Saba, een fris groen eiland waar men aan de weg timmert „Indonesische staat leeft boven draagkracht van gemeenschap" Castella-VaatwK Uitgaan in Haarlem Een Eeuw geleden Onder palmen en passaat Vroeger profiteerden boekaniers van zijn ongenaakbare kust Mr. Sjafruddin: „Méér productiebronnen en buitenlandse steun" blinkender vaat en zachtere handen! 'Toe is het ontstaand J VRIJDAG 14 AUGUSTUS 1953 Utrechtse Opera in critieke situatie Twee slopers ernstig door vallend puin gewond Baadster miste geld VERSLAG JAVASCHE BANK 1952-1953 Kerkelijk Nieuws „Sterna" naar Salvador Ruimer termijn tussen oproeping en opkomst van dienstplichtigen Dit woord: HONDSDAGEN V! Portemonnaie gestolen Colportage van „Alarm" wordt voortgezet In Juni daalden de consumptieve uitgaven Perón laat Rudel naar Duitsland vertrekken Uit de Opregte Haarlemsche Courant van 14 Augustus 1853 Zo moet het honderden jaren geleden ook gegaan zijn: een tweemaster ligt voor anker in de baai voor Philipsburg op St. Maarten. Het is één uur 's nachts en een roeibootje brengt mij aan boord. De maan is al onder, maar de sterren zijn zo helder, dat men toch de contouren van de heuvels rond de baai duidelijk kan zien. Zodra ik aan boord ben, wordt het anker gelicht en vrijwel voor de wind vaart de „Blue Peter", met vier bolle zeilen in de richting van Saba. In normale omstandig heden heeft dit gouvernementsschip ook nog een motor, maar die heeft men er uit gehaald ter reparatie. „Onverantwoordelijk", zegt kapitein Hodge, „en dat precies te doen in de tijd van de wervelstormen". Maar hij moet nu eenmaal uitvaren, wanneer de stuurlui op de wal hem dat bevelen. Deze nacht echter is er geen vuiltje aan de lucht: de sterren zijn helder en de wind zit in de normale hoek. We varen uren achtereen in dezelfde koers en wanneer in het Noord-Westen achter de klare morgenster de nachthemel groenig-licht begint te worden, zien we aan stuurboord een kolossale bergklomp, die steil opreist uit de zee: Saba, een eigen aardig stuk van het rijk der Nederlanden. Kapitein Hodge kent deze zee reeds jaren mf „.....„....„„„„v™™. en telkens weer ver- P maant hij de neger- jongen aan het roer om uit de buurt van het eiland te blijven tot het helemaal licht is. De zee en de rots kust hier zijn heel verraderlijk. Niet voor niets kozen de boekeniers juist dit eiland uit om er hun vrouwen en hun andere schatten in veiligheid te bren gen. Als men hier niet heel bevaren is, komt men eenvoudig niet aan land. Nu Hodge geen mo tor heeft, acht hij het zelfs te riskant om in Port Bay aan de boei te meren. Hij seint naar de wal, dat hij al doorvarende een roeiboot langzij wil hebben om mij af te halen. We krui sen wat en inderdaad komt er al spoedig een bootje met twee stevige neggerroeiers en een stuurman er in, door de golven aanzetten. Zij krijgen een lijntje en wan neer de roeiers „now" roepen, spring ik over. Onmiddellijk slaan ze mij een gro te lap zeildoek om de schouders. „Overdre ven", denk ik, maal later zal ik hun dank baar zijn. We roeien naar de wal. Hoog spat het schuim daar op tegen de grote rotsblokken. Als we tot op een tie meter genaderd zijn, rusten de roeiers even. De stuurman, stu rend met een spaan, loert op een goede kans. „Now", roept hij weer en als be- In de hedennacht geëindigde vergadering van de Utrechtse gemeenteraad heeft de burgemeester mr. C. J. A. de Ranitz, mede gedeeld, dat het rijk geweigerd heeft een subsidie te verlenen aan de Utrechtse Opera. Hangende een voordracht van B. en W. aan de raad om voor de Utrechtse Opera een bedrag van 70.000.beschikbaar te stellen voor het speelseizoen 1953-'54 heeft de Utrechtse Opera een mededeling van de minister van O., K. en W. ontvangen, dat zij niet behoefde te rekenen op een rijks subsidie. Het exploitatietekort voor het speelplan voor het komende seizoen, waar bij een groot deel van het land in de op voeringen was betrokken, is door de Utrechtse Opera geschat op 300.000. De Utrechtse raad besloot thans met een subsidie van 70.000.aan dit tekort tegemoet te komen onder voorwaarde dat de Utrechtse Opera in het seizoen 1953-'54 tenminste honderd voorstelling in ons land zal geven, waarvan tenminste zeventien in Utx-echt en voorts onder voorwaarde, dat uit subsidies van het rijk of van andere instanties het resterende deel van het tekort aangevuld zal worden. Aan het einde van een lange discussie over de zeer kritieke situatie waarin de Utrechtse Opera is komen te verkeren door het besluit van de minister van O., K. en W. werd het college van B. en W. door de raad uitgenodigd met de grootste klem bij de regering op een rijkssubsidie aan te dringen, waardoor het voortbestaan van de Utrechtse Opera verzekerd wordt. Bij het slopen van de in de oorlog be schadigde kerk aan de Bezuidenhoutseweg te 's-Gravenhage is Donderdag een muur omgevallen. Twee arbeiders, de 31-jarige K. Lulofs en de 32-jarige P. Laarman, bei den uit Den Haag, kwamen onder het val lende puin. Eerstgenoemde kreeg een bek kenfractuur en laatstgenoemde een verbrij zeld rechterbeen. Zij zijn naar het zieken huis Westeinde vervoerd. Bij dit ongeval werd ook de 49-jarige N. Borsboom uit Den Haag gewond. Hij stond bij een lier, waarmee door middel van een staaldraad de muur zou worden omgetrok ken. Doordat de muur plotseling omviel kreeg B. de slinger van de lier tegen het lichaam. Hij is met enkele gekneusde rib ben naar zijn woning vervoerd. Bij de Zandvoortse politie werd Woens dag aangifte gedaan van vermissing op het strand van een portemonnaie, inhoudende ca. ƒ60, terwijl de eigenax-esse*zich even in zee bevond. De politie stelde een onderzoek in en hield twee jongens van 9 en 11 jaar aan, afkomstig uit Haarlem. Zij bleken zich in Haarlem nog aan diverse diefstallen te hebben schuldig gemaakt. Een van hen be kende uit de kiosk op het Stationsplein te Zandvoort drie zakmessen en uit kleding op het strand nog een sigarettenaansteker te hebben ontvreemd. De hoofdstad" van Saba, Bottom, is gelegen op de bodem van een oude krater, ruim 200 meter boven de zeespiegel. (Foto: Willem van de Poll) zetenen beginnen de roeiers te trekken. Tussen een paar rotsen door gaat het snel op een klein stukje tamelijk vlakke kust af. Een grijsharige, tanige neger, die half in het water staat, komt te hulp en met een smak gooit een golf de boot met de punt op het ADVERTENTIE In liet laatste jaarverslag van de Java- sche Bank, dat werd samengesteld onder viqueur van de oude wet terwijl het sta tuut van de Bank Indonesia gereedkwam, schrijft de president, mr. Sjafruddin Pra- wiranegara, dat de staat Indonesië vèr bo ven de draagkracht van de gemeenschap leeft. Nadat de begroting 1951 een over schot van ongeveer 1200 millioen rupiah's te zien had gegeven („een onverwachte meevaller en uitsluitend toe te schrijven aan het Korea-conflict") heeft de regering in 1952 opnieuw te kampen gehad met een zeer groot tekort, veel groter zelfs dan het deficit in het eerste jaar na de vrijwording van Indonesië. De uitgaven in 1952 over troffen de ontvangen met ca. 4.327 millioen rp. Aangezien onder de tegenwoordige om standigheden ieder begrotingstekort slechts kan worden gedekt door het opnemen van crcdieten bij de Centrale Bank behoeft naar de mening van de president wel niet in den brede te worden uitgewijd, wat tenslotte het effect zal zijn van steeds voortschrij dende begrotingstekorten, „Het is helaas niet gemakkelijk om tot het besef te komen, dat de rehabilitatie van de economische grondslagen, waaraan enorme schade werd toegebracht, nog slechts op zeer kleine schaal is gerealiseerd, sinds ons volk eigen meester werd in In- Per pak 25 cent c Dubbel pak 45 cent' Geref. kerken Beroepen te Marken D. W. Dondorp, cand. te Heemstede. Beroepen te Ezinge J. Kuntz te Tzum. Chr. Geref. kerken Beroepen te Gorinchem M. C. Tanis, cand. te Rotterdam. Aangenomen naar Broek op Langendijk Sj. Wijnsma, cand. te Hantum. Ned. Herv. kerk Beroepen te Wilhelminadorp (toez.) J. D. de Stoppelaar te Oost-West Souburg. Benoemd tot vic. te Lemele (O.) J. J. Poort, cand. te 's-Gravenhage. Aangenomen de benoeming tot vicaris te Haarlemmermeer (Vijfhuizen) L. C. Baljé, vicaris te De Kaag. Prof. dr. A. de Bondt Prof. dr. A. de Bondt, hoogleraar aan de Theologische Hogeschool der Geref. ker ken te Kampen, is ter verpleging opgeno men in het diaconessenhuis Bronovo te 's-Gravenhage. Zijn toestand is niet zon der zorg. kiezelstrand. Een tweede golf spat vlak daarna tegen en over de boot schuimend uiteen. Pas toen begreep ik waar dat zeil doek voor diende. Nog is de boot niet op het droge. We wachten op nog een paar flin ke golven (en nog meer douches) om haar hogerop te krijgen. Pas daar na is het mogelijk met min of meer droge voeten aan wal te komen. Dc weg De hoofdstad van Saba is een dorp, dat Bottom heet. Dat lijkt een vreemde naam voor een plaats, die ruim 200 meter boven de zeespiegel ligt, maar zo dwaas is het toch niet, want Bottom is de bodem van een oude krater. Vroeger moest men van de landingsplaats te voet over een trappen-weggetje op naar boven. Ezels droegen de bagage. Maar sedert een paar jaren hebben de Sabanen hier zelf een weg aangelegd, waar een jeep zonder moeite tegenop kan. Dat is knap werk geweest. Men had hiervoor geen ander gereedschap dan spaden en de weg met S-bochten en schoormuren ziet er uit als eenu echte bergweg. Men beleeft een verrassing, wanneer men boven in Bottom is. De Beneden windse eilanden waren nogal grijs en dor. St. Maarten was iets fleuriger, maar hier op Saba is men ineens in een andere wereld. Het groen is sappig en fris, de huizen en hekjes zijn vrolijk wit geverfd en de stenen weggetjes in het dorp zien er uit of ze dagelijks geschrobd worden. Bloemen zijn er overal: veel gele, verder de prach tige hibiscus en een overdaad van rood- paarse bloemetjes, die men hier „get up and kiss me" noemt. Na weken van hitte is de koelte hier weldadig. De fel blauwe lucht boven de groene bergen stemt vro lijk en miss Jones, die het logeerhuis be heert, zet schalen vol vitaminen op tafel: bloemkool, worteltjes, boontjes, en alles vers van het eiland, waar gelukkig de laatste weken wat regen gevallen is. Saba ziet er verreweg het welvarendst uit van de Bovenwinden, maar dat komt in hoofdzaak door de properheid van de bewoners. Want arm is men ook hier en het aanleggen van de weg was in hoofd zaak zo niet werk dan toch verdienste verschaffing, betaald door Curagao en Aruba. Het wegenbouwen heeft de Sa- banen werkelijk te pakken gekregen. Toen de weg van de landingsplaats naar Bot tom was voltooid, is men begonnen aan een moeilijke bergweg naar de tweede plaats van het eiland, naar Windvard Side, dat op 450 meter hoogte ligt. De bestrating is nog maar half klaar, doch niettemin razen de jeeps nu reeds met riskante snel heden door de bochten naar boven. In Windvard Side wonen vrijwel alleen blanken. Ook hun huizen zijn fris geverfd Het zijn goede zeelui, de Sabanen. (Foto: Willem van de Poll) en hier, waar men vrij uitziet over de wijde zee, is de stemming nog zonniger dan in Bottom. De zee is gevlekt door de schaduwen van prachtige witte wolken en duidelijk ziet men 28 km. verder het eiland St. Euslatius liggen. Groot was de groente-oogst nooit op Saba, maar de laatste jaren wordt er nog minder verbouwd dan gewoonlijk. Dat komt, omdat heel veel mannen thans aan- de weg werken. Daar verdienen ze meer mee dan met de tuinbouw. Naar de hellepoort Gelukkig is de weg nog niet helemaal klaar. Men heeft het plan ook een verbin ding tot stand te brengen tussen Windvard Side en Hells Gate (Hellepoort), maar op Saba is de weg naar de Piel nog niet ge plaveid. Het is nog een pad voor ezels en voor wandelaars, die blij zijn een ron kende jeep achter te kunnen laten en in de stralende morgenzon te voet verder te kunnen gaan. Diep beneden ligt de zee en nog hoger en nog iets meer in de bries ligt het dorp dat officieel Zions Hill heet, maar dat algemeen Hells Gate wordt ge noemd. Overal op het eiland, maar vooral daar, maken de vrouwen een heel mooi soort handwerk, Spaans naaldwerk ge noemd. De kunst bestaat in het openwer ken van linnen en in het vullen van die openingen met kustige draadfiguren. Zo versieren ze zakdoekjes, maar ook grote tafelkleden en kussenslopen. Voor een man is het moeilijk een der gelijke kunst technisch te beschrijven, maar zijn bewondering voor wat vrouwen als Helenila Sagers en haar zusters maken is volkomen oprecht. Zelfs in de poort van de hel kan men nog prachtige dingen vinden.... Hetgeen bewijst, dat men niet te spoedig moet wanhopen. (Speciale correspondentie) De „Sterna", die gisteren in St. Vincent aankwam, heeft vanmorgen de reis voort gezet. Het schip gaat nu regelrecht naar Salvador (Bahia) in Brazilië. Alles is wel aan boord. De termijn tussen het oproepen van dienstplichtigen voor eerste oefening en de datum van opkomst is op het ogenblik in vele gevallen korter dan een maand. Ver zoeken om uitstel van eerste oefening kun nen echter niet ingediend worden voordat de dienstplichtigen de oproeping hebben ontvangen. Het Tweede Kamerlid mr. Roosjen heeft onlangs de minister van Oor log verzocht te bevorderen, dat de termijn tussen oproeping en opkomst verruimd wordt tot drie maanden. De minister heeft thans geantwoord dat er naar gestreefd wordt op zo kort moge lijke termijn de verzending van de oproe pingen wederom evenals voorheen het geval was drie maanden vóór de datum van opkomst te doen plaats vinden. Tussen 19 Juli en 18 Augustus zijn hier te lande de hondsdagen, dat wil zeggen: het tijdperk waarin Sirius tege lijk met de zon opkomt en ondergaat. Sirius is een der sterren uit het sterren beeld de Grote Hond en draagt dienten gevolge de naam Hondsster. De honds dagen zijn of behoren althans te zijn de warmste en droogste van het jaar. In het volksgeloof zijn het de dagen waarin het gevaar van hondsdolheid het grootst is. Maar ook voor andere ram pen moet dan tengevolge van de hitte worden gevreesd. Groot hoeft die vrees gezien de temperatuur in Nederland evenwel niet te zijn! donesië. Vergelijken wij de tegenwoordige situatie met die van voor de oorlog, dan zien wij alleen een toeneming van de be volking. een toeneming van staats-, leger en politie-ambtenaren, alsmede van auto mobielen om hen te vervoeren, maar de productiebronnen, de bedrijven om de ge meenschap in het leven te houden zijn in aantal en omvang veel geringer dan voor de oorlog," aldus het verslag. Aangenomen mag worden, dat gezien de bevolkingsver meerdering en het lagere productiepeil, het inkomen per hoofd op zijn hoogst 60 per cent bedraagt van het welvaartspeil per hoofd in 1938. „Donkere weg' „Gelet op de begrotingen en de feitelijke draagkracht is het duidelijk dat het streven naar een sanering van de begroting nog verre van voltooid is en dat de weg voor ons donker is", aldus de president. Ten einde te voorkomen dat de noodzakelijk ge worden bezuiniging het karakter krijgt van een totale afbraak, waardoor de binnen landse moeilijkheden zouden kunnen toe nemen is de enige weg deze, dat de regering op zo kort mogelijke termijn naar verho ging van de nationale productie streeft, waardoor tevens de basis van de belas tingheffing verbreed wordt. Te dien einde staan twee mogelijkheden open: vermeer dering van de productiebronnen en opvoe ring der productiviteit van de bestaande bedrijven, zonder of met slechts geringe kostenaanwending door de regering, als mede verkrijging van buitenlandse steun. Voor het zo arme Indonesië is een zeven- urige werkdag een exorbitante luxe. In andere landen met een relatief veel hoger nationaal inkomen kent men nergens een dergelijke arbeidstijd en het is niet te ver wonderen dat outsiders ons als luiaards be schouwen", aldus het verslag. Na een overzicht van de internationale ontwikkeling in Amerika, Europa cn Azië, komt de pi-esident tot een ampele bespre king van de binnenlandse financiële en monetaire ontwikkeling, waarbij wordt op gemerkt, dat de ruilvoet in het buitenland se betalingsverkeer gedurende 1952 een aanzienlijke verslechtering onderging. De totale achteruitgang van het deviezenver- mogen bedroeg rp. 3.445 millioen. Dank zij rp. 867 millioen wegens buitenlandse leningen, kwam de netto achteruitgang van het deviezenvermogen alleen tot een be drag van rp. 2.578 millioen tot uitdrukking in een vermindering van de goudvoorraad en van het contante deviezenbezit. Ruilvoet met 25 percent gedaald Het jaar 1952 heeft een tekort op de over- heidsrekening opgeleverd van meer dan rp. 4 milliard. De situatie was ook daarom bijzonder alarmerend, omdat het budget- tekort overwegend in de consumptieve sfeer lag". Het met dit tekort tezamen hangende deficit op de betalingsbalans kwam daardoor neer op het wegvloeien van kostbare deviezen, zonder dat deze in belangrijke mate aan de economische op bouw dienstbaar werden gemaakt. Van zeer groot belang is het dat er thans een plan is opgesteld, dat het uitgangspunt zal kun nen zijn voor het doorvoeren van de nood zakelijke financiële sanering. Mr. Sjafrud din concludeert tenslotte dat de toestand van 's lands financiën bij voortduring uiter mate ernstig is, doch er in zoverre een ver betering is ingetreden, dat thans tenminste een opzet aanwezig is die de basis zou kun nen vormen gericht op de gezondmaking der financiën. In zijn beschouwing over het buiten landse betalings- en handelsverkeer zegt de president dat de ruilvoet met 25 percent is achteruitgegaan ten opzichte van 1951, ex clusief de aardolie en producten zelfs met 31 percent. Deze verslechtering is geheel toe te schrijven aan de daling van de ver koopprijzen. Hierdoor was de uitvoerwaar de ruim rp. 4 milliard lager dan deze ge weest zou zijn indien de gemiddelde ex portprijs van 1951 zou zijn gehandhaafd. Het totale invoervolume is met ongeveer 30 percent gestegen. Het volume van de in gevoerde consumptiegoederen vermeerder de met 45 percent, in hoofdzaak toe te schrijven aan grotere rijstimporten. De in voer van kapitaalgoederen bereikte bijna het vooroorlogse peil. Uit het kleedlokaal op het hockeyveld te Zandvoox-t is een portemonnaie, inhou dend 13.75 vermist. De Zandvoortse poli tie heeft als vei'dacht van de diefstal twee Zandvoortse jongens van 10 cn 11 jaar aangehouden. Zij bleken van het geld reeds een gedeelte te hebben versnoept en de portemonnaie met de rest van het geld in de duinen te hebben verstopt. TONEEL EN DANS Vrijdag 14 Augustus, Ruïne van Brederode, Santpoort, 20 uur: De Ghesellen van den Spele onder leiding van Ad. Hooykaas vertoont het Middeleeuwse abele spel „Esmoreit", gevolgd door de klucht „De Buskenblaser". Zaterdag 15 Augustus, Concertgebouw, 20 uur: Het toneelgezelschap Johan Kaart vertoont de thriller „De Appels van Eva" door dr. Allan Bex-fhal met Enny Mols de Leeuwe in zeven rollen. Zaterdag 15 Augustus, Bloemendaals Open luchttheater, 20 uur: De Rotterdamse Co- medie geeft een voorstelling van het blij spel „De Le'ugenaar" van Carlo Goldoni, geregisseerd door Mieke Verstraete. Zaterdag 15 Augustus, Ruïne van Brederode, Santpoort, 20 uur: Hei'haling van „Esmo- reit" en „De Buskenblaser" door de Ghe sellen van de Spele. met Ad. Hooykaas, Janny van Oogen. Johaan Laperre, Dio Huysmans, Han Surink, Robert Sobels en anderen. Zondag 16 Augustus, Bloemendaals Open luchttheater, 20 uur: „De Leugenaar" van Carlo Goldoni door de Rotterdamse Co- medie onder regie van Mieke Verstraete, met Richard Flink. Kees Brusse, Mariëtte Flink en vele anderen. Zondag 16 Augustus, Concertgebouw, 20 uur: „De appels van Eva" door het Toneel gezelschap Johan Kaart met Enny Mols— de Leeuwe, Jan Hahn. Leo de Hartogh, Willem Faassen en anderen. Vrijdag 21 Augustus, Bloemendaals Open luchttheater, 20.30 uur: De Spaanse dans groep van Rosario. met Roberto Iglesias, Juan Alba en vele anderen, de bekende guitarist Juan Garcia de la Mata en de flamencozanger Alvaro de la Isla. Pro gramma van grotendeels Andalusische dansen. Dagelijks. Poesjenellenkelder onder Stad huis: Het Mai'ionettentheater van Don en Ly Vermeire vertoont des middags orn 14.30. 15.30 en 16.30 een kinderprogramma met het sprookje „De gouden bal" en des avonds om 19.30. 20.30 en 21.30 een ge varieerd programma voor volwassenen. MUZIEK Zaterdag 15 Augustus, Grote Markt, 20.30 uur: Sluiting van dc Zomerfeestweek door het Tirolerorkest ..De Alpenjagers" en de Boerenkapel „De Hooischelf". Voox-af mu zikale rondwandeling van Haarlemse drumbands door de stad. De algemeen leider van de onlangs op gerichte Nationaal Europese Sociale Be weging, Paul van Tienen, heeft naar aan leiding van de te Amsterdam gearresteer de en weer vrijgelaten vier colporteurs van het blad „Alarm' een communiqué uitge geven, waarin onder meer wordt gezegd: „De Sociale Beweging beschouwt zich zeker niet als een voortzetting van de N.S.B. Zij vormt de Nederlandse organi satie van een Europese beweging, die in ieder opzicht een geheel nieuwe verschij ning vormt in het staatkundig leven. Van een toepassing van artikel 140 van het Wetboek van Sti'afrecht, op gi-ond waax-- van de Sociale Beweging tot verboden or ganisatie verklaard zou kunnen worden kan geen sprake zijn". Voorts woi-dt ge zegd: „Evenmin bestaat er een colportage- verbod voor de Sociale Beweging. De poli tie heeft slechts enkele colporteurs in het centrum van Amsterdam gearresteerd, ter wijl in de buitenwijken van de stad en in alle overige steden niet werd ingegi'epen. De werkleider voor Nederland van de So ciale Beweging, mr. J. Wolthuis, heeft alle plaatselijke functionarissen opdracht ge geven de colportage van „Alarm" onver minderd voort te zetten". Evenals het vorige jaar zijn de consump tieve uitgaven van de Nederlandse bevol king gedurende de maand Juni gedaald. Op basis 1949 is 100 bedroeg de waarde van de totale consumptie 118 (in Mei 128). De prijs bleef onveranderd op 120, zodat de hoeveelheid met 9 achteruit liep tot 98, of per hoofd der bevolking met 8 tot 93. De daling is het sterkst in de sector van de duurzame consumptiegoederen. Het waar decijfer liep hier met 26 achteruit tot 97. Het prijscijfer bleef onverandei'd op 114. zodat het hoevcelheidscijfer van 108 op 85 kwam en per hoofd der bevolking van 102 op 81. In de voedingsmiddelensector vermin derde het waardecijfer met 11 tot 133. Het prijscijfer steeg met 1 tot 130, zodat de hoeveelheid met 10 daalde tot 102; per hoofd der bevolking met 9 tot 97. Ook in de genotmiddelen ontstond een daling, waardoor het hoeveelheidscijfer van 97 op 89 kwam, per hoofd der bevolking van 92 op 84. Alleen in de overige goederen en diensten valt een kleine stijging te melden. Het hoeveelheidscijfer hier steeg van 103 tot 105 of per hoofd der bevolking van 98 tot 100. HAMBURG (DPA). President Perón heeft de ex-kolonel van de Duitse lucht macht, Rudel, verlof verleend, opdat deze aan de vex-kiezingen voor de West-Duitse Bondsdag kan deelnemen. Zoals eerder is bericht, heeft Rudel, die op het ogenblik technisch adviseur van de Argentijnse regering is, zich candidaat ge steld voor de uiterst rechtse Duitse Rijks partij. De West-Duitse Bondskanselier, dr. Adenauer, heeft Woensdagavond op een bijeenkomst tc Regensburg verklaard, dat het „schaamteloos" is, dat vroegere lei dinggevende nationaal-socialisten zich thans weer naar voren dringen. Richard Flink in ..De Leugenaar' van Carlo Goldoni, welk blijspel Zaterdag en Zondag door de Rotterdamse Comedie in Bloemen daals Openluchttheater wordt opgevoerd. Dinsdag 18 Augustus, Grote Kerk, 20 uur: Orgelbespeling door George Robert. Het programma vermeldt werken van Swee- linck, Frobergex-. Böhm. Bach. Mendels sohn (zesde Sonate) cn Max Reger (Intro ductie en Passacaglia). Dinsdag 18 Augustus, Concertzaal Treslong, Hillegom, 20.15 uur: Het Frankfurter Jugend Symphonie Orchester en de Chris telijke Zang- cn Oratox-iumvereniging „Zingt den Heer" concerteren. Donderdag 20 Augustus, Grote Kerk, 15 uur: George Robert bx-engt op het orgel van Christiaan Muller onder meer de Sonata da chiesa van Hendi'ik Andriessen, het In Memoriam van J. Jongen en het eerste gedeelte van de Vijfde Symphonie van Widor ten gehore. DIVERSEN Dagelijks. Luxor-Theatcr, 10.30 uur: Op het toneel kindervoorstellingen door Montag- nes Jeugdvariété met buikspreker, goo chelaar en poppenkast (Jan Klaassen en de ondeugende huisbaas). Zoxidag 16 Augustus, Phoenixterrein: Cix*cus Jos Mullens met een groot jubileumpro gramma: acrobatiek, jongleurs, paarden- dressuur en hogeschool. Marokkaanse pyx-amideboüwcrs enzovoorts. Voorstellin gen op 16, 17. 18 en 19 Augustus om 20 uur, benevens Zondag en Woensdag matinée om 15 uur. Bijzondere voorstellingen: Lido-Theatex-, da gelijks 11 uur „Lassie komt thuis" (in technicolor) en City 10.30 uur „Donald Duck" (tekenfilms). TENTOONSTELLINGEN Vishal, Grote Markt: Aquariumtentoonstel ling van de vex-eniging „Parens". Grote verscheidenheid van tropische en andere vissen en x-eptielen. Dagelijks geopend van 10—18 en 19—21 uur, van 15—31 Augustus. Kunsthandel Leffelaar, Wagenweg: Expositie van schilderijen, aquarellen, tekeningen en grafieken van Haarlemse schillers uit eigen bezit. Tot 15 September-, op werk dagen van 1015 uur. Frans Halsmuseum: Groepsportretten van Frans Hals in nieuwe formatie en aan winsten uit de Recuperatie van kunst bezit. Dagelijks geopend van 10—17 en des Zondags van 13—17 uur. Vleeshal, Grote Markt: „Des duivels pren tenboek". Eerste expositie in Nederland van speelkaax-ten uit vijf eeuwen, collec tie uit Bielefeld en particuliere verzame lingen. Dagelijks van 10—17 uur, op Dins dag-. Donderdag en Zaterdag bovendien van 1922 uur, tot 6 September. Teylers Museum: Etsen van Rembrandt, tekeningen van Rafael. Michelangelo. Lor- rain, Watteau en anderen uit eigen bezit. Geopend op werkdagen behalve Maandag van 1117 uur, benevens de eerste Zon dag van elke maand van 1317 uur. Huis Van Looy: Di'ie generaties voor de lens, Foto's van 1840—1914 uit de vex-zameling Grcgoire van het prentenkabinet der Lcidse Universiteit. Geopend op werkda gen van 1012.30 en van 13.3017 uur, op Zondagen van 1417 uur. De Stompetorcn, Spaarnwoude: Geopend op Donderdag, Zaterdag cn Zondag van 14-17 uur. Verder op aanvraag. Men wende zich tot mr. H. K. de Raaf te Heemstede, tele foon 38199. Stadskweektuin, Kleverlaan: Dagelijks te bezichtigen (tot 17 Augustus) van 10—12. van 14—17 cn van 18.30—20.30 uux-, ook des Zondags. LONDEN. Een der hier verschijnende bladen, hetwelk dikwijls goed onderrigt is, meent alle reden te hebben om te melden dat het Russisch-Turksche geschil vredelievend zal worden opgelost. Een te Weenen opgesteld ontwerp van schikking is door den Czaar goedgunstig beoordeeld. Het antwoord van den Czaar wordt op 20 Augustus in Konstantinopel verwacht. Een Turksche gezant zal dan naar Petersburg vertrekken om de laatste besprekingen te voeren. Men verwacht dat dan met den telegraaf aan den generaal Gortschakoff bevel zal worden gegeven, de door hem bezette vorstendommen te ontruimen. In dat geval kan de laatste Russische soldaat den lOden September wederom over de Pruth teruggetrokken zijn.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 5