Atmosfeer in Frankrijk wordt grimmig en onheilspellend Sjah van Perzië op „vacantie" naar de Kaspische Zee Ontmoeting Oost-West sluitstuk van Churchills loopbaan? Koningin nam de toestand in rampgebied in ogenschouw Weerbericht Stakingen nemen in omvang toe; ontreddering onder de touristen Nieuwe aardschokken in Griekenland rampzalig Waarnemers vrezen dat hij voor Mossadeq het veld moet ruimen Zes gewonden bij militaire oefening Het woord is aan..., Gedeelte van de tocht werd in een helicoptère gemaakt Zuivering in N-Korea gaat steeds verder Warm met kans op onweer Schadevergoeding geëist voor neergeschoten Russisch vliegtuig Sterfgeval Dodencijfer steeg tot 400 Bromfietsen met J.L.O.- motoren naar het fietspad Pak Hen Jen uitgestoten, Hoe Kai pleegt zelfmoord Weerrapporten 68e JAARGANG No 2 8 Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. A dm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Directie, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom WOENSDAG 12 AUGUSTUS 1955 IJmuider Courant velser HqQiIbHIS DdCjfolClCi editie OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 297e JAARGANG No 181 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 4"' cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.60. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Van onze correspondent in Parijs) De stakingen in Frankrijk nemen eer toe dan af, zowel in omvang als in felheid. Gisteren hebben de spoorwegbeambten zich opnieuw bij de stakers van de posterijen aangesloten en vandaag zal ook in de gas- en electriciteitsbedrijven het werk worden neergelegd. De Metro en de bussen reden in Parijs gisteren nog, zij het op halve kracht, maar vandaag blijven de remises helemaal gegrendeld. De regering heeft nu de troepen ingezet, die met militaire vrachtwagens het verkeer in Parijs en met de provincie zo'n beetje proberen te onder houden. De Métro-ingangen worden alle bewaakt door gehelmde en bewapende Re publikeinse veiligheidsgardisten in zwarte uniformen en op de straathoeken staan trucks met radio-zenders, die in voortdu rende verbinding blijven met de Parijse prefectuur. Het leger schijnt zo geleidelijk de taak van de politie te moeten overnemen en in tegenstelling met de vorige dagen, toen men zich nog met Parijse gemoedelijk heid in de omstandigheden schikte, neemt het beeld van de hoofdstad nu een veel feller, grimmiger, om niet te zeggen: on heilspellender karakter aan. In verschillende opzichten doen de at mosfeer en toestand van nu sterk denken aan de Meidagen van 1936, die vooraf gin gen aan de eerste volksfront-regering van Léon Blum. Aan de Frans-Belgische grens hebben de douanes van hun kant hun ontevredenheid met de regeringsdecreten betuigd door plotseling met verdubbelde vlijt koffers en auto's te gaan doorzoeken. De wachttijd aan de grensposten was gisteren dan ook tweemaal zo lang als gebruikelijk. Wanneer de Franse douaniers door deze ongewone energie-ontplooiing bereiken willen dat de spaarzame buitenlandse touristen, die hun vacantietijd, ondanks do stakingen, nog in Frankrijk willen passeren, óók nog worden afgeschrikt, dan moeten zij nog maar even doorgaan. De enige vreemdelingen, die nog arriveren, komen, nu er geen enkele trein meer rijdt, ook de Franse vliegdiensten zijn lamgelegd per auto of per fiets. In de Parijse bureaux van de verschil lende buitenlandse touristen-organisaties zit men intussen met de handen in het haar. Nu er geen binnenlandse brief of te legram meer verzonden kan worden, is het moeilijk met enige nauwkeurigheid vast te stellen waar de buitenlanders zijn gestrand, maar hun aantallen moeten in de honderd duizenden lopen. De meeste kranten heb ben speciale rubrieken ingericht met be richten voor gestrande vacantiegangers. In sommige provincie-plaatsen, waar de grote treinen plotseling zijn gestopt, op be vel van het centraal stakingscomité, is de toestand zeer zorgwekkend, en zelfs alar merend geworden. Voor de duizenden rei zigers heeft men er onmogelijk logies kun nen vinden en mannen, vrouwen en kin deren moeten zich nu 's avonds, net als tijdens de exodus van 1940, in stationshal len, schuren en stallen, en zelfs op straat te ruste leggen. De burgemeesters trachten mét paarde- karren en vrachtauto's het nodige voedsel aan te voeren, maar ook dié transporten worden bij de dag moeilijker. Aan de eva cuatie met behulp van bussen of vracht auto's valt echter helemaal niet te denken omdat al het rolland materiaal voor de voedselvoorziening is gereserveerd. Op 't Parijse kantoor van de Nederland se Vereniging voor Vreemdelingenverkeer Ichatte men gisteren dat er zeker een 150.000 Nederlanders, die terug zouden moeten naar hun land, met spanning op einde van de treinstaking zitten te Wachten. En velen hunner zijn zeker in financiële moeilijkheden geraakt. Dagelijks Wenden zich verder 5000 a6000 Amerikanen tot het bureau van de American Express, waar zij hun post plegen af te halen, en ook zij moeten daar natuurlijk worden teleurgesteld. Het pijnlijkste schijnt echter nog de situatie voor de Engelsen te zijn ge- warden, die zagen hun karige deviezen al gauw uitgeput, zodat zij nu hun verlengde vacantietijd goeddeels slijten in de gangen van hun ambassade, in de hoop daar een paar losse sterlings te kunnen lenen. De komische noot in deze litanie van buitenlandse toeristen, die hun vacantie in het water zagen vallen, werd gisteren ge leverd door een Amerikaans bemiddelings bureau. Uit Nice werd daar vernomen dat WASHINGTON (Reuter) Het Sovjet- Russische ministerie van Buitenlandse Za ken heeft de Amerikaanse ambassadeur te Moskou, Charles Bohlen een nota doen toe komen, waarin schadevergoeding wordt geëist voor het omlaag schieten van een Russisch transportvliegtuig op de laatste dag voor het van kracht worden van de wapenstilstand in Korea. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, die dit te Washington mededeelde, verklaarde dat Bohlen, toen hem de nota werd overhan digd, de toedracht van het gebeurde her haalde en er op wees dat het Russische toestel voor het van kracht worden van het bestand boven Noord-Koreaans gebied omlaag werd geschoten. De Sovjet-Russische regering heeft ver klaard, dat het omlaag schieten boven Mandsjoerije geschiedde en dat hierbij de levens van 21 Sovjetburgers verloren gin gen. In het Russische protest, waarin dit was vastgelegd, werd ook nog verklaard dat het neergeschoten vliegtuig een vlucht maakte in een regelmatige luchtverbinding der Russische burgerluchtvaart tussen Port Arthur en de Sovjet-Unie. Het bedrag der gevraagde schadev.er-. goeding is 1.861.450 dollar. een groep van 42 Amerikaanse dames uit Indiana hun reis aan de Franse Zuidkust door de spoorwegstaking onderbreken moest. De American Express verklaarde dat deze dames, die zich zelf als ambassa drices van de goede wil beschouwd willen zien, de Oceaan waren overgestoken „om zich met de Europese gewoonten en ge bruiken vertrouwd te kunnen maken". Of hun weelgierigheid en goede wil tegen de beproevingen van de Franse stakingen be stand zijn gebleken, vermocht de ambte naar ons ook niet te zeggen omdat ook hij natuurlijk geen enkel bericht meer van de 42 dames ontvangen had. Schade Intussen kan men al wel vaststellen dat de stakingen een desastreus effect op het Franse touristenverkeer doen gelden. Niet alleen omdat de hotels het juist van deze weken moeten hebben, maar vooral ook omdat de naam van Frankrijk als touristen- land en in het bijzonder in Amerika hier een slag wordt toegebracht, die nog jaren lang zal kunnen nawerken. Ver schillende touristenagenschappen staan zeker voor een onvermijdelijk bankroet om dat zij schadeloosstellingen moeten uit keren, die in de milliarden gaan lopen. De meeste buitenlanders hadden hun hotel kosten bij voorbaat al voldaan en die som men zullen uiteraard moeten worden terug betaald. Van hun kant zullen ook de hotels stellig schadeloosstelling eisen omdat hun kamers tenslotte besproken waren. Terwijl het weer deze weken nu eens zijn volle medewerking verleent, dreigt dit seizoen zo voor het Franse tourisme een strop te worden als in geen jaren werd beleefd. Men had op 30 percent meer bui tenlandse bezoekers dan vorig jaar ge rekend. Als de helft van het aantal van vorige zomer wordt bereikt dan zal men zijn handen in elkaar mogen knijpen. Uit een overzicht van Reuter en A.F.P. over de stakingen blijkt dat het spoorweg verkeer in geheel Frankrijk vrijwel lam ligt. Doordat de Fransen geen enkele trein uit het buitenland overnamen bleven inter nationale treinen aan de grenzen steken. Naar bepaalde centra in de provincies zijn speciale busdiensten en vliegtuigverbin dingen ingesteld. Wat de staking bij de PTT betreft is er volgens een mededeling van het ministerie van Posterijen een al gemene verbetering ingetreden, door de lastgeving het werk te hervatten. Vijf PTT-ambtenaren, die aan een dringende oproep geen gevolg hadden gegeven, zijn gearresteerd. Het personeel van de grond diensten der Air France is voor 24 uur in staking gegaan. De Force Ouvrière heeft haar'leden, werkzaam in de gas- en elec triciteitsbedrijven, opgedragen het werk onmiddellijk neer te leggen. Bij de gasbe drijven in Parijs was het werk toen reeds neergelegd. De staking voor 24 uur bij de métro en de busdiensten in de hoofdstad vloeit voort uit een gezamenlijk besluit van communistische en niet-communisti- sche vakbonden. Ook andere openbare dien sten en ziekenhuizen zijn opnieuw door de staking getroffen. Thans zijn echter ook bij particuliere bedrijven (banken, verzeke ringen, handelszaken, scheepvaartmaat schappijen, drukkerijen en dergelijke) sta kingorders voor 24 uur uitgevaardigd. Het zou hier een waarschuwingsstaking be treffen. Op drie na De Franse socialistische partij heeft haar 105 afgevaardigden Dinsdagavond opgedragen de voorzitter der Franse Na tionale Vergadering, Edouard Herriot, tele grafisch te verzoeken de volksvertegen woordiging bijeen te roepen. De communistische partij heeft haar 101 afgevaardigden Dinsdag dezelfde opdracht gegeven. Tezamen zijn beide partijen door 206 afgevaardigden in de Nationale Vergade ring vertegenwoordigd. De volksvertegen woordiging moet weer bijeen komen, in dien 209 afgevaardigden dit wensen. De Franse minister-president, Joseph Laniel, zou hedenmiddag een radiorede tot het Franse volk houden. ocooaxoccooocooooocooc De Franse telefonisten hebben, als ge meld, in zoverre gehoor gegeven aan de hun door de Fratise regering toegezon den lastgevingen om het werk te her vatten, dat zij weliswaar weer op post zijn, doch slechts voor de regering be stemde of zeer dringende telefoonge sprekken aannemen. Dit geldt ook voor de interlocale telefoondienst. De tele fonisten, die bij deze diensttak werk zaam zijn, hebben, sinds het begin der stakingen, een opvallende stijging in het aantal sterfgevallen in Frankrijk ge constateerd. Een Frans dagblad publiceerde Dinsdag een hunner ervaringen in deze. Een in een klein Frans plaatsje gestrande auto rijder vraagt verbinding met een be paalde autogarage in Parijs. Telefonist: „Is het dringend?" Automobilist: „Ja, ik moet een sterfgeval melden". De ver binding wordt tot stand gebracht. Auto mobilist: „Hallo, garage? Ik sta op Trou-le Petit. Zij is dood". Garagehou der: „Wie is dood?" Automobilist: „Mijn accu". Hier wordt de verbinding onver wijld verbroken, doch de automobilist krijgt zijn nieuwe accu". (Reuter) ATHENE (Reuter) Volgens de laatste berichten, die Dinsdagavond uit Grieken land werden ontvangen, zijn 400 personen door de aardschokken om het leven ge komen. In het dorpje Sami op het eiland Ccphalonia zijn reeds 150 lijken geborgen. In totaal volgden sinds Maandagavond 15 ardschokken elkaar op. De laatste schok was Dinsdagavond te 21.30 uur. Hierdoor werd het reddingswerk zeer bemoeilijkt. De verwoeste dorpen zijn Sami en Aghia Efthimia. Ook dorpen langs de Westkust van de Peloponnesus hebben schade ge leden. Sommige plaatsen op Cephalonia zijn van de buitenwereld afgesloten daar de wegen door de aardschokken werden ver nield. Volgens berichten, die het Griekse ministerie van Binnenlandse Zaken van het eiland heeft ontvangen, is de aangerichte schade „niet te berekenen." Twee dorpen werden volkomen verwoest. Door een tweede aardschok, die zich later op de dag voordeed, stortten verscheidene huizen in. Woensdagochtend hebben zich nog vier aardschokken in het getroffen gebied voor gedaan. Volgens functionarissen was de schade op Cephalonia niet te berekenen. De hoofdstad van Ithaca, Vathy, was Dinsdag door vloedgolven geteisterd. Van de 2.000 huizen zouden er ongeveer nog 50 staan. TEHERAN. (AFP.). De Sjah van Per zië heeft zich Dinsdagochtend per vlieg tuig naar Ramsar aan de Kaspische Zee begeven voor een vacantieverblijf van een weck. Hij wordt vergezeld door zijn echt genote. Waarnemers in Teheran geloven, dat de Sjah niet in de hoofdstad aanwezig wil zijn als premier Mossadeq, waarschijn lijk nog voor Vrijdag in een radiorede het resultaat van de volksstemming over ont binding van de Madjlis (Tweede Kamer) zal bekend maken. Luid ens een bericht in het Britse blad „Evening News" is de Sjah van plan Per zië te verlaten. Openlijk indien dat moge lijk is, of in het geheim, als het niet an ders kan. De Sjah zou zich voor onbepaalde tijd naar een ander land willen begeven, al dus dit bericht, dat is gebaseerd op via Bagdad in Londen ontvangen medede lingen. Men gelooft dat hij Prins Sjah poer Ali Ridiha heeft aangewezen als zijn op volger. De Sjah zou, aldus dit bericht, tot deze stap hebben besloten, omdat premier Mos sadeq van plan zou zijn „een persoonlijke dictatuur, gesteund door onder communis tische leiding staande volksbewegingen, in te stellen". Dinsdagmorgen zijn tijdens een oefe ning van onderdelen der Vierde Divisie in het artillerie-schietkamp bij Oldebroek zes personen gewond doordat een projectiel, afgevuurd uit een stuk veldgeschut bin nen de veiligheidsgrens viel en ontplofte. Twee van hen zijn ernstig gewond opge nomen in het militair hospitaal te Zwolle. Zij verkeren niet in levensgevaar. Vier anderen werden licht gewond. Twee van hen zijn overgebracht naar het militair hospitaal te Utrecht en twee naar de leger plaats 't Harde. Het ongeval gebeurde tijdens een oefe ning waarbij gebruik werd gemaakt van scherpe munitie. Naar de oorzaak van het ongeval wordt een onderzoek ingesteld. De bromfietsen, voorzien van J.L.O.- motoren type FP 50 en H 48, vervaardigd door de N.V. Rijwielindustrie Van Werven te Meppel, de Gazelle-rijwielenfabriek te Dieren, de Sparta-fabrieken te Apeldoorn en de N.V. Driebergse motorrijwielenfa- briek te Driebergen, zijn door de minister van Verkeer en Watei*staat gelijkgesteld met rijwielen. Berijders van deze brom fietsen zullen dus voortaan van de rijwiel paden gebruik moeten maken. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES PAGINA'S Peter H i 11e De katheder is meer dan een ere- zetel; hij is een troon, en alleen hij mag hem bestijgen die bij het leren zelf leert. (Van onze correspondent in Londen) Zoals reeds kort gemeld heeft Winston Churchill de teugels der regering weer in handen genomen. Zijn gezondheidstoestand is na zijn rustkuur van meer dan een maand aanzienlijk verbeterd. Algemeen wordt aangenomen, dat hij tijdens een kabinetszitting, waar het nogal gespannen toeging er is ook een controverse in de boezem van de regering over Churchill's voorstel voor een topconferentie met Ma- lenkov door een lichte beroerte werd getroffen. Hij zou een ogenblik van zijn stokje zijn gegaan, maar behalve een in zinking heeft de storing geen nadelige ge volgen voor de patiënt gehad. Tijdens zijn rustperiode heeft Churchill vrijwel voort durend contact gehouden met zijn collega's en vrienden. Belangrijke staatsstukken werden hem toegezonden. Hij werkte steeds enkele uren in zijn bibliotheek welke op de eerste verdieping aan zijn slaapkameV grenst. De eetkamer is op dezelfde étage, zodat hij trappen lopen zoveel mogelijk kon beperken. Vóór hij rust moest nemen voltooide Churchill het zesde en laatste deel van zijn oorlogsmemoires en op het ogenblik is hij bezig het boek in definitieve vorm te gieten. Na ruim twee weken op Chequers, het officiële landgoed der Britse premiers in Buckinghamshire, te hebben doorgebracht, zal Churchill nog deze week naar zijn eigen landhuis Chartwell in het lieflijke plaatsje Westerham in Kent terugkeren. Hij zal echter nog niet naar zijn Londen- se ambtswoning 10 Downingstreet, gaan. Desondanks zal hij, zolang Eden herstel zoekt in Griekenland, zich belasten met het dagelijkse oppertoezicht van de buiten landse politiek, de rest ligt zo goed als stil in deze uitzonderlijk hete weken. Churchill blijft daartoe nauw voeling houden met Eden's plaatsvervanger lord Salisbury en minister Selwyn Lloyd, die Engeland in Lake Success vertegenwoordigt. Of Churchill na de Beria-crisis, de be sprekingen in Washington en de weinig op beurende rede van Malenkov nog verder zal aandringen op uitvoering van zijn denkbeeld voor een bespreking op het hoogste niveau, is niet bekend. Wel schijnt hij een nieuw plan voor een conferentie met de Russen te hebben uitgewerkt. Sluitstuk Indien er in de naaste toekomst geen kans zou bestaan op een bespreking, zoals Churchill die oorspronkelijk gaarne had gezien, is het mogelijk, dat hij nu, gezien de waarschuwing van zijn korte ziekte, bereid is om heen te Koningin Juliana heeft gisteren een be zoek gebracht aan verscheidene plaatsen in de rampgebieden. De vorstin vertrok des morgens met en helicoptère uit de pa leistuin op Soestdijk naar Haamstede, waar zij in het gerestaureerde K.L.M.-gebouw op het vliegveld werd begroet door de Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland, het gemeentebestuur en verte genwoordigers van de Rijkswaterstaat. Twintig minuten na haar aankomst te De aankomst der Vorstin te Rilland Bath. Haamstede vertrok de Koningin per auto naar Burghsluis. Per boot ging zij vandaar via Schelphoek en de Flauwersinlaag, waar onlangs een dijkval is voorgekomen, naar Zierikzee. De lunch werd gebruikt op het schip de „Breezand" van de Rijkswater staat. In Zierikzee werd de Koningin verwel komd door de loco-burgemeester, de heer R. Gerritse. Per auto maakte zij een rond rit door de stad, waarna de directeur van Bouw- en Woningtoezicht in het stadhuis een uiteenzetting gaf over het nieuwe structuurplan voor Zierikzee. De inwoners waren zeer ingenomen met het koninklijk bezoek. Van verscheidene huizen werd gevlagd. Om twee uur vertrok de Koningin per jeep van de Rijkswaterstaat naar Brou wershaven. Hier toonde zij grote belangstelling voor het werk aan de uit 1380 daterende kerk, die bij hoog water nog twee meter in het water staat, en waarvan een steunbeer al scheuren gaat vertonen. Dertig leden van de Oecumenische Jeugdraad zijn bezig een kistdam rondom de kerk aan te leggen. De leider van deze groep is een predikant uit St. Louis in de Verenigde Staten. Verder zijn er Amerikanen, Engelsen, Denen, Spanjaarden, Duitsers en Nederlanders. Bij het aanleggen van de kistdam gebruikt men drijfhout. Van Brouwershaven begaf de Koningin zich per jeep naar Scharendijke. Om dit plaatsje van ongeveer 200 woningen is pas een nooddijk aangelegd, waardoor het drooggelegd kan worden. De meeste inwo ners zijn nog geëvacueerd; enkele gezin nen zijn op eigen risico teruggekeerd. Hare Majesteit bracht een kort bezoek aan de woning van een teruggekeerd ge zin waarna zij via Renesse naar het vlieg veld Haamstede reed. Per helicoptère ging zij naar Kruiningen, Waarde en Rilland Bath. In Kruiningen maakte de Koningin een wandeling door het zwaar geteisterde dorp. Overal waren de opruimings- en her- stelploegen bezig de straten weer begaan baar te maken. Ook toonde de vorstin veel belangstelling voor het werk van de vrouwelijke hulpdiensten die de woningen een grondige beurt geven. Op de bovenverdieping van het gemeen tehuis werd de thee gebruikt. Om kwart voor acht vertrok zij per helicoptère. har telijk uitgeleide gedaan door geheel Krui ningen, naar Rotterdam, daar het te donker werd om naar Soestdijk door te vliegen. De Koningin heeft gedineerd bij de Ko ninklijke Roei- en Zeilvereniging „De Maas", waarna zij per auto naar Soestdijk is teruggekeerd. PARIJS. (AFP..). Naar Tass meedeelt, is op het zesde congres van de Noord-Ko- reaanse (communistische) arbeiderspartij besloten, de voormalige minister van Bui tenlandse Zaken Pak hen Jen uit de partij te stoten en hem aan de justitie over te leveren. Hij werd er van beschuldigd steun te hebben verleend aan Li Syn Ep, een van de hoge Noord-Koreaanse functionarissen, die op 8 Augustus in een zuiveringsproces te Pjongjang ter dood werd veroordeeld. In dit proces was Pak hen Jen niet ter sprake gekomen. In een uitzending van de Noord-Koreaan se radio die Dinsdag in Tokio is opgevan gen, wordt medegedeeld, dat de Noord- Koreaanse vice-premier Hoe Kai onlangs zelfmoord heeft gepleegd. De juiste datum is niet genoemd. De redenen van de zelf moord zijn niet bekend. Hoe Kai, die een graad gehaald heeft aan de universiteit van Moskou, keerde in 1945 uit de Sovjet-Unie in Noord-Korea terug en werd het vorig jaar tot vice- premier benoemd. In welingelichte kringen ie Tokio meent men, dat verband gelegd moet worden tussen de zelfmoord en de jongste zuivering in Noord-Korea, waar door twaalf politieke leiders werden ge troffen. De Zuid-Koreaanse krijgsgevangenen, die door de communisten worden uitgele verd, zullen voor onderzoek een jaar onder toezicht komen te staan. 8.000 Zuid- Koreancn, die weigerden zich te laten in lijven bij het Noord-Koreaanse leger, zul len worden ondergebracht in een „rehabi litatiecentrum" op het eiland Jontsjo. waar voorheen Noord-Koreaanse krijgs gevangenen verbleven. gaan, al zal het een diepe teleurstel ling voor hem zijn als het onmogelijk voor hem blijkt zijn idee uit te voeren om door zijn persoonlijk gezag te trachten Oost en West voorlopig te verzoenen. Hij had deze poging be schouwd als de bekroning van zijn unieke politieke loopbaan. Men gelooft dat het aangewezen tijdstip voor de aankondiging van Churchill's even tuele aftreden de conservatieve partij- conferentie aan het einde van October zal zijn. Volgens de traditie verschijnt Chur chill, wiens officiële titel in de partij „de leider" is, aan het einde van elk congres voor het uitspreken van de grote slotrede. Hij woont het congres zelf nooit bij. De besluiten der congressen worden immers louter als adviezen aan de leider voorge legd. In een democratisch land als Enge land heeft deze autocratische trek echter weinig te betekenen. Met Eden zou hij op Chequers de wen selijkheid van zijn aftreden en de kwestie van zijn opvolging hebben besproken. Als Eden's mededinger worden kanselier But ler en de stoere Schot Sir David Maxwell Fyfe beschouwd. Er wordt beweerd, dat Butler die het Engelse pond heeft gered, er de voorkeur aan geeft minister van Finan ciën te blijven. Hij mist de robustheid voor premier. De grote vraag is of Eden, ook als hij nog favoriet is, zich in verband met zijn gezondheid thans nog opgewassen voelt tegen de taak van premier. Het zal overi gens ook voor hem moeilijk zijn 't Foreign Office eraan te geven, waarmede hij, on danks zes jaar in oppositie, zo is samen- gegreid dat hij er de personificatie van is. Wordt Eden premier, dan zijn ook zijn opvolgers dun gezaaid. Selwyn Lloyd, nu onderminister van Buitenlandse Zaken, is bekwaam, maar mist Eden's status. Mis schien maakt MacMillan, tijdens de oorlog minister, gedetacheerd in Noord-Afrika en thans een succesrijk minister van Woning bouw. een kans. Het K.N.M.I. deelt mede: Er voltrokken zich belangrijke wijzigin gen in de luchtdrukverdeling boven West- Europa, die tot gevolg hadden dat Zuid- Oostelijke winden zeer warme lucht uit Frankrijk naar ons land voerden. Een ge bied van hoge druk. dat Maandag boven de Golf van Biscaye lag, trok vrij snel naar de Noordzee en vervolgens naar Noord- Duitsland. Hierdoor ontwikkelde zich bo ven West-Europa een Zuid-Oostelijke luchtstroming, die de invloed van een Oceaandepressie op grote afstand hield en zeer warme lucht naar ons land transpor teerde. Het is te verwachten dat het zeer warme weer tot morgen zal aanhouden. De on weerskansen nemen sterk toe, zodat moge lijk reeds in de loop van de dag enige af koeling zal optreden. De algemene lucht drukverdeling blijft echter zodanig dat ook na morgen nog warm weer verwacht mag worden, zij het dan wat minder warm dan vandaag. (Van hedenmorgen 7 uur) weers- tug c ■os "o~ x cu O, Neerslag in mm. toestand ct- 5 -o r i® SE *c O 4-3 Helsinki onbewolkt W 5 21 0 Stockholm licht bew. NW 2 24 0 Oslo nevel O 1 23 0 Kopenhagen onbewolkt NO 3 22 0 Amsterdam half bew. ZO 3 22 0 Edinburgh zwaar bew. windstil 22 0 Londen onbewolkt O 2 28 0 Luxemburg onbewolkt NO 3 28 0 Parijs half bew. windstil 32 0 Bordeaux licht bew. ZZO 4 34 0 Grenoble onbewolkt windstil 29 0 Nice onbewolkt NW 3 28 0 Genève nevel windstil 30 0 Ziirich nevel windstil 28 0 Locarno onbewolkt O 2 27 0 Berlijn onbewolkt O 3 27 0 Frankfort onbewolkt ONO 2 31 0 München nevel windstil 26 0 Wenen nevel windstil 27 0 Innsbruck onbewolkt windstil 30 0 Rome nevel NNO 4 33 0 Maximum temp. gisteren; neerslag laatste 24 u. PLAATSELIJK ONWEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt om 10 uur: Warm tot zeer warm weer met plaat selijk onweer. Overwegend matige wind tussen Zuid-Oost en Zuid-West. 13 Augustus Zon op 5.20 uur, onder 20.09 uur. Maan op 9.33 uur. onder 20.52 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 12 Augustus Hoog water: 5.15 en 17.38 uur. Laag water: 1.06 en 13.19 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 13 Augustus Hoog water: 5.45 en 18.06 uur. Laag water: 1.39 en 13.50 uur. I cOoc

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 1