Franse vakbonden verwerpen decreten, nieuwe stakingsactie Tegenstellingen tussen India en Pakistan weer verscherpt Weerbericht Dulles eist terugzending alle A merikaanse gevangenen Haarlems Dagblad Krachtmeting tussen waarvan het einde Zege van Mossadeq óók in de provincies regering en arbeiders niet te overzien is Twistappel Kasjmir aan het rollen gebracht „Sterna" al uitLasPalmas vertrokken Het woord is aan Twijfel aan Russisch bezit van H-bom Liberalen wonnen Canadese verkiezingen Bidault sprak met Adenauer Overleg met Moskou op komst Gebrek aan brandstof door „gebrek aan discipline" McCarthy is weer iets op het spoor Afbraak kolenspoor naar provinciaal ziekenhuis Sovjet-geleerden mogelijk slechts theoretisch op de hoogte? Opnieuw aardbeving in Griekenland Weerrapporten 6 S e JAARGANG No 2 7 Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Directie, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DINSDAG 11 AUGUSTUS 1953 IJmuider Courant VELSER OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE 297 e JAARGANG No 180 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-en Feestdagen. Abonnement per week A' cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.S0. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman (Van onze correspondent in Parijs) De Franse staatscourant heeft gisteren de eerste reeks van 19 decreten gepubli ceerd, die de regering in het raam van de speciale volmachten, welke het parlement haar heeft toegekend, denkt te nemen, en die zoals men weet bij voorbaat reeds aanleiding zijn geweest tot de stakingen die het Franse openbare leven de laatste dagen hebben ontwricht. De posterijen daargelaten, waar liet werk nu zo goed en zo kwaad als het gaat door de soldaten is overgenomen, schenen die stakingen gisteren wel hun hoogtepunt overleefd te hebben. Vanmorgen ziet het er echter weer naar uit dat de acties op een nog breder plan hervat hervat gaan wor den. Gisteren hebben de drie vakcentrales der communisten, socialisten en katholie ken namelijk de hele dag vergaderd, met als resultaat dat vannacht een nieuwe sta kingsproclamatie werd uitgegeven, die door het spoorwegpersoneel al bijna algemeen schijnt te zijn opgevolgd. Uit Parijs is van morgen althans reeds geen enkele trein meer vertrokken! Een tweede belangrijk feit, dat gisteren te noteren viel, is dat het er nu naar uit ziet dat de actie van de arbeidersklasse tegen de regering-Laniel nu ook op het parlementaire, en dus het politieke, plan zal worden gevoerd. Een eerste verzoek om het parlement in speciale zitting bijeen te roepen, waarop in het bijzonder het socia listische syndicaat aandringt, en dat door twee socialistische oud-ministers werd overgebracht, meende de Kamerpresident Herriot uit naam van de regering te moe ten afwijzen. Wanneer zo'n verzoek echter door een derde van de Kamer wordt geuit dan kan constitutioneel de regering zich daaraan niet meer onttrekken. Zowel de commu nisten als de socialisten wensen de regering over haar economische en sociale politiek te interpelleren en tezamen maken zij bij na dat vereiste derde deel van de Kamer uit. Het is nu dus zeer waarschijnlijk gewor den dat binnen afzienbare tijd de Nationale Vergadering bijeen zal komen en in dat geval zouden de dagen, of beter: de uren, van het kabinet-Laniel wel eens geteld kunnen zijn. De 19 verordeningen, die eind van deze maand, zoals de minister van Financiën, Edgar Faure, die er de inspirator van is aan de pers heeft meegedeeld, door een tweede reeks gevolgd zouden moeten wor den, beogen de grondslag te leggen voor een economische en administratieve her vorming, die voor Frankrijk zeker geen luxe valt te noemen. Zo wordt er naar ge streefd economische trustvorming, waar door tot dusverre de vrije concurrentie onmogelijk werd gemaakt, en die zo een der voorname oorzaken was van de prijs stijgingen en inflatie, te doorbreken. En verder werd met deze decreten het eerste schot gelost op het bastion van het Franse alcoholisme, dat door de wijnboeren en de distillateurs met zoveel onverzettelijkheid verdedigd wordt. De maatregelen, die echter de grootste tegenstand hebben uitgelokt, betreffen een wijziging van de pensioengerechtigde leef tijd, die voor bepaalde ambtenaren met twee jaar wordt verhoogd. Oorspronkelijk was het plan die grens vijf jaar te ver schuiven, maar met het oog op de onge kend felle reacties der vakbonden heeft het kabinet-Laniel daar nu maar al van af ge zien. De arbeiders beschouwen die pen sioenen, welke in Frankrijk voor sommige ambtenaren, al op 55, en zelfs op 59-jarige leeftijd worden toegekend, als een der ver worvenheden in de klassenstrijd, die heilig zijn en waaraan de regering daarom onder geen beding mag raken. De stakingen, die nu dus schijnen te worden voortgezet, en die zelfs in Frank rijk bijna niemand had verwacht, hebben dus een duidelijke principiële inslag, want als er al van looneisen sprake is geweest, dan stonden die toch zeker niet op de voor grond. In Teheran hebben, als gemeld, 116.607 kiezers vóór en 116 tegen ontbinding der volksvertegenwoordiging en nieuwe ver kiezingen gestemd. Voor de provincies is de uitslag nu bekend geworden. Zij luidt: 1.441.156 voor en 694 tegen. Radio-Moskou heeft in een uitzending in het Perzisch verklaard, dat „de Brits- Amerikaanse imperialisten hun inmenging in Perzische binnenlandse aangelegenhe den verhevigen". De Prawda maakte giste ren bekend, dat Perzië en de Sovjet-Unie een gemengde commissie zullen instellen ter regeling van de meningsverschillen tussen beide landen. In de uitzending van het Moskouse ra diostation werd verder gezegd, dat „Ame rikaanse monopolisten, gebruik makend van het uitgebreide net van agenten, dat onder het mom van het verlenen van hulp in Perzië is gevormd, pogen in de huidige gebeurtenissen in te grijpen". Hieraan werd toegevoegd, dat Amerikaanse militai re raadgevers en Britse agenten de laatste tijd een grote bedrijvigheid aan de dag hebben gelegd. Volgens een persbericht hebben zich tijdens het referendum ernstige ongere geldheden voorgedaan in de stad Malajir, 100 kilometer ten Zuiden van Hamadan. Er zouden vier personen zijn gedood en •chttien gewond. Intussen maakt dit principiële karakter de tegenstellingen en de strijd tussen de arbeiders en de regering des te gevaar lijker. Geen van beide partijen kan zich nu meer concessies veroorloven, omdat ze dan inderdaad hun gezicht zouden ver liezen. De sociale conflicten in Frankrijk nemen steeds duidelijker het aanschijn aan van een krachtmeting tussen regering en arbeiders, een machtsstrijd waarvan de ontknoping nog nauwelijks valt te over zien. (Reuter). In Parijs waren hedenoch tend de Gare Saint Lazaire en Gare Mont- parnasse gesloten. Aan het Gare du Nord lag het verkeer geheel stil. Van de Gare de Lyon en Gare Austerlitz vertrokken al leen treinen naar de voorsteden. Uit de provincie werd gemeld, dat vijf tien personentreinen met 15.000 passagiers zijn blijven staan. Men liet in allerijl voed sel voor de gestrande passagiers komen. Zeelieden in Marseille hebben met sta king gedreigd. De arbeiders in de gas- en electriciteits- bedrijven te Nice, die Zaterdag het werk hebben hervat, besloten opnieuw tot sta king. Bakkersknechten te Biarritz, een vacantie-oord, legden eveneens het werk neer. NEW DELHI (Reuter). De Ameri kaanse ambassadeur in India, George Allen, heeft Maandag uitlatingen over in menging der V.S. in Kasjmir met beslist heid tegengesproken. De nieuwe premier van Kasjmir, Baksji Ghoclam Mohammed, heeft Zondagavond in een radiorede verklaard, dat de afgezet te sjeik Abdoellah aanstuurde op een on afhankelijk Kasjmir, hetgeen oogluikend werd toegelaten door „vreemde mogend heden". Baksji noemde geen land, doch in Nieuw Delhi en in Kasjmir verluidde in grote kring, dat de leider van de Ameri kaanse democraten Stevenson de mogelijk heid had geopperd van financiële hulp aan een onafhankelijk Kasjmir tijdens zijn be zoek aan Srinager de hoofdstad van Kasjmir in het afgelopen voorjaar. Van gezaghebbende zijde te Karatsji is Maandagavond vernomen, dat de premier van Pakistan, Mohammed Ali, zijn India se ambtgenoot Nehroe verzocht heeft, onmiddellijk met hem de kwestie Kasjmir te bespreken. Volgens gewoonlijk betrouwbare krin gen te Karatsji heeft Mohammed Ali zijn ernstige bezorgdheid te kennen gegeven over de gebeurtenissen in Kasjmir. Hij zou hebben voorgesteld, op 17 Augustus de besprekingen met Nehroe te beginnen. In dien de Indiase premier het verzoek van zijn Pakistaanse ambtgenoot zou afwijzen, of als de besprekingen onbevredigend zou den blijken te zijn, zal de kwestie-Kasjmir onmiddellijk ter kennis van de Veiligheids raad worden gebracht, aldus genoemde kringen. Winkels, markten en bioscopen zullen Dinsdag in de Pakistaanse hoofdstad ge sloten zijn, zulks uit „een diepgevoeld medeleven met de doden en stervenden In Kasjmir". De hoofden van 25 vooraanstaande Pa kistaanse firma's gaven een verklaring uit, waarin wordt gezegd, dat dit besluit bedoeld is als ,een krachtig protest tegen en een uiting van afkeer van het optreden van Sadar-Irajasat Karansingh (het hoofd van de staat Kasjmir), hetgeen geschiedde met heimelijke instemming der Indische regering. „Eenvoudige wijziging" Ghazanfar Ali Khan, de Hoge Commis saris van Pakistan in New Delhi, heeft Maandag tegenover een correspondent van A.F.P. verklaard, dat „een eenvoudige wij ziging in de regering te Srinagar" het ver loop van de onderhandelingen tussen In dia en Pakistan niet zou beïnvloeden. Het Pakistaanse blad „Dawn" had Maandag voorgesteld het gesprek tussen de premiers van India en Pakistan niet langer voort te zetten maar de U.N.O. voor een oplossing van de kwestie-Kasjmir te laten zorgen. Zaterdagmorgen heeft de „Sterna" (IJM 98) op doorreis naar Santos in Brazilië de haven van Las Palmas verlaten. In Las Palmas is olie gebunkerd. De stemming aan boord is blijkens de correpondentie opperbest en de eerste 1500 mijl verliep in goede welstand. De zender is echter defect en in Las Palmas heeft men geen gelegenheid ge had het euvel te verhelpen. Men hoopt het in St. Vincent te kunnen herstellen. Don derdag of Vrijdag verwacht men het scheepje in St. Vincent. Ghazanfar zeide van mening te zijn, dat het voorgenomen onderhoud tussen Nehroe en Mohammed Ali zou plaats vinden, in weerwil van de jongste gebeurtenissen in Kasjmir. Hij sprak zijn vertrouwen uit in de afloop van de onderhandelingen en voegde er aan toe, dat volgens het oordeel van Pakistan slechts een eerlijke volks stemming behoeft te worden gehouden. De Hoge Commissaris van Pakistan zeide ten slotte dat Sjeik Abdoellah noch Baksji Goelam Mohammed, de nieuwe eerste mi nister, werkelijke vertegenwoordigers zijn van de bevolking van Kasjmir en dat der halve „een eenvoudige regeringswijziging" niets aan de toestand veranderde. Uit goede bron te Nieuw Delhi is heden door AFP vernomen, dat premier Nehroe van India zijn Pakistaanse collega, Moham med Ali, heeft meegedeeld, dat hij diens voorstel voor een bespreking te New Delhi over de kwestie-Kasjmir aanvaardt. Nehroe zou op zijn beurt hebben voor gesteld de besprekingen de volgende week te houden. WENEN. (AFP). „Rude Prawo", het orgaan van de Tsjecho-Slowaakse commu nistische partij, heeft in een hoofdartikel verklaard, dat de Tsjecho Slowaakse in dustrie wordt bedreigd door tekort aan steenkool en dat ook de voorziening met huisbrand in de komende winter gevaar loopt. Het blad legt er de nadruk op, dat niet slechts in de afgelopen twee jaar de steenkoolmijnen niet genoeg produceerden, doch dat de laatste tijd ook dc productie van de bruinkool minder is geworden. Rude Prawo levert critiek op de maat regelen, die tot op heden zijn genomen om verbetering te brengen in de toestand en schrijft, dat deze maatregelen „zijn mis lukt door gebrek aan discipline". WASHINGTON (Reuter). Senator Jo seph McCarthy heeft Maandag te Wash ington verklaard over bewijzen te beschik ken, dat een lid der Amerikaanse commu nistische partij toegang heeft gehad tot geheime gegevens der commissie voor de atoomkracht en van de Amerikaanse ge heime dienst. McCarthy verklaarde dit tegenover ver slaggevers, na, tezamen met de republi keinse senator Dirksen, een lid van zijn sub-commissie voor onderzoek naar on Amerikaanse bedrijvigheid, vier getuigen gedurende twee uur achter gesloten deu ren te hebben gehoord. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES PAGINA'S Het. departement van Marine te Den Haag was het opgevallen, dat de mariniers op Curasao snel door hun schoenen raken. „De terreinsomslandigheden zijn hiervan de oorzaak" was het antwoord uit Willemstad. Prins Bernhard als inspecteur-generaal van de Marine overtuigde zich bij de militaire oefening gedurende zijn bezoek aan Curagao persoonlijk van de lerr einsomstandigheden en de slijtage der schoenen. Overste Nass, commandant van het bataljon, presenteerthier de prins de schoen van kapiteüi Nauta, terwijl commandeur B. Hessing, commandant van de Maruie- strijdkrachten in de Antillen .en de adjudant van de prins, overste Geertsema toekijken. DENVER (Reuter) De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dulles, kwam Maandag per vliegtuig uit Korea te Denver, in de Amerikaanse staat Colorado, aan. Hij reisde onmiddellijk door naar de basis van de Amerikaanse lucht macht te Lowry, waar president Eisen hower met vacantie vertoeft. Dulles werd vergezeld door Henry Cabot Lodge, leider der Amerikaanse delegatie in de UNO en door de onderministers van Buitenlandse Zaken McCardle en Robert son. Na zijn besprekingen met de president hield de minister te Denver een perscon ferentie. Hij zeide, dat de Amerikaanse regering zich er zorgen over maakte, dat de Noordelijken mogelijk enkele Ameri kaanse krijgsgevangenen niet willen te rugzenden. „Zij, die te maken hebben met het toezicht op de nakoming der bestands- bepalingen, waaronder luitenant-generaal Maxwell Taylor, bevelhebber van het acht ste Ameïikaanse leger in Korea, doen ech ter alles, wat in hun vermogen ligt, om het terugzenden van alle Amerikaanse krijgs gevangenen te verzekeren. Indien de Noordelijken niet alle krijgs gevangenen zouden terugzenden, zullen wij vermoedelijk vergeldingsmaatregelen ne men", aldus Foster Dulles. Toen hem gevraagd werd of dit beteken de, dat de Verenigde Staten dan op hun beurt enkele Noordelijke krijgsgevangenen niet zouden terugzenden, antwoordde Dul les: „Het komt mij voor, dat dit een nor male werkwijze zou zijn". De minister verklaarde verder dat de Amerikaanse regering op geen enkele wijze officieel heeft vernomen, dat er Ameri kaanse krijgsgevangenen zijn, die niet naar hun land zouden willen terugkeren. Hij zeide dit in verband met berichten, vol gens welke enkele Amerikanen er de voor keur aan zouden hebben gegeven bij de Noordelijken te blijven. Foster Dulles deelde voorts mede dat gebleken is, dat een zeer groot aantal Chi nese en Noord-Koreaanse krijgsgevangenen zich aan misdaden hebben schuldig ge maakt. „Zij zullen niet worden terugge zonden, tenzij de geallieerde krijggevange- nen, die volgens de Noordelijken misdaden hebben bedreven, eveneens op vrije voeten worden gesteld" verklaarde hij. Rhee's houding Over het te Seoel na de besprekingen tussen hemzelf en president Rhee uitge geven communiqué verklaarde Dulles nog: „Ik wens nadrukkelijk te verklaren, dat er geen geheime overeenkomsten zijn ge sloten". Hij vervolgde: „President Rhee heeft mij de onomstotelijke en ondubbelzinnige ver zekering gegeven, dat het Zuid-Koreaanse leger zich naar de wensen der geallieerde legerleiding zal blijven voegen en zich zal gedragen in overeenstemming met de be standsbepalingen, totdat verwacht kan worden dat het Amerikaans-Zuid-Kore- aanse verdrag tot wederzijdse beveiliging in werking gaat treden". Dulles zeide te verwachten dat de Ame rikaanse Senaat deze overeenkomst in Februari 1954 zal bekrachtigen. Tenslotte kwam de Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken nog te spreken over Japan. Hij zeide hieromtrent: „Japans aandeel in de verdediging van het gebied van de Grote Oceaan is wellicht niet zo groot, als wij wel hadden verwacht. Ik heb in mijn besprekingen met premier Josjida het belang doen uit komen van een groter aandeel van Japan in de be veiliging er van". Reactie Radio-Moskou heeft Dinsdag verklaard dat men uit de verklaring van 16 leden- staten der UNO met troepen in Korea, dat zij ingeval van „hernieuwde communis tische agressie" de strijd zullen hervatten, de conclusie zou kunnen trekken, dat „iedere gewapende uitdaging van de kliek van Syngman Rhee voldoende kan zijn om de wapenstilstand teniet te doen". Morgen begint de N.V. Spoorvries te Amsterdam met de afbraak van het kolen- spoor van het station te Santpoort naar het Provinciaal Ziekenhuis. De spoorlijn is tegenwoordig namelijk niet meer nodig en is nu voor de sloop aan Spoorvries verkocht. gi» Deze foto, welke gemaakt werd tijdens de bijeenkomst van de opperste Sovjet in Moskou, iverd gereproduceerd uit het Moskouse blad Isvestia. Op het spreekgestoelte de minister van Financiën A. G. Swerov. Aan de bestuurstafel van links naar rechts: V. T. Lazils, M. V. Zimianim, T. M. Matiasvili, M. T. lakubov, Z. Sjaiakmetov, M. A. Jasnov, A. I. Niazov, A. I. Kirichenko, T. M. Sueva en A. U. Snochkus. In de loges op de achtergrond zijn gezeten van links naar rechts: P. F. Ponomarenko, L. M. Kaganowitsj, N. S. Krusche, G. M. Malenkov, minister-presideyit, K. E. Vorosjiloti, A. 1. Mikoijan, V. M. Molotov, N. A. Boelganin, M. G. Pervukin, N. W. Svernik en M. Z. Sdboerov. FRANKFORT (A.F.P.) „Naar mijn mening zijn de Sovjet-Russische geleerden thans nog slechts theoretisch op de hoogte van de wijze, waarop een waterstofbom wordt vervaardigd", verklaarde Leonide Nikititsj Rontsjine, een voormalig bevel hebber van het Rode Leger, die na de dood van Stalin naar het Westen is uitgeweken, Maandag op een persconferentie te Frank fort. Hij voegde hieraan toe dat, volgens te zijner kennis gekomen rapporten, de Sov jet-Russische atoombommen slechts een jaar kunnen worden bewaard, waarna zij onbruikbaar zouden zijn geworden. Hij maakte in dit verband gewag van geruch ten, dat de Sovjet-Unie over een reserve van honderd atoombommen zou beschik ken. Rontsjine verklaarde voorts, dat het Russische volk psychologisch niet op een oorlog is voorbereid. De Russische propa ganda richt zich weliswaar tegen de Ver enigde Staten, doch zij berust niet op fei ten, dit in tegenstelling tot de propaganda in de tweede wereldoorlog tegen Hitler. „Van dit zwakke punt in de Russische propaganda moet het Westen gebruik ma ken", verklaarde hij. Rontsjine besloot met er op te wijzen dat het Westen ook invloed kan uitoefenen op burgers en militairen der communis tische staten, door de organisaties van naar het buitenland uitgeweken Riissen in te schakelen. Volgens Amerikaanse deskundigen zou de verhoging met 92 procent van een on derdeel van de Sovjet-Russische begroting, dat werd aangegeven als „andere uitgaven", bestemd kunnen zijn voor de ontwikkeling van atoom- en waterstofbommen. Het be doelde onderdeel was van 43 milliard roe bel gebracht op 83 milliard roebel. Zij vermoeden, dat hiervan ongeveer 30 mil liard roebel bestemd is voor de ontwikke ling van de atoom- en waterstofbom. OTTAWA (Reuter). De algemene verkiezingen, die Maandag in Canada zijn gehouden, hebben voor de vijfde achter eenvolgende maal een overwinning opge leverd voor de liberale partij, die sinds 1935 aan de macht is. Uit de eerste resultaten bleek reeds dui delijk, dat premier St. Laurent alleen al in het Oostelijke deel van het land genoeg zetels in het 265 afgevaardigden tellende Lagerhuis had gekregen om hem een ruime meerderheid te verzekeren. Zijn voornaamste tegenstander, de leider van de progressieve conservatieven, Geor ge Drew, moest al spoedig erkennen, dat zijn tweede poging om de conservatieven aan de macht te brengen was mislukt. Hij werd zelf herkozen, evenals premier St. Laurent. Bij de verkiezingen in 1949 hadden de liberalen 190 van de 262 zetels, die het Lagerhuis toen telde, gekregen, tegen de progressieve conservatieven 41, de socia listen 13 en andere partijen 18. Bij de jongste verkiezingen stonden 263 van de 265 zetels van het nieuwe Lager huis op het spel over de bezetting van de twee overige zetels was reeds bij accla matie beslist. De verkiezingsleuze van alle oppositie partijen was: „Het is tijd voor een veran dering", hetgeen de liberalen beantwoord den met: „Het is nooit tijd voor een ver andering van een toestand, die welvaart betekent.'" Albert Camus: Bij rampen ervaart men dat in de mens meer te bewonderen is dan te verachten. (Uit de roman La Peste). (A.N.P.) De Franse en de Westduitse minister van buitenlandse zaken ontvin gen Maandagmiddag een ovatie van Franse en Duitse arbeiders, die met een plezier jacht op de Rijn voeren. Het schip, waar op 150 arbeiders der Renault-automobiel- fabrieken tezamen met werklieden der Auto-Union in Düsseldorf op uitnodiging der Duitse Europa-Union voeren, meerde juist voor het park van de bondskanselarij toen Adenauer en Bidault daar wandel den. Deze toejuichingen waren vrijwel het enige uiterlijke vertoon bij de ontmoeting, die de beide staatslieden Maandag in de West-Duitse hoofdstad hadden. Er werd nadruk op gelegd, dat de besprekingen, die Adenauer en zijn Fi-anse collega tij dens hun korte wandeling in het welver zorgde park hadden, zuiver informeel waren. Dr. Adenauer verklaarde over het verloop der „in een geest van vertrouwen en vriendschap" gevoerde besprekingen zeer bevredigd èijn. Tevoren had Adenauer de heer en mevrouw Bidault een lunch aangeboden, waarbij ook de Franse Hoge Commissaris, en de naaste politieke mede werkers van de kanselier professor Hall- stein, Blankenhorn en dr. Von Brentano aanzaten. De heer Bidault vertoefde niet als gast van de bondsregering, doch op uitnodiging van de Franse Hoge Commissaris aan de Rijn en van Franse zijde werd verklaard, dat hij bij deze gelegenheid een inspectie van de diensten van het Hoge Commissa riaat heeft gehouden. In politieke kringen in Bonn beschouwt men het bezoek van Bidault als een geste tegenover de bondskanselier, die zeer wel van pas komt nu deze zich in de verkie zingsstrijd gesteld ziet tegenover de pro paganda der oppositie, die ei-van uit gaat, dat de Europese verdragen reeds „dood" zouden zijn. De conferentie der zes minis ters in Baden-Baden en het bezoek van Bidault worden aangemerkt als bewijzen dat de gedachte der Europese eenheid even levendig ds als ooit. Na de aardbeving op Ithaka is Grieken land hedenochtend door een nieuwe aard beving getroffen, die krachtiger was dan die van Zondag. Daarbij zou de hoofdstad van Cephalonia, Argostoli, zijn geteisterd, evenals de stad Sami. Tot op heden is be kend, dat drie personen om het leven zijn gekomen. Ook het eiland Ithaka en de stad Patras op het schiereiland Peloponnesus werden weer getroffen. Ook op het eiland Zante en in dorpen langs de Westkust van de Peloponnesus werden huizen beschadigd. De kapitein van een Grieks schip heeft geseind, dat het stadje Sami op Cepha lonia voor de helft verwoest is en hulp no dig heeft. De inwoners van Ithaka en Zante ver keren in een paniekstemming en leven in tenten. Het totaal aantal daklozen zou on geveer 3000 bedragen. (Van hedenmorgen 7 uur) weers- toestand C 43 u 5c V'2 Vj- cd S-g SS g- Sr zS Helsinki onbewolkt WZW 8 23 0 Stockholm half bew. W 4 21 0 Oslo onbewolkt ONO 1 21 2 Kopenhagen onbewolkt WNW 4 22 0 Amsterdam onbewolkt N 2 26 0 Edinburgh zwaar bew. WZW 4 19 0 Londen onbewolkt windstil 25 0 Luxemburg onbewolkt NO 5 26 0 Parijs licht bew. N 2 30 0 Bordeaux onbewolkt windstil 31 0 Grenoble onbewolkt windstil 28 0 Nice onbewolkt NW 3 27 0 Genève licht bew. windstil 29 0 Zürich mist ONO 1 28 0 Locarno licht bew. windstil 26 0 Berlijn onbewolkt windstil 27 0 Frankfort onbewolkt ONO 2 28 0 München onbewolkt windstil 25 0 Wenen onbewolkt ZO 6 25 0 Innsbruck onbewolkt windstil 28 0 Rome licht bew. NNO 2 28 0,2 Maximum temp. gisteren; neerslag laatste 24 u. ZEER WARM Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt om 10 uur: Zonnig en warm tot zeer warm weer. Aanvankelijk zwakke, later overwe gend matige Zuid-Oostelijke tot Zui delijke wind. 12 Augustus Zon op 5.18 uur. onder 20.11 uur. Maan op 8.25 uur. onder 20.41 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 11 Augustus Hoog water: 4.42 en 17.07 uur. Laag water: 0.32 en 12.48 uur. Woensdag 12 Augustus Hoog water: 5.15 en 1-06 uur. Laag water: 17.38 en 13.19 uur. cbcooooocoooocoooccoccoocoooocxxxcaccoooccooooccccoocc

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 1