Amerika wil gelden leveren voor afzet, maar afzet is ondenkbaar zonder productie Vacantie VISSER Agenda voor Velsen Santpoorts feestweek vanmorgen begonnen met ringrijderijen Havenberichten Moody-geld voor visafzet Verre visserij zou voor goedkoop product in binnenland kunnen zorgen OPENING Santpoorts harddraverijweek Velsen-Noord Geen grote snelheden Quiévrain-Kennemerland Clothes New Beverwijk Was-centrale aan Bergerslaan Beëindiging over eenkomst met EPU: DINSDAG 4 AUGUSTUS 1953 Waar de jeugd deze week terecht kan Binnenkort van de modernste schoenenzaak in IJmuiden „Heuvelwijk" naar Nigtevegt Nederlands vertegenwoordiger bij „Channel Committee" Twee nieuwe pompen in filtergebouw Franse wijnbouwers zinnen op nieuwe actie Leden van twee speeltuinen samen uit Kinheim-jeugd er op uit Ander weer, andere duiven Roel Westewal benoemd tot wika in Zeeland Capaciteit voor 60 gezinnen per 14 dagen Onteigening ingevolge de W ederopbouwwet Kindercorso trekt 12 Augustus door hele stad Onbewoonbaar verklaring belangrijkste Beverwijkse raadspunt Subsidie-verlening aan zuigelingen- en kleuterzorg "V (Van een onzer redacteuren) De twee millioen gulden als deel van de 1.5 millioen dollar grote schenking uit het „Moody"-fonds, die de verbetering van de Nederlandse visafzet ten goede zal komen, heeft reeds, naar wij uit betrouwbare bronnen vernamen, een aantal plannen het licht doen zien. De vorige week is de Tweede Kamer van de Staten Generaal door de mi nister van financiën ingelicht omtrent deze schenking, die naar wij al eerder gemeld hebben ook andere takken van nijverheid ten goede komt. De dollars voor de Neder landse visserij zijn er op dit moment dus en de opzet van het plan, dat de afzet van vis in Nederland moet stimuleren is in volle gang. Het geld zal door middel van een suppletoire begroting aan de daartoe aan te wijzen lichamen ten deel vallen en men stelt zich voor hiervoor een centraal orgaan in het leven te roepen, waarin zowel de betrokken ondernemers, de middenstand, de vakorganisaties en de consumenten zullen zün vertegenwoordigd. Men verheelt in overheidskringen niet dat de verre visserij, waarbü uiteraard IJmuiden ten nauwste betrokken moest zijn, één vai* de pijlers voor het gehele „Moody-plan" zou moeten vormen. Het Moody-geld kan echter slechts besteed worden aan de afzet-sector: in het gehele project wordt dan ook de vloot niet genoemd. Zodat een eerder plan van Nederlandse origine, dat zowel de productie- als de afzetsector wilde saneren, geen goedkeuring kreeg van Amerikaanse zijde, daar men slechts Moody-fondsen voor de afzet kon afstaan. Aan de andere kant is het voorstelbaar, dat velen uit de productiesector weinig zullen voelen voor een verbetering van de afzetsector alléén. De verre visserij in Nederland heeft na de oorlog een kwijnend bestaan geleid, mede als gevolg van de omhoogvliegende kolenprijzen, die de reizen naar de verre wateren niet rendabel maakten en het risico in de markt, dat een goed schip verre" vis toch niet afgezet kon worden als gevolg onder meer van een niet altijd feilloos werkend distributie-apparaat. Wanneer echter de visafzet in Nederland gestimuleerd moet worden en dat dit nodig is staat momenteel voor iedere insider buiten kijf vast dan zal er een bepaal de regelmaat zowel in de aanvoer als in het prijsniveau moeten worden gebracht. Daarvoor zou naar het oordeel van onze zegslieden alleen een verre visserij, die de trawlers van de Noordzee weghaalde, de oplossing kunnen brengen. Maar het Moo dy-plan regelt alleen de afzet Het plan, dat een gevolg is van de Moody-schenking is overigens geheel nieuw en in zijn thans groeiende vorm dan ook onbekend in Nederland, maar men haakt uiteraard wel aan bij bestaan de ervaringen op technisch en economisch gebied. Wij denken hierbij aan bijvoor beeld het Centraal Instituut voor Voe dingsonderzoek te Utrecht, dat voor de betere verwerking en dus vlottere afzet van visserijproducten reeds heel veel heeft gedaan. Het nauw met het CIVO samenwerkende Rijksinstituut voor Visserijonderzoek, dat op dit stuk van zaken eveneens zijn sporen heeft verdiend, is reeds zeker van een demonstratieruimte voor het roken van vis. Goedkopere en betere vis Het uitgangspunt bij de realisering van het Moody-plan is de dringende eis de consument goedkopere en zo mogelijk op vele punten betere vis te geven. Dat men daarin het bestaande apparaat van de dé- tailhandel nodig zal hebben, is direct dui delijk, maar of men het met dit apparaat alleen zal kunnen redden is de grote vraag. Want één van de mogelijkheden om het visverbruik omhoog te brengen zou zijn, panklare vis (gevroren filets) via het be- Speeltuinen: de gehele dag voor alle kinderen toegankelijk, „Vrij en Blij" is ook van 18.3020.30 geopend. Handenarbeidtentoonstelling: 1012 en 1417 uur in het gymnastieklokaal van de Openbare School aan de Heidestraat, toegang kosteloos. Jeugdverkeersspeeltuin: plein Heide straathoek Lorentzstraat, geopend op Dinsdag en Vrijdag van 1417 uur en op Woensdag, Donderdag en Zaterdag van 1012 en van 1417 uur. Toegang gratis. Stempeliocht: Jongens en meisjes zijn op stap naar tien posten in Velsen om de stempels bij elkaar te krijgen. Ver geet niet: ook met een mooi opstel, een tekening of een foto maak je kans op een prijs. De boekjes moeten ingeleverd worden op Zaterdag 8 Augustus tus sen half drie en half vijf op de adres sen, die in het boekje staan vermeld. Handenarbeidtentoonstelling: Dinsdag van 1923 uur voor volwassenen. Woensdag van 1923 uur voor volwas senen. 20.30 uur: Lezing van de heer Ad. Pieters over „vrije expressie". ADVERTENTIE KENNEMERLAAN .ussen Grahamstraat en Moerbergplantsoen) Dinsdag 4 Augustus. Thalia, 20 uur: „Carson City". Rex, 20 uur: Geen voorstelling. Woensdag 5 Augustus. Thalia, 20 uur: „Carson City". Rex, 20 uur: „Berucht, beroemd, bemind" Raadhuis, 1415 uur: Spreekuur wethou der van Onderwijs. staande verkoopapparaat van de levens middelenhandel af te zetten of daarbij de grote warenhuizen in te schakelen. Hoe nuttig het zou zijn, een eenheidsproduct langs deze weg in de binnenlandse markt te spuien, wordt duidelijk, wanneer men bedenkt, dat de visserij in zulk een geval zou kunnen aanhaken bij het propaganda- systeem der groot-winkelbedrijven, waar door naar de mening van velen tenslotte ook weer de visdétaillist belangrijke voor delen zou noteren. Zodra immers de ge middelde Nederlander naar de vis wordt gebracht, zal hij allengs ook bekender worden met de vis en zal hij vaker terug grijpen naar zijn détaillist, die het de va riatie kan leveren, waar het grootwinkel bedrijf natuurlijk nooit aan kan denken. Inmiddels is het rompplan voor de af zet, zoals het door de Nederlanders werd opgesteld, goedgekeurd in de Verenigde Staten. Zoals wij in de aanhef reeds lie ten doorschemeren, valt of staat dit plan met een geregelde aanvoer van een pro duct, dat in de vriesketen-van-de-toe- komst past: kabeljauw, koolvis of andere grove rondvis. De verre visserij zal ten slotte toch de basis moeten verschaffen voor een regelmatige aanvoer van deze producten en hier zal de schoen vermoede lijk nog wel eens stevig wringen: de over heid heeft tot nu toe weinig succes ge boekt bij de Europese Kolen- en Staalge meenschap over de hoge Nederlandse bunkerkolenprijs, die het visserijbedrijf zeer zwaar op de maag ligt en zolang dit beletsel niet is weggenomen zal er zonder verregaande garanties weinig lust in het bedrijf bestaan om het avontuur van de verre visserij anderbaai te proberen. Buffer of keten Zoals uit de mededelingen, die het minis terie van Economische Zaken over deze aangelegenheid reeds deed, bleek, zal uit de beschikbaar gekomen gelden onder meer een aantal gekoelde opslagplaatsen in Het Oosten en het Zuiden van het land worden gefinancierd, waarnaast diverse vishandelaren credieten zullen kunnen krijgen voor de aanschaffing van vries kasten. Men kon ons nog niet meedelen, of het in de bedoeling ligt het „Moody- plan" op te zetten met de bestaande grote koelhuizen als „buffers", die dan telkens kleinere partijen het binnenland in spuien moeten, of dat er sprake zal zijn van een werkelijke „vriesketen", die het product onmiddellijk naar de afzetposten transpor teert. Vanmorgen is het Santpoortse feest van elk jaar, dat in de maand Augustus een zekere vermaardheid is gaan genieten, on der auspiciën van de plaatselijke Harddra verijvereniging met de ringrijderijen be gonnen. Met een strak-blauwe lucht als welkome gast en vele honderden langs het lijntje hebben talloze meisjes en jongens en ook ouderen hun geluk beproefd met ring- rijden: onder de „sphaats" voor de „Wey- man" is het een sportieve strijd geworden om de meeste omlopen en pas na enige kampritten konden de winnaars bekend feemaakt worden. Prijzen ringrijden Niet minder dan 64 meisjes trokken in een kleurige stoet onder de schaats door en om tien uur al kon de drie man sterke jury met rekenen beginnen: Nelly de Boer bleek de le prijs bijeen te hebben gesto ken, Femmy v. d. Kolk kreeg luide toe gejuicht de tweede prijs en mevrouw De Wit en Gerda Warren werden respec tievelijk 3 en 4. De ruim veertig jongens en mannen zet ten er ook spoed achter en de kleine Kees Hendrikse reeg met een verbluffend ge mak alle acht ringen aan de sabel, waar mee hij de zege wegdroeg, tegen veler ver wachting in, die de oudgediende Stege- meijer alweer een beste kans gaven na een reeks succesvolle jaren. Maar hij werd er dit keer door de jonge garde finaal uitge werkt. Twee werd H. Klauwers, drie J. Molenkamp en vier D. Schipper. De „losse" paarden draafden vervolgens langs de jury, die zich als vanouds een plaatsje had gezocht op een overhuifde wa gen langs het kantje en de stevige boeren paarden hebben hun berijders en berijd- Op Vrijdag 7 Augustus gaan de kinde ren van de speeltuinvereniging „Heuvel- wijk" per boot een dagje uit. Het vertrek is vastgesteld op half acht waarna via Amsterdam naar Nigtevecht wordt geva ren. Des avonds worden de kinderen weer om 8 uur op de IJmuider bootsteiger te rug verwacht. In tegenstelling met hetgeen werd mede gedeeld, wordt kapitein ter zee K. J. F. Krediet met ingang van 31 Augustus over geplaatst naar Londen met de bedoeling te worden belast met de functie van perma nent Nederlands vertegenwoordiger in het Channel Committee en met die van Neder lands vertegenwoordiger bij de Naval Board of the Military Agency for Standar disation. Hij zal in beide functies kapitein ter zee J. F. W. Nuboer opvolgen, die met ingang van 1 October 1953 daarvan eervol zal zal worden ontheven en wien met ingang van diezelfde datum eervol ontslag uit de zeedienst wordt verleend wegens lang durige dienst. VANGSTBERICHTEN UIT ZEE Nacht van 3 oo 4 Augustus KW 161 14 k.; KW 65 70 k.; KW 130 50 k.; KW 3 7 k.: KW 5 60 k.; KW 14 60 k.; KW 25 45 k.; KW 2 50 k.: KW 54 75 k.; KW 138 11 k.; KW 147 22 k.; KW 175 12 k.: KW 138 19 k.: KW 167 10 k.; KW 20 3 k.: KW 29 4 k.; KW 32 10 k.: KW 41 50 k.; KW 49 1 k.; KW 78 11 k.; IJM 75 11 k. Uit halve vleet: KW 42 50 k.; KW 151 60 k.; KW 50 65 k.; KW 167 85 k.; KW 97 75 k.; KW 6 60 k.; KW 110 85 k.; KW 140 80 k.; KW 45 70 k.; KW 23 80 k. nog 20 netten ha len: KW 127 56 k. nog 58 netten halen. Trawlharing: KW 44 80 k.; KW 40 34 k.; KW 176 50 k.; KW 37 51 k.; KW 123 100 k.; KW 70 15 k.: KW 73 40 k.. Geen vangst hadden: KW 15 KW 18. KW 83. Gemiddelde vangsten Vlaardingen: 22 kantjes. Scheveningen: 32 kantjes. Katwijk: 40 kantjes. BESOMMINGEN VAN HEDENMORGTN Tfawlers: De Hoop met f 16.800; Eveline met f 24.600. Loggers: IJM 129 111.390: KW 129 f2130; KW 75 f3660; KW 159 f6370. Kotter: IJM 226 f25. Dinsdag 4 Augustus: 1424 uur: Lunapark op het terrein aan de Hoofdstraat. Woensdag 5 Augustus: 18.30 uur: Ronde van Santpoort. 1424 uur: Lunapark op het terrein aan de Hoofdstraat. Donderdag 6 Augustus: 14 uur: Kortebaandraverij aan de Westlaan. 1424 uur: Lunapark op het terrein aan de Hoofdstraat. sters ettelijke keren langs de haag toe schouwers gedragen. Voor de ringrijderij met tilburies, die vanmiddag deze eerste dag besluit, zijn uit alle hoeken van Noordholland de inschrij vingen binnengekomen en als na afloop de stoet der deelnemers met muziek voorop door het dorp trekt, zal de glorie van vele boerenhofsteden te bewonderen zijn op deze eerste dag van Santpoorts feestweek, die een week van het paard wordt. Lunapark open In korte tijd is aan de Hoofdstraat een fiks Lunapark verrezen met een spin, een scooter en een gezellige „straat" vol kra men. Tot vanavond 12 uur blijven de ver makelijkheden open. De winkeliers van het dorp hebben hun beste beentje voorgezet en de étalages bij de feestelijke sfeer van deze paar dagen aangepast. Burgemeester en wethouders van Vel sen brengen ter kennis, dat ter gemeente secretarie (4e afdeling) ter inzage ligt een van de vereiste bijlagen voorzien ver zoek van hun college gericht aan Gedepu teerde Staten van. Noordholland om ver gunning ingevolge de Hinderwet tot het uitbreiden van de hogedruk-pompinstal- latie in het filtergebouw van het water leidingbedrijf, door het bijplaatsen van twee pompen elk aangedreven door een electromotor van 40 P.K., op/in het per ceel, kadastraal bekend gemeente IJmui den, Sectie M, no. 5955, plaatselijk bekend Evertsenstraat nos. 24 te IJmuiden. Op Vrijdag 21 Augustus 1953, te elf uur, zal ten gemeentehuize ten overstaan van het gemeentebestuur, één of meer van zijn leden, dan wel één of meer door dit bestuur aangewezen ambtenaren, aan een ieder ge legenheid worden gegeven om mondeling bezwaren tegen inwilliging van dit ver zoek in te brengen. Gedurende 10 dagen na de dagtekening van deze openbare kennisgeving bestaat voor een ieder de gelegenheid schriftelijk bezwaren bij het gemeentebestuur in te brengen. De aandacht van de inwoners dezer ge meente wordt er op gevestigd, dat zij slechts dan tot beroep gerechtigd zijn, in dien zij overeenkomstig artikel 11 van de Hinderwet op de hierboven bedoelde zit ting zijn verschenen om hun bezwaren mondeling toe te lichten. PARIJS (U.P.) De Franse wijnbou wers hebben gedreigd Woensdag wederom met barricades op de weg te zullen ver schijnen „maar nu voor de hele dag" als de regering niet snel beslist of zij de sur plus wijn van de boeren wil overnemen. Gisteren hebben de wijnbouwers verga derd en plannen opgesteld om Woensdag te tonen wat zij waard zijn. Maar de autoriteiten zijn ditmaal ook niet achter en hebben bij voorbaat alle politieagenten, die met verlof waren, te ruggeroepen. Gemotoriseerde eenheden van de staatspolitie en de Garde Républicain worden gereed gehouden om terstond naar de bedreigde punten te vertrekken volledig uitgerust met radioauto's en mobiele keu kens, en met hun eigen wijn. De samenwerking tussen de speeltuin verenigingen „Schulpen" en „De Meerwei- den", welke laatste pas is opgericht, culmi neerde Maandag in een gezamenlijke auto bustocht voor de kinderen van vier tot veertien jaar. Met de twee grote autobussen werd na het vertrek van de „Schulpen"-speeltuin af 's morgens eerst nog even naar IJmuiden gereden om daar een groep kinderen uit het watersnoodgebied op te nemen; een geste, die door de Velser Jeugd Gemeen schap op hoge prijs is gesteld. Door het mooi gebied van Kennemerland-Zuid over Bloemendaal, Aerdenhout ging de tocht naar het park „Groenendaal", waar de speeltuinjeugd en de medereizigertjes uit het Zuiden zich kostelijk hebben vermaakt in het park, de speeltuin en de kinderboer derij. De dag werd gevuld met diverse spel letjes en wandelen, wat alles gepaard ging met de nodige tractaties. Nadat de tijdelijke gasten waren afge leverd kwam de speeltuinjeugd 's avonds om zes uur moe, maar voldaan, thuis. Het jaarlijkse uitstapje, dat de jeugd commissie van de voetbalvereniging „Kin- heim" voor de aspiranten en welpen pleegt te houden, is, dank zij het ideale zomerweer een prettige tocht geworden. Om acht uur 's morgens startten twee volle autobussen om via Schiphol naar de heide onder Bussum te trekken. Daarna kreeg „Anna's Hoeve" in Hilversum de Kinheimer-invasie te verwerken en vervol gens is de speeltuin Oud-Valkeveen be zocht, waar naar hartelust is gespeeld en geravot. De jeugdcommissie zorgde onderweg voor een royaal onthaal. De knapen, door vele ouders opgewacht, kwamen 's avonds om acht uur precies op het uitgangspunt terug na deze voortreffelijk geslaagde dag. Hierbij een verslagje van de wedvlucht van Zondag j..l: De vlucht van Quiévrain met jonge duiven is wederom voorspoedig verlopen. Het ge zegde „ander weer andere duiven" is nu ook weer volledig opgegaan. Het weer van Zon dag verschilde in zoverre met dat van de voorgaande, dat de snelheden nu niet zo hoog waren. P. Druijven die er de vorige week „naast" zat presteerde het nu met drie duiven ook drie prijzen te winnen, te be ginnen met de eerste. Deze duif was zijn 295 concurrenten 2 minuten te snel en te slim af en arriveerde, na om 7.30 uur in Quié vrain (afstand 236 km.) te zijn losgelaten om 11.01.16 op zijn hok. De laatste prijswin nende duif arriveerde om 11.18.05. De uitslag was: P. Druijven 1, 4, 29; J. Koorn Jh. 2, 36; F. v. d. Zwet 3, 5, 25; R. Prins 6, 17, 23, 24; A. Schreuder 7, 14, 30, 49; F. de Boer 8, 12. 26. 27. 41; S. Voet 9, 33. 44. 51, 54; H. Haver 10; J. H. Eelsing 11, 21, 58; H. J. Handgraaf 13; P. Schelvis 15; K. Inia 16, 52; Chr. Prins 18; G. P. Winkel 19, 43, 59. 60; H. Freriko 22. 28; E. Reker 31; A. J. Waal 32. 53; A. Schotvanger 34; G. Eelsing 37, 48; H. J. Broek 38; J. Anepool 39. 42, 56; W. Pieterse 40. 57; E. de Boer 45; K. Metze- laar 46: F. Booy 47; E. Sloot 50; D. Groene- veld 55. „De Luchtpost" voor „Snelle Wieken" De Santpoortse postduivenvereniging „De Luchtpost' heeft Zondag met 116 duiven deel genomen aan de wedvlucht van Quiévrain uit. over "n afstand van 233 km. In de morgen zijn. met de wind Noord-West, de vogels losgelaten om 7.30 uur. De eerst aankomen de duif werd getoond om 10.58.38 uur. De uitslag was: 1. 2 W. Bruinvis; 3, 5, 6, 17. 18 A. Hols; 4. 16. 22 K. Brouwer; 7. F. Koks; 8, 9 P. Koning; 10. 19 Jac. van Duyn; 11 G. Bierman: 12. W. Dekkers; 13. 24 C. Wip- precht; 14 C. Schipper; 15. 20 J. J. Lansdorp; 21, 23 M. Visser. De vlucht had een snel ver loop. De laatste prijs werd verdiend door 11. 18 en 26. De „Snelle Wieken" die eveneens aan de wedvlucht heeft deelgenomen kwam met de eerste duif om 11.2.14 uur aan. De uitslag was bij deze vereniging: 1. 10. 11. 15, 19 P. Rozemeyer: 2. 8 P. Grimmee; 3 C. Korthouwer; 4. 7, 9 A. Tabernal; 4. 12, 13 A. Tabernal; 5. 12. 13 J. Bonarius: 6, 17, 20 J. de Weerd; 14 .T. Hoogzaad; 16, 21 B. Jen- ninga; 18 F. Veldmeyer. M. van 't Hof algemeen kam pioen van „De Atoom" De postduivenhoudersvereniging „De Atoom" heeft reeds haar verschillende kam pioenen bekend kunnen maken, waarbij de heer M. van 't Hof met ruim verschil, 529.6 pnt., het algemeen kampioenschap voor oude duiven behaalde. Voor oude duiven werd de Vitesse-kam- pioen (100300 km.) M. van 't Hof met 199J4 p.; 2. H. J. Exalto 190.6 p. en 3. W. A. Schou ten 185.3 pnt. Kampioen Midfond: (300500 km.): 1. A. Kat 223.6 p.; 2. I*. van 't Hof 196,4 p.; 3. H. J. Exalto 113.9 pnt. Kampioen Fond (5001000 km.): 1. H. J. Exalto 156 D.: 2. M. van 't Hof 133,7 p.; 3. J. Schoo 127,3 pnt. De kampioen-snelvliegersprijs kwam met 227.6 pnt. terecht bii de heer H. J. Exalto. De vlucht van „De Atoom' met 93 jonge duiven die Zondagmorgen voor de vlucht over 240 km. om halfacht in Ouiévrain wer den gelost, had een middelmatig snel verlooD bij de heersende Noord-Westen wind. De eerste vlieger, die een gemiddelde snelheid van 1103 meter per minuut noteerde kwam om 11.06 uur binnen. De uitslag was: W. A. Schouten 1, 5; A. de Heer 2; J. Schoo 3, 19: J. Asjes 4; L. Sloot 6. 10; D. v. d. Linden 7; J. Stijnman 8. 9. 13; F. Vos 11: J. Exalto 12. 14; G. v. Berkum 15; A. Weeda 16, 18; H. .J. Exalto 17. ADVERTENTIE DEZE WEEK ZIJN WIJ MET VACANTIE Dry cleaning only Koningsplein 10 Tel. 4886 Vrijdag 28 Augustus zal wika R. J. Wes- terval in het huwelijk treden met mej. A. Kröder. Tot vorig jaar Augustus was de heer Westerval in dienst van jeugdwerk Kennemer Staten; in het afgelopen jaar heeft hij zijn wika-stud.ie afgemaakt aan het Instituut Kerk en Wereld te Drieber gen. De kerkelijke huwelijksinzegening van het jonge paar zal in de Hervormde kerk te Wijk aan Zee plaats vinden door prof. dr. W. Banning, 's morgens om 11 uur. De nieuwe standplaats van de heer Wes- terwal is Oostburg in Zeeland. Het is gebleken dat het thuis-doen van de gezinswas voor de huisvrouw vaak een probleem vormt bij het toenemend aantal étage-woningen. Bij de voorbereiding van de plannen voor de bouw van 78 étage woningen aan de Bergerslaan is de gedach te naar voren gekomen om in een souter rain van deze woningen een centrale was gelegenheid voor zelfbediening te stichten. De aanschaffingskosten van een derge lijke installatie, bestaande uit een was machine, een centrifuge, een mangel en enige kleinere instrumenten, zullen 9000 bedragen. In het souterrain zelf zullen slechts enkele niet-ingrijpende voorzienin gen moeten worden getroffen. De installa tie is berekend op een capaciteit van 30 vullingen van 12 kg wasgoed per week, zodat 60 gezinnen eens per 14 dagen van de inrichting gebruik zullen kunnen maken. Rekening houdend met een afschrijving van de installatie over 12 jaren, zullen de kosten, inclusief de kosten van gebruik van water, gas, electriciteit en wasmidde len, alsmede die van toezicht 2.85 per gezinswas van maximaal 12 kg bedragen. B. en W. stellen de raad voor een crediet ad 9000 te verstrekken. Het gemeentebestuur van Beverwijk brengt ter openbare kennis dat van 6 Augustus tot en met 27 Augustus 1953 voor een ieder ter gemeente-secretarie, afdeling 1, ter inzage is gelegd een uitgewerkt plan van onteigening, ingevolge artikel 10, eer ste lid, sub 2, van de Wederopbouwwet, omvattende, voor zover nodig, de stukken, genoemd in het derde lid van genoemd artikel, met betrekking tot een 45-tal per celen, gelegen aan en nabij de Hoflander- weg te Beverwijk. Gedurende bovenvermelde termijn kun. nen belanghebbenden schriftelijk hun be zwaren tegen de voorgenomen onteigening bij het gemeentebestuur indienen. De commissie belast met de organisatie van het Beverwijkse Kinder-corso zal als nog de gelegenheid openstellen om zich hiervoor te doen inschrijven, en wel voor kinderen tot een maximum-leeftijd van 15 jaar op Donderdag 6 Augustus. Voor dit kinder-corso, dat zal worden gehouden op Woensdag 12 Augustus is de volgende route vastgesteld: Zeewijkschool, Stumphiusstraat, C. H. Moensplein, Dr. Schuitstraat, Princesselaan, Mr. Van Lin- genlaan, Koningstraat, Zeestraat, Baan- straat, Grote Houtweg, Oostertuinen, Elinck Sterkstraat, H. Hartschool, Galgeweg, al waar de stoet ontbonden zal worden. De opstelling zal plaatsvinden om 2 uur en het vertrek is bepaald op 3 uur n.m. Behalve de prijzen die voor dit corso beschikbaar zijn gesteld, zal aan iedere deelnemer (ster) een versnapering worden uitgereikt. B. en W. hebben voorgesteld het perceel Arendsweg 13, eigendom van A. J. Kuis, met een ontruimingstermijn van zes maan den onbewoonbaar te verklaren. De raad der gemeente Beverwijk zal Maandag 10 Augustus, 's avonds om 7.30 uur ten stadhuize in openbare vergadering bijeen komen. De te behandelen agenda omvat de volgende punten: 1. Benoemingen: a. van personeel bij het gemeentelijk nijverheidsonderwijs; b. van twee leerkrachten aan de openbare lagere Vondelschool. 2. Voorstel tot het garande ren van rente en aflossing van hypothe caire geldleningen ten behoeve van wo ningbouw. 3. Voorstel tot onbewoonbaar verklaring perceel Arendsweg 13. 4. Voor stel tot vaststelling van een verordening ex-artikel 11, 2e lid van de Winkelslui tingswet 1951. 5. Voorstel tot het verlenen van een crediet voor het mechaniseren van de bevolkingsadministratie. 6. Voorstel tot vaststelling van de vergoeding over 1952 voor de beloning van vakonderwijzers aan de besturen van de bijzondere scholen voor voortgezet-- gewoon- en uitgebreid lager onderwijs. 7. Voorstel tot het verlenen aan het bestuur van een bijzondere lagere school van een voorschot voor 1953 op de vergoeding voor de beloning van een vak onderwijzer. 8. Voorstel tot he,t beschik baar stellen van gelden ex-artikel 72 der L.O.-wet 1920 aan de besturen van enige bijzondere scholen. 9. Voorstel tot het vast stellen van een subsidie-regeling voor de zuigelingen- en kleuterschool. 10. Voorstel tot het verlenen van een crediet voor de inrichting van een centrale wasgelegenheid in het souterrain der 78 étage-woningen aan de Bergerslaan. 11. Voorstel tot het verstrekken van een garantie en het ver lenen van medewerking voor de aanslui ting van vijf woningen aan de Gladiolen- laan op het waterleidingnet. 12. Voorstel: a. tot beëindiging der overeenkomst 19 April 1929 met de N.V. Buffetmaatschappij E. Pluvibus Unum gevestigd te Amster dam; b. tot aankoop van de strandinven- taris van die maatscappij; c. tot verhuur en exploitatie van strandgedeelten met accom modatie. 13. Voorstel tot vaststelling van een vacantieregeling voor slagers ex-arti kel 5, le lid der Winkelsluitingswet 1951. 14. Vaststelling van: a. de 17e, 18e, 19e en 20e wijziging der begroting 1952; b. de 5e en 6e wijziging der begroting 1953. 15. Mededelingen. De Stichting voor Moederschapszorg en Kinderhygiëne in Noordholland, voorheen geheten Commissie voor Kinderhygiëne in Noordholland, heeft aan B. en W. van Beverwijk subsidie uit de gemeentekas aangevraagd. B. en W. meent de raad te kunnen voorstellen deze subsidie te ver lenen. De Stichting vraagt een bijdrage in de kosten van 10 per zitting als het bu reau onder leiding van een specialist staat en een bedrag van 7.50 indien een huis arts de leiding heeft. Blijkens de bij de aanvrage overgelegde specificatie worden hier één consultatiebureau voor zuigelin gen en twee voor kleuters in stand ge houden. Geraamd wordt, dat deze subsidie verlening voor 1953 een uitgaaf van 1680 zal vergen. MARKTBERICHT BEVERWIJK 3 Augustus Andijvie 12—23; augurken 2385; bloem kool 17—72; bospeen 10—23; postelein 17—31; sla 21412; komkommer 814; waspeen 615; tomaten 1241; sperciebonen 38—53; snijbonen 42—53; pronkbonen 2131; spek- bonen 38; doperwten 36—100; frambozen 88; meloenen 2753. Morsen verboden. Het is niet geoor loofd, de vissershaven op de een of andere wijze te verontreinigen. Het personeel van het Staatsvissershavenbedrijf let nauwkeu rig op, dat dit voorschrift wordt opgevolgd. Toen dan een dezer dagen een vissers vaartuig te veel olie liet ontsnappen moest het schip verhuizen naar de haringhaven. Klaar. Met twee manden in de achter mast gaf schipper Kees Plug gisteren te kennen dat de Excelsior III (KW 76) wilde kompas stellen. Vandaag is de grondig na gekeken trawllogger naar de versevis ver trokken. IJsvertraging. Hoewel de ijsfabrieken des Maandags op volle capaciteit draaien, is het niet te voorkomen dat (alleen) des Maandagsmiddags de uitvarende vissers vloot wel eens een uurtje moet wachten. De modernisering van het vroegere „ijs per zak" naar de sneller kiep-auto en sleuf heeft er echter veel toe bijgedra gen, dat de vissers sneller de havens voor een nieuwe reis kunnen verlaten. Haringtrekken. Hoewel de vangst van Hollandse-nieuwe over het algemeen de laatste nachten zeer goed is, geven de sterkere loggers er toch de voorkeur aan om te gaan trekken. Ook de trawlharing- vangst geeft behoorlijke resultaten. Na een 12-daagse reis kwamen de KW 48 met 500 kantjes (groene) en de KW 85 met 425 kantjes binnen. De loggers hebben ook nog een honderd kisten verse vis als „bij vangst". Trekken gaan nu ook de Martha (IJM 74) en de SCH 95. Trio. Er waren gisteren drie trawlers binnen: de Limburgia, de Eli en de Tzonne. De Vios ging zoals al gemeld naar Vlaar dingen omdat het schip hier de eerste beurt misliep. Stijging. Als gevolg van het feit, dat er niet veel haring was (2550 kisten on geveer van het drietal) steeg de prijs, die begon op 14 per kist, langzaam tot er voor de laatste haring tussen de 15 en de 17.50 werd betaald. De goede makreel zette in op 11.50 en eindigde met 13.50. Nieuwe maand. Hoewel er een flinke aanvoer van Deense kabeljauw in België was (nieuwe maand, dus nieuw contingent) en de Denen ginds verkocht werden voor 17 francs zonder kop, gaf de handel hier toch nog ruim 100 voor een kist en 75 voor een rij. Braad duur. De knappe braad ging gisteren voor 35, de kleinere deed 28 en de wijting begon met 14 om later op te lopen tot 18 en daarna weer weg te zakken tot 12. Zwarte kool was erg schaars en deed van 55 tot 60, de kist en de grote gul begon met 35 om later te dalen tot 27, waarop de middel inzette, om op haar beurt te zakken tot 18. Dit wegzakken moet gezien worden als één der gevolgen van de onoverzichtelijke aanvoer 's morgens om zeven uur, als de handel in de markt is, daar de loggers blijven liggen, die door hebben, dat de prijzen lager worden. Goede tongprijs. De tongaanvoer viel tegen: prijzen dus goed 3.35 voor de lappen en 1.95 voor de grootmiddel, op lopend tot 2.10 en kleinmiddel tot 2.15. Reizen. Voor de tiendaagse reis maakte de Eli 23.500; voor negen dagen maakte de Limburg 13.500 en de Tzonne besomde na acht dagen 28.500. Vandaag. Voor Dinsdag waren pre sent de Eveline 1700 kisten, de Hoop (1250 kisten) en de Java, Bali en Shanrock. De IJM 5 was met 40 haaien gisteren aan de markt en maakte er voor de grootsten tussen de 56 en de 76 voor. Urker afslag. Zaterdag werd door 150 vaartuigen aangevoerd: 10047 pond kuilaal, prijs 1.051.27; 490 pond snoekbaars 0.400.41; 61 pond rode baars 0.91 1.00; 214 pond voorn 0.05 per pond. 713 bak nest, prijs 2.75 per bak. Besommingen. IJM 54 Limburgia 13.300; IJM 32 Elie 23.400; IJM 1 Tzonne 28.500; IJM 221 8.400; IJM 53 1.550; RO 2 3.080; VL 166 970; HD 125 2.220; KW 91 4.230; KW 28 3.730; KW 114 4.080; KW 52 4.700: KW 64 3.650; KW 155 1.860; KW 57 4.100; KW 108 1.690; KW 166 1.750; KW 17 1.670; KW 89 3430; KW 84 2.840; KW 24 3.370; KW 169 1.900; KW 107 1.830; KW 26 1.680; KW 135 1.590; KW 10 3.120; KW 162 2.590; KW 85 1.090; KW 59 2.140; KW 48 960; IJM 23 1.860; IJM 229 1.770; IJM 230 1.050; IJM 11 1.420; KW 94 1.180; KW 30 870; KW 34 1.910; KW 53 1.200; KW 21 540; KW 98 2.030; KW 31 780; AM 16 1.360; AM 17 2.020; AM 18 1.910; BU 33 1.480. Marktprijzen. Heilbot 2.962.30; gr. tong 3.503.05; grm. tong 2.191.90; kim. tong 2.151.88; kl. tong I 1.911.63; idem II 1.46—1.20; tarbot I 3.00—2.25; zalm 7.50. Alles per kg. Gr. Schol 4130; gr.m schol 35—27; kim. schol 27—19; kl. schol I 24— 17.50; kl. schol II 25.50—8; schar 16.50—11; verse haring 1813.50; makreel 14.5010; grm. schelvis 48; kim. schelvis 6533; kl. schelvis I 5426; kl. schelvis II 38—8; wijting 188; gr. gul 4819; mid. gul 32—10; kl. gul 19—8.20; kl. haai 26—17; kl. koolvis zw. 27. Alles per 50 kg. Gr. kabel jauw 20471; gr. koolvis zw. 6635, gr. leng 74 per 125 kg. Aanvoer 8500 kisten. Maandag 3 Augustus kwamen de haven van IJmuiden binnen: Arctic van Waterford. Rigel van Kotka. Heirot van Grangemouth. Carpo van Swansea. Rygia van Thames- haven. Boskoop van West-Indië. Bittern van Liverpool. Heika van Lübeck. Lingestroom van Liverpool. Hindlay van Port Talbot. Santa Inesz van Bremen. Croonenburgh van Outon. Eems van Goole. Vertrokken zijn: Nottingham naar Thyne. Netherland Coast naar Rotterdam. Noord holland naar Engeland. Lore Ottens naar To- pila. Arctic naar Rotterdam. Anne Marie Kruger naar Bergen.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 7