Was- en strandproblemen door Beverwijkse raad vlot en vaardig opgelost Een van Velsens oudste boerderijen ten prooi aan slopend verval Agenda voor Beverwijk Weinig publieke belangstelling voor handbal-wedstrijden Havenberichten „Afvallige" slagers móeten met vacantie Vele jonge favorieten kregen een kans Velsenaren domineerden op vele nummers Wijk aan Zee Castricum Heemskerk MANSHOGE GATEN IN EEN EEUWENOUD DAK Opdracht tot provisorisch herstel inmiddels verstrekt Ideaal museum 5 CENTRALE WASSERIJ GEACCEPTEERD Kermisbier voor dorstige tuinders Dames speelden gelijk, Haarlem-heren versloegen Mid-Kennemers Duivenklok registreerde Beverwijk - Gladiolenstad IJmuider Harmonie triomfeerde in Wijk aan Zee Orgelconcert in oude dorpskerk Recordopbrengst E.H.B.O.- collecte Regionale zeilwedstrijden te Uitgeest Hout voor IJmuiden DINSDAG 11 AUGUSTUS 1953 Dat ook de Beverwijkse vroede vaderen van alle markten thuis zijn, werd gisteravond ten gemeentehuize onomwonden bewezen met hetzelfde elan waarmee een gemeente verordening werd goedgekeurd, besprak men de voor- en nadelen van het door huis moeders zelf te bepalen soort wasmiddel. Dit artikel kwam te berde, doordat B. en W. het plan opperden, om bij wijze van proef bij de nieuw te bouwen 78 étage-woningen aan de Bergerslaan een centrale wasgelegenheid voor „zelfbediening" te stichten. Van alle zijden was de zaak bekeken en B. en W. vroegen voor de inrichting van dit object een crediet van f 9000. De heren Swarts (CPN) en Romun- d e (PvdA) hadden enige niet ter zake doende andere voorstellen, doch juichten in principe het idee van harte toe. Me vrouw Frölich (CHU) wilde weten of de vrouwen zelf wasten, zodat ze hun eigen wasmiddelen konden bepalen en mevrouw Allan (WD) meende, dat de gemeente zich op een terrein waagde, waar zij niet thuishoorde. Op deze manier, aldus me vrouw Allan, wordt de wasserijen en wasmachine-handelaren en -verhuurders concurrentie aangedaan. Wethouder V e s s i e s (KVP) zelf ge trouwd zijnde, voelde de schoen op de juiste plaats wringen en deed de zaak af, door mee te delen, dat er onder toezicht van een daarvoor aanwezige dame door de huismoeders zelf met zeesop naar keuze kan worden gewassen. Alleen om de huis vrouwen met hun gebrek aan was- en droogruimte tegemoet te komen, was men tot dit voorstel gekomen, zei hij. Concur rentie van welke aard dan ook, lag niet in de bedoeling. Zonder tegenstemmen is het voorstel toen aanvaard. In antwoord op vragen van CPN zijde over de termijn van ontruiming bij onbe woonbaarverklaring van het perceel Arendsweg 1, zei wethouder V e s s i e s, dat hij zo snel mogelijk hulp zou willen bieden, maar dat hij ook aan alle kanten gebonden was. Bloemen bij ziekenhuizen Op verzoek van de heer R o m u n d e zal, behalve bij begraafplaatsen, ook bij zie kenhuizen gelegenheid worden gegeven tot het kopen van bloemen, fruit en der gelijke. Ditzelfde soort winkels in Wijk aan Zee zullen in het vervolg tot 23 uur voor het publiek geopend mogen zijn, mits zij des morgens van 5 tot 11 uur gesloten zijn. Gold deze regeling tot voor kort voor het badseizoen, thans is het ook mogelijk ge worden om in de wintertijd, wanneer Wijk aan Zee zich verheugt in een vrij druk bezoek, een uitzonderingsregel toe te passen. Uit principieel oogpunt stemde mevrouw Frölich tegen. Niemand tegen de Favad Ook de aanschaffing van de Favacl-selec- tie-installatie werd druk besproken. Bur gemeester mr. H. J. J. Scholtens be pleitte de noodzakelijkheid van dit systeem, maar mevrouw Allan kon zich aanvankelijk niet met de aanschaffing verenigen, daar bij de bezuiniging, die met deze installatie zou kunnen worden bereikt, niet bewezen achtte. Wethouder A 1 b e r- da (Arbeid) nam het pleidooi over en behaalde het verlangde succes: niemand was er tegen. Dr. De Ruiter (CHU) betuigde zijn instemming met de subsidie-regeling, die ten bate van de Stichting voor Moeder - schapszorg en Kinderhygiëne in Noord holland werd getroffen. Hij juichte het toe, dat dit onder de aandacht van het ge meentebestuur kwam en voerde als voor beeld de nieuwste statistieken over zuige lingensterfte aan, waarin werd vastgesteld dat in 1952 de kleinste zuigelingensterfte had plaats gevonden. De heer Romunde vond het wel een beetje bar, dat zo lang met deze regeling was gewacht, maar wet houder Passchier (AR) schoof het op overbelasting van de afdeling, die dit moest behandelen, waarmede ook dit agendapunt was afgedaan. Gemeente garant Zeer tot vreugde van de bewoners van de Gladiolenlaan nos. 143 t/m 151. zal er een drinkwaterleiding komen en kunnen de heren A. Pallesen, H. J. Duiker en W. F. P. Zwager als bouwspaarder een eigen woning gaan bouwen. De gemeente Be verwijk stelt zich voor beide gevallen garant. Strandexploitante Voor 25.000 werd de gemeente eige naresse van de eigendommen van de N.V. Het is bij de Caslricumse groentenvei- ling Ons Belang" een oude en goede gewoonte, dat de tuinders, die op ker- mis-Maandag met hun groenten ter veiling komen, een borrel krijgen voor gezet. Ook dit jaar heeft men deze tra ditie willen handhaven, al bestond de „borrel" niet uit een oude klare, maar uit een fris glas bier; zulks in verband met het feit, dat in de cantine van de nieuwe groehtenveiling geen sterke drank verkocht mag worden. De Castricummer kermis die Zondag een aanvang nam, heeft overigens geen in vloed kunnen uitoefenen op de werk lust van de Kennemer tuinders. Dit is vooral gebleken uit de aanvoer van dubbele sperciebonen die niet minder dan ruim 10.000 kilo bedroeg. De prijzen schommelden txissen de f 0.42-f 0.49 per kilo. Tuinbonen zijn verkocht voor f 0.30-f 0.41 en snijbonen lieten f 0.39- f 0.50 per kilo afdrukken. Dinsdag 11 Augustus Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: „Het is middernacht Dr. Schweitzer". Luxor Theater, 3, 7 en 9.15 uur: Grote film van de Tour de France. Woensdag 12 Augustus Bioscopen als Dinsdag. Gladiolenweek-programma elders in dit blad. Buffetmaatschappij E. Pluribus Unum te Amsterdam, zoals die op het Wijk aan Zeeër strand zijn te vinden en waarvan een enorme waslijst met artikelen de gemeente raadsleden was ter hand gesteld. Daar bij nadere beschouwing het mate riaal niet meer aan de eisen voldeed, vond de communistische heer Swarts het eigenlijk wel een beetje duur, maar de heer Gerritse (Kath.) vond het wel verant woord en was blij, dat de gemeente nu eigenares was geworden, want bij de E. P. U. mankeerde er nog al eens wat aan de vooruistrevendheid. De voorzitter Scholtens repliceerde, dat de taxatie-waarde in redelijke verhou ding was tot de vraagprijs en stelde voor om gehoor te geven aan het verzoek van enkele raadsleden om de besprekingen om trent de exploitatie in onderzoek te geven bij een commissie. De heren Gerritse, Schelvis, Van Ro munde, De Weijer en De Ruiter werden hiertoe bereid gevonden. Hun bevindingen zullen in de eerstvolgende raadsvergade ring worden besproken. Slagers moeten met vacantie Daar enkele slagers geen medewerking verlèend hadden aan de vacantie-week voor slagers en de betreffende heren hier van zouden kunnen profiteren, stelde de heer Van Dorp (Kath.) voor, om on danks het vergevorderde vacantie-seizoen, toch nog maar een bindende verordering vast te stellen. De heren Vessies, Van Dorp, Gerritse en De We ij er be spraken over en weer de verschillende mo gelijkheden, waarbij bleek, dat alle andere slagers zich aan de regeling hadden gehou den. Voor de drie niet-medewerkende slagers zal dus alsnog de vacantie-week verplicht worden gesteld. De dames Allan en Frölich waren hierop tegen. Met enkele beschikbaarstellingen van gelden aan bijzondere scholen en het „door hameren" van de ingekomen stukken be hoorde ook deze vergadering weer tot het verleden. Er was gisterenavond maar een zeer kleine schare belangstellenden rond het handbalveld in Beverwijks Gemeentelijk Sportpak verzameld om getuige te zijn van een tweetal handbalwedstrijden, ge houden tussen een dames- en heren-team „Midden Kennemerland", geformeerd uit IJmond, C.S.V. en Beverwijk en een ge mengd „Haarlem"-elftal. Hoewel in beide wedstrijden weliswaar een prima techniek werd ontwikkeld, is toch niet die spanning eruit gekomen, die deze wedstrijden zo in teressant kan maken. De dames, die om zeven uur het veld voor de eerste wedstrijd betraden, hadden zeker een tien minuten nodig om op el kaar ingespeeld te raken, maar allengs kamen zij toch op streek. Het Midden- Kennemerland elftal domineerde voor de rust vrij sterk op haar Haarlemse zusters en het waren Willy Peys (C.S.V.) en Tini Schuit (Beverwijk) die de twee tegenpun- ten op Haarlem maakten, zodat het Ken- nemer-elftal met een 21 voorsprong de rust in kon gaan. Na de pauze ging vooral bij het M.-Kennemerland-team de ver moeidheid alras een woordje meespreken en kwamen de Haarlemse dames meer en meer in de aanval. Het was vooral de doel- verdedigster Tini van Duivenbode (IJ mond) die verscheidene keren de eer van haar elftal redde door zich pardoes op de bal te werpen. Met een 22 gelijkspel eindigde tenslotte deze wedstrijd. Haarlem (heren) won met 410 De ontmoeting tussen de beide heren elftallen kenmerkte zich door een rap spel en een hoge speeltechniek; deze laatste bleken vooral de Haarlemmers eigen te zijn. Voor de pauze wist het Kennemer elftal nog wel een redelijk aantal geslaag de aanvallen op het Haarlem-doel te on dernemen maar ook het uithoudingsver mogen der Beverwijkers liet op de lange duur te wensen over. Het was bijna uit sluitend P. Scheerman van IJmond, die tot het eind der wedstrijd in vorm bleef, maar hij alleen kon weinig uitrichten. Dé rust ging in met een 46 achterstand voor M. Kennemerland; de eindstand luidde 4io. De vier doelpunten van de zijde van het Kennemerteam werden gemaakt door E. Sauer (IJmond), P. Scheerman (IJ mond, C. Hoek (Beverwijk) en B. Hofman (IJmond). 800 en 3000 m. hardlopen in de pauzen. Gedurende twee pauzen werd achtereen volgens over 800 m. en 3000 meter wed strijden hardlopen gehouden. De 800 m. werd gelopen door junior-leden. De uit slag hiervan was: 1. J. Groen (Suomi), 2 min. 6,9 sec.; 2. K. Huisman (Zaanland), 2 min. 14,5 sec.; 3. A. v. d. Berge (Lycur- gus) 2 min. 15,9 sec.; 4. A. Knaap (DEM) 2 min. 17.3 sec.; 5. B. Zwart (DEM). De uitslag van de 3000 m. was: 1. D. Mars (Zaanland) 9 min. 5 sec.; 2. J. Oos terman (Suomi) 9 min. 6 sec.; 3. A. Adri- chem (DEM) 9 min. 21 sec.; 4. W. d'Herri- pon (Holland) 9 min. 26 sec. Eindelijk hebben de duivenhouders ge kregen waar zij het gehele seizoen naar verlangd hebben. De wedvlucht van St. Quentin (afstand 306 km.) was er een „om van te dromen". Prachtig weer en een lichte tegenwind, die snelheden toeliet van pl.m. 1000 m./minuut (60 km./uur). Door deze omstandigheden duurde het concours een half uur en de resultaten op deze vlucht be haald zullen de liefhebbers van nut kunnen zijn bij de beoordeling van hun jonge favorieten. Een duif van R. Prins was de snelste; dze duif was om 12.02.11 uur weer terug op zijn hok, dus na ruim 300 km. vliegen. De laatste prijswinnende arriveerde om 12.30.33 uur. De volledige uitslag was: R. Prins 1, 29, 35; A. Schreuder 2, 7, 15, 22; J. Anepool 3, 11; J. Kroorn Jr. 4; E. de Boer 5; H. Haver 6; G. P. Wiinkel 8, 17, 35; A. J. Waal 9, 28; F. de Boer 10, 16, 21, 30, 32, 39; G. Eelsing 12, 37; J. Eelsing 13; P. Druijven 14; F. v. d. Zwet 18; J. v. d. Kammen 19: H. J. Hand- graaf 20, 27; H. J. Broek 23; Ch. Prins 24; K. Metzelaar 25; H. Freriks 26, 38; K. Inia 31; S. Voet 33. „Bevrijde Vleugels" De Heemskerkse duiven van „Bevrijde Vleugels" vlogen eveneens van St. Quentin. In totaal waren 39 duiven in concours. De uitslag was: J. v. Stralen 1, 2 en 6; A. J. Bruins 3; J. Pekel 4 en 5; J. Dudink 7; P. Lotterman 8. „Assumburg" Met 42 duiven heeft het Heemskerkse „Assumburg" deelgenomen aan de wedvlucht van St. Quentin af. Om 7 uur was de lossing en de eerste duif kwam om 12.17 uur binnen. De eerstaankomenden zijn: J. Numan 1; P. Beentjes 2; P. v. d. Loos 3 en 13; H. v. Tunen 4 en 7; G. Duin 5; H. Gooyer 6 en 10; Veweha 8 en 9; J. Koper 11; J. Knap 12. „De Reisduif" Van de Beverwijkse vereniging „De Reis duif' waren 379 duiven in concours, die om zeven uur werden gelost. De voornaamste uitslagen zij) i: II. Zillig 1 en 58; P. Deker 2; F. v. Goethe n 3, 7, 37, 44 en 47; P. v. Vuuren 4, 18, 28, 36 ?n 39; W. v. Wijk 5 en 19; D. Joosten 6; T. Gravemaker 8 en 14; J. Luntz 9; C. Hoeks 10; C. Ver schuren 11, 23 en 57; D. Stiemer 12, 13, 32, 33, 34 en 35; W. Rijnders 15; G. Grapendaal 16. 26, 38, 51 en 52; J. Demmers 17; C. G. J. Deker 20, 40 en 41; G. v. d. Winden 21. 24 en 48; J. de Ruiter 22; .T. Scheffer 25; G. Butter 27; F. Blommaerts 29; Th. Kuyer 31 en 45: C. Castricum 36: P. Luyt 42- F. Versluis 43; P. Vergunst 46; L. Kleyn 49 Gebr. Braken hof 50; J. Schelvis 53; J. Schipper 54; D. v. d. Berd 55; S. Teeling 56; A. v. Son 59: W. de Raadt 60. Dinsdag 11 Augustus: 20.00 uur: Cabaretavond in het Ken nemer Theater door het Langedijker Cabaret-gezelschap. Woensdag 12 Augustus: 15.00 uur: Kindercorso, vertrek Zee- wijkschool. Donderdag 13 Augustus: 14.00 uur: Kortebaan-draverij met Totalisator op de Breestraat. coooooooooo SUOMI-successen in Hoorn Tijdens de regionale atletiekwedstrij den in Hoorn hebben de SUOMI-athleten weer een aantal goede prestaties op hun naam kunnen brengen; Joop Smit bijvoor beeld nam met groot verschil op nummer 2 de 100 meter heren voor zijn rekening in de C-klasse en in de Olympische Esta fette liep de Suomi-ploeg haar tegenstan ders er uit in de goede tijd van 3.45.9. Dat de naaste concurrent Suomi II was, maakt het succes slechts te opmerkelijker De 100 meter jongens leverde G. v. Al phen een succesje op: hij werd tweede in de aardige tijd van 12.2. De B-serie hon derd meter heren werd geen doorslaand succes voor Suomi, al eindigde G. Grapen daal dan ook met 11.9 als goede derde: hij had deze zelfde tijd in de finale nodig om de vierde plaats te bezetten. Joop Smit was heerser in de C-serie honderd meter: voor H. Keunis (3) en G. v. d. Veer (4) ging hij als eerste door de finish en de finale was met 11.9 eveneens voor hem. De invitatie - 100 meter - heren leverde Grapendaal een bescheiden vierde plaatsje op en ook in de A-serie voor de jongens over 1500 meter domineerde Suomi niet: de eerst aankomende Velsenaar was B. v. Midden als zevende met een tijd van 4.44,2; de 300 meter leverde J- Oosterman echter wel een overwinning op, want al eindigde hij dan op de tweede plaats in de goede tijd van 9.23,1, hij smaakte toch het genoegen Simon Bobeldijk, die buiten mededinging meedeed in de eindsprint voorbij te stre ven. Estafette Van de zes ploegen, die voor de Olym pische estafette aan de start verschenen werd Suomi's eerste team overwinnaar op dit nummer in een tijd van 3.45.9. Suomi II bezette met 3.58.1 de vierde plaats. Zaterdagavond - ballonoptocht Zaterdag 15 Augustus organiseert de V.V.V. te Wijk aan Zee een ballonoptocht voor de kinderen. De muziekvereniging „Arion" zal haar medewerking hieraan verlenen. Wie loopt op één schoen? Aan de politiepost zijn inlichtingen te verkrijgen omtrent de volgende gevonden voorwerpen: gekleurde strandbal, rozen krans in étui, Witte kous kinderjack, ge bloemde ceintuur, gummibal, bruine jon gensschoen, rijwielsleuteltje, portemonnaie met inhoud, twee sleutels aan touwtje, zwart jongenswindjack, blauwe ceintuur, grijs manteltje, militaire pet, padvinders- riem, bril, witte kinderkous, blauw zwem broekje, grijze regenmantel, portemonnaie met inhoud. De IJmuider Harmonie, die daartoe uit genodigd door de V.V.V., in de muziektent van Oud Wijk aan Zee musiceerde, bewees door haar fraaie spel dat zij ongetwijfeld mede aan de spits staat van de harmonieën in Kennemerland. De gehele avond domi neerde de muzikaliteit van dirigent Groot. De wijze waarop deze begaafde leider zijn orkest o.a. het beroemde Largo van Handel en Judex van Gounod liet uitvoeren stem pelt hem inderdaad tot een dirigent van groot allure. Voor de pauze werd een klassiek program ma uitgevoerd en er na zijn werken van het populaire genre ten gehore gebracht. Wat opviel, was de rustige aandacht, waarmede de uitgevoerde werken door het publiek wei-den beluisterd. De ouverture Egmont van Ludwig van Beethoven werd con brio uitgevoerd, de ouverture Peter Schmoll van Carl Maria von Weber kwam er uiterst fijn van timbre uit. Enige kleine vlekjes zouden niet eens opge vallen zijn ware 't niet, dat deze vertolking zo buitengewoon licht van karakter wei'd weergegeven. De meestal foutief aangeduide frasering in de partijen werd door de deskundige dirigent juist gecorrigeerd. Het virtuoze spel van een circa 14-jarige es-clarinet en een 12-jarige bai-iton viel hier op. Trouwens men beschikt over een g>-oot aantal jeugdige executanten. Ballet Egyptien werd in een prachtig tempo uitgevoerd, hetgeen het lich te karakter van dit werk uitstekend deed uitkomen. Ben cantando kreeg een tot op de spits gedreven muzikale vertolking. Dyna miek, articulatie en frasering waren voor beeldig. Aan het einde van de avond kregen dirigent en orkest een welverdiende ovatie, waarmede het enthousiaste publiek nog een extra mars afdwong. Woensdag 12 Augustus geeft de heer G. J. Moed udt Beverwijk een orgelconcert in de Ned. Herv. Kerk van Wijk aan Zee. De fluitist Henk de Graaf zal hier zijn mede werking aan verlenen. Onder het motto „Wij helpen U, helpt U ons" heeft de afdeling Castricum van de vereniging Eerste Hulp bij Ongelukken ,CITO", Zaterdag een huis aan huis-collec te gehouden. Het mag gezegd worden, dat de bevolking van de gemeente en de be woners van het kampeerterrein aan de Zeeweg waar ook werd gecollecteerd op verrassende wijze van haar sympathie blijk heeft gegeven: de opbrengst bedroeg niet minder dan 738,63. Een dergelijk groot bedrag is door de afdeling nog nooit ingezameld; het hoogste bedrag werd ge haald met de inzameling van 1952 toen men rond de 500 offerde. Het geldelijk resultaat van dit jaar zal worden besteed voor de aankoop van nieuwe verband materialen. De zeil- en watersportvereniging Uit geest heeft voor Zondag 16 Augustus de organisatie van de vierde en laatste regio nale zeilwedstrijden in handen genomen. Deze wedstrijden, welke op het Uitgeester- meer worden gehouden, helpen tevens het twintigjarig bestaan van de ZWVU luister bijzetten en deelneming staat open voor alle leden van de ZWVU, ZZV, ARZV en „De Onderlinge". Er zal worden gezeild onder het nieuwe wedstrijdreglement en de verdere bepalingen van het KVNMV. Er wordt gestart van de starttoren der or ganiserende vereniging aan de jachthaven van de gebroeders Van Tol. Voor de Dra- kenklasse wordt een aparte startplaats aangegeven, welke vermoedelijk gelegen zal zijn tussen Dijkehemme en het Lim- mergat. De prijzen zullen bestaan uit kunstvoorwerpen, waarop een herinnering is aangebracht aan het 20-jarig bestaan van de ZWVU. De prijzen worden direct na afloop van de wedstrijden uitgereikt Biljartclub „De Zon" speelde gelijk tegen „Excelsior" De Heemskerkse biljartclub „De Zon" heeft in het door haar georganiseerde tour- nooi gelijkgespeeld tegen de biljartclub „Excelsior" uit Beverwijk. De uitslagen waren: L. Wilkes (E.) io 110 32 18 3.43 2 J. v. d. Maat Sr. (Z.) 109 108 32 11 3.37 0 A. Vessies 109 102 38 10 3.68 0 S. Tuin 180 180 38 21 4.73 2 L. Wilkes 110 110 23 17 4.78 0 N. Tuin 235 216 23 32 9.39 2 J. v. d. Outenaar 80 46 24 8 1.916 2 A. Peekei 66 66 24 13 2.75 0 C. Grapendaal 85 85 34 8 2.50 0 S. Smit 139 122 34 11 2.38 2 Jac. Wisker 62 62 29 8 2.13 2 P. Beltus 59 56 29 11 1.93 0 J. Waterdrinker 64 20 25 5 0.85 0 A. Peekei 66 66 25 15 2.64 2 J. v. d. Maat Jr. 148 148 23 35 6.43 2 G. v. Velsen 104 89 23 18 3.86 0 J. Vernout 57 57 29 6 1.96 2 J. Dam 52 52 29 5 1.620 0 J. v. d. Maat Jr. 104 103 23 25 4.52 0 Th. Nijman 129 129 23 23 5.60 2 WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. aan de jachthaven. Het bestuur van de ZWVU zal het hogelijk op prijs stellen, als ook nietwedstrijdzeilers op deze dag van hun belangstelling blijk geven. HET voortuintje van Cornelis Braam en zijn huisvrouw Marie aan de Hmuidense Zeeweg ziet er uit om door een ringetje te halen, ondanks de rode kolen, die de dahlia's flankeren. Dat kleurig lapje bouwgrond voor de „boerderij van Grapendaal" tegen de achtergrond van een propere voorgevel met hagelwitte gordijnen achter het spiegelende glas doet terecht de vrede van de oude dag vermoeden en wie alleen maar aan dat tuintje voorbijgaat zal niet bevroeden, wat zich aan de achterkant van deze oude behuizing afspeelt. Braam zelf kan er niet eens helemaal bij zó groot is het verschil tussen de vriendelijke voorkant van zijn woning en de troosteloze achterzijde, waar mansgrote gaten in het pannendak zijn gevallen en de zon en de regen vrij spel hebben door de geschonden kap. Het boerderijtje van Grapendaal, zo ge noemd naar één der bekendste voormalige bewoners, zal daar niet al te lang meer staan, als er niet rap wat aan vertimmerd wordt. Inmiddels heeft de gemeente Velsen zich weliswaar over het spulletje ontfermd, maar er moet geen tweede storm als die van de eerste Februari overheen trekken, want dan ligt het hele achterhuis tegen de wereld. En het is toch echt zo'n mooi boerde rijtje aan die Zeeweg. Tweehonderd jaar ongeveer staat het daar nu al aan de duin voet, vroeger ver uit het rumoer van weg en dorp, maar allengs ingebouwd tussen de huizen en een kerk, die zich in rode bak steen aan zijn kleine raampjes kwamen spiegelen. De eerste bewoners hebben er altoos best op gepast en het hout van de schuur was ook solide, maar de laatste jaren raakte het spulletje in verval en de grote storm van de eerste Februari over het krakende dak veegde, vielen de gaten er bij tientallen tegelijk in en de binten braken als lucifers op de deel in splinters. Thuis Sinds enige tijd woont er dat vriendelijke echtpaar in het voorhuis: Cornelis en Ma lie, beide oud-IJmuidenaren, die zich in het nog stevige woongedeelte van de boerderij opperbest thuisvoelen. Het achtergedeelte is verhuurd en weer onderverhuurd en daar heeft de tand des tijds zich stevig in vastgebeten. Voorlopig steekt niemand er een hand naar uit en als de winter komt, kan het best gebeuren, dat er weinig meer overblijft van de huize van Grapendaal, die één van de weinige oude boerendoeningen is in de nieuwe gemeente Velsen. Niet long wachten Hoe alles precies in het werk is gegaan met de overdracht van de vroegere eige naar aan de overheid en hoe die kwestie van ondervei-huur in elkaar zit is op dit ogenblik van minder belang dan de vraag: wat gaat er met dit kostbare bouwseltje kostbaar uit schoonheidsoogpunt ge beuren? Als er nog lang getreuzeld wordt met op knappen, is het niet meer nodig, want op de stenen en het houten geraamte na is er van de schuur niet zo overdreven veel meer heel. Echter naar het oordeel van kenners zoals de mensen van het Arnhemse openluchtmuseum nog genoeg, om deze prachtige boerderij te behouden. De ge meente zag de waarde er dan ook wel dege lijk A'an in en zette het dus op de gemeen telijke monumentenlijst en kortgeleden is aan Openbare Werken de opdracht ver strekt de zaak provisorisch te herstellen om er althans voor te zorgen, dat de verwaar lozing niet verder vreet in het achterhuis. Cornelis Braam doet daar op zijn manier ook al het een en ander aan, want als oud- slalhouder gaat het snelle verval van die achterkant hem wel wis en zeker aan het hart. Hij zorgt er dan ook zoveel mogelijk voor, dat de jeugd niet nog meer kapot maakt, maar er is naar zijn bescheiden mening toch maar één werkelijke oplossing en dat is een snelle en ingrijpende restau ratie. Bestemming onzeker Waartoe dan dus ten dele besloten is. Over de bestemming van het boerderijtje is men het nog niet eens. Er een woonhuis of meer woonhuizen van maken lijkt met het oog op de kosten niet verantwoord, nog daargelaten of zulke veranderingen het aanzien van het oude gebouw niet hevig zullen schaden. Wel weet men, dat de koeien er deze winter niet meer in zullen komen, hoe dan ook. Er lijkt ons echter een bevredigende op lossing voor de hand te liggen. In Velsen is een groot gebrek aan museumruimte en dit boerderijtje vraagt er haast om, om als zo danig te worden ingericht. De schuur is groot genoeg voor een expositie van enige omvang, waarbij de kwestie van de ver lichting nog wel een paar problemen zal opwerpen, maar die dan tenslotte ook wel weer te overwinnen lijken. Bovendien zou men de schuur prachtig kunnen gebruiken als zaal voor lezingen met een cultureel karakter, waartoe de oude kerk van Stom- petoren zulk een geslaagde metamorphose lieeft ondergaan. Het mes zou aldus aan twee kanten snijden: één van de oudste boerderijen in de gemeente bleef behouden en er zou in een nijpend gebrek aan een rustieke tentoonstellingsruimte voorzien zijn. Het is echter de hoogste tijd, dat de tijd de tanden worden uitgetrokken, want een nieuwe winter of een flinke storm zal het achterhuis waarschijnlijk niet meer overleven. De Februaristorm heeft de boerderij van Grapendaal deerlijk gehavend. Er is echter thans van gemeentewege een opdracht ver strekt met het voorlopige herstel te be ginnen, waarna men zich wil beraden over de bestemming van het gebouwtje. De HARING KOMT, al is het dan nog met mate. De gezichten aan de Zuidzij klaren weer wat op, want er worden ten minste weer reizen gemaakt, die de moeite waard zijn en al zou men zelf nog zo graag wat meer aandacht aan de verse vis be steden, het achterdeurtje van de haring móét wel gebruikt worden, wil de vloot op zee blijven. Het zeebanket komt met mate en dat heeft tot gevolg, dat de haring voor de handel nog wat te prijzig is. Ook voor de conservenfabrieken, maar die „zitten" met een volle ploeg volk en het is te riskant af te wachten tot er overvloedige en goed kope haring komt en dan geen mensen ge noeg te hebben. Over de orders is ook geen klagen, net als voor de pekelharing en er zijn zelfs al een paar optimisten bezig, deze eigenlijk nog te vette haring in te vriezen. Uiteraard op eigen risico. De conservenfabrieken hebben verleden jaar nog een uitwijkmogelijkheid naar Bel gië gehad, maar dat wordt dit jaar heel wat moeilijker omdat er tussen België en Rusland een afspraak bestaat, dat alle haring, die in de afslag tot beneden de 22 cent per kilo daalt, voor de Sovjet-Unie wordt opgekocht. Als daar nu nog eens vracht, verpakking en reiskosten bijkomen, zou het de Nederlandse fabriek op het lieve sommetje van 0.26 tot 0.28 per kilo komen en daar is waarlijk niet veel mee te beginnen. Inmiddels worden de ietwat blijdere ge zichten aan de Zuidzij niet weerkaatst aan de overkant van de haven: de handel is maar weinig in zijn nopjes. En dat zit hem voor een deel in de eenzijdige aanvoer door de Zuidzij, want er is zo langzamer hand niet al te veel meer in de verse vis te verdienen en er zijn diverse plannen voor opheffing van dit deel van de zaak. Eén is er al verkocht, een ander staat te koop en een derde denkt er over zijn verse vishandel van de hand te doen en zich al leen tot de haringhandel te bepalen. Hoofdzaak is en blijft echter, dat de vloot weer vaart en als er haring en vis wil komen, zal ook aan de Noordzij de zon wel weer eens gaan schijnen. Gisteren kwam de coaster „Oldambt" uit Norrköping I-Jmuidens haven binnen en was daarmee meteen op de plaats van bestemming. Het schip had een lading hout aan boord dat bestemd was voor de Zaan- landse Houthandel. Voor zever bekend i3 dit de eerste maal dat een houtboot lading voor een IJmuidense firma in had. Maandag 10 Augustus kwamen de haven van IJmuiden binnen: Plato van Kopenha gen. Leonard T. van Skugsund. Rebecca E van Hamburg. Zaan van Hamina. Ulmbrue- der IV van Skeletea. Hildegaard van Ha mina. Ask van Arendal. Texelstroom van Liverpool. Oldambt van Norrköping. Ar- detta van Liverpool. Vertrokken zijn: Kirkwood naar Rotter dam. Spaarnestroom naar Fowey. Nether- land Coast naar Rotterdam. Tabinta naar Houston.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 3