Geen gemakkelijke heats voor de Nederlandse roeiploegen Jlex Jheatet Romaanse sarcofaagdeksels in Gothische Grote Kerk te Haarlem gevonden JSato GERARD M PRAAG Kort en bondig Strijd om roeititels in 1954 in Nederland Beverwijk OPENING Castricum EUROPESE KAMPIOENSCHAPPEN IN KOPENHAGEN Groenten- en fruitmarkten in de afgelopen week Pools-Russisch contact over Oder-Neisse-grens Verkoop van grond te IJmuiden-Oost Scheepvaart Binnenkort van de modernste srhoenenzaak in IJmuiden Belgische vliegers gaan verkeer helpen regelen VRIJDAG 14 AUGUSTUS ï«53 De grote verrassing op het roeicongrcs in Kopenhagen van de Fisa, de internationale roeiorganisatie, was het besluit om de Europese kampioenschappen het volgend jaar te laten roeien in Nederland. Aange zien Portugal zich teruggetrokken had. be sloot het congres te stemmen over de keuze Roemenië of Nederland met het bovenver melde resultaat. Voor 1955 is nu definitief België aangewezen. Rondom de baan in Bagsvaerd is het van daag erg warm. Helaas staat er bovendien een enorme wind schuin over de baan. wel iswaar schuin mee, maar zodanig dat over het eerste deel van de baan een lange dei ning staat. Hoeveel invloed deze golven hebben, ondervond onze sculler Rob van Mesdag vanmorgen, toen hij bij een proef- start over driehonderd meter van boei twee naar boei vier woei. En dat ondanks zeer goed sturen! Na 1000 meter wordt het water rustiger en in de beschutting van een eiland dicht bij de finish waren de omstandigheden ideaal. In het algemeen hebben de Neder landse ploegen zich goed kunnen aanpassen en in het bijzonder de vier met stuurman van Njord vertoont een veel betere vorm dan in Nederland. De verwachtingen van dr. Willebrand, de chef d'équippe, zijn dan ook niet al te pessimistisch. Minerva vooral schijnt weinig last van het water te hebben. Zowel Dutry van Haeften als Fontani roeien zeer rustig door dit water. De ploeg biedt een goede snel heid. Felle zon Een grote handicap voor alle ploegen met stuurman is daarbij dat door de felle zon de stuurlieden gedurende de middaguren ge heel verblind worden. Daai'bij komt dat zelfs onder normale omstandigheden het sturen al moeilijk is op het meer, waar vrij wel geen oriëntatiepunten zijn. De ver schillende boeien zijn aangegeven met drij vende vlaggetjes en het is nog maar een Het Centraal Bureau van de Tuinbouw veilingen in Nederland deelt over het ver loop van de groenten- en fruitmarkten over de periode van 7 tot 14 Augustus mede: Het warme weer van de laatste dagen had tot gevolg dat de aanvoeren van ap pelen, peren en pruimen zijn toegenomen. West-Duitsland nam een niet onbelangrijk gedeelte van de appelen en peren af. Ex port naar België is niet zo groot, daar deze enigszins wordt geremd door de ex portheffingen. Van de diverse appelrassen noteerden de Yellow Transparant 28 tot 34, perzik rode zomerappel 19 tot 25, Zigeunerin 30 tot 38, Early Victoria 16 tot 19 cent. Van de peren de Precoce de Trevoux 23 tot 28 cent. Clapp's Favourite 22 tot 23 cent, al les per kg. Gemiddeld lagen de noteringen voor de pruimen voor de huishoud I- kwaliteit tussen 12 tot 26 cent per kg. Van de blauwe druiven brachten de Alicante f 1.15 tot f 1.50 en de Franken- thaler f 1.05 tot f 1.25 per kg. op. Golden Campions deed f 1.95 tot f 2.35 en Gros Maroc f 1.40 tot f 1.55 per kg. De netmeloenen deden 44 tot 67 cent, de ananasmeloenen 43 tot 85 cent en de sui kermeloenen 64 tot 100 cent per stuk. De tomatenprijzen zijn wat gunstiger dan vo rige week. Woensdag noteerden de A,- B- en C-sortering respectievelijk van 44 tot 56, 39 tot 47 en 40 tot 55 cent per kg. Op 12 Augustus was het contingent voor Engeland uitgeput, België sloot op 10 Augustus zijn grenzen voor dit product. Hoewel de noteringen voor komkommers iets gunstiger liggen dan vorige week, be stond er toch weinig vraag naar dit pro duct. De A- en B-sorteringen liepen van 9 tot 14 cent per stuk voor de kas-, en van 8 tot 13 cent per stuk voor de plat- glaskomkommers. De C- en de kromme komkommers draaiden gedeeltelijk door. Augurken bleven goed gevraagd. Er werd tot f 1.18 per kg. besteed op de veiling te Venlo. De bonensoorten daalden iets in prijs. Princessebonen noteerden gemiddeld 29 tol 40 cent en snijbonen 33 tot 46 cent per kg. De Pronkbonen en spekbonen brachten respectievelijk 12 tot 24 cent en 28 tot 31 cent per kg. op. Bloemkool is in prijs te ruggelopen, de A- en B-kwaliteit bracht respectievelijk 35 tot 43 cent en 20 tot 27 cent per stuk op. Met het warme weer be stond er weinig vraag naar de koolsoorten. Witte kool bracht f 5.80 tot f 8.50 per 100 kg. op en rode kool f 5.80 tot f 9.50 per 100 kg. Gele savoye kool deed f 5.50 tot f 10.80 per 100 kg. Bospeen werd aange kocht voor 8 tot 13 cent per bos en was- peen tot 10 cent per kg. Kroten werden tegen 4 tot 5'2. cent en uien tegen 6 tot 10 cent per kg. verhandeld. De sla werd tegen prijzen verhandeld van 4 tot 15 cent per stuk, al naar gelang de kwaliteit. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. paar jaar geleden dat een Nederlandse vier zonder stuurman hier 'n race verloor, maar een „Slalom" met glans zou hebben ge wonnen. De ploeg zwalkte toen inderdaad van bakboord naar stuurboord en raakte alle vlaggetjes. De twee zonder stuurman van Het Spaarne miste de handicap van het tegenlicht, maar bleek toch ook evenals onze sciffeur moeite te hebben in de baan te blijven. Knuysen en Haetens, de Belgische favo rieten in de twee-zonder, voelen zich onder deze omstandigheden weinig op hun gemak er algemeen wordt uitgezien naar de pres taties van de Zwitserse twee, die uitsluitend getraind heeft op meren volkomen gelijk aan Baksvaerd-Sö. Van de Russische ploeg is weinig bekend. De roeiers zelf zijn volkomen vrij in hun bewegingen en staan algemeen bekend als uitermate vriendelijk. Van ploegen van sommige „satellieten" kon datzelfde niet gezegd worden. ADVERTENTIE ADVERTENTIE „Rex draagt de kroon voor beeld en toon VAN HEDEN t.m. MAANDAG A.S. LES MISERABLES (De Ellendigen) 14 jr. naar de onsterfelijke roman van Victor Hugo. WOENSDAG en DONDERDAG A.S. GEVAAR KLOPT AAN 18 jr. Een film voor volwassenen met begrip voor situaties, die deze wereld kenmerken KENNEMCRLAAN 100 TELEFOON 5501 - IJMUIDEN BERLIJN. (AFP.). Volgens de West- Berlijnsche, sociaal-democratische „Tele- graf". die met Britse toestemming ver schijnt, zouden te Warschau Poolsrussi- sche onderhandelingen begonnen zijn over eventuele wijziging van de Oder- en Neissegrens tussen Polen en Duitsland. Dit bericht wordt met alle voorbehoud aange haald. De „Telegraf" zegt zijn inlichtingen te hebben van het Oost-Duitse ministerie van Buitenlandse Zaken. De Sovjets zouden de Poolse regering er van willen overtuigen, dat het noodzakelijk is zekere kleine con- sessie te doen bij een hereniging van Duitsland. Kleine gebieden in Silesië en ten Oosten van de middenloop van de Oder zouden teruggegeven behoren te worden aan Duitsland, dat ook van de haven van Stettin gebruik zou moeten kunnen maken. BINNENLAND De fabrikant J. J. te Bolsward, die destijds door de Leewarder rechtbank was veroordeeld onder beschuldiging van opzet telijke brandstichting in de hem toebe horende zeepfabriek heeft, de Staat dei- Nederlanden aangesproken tot betaling van een bedrag van f98.000. nu hij door het ge rechtshof te Leeuwarden is vrijgesproken. Een ambtenaar van het Japanse mi nisterie van Landbouw is in ons land aan gekomen om Nederlandse waterbouwkun dige experts aan te zoeken voor het droog leggen van ongeveer 17.400 ha. land aan de Baai van Anake. Onder auspiciën van het Jeugd Rode Kruis zullen leerlingen van huishoudscho len in het rampgebied pudding, borstplaat, en chocolademelk maken voor kindertehui zen. tehuizen voor ouden van dagen, zie kenhuizen en sanatoria in de omgeving van hun school. Driehonderd kilogram cacao en zeshonderd kilogram melkpoeder zijn voor dit doel geschonken door een Zweedse orga nisatie. die een inzameling heeft gehouden, waarbij alle gevers een Zweedse kroon schonken. Tot burgemeester van Elburg is be noemd de heer B. Volkerts, thans directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau te Zalt- bommel. De heer Volkerts is lid van de Christelijk Historische Unie. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft overleg gepleegd met het bestuur van de Nederlandse Televisie- stichting over het toekomstige televisie- bestel. Tot 'een resultaat is men nog niet gekomen. Het overleg zal de volgende maand worden voortgezet. De Koningin heeft het beschermvrouw schap van het comité aanvaard dat Jan van Zutphen op zijn 90ste verjaardag op 7 Oc tober wil huldigen door aanbieding van een recreatiezaal voor het sanatorium Zonne straal. De 19-jarige Jacob de Hooge uit Rot terdam is te Brasschaet op de weg tussen Antwerpen en Breda, door een auto aan gereden toen hij van zijn fiets stapte om de weg te vragen. In een ziekenhuis is hij over leden. HAARLEM EN OMGEVING Voor het examen tekenen M.O.-B is geslaagd P. H. Kooman te Heemstede. Zondag 16 Augustus zal het vijfentwintig jaar geleden zijn dat de heer R. Roskam. Van Egmondstraat 2. in dienst trad bij het schoenmagazijn L. Boerlagen N.V. aan de Lange Veerstraat. Thans is hij als chef aan de zaak verbonden. Van een tot twee uur is er receptie in de zaak en van drie tot vier uur bij hem thuis. In de fabrieken van General Motors in Detroit heeft een enorme brand gewoed. Twee arbeiders kwamen hierbij om het leven en twintig werden gewond. De schade bedraagt veertig millioen dollars. (Radiografisch overgebrachte foto) De heer H. Eriks te IJmuiden Oost heeft verzocht van de gemeente te mogen kopen het gedeelte, ter oppervlakte van ongeveer 370 vierkante meter, van het perceel grond, kadastraal bekend gemeente IJmuiden, sectie M, no. 7215, gelegen aan de Vclser- oordstraat. Voorts heeft de firma Groene- woud en Koks te IJmuiden Oost verzocht van de gemeente te mogen kopen het ge deelte, ter oppervlakte van ongeveer 185 vierkante meter, van het voormelde kada strale perceel. De verkoopprijs voor deze gronden is destijds vastgesteld op 11,50 per vierkante meter. Aan deze prijs heeft het prijzen- bureau voor Onroerende Zaken in het ambtsgebied Noordholland zijn goedkeu ring gehecht. Verzoekers hebben zich met deze prijs verenigd. De door hen aan te kopen grond wensen zij te bezigen voor vestiging c.q. uitbreiding van hun bedrijven. Dit beant woordt aan de krachtens het Wederop- bouwplan aan het terrein gegeven bestem ming. Tegen inwilliging van hun aanvra gen bestaat bij B. en W. geen bezwaar en het college stelt de raad dan ook voor te besluiten tot verkoop van de perceels gedeelten aan de verzoekers, overeenkom stig hun aanvragen, tegen prijzen, be rekend naar ƒ11,50 per vierkante meter, en onder de gebruikelijke voorwaarden. I De commissie voor openbare werken stemt hiermede in. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Wilhelmus P., z. v. W. M. van Riel en S. Dhaene. Elly, d. v. D. Zwitser en E. Schoenmaker. Adriana J., d- v. J. A. Nuij- ten en A. M. Becht. Wouterus T. M., z. v. J. P. Niesten en C. M. Ettema. Jansje A. G., d. v. J. van der Wel en G. E. T. Kempe. Ru- dolf A., z. v. A. Lorjé en A. A. van Eijk. Pieter H., z. v. P. Heidoorn en C. Schoon. Johannes H. N., z. v. L. N. Groenland en A. M. de Munk. Johannes P. z. v. C. J. H. Bleijen- daal en K. K. Fleer. Lambertus, z. v. L. van der Schans en J. van der Leer. Catharina, d. v. J. G. Smit en D. de Vries. ONDERTROUWD: J. Boonstra en C. Mar cus. P. J. Borms en K. van Leeuwen. J. P. Trieling en I- P. A. van Midden. J. Blaauw en M. C- Metzelaar. N. Hop en A. C. Grapen- daal. J. J- Groot en H. Ott. GETROUWD: N. A. Brandjes en A. Peijpers. P. J. van der Eng en M- C. _M. de Wit. J. van der Lem en E- M. de Goede. OVERLEDEN: G. J. van der Velde, 73 jr., wedn. van A. van der Veen. A. Berg, 71 jr., wed. v. J- Rol. N. Kluft. 76 jr.. echtgen. van G Cornelisse. J. Houter, 64 jr., geh. m. J- Molenaar. J. Duiker, 82 jr., wed. v. H. H. A. van Leeuwen. De meeste van cle in kunstzinnig of historisch opzicht belangrijke voorwer pen, die zich in de St. Bavo of Grote Kerk te Haarlem bevinden, zijn alge meen bekend en behoeven geen nadere beschrijving. Men vindt ze in de boe ken, die aan de kerk gewijd zijn, afge beeld en uitvoerig behandeld. De ste nen, waarvoor ik hier de aandacht vraag, zijn evenwel tot heden nog niet opgemerkt: zij worden nergens vermeld, laat staan beschreven of afgebeeld. Zodra schrijver dezes zich temidden van oude kerkmuren bevindt, wordt hij door een onbestemde nieuwsgierigheid geleid. Deze hebbelijkheid bracht hem naar één van die plekjes in het bouwwerk, waarvan men nu nooit weet of het betreden ervan in het kwartje entréegeld verdisconteerd is of niet.Zo belandde hij ditmaal in het half duistere portaal onder het orgel. Het felle buitenlicht verschafte zich slechts toegang via een spleet onder de machtige Gotische deuren en streek over de vloer, zodat alle oneffenheden daarvan duidelijk zichtbaar waren. Aan deze bijzondere lichtval was het te danken, dat op de sterk afgesleten stenen een versiering viel waar te nemen, die ons van Romaanse sarcofaagdeksels bekend is. Deze deksels immers, waarvan er vooral in Groningen en Friesland, maar ook elders ten Noorden van de grote rivieren, enige (meestal fragmenten) gevonden zijn, heb ben veelal een eenvoudige versiering. Deze is zuiver geometrisch in laag relief er op aangebracht ofwel een versiering met kromstaven en kruisen. Een menging van beide versieringsmotieven komt ook voor. Het materiaal, waarvan de deksels ver vaardigd werden, is biina zonder uitzon dering rode zandsteen. De vorm is meestal gelijk aan een trapezium. Bekijken we de genoemde stenen in de Grote Kerk, dan is er nauwelijks twijfel mogelijk. Wij hebben hier met Romaanse sarcofaagdeksels te maken. Zij vertonen, zoals gezegd, dezelfde sierelementen. Het materiaal is rode zandsteen. De afmetingen stemmen overeen met de maten van andere ons bekende stenen, alleen. ze zijn niet trapeziumvormig maar rechthoekig. Maar ook de rechthoekige vorm treft men elders aan. De herkomst en datering van deze groep sarcofagen is nog steeds niet geheel en al opgehelderd. Sommigen nemen aan, dat zij tussen 1150 en 1275 geïmporteerd werden uit het Wesergebied. Anderen noemen de elfde en twaalfde eeuw. Tot nog toe werd als oudste grafsteen in de Grote Kerk een zerk uit 1479 beschouwd. Wij mogen deze datum nu met een drietal eeuwen be snoeien. Dat wij deze sarcofaagdeksels in de oude Bavo aantroffen, hoeft op zichzelf geen verbazing te wekken. De huidige Gothische kerk werd immers voorafgegaan door een stenen Romaans gebouw. Uit deze kerk zijn de deksels dan ook naar alle waar schijnlijkheid afkomstig. Behalve een twee tal zandstenen sarcofagen (die in de kerk staan opgesteld) rest ons van of uit het Romaanse gebouw niets. Na het vinden van de deksels rees na- Clffe 1 Ofbl QfbO De oppervlakte van de eerste steen bedraagt 202 x 68 centimeter. Het bovenste vlak vertoont, de sporen van drie evenwijdige banden. Op het onderste vlak twee krom staven met naar buiten gewende gesloten krullen. Daartussen een kruis, waarvan de lap met een omgekeerde W-vorm tot aan de kromstaven reikt. De steen is aan de onderkant ingekort. De rechthoek van de tweede steen (201 x 78) is omlijst en in tweeën gedeeld. Op het bovenste vlak naar buiten gewende kromstaven, met gesloten krul. Tegen de bovenlijst een halve cirkel. Het onderste vlak is in de lengte gedeeld. In elk van beide vakken een kromstaf met naar buiten gewende gesloten krul. De stip- pellijnen geven een latere bewerking van de sieen aan. Vermoedelijk heeft de steen nogmaals als zerk gediend. Opmerkelijk is, dal bij de golving van de later aange brachte spreukband het oorsjnokelijk reliëf van de steen is gevolgd. De onderste rand ontbreekt vermoedelijk. Langs de lange zijden van de rechthoek van de derde (204 x 77) zijn brede lijsten. De rechthoek is in drieën verdeeld. Het bovenste vlak wordt door een brede band over de lengte-as in tweeën gedeeld. Door elk van beide vakken loopt een diagonaal, van de boven-buitenhoeken naar de beneden-binnenhoeken. Hel middelste vlak wordt door een kruis van brede banden in vier rechthoeken verdeeld. Aan de lange buitenzijden van deze rechthoeken sluit in het midden een halve cirkel aan. Het onderste vlak vertoont, wat de verdeling betreft, het spiegelbeeld van het bovenste vlak. In het middelste vlak is een wapen in een nis hangend gehakt. Ook dit wapen is van latere datum, toen de steen nogmaals als zerk is gebruikt. Wat de oor spronkelijke versiering van de steen betreft, moet opgemerkt worden, dat deze in vergelijking met de overige Romaanse sarcofaagdeksels in ons land, zoniet een noviteit dan toch een zeldzaamheid is. tuurlijk het vermoeden dat deze zouden passen op de hierboven vermelde sarco fagen. Helaas was de uitkomst van een opmeting dienaangaande weinig bevredi gend. In één geval stemden de maten ech ter opvallend veel overeen, namelijk die van de grootste der beide sarcofagen (212 x 72 en 62 centimeter de sarcofaag heeft een trapeziumvorm) en het als no. 1 afge beelde deksel (202 x 68 centimeter). Bij de lengte van het deksel mag men 10 centi meter optellen, omdat hij een weinig inge kort is (waarschijnlijk om hem als vloer steen passend te maken). De toestand, waarin de stenen zich be vinden, is ronduit slecht. Door vuil en vocht is de oppervlakte lichtelijk aangetast. Erger en onherstelbaar is de mate waarin het reliëf, door de vele voetstappen, die de betrekkelijk zachte zandsteen passeerden, is afgesleten. Om de stenen voor het nage slacht te bewaren is het noodzakelijk dat zij gereinigd en voor verdere slijtage be hoed worden.Zij zouden misschien de beide reeds opgestelde sarcofagen op aantrekke lijke wijze kunnen aanvullen. Behalve de drie hier beschreven stenen bevindt zich in hetzelfde en het nevenpor taal nog een drietal stenen, eveneens van rode zandsteen en van gelijke afmeting. Zij zijn volkomen vlak. Zijn zij misschien omgekeerd neergelegd? Een onderzoek lijkt gerechtvaardigd. PIETER J. J. VAN THIEL. Aalsum, 13 te Antwerpen. Abbekerk. 13 te Genua. Almina, 12 te Winneba. Adinda, 12 v. Singapore n. Haiphong. Aludra, pass. 12 Ouessant n. Antwerpen. Amsteldijk, 12 v. Tj. Priok n. Cheribon. Argos, pass. 13 Ouessant n. Rotterdam. Alcyone, 12 v. Recife n. Bahia, 14 aldaar verw. Alkaid, 12 v. Rotterdam n. Hamburg. Alnati, 12 v. ïlheos n. Las Palmas. Averdijk, 13 v. Antwerpen n. Rotterdam. Alderamin, 12 v. Genua n. Port Said. Almdij'k, 13 te Le Havre. Alphacca, 12 te Santos. Amor, 13 te Rotterdam. Annenkerk, 11 te Zanzibar. Amedijk, 12 te New York. Aalsdijk, 13 te Bremen. Alwaki. 12 05 m ZW Trinidad n. Rio de Janeiro. Arendskerk, 12 150 m Z Djeddah. Amala. 12 90 m z Kreta. Bagan, 13 vm. te Penang. Bali. 12 490 m ZO Kp. Race. Bantam, 12 nm. te Port Said. Boissevain, 10 te Port Said. Bonaire, 12 680 m NNO Paramaribo. Bennekom, 12 v. Rotterdam, 13 te Amsterdam. Borneo, 12 v. Port Said n. Amsterdam. Boskoop, 12 v. Amsterdam n. Lissabon. Clavella, 13 te Kaapstad. Cirrus, 12 te Rotterdam. Corilla, 13 te Fao. Caltex Leiden, 13 te Rotterdam. Caltex Delft, pass. 12 nm. Kp. Vincent n. R'dam. Caltex Pernis, pass. 12 nm. Gibraltar, n. R'dam. Coryda, 9 op rede Singapore. Chama, 13 te Stanlow verwacht. Dalerdijk, 13 v. Londen n. Curagao. Delft, pass. 12 Sombrero eil. Delfland, 12 v. Recife n. Bahia. Dongedijk. 12 v. Los Ar.geles. n. Vancouver. Dui vend ijk, 12 657 m W Lizard. Eos. 12 nm. v. Algiers n. Mostaganem. Esso Rotterdam, 13 nm. te Aruba. Edam, 12 v. Bremen ti. Rotterdam. Eendracht, pass. 13. vm. Malta n. Liverpool. Felipes, 12 urn. te Pladju. Friesland (SSM). verm. 13 v. Blyth. Garoet, 12 nm. te Port Said. Groote Beer, pass. 12 Scillys. n. Quebec. Gooiland, 12 v. Rio Grande n. Itajai. Gordias, pass. 12 Kp. Vilano n. Nordenhamn. Gouwe, 12 v. Lissabon n. Dakar. Hecuba, 12 v. Amsterdam n. Bremen. Heemskerk, 12 v. Amsterdam n. Marseille. Haulerwijk, 12 400 m ZtW Rio de Janeiro. Indrapoera, 12 620 m ZO Guardafui. Java, 13 te Bclawan. Johan. v. Olden'barnevelt, 12 320 m ZZO Torre- straat n. Surabaja. Jagersfontein, 12 v. Amsterdam n. Hamburg. Jupiter, 12 te Nordenhamn. Karsik, 10 te Zanzibar. Kedoe, pass. 12 Kp. Bon n. Rotterdam. Kota Inten, pass. 12 Kp .St. Vincent. Langkoeas. 12 te Hamburg. Laurenskerk, pass. 12 Burlings n. Marseille. Leuvckerk, pass. 12 Jebel Teir (Rode Zee). Laagkerk, 12 v. Marseille n. Santander. Larneberg, 12 v. Rotterdam n. Taronto. Macoma, nacht 12-13 te Balikpapan. Macuba, pass. 12 Zuidpunt Ceylon n. Aden. Manoeran, 13 te Tj. Pandan. Mentor, pass 12 Ouessant n. Grangemouth. Maasdam, 12 v. Le Havre n. Rotterdam. Marken, 13 vm te Belawan. Modjokerto. pass. 12 nm. Ceylon n. Belawan. Maasdam. 13 v. Paranagua n. Santos. Murcna, 12 120 m NNO Massawa. Nieuw Holland. 12 te Brisbane. Noordam. 12 550 m O Kp. Race n. Rotterdam. Orion, 13 te Amsterdam. Perna, 13 te Yokohama. Polephemus, 9 te Singapore. Pygmalion, 12 te Antwerpen. Parkhaven. 12 270 m Z Rio Grande. Poelau Laut, 12 270 m NNO Finisterre. Prins Alexander. 12 420 m ONO Belle Isle Ridderkerk, 13 te Eastlondon verwacht. Ruys, 12 v. Durban n. Mauritius. Rijnkerk, 12 v. Suez n. Adne. Rotula, pass. 12 Stromboli. Singkep, 12 v. Cheribon n. Semarang. Slamat, 10 te Tj. Priok. Stad Leiden. 10 v. Osaka te Miri. Straat Banka. 12 v. Keelung n. Kobe. Straat Soenda, 13 te Eastlondon. Sumatra, 12 v. Hollandia n. Surabaja. Sal land, pass. 123 Kp. Frio n. ïlheos. Scherpend recht, pass. 12 Victoria n. Curagao. Sibajak, 13 te New York verwacht. Schiedijk,. 11 te New Orleans. Stad Dordrecht, 12 v. Vlaardingen n. Palermo Stad Maastricht, 13 v. Rotterdam n. Narvik. Sloterdijk, 12 385 m W Landsend. Sommelsdijk, 12 540 m ZO Kp. Race. Tabinta. 12 190 m WZW Landsend. Tegelberg, 15 te Kobe verwacht. Tomori, 12 nm. v. Aden n. Port Said. Tamo, pass. 12 Fernando Noronha n. Santos. Tara. pass. 12 Fernando Noronha n. Rio de Janeiro. Tosari, 12 v. Beiruth n. Port Said. Utrecht, 12 nm. rede Semarang. Veendam. 12 690 m O Kp. Race. Van Linschoten, 12 340 m W Gibraltar. Woensdrecht, 12 v. Singapore n. Melbourne. Wonosarie, 13 v. Bremen n. Hamburg. Westland, 16 te Amsterdam verwacht. Winsum, 11 te Archangel. Use!, pass. 12 20 u. Gibraltar n. Tunis. Zeeland (SSM), 12 te Kopenhagen. Zeeland KRL)13 te Makassar. Zuiderkruis, 13 te Kaapstad. KLEINE VAART Albergen, vertr. 13 v. Hull n. Goole. Alja, pass. 12 19.50 u. Vlissingen n. Runcorn. Arnoudspolder, 12 te Oporto. Barracuda, 12 v. de Limfjord n. Kopenhagen. Beekbergen, vertr. 13 v. Genua n. Sete. Bernisse, pass. 12 Ouessant n. Huelva. Bornrif, 12 v. Hamina n. Alkmaar. Batavier I. 12 te Casablanca. Birmingham, 12 te Goole. Bab. 12 van Zaandam n. Rotterdam. Coolsingel, 11 v. Tundal n. Norastroemkade. Cornelia B 2, vertr. 13 v. Bordeaux n. Alexandrië Casana, 13 te Goteborg. Dcni, 13 v. Frederiksund n. Bristol. Dinkel. verm. 12 v. Londen n. Leer. Dollard, 13 te Karlstad verw. Driebergen, 12 te Bayonne. Duiveland, 13 te Rotterdam verwacht. Emergo, 13 v. Rotterdam n. Ronskaer. Erebus, 12 v. Swansea n. Rotterdam. Europa, pass. 13 6.25 u. Vlissingen n. Antw. Evertsen, 12 te Gefle. Eljo, 12 te Glasgow. Ferocia, 13 of 14 v. Hamburg n. Terneuzen. Fiducia, 13 te Londen. Follonica, 12 nm. te Bordeaux. Frans, vertr. 14 v. Amsterdam n. Tyne. Friblo, 12 v. Londen n. Gent. Glashaven, vertr. 13 v. Rotterdam n. Antw. Harold, 13 v. Vlaardingen n- Brake. Hartel. vertr. 14 v. Antwerpen n. Cork. Hast I, 12 te Londen. Havik. pass. 13 7.45 Vlissingen n. Antwerpen. Henrica. 12 te Norrkoping. Hondsrug, pass. 13 5.35 u. Vlissingen. Hagno. 13 v. Belfast n. Dublin. Haskerland, 12 te Harlingen. Helvetia, 13 v. Amsterdam n. Hamburg. Ida Pieter, 12 v. Frederiksund n. Yxpilla. Insco Mariner, 17 Las Palmas verwacht. Irene, pass. 12 19.40 u. Vlissingen n. Runcorn. Jan Krcumer, pass. 13 0.10 u. Vilssingen. Jorina, 13 te Plymouth. Julia, 13 nm. Rotterdam verwacht. Jutland, 12 v. Hamina n. Dublin. Kathleen, pass. 12 23.45 u. Vlissingen. Kemphaan, 12 nm. te Boston. Leendert, 13 te Dordrecht. Leuvehaven, pass. 7 u. Vlissingen. n. Antw. Lukas, 12 v. Hamburg n. Kingslynn. Maartje, 12 v. Methil n. Aberdeen. Markab, 12 v. Esbjerg n. Hull. Mercurius. 12 v. Leningrad n. Londen. Metrans, 13 1.50 u. v. Vlissingen n. Antwerpen. Mies, 13 te Southampton. Muphrid, 12 30 m NO Noordhinder. Mypuck, 13 tc Granville. Myson. 12 te Rouaan. Marcella, 13 v. Hamburg n. Rotterdam. Midsland, 13 v. Rotterdam n. Leith. Mirzam, 12 te Nantes. Midas, 12 te Hamburg. Neeltje, 12 te Genua. Netta, 12 v. Port Lyautey n. Liverpool. Noorderlicht. 13 te Droghea verwacht. Oleum, 12 te Londen. Olive, 13 nm. te Rotterdam verwacht. Prinsengracht, pass. 13 7.45 Vlissingen n. Antw. Rerna, 12 v. Stettin n. Urmea. Rosemarie, 11 v. Goteborg te Halmstad. Raki, 12 te Londen. Sian, 13 v. Faxeladeplatz n. Malmo. Spes. 12 v. Aardalstange n. Sundalsoera. Spurt, 12 v. Hon fleur na Wismar. Spora, 11 te Nantes. Taormina, pass. 13 Kiel n. Kopenhagen. Theodora, 12 te Hosens. Timor, pass. 13 1 u. Holtenau, 14 nm. A'dam verwacht. Tuba, 13 7.15 te Vlissingen. Tom van der lleide. 12 te Marseille. Trompenburgh, 12 te Stockholm. Tilly. 11 van Amsterdam n. Ostrand. Union, pass. 12 21.50 Vlissingen n. Dublin. Urmajo, 12 v. Port Talbot n. Stade. Vecht. 13 te Maassluis. Vindicat Atque Polit, 13 te Preston. Vrouwepoldcr, 14 nm. Rotterdam verwacht. Vcnus, 13 te Amsterdam. Vivo, 12 tc Brussel. Wiebold Bolvmer, 12 v. Duinkerken n. Fedala. Walenburgh. 12 v. Middlesbro n. Rotterdam. Westropa, 13 v. Sunderland n. Quimper. SLEEPVAART Slpb. Humber, 12 220 m N New Caledonia v. Numea n. Yawatta m. s. schip. Slpb. Rode Zee, 12 220 m. NNW Aruba n. Nev Orleans met s. schip. Slp'b. Tyn, 12 van Aden n. Beira. VANGSTBERICHTEN UIT ZEE Nacht van 13 op 14 Augustus KW162 10 k.. KW 15 60, KW42 7, KW43 15, KW65 20, KW97 17, KW130 5, KW151 10, KW167 17, KW2 12, KW3 5. KW5 8, KW6 27, KW14 1, KW23 50, KW47 1, KW 38 3, KW67 12, KW29 1, KW32 12, KW39 2, KW49 12, KW78 15 k. Trawlharing: IJM74 45, KW85 25, KW 129 9. KW 168 34. KW140 30, KW138 20, KW80 15, KW48 20, KW141 5, KW20 17, Geen vangst: KW 176, ICW123, KW44, KW70, KW!6, KW61, KW45, KW73, KW9, IJM 283. Gemiddelde vangsten: Vlaardingen, Sche- veningen en IJmuiden 10 kantjes. ADVERTENTIE KENNEMERLAAN BRUSSEL (ANP). Gedurende het komende lange weekeinde (Maria Hemel vaart op 15 Augustus is een officiële feest dag in België) zal de Belgische rijkspolitie voor de regeling van het verkeer op de grote wegen de beschikking krijgen over drie legervliegtuigen. Een dezer vliegtuigen zal boven de we gen naar de kust vliegen, een ander boven de wegen rondom Brussel en het derde boven de provinciën Luik en Luxemburg. Zij zullen in voortdurende verbinding met radiowagens der politie staan en opstop pingen of ongevallen signaleren. Het be treft hier een proefneming. Dit is voorts een uitvloeisel van het „zwarte weekeinde", van 1821 Juli (Maandag 20 Juli, aan de vooravond van de nationale feestdag, was een vrije dag), toen in vier dagen tijds door verkeers ongelukken 23 mensen om het leven kwa men, 51 zwaar en 134 licht gewond wer den. De belangrijkste oorzaak was het pas seren terwijl een tegenligger op te korte afstand was. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Adrianus Johannes, z. v. G. H. Bouwhuis en C. G. Koning. Theodora Cor nelia, d. v. G. Lute en A. M. Veldman. Jo hanna Hendrika, d. v. J. Duinmeijer en M. Zonneveld. Gerarda Johanna, d. v. H. de Graaf en A. M. de Ruijter. OVERLEDEN: C. Duijs, 71 jr., echtg. van C. Schmit te Koog a. d. Zaan. C. Kansen, 85 jr.. wed. v. A. Bruin, te Langedijk. G G. Helsloot, ongeh.. 63 jr. te 's-Gravenhage. P. Kreune, 74 jr., echtgen. van H. S. Meijer te Hilversum. ONDERTROUWD: J. A. Klijn en A. M. Geerts. A. Stet en B. Tiebosch. J. W. Pepping en C. Tervoorb

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 10