dag voor de schone bloc note gezeten, aan een raam dat uitzag over beboste heuvels. Veertien dagen lang. Hij had gedacht: laat ik nu toch beginnen. Maar het enige dat hij neerschreef was „Vondrius" bovenaan, in het midden. Verder kwam hij niet. De roman die hij helemaal in zijn hoofd had, blééf er in. Eerst had hij gedacht dat het wel zou luk ken, als hij maar eerst een paar dagen ge wend was. Maar toen de twee weken om waren, gingen de blocnotes weer onbe schreven in zijn koffer. Hij had zijn vrouw niet laten weten met welke trein hij thuis kwam. Hij zette zijn koffer in de gang en ging langzaam naar binnen. Ze zat aan tafel met een boek voor zich en sprong verheugd op toen ze hem zag. „Ben je er al?" riep ze, „wat fijn, ik heb een verrassing voor je." Dat had ik willen zeggen, dacht hij. Hij zei: „Heb je 't deze weken kunnen stellen?" „O ja," zei ze, „hoe voel je je? Ben je opgeknapt?" ,,'t Was erg rustig buiten." „Ga gauw zitten," zei ze, „ik zal thee voor je inschenken, onderwijl kun je dit 'ns bekijken. Een verrassing, weet je." Ze duwde hem een boek in de hand. Hij dacht: een boek, wat vreemd, mijn vrouw geeft me nü een boek, dat had ik.... Hij ver bleekte. „Wat is dat nou?" stamelde hij. „Hoe kan dat. Hij staarde naar het boek. Op de omslag stond „Vondrius". Daaronder de naam van zijn vrouw. Ze zei lachend: „Dat wist je niet, hè, dat ik schreef?" „Een boekzei hij, „heb jij een boek geschreven?" „Ja," zei ze, „ik heb je er nooit iets van verteld, want ik wist niet of het goed zou worden. Ik heb het eerst door een uitgever laten beoordelen en die wou het meteen hebben. Toevallig werd het vandaag thuis gestuurd." „Hoe kom je aan die titel?" vroeg hij. „Wat gek, wat een vreemde naam." „Ik vind het zelf een enorme vondst," zei ze. „Enige jaren geleden schoot me die naam zomaar te binnen. Hij leek me erg geschikt voor de hoofdpersoon. En om me met die naam een beetje vertrouwd te ma ken, schreef ik hem altijd overal op. In mijn huishoudboekje, op boodschappenlijst jes, op losse velletjes papier. Je moet hem vast wel eens ergens zijn tegengekomen. Hij knikte. „Ja," zei hij, „dat moet wel." Hij sloeg het boek open. Zijn vingers wa ren klam. Ergens achter in zijn hoofd prik te het. „Vondrius", zei hij zacht, „dat is een zeer mooie naam." Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de cor respondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan tussen haakjes achter de naam van het schip vermeld. Naar Indonesië: m.s. „Willem Ruys" (17 Aug.); naar Nieuw-Guinea: m.s. „Pyrrhus" (11 Aug.); naar Nederlandse Antillen: s.s. „Bennekom" (12 Aug.); naar Suriname: s.s. „Nestor" (19 Aug.); naar Z. Afrika en Z.W. Afrika: m.s. „Pretoria Castle" (8 Aug.); naar Canada: s.s. „Groote Beer" (17 Aug.), m.s. „Johan Willem Friso" (11 Aug.) en m.s. „Prins Willem V" (12 Aug.); naar Z. Amerika: s.s. „Alcantara" (19 Aug.); naar Brazilië: m.s. „Alhena" (12 Aug.); naar Australië: s.s. „Otranto" (10 Aug.); naar Nieuw-Zeeland: (via Engeland) (8 Aug.). Koninklijke onderscheiding voor G. J. van Randtwijk Op de Zaterdag gehouden receptie van de heer G. J. van Randtwijk te Haarlem, die 40 jaar geleden in dienst trad bij J. N. J. Vinke's Handel en scheepsprovisiën en -uitrusting N.V. te Amsterdam, is door een vertegenwoordiger van het gemeentebe stuur van Haarlem medegedeeld, dat de jubilaris is onderscheiden met de gouden médaille behorende bij de orde van Oranje- Nassau. Ds. A. A. Koolhaas, predikant bij de Nederlands Hervormde gemeente te Amers foort, heeft bedankt voor het beroep, dat de kerkeraad der wijkgemeente 2 van de Ne derlands Hervormde gemeente te Haarlem op hem had uitgebracht in de vacature ds. W. J. van Elden. Voor de hoofdakte zijn op 1 Augustus ge slaagd de heer J. de Rouville te Velsen en mejuffrouw J. A. M. van de Vrande te Santpoort. Voor afdeling B slaagden de heren: P. J. J. Dieben te Vijfhuizen; G. J. A. Evels te Den Helder en A. C. Floris te Amsterdam en de dames J. M. Laan te Spierdijk en M. A. van Tulder te Amsterdam. Fietser reed tegen auto aan Door een verkeerde manoeuvre van een Amsterdamse autobestuurder botste de 16- jarige Castricummer J. N., Maandag nabij het kampeerterrein aan de Zeeweg tegen de auto van de Amsterdammer. De jongen werd aan de linkerhand gewond en zijn fiets werd zwaar gehavend. De autobe stuurder, die in de hoofdstad een rijwiel zaak heeft, bood aan, de fiets van de knaap gratis te repareren en beloofde het voertuig nog deze week „als nieuw" op het woon adres van de jongen in de Pernestraat te laten bezorgen. Vroeg voor de tijd van het jaar zijn Maan dag te Castricum de eerste bramen van dit seizoen op de veiling gebracht. De kwaliteit van deze bramen was nog niet best en daarom bedroeg de notering slechts 1,00 per mand. Het lid van de Eerste Zaanse Zweef vlieg Club de heer P. Booy uit Kromme nie, is er Zondag in geslaagd niet minder dan 58 minuten met het zweefvliegtuig van de vereniging, P.H. 184 „Arendsjong", in de lucht te blijven. Booy startte om on geveer drie uur in de middag, van het zweefvliegterrein De Brabantse Landbouw te Castricum en wist, gebruik makend van de aanwezige thermiek, al cirkelend voor bij Amsterdam te komen, doch hij zag zich genoodzaakt zijn vliegtuig tussen Amstel veen en Ouderkerk, aan de grond te zet ten. Booy had, door de lucht, een afstand van circa 32 km afgelegd. Het geluk is dit keer wel volledig met het lid van de EZZC geweest. Want op het moment, dat men op De Brabantse Landbouw dacht, dat er haast geen ther miek meer was, stapte Booy nog weer eens in het „Arendsjong". Het begin was niet slecht en al dadelijk steeg het zweefvlieg tuig tot 600 meter hoogte. Het was altijd Booy's wens geweest, met „de kist" eens boven zijn woonplaats Krommenie te kunnen vliegen en de voorwaarden daartoe bleken op deze middag ten volle aanwezig. Al cirkelend bereikte Booy het Slot Assumburg en al was het laat in de middag, hij besloot toch de „sprong" naar Krommenie te wagen. Tot even voorbij Fort Veldhuis aan de Vuurlijn, bedroeg de hoogte waarop Booy vloog, nog slechts 450 meter, doch dat was in ieder geval hoog genoeg om in Krommenie te komen en al daar te landen. Op weg daarheen kon het zweefvliegtuig, door een voldoende aan wezigheid van thermiek, weer stijgen tot 600 meter hoogte en Booy zag op dat mo ment een kans, een nog langere vlucht te maken. Aanvankelijk lag het in de bedoe ling van de zweefvlieger, kort bij de Bruynzeel-fabrieken te landen, maar bo ven Zaandam wist Booy een hoogte van circa 1000 meter te bereiken. Hier was het ook, dat het „Arendsjong" in een wolken veld terecht kwam, wat echter niet kon verhinderen dat Booy Amsterdam „nam". Op 600 meter passeerde Booy de hoofdstad ten Westen en Zuiden en nog even kon het Arendsjong zich handhaven; tussen Am stelveen en Ouderkerk moest hij tenslotte landen. Aangemoedigd door het succes van de fietstocht voor de badgasten op Dinsdag 14 Juli heeft de Vereniging voor Vreemdelin gen Verkeer, afdeling Castricum, voor van daag (Dinsdag) een tweede fietstocht ge organiseerd. De start zal om 19 uur bij het nieuwe veilinggebouw aan de Duinenbos weg plaats vinden. Een wandeltocht door de duinen in de omgeving van Castricum staat voor Donderdag 6 Augustus op het programma en ook hiervoor heeft men het veilinggebouw als startplaats gekozen. Het tijdstip van vertrek is op 15 uur bepaald. De boerenkapel „De Roggebouwers" uit Castricum, samengesteld uit leden van het fanfarekorps Door Inspanning Uitspanning, concerteerde Maandag in het kader van het zomerprogramma van de Vereniging voor Vreemdelingen Verkeer. Aanvankelijk zou dit concert op De Brink, nabij „Nieuw Castricum" plaats vin den, doch dit stuitte op tal van bezwaren van de zijde der „boeren". Daarom speelde men er lustig op los, echter op de hoek Van EgmondstraatPernestraat. Walsen, pol ka's, marsen, kortom, alles kwam er op z'n boerenfluitjes uit en één van de aanwezige dames liet zich door de aanvoerder van de kapel, Boer Rogge, zelfs tot het maken van een dansje verleiden; waar het in grote ge tale opgekomen publiek een daverend applaus voor over had. Daar de dirigent van DIU wegens vacantie verstek had moe ten laten gaan, bepaalde het concert zich alleen tot het optreden van De Roggebou wers, die, door de toenemende duisternis gedwongen, het concert later op de avond in hötel De Rustende Jager hebben voort gezet. Hier is het ook geweest, dat de leden van de boerenkapel door de voorzitter van de VVV, de heer J. Ivangean, dank is ge bracht voor hun medewerking. De eerste groentenveiling van deze week Voor de door hen aangevoerde groenten kregen de Kennemer tuinders Maandag in Castricum de volgende prijzen: dubbele sperciebonen ƒ0,400,51; doperwten ƒ0,24 0,62; bospeen ƒ0,080,15; aardappelen ƒ0,190,14; andijvie ƒ0,080,11; kom kommers ƒ0,080,15; snijbonen 0,49 0,56; sla 0,030,07; pronkbonen ƒ0,23 0,27; frambozen ƒ0,55 per doosje. EHBO collecte Onder het motto „Wij helpen u, helpt u ons" houdt de vereniging voor Eerste Hulp Bij Ongelukken „CITO" te Castricum Za terdag 8 Augustus een huis aan huis col lecte. De inzameling zal geschieden door middel van zakjes, welke in het midden van de week door de EHBO'ers worden be zorgd en waarop het motto van de collecte staat vermeld. Voorbijgangers hebben het afgelopen weekend op de Beverwijkerstraatweg te Castricum, nabij de Gereformeerde Kerk, een dame aangetroffen die schijnbaar lag te slapen. Bij nader onderzoek door de plaatselijke rijkspolitie bleek de dame een circa 30-jarige Amsterdamse te zijn. De wijze waarop de vrouw was gelegen wekte enige bevreemding, temeer daar er geen sporen van een aanrijding of iets dergelijks waren te vinden. Een arts uit Castx-icum kon alleen constateren dat de vrouw be wusteloos was en heeft haar per auto naar het Rode Kruisziekenhuis te Beverwijk laten vervoeren. Ook gisteravond hebben honderden be langstellenden voor de laatste maal de Heemskerkse tentoonstelling „Bloemita" bezocht en toen de heer C. de Ruiter, voorzitter van het organiserende comité, de vele medewerkers tot slot en besluit dank bracht, kon de middenstand van Heemskerk op een succesvol experiment terugzien. Brandweer toonde zich actief Onder leiding van brandweercomman dant H. Beentjes, heeft de Heemskerkse brandweer met medewerking van de Alk- maarse collega's gisteravond op het ten toonstellingsterrein de toeschouwers laten zien hoe snel men met het moderne ma teriaal een fikse brand kan blussen. Na afloop van deze demonstratie vond er een zogenaamde spuitbalwedstrijd plaats tus sen verschillende corpsen uit de omgeving. Tentoonstellingscomité reikte bekroningen uit. Een jury gevormd door de heren C. Broeze, J. v. Roon en P. Hilbers, heeft aan de volgende exposanten bekroningen toe gekend: Gouden médaille: afdeling groenten van de stand van tuinbouwstudieclub en groen- tenhandelaren; A. en A. Th. Jansen voor mooiste bloemenstand, idem voor mooiste vaas lelies; gebr. v. Nooi't, bind- en stek- werk; S. Sinnige mooiste groep dahlia's; R. de Ruiter mooiste vaas bloemen; P. de Ruiter mooiste groep diversen. Zilveren médaille: druiven en bananen- opstelling, stand tuinbouwstudieclub en groentéhandelaren; Bloembollencultuur mooiste vaas bloemen; gebrs. v. Noort mooiste stand bloemen; G. Vendel, mooiste groep gladiolen; A. Adrichem mooiste groep diversen; O. de Ruiter voor gla diolen. Verguld zilveren médaille: A. en A. Th. Jansen voor groep dahlia's; Bloembollen cultuur voor mooiste stand bloemen; P. de Ruiter voor groep dahlia's. Bronzen médaille: A. en A. Th. Jansen voor groep Picardis; R. de Ruiter voor mooiste stand; O. de Ruiter voor mooiste stand bloemen; gebr. Sinnige voor inde ling stand. Aagtedij'k, 1 v. Montevideo n. New York. Aldabi, 2 te Rio de Janeiro. Almdijk, 2 100 m. NW. Keywest n. Le Havre. Alphard, 3 te Vittoria. Altair, 3 v. Hamburg te Antwerpen. Averdijk, 3 te Bremen. Amstelland, 1 v. Hamburg te Amsterdam. Akkrumdijk, 2 v. Genua te Marseille. Annenkerk, 29 v. Lorenco Marquez te Beira. Arendskerk, 2 te Colombo. Agamemnon, 1 v. Mobile n. Houston. Alderamln, pass. 2 East Goodwin n. Genua Aletta. 3 v. Telokanson te Pulusambu. Alhena, 1 v. Bremen n. Hamburg. Alioth, l 130 m. NO. Bonavista. Aludra, 2 330 m. O. Malta n. Antwerpen. Ampenan, 2 te Mena el Ahmadi. Appingedijk, 1 1000 m. O.NO. Bermuda. AriMa, 3 te Pladju. Arundo, 1 700 m. NW. Lands End. Blijdendijk, 1 te New York. Boissevain, pass. 3 Sabang n. Mauritius. Boskoop, pass. 2 Wight n. Amsterdam. Baarn, 1 940 m. N.NO. Guadeloupe. Earumum, 2 te Pasarwadjo. Baud, 2 te Soerabaja. Blommersdijk, 2 te Norfolk. Bontekoe, 3 v. Donggala te Makassar. Breda, 2 te Corral. Caltex Leiden, 2 v. Sidon te Rotterdam. Ceronia, pass. 2 Ouessant u. Rotterdam. Cronenburgh, 2 ten Z. Wight n. R'dam. Caltex Nederland, 2 95 m. O. Gavdo eil. Caltex Pemis, pass. 2 Kp. de Fer n. Sidon. Caltex Utrecht. 2 180 ZW. Ouessant. Congostroom, 2 te Port A mbo in. Delft, 3 v. Buenaventura te Balboa. Diemerdijk, 31 te Westminster. Danae, 2 te Amsterdam. Drente, 2 v. Balikpapan te Makassar. Duiver,drecht, 2 140 m. W.NW. Kp. Palmas. Eemdijk, 3 te Corpus Christi. Eendracht, 3 v. Iskenderun n. Lattakia. Eos, 2 v. Haifa n. Izmir. Elmina, 1 v. Conakry te Freetown. Esso Den Haag. 2 v. Rotterdam n. Sidon. Groote Beer, 2-3 360 m. W. Valencia n. South ampton. Gouwe, pass. 3 Ouessant n. Lissabon. Groote Kerk, 2 v. Bremen te Hamburg. Haarlem, 2 v. San Juan n. Ciudad Trujillo. Hera, 3 Baltimore verwacht. Hilversum, 2 v. Mena el Ahmadi n. Suez. Hydra, 2 v. Ciudad Trujillo n. Guanto. Helder, pass. 2 Dover n. Kingston. Hermes, 1 v. Amsterdam n. Barbados. Hoogkerk, 2 te Singapore. Helena, 3 v. Aruba n. Pta Cardon. Hersilla, 2 350 m. Z.ZO. Kp. Race. Ilos, pass. 2 Ouessant n. Gibraltar. Japara (KRL), pass. 1 18 u. Ceylon n. Calcutta Java, 2 nog te Padang. Kieldrecht, 2 v. Kobe n. Hongkong. Kalimantan, 3 v. Soerabaja te Cheribon. Kasimbar, 1 v. Makassar n. Ambon. Kota Gedeh, 2 v. Soerabaja n. Semarang. Larenberg, pass. 2 Finisterre n. Rotterdam. Lawak. 3 te Portland. Loenerkerk, pass. 2 Ouessant n. Rotterdam. Lombok, 2 v. San Francisco n. Los Angeles. Laagkerk, 2 v. Port Said n. Beyrouth. Lindekerk, pass 2 Perim n. Rotterdam. Luna, 2 v. Patras n. Piraeus. Leersum. 2 240 m. W. Flores n. Mobile. Loosdrecht, pass. 2 Daedalus Rif n. Aden. Loppersum, 2 250 m. NO. Finisterre. Maashaven, pass. 2 Belle Isle n. Canada. Marken, pass. 1 12 u. Guardafui n. Belawan. Mentor, pass. 2 Malta n. Arzew. Moajokerto, 3 v. Suez n. Belawan. Meliskerk, pass. 2 Ouessant n. Antwerpen. Maasland, 2 van Itajai te Rio Grande. Macuba, 2 300 m. O. Singapore. Marisa, 2 te Tokuyama. Meerkerk, 2 nog te Chalna. Musi, 3 v. Pladju te Sibolga. Noordwijk, 2 v. Curasao n. Tarafa. Notos, 2 te Barcelona. Oranjefontein, 2 250 m. N.NO. Finisterre. Overljsel, pass. 2 Mlamibeach n. Philadelphia. Oranjestad, 2 te Cristobal. Omala, 2 v. Berre te Istanboel. Papendrecht, pas. 2 Rarfaktak n. Fao. Prins Maurits. pass. 3 Lands End n. Montreal. Prins Philips Willem, 30 v. Toronto n. Hamilton Prins Willem III, pass. 2 Belle Isle n. Le Havre. Poelau Laut, 2 v. Antw te Amsterdam. Plancius, 2 v. Semarang n. Tj. Priok. Polyphemus, 1 v. Soerabaja n. Semarang. Poseidon, 2 te Maracaibo. Rijndam, 2 v. Southampton n. New York. Rijkerk, pass. 1 Gibraltar n. Marseille. Rempang, 2 te Khorramshar. Rodas, 1 v. Barbados n. St. Lucia. Roepat, 31 v. Taruna n. Balikpapan. Rondo, 3 v. Cheribon te Semarang. Rotti, 2 v. Bandarshapur te Abadan. Sloterdijk, 1 v. Galveston n. Rotterdam. Straat Soenda, 30 v Durban n. East London. Saidja, 2 v. Pladju te SamJboe Patch. Sigli, 2 te Makassar. Silindoeng. 3 te Hongkong. Sirrah, 1 150 m. N. Tahiti. Stad Alkmaar, 1 200 m. zo. Kp. Race. Stad Breda, 2 430 m. W.ZW. Lands End. Stad Leiden, 1 375 m. O.ZO. Tokio. Stad Maassluis, pass. 2 Stadtlandet n. Imming- ham. Stanvac Benekat, 1 v. Sungeigerong- n. Saigon. Stanvac, Djirak, 2 v. Sungeigerong n. Soerabaia Sumatra, 3 v. Sorong te Hollandia. Swartenhondt, 1 v. Tj. Priok n. Cheribon. Tara, pas. 2 Ouessant n. Buenos Aires. Tibia, pass. 2 Tarres Str. n. Sydney. Tankhaven II, 2 v. Sungeigerong n. Belawan. Tankhaven III, 2 v. Singapore n. Sungeigerong ^E'tus, 1 v. Pto Cabello n. Guantanamo. Tjrbantjet, 3 te Soerabaja. Tjrluwan, verm. 4 v. Tj. Priok n. Singapore. Tjisadane, 2 v. Hongkong n. Kobe. Tjiwangi, 2 v. Hongkong n. Singapore. Tomini, 1 v. Banjuwangi n. Panarukan. Triton, 1 v. Ciudad Trujillo n. Baltimore. Van Spilbergen, 3 Hamburg te Antwerpen. Van Riebeeck, 2 v. Ambon te Makassar. Van Riemsdijk. 3 v. Singapore te Belawan. Waal, 3 te Guayaquil. Waterman, 2 150 m. O.NO. Cp. Race. Westerdam, 3 fe Rottterdam. Wonosari, pass. 3 Ouessant n. Le Havre. Waiwerang, 2 v. Buleleng te Singapore. KLEINE VAART Admiraal Nelson, 3 v. Antwerpen n. Lidkoping Anna b, vertr. 3 v. Le Havre n. Londen. Arctic, v. Waterford te Amsterdam. Arnoudspolder, vertr. 4 v. Antw. n. Lissabon. Audacia, l Bilbao. Barracuda. 3 nog te Boston. Batavier I, pass. 3 Burhngs n. Bordeaux. Bomrif, pass. 3 Kiel n. Kopenhagen. Bab-T, 31 van Zaandam n. Halmstad. Carpo, 2 te Amsterdam. Casana, pass. 2 Brunsbüttel n. Rotterdam. Coolsingel, pass. 2 Kiel n. Rostock. Cornelia b II, 2 te La Rochelle. Daviena Goedkoop, l v. Esbjerg n. Bristol. Douro, 1 van Vigo n. Amsterdam. Deni, 2 te Gent. Diligentia, verm. 1 v. Lyndiane n. Marseille. Doklaan, pass. 2 Finisterre n. Genua. Dollard, 3 te Middlesbro. Domburch, pass. 3 Finisterre n. Casablanca. Driebergen, 1 te Glasgow. Ellewoutsdijk, 2 te Port Talbot. Emergo, 2 v. Milfordhaven n. Amsterdam. Erebus. 2 v. Oporto n. Lissabon. Escaut, 2 v. Rouaan n. Parijs. Evertsen, 2 v. Southampton n. Antwerpen. Ferocia, 3 te Vlaardingen. Follonica, 1 cwars St. Nazaire n. Nantes. Frans, 6 Gothenburg verwacht. Frejo, 1 v. Gent n. Middlesbro. Friblo, 1 v. Vlissingen n. Londen. Gaasterland, 3 te Leith. Glashaven, pass. 3 Kiel n. Gothenburg. Harold, 3 v. Rotterdam n. Harburg. Haskerland, 1 v. Harlingen n. Goole. Hoflaan, 2 v. Ajaccia n. Proprian. Hondsrug, 3 te Rotterdam. Java, 1 v. Rafso n. Londen. Jo, pass. 3 Brunsbüttel n. Aarhus. Jokurma, 1 te Kopmansholm. Jorina, 3 v. Esbjerg n. Frederiksund. Josien, 1 te Garston. Joost, 1 v. Kristinehamn naar Zaandam. Kenitra, pass. 2 Casquets n. Casablanca. Kayser, 1 v. Sonderborg n. Gamleby. Lacra, 1 v. Wasa n. Kristinestad. Leendert b, 2 v. Casablanca n. Bordeaux. Leuvehaven, pass. 2 Kiel n. Kopenhagen. Larix, 1 te Goole. Lydia, 2 te Antwerpen. Maasym, 1 te Huelva. Markab, 3 te Appingedam. Mame, pass. 2 Brunsbüttel n. Rotterdam. Mercurius, 1 v. Londen n. Leningrad. Meuse, pass. 3 Startpoint n. Parijs. Netta, 2 v. Rouaan n. Casablanca. Nieuwehaven, 4 te Copenhagen verw. Nieuwland, 2 v. Rotterdam te Grangemouth. Nottingham, 3 v. Goole te Amsterdam. Nyenburg. pass. 2 Kiel n. Stockholm. Olivier van Noort, 3 te Londen. Pavo, 1 v. Rotterdam naar Aalborg. Ponto, 31 te Koping. Ponza, 30 van Marieberg n. zaandam. Plato, 3 van Odense naar Kopenhagen. Palma, 3 v. Rotterdam n. Ilarburg. Robert, 3 te Odense. Soemba, 2 te Cardiff. Spes, 2 te Lysekil. Spurt, 1 te Bristol. Theano, 3 te Belfast verwacht. Tilly, 31 te Skutskaer. Tom van der Heide, 1 dwars Rhone monding n. Casablanca. Trompen burgh, 2 v. Bordeaux n. Rotterdam. Vecht, vertr. 3 v. Maassluis n. Boston. Viking, pass. 2 Vlissingen n. Abenra. Vindicat Atque Polit, pass. 3 Brunsbüttel naar Zaandam. Viod, pass. 1 Goere n. Sundsvall. Vivo, pass. 2 Vlissingen n. Humber. Westkust, 1 v. Newcastle n. Herrang. Westpolder, 3 Garston verwacht. Wickenburg, pass. 1 Finisterre n. Rouaan. Willem Barendsz, pass. 2 Brunsbüttel n. Zaan dam. Wim, 1 v. Goole n. Esbjerg. Wilpo, 31 v. Stugsund naar Kotka. SLEEPVAART Ebro, 2 v. Zierikzee te Portland. Hudson, met 3 bakken 110 m. Z. Kreta. Humber, 1 v. Sydney n. Noumea. Loire met kraan en 2 pontons 1 120 m. W.ZW. St. Thomas n. Matadi. Noordzee, met baggermolen en bak 31 55 m. NO. Algiers n. Aden. uceaan, 2 v. Zierikzee te Portland. Poolzee, 31 240 m. o.t.N. St. Paulsrock. Tyne, pass. 31 Galeta eil. n. Baira.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 3