Tienduizenden in levensgevaar op getroffen Griekse eilanden Frankrijk tracht aan gevolgen van de staking te wennen Weerbericht De kern WÊÊÊÊÊÊÊm WËStWËmwM Dodencijfer stijgt; zeer grote reddingsactie in volle gang Wmm Pella formateur in Italië Het woord is aan Ontstellende ravage op Cephanolia Nederlandse Rode Kruis zendt hulp GIRO 777 Kasjmir heeft een nieuw kabinet Beide partijen houden hardnekkig vol Alex Wunnink overleden Nederlander in Makassar aangehouden Oproer op Ceylon kostte 22 mensenlevens Oost-Duitse arbeiders doen het langzaam-aan Weerrapporten 68e JAARGANG No 30 Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meerviiëtstraat 80 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Directie, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom VRIJDAG 14 AUGUSTUS 1953 IJmuider Courant velser Haarlems Dagblad editie OPRECHTE H A AR I. EMS C HE COURANT 297e JAARGANG No 183 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.op/on-enFeestdagen. Abonnement per week 4" cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.60. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman OM DE STEVIGHEID en duurzaamheid, de stabiliteit van een parlementair-demo cratisch bewind te handhaven is het nodig dat het op een kern van niet alleen be kwame maar ook betrouwbare, toegewijde mensen rust. Dit niet alleen in regering en parlement, maar ook in zijn rechterlijke macht, in het ambtenarencorps in zijn tal rijke vertakkingen, onderwijs, leger, vloot en luchtmacht, scheepvaart, industrie en landbouw, vakbonden, vrije beroepen, het grote verenigingswezen, de vrije Pers. Ik bedoel dat in al die kringen mensen de toon moeten aangeven, die zich het wel zijn van de openbare zaak persoonlijk aan trekken, de wetten en gebruiken van het ingewikkelde openbare bestel eerbiedigen en zich interesseren voor aanhangige vraagstukken en herzieningen. Zij zijn de genen die, in het algemeen gesproken, op de hoogte zijn en zich veel moeite en in spanning getroosten om dat te blijven en hun medewerking te verlenen waar die gevraagd wordt. Zij behoren tot verschil lende geestesrichtingen en politieke par tijen. Meningsverschillen, deels van prin cipiële aard, komen dus veelvuldig onder hen voor. Toch weten zij, dat zij op elkaar rekenen kunnen bij het gemeenschappelijk dienen van het volksbelang in het kader van een zorgvuldig opgebouwd stelsel. Deze kern vormt een minderheid in den lande. Een „heersende klasse" is zij niet; daarvoor is zij te zeer uiteenlopend gewor- den in samenstelling. De sociale ontwik keling in verscheidene landen, ook in het onze, heeft meegebracht dat mensen tot heilzame samenwerking zijn gekomen, die vroeger tegenover elkaar stonden. Daarbij vormen zij een minderheid in den lande door hun kennis, intelligentie, belangstel ling en toewijding ten aanzien van de openbare zaak. De meerderheid erkent die stilzwijgend en vertrouwt erop: daardoor alleen is het mogelijk in moeilijke tijden impopulaire maatregelen, die in 's lands belang onvermijdelijk zijn, in toepassing te brengen zonder ooit geweld te hoeven be zigen. Er wordt natuurlijk tegen gemop perd, maar zij worden aanvaard omdat men op de minderheid vertrouwt. Hetzelfde ziet men, in het klein, in een goedgeleide vereniging waarin de algemene vergade ring gewoonlijk maar schaars bezocht op het kompas van bestuur en commis sies, die de zaken grondig behandelen, pleegt te varen Het is dan ook niet waar dat in een goed functionnerende democratie de helft-plus-één, de domme getalsmeer derheid, over hoofdzaken beslist. In hoofd lijnen berust de leiding bij een niet-offi- ciële, niet nauwkeurig aan te duiden, veel zijdig samengestelde en in aantal wisse lende minderheid. In een aantal landen van Europa heeft de kern, waarop de staatsvorm der liberale democratie rust, zich gelukkig ontwikkeld. Zij is in staat gebleken de zware schokken van twee wereldoorlogen en daarbij in menig geval van invasies en bezettings jaren te doorstaan en heeft zich hersteld. Dat is in ons land het geval geweest en ook in België, Luxemburg, Denemarken, Noorwegen. Niet minder sterk is de kern in Groot-Brittannië en in twee landen die niet in de oorlog betrokken waren: Zwe den en Zwitserland. Als men dit lijstje be schouwt heeft men tevens de landen der kenmerkende stabiliteit-in-het-bewind in Europa genoemd. Het treft daarbij dat zij, met uitzondering alleen van Zwitserland, alle constitutionele monarchieën zijn. Dit houdt een antwoord in aan diegenen die in het constitutionele koningschap „alleen maar een symbool" willen zien. De mo derne geschiedenis heeft wel bewezen dat het in waarheid een sterk-levende factor in het staatsbestel is. Wat de Zwitserse uitzondering temidden der stabiele landen betreft: de federale bondsstaat Zwitserland kan bogen op een zo eeuwenoude historie in zo bijzondere omstandigheden, dat men hem moeilijk in vergelijking met andere landen kan brengen. Voor het overige mag Zwitserland gelden als een gelukkig voor beeld van de ontwikkeling van federale unie, al is het dan maar in klein bestek. Hetgeen bij de steeds toenemende ont wrichting in Frankrijk zozeer verontrust is niet dat er veel kabinetscrises zijn en veel stakingen, maar dat het Franse volk het vertrouwen verloren heeft en zijn staats bestel kennelijk niet meer rust op een kern, op welker inzicht en toewijding de meer derheid in den lande vertrouwt. Aan knap pe, intelligente mensen hapert het in Frankrijk niet. Aan onderlinge critiek evenmin. Maar wel aan samenhang en samenwerking onder degenen, die ofschoon zij verschillende inzichten over verschei dene onderwerpen hebben, tóch het lands belang gemeenschappelijk moeten behar tigen. Dat is noodzakelijke voorwaarde voor de toepassing van de liberaal-demo cratische staatsvorm die in „het Westen" vigeert en waarin, zoals Ortega y Gasset het eens heeft uitgedrukt: de wens tot samenleving, het besluit met de naaste te rekenen, het sterkst tot uiting zijn ge komen. Hetgeen Frankrijk mist is de kern der stabiliteit en daarom ziet men telkens rege ringen tekortschieten als zij voor de nood zaak van impopulaire maatregelen worden gesteld. Daarom wordt het huidige kabinet, dat wat meer durf dan zijn voorgangers heeft getoond in de reeks gematigde decre ten, die het heeft uitgevaardigd, onmid dellijk voor een massaal stakingsconflict geplaatst. Als men overdenkt hoe lang het „de stabiele landen" heeft gekost die kern te verwerven ziet men des te duidelijker, hoe ernstig de Franse situatie in werke lijkheid is. Hervatting van de arbeid, on der welke voorwaarden dan ook, vorming van een nieuwe groepering van partijen en optreden van een nieuwe regering kunnen slechts korte uitwerking doen gelden: zo dra ingrijpende maatregelen aan de orde komen zal het weer mis zijn en zullen al lerlei belangen elkaar opnieuw bestrijden. Zo laat de toestand zich aanzien. R. P. DJAKARTA (Aneta). De Nederlan der V. H. Damwijk, politie-inspecteur 2e klasse, is in Makassar, op doorreis naar Nieuw-Guniea, aangehouden. Bij controle door de havenpolitie bleek hij in het bezit te zijn van documenten, welke „waarde vol geacht werden voor het Indonesische leger" '-W-' - ROME (Reuter). De 51-jarige econo mische deskundige Guiseppe Pella heeft Donderdagavond de opdracht van de Itali aanse president Einaudi om te trachten een „zakenkabinet" te vormen, aanvaard. Pella is de derde die zal pogen een nieuwe Italiaanse regering te vormen. Peila is Christen-democraat. Zijn partij heeft, kort voor het verstrekken van de opdracht aan hem, besloten een zakenkabi net te steunen. Pella was in de afgelopen zes jaar minis ter van financiën, en minister voor begro tingszaken. Men verwacht, dat hij zal pogen een regering te vormen die, politiek ge sproken, geen scherpe belijningen te zien zal geven. De eerste taak, waarvoor een nieuwe Italiaanse regering zich gesteld zou zien, is het bij de volksvertegenwoordiging indie nen en doen behandelen van de begro tingen der verschillende ministeries. Dit is, DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S André Maurois: Hetgeen de mensen u het moei lijkst vergeven is het kwaad dat zij over u gesproken hebben. als gevolg van de politieke toestand, reeds geruime tijd vertraagd. Pella staat bekend als voorstander van een behoudende financiële politiek. Pella verklaarde later tegenover verslag gevers te hopen een regering met een tijde lijk karakter te kunnen vormen, om intus sen de politieke partijen in de gelegenheid te stellen het land een stabiel bewind te geven. Medegedeeld is, dat Pella Zaterdagavond een tweede onderhoud met president Einaudi zal hebben. Men verwacht, dat de kabinetsformateur dan definitief zal kun nen mededelen of hij al dan niet in staat is een nieuwe regering te vormen. ATHENE (Reuter). De gehele Griekse vloot, de Amerikaanse zesde vloot in de Middellandse Zee en Britse oorlogsschepen en vliegtuigen nemen aan de reddingswerk zaamheden deel bij de door aardschokken geteisterde Ionische eilanden. Griekenland heeft voorts talrijke vracht- en passagiers schepen en veerboten naar de geteisterde eilanden gezonden. De Amerikaanse zesde vloot staakte oefeningen op grote schaal, welke werden gehouden in vereniging met Britse marine- eenheden, die hun basis op Malta hebben. Gisteravond werd een hefschroefvliegtui- gendienst georganiseerd, voor het over brengen van bloedplasma en dringend be nodigde geneesmiddelen naar de geteister de eilanden. De commandant van de Britse torpedo- bootjager Daring" meldt uit de Ceplialo- niaanse havenstad Argostoli dat aldaar bijna vijftigduizend mensen geen eten of drinken hebben. De stad zelf is geheel ver woest. Er waren daar alleen 250 slacht offers, die door de oorlogsbodem zijn weg gevoerd. De commandant meldde voorts dat de opvarenden van de „Daring" het schip voelden trillen, toen dit de haven Argostoli naderde. Het wekte de indruk, alsof op grote afstand zeer krachtige dieptebommen tot ontploffing werden gebracht. Op Cephalonia zelf worden van tijd tot tijd nog aardschokken gevoeld. Er is een geheel dorp verdwenen. Dwars over het strand van het eiland verschijnen kloven en scheuren. Vele bewoners van dit eiland wierpen zich, bij het zien der reddings vaartuigen, in zee en zwommen de schepen tegemoet. Alhoewel reddingsschepen de voornaam ste, door de aardbevingen getroffen Ioni sche kuststeden hebben bezocht, was het, door het volledig verbroken zijn der ver bindingen, nog niet mogelijk ook een on derzoek in te stellen in het binnenland. Inzittenden van hefschroefvliegtuigen, op gestegen vanaf de ter hoogte van Argostoli liggende Amerikaanse zware kruiser 'Ba lein", melden dat er, naar schatting, 45.000 daklozen zijn. De Griekse regering heeft de juistheid van berichten ontkend, volgens welke eilanden geheel weg zouden zinken. „Er kunnen zich aardverschuivingen voordoen, doch wij verwachten niet dat gehele eilan den zullen wegzinken", aldus de verkla ring. Paniek Volgens Donderdagavond te Londen van de Amerikaanse kruiser „Salem" ontvan gen berichten, verkeerde de bevolking van het eiland Cephalonia in een paniekstem ming, daar zij vreesde dat het gehele eiland zou wegzinken. Volgens latere berichten zouden alleen in Argostoli en Lixouri op het eiland Ce phalonia vierhonderd lijken zijn geteld. Rondom Zante, de hoofdstad van het gelijknamige eiland woeden zes grote bran den. „Zij, die nog in de stad gebleven zijn, leven in een hel", meldde het Atheense nieuwsagentschap. Opvarenden van de Britse kruiser „Gamoia" hebben Griekse troepen bij het bestrijden van het vuur geholpen. Uit de puinhopen der voor drie kwart verwoeste stad zijn tachtig lijken geborgen. De helft der bewoners heeft de wijk genomen naar naburige heuvels. Zie ken en gewonden zijn door landingsvaar tuigen van de „Gandia" afgevoerd. Het dorp Sami op Cephalonia, zou geheel zijn verwoest, zo melden opvarenden van het daar hulp biedende Britse fregat „Wrangier". Driehonderd inwoners ervan zijn door een Grieks schip naar de haven stad Patras vervoerd. Hulp Koning Paul en Koningin Frederika van Griekenland zijn Donderdagmiddag, aan boord van het korvet „Propilitis", dat is afgeladen met voorraden, naar het geteis terde gebied vertrokken. Verscheidene Britse en Amerikaanse schepen, waaronder kruisers en een vliegdekschip, vertrokken hedenmorgen bij het aanbreken van de dag met voorraden uit een Malthese haven naar het rampgebied. President Einaudi van Italië heeft de Griekse minister-president, veldmaarschalk Papagos, verzocht hem een Griekse haven op te noemen, waarheen met voorraden be laden Italiaanse schepen, die voor vertrek gereed liggen, onverwijld zullen vertrek ken. Uit Genève wordt gemeld, dat de Liga van Rode-Kruisverenigingen op ruim twin tig Rode-Kruisinstanties in verschillende landen een dringend beroep heeft gedaan voor het op onbegrensde schaal beschik baar stellen van dekens en tenten en van beperkte hoeveelheden verdovende midde len en kleren. Een woordvoerder van het Israëlische leger heeft Donderdagavond te Tel Aviv medegedeeld, dat een Israëlisch vlootflot- tielje is ingeschakeld bij de hulpverlening aan de geteisterde Ionische eilanden. In Athene zijn in de afgelopen nacht op nieuw elf aardbevingen geregistreerd in het gebied van de zwaar getroffen Ionische eilanden. Blijkens de jongste berichten van Britse schepen, die deelnemen aan de hulp verlening, is de toestand op de eilanden nog zeer ernstig. Vrijdagochtend woedden nog hevige branden in de stad Zante, op het eiland van dezelfde naam. Vliegtuigen hebben levensmiddelen uit geworpen voor inwoners van het eiland, "die zijn geïsoleerd. Zes grote vrachtvliegtuigen van de Ame rikaanse luchtmacht zijn Vrijdagochtend uit West-Duitsland vertrokken naar Genève waar door het Rode Kruis beschikbaar ge stelde goederen zullen worden opgehaald. COLOMBO, (Reuter). In de afgelo pen twee dagen zijn bij de ongeregeldhe den op Ceylon 22 personen om het leven gekomen, aldus werd Vrijdag officieel te Colombo bekend gemaakt. Er moesten 175 burgers in het zieken huis worden behandeld. Veertig politie mannen werden gewond. De politie arresteerde volgens de be kendmaking 380 mensen. Vrijdag was het rustig in Colombo. Wel hielden militairen met machinegeweren nog de wacht op sleutelposities in de stad. Deze radiografisch overgebrachte foto toont hoe kleine boten overlevenden uit de ha venstad Argostoli op Cephalonia uit het oord van verschrikking wegvoeren. Deze zwaar getroffen plaats is inmiddels geheel verwoest. Het Nederlandse Rode Kruis zal op ver zoek van de Liga van Rode Kruisvereni gingen te Genève om hulpverlening aan de slachtoffers van de aardbeving op de Ioni sche eilanden 3000 dekens en voor 5000 gulden aan medicamenten op de snelst mogelijke wijze naar Griekenland zenden. Er is echter meer hulp nodig. Het Rode Kruis doet een dringend beroep op het Nederlandse volk bijdragen voor dit doel te storten op gironummer 777 van het Rode Kruis onder vermelding „Hulp aan Griekenland". Ook in ons land, nog onlangs zo zwaar getroffen, leeft mij mee met het in deze dagen zo zwaar getroffen Griekenland, men is de spontane hulpverlening uit Grieken land nog niet vergeten, toen aldaar de eer ste berichten over onze stormramp bekend werden en er in de Griekse bladen gehele foto-pagina's aan werden gewijd. De Griekse gezant in ons land, de heer N. G. Lely, heeft reeds van vele zijden, waaronder van verscheidene hoofden van diplomatieke missies in ons land, hartelijke bewijzen van deelneming ontvangen. De Griekse regering heeft een lijst be kend gemaakt van hetgeen voor de hulp verlening dringend nodig is. Vooreerst ten ten met een capaciteit van 10 en meer per sonen, kleding, lakens en dekens, verband middelen, bacteriedodende middelen, peni cilline, spalken voor been- en armfractu- ren, jodium, materialen voor de bouw van barakken, geprefabriceerde woningen, bed den, huisraad en kleding. Het Rode Kruis heeft besloten voor een bedrag van 20.000 aan bacteriedodende middelen naar Griekenland te zenden. De verzending hiervan en die van dekens zal nog vandaag geschieden. Het ministerie van Oorlog heeft daartoe een militair vliegtuig ter beschikking ge steld. SRINAGAR (Reuter). De nieuwe pre mier van Kasjmir, Baksji Ghoelam Mo hammed, heeft zijn kabinet samengesteld. Men verwacht, dat de nieuwe ministers Donderdagavond of Vrijdagochtend zullen worden beëedigd. Premier Baskji werd Zondag benoemd na het ontslag en de arrestatie van Sjeik Abdoellah, zijn voorganger. Tot op heden zijn bijna honderd personen aangehouden bij demonstraties tegen Baksji, doch de meesten zijn weer vrijgelaten. In Srinagar, de hoofdstad van Kasjmir, wordt hier en daar nog gestaakt. De politie van Kasjmir heeft Donderdag geschoten op betogers te Tral, 40 kilometer ten Oosten van Srinagar, die demonstreer den voor de afgezette Sjeik Abdoellah. Zij verklaarde, dat het vuur werd geopend, omdat de betogers haar aanvielen. De eerste-minister van Pakistan, Mo hammed All, heeft te Karatsji medege deeld, dat hij Zondag naar Delhi zal gaan om met zijn Indische collega, Nehroe, de toestand in Kasjmir te bespreken. CHEMNITZ (D.P.A.) Uit Oost-Duits- land komen nog steeds berichten binnen over langzaam-aan-acties, waarmede de arbeiders tegen de regering protesteren. Het blad van de S.E.D. in Chemnitz, de „Volksstimme" meldt, dat door gedeelte lijke stakingen in het gehele kolengebied de productie nog steeds vermindert. In de Karl Marx- en Karl Liebknecht-mijnen zouden grote groepen arbeiders tijdens de werktijd de mijnen verlaten (Van onze correspondent in Parijs) De stakingsbeweging grijpt nog steeds verder om zich heen Maandag zullen, uit solidariteit zo bijvoorbeeld ook geen kran- ten meer verschijnen maar de Fransen, die het improviseren in het bloed zit, slagen er eveneens iedere dag een beetje beter in zich bij deze, wat gewijzigde, levensomstandigheden aan te passen. Nie mand verliest er eigenlijk zijn goede humeur en liet is opmerkelijk dat er uit het hele land niet een noemenswaardig incident wordt gemeld, ofschoon het aantal stakers nu ruim vier millioen bedraagt en bijna iedere dag een nieuwe sector van het maat schappelijke leven wordt lam gelegd. In Parijs schijnt het nog het beste te luk ken in de chaos, waarin de stad zonder de normale verkeersmiddelen, zonder post en zonder vuilnisdiensten is gedompled, toch iets als een zekere orde te scheppen. Het aantal militaire vrachtauto's is in twee dagen van 300 tot ruim 1000 opgevoerd. Met krijt staat op de zijkanten geschreven welke richting zo'n wagen ongeveer op gaat. Men behoeft voor een rit niet te~ betalen en de soldaten zijn altijd wel bereid oudere dames en ook wel jongere even in hun armen te nemen om ze op zo'n nog al hoge truck te hijsen. Men ziet verder de onwaarschijnlijkste voertuigen, waaronder heel wat aapjes, met hoogbejaarde paardjes of ezeltjes er voor, en uitzonderlijk antieke taxi's, waarvan er verscheidene nog moeten hebben bijgedra gen om de slag aan de Marne te winnen, Parijs puffend en knallend doorkruisen. Door het aantal fietsers, dat eveneens zeer is toegenomen, doet Pai'ijs nu af en toe even denken aan een Hollandse stad. Van haar kant heeft de P.T.T. speciale bui-eaux geopend voor vrijwilligers, die tegen vergoeding de brieven willen be stellen, die nu bij millioenen in zakken op de verschillende stations liggen opgetast. In Dyon heeft de eei-ste postbestelling door Franse soldaten plaats gevonden. Maar in Parijs schijnt de regering tot dit middel nog niet te willen ovei-gaan, uit vrees blijkbaar voor botsingen tussen militairen en stakers. De directeur van de Parijse reinigingsdien sten moet zich dezer dagen met succes tot zijn collega's van de divei-se Parijse gevan genissen hebben gewend. Zo zagen wij gisteren tenminste een viertal mannen in gevangeniskleding onder bewaking van een politieagent, die een karabijn voor de boi-st hield, de boordevolle asemmers in de vuil niswagen legen. Nu ook de doodgravers nog altijd blijven staken, zijn gisteren, na ruim een week, de eerste lijken door Rode Kruis- soldaten ter aarde besteld. Parijs past zich aan Men kan zeggen dat Parijs zo zoetjes aan de chaos begint te wennen en zich met een zekere berusting zelfs in de wanorde instal leert. Als een onpartijdig toeschouwer slaat de Pai'jjzenaar de strijd tussen de arbeiders en de regering gade en hij wacht nu maar af hoe lang dit alles nog duren moet.. De regering schijnt er intussen nog steeds op te hopen dat de stakers uit zich zelf de hoofden wel zullen buigen, maar niets wat daar voorlopig nog op wijst. Premier Laniel blijft op het standpunt staan dat hij zonder convocatie van het parlement de toestand cp den duur toch wel meester zal kunnen worden* Daax-entegen zou, onder pressie van de Katholieke ministers, de regering mogelijk wel een tegemoetkomend gebaar willen maken door tegen ongeveer half September de zogenaamde hoge commissie voor de contractuele ai'beidsovex'eenkom- sten bijeen te roepen. Dit zou betekenen zo neemt men in politieke kringen aan dat het kabinet desnoods bereid zou zijn een algemene loonsverhoging toe te staan, hoewel haar economisch sanex-ingsplan daar zeker direct door zou worden onder mijnd. Door een loonsvex-hoging zouden uiteraax'd ook dix-ect de prijzen opnieuw nog stei'ker stijgen en een devaluatie zal dan wel onvermijdelijk zijn. Onvergeeflijke fout In politieke kringen ziet men het in het algemeen zo dat het hervormingsplan van de minister van Financiën, Edgar Faurc, onmiskenbare verdiensten heeft en op lan gere termijn zeer waarschijnlijk, en niet in de laatste plaats in het belang der arbei ders, tot het beoogde doel: een overwinning op de inflatie, zou kunnen leiden. Laniel heeft echter de onvergeeflijke tactische fout begaan door, als eerste stap op deze weg, een verhoging van de pensioengerechtigde leeftijden van een kleine groep van ambte naren voor te stellen. Daarmee heeft hij de schijn gewekt een beleid te willen voeren dat zich tegen de sociale veroveringen der arbeidersklasse richt. Hoe redelijk deze niaati-egel, in gro ter vei'band, ook wezen moge, de regering zou zeker verstandiger gehandeld hebben door eerst een offer te eisen van die bevol kingsgroepen, die zo'n offer gemakkelijker hadden kunnen brengen De blaam van een reactionair en een vijand der arbeiders te zijn, hadden de vakbonden dan minder gemakkelijk op hem kunnen werpen. Deze tactische fout di'eigt zo dus vermoedelijk zo niet het kabinet dan toch zijn politiek fataal te zullen wor den. En dat is te ernstiger omdat de weg, die het kabinet-Laniel had ingeslagen, zeker de enige leek, die tot het beoogde doel had kunnerf leiden. Zonder een doelbewuste hervorming van de Staat en een rechtvaar dige verdeling der lasten, en vooi-al een stabilisatie van de prijzen en de lonen, zal Franki'ijk nimmer uit de diepe impasse kunnen komen, waai-in het sedert de oorlog is geraakt. Reuter meldt dat de Parijse ziekenhuizen tengevolge van de spoorwegstaking een tekort aan bloed krijgen. In een commu niqué werd gezegd, dat men dagelijks 200 liter bloed en 100 liter bloedplasma nodig heeft. Aan donox-s, die de laatste drie maan den geen bloed hebben afgestaan, werd verzocht, zich Vrijdagochtend bij het dichtstbij-gelegen ziekenhuis te melden. Ten gevolge van de stakingen in Frank rijk hebben tah'ijke Engelsen, die van plan waren hun vacantie in Frankrijk door te brengen, daax-van afgezien en kamers ge reserveerd in hotels aan de Belgische kust. Premier Laniel heeft Donderdag aange kondigd, dat de ax-beiders bij het openbare vervoer, die weigeren het bevel om het werk te hervatten op te volgen, prompt zullen wox-den vervolgd. Ofschoon de gevol gen van deze vastbei'aden houding de eer ste dagen niet merkbaar zullen zijn, ver wacht men toch, dat op den duur de alge mene opinie ten gunste van de regering zal omzwaaien, aldus voegt Reuter hier aan toe. Calais is van Parijs en de omx-ingende steden afgesneden. Hoewel in de winkels voldoende te koop is, krijgen veel huis vrouwen te kampen met geldgebrek. Veel ai'beidex's, die 3 a 4000 fi-anc per week ver dienen, zijn afhankelijk van maandelijkse x-egeringstoeslagen, die gewoonlijk in het midden van de maand via de posterijen be schikbaar komen. Door de staking is de be taling ex-van echter opgehouden. P.T.T.- personeel dat Donderdag vergaderde ter bespreking van de staking, werd belegerd door groepen vx-ouwen, die aandrongen op hervatting van de werkzaamheden. Hedenmox'gen is na een ziekteperiode van veertien dagen in zijn woning te Am sterdam op 76-jarige leeftijd overleden de directeur van het hoofdstedelijk theater Carré, de heer Alex Wunnink. (Van hedenmorgen 7 uur) weers- tu C VS v~ w c. S w P S2c 'oestand 11 =3 O +3 ZS Helsinki onbewoik N 2 24 0 Oslo licht bew. windstil 23 0 Kopenhagen half bew. ZZO 8 21 0 Amsterdam licht bew. Z 2 24 0 Edinburgh zwaar bew ZW 1 19 0,1 Londen licht bew. ZZW 2 25 0 Luxemburg licht bew. NO 6 29 0 Parijs zwaar bew. windstil 28 0 Bordeaux onbewolkt windstil 29 0 Grenoble zwaar bew. windstil 30 0 Nice licht bew. NNO 1 28 0 Genève half bew. windstil 32 0 Zürich nevel windstil 32 0 Loeax-no zwaar bew. ZZO 1 29 0 Bex-lijn half bew. OZO 4 29 0 Frankfort ne.vel windstil 32 3 München nevel windstil 27 0 Wenen licht bew. windstil 27 0 Innsbruck licht bew. windstil 31 0 Rome onbewolkt NNO 2 31 0 '1 Maximum temp. gisteren: neerslag laatste 24 u. WARMER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond, opge maakt om 10 uur: Droog, vrij zonnig en warm tot zeer warm weer. Zwakke tot matige Zuide lijke tot Zuid-Oostelijke wind. 15 Augustus Zon op 5.23 uur, onder 20.05 uur. Maan op 11.53 uur. onder 21.20 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 14 Augustus Hoog water: 6.15 en 18.36 uur. Laag water: 2.06 en 14.16 uur. Zaterdag 15 Augustus Hoog water: 6.44 en 19.04 uur. Laag water: 2.35 en 14.44 uur.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 1