Pasja van Marrakesj wil de Sultan laten afzetten Scherpe critiek in Engeland op verklaring der 16 landen I Wereldnieuws PANDA EN DE GROEI-STRALEN Intriges in Marokko Fransen proberen munt te slaan uit manoeuvres tegen anti-Franse Sultan Tracteer Uzelf in Uw vacantie Men wenst geen uitbreiding van de strijd in Korea tot Chinees gebied De radio geeft Zaterdag Zcch ió Uet zo V.J Doe eens alles anders, beter, feestelijker! Rook eens een extra- fijne Virginia: OP IEDERS LIP! De nieuwe „Photon" maakte zijn eerste passagiersvlucht Verzending van zeepost GAAT U MET VACANTIE? P.T.T. verzoekt geen post naar Frankrijk te zenden Nederlandse automaten weigeren Belgische halve francs Prijzen voor litteratuur en beeldende kunst Sam de Wolff 75 jaar Honderdjarige in Poortvliet Juridische misvattingen VRIJDAG 14 AUGUSTUS 1953 PARIJS (Reuter) De Franse resident- generaal in Marokko, generaal Guillaume, is Vrijdag per vliegtuig in Rabat terugge keerd. Hij heeft van de Franse regering op dracht gekregen, al het mogelijke te doen, om een burgeroorlog in Marokko te voor komen. Het verzoek om hulp, dat de Sultan van Marokko Donderdag tot de Franse regering richtte, wordt welwillend door Frankrijk overwogen. Men vergeet daar echter niet, dat de houding van de Sultan in de jaren na de laatste oorlog niet altijd even vrien delijk is geweest. Ofschoon de Fransen ern stig zullen trachten een overhaaste daad door de tegenstander van de Sultan, de Pasja van Marrakesj, te voorkomen, zijn zij niet bereid, de Sultan onvoorwaardelijk te helpen. Bovendien bestaan er langdurige en betrouwbare vriendschapsbanden tussen Frankrijk en de Pasja. De Pasja van Marrakesj verklaarde Woensdagavond nog: ,,Het is te laat. Ik kan de gebeurtenissen niet meer tegenhouden. Ik ben een soldaat, en daar ben ik trots op. Ik zal niet terugtrekken, wat er ook ge beurt." Donderdagavond zijn een honderdtal Pasjas, Kaids en notabelen uit aile delen van Marokko bijeengekomen op het paleis van de Pasja van Marrakesj. De Pasja deelde de aanwezigen mede, dat er een be langrijke beslissing betreffende Marokko was genomen, die hun hedenmorgen in een openbaar communiqué zal worden bekend gemaakt. Vervolgens werd in de Moskee een bidstonde gehouden, waarbij de Pasja en het hoofd van de belangrijkste religieuze broederschap in Marokko, El Kittani, aan wezig waren. Ofschoon de Pasja van Marrakesj zich niet over de beslissing wilde uitlaten, meent men te weten, dat een neef van de Sultan, Moelay Mohammed Ben Arafa, tot Sultan van Marokko zal worden uitgeroepen. Generaal Guillaume heeft gisteren een onderhoud gehad met de Sultan van Marokko, in het door Franse en Marok kaanse troepen bewaakte paleis van de Sultan. Volgens een vertegenwoordiger te Parijs van de Istiqlal (De Marokkaanse onafhan kelijkheidsbeweging), heeft de Franse regering gebruik gemaakt van de verzwakte positie van de Sultan om hem een ultima tum te overhandigen. De woordvoerder van ce Istiqlal zeide, dat generaal Guillaume Donderdag naar het paleis van de Sultan is gegaan om drie dingen te eisen: De Sultan zou zijn zegel moeten hechten aan hervormingsstatuten (de Sultan heeft meer dan een jaar lang geweigerd zijn goedkeuring te geven aan een aantal door Frankrijk geïnspireerde democratische her vormingen). Een verklaring van de Sultan, dat de UNO niet bevoegd is om het Marokkaanse vraagstuk te behandelen. Ondertekening door de Sultan van een wet, waarbij de rechtsmacht wordt overge- dragen aan zijn groot-vizier, El Mokri. Volgens de woordvoerder van de Istiqlal zal de ongeveer 70-jarige Moelay Moham med Ben Arafa Vrijdagochtend in de grote Moskee van Marrakesj tot Sultan uitge roepen worden. Moelay Mohammed zou volgens de woordvoerder een werktuig zijn in handen van de Pasja van Marrakesj. „Een ding is zeker," aldus de woordvoerder, „het ergste moet nog komen." Pasja pro-Frans A.F.P. merkt op, dat de Pasja van Marra kesj steeds uiting heeft gegeven aan zijn Fransgezinde gevoelsen en voortdurend de handelwijze van de Istiqlal, de nationalis tische beweging, heeft veroordeeld en de Sultan een werktuig van de Istiqlal heeft genoemd. Hij geniet een zekere populariteit en heeft meer dan 300 Kaids aan zijn zijde. Naar verluidt, zou de Sultan Dondex-dag- avond inderdaad een aantal hervonnings- statuten hebben goedgekeurd. Men vreest evenwel, dat dit gebaar van de Sultan te laat is gekomen, gezien de houding die de oppositiebeweging heeft aangenomen, aldus A.F.P. De Aziatisch-Afrikaanse groep in de UNO heeft Donderdagavond de vooi*zitter van de Algemene Vergadering, Lester Peai'son, verzocht, zijn invloed bij de Franse regering aan te wenden om de uitvoering van een „plan" te verhinderen, dat volgens de gi-oep is beraamd, om de Sultan van Marokko af te zetten. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Chief ïölfip De béste sigaret voor Uw gezondheid c MORGEN BALLONNENWEDSTRIJD Zaterdagmiddag zullen op drie plaatsen in Nederland ballonnen opstijgen. De bal loncommandanten hebben opdracht zoveel mogelijk landingen te maken in steden of dorpen, waarvan de eerste letter van de naam dezelfde is als die van de startplaats. In het Olympisch Stadion te Amsterdam gaat de 77-jarige ballonvaarder Cormier (Frankrijk) de lucht in, in Eenrum een ballon met mevrouw N. Boesman en de Belg A. van de Bemden, en in Tegelen de Zwitser G. Eberhardt. De Afsluitdijk wordt de laatste dagen onveilig gemaakt door myriaden muggen, die het de automobilist en motorrijders en fietsers danig lastig maken. Wielrijders, die het muggengebied passeren, hebben het gelaat zoveel mogelijk beschermd. Filmacteur Paul Kemp overleden BAD GODESBERG (D.P.A.) De be kende Duitse filmacteur Paul Kemp is Donderdagmiddag in de leeftijd van 57 jaar in Bad Godesberg overleden. Kemp heeft in meer dan 100 films een rol ver vuld. Hij stierf onverwacht aan acute blin dedarmontsteking. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Gewijde muziek. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 8.25 Hoogmis. 10.00 Platen. 10.15 Voor de kleuters. 10.30 Kamerorkest. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Kamerkoor. 12.00 An gelus. 12.03 Platen. 12.30 Land- en tuinbouw- mededelingen. 12.33 Platen. 12.55 Zonnewij zer. 13.00 Nieuws. 13.20 Platen. 13.30 Amu sementsmuziek. 14.00 Boekbespreking 14.10 Platen. 14.30 Radio Philharmonisch Orkest. 15.00 Kroniek van Letteren en Kunsten. 15.40 Platen. 16.30 De Schoonheid van het Gre goriaans. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Zang. 18.15 Journalistiek weekoverz. 18.25 Lichte muziek. 18.45 Buitenlandse correspondenties. 19.00 Nieuws. 19.10 Platen. 19.20 Vraagge sprekken. 19.30 Platen. 20.25 De gewone man. 20.30 Lichtbaken. 20.50 Platen. 20.55 Cause rie. 21.00 Lichte muziek. 21.35 Actualiteiten. 21.45 Platen. 22.40 Wij luiden de Zondag in! 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.22—24.00 Platen. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.13 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 9.40 Platen. 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, causerie. 10.05 Mor genwijding. 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven. 11.05 Platen. 11.40 Fluit en piano. 12.00 Platen. 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12.33 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Dansmuziek. 13.50 Radioweek- journaal. 14.20 Roemeens orkest. 14.50 Mu- ziekcauserie. 15.10 Gronings programma. 15.40 Van de wieg tot het graf, causerie. 16.00 Re sidentie-orkest. 16.40 Sportpraatje. 17.00 Pla ten. 17.30 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws, en commentaar. 18.20 Accordeonorkest. 18.40 Platen. 19.00 Artistieke Staalkaart. 19.30 Passepartout, causerie. 19.40 Het Oude Tes tament in deze tijd, causerie. 19.55 Deze week, causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 De ster ken voor de zwakken. 20.15 Cabaret. 21.05 Socialistisch commentaar. 21.20 Symphonisch orkest en solist. 22.00 Mijn zwagerin zaken, hoorspel. 22.20 Platen. 22.30 Prome nade-orkest. en klein koor en solist. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Platen. 12.15 Operettemuziek. 12.25 Poolse volksdansen. 12.45 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 13.30 Voor de solda ten. 14.00 Operamuziek. 15.40 Weense mu ziek. 16.00 Operamuziek. (17.00 Nieuws). 18.00 Godsdienstig halfuur. 18.30 Platen. 18.50 Operamuziek. 20.00 Nieuws. 20.40 Platen. 21.00 Operamuziek. 22.20 Nieuws 22.3024.00 Dansmuziek. BBC 6 17.0017.15 Engelse les voor beginnelin gen. (Op 224, 42, 31 en 25 m.L 22.00—22.30 Nieuws. Spiegel van de week. Sportjournaal. (Op 224 en 49 m.). De nieuwe K.L.M.-Super Cpnstellation „Photon" heeft gisteren een vlucht ge maakt van Schiphol naar Kopenhagen. Aan boord waren de Haagse bloemenkoningin met haar twee bloemenprinsessen en een vijftigtal Nederlandse en Belgische ver- tegenwoordigers van pers, film en radio. Het gezelschap werd op het vliegveld Kastrup begroet door de Nederlandse ge zant in Denemarken, de heer G. P. Luden, een vertegenwoordiger van de Deense re gering en door de Deense schoonheids koningin. De beide „koninginnen" en haar hof dames namen in een open auto plaats. Voorafgegaan door motorpolitie en ge volgd door twee autobussèn met de overige leden van het gezelschap reden zij naar het stadhuis van Kopenhagen waar de eer ste burgemeester, de heer H. P. Sörensen de gasten verwelkomde. De Deense Vereniging voor Vreemde lingenverkeer heeft daarna in het Tivoli restaurant een lunch aangeboden, waarbij over en weer zeer vriendelijke wooiden zijn gezegd. De vereniging liet de gasten des midddags met autobussen een tocht oor Kopenhagen maken. Omstreeks half acht des avonds is de „Photon" met het gezel schap vertrokken. Binnen de twee uur was men op Schiphol terug. Het was de eerste passagiex-svlucht van dit nieuwe toestel De Super Costellation, die tachtig toe risten kan vervoeren, zal nu worden ge bruikt op de routes over het Noordelijk deel van de Atlantische Oceaan. Bij het ingaan van de winterdienstregeling zullen deze toestellen ook gaan vliegen op Johan nesburg, Tokio en Curagao. Met de volgende schepen kan zeepost worden vex-zonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan tussen haakjes achter de naam van het schip vermeldt. Naar Indonesië en Nieuw Guinea: m.s. „Willem Ruys" (17 Aug.); naar de Ned. Antillen: m.s. „Sarpedon" (17 Aug.); naar Suriname: m.s. „Nestox-" (19 Aug.); naar Zuid- en Z.W. Afrika: m.s. „Arundel Castle" (15 Aug.); naar Canada: s.s.,„Maas- dam" (15 Aug.) en m.s. „Noordam" (20 Aug.); naar Zuid-Amerika: s.s. ..Highland Chieftain" (18 Aug.) en s.s. „Pi'esidente Perön" (15 Aug.); naar Australië en Nieuw Zeeland via Engeland 15 Aug. Wij verzoeken onze weekabonnés. die met vacantie gaan het abonnements geld vooruit aan de bezorger te vol doen. DE ADMINISTRATIE De directeur-generaal van de PTT deelt mede, dat het niet meer mogelijk is brief en pakketpost per trein naar Frankrijk te zenden en dat de post per vliegtuig te Parijs niet meer kan worden gelost. Aangezien ter post bezorging van brief- en pakketpost voor Frankrijk derhalve thans geen zin meer heeft, verzoekt de directeur-generaal van PTT dringend teneinde ophoping op de Nederlandse kantoren en stagnatie in de dienstuitvoering te voorkomen tot nader order geen post en postpakketten voor Frankrijk meer ter post te bezorgen. (Van onze correspondent in Londen) De publieke opinie in Engeland is aller minst gerustgesteld door de sussende uit leg van officiële zijde over de passage in de verklaring van zestien landen (ook Ne derland) die Zuid-Korea te hulp zijn ge sneld waarin voorspeld wordt dat bij een hervatting van de strijd door de Noorde lijken het waarschijnlijk onmogelijk zal zijn om de vijandelijkheden tot Korea te beperken. Van regeringszijde wordt opgemerkt dat deze verklaring niet meer dan een moge lijkheid oppert en tot niets verbindt. In het jongste Korea-debat, juist voordat het Lagerhuis met zomervacantie ging, heeft kanselier Butler met de meeste nadruk verklaard dat dc Britse politiek onveran derd is. Sinds 1950 hebben zowel de La- bour-regering als de conservatieve rege ring zich altijd uitgesproken tégen uitbrei ding van de strijd buiten Korea. De pu blieke opinie in Engeland is zeker na de wapenstilstand unaniem tegen eventuele uitbreiding van het front tot het Chinese vasteland. De nieuwe verklaring, die reeds afge legd was vóór het debat, maar die volgens afspraak toen nog niet mocht worden be kend gemaakt, wordt in publieke kringen en in de pers van elke richting echter op gevat als een halve belofte jegens Ameri ka tot steun van een nieuwe strategie als de Noordelijken de oorlog zouden hervat ten. Men is bovendien nog meer ongerust over de steun, die Dulles aan Syngman Rhee heeft toegezegd voor het geval de .laatste de wapenstilstand zou verbreken. De beide standpunten acht men in flagran te tegenstelling. Ook wordt de verklaring over Korea gecritiseerd omdat zij, zeker wat Engeland aangaat, een hol dreigement is, hetgeen in de internationale politiek zoals het verleden bewezen heeft meer dan gevaarlijk is. De „Times", die eveneens tegen het dub belzinnige deel der verklaring protesteert, noemt in dit verband de Britse capitulatie Kwartjes-automaten voor sigaretten en snoepgoed in de Belgisch-Nederlandse grensstreek zijn, zoals bericht is, de laat ste tijd herhaaldelijk leeggehaald met be hulp van de kort geleden in België in om loop gebrachte nieuwe muntstukjes van een halve franc. Deze muntjes zijn even groot en dik als onze Nederlandse kwart jes, zij hebben echter geen ribbels op de zijkant en zijn uitgevoerd in een roodko peren legering met als beeldenaar een mijnwerkerskop met mijnlamp. Gebleken is dat het trucje alleen op automaten van buitenlands fabrikaat en op slecht herstel de vooroorlogse Nederlandse automaten kan worden toegepast. Bij een proef met het Belgische munstukje op een aantal automaten alle van Nederlands fabrikaat gaven alle de halve franc terug. Er zijn echter vrij veel automaten van twee Deen se fabrieken in ons land geïmporteerd. Winkeliers in het Zuiden van ons land, die Nederlandse automaten gebruiken zijn niet door het misbruik met de Belgische munten benadeeld. in Abadan als voorbeeld, waar Engeland met wapens kletterde, doch niet van plan was ze werkelijk te gebruiken, hetgeen de Britse positie verzwakte. Misschien heeft de verklaring indruk op de communisten gemaakt, maar Amerika's vrienden zijn er door misleid. De ongeluk kige formulering over wat er zou kunnen gebeuren, betekent een nieuw argument voor degenen in Amerika, die altijd geloof den dat alleen uitbreiding van de strijd een oplossing in Korea zou kunnen bren gen. De Times beschuldigt de regering er van dat zij steun heeft verleend aan iets waarin zij zelf niet gelooft. Was het nodig om in de kaart te spelen van de communisten, die er op uit zijn om tweedracht te zaaien? Toen de verklaring wex-d voorbereid heeft de Britse regering informeel uitdruk king gegeven aan haar reserve. Waarom zo vraagt de Times er dan in toege stemd? De oppositie beschuldigt de regering er van dat zij het parlement heeft misleid. Zonder de afspraak te schenden dat de verklaring niet vóór 8 Augustus mocht worden gepubliceerd, had de x-egering, zo betoogt men in Labourkringen, er op kun nen zinspelen dat zij bij een hervatting van de strijd uitbreiding er van tot buiten Korea waarschijnlijk achtte. Er is weinig twijfel aan, zo luidt de al gemene opvatting, dat de regering ge zwicht is voor Amerikaanse druk, ook al was de gebrandmerkte passage slechts als px-opaganda bedoeld. Het Nederlandse Kunstenaarscomité voor Vrede heeft een openbare prijsvraag uitgeschreven op het gebied van littera tuur en beeldende kunst. Er zijn vier eerste prijzen van 250 en vier tweede prijzen van 100, respectieve lijk voor een tekst voor een cantate, een kort verhaal, een legpenning en een teke ning of grafisch werk. De inzending zal voor 1 Januari 1954 moeten geschieden, de uitslag wordt uiterlijk 1 Maart daaropvol gend bekendgemaakt. De heer Sam de Wolff, een zeer bekende figuur in de socialistische beweging in ons land, heeft Donderdag zijn 75ste verjaar dag gevierd. De heer De Wolff is redacteur van de Socialistische Gids en bestuurslid van de Nederlandse Zionistenbond geweest. Hij heeft de organisatie van socialistische Zionisten in Nederland opgericht en was redacteur van het maandblad van deze organisatie. Voorts is hij privaatdocent in de conjunctuurleer geweest aan de Am sterdamse gemeente-univei-siteit. Tijdens zijn verblijf in Israel heeft hij hierin ook gedoceerd aan de universiteit te Tel Aviv. Tijdens de bezetting heeft de heer De Wolff een Hebreeuws woordenboek ver taald. In 1943 werd hij naar Westerbork gedeporteerd en in begin 1944 naar Bcr- gen-Belsen. In Juli 1944 werd hij tegen Duitse krijgsgevangenen uitgewisseld. Hij heeft daarna twee jaar in Israel gewoond. 60. Met grote ogen staarde de inspecteur naar de bandiet, die in het huis bekneld was. „Grote grutten", mompelde hij, „hoe is dat mogelijk?!" „Hij lag achter ons te slapen, toen Jolliepop en ik de groeistraler hadden aangezet en ons weer tot normale grootte lieten stralen", verklaarde Panda. „Zodoende groeide hij ongemerkt mee. We merkten het pas, toen wij hem buiten om hulp hoorden roepen; toen was zijn hoofd al door het raam naar buiten gegroeid en zat hij met zijn hals klem in het raam kozijn!'' „Maar in deze.eh.grootte kan ik hem nooit arresteren!", riep de in specteur. „Help!", kermde Koos de Kraker, „ik slik! Dit huis is nauwer dan een dwang buis''. „Ik zal je wel even laten krimpen, lot je weer wat lucht kan krijgen", zei Panda, de groeistraler op de in hel nauw gebrachte bandiet richtend, „doe ik het zo goed, professor: rode knop indrukken en groene pal naar rechts?" „Juist m'n jon gen", zei professor Kalker goedkeurend, „aldus verkrijgt men de reducerende anti- groeistralen, die het object doen verklei nen". Onder invloed van de anli-groeislra- Ic.n, slonk de bandiet weer ineen als een doorgeprikte ballon. „Genoeg!", zei de ge leerde, thans hebben we weer een boef op cel-formaat!" „En we zullen hem er maar meteen in passen", riep de inspecteur, naar het raam lopend, „in naam der Wet, je bent mijn arrestant!" Tegenspraak. De Egyptische vice-premier, luitenant-kolonel Gamal Abdel Nasser, heeft Donderdag berichten, volgens welke het Egyptische „comité van de revolutie" zou hebben besloten de on derhandelingen met Engeland af te breken, officieel tegengesproken. Gevaar. Het stoffelijk overschot van de vorig jaar verongelukte Franse grot onderzoeker Marcel Loubens zal op de bodem van de grot van Pierre Saint Martin blijven liggen. De expeditie, die er nu is afgedaald, zou het naar boven brengen, maar men acht de gevaren, verbonden aan het ophalen van het lijk, te groot. Oer (al) fiets. Volgens radio-Moskou is de fiets 150 jaar geleden uitgevonden door de Russische lijfeigene Artamonof, die in het gebied van de Oeral woonde. Ex-Koningin. De Egyptische regering heeft het verzoek van ex-Koningin Nar- riman om een toelage afgewezen, omdat ex-Koning Fax'oek een volledige bi'uids- schat van 10.000 Egyptische ponden (100.000 gulden) betaalde en het huwe lijkscontract geen extra-toelage beloof de, aldus heeft een Egyptische rege ringswoordvoerder te Cairo meegedeeld. Narriman zal echter wel haar gax-derobe, die in verscheidene paleizen in Cairo en Alexandrië was achtergebleven toen het Koninklijk Paar in ballingschap ging, terugkrijgen. Hondenvoer. Volgens inlichtingen uit Oost- Berlijn, die door het West-Duitse pers- bui-eau D.P.A. als betrouwbaar bestem peld worden, zou reeds materiaal ge reed gemaakt zijn voor een door de Oost-Duitse radio en pers te voeren campagne om het te doen voorkomen alsof in West-Berlijn uitgereikte voed selpakketten paaixlevlees bevatten, dat oorspronkelijk als hondenvlees bedoeld was. Functionarissen van de „Socialis tische Eenheidspartij (S.E.D.) zouden opdracht gekregen hebben om in West- Berlijn pakketten te gaan halen voor gebruik ten dienste van deze campagne. Schuld. De Poolse regering heeft Woens dag bekendgemaakt, dat de belasting schuld over het jaar 1952 van boeren, die ernstig zijn getroffen door „natuur rampen", ziekte of „vex-mindering van veestapel" mogelijk zal worden ge schrapt, als de belasting voor het jaar 1953 volledig wordt betaald. Censuur. De Sovjet-autoriteiten hebben 140 ambtenaren van hun censuurbureau op het Zuidelijk spoorwegstation te Wenen ontslag aangezegd. Het bux'eau is reeds gesloten als gevolg van het Rus sische besluit om de censuur in de Sov jet-bezettingszone van Oostenrijk op te 'heffen. Oostenrijkse politici verwachten algemeen, dat de Sovjet-autoriteiten zich nu ook niet langer zullen verzetten tegen pogingen van de Westelijke geal lieerden, begonnen in 1947 om de cen- trale geallieerde censuur in Oostenrijk op te heffen. Vrijdag zal deze kwestie in de geallieerde bezettingsraad ter sprake komen. Niet economisch. Sir John Harding, chef van de Britse generale staf, heeft Don derdag verklaard, dat Engeland niet zoals de V.S. een kanon voor het af vuren van atoomgranaten zal invoeren. „Wij zijn er niet van ovexduigd, dat het kanon de meest economische methode is om het beschikbare atoommateriaal in een oorlog te gebruiken." Sir John Har ding zeide, het geleide projectiel te ver_ kiezen. Internationaal. Op de laatste dag van het internationale congres van kernphysici te Oslo hebben de afgevaax-digden met algemene stemmen een voorstel van het hoofd van de Noorse staf bij het Nedex-- lands-Noorse atoominstituut te Kjeller, dr. Gunnar Randers, aanvaax'd, dat be oogt te komen tot de oprichting van een Internationaal Genootschap voor atoom energie. Kinderverlamming. Sinds het begin van het jaar zijn in Zweden per maand 60 gevallen van kindexwerlamming gecon- stateex-d. Dit is 76 procent meer dan normaal. Het aantal sterfgevallen be draagt tot dusver 8. In het gehucht Strijenham in Poortvliet op Tholen vierde de weduwe H. C. Kop- penhol-Grijs Donderdag haar honderdste verjaardag. Zij heeft ongeveer driehonderd klein- en achter-kleinkinderen. Haar in Nederland wonende kinderen waren gis teren naar Poortvliet gekomen. De oudste is 75 en de jongste 54 jaar. Enige kinderen wonen in Amerika en in de Belgische Congo. Burgemeester W. J. van Doorn van Poortvliet en de Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland kwamen de jarige gelukwensen. De honderdjarige is drie keer geëvacu eerd geweest wegens overstromingen. 'N nummer 782 van zijn „Ideeën" heeft Multatuli een aardig voorbeeld aange haald van een juridische misvatting, welke tot voor een eeuw bij het volk algemeen gangbaar was, doch waarvan ons niet be kend is of daarvan momenteel nog levende resten worden aangetroffen. Multatuli dan, van het destijds in ons vaderland zeer verbreide volksgeloof dat de wet zou verbieden een verdronken man geheel op het droge te halen vóórdat de bevoegde macht ter plaatse is verschenen. Ook meende men een eeuw geleden nog, dat een uit het water ge trokken lijk tenminste met de voetzolen in het water moest blijven liggen. Een soortgelijk geloof bestond eveneens ten aanzien van ongelukkigen die zich verhan gen hadden, met dit noodlottige gevolg dat verscheidene van hen wellicht door een doelmatige behandeling het leven hadden kunnen behouden, indien de bezwijmden tijdig uit de wurgende strop waren losge sneden. Maar inplaats daarvan werd eerst de politie gehaald, overeenkomstig de wet zo meende men althans. En kwam de politie ter plaatse, dan was de dood natuur lijk reeds lang ingetreden. De schrijver waaraan we hier refereren, verhaalt dat er in zekere streek zö hals starrig aan deze ingebeelde rechtsregel werd vastgehouden en met zulke betreu renswaardige gevolgen, dat er van de kan sel pogingen werden aangewend de bevol king tot andere gedachten te brengen. Zelfs "N werden speciale lezingen voor dit doel ge organiseerd, doch alles was vergeefs. Nu is deze eigenzinnigheid der bevolking op zichzelf minder merkwaardig dan de bron, waaruit zij deze rechtsregel putte. Immers, onze lezers zullen zich herinneren dat het in de middeleeuwen lange tijd ver boden is geweest drenkelingen uit het wa ter te trekken buiten aanwezigheid van de bevoegde macht. Het Groot-Privilege van 1477 heeft hieraan een ein de gemaakt en verleende een ieder het recht drenkelingen uit het water te trekken, hetzij levend of dood. „Maar, zo staat er, indien hij doodt bevonden wordt, soo sal men hem weder metten voeten in 't water leggen". Ten tijde van Multatuli ivas dit reeds vier eeuwen geleden, maar desondanks bleef deze rechtsregel door alle honderden van jaren in het bewustzijn van het volk voortleven. Zijn van dergelijke verouderde rechtsop vattingen ook thans nog resten levend? Wij menen van wel. Want menen vele lezers en lezeressen niet dat de vrouw, indien zij haar man ontvlucht, door de politie naar de echtelijke woning kan worden terug gebracht? (Wanneer u deze mening niet bent toegedaan, behoort u tot de uitzonde ringen die de regel bevestigen). Welnu, ook dit is een juridische misvatting. Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 2