Het Huis Gevolgen van verruiming van het kapitaalverkeer Agenda voor Haarlem Zie Boven: Seizoen der vallende sterren Thuiskomst .Clowntje Rick Machinefabriek moet plaats maken voor IJ-tunnel De geboorte van Europa, een geestelijk vraagstuk van haar Dromen j Ons nieuwe feuilleton I ,Drie eeuwen dans in Scheveningen VRIJDAG 14 AUGUSTUS 1953 4 Effecten- en Geldmarkt geeft U glanzend haar OMDAT OMDAT OMDAT Vraag BRYLCREEM - de perfecte hairdressing Besprekingen tussen directieven gemeente Nieuwe onlusten op Ceylon Vootf de kinderen Aannemer kan arbeiders niet betalen Beschuldiging in W.-Duitse verkiezingscampagne Perzisch-Russische besprekingen FEUILLETON door Dorothy Quentin, j door Mevr. Byleveld-Gelinck j Door Frans ensemble met Lycette Darsonval Sanering van het taxibedrijf in Utrecht De sterk verbeterde deviezenpositie van ons land heeft de Nederlandse Bank aan leiding gegeven tot enkele besluiten, welke zich in de richting van een vrijer interna tionaal kapitaalverkeer bewegen. Onlangs is de overmaking van gelden voor Neder landers in het buitenland vergemakkelijkt, wat betreft pensioenen, huren, pachten, rente en contractueel verplichte aflossin gen op hypotheken. Van meer belang nog is de getroffen maatregel inzake het de- viezenverkeer, dat zoals bekend, dusver uitsluitend via de Nederlandse Bank plaats vond. Buitenlandse valuta uit export of op andere wijze verkregen, moesten aan de Nederlandse Bank worden afgedragen en omgekeerd moest men om over buiten landse betaalmiddelen te kunnen beschik ken, bij de Nederlandse Bank terecht ko men. De deviezenpositie van ons land kon dientengevolge nauwkeurig worden afge lezen uit de opgaven, welke de Nederland se Bank wekelijks verstrekt. Hierin nu is thans verandering gekomen büikens een communiqué, dat de vorige week door de Bank is verstrekt en dat voor buitenstaan ders weliswaar niet erg duidelijk is, maar dat op een aanmerkelijke verruiming van het deviezenverkeer neerkomt. Ten aanzien van het deviezenverkeer wordt aan het Nederlandse bedrijfsleven een grotere bewegingsvrijheid gegeven, welke ongetwijfeld ook het internationaal handelsverkeer zal aanmoedigen en allicht ook in andere opzichten betekenis heeft. De maatregel komt hierop neer dat vreem de valuta, welke men ontvangt wegens leveringen aan het buitenland, niet meer aan de Nederlandse Bank behoeven te worden verkocht. Men kan deze, nu doen crediteren op een z.g. „vreemde-waarde- rekening" bij een deviezenbank. De be schikking over het saldo van zulk een re kening blijft wel onderhevig aan dezelfde beperkende bepalingen die ook gelden voor de aankoop van deviezen, hetgeen wil zeggen dat de beschikking over een der gelijk tegoed gebonden is aan een alge mene of bijzondere vergunning. Dit kan worden beschouwd als een gro tere bewegingsvrijheid voor het bedrijfs leven, dat tot nu toe, als het buitenlandse betaalmiddelen nodig had, deze bij de Ne derlandse Bank moest kopen, maar een zodanige transactie thans kan doen lopen over haar eigen „vreemde-waarde-reke- ning" bij een deviezenbank. In een circu laire van de Amsterdamse Bank/Incasso Bank wordt er aan herinnerd dat de tot dusver gevolgde methode voor de bedrij ven zeer omslachtig was en bovendien kostbaar, omdat provisies moesten worden betaald en veelal met nadelige koersver schillen moest worden rekening gehouden. Nu kan men de over- en weerbetalingen over zijn eigen rekening laten lopen en ook termijn-affaires vermijden, omdat men de binnenkomende deviezen, welke men over enige tijd, weer nodig heeft, op de rekening kan zetten en niet meer behoeft af te dragen. Wil men ze kwijt, dan kan men zelf het moment kiezen, waarop men de deviezen wenst te verkopen. Intussen zijn er nog wel enige beperkin gen. In de eerste plaats heeft de Neder landse Bank zich het recht voorbehouden om bepaalde valuta te vorderen wanneer haar dit wenselijk voorkomt, met het oog waarop de saldi van de „vreemde-waarde- rekening" dagelijks opeisbaar zijn. Voorts moeten de z.g. sterke valuta, de Ameri kaanse en Canadese dollars en de Zwit serse francs ingevolge de bepalingen van de Nederlandse Bank onmiddellijk worden geïnd, zodra de vorderingen opeisbaar worden en de deviezenopbrengst aan de bank worden afgedragen. Het gaat dus om de z.g. zwakke valuta, waardoor een grotere mate van vrijheid wordt verkregen. De faciliteit dat niet alle buitenlandse betaalmiddelen, welke uit handelstransac ties of contractuele verplichtingen beschik baar komen, aan de Nederlandse Bank behoeven te worden afgedragen, heeft niet alleen voor de rechtstreeks betrokkenen betekenis, maar kan ook invloed uitoefe nen op de ontwikkeling van de geld- en kapitaalmarkt en daardoor weer op de rentestand en de fondsenmarkt. In hoe verre dit het geval zal zijn, valt thans niet uit te maken. Tot dusver was het echter zo, dat de Nederlandse Bank tegen de overgedragen buitenlandse valuta guldens afgaf, hetgeen mede de oorzaak was van de grote geldruimte en de daling van de rentestand. Wij hebben er de laatste tijd meer dan eens op gewezen dat de banken dientengevolge over grote bedragen be schikken, waardoor onder de huidige om standigheden nauwelijks rente is te maken, omdat belegging op lange termijn voor deze gelden niet mogelijk is ze kunnen immers elke dag of op korte termijn wor den opgevraagd en de belegging op korte termijn in schatkistpapier van het Rijk de laatste tijd is beperkt doordat dit aan nieuw geld weinig behoefte heeft. Vandaar dat de banken bij de Nederlandse Bank reeds een bedrag van rond f 300 millioen renteloos hebben gedeponeerd. Nu verkoop van deviezen aan de Neder landse Bank niet meer voor alle valuta is voorgeschreven, zal het aanbod bij de Ne derlandse Bank, naar net zich laat aanzien, afnemen en daarmee ook de omzetting van VRIJDAG 14 AUGUSTUS Ruïne van Brederode: Esmoreit, 3 uur. Stadhuis: Marionettenspel, 7.30, 8.30 en 9.30 uur. Minerva: „Klokslag 12', 14 jaar, 8.15 uur. Rembrandt: „lm weissen Rössl", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Palace: „Het dozijn blijft voor deliger', alle leeft., 7 en 9.15 uur. Luxor: „Robinson Crusoë", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Lido: „Deserteur van het legioen", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „Twee meisjes en een matroos", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Het legioen der verraders", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Das Herz einer Frau", alle leeft., 7 en 9.15 uur. ZATERDAG 15 AUGUSTUS Concertgebouw: „De appels van Eva", 8 u. Ruïne van Brederode: „Esmoreit", 8 uur. Openluchttheater: „De Leugenaar" (De Rot terdamse Comedie), 8 uur. Stadhuis: Mario nettenspel, 2.30, 3.30, 4.30, 7,30, 8.30 en 9.30 uur. Minerva: „Klokslag 12", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „lm weissen Rössl", a. 1., 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Palace:: „Het dozijn blijft, voordeliger", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: Jeugdvariété (op het toneel), 10.30 uur; „Robinson Crusoë", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Lassie komt thuis", alle leeft., 11 uur; „Deserteur in het legioen", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Donald Duck", alle leeft., 10.30 uur; „Twee meisjes en een matroos", alle leeft., 2.15, 4.15, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Het legioen der verraders", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Das Herz einer Frau", alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. vreemde valuta in Nederlands geld, zodat daardoor ook het aanbod van geld op korte termijn zal verminderen. Temeer zal dit het geval zijn, omdat de rentestand in de meeste landen hoger is dan ten ontzeilt en bijvoorbeeld voor uitzetting van gelden voor een jaar een rente van 2'/2 pet. kan worden bedongen. Tijdelijke belegging van gelden in het buitenland, welke hier niet aanstonds nodig zijn, wordt dus mogelijk en kan onder bepaalde omstandigheden aantrekkelijk zijn ook al mag men zich hiervan geen te grote voorstelling maken, omdat de saldi ook volgens de nieuwe regeling in beginsel dagelijks opvraagbaar zijn en derhalve alleen voor belegging op zeer korte termijn in aanmerking komen. Intussen is het mogelijk dat als gevolg van de jongste maatregel van de Nederlandse Bank het aanbod van geld bij de banken zal verminderen. Wanneer dit inderdaad het geval is en de banken dus allengs over minder ruime geldmiddelen beschikken, zal dit van in vloed kunnen zijn op de ontwikkeling van de rentestand, omdat deze de laatste tijd in sterke mate onder de invloed staat van de wijze, waarop de banken voor hun overtollige gelden belegging zoeken. Zij doen dat door de instituele beleggers in staat te stellen op staats- en gemeentelijke leningen in te schrijven, ook al hebben ze daarvoor niet aanstonds de gelden aanwe- ADVERTENTIE Sótc&A •melk is licht verteerbaarI zig, ze doen dat ook door de aankoop van kortlopende leningen, waarop althans nog een matige rente wordt gemaakt. Is dit in de tot dusver bestaande omvang niet meer mogelijk dan kan ook op de kapitaalmarkt een verkrapping intreden, die op de rente stand van invloed zal zijn. Men zal moeten afwachten hoe een en ander zich zal ontwikkelen, maar zeker is wel dat naarmate het internationaal kapi taalverkeer, wordt verruimd, de rentestand in ons land zich zal wijzigen, omdat, zoals gezegd, de rentestand in de meeste andere landen op een hoger niveau ligt. Waarbij dan nog niet de mogelijkheid in aanmer king is genomen, dat in ons land de uit gifte van buitenlandse leningen weer wordt toegelaten en waardoor vermoedelijk in nog sterkere mate de rentestand zal wor den beïnvloed. ADVERTENTIE BRYLCREEM BRYLCREEM zuivere natuurlijke oliën bevat, geëmulgeerd voor smetteloze haarverzorging; BRYLCREEM geen gom, zeep of alcohol bevat en droog haar weer gezond maakt; BRYLCREEM het haar de gehele dag correct houdt zonder overdadige vettigheid. County Perfumery Co. Ltd, Stanmora, England - Imp. Jacq. Mot Jr. Amsterdam Het gehele complex van de N.V. Ma chinefabriek Du Croo en Brauns benoor den het IJ te Amsterdam zal binnen en kele jaren moeten verdwijnen. De ontwor pen IJ-tunnel zal namelijk door het ter rein lopen waarop deze fabriek staat. Van het gemeentebestuur heeft de di rectie reeds aanzegging gekregen dat het terrein binnen enkele jaren dient te worden opgeleverd en dat zij haar verlan gens betreffende toewijzing van een ander terrein kenbaar kan maken. De directeur van de N.V. Du Croo en Brauns, de heer F. L. Plantenga, heeft aan een verslaggever van het A.N.P. verklaard dat men met het huidige terrein zeer te vreden was. Uitbreidingsmogelijkheden waren er in voldoende mate. Bij een ver huizing van het bedrijf zal de ligging van het nieuwe fabrieksterrein van groot be lang zijn. Daar de beschikbare terreinen in de directe omgeving van Amsterdam zeer schaars zijn en de verder afgelegen terreinen nog geen behoorlijke verbinding met de woonwijken hebben, zal de afstand, die de werknemers iedere dag moeten af leggen, een groot bezwaar vormen voor het behouden en aantrekken van geschikte werkkrachten. Bovendien is ligging aan groot vaarwater en een goede railverbin ding een eerste vereiste voor de machine fabriek. De verhuizing zal ongetwijfeld een lange tijd in beslag nemen, waardoor de produc tie vertraging zal ondervinden. „Daarbij komt", zo zeide de heer Plantenga, „dat ons dan meer dan een opdracht zal ontgaan, aangezien wij korte levertijden, die men in het algemeen eist, in deze periode niet kunnen aanvaarden. De omzet van spoor wegmateriaal, havenkranen, bruggen, smeed- en stampwerk bedroeg de laatste jaren 13 millioen per jaar, waarvan voor 5 millioen jaarlijks werd geëxporteerd." De directeur verwachtte, dat de vergoe ding der kosten en van de onafwendbare schade door de gemeente Amsterdam zal worden gedragen. Een nadeel voor de n.v. is dat de aangegane erfpachtregeling van het terrein dateert uit 1896, waarbij de gemeente het recht heeft zonder enige ver goeding de erfpacht op te zeggen indien het algemeen belang zulks vordert. Over deze voor de n.v. ongunstige regeling wor den thans besprekingen gevoerd tussen de directie en de gemeente. Zoals wij reeds berichtten, zal onder bo venvermelde titel in de Haagse Dierentuin van 2430 Augustus een internationale conferentie worden gehouden, die is geor ganiseerd door het Centrum voor Vrij Geestesleven. Een van de voormannen van deze beweging in Nederland, dr. F. W. Zeylmans van Emmichoven, heeft gisteren op een persconferentie hierover nadere mededelingen gedaan. Hij zeide, dat Europa zich bedreigd voelt uit het Oosten en uit het Westen. Uit het Oosten door de groeiende macht van het communisme, uit het Westen door een technisch materialisme. De vraag is echter of de bedreiging niet goeddeels uit Europa zelf voortkomt, met name of men in wer kelijkheid niét bezorgd is geworden voor de consequenties van denkbeelden, die zich in de afgelopen eeuw in ons werelddeel hebben ontwikkeld, als daar zijn de con sequenties van de techniek, het intellec tualisme, het historisch materialisme en hun steeds toenemende sociale uitwerking. Daarom, zo zei dr. Zeylmans, is een nieuwe geestelijke oriëntering nodig op alle gebieden der samenleving. Het ver dedigen van oude waarden is niet genoeg, omdat de kloof tussen onze intellectualis tische cultuur en de moraliteit te groot ge worden is. Dat die her-oriëntering, die om vorming van het menselijk kennen volgens de initiatiefnemers moet worden gegrond vest op de ideeën van Rudolf Steiner, was uiteraard te verwachten. Dr. Zeylmans zei op een desbetreffende vraag, dat men zich op de conferentie niet zal bezig houden met de practische poli tieke problemen van de Europese eenwor ding, al staat men tegenover het wegnemen van de nationale grenzen uiteraard sym pathiek. Aan de andere kant is men echter beducht dat de motieven voor de Europese integratie soms niet altijd even puur-ideo- logisch zijn. Een van dr. Zeylmans' mede werkers, mr. Stibbe, voegde hieraan toe, dat het nodig zal zijn om eerst een basis van geestdrift voor de werkelijke waarden van Europa te leggen, eer men met wer kelijke kans op succes de Europese een wording kan aanpakken. Het is overigens opvallend, dat uit de Latijnse landen van Europa, waar de an- throposofische beweging immers nauwe lijks heeft aangeslagen, zeer weinig afge vaardigden naar Den Haag zullen komen. Daartegenover hebben Duitsland, Zwitser land, België en Engeland zeer veel belang stelling. Op onze vraag hoe men zich een Europese conferentie voorstelde waar een integrerend deel van Europa niet vertegen woordigd is, zei dr. Zeylmans, dat men slechts kon hopen dat op den duur ook de Latijnse landen meer belangstelling voor het streven der anthroposofen zouden krij gen. Vallende sterren wer ken nog altijd op onze verbeelding. Sommige mensen zeggen: je mag een ivens doen als je er een ziet. Nu, dat mag best, maar het helpt niet. Toch is ook zonder dit bijgeloof dat vonkenspel aan de hemel telkens iveer boeiend, misschien doordat het zo snel en zo onverwacht komt. Dat onverwachte is overigens maar ten dele waar; de komst van me teorieten laat zich welis waar niet per exemplaar voorspellen; die van een zwerm van deze steen tjes echter wel. En de eerste weken van Au gustus zijn altijd het seizoen van een der mooiste zwermen van het jaar; in deze tijd kruist namelijk de baan der „Perseiden" de baan van de aarde. U weet dat de aarde een kringloop om de zon beschrijft. Op een be paald punt wordt die kringloop gekruist door het spoor dat deze me teorieten volgen. Dat punt ligt op de plaats waar onze aarde zich elk jaar in de eerste helft van Augustus bevindt. De troep meteorieten is eigenlijk nog het beste te vergelijken met de karavaan renners uit de Tour de France. Er zijn koplopers bij maar ook een peloton. En dat pe loton, die hoofdmacht, passeert onze aarde in de nacht van 11 op 12 Augustus. Die nacht is dus het flitsende spel op zijn boeiendst: men zal per minuut enkele val lende sterren zien. De „Perseiden" heten zo omdat zij schijnen te van het sterrenbeelid Perseus, dat in deze tijd van het jaar 's avonds aan de Noordoostelijke hemel staat, recht onder peia is dat sterrenbeeld dat er uitziet als een naar links gekantelde letter W. Het zijn steen-meteo rieten, doorgaans niet groter dan hoogstens en kele millimeters, vaak nog veel kleiner, als zandkorrels. Nil kunt u net zoveel zandkorrels als u wilt net zo hard als u wilt (kunt) de lucht in gooien, zonder dat ge ook maar één keer kans ziet, die lichtflits na te bootsen die wij daar hoog aan de hemel zien. Het lukt niet, al schiet ge ze weg met ik weet niet wat voor griezelig wapen. Want het vaartje waarmee deze meteorie ten deze dampkring bin nenvliegen is niet te imiteren: het is rtiim 216.000 kilometer per Lixir, oftewel meer dan zestig per seconde. Zo'n steentje vliegt dan ook zo snel dat het de luchtmoleculen op zijn weg splijt. De daar bij vrijkomende electro- nen-energie geeft het aanzien aan de lichtflits die wij aan de sterren hemel zien. De warmte waarmee dit proces ge paard gaat doet het steentje snel verdampen. Daarmee is het schouw spel uit. G. v. W. COLOMBO (Reuter). Uit Colombo is vernomen, dat Donderdag opnieuw onge regeldheden in Colombo en andere plaat sen zijn uitgebroken. Er werden winkels geplunderd, gebouwen in brand gestoken en met stenen geworpen. Gedurende het uitgangsverbod in de nacht hebben zich geen incidenten voorge daan. Volgens een regeringswoordvoerder zijn bij de ongeregeldheden van Woensdag vijf personen gedood en ongeveer veertig ge wond. Onbevestigde berichten maken melding van dertien doden en ruim honderd ge wonden. c vJuO Jjtf 209? Oom Tripje boog zich over de beek en schepte met zijn handen het heerlijke water op; ach, wat smaakte dat! Als je ook al n hele tijd zo'n verschrikkelijke dorst hebt gehad! Het leek wel, of hij niet genoeg kon krijgen. Maar ja, als je zo het water met je handen moet opscheppen en geen beker bij je hebt, gaat dat niet zo erg gemakkelijk. Dan druppelt er meer tussen je handen door, dan dat je naar binnen krijgt, nietwaar? Maar hij kon nu tenminste drinken. Oom Tripje zat op zijn knieën over het beekje gebogen en dronk maar. Nu was het ergste voorbij. Zijn erge dorst ging over, en de vijanden waren weggevaren; daar hoefde hij niet bang meer voor te zijn. Straks zou hij zijn hut weer gaan opzoeken; hij hoopte maar, dat de Rimaboemoe's die niet hadden vernield, want dan zou hij vóór de nacht nog een nieuwe moeten bouwen. Nou ja, dat zou hij dan dadelijk wel eens zien. Nog meer water schepte hij op. „Heerlijk!", zei oom Tripje bij zichzelf. Maar.wat ivas dat nou? Het leek net, of hij een geluid hoorde.of iemand lachte! Oom Tripje hield zijn handen, waarin hij juist weer wat water had opgeschept, stil. Hij keek omen oei!wat schrok hij! Vlak achter hem zag hijeen zwart been! Het werk aan het verkeersplein in Lent bij Nijmegen is nog niet hervat. Veertig arbeiders hebben daar, zoals bericht is, het werk neergelegd nadat de aannemer niet in staat was gebleken, hun lonen uit te betalen. Volgens de aannemer geschiedt het werk op basis van termijnbetalingen door de Rijkswaterstaat. Deze dienst heeft volgens de aannemer plotseling de betalingen ge staakt, waardoor hij tegenover crediteuren en arbeiders in moeilijkheden is geraakt. De Rijkswaterstaat heeft inderdaad de termijnbetalingen gestaakt, omdat hij meent dat de aannemer zijn verplichtin gen niet is nagekomen. Sinds enige tijd lag het werk namelijk vrijwel stil. Van de 34 termijnen van f 10.000 zijn 25 termij nen voldaan. Doorgaans wordt 25 percent van de aanneemsom betaald wanneer een derde deel van het werk klaar is. De hoofdbesturen van de vakbonden, waarbij de arbeiders zijn georganiseerd, zullen nu de mogelijkheden onderzoeken om het achterstallige loon te incasseren. Van een staking is geen sprake. Voor het ogenblik zijn de betrokken arbeiders werk loos. Het wachten is op een oplossing, hetzij door ander werk, hetzij door een voortzetting van hetzelfde werk bij de te genwoordige of bij een andere aannemer. BONN (Reuter). De West-Duitse sociaal-democratische partij heeft Donder dag verklaard, dat de drie partijen van kanselier Adenauers regeringscoalitie 150 millioen mark hebben ontvangen, voorna melijk van industriëlen, ter financiering van de verkiezingscampagne. De vice-voor zitter van de sociaal-democratische partij verklaarde tegenover journalisten, dat zijn partij slechts over een millioen mark voor de verkiezingscampagne beschikt. Dit geld is grotendeels afkomstig uit de verkoop van herinneringszegels aan de verleden jaar overleden partijvoorzitter Kurt Schu macher. Hij zei, dat de regeringspartijen hadden achterwege gelaten een wetsontwerp in te dienen, als vereist door de grondwet, vol gens hetwelk de politieke partijen de her komst van hun fondsen moeten bekend maken. De socialisten menen, dat geen gif ten mogen worden aangenomen van firma's of vennootschappen. TEHERAN (A.F.P.) De Sovjet-am bassadeur in Teheran Lawrentiev, heeft Donderdag een onderhoud van bijna drie uur gehad met de Perzische minister van Buitenlandse Zaken, Fatemi, die deze week na een verblijf van drie maanden in Euro pa in Perzië is teruggekeerd. Na het onderhoud is meegedeeld, dat de binnenkort te voeren Perzisch-Russische besprekingen te Teheran zullen worden gehouden. De Perzische delegatie zal onder leiding staan van minister Fatemi, de Rus sische zal worden geleid door ambassadeur Lawrentiev, terzijde gestaan door Iwan Orlov, die speciaal voor dit doel uit Mos kou naar Perzië komt. vertaald uit het Engels 53) Hij wilde haar zien als zijn bruid, de vrouw van wie hij hield, maar hoe vree- selijk zou het zijn, als hij niets zag, of alleen maar een vage, witte massaOf als hij haar wèl zag en zij hem tegenviel! Elsie trachtte niet verder na te denken. Ze trilde zo, dat ze moeite had de sluier vast te maken. Natuurlijk was haar bruids- bouquet verdord, maar haastig pakte ze een bouquet voorjaarsbloemen, dat in een vaas bij het raam stond. Toen ze de slaapkamer binnenkwam, bromde Barns binnensmonds; ,,'t Lijkt wel op een toneelstuk. Maar ze ziet er beeldig uit, Hilary. De moeite waard om naar te kijken. Ga daar bij de deur staan, lieve kind, en tracht thans alles in je op te ne men, Hilary. Je ogen hebben zo'n lange rustkuur gedaan, dat ze zich even zullen moeten aanpassen. Ik neem het laatste verband nu weg. Het was doodstil in de schemerachtige slaapkamer. Buiten was het een stralende voorjaarsdag en het geluid vaai Crabtree's rozenschaar en Dan's geblaf waren hoor baar. Roerloos als een beeld stond Elsie bij de deur en keek naar Mark, haar grote blauwe ogen vol tranen. Ze leek op een Madonna, zoals de Ita lianen die schilderden, dacht Barns, ter wijl hij haar bewonderend gadesloeg. Hij was niet erg verheugd geweest, toen hij hoorde, dat Mark plotseling ge trouwd was met een of ander onbekend meisje, dat hij nog nooit had kunnen zien. Maar sinds hij Elsie drie dagen had mee gemaakt, was hij van mening veranderd. Dit meisje was geen avonturierster, die op Mark's geld uit was. Dit was een jonge vrouw, die van Mark hield, onder wélke omstandigheden ook. De dokter voelde zich gerustgesteld. Ook als het resultaat van de operatie negatief zou zijn, zou Elsie evenveel van Mark blijven houden. De kansen waren klein, maar misschien had het geluk, dat hem door Elsie's liefde deel achtig was geworden, bijgedragen om de rustkuur van zijn ogen tot een gunstig re sultaat te brengen „Zeg me welke kleur ogen ze heeft", be val de dokter enigszins hees: Mark zag bij de deur een jong meisje staan, klein, tenger en slank. De witte bruidsjapon viel van een heel slank mid deltje in ruime plooien op de grond en de bruidssluier omlijstte glanzend licht-blond haar. De hele verschijning scheen een licht uit te stralen, dat haast onaards was. Maar vooral het stralende gezichtje zag Mark, en de liefdevolle blik in de opvallend blauwe ogen, die op dat moment voor het eerst de zijne vonden. Hij zag het trillen van een lieve mond en handen, die naar hem werden uitgestrekt.... „Haar ogen zijn blauw", antwoordde Mark. De aanwezigheid van de dokter kwam er niet meer op aan, hij wilde alleen met Elsie zijn. Barns haalde even zijn schouders op. Natuurlijk wist Hilary, dat de ogen van zijn vrouw blauw waren. „Zeg me de kleur van de bloemen, die ze in haar handen houdt", beval hij kortaf. „Het zijn seringen, narcissen, fresia's en appelbloesem", antwoordde Mark, terwijl hij zijn ogen op Elsie gevestigd hield en glimlachte. „Ik wil de kleuren weten, beste jongen!" riep de dokter heftig uit. Ook voor hem was het resultaat van zijn operatie van het grootste belang. „O, ik zie wit en goud en rose eno, wat kan 't me verder schelen, ik zie Elsie, mijn ElsieHij ging rechtop in zijn bed zitten en strekte zijn armen naar de stralende verschijning van zijn jonge vrouw uit. EINDE m m m Na lange tijd bieden ivij de lezer weer eens een verhaal aan over inspecteur Renkevoort, de hoofdstedelijke politie- man, wiens vroegere avonturen op zo j boeiende wijze door mevrouw Bijleveld- f Gelinck zijn verteld. „Thuiskomst" is een vrij sensationele en ingewikkelde geschiedenis, waarin Renkevoort al zijn vernuft en menselijk inzicht nodig heeft om het goede van het kwade te scheiden. Een huis vol mensen, een reeks van verrassingen, een j legertje van verdachte personende lezer zal het uitermate moeilijk hebben S om er de juiste weg in te vinden! Mevrouw Bijleveld heeft opnieuw be- wezen een voortreffelijk vervolgverhaal jj te kunnen schrijven. Welhaast iedere zomer komt een klein ensemble van doorgaans Franse dansers, buiten het seizoen vrij van hun vaste ver plichtingen, enkele voorstellingen in de Scheveningse Kurzaal geven. Nu hebben wij met dergelijke gelegenheidsgroeperin gen de laatste tijd niet zulke beste erva ringen opgedaan, maar toch werd met tamelijk gespannen verwachtingen ditkeer de komst tegemoet gezien van het gezel schap dat Lycette Dai-sonval, sinds vele jaren als eerste sterdanseres aan de Par ij se Opera verbonden, voor een kleine tournee om zich heen verzamelde. Temeer nog, om dat het gisteren onder de titel „Drie eeuwen dans" vertoonde programma een interes sante belofte inhield. Doch al moet gezegd worden, dat er kennelijk veel meer voor bereiding aan besteed was dan in zulke gevallen gebruikelijk is, niettemin verliep dit optreden nogal teleurstellend. De avond begon met enige door Lycette Darsonval ondernomen pogingen tot recon structie van balletdansen uit de achttiende eeuw op de manier van achtereenvolgens Camargo, Guimard en Vestris, die echter in precies dezelfde stijl werden uitgevoerd als later de fragmenten uit het romanti sche répertoire en een „abstracte" compo sitie uit onze tijd. Alleen de costuums waren anders (zonder echter helemaal authentiek aan te doen) en er werd uiter aard met een beperkt vocabulaire van be wegingen gewerkt. Maar men vergat, dat- de genoemde dansers in hun tijd virtuoze kunstenaars zijn geweest, die stormen van geestdrift wisten te verwekken en de beste dichters tot verheerlijking van hun ver schijning bewegen. En al is het waar, dat destijds evenals nu op de suite „Les petits riens" van Mozart een (door Noverre ge steld) herdersballet werd uitgevoerd, zo précieus en suikerzoet als Lycette Darson val en haar partner Milorad Miskovitch ons wilden doen geloven, zal het stellig niet geweest zijn. De tweede acte van „Giselle" (choreogra fie van Coralli, muziek van Adam) haalt met een „corps de ballet" van twee per sonen natuurlijk nooit de gewenste sfeer. Daarom had er in dit ten dele instructief bedoelde programma beter kunnen staan: choreografie van Jules Perrot, want hij was het toch die de solodansen voor zijn vrouw Carlotta Grisi stelde. Lycette Darsonval heeft de titelrol talloze malen bij de Opéra vertolkt, maar zij kan toch niet tot de beste Giselles van deze tijd worden gerekend. Bovendien begint zij veel aan spanning te verliezen. Maar zij draait mooi en scherp, welke vaardigheid zij vooral kon bewijzen in de coda van het overigens niet erg ge lukkig verlopende grote duet uit „Het Zwanenmeer". Verder zag men nog een van alle aardig heid ontdane acte uit „Coppélia" (met Geneviève Godefrey) en de „Suite en blanc" van Lifar op muziek van Lalo, waarbij men ruimschoots gelegenheid kreeg te constateren hoe talrijk de lege plekken hierin zijn. De pianist Jean Laforge com pleteerde het programma met de Rigolette- parafrase van Liszt en een Toccata van Claude Debussy. Iiet meeste genoegen kon men beleven aan het optreden van de mede om zijn man lijke schoonheid vermaarde Milorad Mis kovitch, gewezen partner van Yvette Chau- vité en in het vorige seizoen eerste ster danser van het Londense Festival Ballet, die dan weliswaar geen groot springer mag zijn, maar overigens binnen deze beperking aan hoge eisen voldoet. Ook Violette Lau- tard wist zich te onderscheiden. Dit en semble treedt ook Zaterdag op het veel te kleine toneel van de Kurzaal op, dan met een bloemlezing uit de romantiek, onder meer de solistische gedeelten van „Les Syl- phides" en „Le spectre de la rose". DAVID KONING In de Utrechtse gemeenteraad is een rapport behandeld dat uitgebracht is door een commissie die het taxi- en huurauto- vraagstuk in de Domstad heeft bestudeerd. In dit rapport worden aangedrongen op de samenbundeling van alle bedrijven in één coöperatieve vereniging, waarmede alle ondernemers zich accoord verklaard hebben. Zij hebben zich uitgesproken voor een regeling van de tarieven in overleg met het gemeentebestuur. Alle houders van bedrijfsvergunningen voor taxi's zal men als leden van de nieuwe vereniging beschouwen, waardoor het niet mogelijk zal zijn buiten de vereniging om een taxi bedrijf te exploiteren. De gemeente zal de taxistandplaatsen aanwijzen, welke door de vereniging zullen worden verdeeld. De directeur van de vereniging zal niet in zakelijke betrekking staan tot een der leden. De raad heeft zich met de conclusies van het rapport verenigd.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 6