Publiek bemoeide zich met ruw vechtende waterpoloërs Geertje Wielema is dit jaar candidate voor vier titels Spiegel C^porten Merevelds mijlrecord Werkweek van NCGV ten einde HVGB degradeert Hannie Caspers weer aan de start op de 200 meter schoolslag 8 Cor Braasem schrijft uit Spanje Paardensport Heringa Wuthrich Speed way-wedstrijden om de „Gouden Helm" Voetbal Jules Rimet treedt af als president FIFA Maandagavond begint de dam-competitie Waterpolo Athletiek Whitfield: 800 meter in 1 min. 48.3 sec. Duitse dames-ploeg sterk gewijzigd Pech van Pagani Cricket Programma testcricket AUTO-FINANCIERING NATIONALE ZWEMKAMPIOENSCHAPPEN der Bailey: fraaie carrière W egk wijnen Tour voor vrouwent In vorige eeuw Wielrennen Franse ploeg samengesteld voor Lugano Piet van Roon de beste Nederlander ZATERDAG 8 AUGUSTUS 1953 Wat zich hier enkele dagen geleden af speelde in het massale zwemstadion van Barcelona heb ik nog nooit meegemaakt. En dat zegt wel wat, want tijdens de jaren dat ik in het Nederlandse zevental speelde heb ik vooral in Italië wel eens to neeltjes beleefd, die men zich in Nederland niet voor kan stellen. Maar de gebeurtenis sen hier spannen toch wel de kroon. Het was tijdens de waterpolo-ontmoe- ting Madrid-Barcelona. Een wedstrijd, die met veel ophef aangekondigd was, zowel in de pers van Madrid als in die van Bar celona. Deze wedstrijd moest bewijzen, dat de jonge ploeg - zonder twee geroutineer de internationals - die ik voor Barcelona gekozen had, inderdaad verdiende tot na tionaal team verkozen te worden. Of zou Madrid eindelijk aan de waterpolo-hege- monie van Barcelona een einde maken en de duidelijke candidatuur stellen van een paar spelers voor het nationale zevental? Twijfel Dagenlang hadden lange artikelen in de pers gestaan en Madrid had met veel bra- vour verkondigd, dat vooral de gebroeders Granados van internationale klasse wa ren, dat ook de sportpers van Bar celona begon te twijfelen. Gelukkig bleek de jonge ploeg van Barce lona een klasse sterker en won met 9-1 en 12-2. Zelfs de meest verstokte aan hanger van Madrid gaf toe, dat geen van de spelers van de hoofdstad nog rijp is voor internationaal waterpolo. Dit even ter inleiding om de achtergrond van deze wedstrijd te belichten, waarbij dan nog de zeer scherpe tegenstelling Madrid-Barcelona kwam, die men hier op elk gebied aantreft. Zowel in de sport als in het zakelijk leven. Gespannen sfeer Men begrijpt, dat de sfeer rond deze strijd reeds min of meer gespannen was en toen de spelers van Madrid het niet konden verkroppen, dat zij geen schijn van kans kregen en probeerden door allerlei trucjes de zaak nog te redden, begon het publiek zich te roeren. Toch zou er niets gebeurd zijn als niet vlak voor tijd - bij de stand 12-2 voor Bar celona - één van de spelers van Madrid zijn tegenstander plotseling boven water een klap in het gezicht gaf. In een mini mum van tijd - onbegrijpelijk hoe snel dit gebeurde - was het een ruwe vechtpartij in het water. Slechts een paar spelers aan beide kanten beheersten zich en trachtten de vechtenden te scheiden, maar dat was onbegonnen werk. Er was geen wijs uit te worden, zo'n kluwen van spelers was het. Merevelas Miilrecord-prijs die Zondag a.s. wordt verreden, heeft veel aan waarde verloren door de afwezigheid van MacKin- ley, die in Frankrijk 'oopt, en Madame B, die ziek is. Hierdoor blijven voor dit aan trekkelijke nummer slechts twee grote kanspaarden over, Over Again en Stiir- mann. Bij goede baan en warm weer is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat dit duo de Nederlandse records opnieuw scherper stelt. Daar Stiirmann aan de start betrouw baarder is wordt de hengst als de winnaar verwacht, vóór Over Again, die echter in de eerste heat zeer gevaarlijk kan zijn. Bij deze overwinning zal het voor stal-Geersen niet blijven, daar dit entrainement ook in de course voor 2-jarigen met Sir Spencer het. heft in handen heeft. Sus van Vreden- hof won reeds in Groningen en zal op deze baan ongetwijfeld haar record kunnen ver beteren. Zij is dan ook de ernstigste rivale voor Sir Spencer. In de 2609 meter lange Utrecht-prijs heeft Geersen of zijn achterhand Vergay in Lee Axworthy de grote troef. De Noor derling Phenomenal, die in grootse vorm is, zal met hem de eindstrijd uitvechten. Daar Lee Axworthy sterker is wordt ver wacht, dat hij hierbij de baas zal blijven. Qui Hollandia G heeft in het slotnummer een eerste kans, hoewel de afstand lang voor hem is. Zijn concurrenten zijn echter niet van die grote klasse; slechts Norbert iVI of O Nelly Zora zouden hem kunnen ontkomen. In de Driebergen-prijs heeft de veel ver beterde Qui Saint een kans zijn overwin ningenreeks voort te zetten,daar zijn groot ste rivaal Quite Heny na een lange rust nu pas zijn heroptreden doet. Querelle Spen cer is de gevaarlijke outsider. Het amateursnummer zal vermoedelijk een zege worden voor McHeny, die in de bekwame handen van amateur Korver ster ker geacht wordt, dan New Spencer en Junosokka. In de Bilt-prijs heeft Ramona S de beste papieren voor de keuze van Leeuwenkamp uit Quickness en Quirina Fanfare. Duindigt De poorten van Duindigt zijn Zondag eveneens geopend en wel voor een zeer ge varieerd draf- en renprogramma. met als hoogtepunt de Grote Prijs der 3-jarigen. Een zeer open ren, waarin het zoeken naai de winnaar niet eenvoudig is. Het verschil in kracht tussen Rendez Vous, Pistache en Truus is zo gering, dat de gelukkigste po sitie in de ren vermoedelijk de doorslag zal geven. Daar Stal Furvain zijn paarden steeds speciaal prepareert voor deze be langrijke rennen wordt de voorspelling gewaagd: Pistache. Rendez Vous, Truus. In de Lorengrin-prijs wordt een zege verwacht van Capriola du Einrath, vóór Mélisse en Windora, In de Mercurius-prijs kan de vooruit gaande Morina als eerste de eindpaal pas seren, gevolgd door Brandal en Taxiol. De laatste ren is eveneens weer vol voetangels en klemmen. Britoly wordt echter beter ge acht dan Aquavit, hoewel verrassingen van de kant van Flying Gol en Gitana niet zijn uitgesloten. Stal De Vlieger zal met enig geluk Zon dag met twee overwinningen naar de Haarlemmermeer kunnen terugkeren. Reine d'Aster kan het openingsnummer namelijk winnen. Zij is sneller en betrouw baarder dan Rudolf G en Peter Snel. Quadrupès, die driemaal achtereen won, zal zijn vierde zege in de Flambeau-prijs kunnen behalen, daar Quena BH en Quick Boy tegen haar verrassend snelle eind sprint geen antwoord zullen weten te vin den. Nöttelman is eveneens van de partij en wel met Our Bonni, een gevaarlijke outsider. De Noordelijke crack Pauline, die in enige maanden tijds van een middelmatig paard werd omgevormd tot één van klasse, kan haar overwinningenreeks voortzetten, hoewel zij in Quick Star en Persimimosa paarden treft van gelijke klasse. Een fraai nummer, dat veel spanning belooft. De eerste handicap-draverij in dit sei zoen op Duindigt zal een prachtig besluit worden van deze dag. De meeste onder steuning zal Pétulance K wel genieten, die met Pretty Polly en Prinses Zora de beste kansen heeft. Het publiek begon te joelen en te flui ten en toen een paar toeschouwers hun zitkussentjes opnamen en in het water smeten was het helemaal mis. Een regen van kussentjes daalde op de spelers neer en ook de supporters van Madrid, die in een groep op de tribune zaten, werden be kogeld. Het was ontstellend om te zien en vandaag heb ik eigenlijk pas goed begre pen hoe het bij die wedstrijden in Zuid- Amerika wel toe moet gaan. Al met al was het een weinig verheffen de vertoning en het spreekt vanzelf, dat ik later in de kleedkamer een hartig woordje met de jongens heb gewisseld. Want al lag zonder enige twijfel de schuld bij Madrid, de reactie van de Barcelonaspelers is net zo min goed te praten. Eerst waren ze erg verbaasd, dat ik er iets over te zeggen had, maar later zagen ze toch wel in, dat het volkomen fout was geweest wat ze ge daan hadden. Revanche In elk geval heb ik vanmiddag weer wat geleerd. En ik wacht alleen met spanning af wat of er in September bij de Spaanse waterpolo-kampioenschappen in Madrid zal gebeuren. Want iedereen hier is er van overtuigd dat het Madrileense publiek re vanche zal willen nemen voor deze smaad hun spelers toegebracht. Dat wordt me wat in Madrid ADVERTENTIE Haarlem CENTRALE JOHNSON VERWARMING OLiEBRANDERS Na de twee grote Speedway-interlandwed strijden, waarbij de sterke Nederlandse ploeg in Rotterdam en Amsterdam tegen Engeland en Denemarken op de sintelbaan kwam, zal thans de grote strijd om de „Gouden Helm" verreden worden. Dit wordt de laatste Speedway van dit jaar, waarbij de beste rijders uit acht landen aan de start zullen verschijnen. In Rotterdam zal dit gebeuren op Zondag 9 Augustus in het Feijenoord-stadion om half drie. De volgende dag dus Maandag 10 Augustus om acht uur 's avonds is in het Olympisch Stadion in Amsterdam de revanche. Vermelding verdient hierbij dat in beide gevallen een „Gouden Helm" veroverd kan worden, welke trofee een waarde van f 1500 vertegenwoordigt. De volgende rijders komen aan de start: Nieuw Zeeland: Ronny Genz. Wilf Plant: Australië: Rod Laudrun. Frank Molof; Zuid- Afrika: Frank Newotn, Glan Mitchell; En geland: Phil Bisschop, Howdy Beyford; Denemarken: Jurgen Stabirk, Kiehn Bertel- sen; Zweden: Kjeld Frandson, Iverd An derson; Nederland: Tonny Kroeze, G. Jon ker; Duitsland: Josef Hoffmeister, Josef Seidl. De 80-jarige Jules Rimet heeft zijn voor nemen te kennen gegeven om in 1954 na afloop van het tournooi om het wereldkam pioenschap voetbal, af te treden als president van de FIFA. In dat jaar viert de FIFA haar 50-jarig bestaan en de heer Rimet zal dan 32 jaar zonder onderbreking president zijn geweest. Zijn mandaat loopt pas in 1956 af, maar hij is vast besloten om het in 1954 ter beschikking te stellen en plaats te maken voor een jongere. Van de gelegenheid om zich op de fraaie terreinen rondom het gebouw van het CIOS in Overveen en in de Beatrixschool verder te bekwamen, wordt door de circa 150 deel nemers (sters) aan de werkweek van het NCGV wel ten volle gebruik gemaakt, waartoe de samenstelling van het program ma overigens wel alle aanleiding toe geeft. De circa 45 dames en heren vcrenigings- leiders(sters), reeds eerder voor het diplo ma verenigingsleider (ster) door het NCGV opgeleid, volgen hier een applicatie-cursus ter opfrissing van het reeds vroeger geleerde en ter uitbreiding van hun kennis over de nieuwere opvatingen over en nieuwe vormen in de gymnastiek, waarbij dan speciaal ge noemd worden bewegingsscholing, rhyth- mische gymnastiek en grondgymnastiek. De overige deelnemers (sters), hoofdzake lijk leden van bij het Verbond aangesloten verenigingen, hebben deze werkweek te baat genomen om hun persoonlijke prestaties op hoger plan te brengen. Deze praktijklessen worden gegeven door de heren J. van Asch, PL de Knegt, J. Zuy- derveld en F. Brouwers, die resp. bewe gingsscholing, rhythmische gymnastiek, toe- stelturnen en grondgymnastiek doceerden, terwijl het spel en de athletiek beoefend wordt onder leiding van de heer J. Postema. Ook aan de organisatie van het NCGV zelf werd aandacht geschonken en zo waren Donderdag vele leden van het Bondsbestuur, van de Gewesten, van de Turnkringen en van verenigingen bijeen om diverse interne aangelegenheden te bespreken, waarbij vooral de fondsvorming voor het jubileum geschenk (een eigen bondsgebouw in 1960 bij het 50-jarig bestaan) een belangrijk punt van discussie uitmaakte. Het examen Keurturner(ster), dat Don derdag is begonnen, werd Vrijvdag voort gezet. Vrijdagavond vond ook de officiële sluiting plaats van deze werkweek. Daarna werd de vacantieweek nog op een vrolijke wijze beëindigd door een bonte avon'd. Maandagavond 7 September begint de hoofdklasse competitie van de Kon. Nederl. Dambond. In de afdeling Noordholland komen dit seizoen uit: „Gezellig Samenzijn". Chr. Damvereniging „Amsterdam", „Jozef Blankenaar". Onderlinge Damvereniging. „Door Combinatie Groot" en „DSTO". allen Amsterdam; Haarlemse Damclub en ..Ooster kwartier", beiden Haarlem; Weesper Dam club; Damclub „IJmuiden"; Damclub „Wor- merveer/Wormer" en Damclub „Zaandam". In de eerste ronde speelt de Haarlemse Damclub op 7 September a.s. thuis tegen de Weesper Damclub. „Oosterkwartier" speelt op 8 September a.s. uit tegen de Onderlinge Damvereniging. „St. Bavo" (Heemstede), dat de promotie/degradatiewedstrijden tegen DSTO verloor, komt in het a.s. seizoen in de lsle klasse uit. Door met 10 van De Robben te winnen heeft AZ en PC (Amersfoort) in de zomer competitie van de KNZB het kampioenschap in de eerste klasse A (heren) behaald. In Haarlem verloer HVGB in de hoofdklasse (heren) met 31 van GZC (Gouda). Door deze uitslag degradeert HVGB naar de eerste klasse. Dat er veel van de uitslag van de wed strijd voor de HVGB'ers afhing was aan hun spel niet te zien. Daar kwam nog bij dat de veel snellere GZC-ploeg het hun niet ge makkelijk maakte. Vooral v. d. Toorn viel op door zijn geroutineerde spel en wist zich zo nu en dan keurig met de bal vrij te ma ken. Nadat aan beide kanten enige aanvallen waren afgeslagen passeerde v. d. Toorn met een achterwaars schot de HVGB-doelver- dediger. Een overtreding bij de gasten bezorgde HVGB daarna een spelmeerderheid, zodat Felix gelijk kon maken. Beiderwellen bracht de stand op 12. waarmede de rust inging. In de tweede speelhelft werden al spoe dig I-Iogeland en zijn tegenspeler uit het water gestuurd. Even later gevolgd door Driessen. GZC kreeg een strafworp toege wezen, die echter door de HVGB-doelverde- diger werd gestopt. HVGB had daarna niets meer in te bren gen. V. d. Toorn bracht de stand op 31, wat ook de eindstand werd. De als toe schouwers opgekomen Meeuwen-spelers konden met een gerust hart naar Amster dam terug gaan, daar voor hun het degra datiespook was verdwenen. In de kringcompetitie jongens boekte HZV de zevende overwinning door met 32 van VZV te winnen: HPC bleef met 32 de meerdere van Haarlem b. De Amerikaan Mal Whitfield, winnaar van de gouden médaille in Londen en in Hel sinki op de 800 meter, is momenteel in top vorm. Nadat hij dit seizoen reeds een aan tal goede tijden voor zich heeft laten afdrukken, kwam hij bij internationale wed strijden in Oslo op de 800 meter tot een prachtige 1 min. 48.3 sec., de beste prestatie dit jaar waar ter wereld ook geleverd op dit nummer. En zijn landgenoot Wes Santee liet een niet minder fraaie 1 min. 48.4 sec. noteren, waarmee hij tweede werd. Audun Boyson (Noorw.) werd dei-de in 1 min. 50.4 seconde. Nadat de athletes Schueckle en Seon- buchner zich reeds uit de Duitse damesploeg, die morgen in Treebeek tegen Nederland uitkomt in verband met een op dezelfde dag te houden interationale wedstrijd hadden teruggetrokken, hebben thans ook de dames Werner, Gerschler en ErnyKlein wegens blessures moeten bedanken. In Treebeek zal Duitsland nu met de vol gende athletes starten: 100 meter: Kuehn, Egert. 200 meter: Arentz, Egert. 80 meter horden: Sander, Schierloh. Vèrspringen: Fisch, Sander. Hoogspringen: Kraemer, Butz. Kogelstoten: Hagen. Biedermann. Discuswerpen: Hagen. Sonneck. Speerwerpen: Müller. Krueger. 4 x 100 meter estafette; Egert, Sander, Kuehn, Arentz. Nello Pagani, de Italiaanse motorren ner, slaakte een zucht van verlichting, toen hij Vrijdag met zijn auto in Tub- bergen arriveerde, waar hij vandaag aan de races zal deelnemen. Hij was na een emotionele tocht in Duitsland verdwaald en had honderden kilometers omgereden. Niemand wist mij in Duits land te vertellen, waar Tubbergen lag en ik ben van het kastje naar de muur gezonden. Zo vertelde hij. Onderweg kwam hij bovendien in een verlaten streek zonder benzine te staan. Uren heeft hij moeten wandelen om benzine voor zijn auto te verkrijgen en of dit nog niet genoeg was, zo kreeg de Ita liaan niet minder dan zeven lekke ban den. Meer dan één keer had hij op het punt gestaan de reis naar Tubbergen op te geven. Hij was één van de laatste van de meer dan tachtig buitenlandse renners, die in Tubbergen aankwamen. Pagani hoopt, tijdens de races wat meer geluk te hebben. OOCOOOCCOXOCODOOOOOOOOOOOOOCXOCOOCOCCCCOC«DOCPO(XXXCOOCOOC I In Engeland heeft men na de Imperial Cricket. Conference de toeren van het Engels cricketteam naar landen overzee en van de testteams, die in Engeland komen spelen, bekend gemaakt. Het programma luidt als volgt: In Engeland: 1954: Pakistan; 1955: Zuid- Afrika; 1956: Australië; 1957: W.-Indië; 1958: Nieuw-Zeeland; 1959: India; 1960: Zuid- Afrika; 1961: Australië; 1962: Pakistan; 1963: West-Indië: 1964: Australië. Engeland overzee: 1953-'54: West-Indië; 1954-'55: Australië en Nieuw-Zeeland; 1955-'56: Geen tour; 1956-'57 Zuid-Afrika; 1957-'58: Geen tour; 1958-'59: Australië en Nieuw-Zeeland; 1959-'60: West-Indië; 1960- '61: Geen tour; 1961-'62: India, Pakistan en Ceylon; 1962-'63: Australië en Nieuw-Zee land; 1963-'64: Geen tour; 1964:'65: Zuid- Afrika. ADVERTENTIE FPUHS VAM DAAttN ,'- ASSURANTIËN KDDEWIIK VAN DEYSSEllAAH 1»4,v HAARLEM i TIL. 244M Door de tjjdens het Fina-congres in Hel sinki doorgevoerde scheiding tussen de schoolslag en de vlinderslag is het program ma van de nationale zwemkampioenschap- pen, die op 14, 15 en 16 Augustus in Nijme gen worden gehouden, uitgebreider dan in voorgaande jaren. Eigenlijk beslaan de kam pioenschappen vier dagen, want vandaag 8 Augustus wordt in Utrecht de 1500 meter gezwommen. Het zou wel eens kunnen ge beuren, dat Geertje Wielema reeds vandaag een titel behaalt. Reeds, omdat het niemand zou verwonderen wanneer het Hilversumse meisje aan het eind van de kampioenschap pen vier persoonlijke titels op haar naam heeft staan. Geertje is in betere vorm dan ooit tevoren en haar recente prestaties op de sprint, de lange afstand ep de rugslag zeggen voldoende over de kansen, die zij heeft op de vier nummers, waarvoor zij zich heeft laten inschrijven: 100 m. vrije slag, 400 m. vrije slag, 1500 m. vrije slag en 100 m. rugslag. Tine van Brenk van De Robben lijkt ons op de 1500 m. en met Ria Vonk (HDZ) ook op de 400 m. de ernstigste concur rente van Geertje Wielema. Wanneer wij ons dan voorlopig tot de dames bepalen en nog even op de verwachte zegetocht van de vroegere Stender-pupil doorgaan, zien we op de 100 m. vrije slag nu Irma Heyting— Schuhmacher en Hannie Termeulen Neder land hebben verlaten, minder spectaculair dan vroeger Els van der Ploeg en Ria Vonk als enige bedreigingen. Op de 100 m rugslag is dat Joke de Korte. Vooral op dit laatste nummer zal het kunnen spannen want het lijkt niet waarschijnlijk, dat Geer tje in de finale, die onmiddellijk volgt op TJmanuel MacDonald Baileydesprin- ter uit Trinidad, die reeds zovele malen de aandacht op zich vestigde heeft een streep gezet onder zijn carrière ais athleet en als amateur- sportman. Binnenkort zal hij voor de professional Rugby Club van Leigh (Lancashire) met welke vereniging hij dezer dagen een contract heeft ge sloten uitkomen. Een besluit, dat in Engelse sportkringen nogal de aan dacht heeft getrokken, omdat Bailey nog geenszins tekenen van aftakeling heeft vertoond, doch nog vele succes sen behaalde bij nationale en interna tionale athletiekwedstrijden waar hij vrijwel steeds aan de start verscheen. In ieder geval betekent het besluit van de neger-sprinter een gevoelig verlies voor de Britse athletiek. Tezamen met Jesse Owens, Harold Davis, Lloyd la Beach, Barney Ewell en Lindy Remigino is hij met 10.2 seconde Wereld- en Euro pees-recordhouder op de honderd meter. Bovendien staan de Europese records op athleet een leeftijd die in het algemeen vrij hoog is voor dergelijke topprestaties. MacDonald Bailey de honderd en tweehonderd yards met respectievelijk 9.6 en 21.1 seconde op zijn naam. Op de Olympische Spelen in Hel sinki won hij de bronzen médaille op dc honderd meter. Op de tweehonderd metei werd hij toen vierde. Een en ander wordt nog fraaier als men bedenkt dat Mac Donald Bailey deze records vestigde toen hij reeds eenendertig jaar was. Voor een Ongeveer vijftig Amerikaanse tennis spelers, die aan een tournooi in South Orange in New Yei'sey deelnamen, hebben een vereniging van amateurs op gericht met het doel het tennisspel in de Verenigde Staten tot nieuwe bloei te brengen. Hun woordvoerder Gardner Mulloy verklaarde in dit verband: „het tennisspel kwijnt helemaal weg in de Ver enigde Staten. In Engeland, op het Euro pese vasteland en in Australië daaren tegen neemt het een vooraanstaande plaats in. Er is geen reden waarom het bij ons niet evenzo zou zijn. De spelers zijn van mening dat zij kunnen helpen om dit doel te bereiken." Het bleef niet bij woorden. Een uitvoe rend comité van zeven leden werd ge vormd. Behalve Mulloy, maken Seixas, Golden, Batlen, Brown, Masterson en Trabert er deel van uit. Dit zevental maakte meteen een werkprogramma klaar met de volgende punten: lste: Organisatie van meer tennistour- nooien; 2de: Redelijke verdeling van klasse spelers over tournooien waarvan de data samenvallen; 3de: Sancties tegen spelers, die zich tijdens wedstrijden slecht gedragen; 4de: Toelating van vertegenwoordigers van de spelers tot de commissie die de ranglijsten en de Davis Cup-ploeg samen stellen; 5de: Bestudering van een formule, die het mogelijk zal maken de reis- en ver blijfkosten van alle Amerikaanse deel nemers aan de Amerikaanse kampioens schappen te vergoeden. Geen kleinigheid zo te zien. En dat alles op touw gezet door tennisspelers, dis onder de catagorie amateurs vallen. Het doet ons allemaal wel een beetje denken aan opvattingen, die ook in andei-e takken van sport in Amerika steeds voorop staan. Het overdreven chauvinisme namelijk als het gaat om overwinningen in internatio nale wedstrijden, die ten koste van veel goeds behaald worden. Tijdens de Olympische Spelen in Hel sinki hebben wij reeds geschreven over de trainingskampen, waarin Amerikaanse athleten lang voor het begin van de Spe len werden ondergebracht en waar zij een verzorging en tegemoetkomingen kregen, die bijvoorbeeld in Nederland nooit aan een amateur zouden worden gegeven. En dat alleen omdat de Amerikanen ten koste van alles kampioenschappen en titels willen winnen. Bovenaan de ranglijst be tekent voor hun dikwijls alles de be langen van de sportman niets. En nu deze vereniging van amateur ennissers. We houden het maar op de uit spraak van de leider van de Australische tennisploeg voor Wimbledon, die zei: Als uien tegenwoordig tot de topspelers wi gaan behoren, of er al toe behoort, moe' -nen van tennis een dagtaak gaan maken Alles goed en wel, maar laten we dan maar niet ,meer over amateurisme praten De grote belangstelling van vele du zenden Nederlanders voor de wielei sport is niet geëindigd bij het huidige; van Louison Bobet na de laatste étappe van de Tour de France. Een belangstelling die andere jaren alleen gaande was tijdens de Tour en daarna even plotseling ver dween, maar dit jaar ook na de Ronde van Frankrijk voortduurt. Wij kunnen dat het best afleiden aan de inlichtingen van allerlei aard die men ons verzoekt. Nu belde ons dezer dagen iemand op Mile Dutrieu met het ontstellende bericht dat plannen bestonden in de toekomst ook een Ronde van Frankrijk voor wielrensters te hou den. Met kleinere étappes uiteraard, maar toch een echte Tour, waaraan vrouwen van alle landen zouden kunnen meedoen. We zijn er eerlijk gezegd van geschrok ken. Fietsen voor vrouwen, neen, het kan er bij ons niet in. We hebben bij onze na speuringen in die richting dan ook (ge lukkig) steeds de pin op de neus gekre gen. Waarbij wij (ook al weer gelukkig) vealal hoongelach ontmoetten. Toch bestaan er wielerwedstrijden voor vrouwen. In deze rubriek hebben wij reeds bij een vorige gelegenheid melding gemaakt van de opmerkelijke prestaties van de Engelse wielrenster Eileen Sheri dan, die bij het Engelse publiek enorm populair schijnt te zijn. Bij gebrek aan concurrentie, zal men wellicht denken. Doch dat is geenszins waar. Onlangs nog is een wedstrijd gehouden tussen Franse en Engelse wielrensters. Op de baan wel te verstaan. Wie er gewonnen heeft weten we niet en dat doet ook weinig ter zake. We constateren alleen in de hoop dat het in Nederland niet zo ver zal komen. Toch is wielrennen voor vrouwen geen noviteit. Zeker niet. George Hogen- kamp signaleerde het reeds in zijn boek „Een halve eeuw wielersport." In de jaren van grote bloei der wielersport dus ongeveer van 1895 tot 1900 werd hoofdzakelijk in Frankrijk de rensport door een vrij groot aantal dames beoefend, waarvan sommigen merkwaar dige verrichtingen deden. De meest bekende beoefenaarster was Mile Dutrieu, een zuster van de bekende renner. Zij vestigde enige malen een uur record en blonk ook in wedstrijden uit. Later vertoonde zij een soort „doden-, sprong". Mile Lisette was eveneens een goede bekende der „piste". Bij een kam pioenschap, gehouden door de Pneu-Paris in 1897, behaalde zij de kampioenstitel. De andere dames waren minder bekend, zoals bijvoorbeeld mile Eteogallot, Blan che Dupré, de gezusters Demongey (op de tandem), mile Livry, Schutze en Breval. In Nederland werd één maal een poging gedaan tot het houden van wedstrijden door dames. Maar dat bleef bij een poging. „We hebben daardoor geen ver lies te boeken," schreef de wielerdeskun- dige Hogenkamp in 1916. Een opmerking die naar onze mening onveranderd voor 1953 geldt. E. K. Geertje Wielema de finale 400 m., tot haar beste tijd zal komen. Op de 200 m. schoolslag zal Hannie Cas pers, na haar triomf enkele jaren terug in Doelinchem zo plotseling van het toneel verdwenen, weer aan de start verschijnen, nu als Hannie WerterCaspers. Maar dat zij een rol van betekenis zal gaan spelen in het titelgevecht tussen Jennie Welling. Rika Bruyns, Ned Garritsen en Jopie Spoor is niet waarschijnlijk. Els van der Ploeg en Emmy de Graaf, een jeugdig Robben-zwemstertje, zullen gaan uitmaken wie van beiden zich de eerste 100 m. vlinderslagkampioene van Nederland zal mogen noemen. Waarom Nel Garritsen niet op dit nummer start, is ons niet bekend. Goede hans voor Tjebbes Bij de heren zal met spanning worden uit gezien naar de verrichting van Joris Tjebbes, die zal moeten aantonen of de enkele weken vacantie voldoende zijn geweest het door studie en het daaruit volgende gebrek aan trainingsgelegenheid verloren gegane terrein weer in te halen. Nu Wim de Vreng geen gelegenheid heeft naar Nijmegen te komen cn op de 400 m. bovendien Ten Thije en Elzenga ontbreken, staan de kansen van de Heemstedenaar op prolongatie van zijn titels niet slecht. Fred Pieters en Herman Willemse zullen het hem met enkele out siders anders niet gemakkelijk maken. De beide Noordelijken Ten Thije en El zenga zullen in Utrecht uitmaken wie de 1500 m.-médaille mee naar huis mag nemen. Overigens is Herman Willemse op dit num mer een gevaarlijke derde man. Jitse van der Veen zal. wanneer hij al thans geheel zal zijn hersteld van zijn ziekte, op de rugslag geen moeite hebben met Kees Kievit en de Heerlense mijnwerker Schuyer. Op dit nummer zal Bennie Arons, hersteld van zijn verleden jaar in Monaco opgelopen blessures, weer aan de start verschijnen evenals de onverwoestbare Stan Scheffer. Van Zijl en Bonte zijn op de 200 m. school slag voor Bekering de belangrijkste rivalen. Het zou wel eens een i_,eids duel om de hoogste plaats op het ere-platvorm kunnen worden Daan Bu.yze, kampioen 1952, zal zijn titel, die hij in Rotterdam met de vlinder slag behaalde, niet kunnen verdedigen, maar hij zal zich kunnen troosten met de eerste plaats op de 100 m. vlinderslag, waarbij hij met Cor Wiering en Geertjan van Rooy wel zal kunnen afrekenen. Schoonspringen Hoe zwak het schoonspringen in ons land is en hoe weinig animo er voor bestaat, blijkt uit de deelnemerslijst van de titel- wedstrijden op de 3 meterplank. Bij de heren vier inschrijvingen, bij de dames drie. Clemens de Goede, veteraan, gaat bij de heren trachten de Eindhovenaar Jan van Mol naar de (wankele) kroon te steken. Mis schien heeft hij meer succes dan Henk de Haas verleden jaar in Rotterdam. Bij de dames. Jo DolsWolters (Icarus), Els van der Horn (IJ) en Truus 't Hart (Zian), ont breekt Lenie LantingKeiler. Een niet te missen kans voor de anders „eeuwige twee de", Els van der Horn. De Franse ploeg voor het wereldkampioen schap op de weg voor professionals, die op Zondag 29 Augustus in Lugano wordt gehou den, zal bestaan uit Louison Bobet. Gemi- niani, Darrigade. Deledda, Lauredi. Mahé, Mallejac, Robic. Rolland, Teisseire, Varnajo en een nog nader aan te wijzen renner. De Ronde van België Baanwedstrijden tussen dames van Engeland en Frankrijk (zie boven). De eerste étappe van de Ronde van België voor onafhankelijken, van Brussel naar Charleroi over een afstand van 192 kilo meter, is gewonnen door de Belg Beckaert in 5 uur 6 min. 7 sec. Hij ging als eerste over de eindstreep vóór zijn landgenoten Van Vaerenbergli (5.08.24), Briesen, Janssens en Merino (allen 5.08.45). Voor de Nederlandse ploeg, waarin Jaak Fooy, Piet Maas en de in Frankrijk woon achtige Wim van der Voort reeds bij het vertrek uit de Belgische hoofdstad verstek lieten gaan, is deze eerste rit niet bijzonder succesrijk geweest. Piet van Roon boekte met een 57e plaats (5.12.12) het beste resul taat. Harry de Boer arriveerde in 5.22.18 als 92e Theo Paas in 5.32.45 als 109e. Jan van Sosta, die 5.40.42 nodig had. kwam na het sluiten van de controle binnen.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 10