Frans spoorwegverkeer komt na chaos van 24 uur weer op gang Ondershandse afspraak van Dulles en Rhee over Korea Weerbericht Haarlems Dagblad Ook andere overheidsdiensten hervatten werk, op P.T.T. en energiebedrijven na Chaos bij Franse omroep Veertien piloten omge komen; 30 straaljagers verloren Limiet van drie maanden voor politieke conferentie; Londen diep bezorgd Europese ministers in Baden-Baden Tien oud-ministers ter dood veroordeeld Het woord is aan Cambodja zet eisen aan Frankrijk kracht bij Periode van zomers weer Socialistisch initiatief In een jaar: Ontwerp-grondwet gaat eerst naar de experts Zuivering in N-Korea De vergadering van de Opperste Sovjet Dichting van nieuwe dijkgat op Schouwen begonnen Weerrapporten 6Se JAARGANG No 25 Bureaux: fCennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Directie, Hoofdredactie en alle afdelingen15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom ZATERDAG 8 AUGUSTUS 1953 IJmuider Courant VELSER OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE 297e JAARGANG No 173 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 4T' cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.60. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman PARIJS (A.F.P. en Reuter) In de afgelopen nacht hebben de Katholieke en de Socialistische vakverenigingen de arbei ders bij de spoorwegen en in andere open bare diensten opgeroepen het werk te her vatten. De Socialisten deden hun oproep gepaard gaan met de waarschuwing, dat de arbeiders zich klaar voor verdere actie moesten houden voor het geval „de rege ring met deze eerste staking geen rekening zou houden." Het onder communistische leiding staande algemene vakverbond riep zijn leden op, de staking voort te zetten. De gezamenlijke vakverenigingen van PTT- personeel hebben gisteravond reeds bekend gemaakt dat de staking bij de PTT voor onbepaalde tijd zal worden voortgezet. Alle vakverenigingen van personeel bij de Parijse ondergrondse en autobusdiensten besloten hedenochtend het werk te her vatten. De staking bij de gas- en eleetriciteits- bedrijven, die 48 uur zou duren, is nog niet opgeheven. Wel zou vannacht om één uur de staking bij de radio-omroep en de tele visie, die Vrijdagmiddag begon, eindigen. Inmiddels heeft de Katholieke vakver eniging van mijnwerkers een algemene staking van 24 uur voor Zaterdag uitge roepen. Het personeel van de Franse staatsdruk kerij is Vrijdagavond voor 24 uur in staking gegaan. Men verwacht, dat Zaterdag als gevolg daarvan geen Staatscourant zal ver schijnen. Vrijdagavond laat begonnen hier en daar spoorwegarbeiders het werk te hervatten. Een trein met bedevaartgangers van Genua naar Lourdes kon passeren. In de loop van de avond is voorts het telefoonverkeer met Fontainebleau, Rouaan, Lyon en Toulouse hervat. Het spoorweg personeel van het Gare du Nord te Parijs was omstreeks middernacht weer aan het werk. Het vertrek van verscheidene treinen werd bekendgemaakt. Ook in andere delen van het land is het spoorwegverkeer her vat: kort na middernacht zijn onder meer treinen vertrokken uit Marseille en Lyon. Men verwacht dat het spoorwegverkeer te Limoges pas Zaterdagmiddag om twaalf uur zal worden hervat. Om kwart voor een werden nog geen spoorkaartjes verkocht in de stations van Bordeaux en Clermont- Ferrand. In de overige Parijse stations Gare de l'Est, het Gare de Lyon en Gare de Mont- parnasse werd te middernacht echter nog geen aanstalten gemaakt om het werk te hervatten. Men verwachtte, dat van deze stations eerst in de loop van vanochtend weer treinen zullen vertrekken. De door de regering opgeroepen arbeiders op sleutelposten bij de PTT, teneinde lange- aistands telefoonverkeer te verzekeren, hebben voor het merendeel verstek laten gaan. De Franse Socialistische partij heeft Vrijdagavond premier Laniel verzocht onmiddellijk de Nationale Vergadering bij een te roepen gezien de ernst van de toe stand. In een verklaring na een bijeenkomst van Socialistische leiders werd gezegd, dat de Socialisten in de Nationale Vergadering een motie willen indienen, waarin de rege ring zal worden gevraagd naar haar plan nen in verband met de „ernstig slechter wordende sociale toestand." De Nationale Vergadering is sedert eind Juli op recès. Onze correspondent in Parijs meldt: Een spontane monsterstaking, zonder weerga, waaraan niet minder dan twee millioen werknemers deelnemen, heeft gisteren Frankrijk vrijwel geheel lamge legd. Het was een onbloedige rebellie van het Franse „witte boorden"-proletariaat: de ambtenaren en beambten, het personeel van diverse Staatsinstellingen en Gemeen te-administraties, en zelfs ziekenhuizen en het spoorwegpersoneel, een rebellie, die niet alleen de regering, maar ook de vak bondsbestuurders zélf merkbaar verrast heeft. De Franse regering reageerde minder stoïcijns dan het niet minder verraste publiek. Minister-president Laniel weiger de heel kordaat de naar hem afgevaardigde stakingscommissie te ontvangen, verkla rende dat de stakingsdagen niet zullen wor den uitbetaald (wat in de regel in Frankrijk wèl het geval is) en liet zelfs een oproe pingsbevel uitvaardigen dat het telefoon- en telegraafpersoneel onmiddellijk naar zijn posten riep. De stakende postambte naren hebben aan dit bevel vrijwel geen gehoor gegeven, ondanks het dreigement van de regering dat een eventuele weige ring ontslag kan betekenen als de stakers in het kwaad blijven volharden. De staking der 300.000 postbeambten, in totaal 20 procent van het totale Franse ambtenaren corps, baart de regering de meeste zorgen. Het gevaar bestaat dat een verlenging van deze staking in een Staatsbedrijf straks vonken zal doen overslaan naar de indus triële sector. Het prestige van de Franse regering is met deze staking op een zware proef ge steld. Deze regering duldt echter geen in timidatie van de zijde der vakbonden, nu zij de kans krijgt te doen wat vorige rege ringen niet werd toegestaan, namelijk regeren bij volmacht. Het feit dat op de eerste plaats het Socialistische vakverbond Force Ouvrière het initiatief van deze stakingen in handen heeft, is voor vele waarnemers aanleiding hierin een buiten parlementaire actie der socialisten tegen de liberale regering-Laniel te zien. Een feit is dat twee Socialistische Kamer leden de staking hebben aangegrepen om aan de Kamer-voorzitter Herriot te ver zoeken de Nationale Vergadering, die tot October op zomerrecès is, onmiddellijk bij een te roepen. Duizenden vacantiegangers, die de nacht op het perron hadden doorgebracht, ver drongen zich bij de wagons der eerste trei nen, die na 24 uur weer reden. De toestand werd Zaterdag langzamer hand weer normaal. De openbare vervoers middelen van Parijs, die sinds Vrijdag twaalf uur uit het straatbeeld waren ver dwenen, hadden Zaterdagochtend weer hun intrede gemaakt. Op de lange-afstandsver- bindingen reden de meeste treinen weer zonder vertraging. Men verwacht echter dat de spoorweg arbeiders van het grote spoorwegknoop punt van Limoges, in midden-Frankrijk, die over het algemeen zijn aangesloten bij communistische en onafhankelijke vak bonden, het werk eerst Zaterdag te om streeks twaalf uur zullen hervatten. Zaterdagmiddag zal een voltallige zitting van het Franse kabinet worden gehouden, waarop zal worden beraadslaagd over de besluiten, welke de regering Maandag zal uitvaardigen. Werden overdag de programma's van de Franse radio-omroep volgens schema afge werkt, in de avonduren ontstond een ware noodtoestand. Daar de verbindingen tussen Parijs en de provincie verbroken waren, zonden de regionale stations een eigen programma uit: gramofoonplaten die van tijd tot tijd voor een zeer beknopte berichten-uitzending werden onderbroken. De radiostations van Parijs met uit zondering van Paris Inter gaven ieder uur een uitvoerig nieuwsbulletin met daar_ tussen een platenprogramma dat niet werd aangekondigd en bovendien door zoveel technische storingen werd onderbroken, dat er kennelijk door niet ter zake kundi- gen a Pimproviste wei'd gewerkt. De krachtzender Allouis, welke het pro gramma Paris-Inter uitzendt en het sterk ste radiostation van West- en Midden- Europa is, zweeg omdat er niet voldoende electrische energie kon worden geleverd. De zender Rijssel (218 meter) was om dezelfde reden niet in de aether. Op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Welter, over de ongelukken met Ne derlandse straaljagers, heeft de minister van Oorlog het volgende schriftelijk ge antwoord: In het tijdvak van 1 Juli 1952 tot 20 Juli 1953 werden tengevolge van vliegongeval len 30 straaljagers afgeschreven. Hierbij kwamen 14 vliegers om het leven. Bij het vaststellen van het aantal aan te schaffen vliegtuigen wordt in aanmerking genomen dat tijdens het gebruik van de vliegtuigen met een bepaald periodiek af te schrijven verliespercentage rekening moet worden gehouden, gebaseerd op inter nationale ervaringscijfers, waardoor van een financieel verlies eigenlijk niet kan worden gesproken. Van de afgeschreven vliegtuigen zijn in de meeste gevallen nog een aanzienlijke hoeveelheid onderdelen bruikbaar voor reparaties van andere vliegtuigen. De waarde van de onbruikbaar geworden vliegtuigen en de onderdelen daarvan be draagt ongeveer 4.000.000. Ook in de toekomst zal volgens de mi nister rekening gehouden moeten worden met ongelukken met moderne jachtvlieg tuigen. In het algemeen zijn vliegtuigon gevallen een niet te vermijden consequen tie van het gebruik van dit materieel. Wegens hun militaire taakstelling kun nen straaljagers niet door andere vliegtui gen worden vervangen. Aan het voorkomen van ongelukken met vliegtuigen wordt bij de Koninklijke Lucht macht de grootste aandacht besteed. In nauwe samenwerking met andere NATO-landen wordt met de modernste middelen al het mogelijke gedaan om het aantal ongevallen te beperken. Hierbij zij nog opgemerkt, dat het aantal ongelukken bij de Koninklijke Luchtmacht relatief niet hoger ligt dan bij andere NATO-landen. Tot directeur van het Stads- en Acade misch Ziekenhuis te Utrecht is benoemd dr. J. H. de Waal Malefijt, arts te Ridderkerk. Tot administrateur is benoemd de heer C. J. Nijland, die werkzaam is geweest aan de Provinciale Griffie van Noordholland. Se dert 1 Januari 1951 is hij administrateur van het Stads- en Academisch Ziekenhuis. TOKIO, (Reuter). De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, en de Zuid-Koreaanse president, Syngman Rhee, hebben Zaterdag in een gemeen schappelijke verklaring meegedeeld, dat zy de aanstaande politieke conferentie over Korea zullen verlaten, indien na negentig dag onderhandelen hun regeringen inzien, dat de pogingen om de gestelde doelen te. bereiken, vruchteloos zyn. Deze doelen worden in de verklaring omschreven als „de vreedzame hereniging van Korea als een vrij en onafhankelyk land". In politieke kringen te Londen heeft men uiting gegeven aan zyn diepe bezorgd heid over de Amerikaanse belofte aan Zuid- Korea om de politieke conferentie te ver laten, als de Noordelijken na negentig da gen niet getoond hebben, dat zy werkelijk een regeling wensen. Een officieel commentaar was niet te krijgen, maar waarnemers te Londen zei den, dat de toezegging van de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken aan president Syngman Rhee van Zuid- Korea in lijnrechte tegenspraak schijnt te zijn met de verzekeringen die Dulles veer tien dagen geleden aan Groot-Brittannië gaf. De waarnemende minister van Buiten landse Zaken, Lord Salisbury, had vorige week het Hogerhuis medegedeeld, dat Dulles hem had verzekerd, dat de Ver enigde Staten hun bondgenoten in de Koreaanse oorlog zouden raadplegen voor dat zij zulk een ernstige slap zouden nemen. Zuid-Korea zegt thans toe in de ge noemde periode niet over te gaan tot her vatting van de vijandelijkheden. De verklaring werd uitgegeven bij de parafering van een ontwerp van een we derzijds verdedigingsverdrag. De Amerikaanse Senaat zou, volgens de verklaring, het verdrag niet voor Januari bekrachtigen. Het opperbevel van de UNO zou tot de bekrachtiging in Korea blijven om Zuid-Korea te beschermen. Een aanval op Zuid-Korea brengt auto matisch het verbreken van het bestand en een voortzetting van de Koreaanse oorlog met zich, aldus de verklaring. Dulles en zijn Zuid-Koreaanse ambtege- Tijdens de feestweek te Santpoort is Vrijdagavond een wedstrijd voor boerenpaarden gehouden. Men ziet hier de deelnemers op weg naar de start. noot, Pjoen Joeng Tai, hebben Zaterdag te Seoel hun handtekening gezet onder een verdrag van wederzijdse beveiliging tussen de V. S. en Zuid-Korea. Te Washington is de tekst van de ont werpovereenkomst gepubliceerd. Volgens het verdrag wordt een aanval op een van beide ondertekenende landen beschouwd als gevaarlijk voor de vrede en veiligheid van het andere. Indien een van de landen zou worden aangevallen zal het andere handelen in overeenstemmig met zijn eigen grondwet telijke bepalingen. De Verenigde Staten wordt bij het ont werpverdrag het recht toegekend om land-, lucht- en zeestrijdkrachten op Koreaanse gebied te hebben. De twee landen zullen verder interna tionale geschillen, waarin zij betrokken raken, met vreedzame middelen regelen. Ook zullen zij elkander raadplegen, indien een van de landen van oordeel is, dat een van beide door een aanval van buiten wordt bedreigd. De strijdkrachten, nood zakelijk om aan een vijandelijke aanval het hoofd te bieden, dienen op de been te worden gehouden. Waarschuwing De zestien leden van de UNO met troe pen in Korea hebben de Noordelijken in een Vrijdag te New York gepubliceerde verklaring er voor gewaarschuwd, dat zij zich zouden verdedigen tegen een aanval op Zuid-Korea en dat zij in dat geval de vijandelijkheden waarschijnlijk niet tot Koreaans gebied zullen beperken. De verklaring, die op 27 Juli te Washing ton werd getekend, noemde geen land bij name, maar men nam aan, dat het een waarschuwing voor communistisch China was. Tot dusver hebben de Chinezen de Noord-Koreanen gesteund van bases uit, diQ niet door de UNO konden worden aan gevallen. Dit is de eerste maal, dat de UNO van de landen met troepen in Korea heeft vernomen, dat deze landen bereid zijn op nieuw handelend op te treden in geval van een nieuwe aanval. De Britse regering heeft Vrijdagavond verklaard, dat de ondertekening door Groot-Brittannië niet betekent, dat Groot- Brittannië automatisch met China in oor log is als de Noordelijken het bestand zou den verbreken. Het hoofd der Amerikaanse delegatie bij de UNO, Cabot Lodge, heeft Vrijdag op een persconferentie te Seoel verklaard, dat de toelating van communistisch China tot de UNO als agendapunt voor de politieke conferentie over Korea „voor de V.S. vol komen onaanvaardbaar" is. „Ik denk even wel niet, dat het zover zal komen", aldus Lodge. Verklaring van Dulles „Indien er, wanneer na negentig dagen beraadslagen nog geen resultaten zouden zijn geboekt, ook maar een geringe hoop op overeenstemfing zou bestaan, is over eengekomen dat de Amerikaanse en Zuid- Koreaanse regeringen zich met elkander zullen verstaan wat betreft de mogelijk heid c-m de besprekingen voort te zetten", zo verklaarde minister Foster Dulles voor zijn vertrek naar Tokio. Foster Dulles verklaarde, ook nog, dat het bericht, volgens hetwelk de Verenigde Staten van hun vetorecht gebruik zouden maken, indien werd voorgesteld commu nistisch China tot de UNO toe te laten, on juist is: „Ik heb gezegd dat dit een zaak van vitaal belang is. Ik denk niet, dat de V. S. van hun vetorecht gebruik zouden maken", zeide hij. BADEN-BADEN (Van de A.N.P.-cor- respondent) De zes ministers van de landen van de Europese kolen- en staalge meenschap hebben Vrijdag in het eerste deel van hun beraad het statuut voor een politieke gemeenschap der zes landen nog maals besproken. Zij zijn het er in beginsel over eens geworden, dat het in Straatsburg opgestelde ontwerp thans rijp is om door de experts der regeringen te worden onder zocht. De ministers hebben daarom be sloten voor einde September een confe rentie van constitutionele deskundigen te beleggen, waar het ontwerp onder de loupe genomen zal worden. Deze conferentie zal in Rome worden gehouden. Zij zal dan ongeveer een maand later worden gevolgd door een nieuwe bijeenkomst der zes minis ters in Den Haag, waar de ministers van het resultaat van het onderzoek dér experts kennis zullen nemen. Daarmee heeft het college van ministers in feite dezelfde procedure aangenomen, waartoe het reeds in Mei in Parijs had be sloten. Toen werd immers bepaald, dat in Juni in Rome een regeringsconferentie zou worden gehouden, die in Juli gevolgd zou worden door een ministersconferentie in Den Haag. Deze conferenties zijn niet door gegaan in verband met de regeringscrisis in Frankrijk. Alles bijeen heeft het ont werpstatuut dus een vertraging van vier maanden opgelopen. De opstellers er van, de constitutionele commissie der Straat- burgse ad hoc-vergadering onder leiding van de Duitser Von Brentano, heeft zich, toen in Maart het ontwerp in Straatsburg werd voltooid, ten sterkste gekant tegen een onderzoek door regeringsexperts. Deze zouden volgens Von Brentano het gehele stuk mogelijk slechts kunnen verwateren. Met het statuut zijn ook de door de Neder landse regering in concrete vorm inge diende voorstellen voor versterking van de economische paragrafen ervan naar de deskundigen verwezen. Deze Nederlandse vooi-stellen beogen door de vorming van een grote markt de productiviteit te ver hogen en daarmee het levenspeil. Een ge meenschappelijke markt zal moeten wor den gevormd, waarbinnen goederen, per sonen, kapitaal en diensten vrijelijk zuilen- kunnen worden uitgewisseld. Als eerste stap daartoe wordt in de Nederlandse plan nen de vorming van een douane-unie dei- zes landen gezien, die binnen tien jaren zou moeten worden verwezenlijkt. Dr. Adenauer heeft van de gelegenheid gebruik gemaakt om Bidault uit te nodigen tot een bespreking van actuele economische problemen en van Frans-Duitse vraag stukken. (AFP-Reuter). Het Russische pers bureau Tass heeft Zaterdagochtend uit Pjongjang gemeld, dat tien Noord-Ko- reaanse oud-ministers op beschuldiging van spionnage en pogingen om de regering omver te werpen ter dood zijn veroordeeld. Volgens Tass hebben de beklaagden voor het Noord-Koreaanse hooggerechtshof be kend, schuldig te zijn aan „een samenzwe ring, spionnage en terroristische activiteit ten gunste van de Amerikanen met het oogmerk de regering omver te werpen en te pogen door middel van een militaire op stand naar de macht te grijpen". De be schuldigden hadden voorts toegegeven, dat zij militaire, staats- en partijgeheimen aan de Zuid-Koreancn hadden uitgeleverd. Vrijdag meldde radio-Pjongjang, dat in totaal twaalf hoge functionarissen van de Noord-Koreaanse regering waren gear resteerd, onder wie de voormalige minis ter van Buitenlandse Zaken Pak Hen Jen. Deze is in het begin van deze maand ver vangen door generaal Nam II, die als hoofd van de Noordelijke bestandsdelegatie de wapenstilstandsovereenkomst heeft gete kend. Toen de benoeming van Nam II werd bekendgemaakt, werd niet gezegd, wat er met Pak Hen Jen was gebeurd, die in Sep tember 1948 tot minister van Buitenlandse Zaken was benoemd. In het bericht van Tass werden twaalf namen opgenoemd, doch die van Pak Hen Jen was daar niet bij. MOSKOU, (Reuter) De beide Kamers van de Opperste Sovjet, de Raad van de Unie en de Raad van de Nationaliteiten, zijn Vrijdag weer bijeengeweest voor de behandeling van de begroting. Na afloop der vergaderingen werd mee gedeeld, dat de Kamers Zaterdag in ge meenschappelijke zitting bijeen zullen ko men voor de goedkeuring van de begro ting en van de decreten, welke het presi dium sinds de vorige zitting van de Op perste Sovjet in Maart heeft uitgevaardigd. De Raad van de Nationaliteiten heeft Vrijdagnamiddag vergaderd in tegenwoor digheid van Worosjilof, Boelganin, Kaga- nowitsj en Mikojan. Blijkens het verslag van radio-Moskou voerde Okopof, minister van Machine industrie het woord. Tot op heden werd deze post, voorzover bekend, bezet door Saboerof als minister van Industrie en Op bouw en lid van het presidium van het Centrale Comité. Er was geen melding ge maakt van wijzigingen in dit ministerie. Met man en macht wordt thans gewerkt aan de dichting van het nieuwe gat in de zeedijk tussen Zierikzee en Schelphoek. Studenten van de internationale vrijwillige hulpdienst waren gisternacht reeds met de dichtingswerkzaamheden begonnen. Vol gens de laatste peiling heeft het door de cijkval ontstane gat reeds een diepte van 17 meter. De afsluiting zal niet, zoals aan vankelijk in de bedoeling lag, met een caisson geschieden. Er worden thans zand, klei en stenen met een grote kraan in het gat geworpen. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S M a r b e a u Een van onze grootste genoegens is, ons te doen kennen. Dit is het genoegen van nieuwe vriend schappen. De minister van Onderwijs van Cambod ja, Sam Sary, heeft verklaard, dat, indien de eisen van Cambodja aangaande de over dracht van bevoegdheden betreffende leger, politie en justitie op 1 September niet zijn ingewilligd, zeer ernstige veranderingen kunnen optreden. Cambodja zou zich kunnen terugtrekken uit de Franse unie en zelfs de diplomatieke betrekkingen tussen Frankrijk en Cambod ja zouden in gevaar kunnen worden ge bracht. Ook maakte de minister er een toespeling op, dat, indien de eisen niet tijdig zouden worden ingewilligd, de mogelijkheid be staat van een volksbeweging, die de rege ring van Cambodja moeilijk in de hand zou kunnen houden. Robertson naar Vietnam De Amerikaanse onder-minister van Bui tenlandse Zaken Robertson heeft te Tokio meegedeeld, dat hij zich binnenkort met een speciale opdracht naar Indochina zal begeven. De onder-minister, die zich in het bij zonder bezighoudt met vraagstukken be treffende het Verre Oosten, heeft deelge nomen aan de besprekingen tussen minister Dulles en president Syngman Rhee. Voor zijn reis naar Indochina „waar onze moeilijkheden veel groter zijn dan in Korea", aldus Robertson gaat hij eerst naar Washington. (Reuter en A.F.P.) De Franse regering heeft Vrijdag een bericht tegengesproken, volgens hetwelk Frankrijk onderhandelin gen is begonnen met de Vietminh-opstan- delingen over een wapenstilstand in Indo china. Het Franse ministerie van verbonden Indochinese staten verklaarde naar aan leiding van een bericht van radio-Vietminh, dat dit bericht „geheel ongegrond" is. Het K. N. M. I. deelt mede: Na een periode van vrij slecht weer, die ongeveer 10 dagen heeft geduurd, trad een geleidelijke weersverbetering in, die, naar het zich vanmorgen liet aanzien, verschei dene dagen zal kunnen aanhouden. Reeds aan het begin van deze week breidde een gebied van hoge luchtdruk zich van da Azoren naar Zuid-West-Europa uit en trad in Midden- en Zuid-Frankrijk een periode van fraai weer in. Het weer in ons land bleef echter onder invloed van een depressie, die langs de Noordflank van het hogedrukgebied naar Scandinavië trok. Het hogedrukgebied breidde zich echter ook over ons land uit, de wind krachten namen af en de temperaturen stegen, zodat 't weer eindelijk opnieuw een zomers karakter heeft gekregen. Angezien het hogedrukgebied boven onze omgeving een vrij grote stabiliteit vertoont, ziet het er naar uit dat het rustige en fraaie weer met zomerse temperaturen verscheidene dagen zal kunnen aanhouden. Het is even wel niet uitgesloten, dat plaatselijk een enkele regen- of onweersbui tot ontwik keling zal komen, maar de kans hierop is niet groot. (Van hedenmorgen 7 uur) weers- S - ■Oy 'Of, ia Cfl H n toestand c - C r* o as a> c O Ïz U zS Helsinki regen NNW 5 18 1 Stockholm zwaar bew NNW 7 21 0 Oslo half bew. N 2 22 0 Kopenhagen half bew. WNW 4 22 0 Amsterdam zwaar bew. O 2 19 0 Edinburgh zwaar bew. WZW 4 22 0 Londen zwaar bew. windstil 23 0 Luxemburg onbewolkt ONO 7 19 0 Parijs licht bew. NNO 2 24 0 Bordeaux mist windstil 30 0 Grenoble onbewolkt windstil 26 0 Nice onbewolkt NW 2 - 0 Genève onbewolkt windstil 25 0 Zürich nevel WNW 2 24 0 Locarno geheel bew. O 2 - 3 Berlijn nevel WNW 4 20 1 Frankfort zwaar bew ONO 2 20 0 München onbewolkt windstil 18 0 Wenen licht bew. WNW 6 21 0 Innsbruck mist windstil 23 0 Rome nevel windstil 30 0 Maximum temp. gisteren; neerslag laatste 24 a rcoccccccocco VRIJ ZONNIG Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt om 10 uur: Tamelijk koude nacht met weinig wind en hier en daar mist. Morgen overdag wisselend bewolkt, met later in het Zuiden van het land kans op een enkele onweersbui. Zwakke tot matige wind uit Oostelijke richtingen. Onge veer dezelfde temperaturen als van daag. 9 Augustus Zon op 5.14 uur. onder 20.16 uur. Maan op 4.52 uur. onder 20.03 uur. (Nieuwe maan) 10 Augustus Zon op 5.15 uur, onder 20.14 uur. Maan op 6.05 uur, onder 20.17 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 8 Augustus Hoog water: 2.48 en 15.17 uur. Laag water: 10.59 en 23.14 uur. Zondag 9 Augustus Hoog water: 3.29 en 15.58 uur. Laag water: 11.33 en 23.54 uur. Maandag 10 Augustus Hoog water: 4.08 en 16.34 uur. Laag water: 12.12 en uur.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 1