Toestand op Ionische eilanden ernstig; schokken houden aan Woerdense politieagent werd door inbreker ne ergeschoten Brits-Amerikaans geschil over politieke conferentie Communisten drongen zich naar voren bij de Franse staking Weerbericht Uit alle delen van de wereld komt hulp binnen Oefening Drietand is geruisloos geëindigd Zwitsers barakken kamp in Hansweert Rijksrecherche bracht de dader tot een bekentenis Twee inwoners van Woerden drie maanden onschuldig in de cel Engeland zou gaarne deelneming door India en de Sovjet-Unie zien Het woord is aan Regering kan slechts door overleg met vakbonden gevaarlijke fase omzeilen Onweersachtig Collecten voor Grieken land vóór 1 September Krachtige maatregelen op Ceylon Prins Bernhard verrichtte de opening Glundere Churchill Sterfgeval in Zandvoorts tentenkamp Eerste zending hulp goederen naar Griekenland Weerrapporten 68e JAARGANG No 31 Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437, Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Directie, Hoofdredactie en alle afdelingen15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin, Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom ZATERDAG 15 AUGUSTUJ> 1953 IJmuider Courant velser Haarlems Dagblad EDITIE OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 297e JAARGANG No 181 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 4"' cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.60. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman (Reuter/Atheens persbureau) Ter wijl nog steeds nieuwe aardschokken, die volgens het Atheense observatorium echter in kracht afnemen, de zwaar geteisterde Ionische eilanden doen schudden en stuk ken grond in zee doen verdwijnen, arri veren thans elk uur schepen met gewon den in de Peloponnesisclie haven Patras. Aan de reddingswerkzaamheden nemen alleen reeds 63 Britse en Amerikaanse oor logsbodems deel. Het aantal doden als ge volg van de natuurramp is nog steeds niet te benaderen, men spreekt van „honder den". Het aantal gewonden wordt op min stens tweeduizend geschat. De Griekse mi nister van Openbaar Welzijn, Adamopou- los, noemde de situatie op Ceplialonia „wanhopig". Bij de talrijke regeringen, die reeds hulp hebben geboden voegde zich inmiddels ook de Nederlandse regering, die een bedrag van 100.000.ter leniging van de nood der getroffen eilandbewoners ter beschikking heeft gesteld. 'ZUID- JBULG^-»" VSLAV*- Admiraal Mountbatten, opperbevelheb ber der Britse vlootstrijdkrachten in de Middellandse Zee, die de geteisterde ge bieden heeft bezocht, verklaarde Vrijdag op Malta dat hij Argostoli, een haven welke geregeld door schepen van de Britse Mid dellandse Zeevloot wordt bezocht in ver band met roei- en zeilwedstrijden, nauwe lijks hei-kende. „De gehele stad was in zestig seconden vex-dwenen", zeide hij. „Het nieuw gebouwde stadhuis, de trots van de stad, stortte ineen, allen bedelvend, die zich er in bevonden. Het gx-ote beton nen dak ligt als het ware in golven over de puinhopen uitgespreid en het vormt een grote belemmering voor de reddings ploegen", aldus Mountbatten. Ongeveer 1300 Amerikaanse mariniers zijn Vrijdagavond in havens der Ionische eilanden aan wal gegaan, om deel te nemen aan hec reddingswerk. Koning Paul en Koningin Frederika van Griekenland heb ben Vrijdag, vergezeld door hun dertien jarige zoon, kroonprins Constantijn, de door aai-dbevingen geteisterde steden der Ionische eilanden bezocht. Het koninklijk paar sprak met eilandbewoners en sloeg Griekse, Britse en Amerikaanse matrozen en mariniers hij hun reddingswerkzaam heden gade. De bergbewoners van Cephalonia weige ren hun eveneens door de aardschokken geteisterde woningen te verlaten, om aan de kust levensmiddelen en kleren te halen. Zij zeggen: „Wanneer het eiland zou ver zinken, zijn de heuvels de enige veilige plaats". Vier Israëlische fregatten zijn dag en nacht bezig met het vervoeren van ge wonden naar Patras. De ernstigste gevallen worden aan boord door Israëlische genees heren geopereex-d. De Israëlische oorlogs bodems hebben tot nu toe driehonderd ge worden afgevoerd. De gelande Griekse, Britse, Israëlische matrozen en Amex-ikaanse militairen be handelen de gewonden, x-ichten noodonder- komens op en maken de wegen vrij van de honderden tonnen aarde en rotsblokken die ze versperren. Een eindeloze stx-oom voorraden wordt ontscheept. Hulp Uit vele delen van de wereld zijn reeds aanbiedingen voor hulpverlening ontvan gen. Regeringen zenden ooxlogsschepen, transportvliegtuigen en hefschroefvlieg- tuigen. Ook stellen zij geld en voorraden ter beschikking van de rampgebieden. Het Rode Kruis in vele landen heeft x-eeds hulp toegezegd in de vorm van geld, levensmid delen, kleding, medicamenten, dekens en tenten. Honderd uitgeruste Italiaanse brandweerlieden zijn ter beschikking van de Griekse regering gesteld. Uit verschei- De oefening Drietand, die vorige week twintigduizend militairen van de Derde Divisie op de been bracht, behoort tot het verleden. Voor de soldaten is de proef- mobilisatie afgelopen. Het materieel, waar mee de Derde Divisie gedurende de afge lopen dagen is uitgerust geweest, ligt thans weer opgestapeld in de mobilisatie magazijnen. Op de legeringsplaatsen is reeds alles aan een grondige inspectie on derworpen geweest en geen enkele soldaat heeft kans gezien een geweer in te leve ren, dat niet tot in de kleinste hoeken en gaten was schoongemaakt. Bovendien is ook in de magazijnen nog een contx-öle ge houden. Al het materiaal, van schrijfma chines tot geschuttrekkers, wordt nu zo danig opgeborgen, dat men er geen omkij ken meer naar heeft. Het zijn de „preser- veringsteams", die zich de komende weken met deze verzorging bezig zullen houden. Voorts worden alle legex-tenten op scheu ren onderzocht. Alle militaire dekens gaan naar stomerijen Bij deze mobilisatie is zeer weinig mate rieel zoek of defect geraakt. dene landen wordt melding gemaakt van inzamelingen. Koningin Juliana en Prins Bernhard heb ben gisteren aan de Koning en Koningin van Griekenland telegrafisch hun mede leven betuigd met de onstellende ramp, die Griekenland getroffen heeft. Ook hebben de Koningin en de Prins een aanzienlijk be drag voor de „Hulpactie Griekenland" van het Nederlandse Rode Kruis (giro 777) ter beschikking gesteld. Uit Genève zijn zes Amerikaanse trans portvliegtuigen met 15.000 dekens naar Athene vertrokken. In New Yox-k zijn grote hoeveelheden levensmiddelen, medicijnen en kleding voor de bewoners der geteister de gebieden gebracht. De Franse regering zal de 7600 ton metende kruiser „Mont calm" en een aantal hefschx-oefvliegtuigen, een medische groep, levensmiddelen, medi cijnen, klei-en eix dekens naar de Ionische eilanden zenden. In Italië zijn tien wagons met levens middelen en medicijnen onderweg naar de Zuid-Italiaanse haven Tarente. De voor raden zullen van hieruit naar de Ionische eilanden worden verscheept. Honderd Ita liaanse brandweerlieden zijn, met hun uit rusting, ter beschikking van de Griekse regering gesteld. De Turkse Rode Kruisver eniging verscheept Zaterdag 500 dekens en honderd tenten naar Athene. Het Finse Rode Kruis heeft een bedx-ag van 400.000 mark aan de Griekse Rode Kruisvereniging overgemaakt. Het Canadese Rode Kruis heeft uit Toronto 250 kisten met kleren verzonden. Verwoestingen De havenstad Argostoli van het eiland Cephalonia is geheel verwoest; 250 gewon den werden hier reeds weggevoerd en zeventig wachten nog op transport. Op de kade wachten duizenden inwoners rustig op het verdere verloop der reddingswerk zaamheden. Voorts zijn op Cephalonia, Lixouri en Sami, op het eiland Zante Zakinthos en op het eiland Ithaca de hoofdstad Vathy ver- woest. De schade in het binnenland van deze dx-ie eilanden is echter niet zo groot als aan de kust. Men weet, dat onder de puinhopen nog vele stoffelijke overschotten bedolven liggen. Reddingsploegen van Grieken en buiten lander-s werken onafgebroken temidden van de smeulende puinhopen, waarbij zij voort durend gevaar lopen er onder bedolven te worden. De directeur van het Nederlands Rode Kruis heeft aan alle afdelingen van het Rode Kruis en aan alle burgemeesters een circulaire gezonden betreffende de hulp voor Griekenland. Hierin wordt gevx-aagd eventueel voor dit doel te organiseren collecten vóór 1 September te houden, op dat de hulp zo spoedig.mogelijk kan wor den verleend. COLOMBO, (Reuter). De regering van Ceylon heeft de noodtoestand ver scherpt door de doodstraf en levenslange gevangenisstraf te stellen op brandstich ting, plundering en andere misdrijven. De regering besloot. Vrijdagavond tot deze stap. In de nacht van Vrijdag op Zaterdag is het rustig geweest in Colombo. Aan het nachtelijk uitgaansverbod wox-dt streng de hand gehouden. Vanmorgen heeft Prins Bernhard in Hansweert een Zwitsers barakkenkamp geopend in aanwezigheid van de Zwit serse gezant en mevrouw Secretan en vele andere autoriteiten. Zwitserland heeft zeer veel hulp gebo den aan de getroffen provincies. De „Chaine de Bonheur" bracht door middel van een collecte per radio 2.815.000 Zwit serse francs bijeen en het Zwitserse Rode Kruis 2.138.000 Zwitserse francs. Uit an dere bronnen werd meer dan 6 millioen Zwitserse francs bijeengebracht. De Zwitserse luchtvaartmaatschappij heeft 18.000 kg. goederen gratis vervoerd. Zwitserse ondernemers hebben meer dan 1000 tonnen natuursteen uit de Zwitserse steengroeven ter beschikking gesteld voor het herstel der dijken. Het eveneens geschonken barakkenkamp bij Hansweert biedt plaats aan 480 perso nen en werd gebouwd door 30 Zwitserse vrijwilligers. Ook het transport van het materiaal geschiedde belangeloos. Van het complex maken deel uit twee cantines, twee keukens en 10 logiesbarakken. Thans ziin er D.U.W.-arbeiders in ondergebracht. De reeds geruime tijd te Utrecht gede tineerde C. J. B„ wonende te Bodegraven, heeft bekend, dat hij in de nacht van 13 November na inbraken gepleegd te hebben te Harmeien, bij aanhouding te Woerden op de politieman Van Eek, die hem aan hield, heeft geschoten, waardoor deze agent dodelijk werd getroffen. De Woerdense politie arresteerde korte tijd later twee ingezetenen van Woerden. Drie maanden hebben deze twee mannen, die niets met de moord uitstaande hadden, in de cel moeten verblijven. Toen heeft men hen wegens gebrek aaix bewijs vrijge laten. C. J. B., die thans bekend heeft op de politieagent te hebben geschoten, werd x-eeds op jeugdige leeftijd in een opvoe dingsgesticht te Maarn ondergebracht. Weer in de maatschappij teruggekeex-d, ging hij spoedig opnieuw het verkeerde pad op. Samen met zijn broer Jan, die ook in arrest zit, pleegde hij talrijke inbraken. Zes jaar geleden werd C. J. B na een in braak door een agent aangehouden. Hij schoot ook toen op de politieman, die niet ex-nstig gewend werd. In de nacht van de dertienden November pleegden de twee broei-s B. een drietal inbraken in Harme- Len. Zij begaven zich daarna per fiets op weg naar Woerden. De politie in Harmeien, die intussen reeds bericht had gekregen over de inbraken, waarschuwde de politie in Woerden. De agent Van Eek ki-eeg op dracht uit te zien naar nachtelijke wiel rijders die uit de richting Harmeien kwa men. Hij werd vergezeld door een kennis, de spoorwegman W. van den Broek. Toen C. en J. B. zonder licht kwamen aanfiet sen en de politieman hun gelastte af te stappen, loste C. B. enige schoten. Van Eek werd in de buil: getroffen en overleed enige uren later. De heer Van den Broek kreeg een kogel in het dijbeen. De wielrij ders namen daarop de vlucht. Toen men, ook nadat twee inwoners van Woerden waren aangehouden, met het on derzoek in deze zaak niet verder kwam, werd dit voortgezet door de rijksrecher che. De rechercheer J. D. van Wijk, werk zaam bij de rijkspolitie en de wacht meesters eerste klasse der rijkspolitie G. H. van Bruchem en J. A. Kool gingen aan dacht schenken aan een punt, waaraan te voren geen waarde was gehecht. De agent Van Eek had, voordat hij stierf, alleen nog het woord „bodegraven" kun nen fluisteren. Aanvankelijk meende men dat hij daarmee -vellicht bedoeld had dat men de politie te Bodegraven om assisten tie moest vragen. De rijksrecherche echter zocht achter deze woorden een heel an dere bedoeling en was van mening dat Van Eek nog getracht had een aanwijzing te geven. Hij kende vele mensen in de streek; wellicht had hij de dadex~s herkend en wist hij niet hun naam, maar wel hun woonplaats. In deze richting verder zoe kend kwam men er toe om in Februari de gebroeders B. aan te houden. Spoedig bleek dat ae beide broers waarschijnlijk de inbraken in Harmeien hadden gepleegd. Tal van bijzonderheden, die in het eer ste stadium van het onderzoek waren voor bijgegaan. werden nu onderzocht. C. en J. ontkenden echter hardnekkig iets met in braak of moord uitstaande te hebben. De rijksrecherche had tenslotte echter zoveel bewijzen verzameld dat ontkennen niet meer baatte. (Reuter) Van gezaghebbende zijde is te New York vernomen, dat Engeland en enige andere Westelijke landen bereid zijn de Algemene Vergadering van de UNO voor le stellen India en de Sovjet-Unie te laten deelnemen aan de politieke conferentie over Korea, zelfs al is Amerika hiertegen gekant. Men zou echter het uiterste doen, om met de Verenigde Staten over dit punt overeen stemming te bereiken. De Verenigde Staten zijn tegen deel neming van India, eix tegen deelneming van de Sovjet-Unie aan de zijde van Amerika. In Engeland is men van mening, dat een conferentie zonder de Sovjet-Unie zich vol komen buiten de werkelijkheid zou plaat sen, en dat India, als een groot Aziatisch land, een nuttige bijdrage zou kunnen leveren. De Engelse ondenninister van Buiten landse Zaken, Selwyn Lloyd, en Sir Glad- - Churchill heeft alle pessimisten, die meen den dat zijn gezond heidstoestand het hem onmogelijk zou ma ken zijn werk weer te gaan doen, in het on gelijk gesteld. De vitale premier nam het met het medisch advies „volkomen rust" niet al te nauw, omdat rust en Chur chill nu eenmaal twee tegenstrijdige begrip pen zijn, maar on danks dat gaat hij snel vooruit. Hij kon dezer dagen zelfs de verlei ding niet weerstaan even in zijn ambtswo ning, Downingstreet 10, een kijkje te ne men en nam daar mét sigaar glunde rend de ovatie in ont vangst, die voorbij gangers hem bereid den. - wyn Jebb, de permanente Britse afgevaar digde bij de UNO hebben Vrijdag een be zoek gebracht aan de afgevaardigde van de Sovjet-Unie, Wysjinski, voor een „gedach- tenwisseling". De seci-etaris-generaal van de UNO, Hammarskjoeld, heeft Vrijdag op een pers conferentie verklaard, dat hij voorstander is van het deelnemen aan de politieke con ferentie over Korea door landen, die niet hebben deelgenomen aan de strijd aldaai*. Sir Winston Churchill heeft Vrijdagavond een verklaring uitgegeven in antwoord op de critiek op het tekenen van de verklaring der zestien landen door Engeland, waarin werd gezegd dat bij een schending van de wapenstilstand door de Noordelijken de vijandelijkheden vermoedelijk niet tot Koi-ea beperkt zouden blijven. De premier zei, dat men in 1951 was overeengekomen, dat de waarschuwing, die in de verklaring der zestien is ver-vat, het beste middel was, van de vele mogelijk heden die in overweging waren genomen, om de strijdkrachten van de UNO tegen een verraderlijk vex'breken van de wapen stilstandsovereenkomst te beschermen. De verklaring betreft alleen een niet- uitgelokt verbx-eken van de overeenkomst door de Noordelijken. Het ligt niet in de bedoeling haar toe te passen, indien Zuid- Korea het bestand zou schenden. Volgens Churchill hield de vex-klaring der zestien geen enkele verandering in van de beginselen van de vroegere Labour-rege- ring. Hij bracht in herinnering, dat de La- bour-regering in 1951 was overeengekomen te overwegen de Chinese bases te bombar deren, indien de Noox-delijken zware lucht aanvallen zouden doen op de UNO-troepen. De Britse Laboux-pax-tij heeft Vrijdag een verklaring uitgegeven, waarin de onder tekening door Engeland van de verklaring der zestien landen wordt veroordeeld. Rhee's wensen De Zuid-Koreaanse president, Syngman Rhee, heeft in een te Seoel bij gelegenheid van de vijfde verjaardag van Zuid-Korea's onafhankelijkheid gehouden rede gezegd, dat hij besloten heeft de plannen ter her eniging van Korea door geweld voor enige tijd op te schorten en het te proberen met de methode van de UNO van i-egeling door middel van een conferentie. Het is echter Zuid-Korea's „wens exx bedoeling om zo spoedig mogelijk naar het Noox-den op te rukken." Van Amerikaanse zijde is de mogelijkheid gesteld, dat de over Kox-ea te houden poli tieke conferentie gehouden wordt in de gedemilitariseerde zóne van Korea. Tot nog toe werd van Amerikaanse zijde als plaats-voor de te houden conferentie Genève geopperd, Groot-Brittannië scheen In het tentenkamp aan het Zandvoortse strand is Vrijdagmiddag de vijfjarige jon gen W. van Dijk uit Amsterdam overleden binnen een dag nadat zich verschijnselen van een besmettelijke ziekte bij hem had den voorgedaan en nog voordat medische hulp was ingeroepen. Daar kampeerders in bijzondex-e hygiëni sche omstandigheden leven, pleegt in zulke gevallen bij het minste vermoeden voor gevaar van ziekte een onderzoek te wor den ingesteld. Dat is ook in dit geval ge- DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S P. C. Brederode: Velen zijn ertoe bestemd, in de wereld veel schoonheid maar zeer weinig eigenlijke rust te vinden. schied. Voorzover dit onderzoek heeft uit gewezen, bestaat voor de overige kamp bewoners geen reden tot ongerustheid. (Van onze correspondent in Parijs) Er hebben zich gisteren aan het Franse stakingsfront weinig opzienbax-ende feiten voorgedaan en men zou de toestand daar om nog het beste „stationair" kunnen noe men. Bij de Metro is er een lichte tendenz tot verbetering en ook bij de posterijen zijn er gisteren een aantal zakken met brieven gedistribueerd. Het ligt voor de hand dat de regering deze verschijnselen met voldoening heeft geconstateerd. In Parijs heeft vex-der de poging der vakbonden om de stakingen ook over de pax-ticuliex-e bedrijven uit te breiden geen algemeen succes gehad, maar daarentegen moet de beweging in het land weer een veel algemener karakter hebben aangeno men. Van meer betekenis is echter dat er tussen de regering en de vakbonden zekere contacten moeten zijn gelegd, waaruit misschien een breder overleg zou kunnen voortvloeien. Zo'n direct overleg lijkt voor de regering dan ook wel de enige moge lijkheid om te voorkomen dat het parle ment bijeen komt terwijl de wanorde en de stakingen voortduren, hetgeen premier Laniel uit gerechtvaardigde angst voor botsingen natuurlijk wil voorkomen. Tot dusver hébben zich de Franse sta kingen voltrokken als een soort „koude uitputtingsstrijd" tussen de arbeiders en de regex-ing. incidenten of sabotages zijn, op een enkele uitzondering na, niet voor gekomen en beide partijen maken de dui delijke indruk alles te willen nalaten waardoor deze sociale worsteling in een gewelddadige strijd, of zelfs bux-geroorlog, zou kunnen ontaarden. Zo bleven de sta- kers er steeds voor zorgen dat de functio nering van de voornaamste medische dien sten gehandhaafd kon blijven en in het hele land zijn zo de telefoonverbindingen met dokters, veeartsen en ook met de brandweer steeds in tact gebleven. Niet zonder vx-ees vragen sommigen zich nu af of de volgende week niet een nieuwe fase in de strijd zal aanbreken, een fase, die dan wel eens met geweld, en zelfs met bloedvergieten gepaard zou kunnen gaan. Tot nu toe hebben de com munisten een opvallend discrete rol in de actie gespeeld. Naarmate (le stakingen echter voortdu ren, zonder een duidelijk uitzicht op een compromis, en de ondersteuningskassen der vakbonden leger worden, moet men er zich op voorbereiden dat de communisti sche leiders nu sterker op de voorgrond zullen treden omdat zij politiek hij deze actie nu eenmaal het meeste te winnen hebben. Zodra er symptomen van moeheid onder de stakers merkbaar worden en die zijn zo hier en daar al waar te nemen zullen de communisten zeker trachten de actie een dynamischer karakter te ge ven en dan gaat Frankrijk uiteraard de gevaarlijkste fase in deze sociale troebelen tegemoet. Er zijn tekenen, die er op wijzen dat de communistische leiders de herdenking van de bevrijding van Parijs, die Dinsdag, Woensdag en Donderdag, gevierd wox-dt, zullen aangrijpen als gelegenheid om de arbeiders met nieuwe strijdlust te laden. De verantwoordelijke communistische sectieleiders hebben daartoe al de nodige instructies ontvangen. Ook om die reden het gevaar dus dat de commxinisten er in slagen de stakingsleiding in handen te krijgen mag men hopen dat de rege ring en de vakbonden nog tijdig tot een begin van een vex-gelijk zullen kunnen komen. De grote moeilijkheid voor de regering is natuurlijk een basis voor zo'n vergelijk te vinden, waarbij algemene loonsverho gingen moeilijk te vermijden zullen zijn zonder dat het eigen saneringsplan in ge vaar wox-dt gebracht. Maar vermoedelijk zal de regering dat risico toch wel moe ten nemen indien zij voorkomen wil dat volgende week de stakingen zullen wor den voortgezet in een klimaat, waarin men bij voorbaat al de sporen van een communistische revolutie kan onderken nen. meer te voelen voor een plaats in Azië, zoals Nieuw-Delhi, Colombo of Singapox-e. De Zuid-Kox-eaanse president, Rhee, is hiertegen echter gekant. Vex-der zouden bij de deze week gehou den beraadslagingen tussen de vertegen- woordigei-s van de zestien landen met troe pen in Kox-ea als plaatsen van samenkomst genoemd zijn Bandoeng in Indonesië en Macao. Protest Naar het Chinese persbux-eau „Nieuw China" meldt, hebben de Noordelijke ver tegenwoordigers in de gemengde commissie voor de repatriëring van krijgsgevangenen te Panmoendjom van de UNO geëist, dat onmiddellijk een eind gemaakt wordt aan de „voortdux-ende beestachtige behandelin gen en moox-d op Koreaanse en Chinese krijgsgevangenen en het vasthouden van een aantal hunner". De laatsten zouden ter stond gerepatriëex-d moeten worden. Verder is geprotesteerd tegen het „tegenhouden" van Koreaanse en Chinese Rode Ki'uis ver tegenwoordigers, die met krijgsgevangenen willen spreken en geschenken onder hen willen uitdelen. De Noordelijken hebben antwoord binnen drie dagen geëist, aldus „Nieuw China". Reuter meldt dat Vrijdag dertien trei nen uit Parijs zijn vertrokken. Een twaalf tal zou laat in de avond vertx-ekken. Vol gens de laatste berichten heeft het perso neel van de riolering te Parijs voor her vatting van het werk gestemd. Personeel van de stadsx-einiging heeft van de vak bonden opdracht gekregen, eveneens weer aan het werk 'te gaan, evenals het perso neel van de drinkwatex-voorziening. Amerikaanse mening De voorzitter van het Amerikaanse vak verbond A. F. L„ Meany, heeft te Chicago verklaard, dat de stakingen in Frankrijk een actie zijn tegen „ondraaglijke levens omstandigheden" der Fx-anse arbeiders, die „wanhopig pogen hun toestand te ver- beteren". Meany, die onlangs een bezoek aan Frankrijk heeft gebx*acht, zeide dat de ho gere klassen aldaar meer van de Ameri kaanse hulp hebben geprofiteerd dan de arbeiders. Volgens hem wox-den de belas tingbepalingen op laatstgenoemde groep strikt toegepast, terwijl de wex-kgevers soepel worden behandeld. Vanochtend om zes uur is van het vlieg veld Valkenbux-g een Dakota van de Ko ninklijke Nedex-landse Luchtmacht naar Athene vertrokken. Het toestel heeft een hoeveelheid antibiotica ter waarde van 20.000 en 1200 dekens aan boord. Deze zending, die beschikbaar is gesteld door het Nederlandse Rode Kruis, is be stemd voor de slachtoffers van de aard beving op de eilanden in de Ionische Zee. Het K.N.M.I. deelt mede: Een vx-ij krachtig hoge drixkgebied boven de Oostzee, dat ons eerder in deze week enkele warme dagen bezox-gd heeft, is nu naar het Noox-den van Rusland getrokken. Wel kwam gisteren een nieuwe kern van hoge druk, afkomstig van de Azox-en, over ons land, maar dit trok met vrij grote snel heid door in Noox-d-Oostelijke richting en is van te weinig betekenis om ons land te vrijwaren voor de invloeden van een on weersdepressie, die boven Frankrijk is ont staan. Een eerste storing, die zich uit dit Fx-anse onweersgebied losmaakte, heeft vanochtend in het Zuid-Oosten van het land reeds on weer veroox-zaakt. Het laat zich aanzien, dat gedurende het weekeinde meer van dergelijke onweders zullen optreden, die dan ook over andex-e delen van het land kunnen tx-ekken. (Van hedenmorgen 7 uur) weers- co C 1 AS E o a cs c. 00 -è 2 c toestand IË SS cu e O =sr 2 S Helsinki onbewolkt NNO 2 23 0 Stockholm half bew. windstil 28 0 Kopenhagen licht bew. ONO 2 22 0 Amsterdam onbewolkt windstil 24 0 Edinburgh geheel bew. Z 4 21 Londen zwaar bew. windstil 24 0 Luxemburg onbewolkt NO 3 28 0 Parijs licht bew. N 1 28 0 Bordeaux zwaar bew. windstil 32 0 Grenoble zwaar bew. windstil 31 3 Nice zwaar bew. windstil 27 0 Genève onbewolkt windstil 31 0 Zürich zwaar bew. windstil 30 0 Locarno zwaar bew. NO 1 28 1 Berlijn onbewolkt ZO 2 30 0 Fi-ankfort licht bew. NO 2 31 0 München onbewolkt windstil 28 0 Wenen licht bew. windstil 27 0 Innsbruck onbewolkt windstil 31 0 Rome half bew. ZZO 2 32 0 Maximum temp. gisteren: neerslag laatste 24 u DOCXXXMCOOOOCOOOOCOOOOO IETS LAGERE TEMPERATUREN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt om 10 uur: Veranderlijke bewolking met enkele regen- of onweersbuien, gevolgd door opklaringen. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen. Over het algemeen iets lagere temperaturen dan vandaag. 16 Augustus Zon op 5.25 uur, onder 20.03 uur. Maan op 13.05 uur. onder 21.39 uur. 17 Augustus Zon op 5.27 uur. onder 20.0.1 uur. Maan op 14.19 uur. onder 22.04 uur. Eerste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 15 Augustus Hoog water: 6.44 en 19.04 uur. Laag water: 2.35 en 14.44 uur. Zondag 16 Augustus Hoog water: 7.17 en 19.40 uur. Laag water: 3.04 en 15.15 uur. Maandag 17 Augustus Hoog water: 7.57 en 20.20 uur. Laag water: 3.36 en 15.47 uur.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 1