Mossadeq verijdelt staatsgreep, Sjah van Perzië gevlucht Sovjet-Unie conferentie wil spoedig een over Duitsland Weerbericht Bromfietsbond Westen beschouwt nieuwe nota als een propaganda-manoeuvre I! II il Engeland bereikt accoord met V.S. Wenende man" van Teheran heeft de touwtjes vast in handen Schipper van reddings boot „Brandaris" vermist Het woord is aan Jongetje speelde met vuur bij hooiberg Toenemende regenkans *1*1 shif Aanbeveling tot deelneming Rusland aan Korea-conferentie Toespraak van Sukarno op onafhankelijkheidsdag Ouderlijke boerderij ging in vlammen op Nieuwe functie voor Hongaarse oud-minister Weer rapporten 6Se JAARGANG No 32 MAANDAG 17 AUGUSTUS 1953 297e JAARGANG No 185 Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. A dm. 5437, Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Directie, Hoof dredactie en alle af delingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peerebootn IJmuider Courant v e l s e r Haarlems Dagblad OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh, op7,on-en Feestdagen. Abonnement per week 4"' cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.60. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman TERWIJL ZELFS IN AUGUSTUS poli tieke stormen in zovele Janden en tussen zovele landen woeden heerst bij ons wel dadige rust. En wij richten een Bromfiets- bond op. Zelfs in Augustus richten wij bon den en verenigingen op. Gij herinnert u wellicht het oude woord, dat zegt dat als in een onontgonnen gebied zich drie Engel sen vestigen binnen een week een cricket- veld is aangelegd. Zijn het drie Fransen, dan is een café-met-terras ontstaan. Zijn het drie Nederlanders, dan is een vereni ging opgericht. Men kan aan dit laatste toevoegen dat de statuten en het huishou delijk reglement aanmerkelijk langer tijd zullen vergen, uitvoerig zullen,gijn gefor muleerd en een onmiskenbaar streven zul len tonen, om ook in een onontgonnen ge bied alle mogelijke gebeurlijkheden te voorzien en ze bij voorbaat aan geschreven bepalingen te onderwerpen. Vorige gene raties noemden dit eenvoudig: degelijk. In de naoorlogse tijd, meer tot zelfcritick ge neigd, is hel woord perfectionnismc naar voren gekomen niet te verwarren met perfectie, dat volmaaktheid betekent. Maar in het algemeen gaan wij toch opgewekt op deze weg voort, met de zekerheid dat onze naar onbereikbare volmaaktheid stre vende regelingen tot tal van herzieningen met de daartoe onmisbare vergaderingen zullen nopen. Wij vergaderen. Dat gaan nu ook de bromfietsers doen. Zij zijn als nieu we snelgroeiende verkeersgroep noch dooi de fietsers, noch door de autorijders met veel hartelijkheid begroet. Verstoken van een eigen wegtype, verschillende snel heden ontwikkelend en daarom door een naar volmaaktheid strevende minister in rijweg- en fietspad-brommers gesplitst, zonder dat hij hen daar zelf in raadpleeg de, hebben zij het aloude vaderlandse mid del te baat genomen en een brommende bond gevormd. Dat de minister thans op zijn tellen passé! Het nieuwe front is ge formeerd, de ware strijd kan beginnen, de vierde verkeersbond van Nederland zo als het voorlopig bestuur hem zelf met voldoening noemt is nevens de Konink lijke Nederlandse Toeristenbond A.N.W.B., de Koninklijke Nederlandse Automobiel club en de Koninklijke Nederlandse Motor- wielrijders Vereniging verrezen. Mettertijd zal ook hij het praedicaat Koninklijke po gen te verwerven. Nu reeds doet de nieu we Bond blijken dat hij zich vooral niet tot het verwerven van meer ruimte in het verkeer wil bepalen, zich vooral niet tot een eenvoudige doelstelling bepalen en al leen maar schakel zijn tussen overheid en brommer, maar de vervulling van een vol ledig programma nastreven. Hij wil na tuurlijk geschriften uitgeven. Hij wil bo vendien zijn leden alle inlichtingen ver strekken en hulp verlenen op toeristisch, technisch, juridisch, verkeerstechnisch en ander gebied. Meent gij dat de A.N.W.B. reeds zulke algemene zaken sinds tiental len jaren behartigt en zich ook al warm voor de brommers geïnteresseerd heeft, dan kan ik dat niet tegenspreken. Vraagt ge u af waarom er nu weer een vierde verkeersbond bij moet en verbindt gij daaraan do schier-revolutionnaire gedach te, dat zij gevieren beter in één Bond ver enigd konden worden, dan moet ik u met zacht, verwijt naar een andere vaderlandse traditie verwijzen. Weliswaar verenigen wij ons gaarne, maar zeer zelden in één Bond. Wij houden van méér. Steeds meer. Als in dat onontgonnen gebied, waaraan ik hierboven herinnerd heb, een tweede drie tal Nederlanders zich vestigde, zouden die dan ook een tweede vereniging oprichten. Wel heeft de nieuwe Bromfietsbond een voorlopige overeenkomst met de K.N.M.V. gesloten, ai is nog niet onthuld wat die in houdt. En laat ons hopen dat de bemoeiin gen van de regering, die wel even de ge dachte aan „verdeel en heers" wakker roe pen, niet bij voorbaat de nieuwe Bond be dreigd hebben met een noodlottig uiteen vallen in snelbrommers en traagbrommers. l'Union fait la force. Eendracht maakt macht. Brommers van alle wegen en pa den verenigt u. Wij begrijpen tenslotte van noden, wij betreuren het gebrom, waarmee gij door oudere weggebruikers ontvangen zijt door de lieden met meer of volstrekt geen cylinderinhoud in het vredig gedrang van ons verkeer. Vooruit dan maar weer: een nieuwe Bond, een nieuwe explosieve eenheid en veel kopij voor de bladen Motor, De Fietsmotor, De Autorevue, De Auto, De Kampioen, De Autokampioen, De Motorkampioen en an dere. R. P. NEW YORK, (Reuter) Engeland en Amerika zijn het Zondagavond eens ge worden over de kwestie der Russische deelneming aan de komende politieke conferentie voor Korea. Na een vergadering van de zestien lan den met troepen in Korea is meegedeeld, dat Engeland en Amerika een resolutie zullen steunen, in te dienen door Australië en Nicuw-Zeeland op de algemene verga dering van de UNO, die vandaag bijeen komt, waarin wordt aanbevolen dat de Sovjet-Unie aan de conferentie deelneemt „mits de andere zijde (de communisten) het wenst". Van de zijde van de Australische en de Neeuw-Zeelandse delegaties is meege deeld, dat de resolutie alleen wordt inge diend met de bedoeling de moeilijkheden te overbruggen die tussen Engeland en Amerika over deze aangelegenheid gerezen zijn. Een Britse zegsman zei dat Engeland, Amerika en Frankrijk voor de resolutie zouden stemmen en dat zij vermoedelijk een meerderheid van twee-derden zal halen. In een andere resolutie, in te dienen door de zestien landen, wordt aanbevolen alle UNO-leden met troepen in Korea, die dit wensen, tezamen met Zuid-Korea op de politieke conferentie der UNO te laten vertegenwoordigen. Voorts voorziet deze resolutie er in, dat de V.S., na bespre kingen met hun geallieerden, met de „an dere partij" regelingen dienen te treffen om de politieke conferentie zo spoedig mogelijk, doch niet later dan 28 October, op een voor beide partijen bevredigende jjlaats ea datum te houden. 99 TEHERAN (Reuter). Om de Perzische hoofdstad, Teheran, is Zondag een cordon van tanks getrokken, nadat premier Mos sadeq een poging van officieren van de gardetrocpen van de Sjah tot een militaire staatsgreep had neergeslagen. Troepen met gevelde bajonet patrouilleren door de stra ten. De jonge Sjah, die al zo dikwijls in con flict is geweest met Mossadeq, is gevlucht en is Zondag op het vliegveld van Bagdad (Irak) aangekomen met zijn echtgenote Keizerin Soroja en een aide-de-camp. Ilij heeft nog geen afstand van de troon ge daan. Generaal Fazoclla Zahcdi, oud-minister van Binnenlandse Zaken, die reeds ver scheidene keren is gearresteerd wegens samenzwering tegen dr. Mossadeq, heeft A'erklaard, dat hij de wettige eerste minis ter is. In een geheime bijeenkomst in de buurt van Teheran, heeft Zahedi foto-co- pieën van een keizerlijk decreet aan de pers doen toekomen, waarin de Sjah hem tot eerste minister benoemt. Zahedi houdt zich thans in de heuvels bij Teheran schuil. Volgens radio-Tchcran werd de poging tot een staatsgreep Zaterdagavond laat tegen middernacht uitgevoerd en zonder enig bloedvergieten verijdeld. Wachten bij de woning van dr. Mossadeq beletten, dat kolonel Nasiri, commandant van de keizer lijke garde, met behulp van militairen, die hij in vier vrachtwagens had meegenomen, premier Mossadeq ontvoerde. De samenzweerders, aldus de radio, hiel den de minister van Buitenlandse Zaken en rechterhand van Mossadeq, Hoessein Fatemi, alsmede twee regeringsleiders, zeseneenhalf uur lang vast. Daarna wer den zij vrijgelaten. Ook een poging om generaal-majoor Taghi Raihi, de chef van de generale staf, te ontvoeren, slaagde niet. Kolonel Nasiri bevindt zich thans in de militaire gevangenis van Teheran. De re gering heeft bekend gemaakt, dat een aan tal samenzweerders is gearresteerd. Dr. Fatemi heeft Zondagmiddag op een persconferentie verklaard, dat niet gezegd kan worden, dat het hof geen deel heeft gehad in het complot. Fatemi voegde er aan toe, dat het onverstandig zou zijn te geloven, dat alle officieren en leden van de keizex-lijke garde aan het complot deelge nomen zouden hebben zonder dat de auto riteiten van het hof hiervan afwisten. Op de vraag of hij generaal Zahedi zou laten arresteren, antwoordde Fatemi, dat Zehadi zich schuil houdt. De regering was niet op de hoogte gesteld van het keizerlijke de creet in zijn bezit. Tot dusver zijn zes of zeven personen, waaronder burgers, gear resteerd. Zondagochtend werden twee hof- clignitarissen in arrest gesteld. Premier Mossadeq heeft door radio- Teheran bekend laten maken, dat het par lement officieel ontbonden is. Hij ging hiertoe over, nadat de Sjah klaarblijkelijk geweigerd had een schriftelijk verzoek van dr. Mossadeq in te willigen om een keizerlijk decreet tot ontbinding van het parlement op grond van het resultaat van het jongste referendum. Verder is door radio-Teheran bekend gemaakt, „dat de verkiezing van hét 18de parlement overeenkomstig de wet zal ge schieden, nadat de kieswet is verbeterd en een wetsontwerp, houdende de verdeling van het land in districten, is aangenomen." Volgens kringen, die in nauwe betrek king staan tot generaal Zahedi zou een radiorede gehouden worden zodra dr. Mos sadeq zou zijn afgezet. Mossadeq zou daar in beschuldigd worden van het maken van vriendschappelijke gebaren tegenover het communisme. Generaal Zahedi werd in Mei 1951 door Mossadeq tot minister van Binnenlandse Zaken gekozen. Hij trad echter drie maan den. later af nadat hij beschuldigd was van aanstichting tot ongeregeldheden in Te heran en van pogingen om de regering om ver te werpen. Hij werd in Februari 1953 gearresteerd en in Maart op vrije voeten gesteld. Later werd hij beschuldigd van medeplichtigheid aan de moord op Afsjar- toes. Naar uit goede bron te Teheran is ver nomen, is premier Mossadeq van plan een regentschapsraad in te stellen, waarin geen enkel lid van de Koninklijke familie zitting zal hebben. Tientallen zware tanks patrouilleerden hedenochtend door de straten van Tehe ran, nadat 100.000 communisten en aan hangers van Mossadeq Zondagavond op het parlemenlsplein de dood van de Sjah en de beëindiging van de dynastie hadden ge- eist. De Sjah Op zijn vlucht naar Babdad werd de Sjah slechts vergezeld door keizerin So roja en een aide-de-camp. Zij waren, met de piloot, de enige inzittenden van het vliegtuig, waarmee de reis werd gemaakt. De Sjah en zijn gemalin hadden slechts twee volgepakte tassen bij zich en kleren, die onverpakt op de lege stoelen in het vliegtuig waren gelegd. Na aankomst op het vliegveld van Bag dad moest de Sjah een kwartier wachten voor de Iraakse minister van Buitenland se Zaken, Kenna, verscheen om hem te verwelkomen. De Sjah vroeg de minister verlof om enige dagen in Irak te mogen blijven, alvorens naar Europa door te reizen. De Perzische ambassade te Bagdad heeft het Iraakse ministerie van Buitenlandse Zaken „inlichtingen over het verblijf te Bagdad van de Perzische keizer" verzocht. Volgens de ambassade was de komst van De Sjah van Perzië de Sjah volkomen „onverwacht" en als een „vlucht" te beschouwen. Het perso neel van de ambassade had zich niet met de Sjah in verbinding gesteld en de Sjah van zijn kant had evenmin getracht, zich met de Perzische ambassadeur in verbin ding te stellen. In Teheran hebben betogers van de bio scoopdirecties geëist, dat de portretten van de Sjah en de Keizerin uit de bioscopen worden verwijderd. Hedenochtend komt de ministerraad bijeen om de regentschapsraad te benoe men. 1-Iet staat vast, dat dr. Mossadeq tot voorzitter er van zal worden benoemd. Schipper Klaas Tot van de op Terschel ling gestationneerde reddingboot „Branda ris" van de Koninklijke Noord- en Zuid- Hollandsche Reddingmaatschappij is Zon dagmiddag omstreeks half vijf bij een zeil tochtje in het Schuitengat overboord ge slagen. Aangenomen wordt dat hij ver dronken is. Schipper Tot was Zondagmiddag rnet een zeilboot, waarin zich ook Iwee badgas ten, het echtpaar W. uit Sneek, bevonden, uitgevaren voor een tochtje op de Wadden zee. Bij het doorsnijden van een touw heeft hij zijn evenwicht verloren en is hij overboord geslagen. Door de ebstroom dreef hij snel weg. Hij riep de badgasten in zijn boot nog toe het zeil te strijken. Zij hebben hem een roeiriem toegeworpen, die in zijn bezit moet zijn gekomen. De bad gasten konden echter niet te hulp komen, omdat zij niet met het scheepje overweg konden. Zij zijn ongeveer drie kwartier later door een passerende motorboot op gepikt. Onmiddellijk daarna is het reddingswerk begonnen. De reddingboten „Brandaris" en „Adriaan de Bruine", de loodsboot van Terschelling en enige particuliere vaar tuigen zijn uitgevaren om naar de vermiste schipper te zoeken, maar toen de duister nis viel moesten zij onverrichterzake te rugkeren naar de haven van Terschelling. Om kwart voor acht is een Milchel van de Marine-luchtvaartdienst van de vliegbasis Valkenburg opgestegen Het vliegtuig heeft tussen Vlieland en Terschelling de zee af gezocht tot 10 mijl uit de kust, maar moest ook wegens de duisternis de naspeuringen opgeven. Om halftien is het toestel op Val kenburg teruggekeerd. Zondagavond om 10 uur is de „Branda ris" als laatste schip in de haven van Ter schelling teruggekeerd, waar ruim duizend mensen zwijgend stonden te wachten. Schipper Klaas Tot is 39 jaar geworden en heeft op jeugdige leeftijd als kapitein op de sleepboten van de rederij Doeksen gevaren. Reeds vóór de oorlog maakte hij als opstapper reddingstochten met de ..Brandaris" mee, waarop zijn vader.Douwe Tot, schipper was. In 1940 werd Klaas Tot tweede stuurman op de „Brandaris" en op 1 October 1950 volgde hij zijn vader als schipper op. BERLIJN (Reuter) De Sovjet-Unie heeft een vredesconferentie over Duitsland, te houden binnen zes maanden, voorgesteld. In een nota aan de drie Westelijke mogendheden stelde zij Zondag voor, dat alle betrokken partijen en ook Duitse ver tegenwoordigers aan de conferentie deel nemen. De Sovjet-Unie stelt verder voor, dat in tussen een voorlopige regering voor geheel Duitsland wordt gevormd en vrije Duitse verkiezingen worden gehouden. De regering voor geheel Duitsland zou moeten worden gevormd uit leden van de parlementen van Oost- en West-Duitsland en de plaats van de thans bestaande rege ringen moeten innemen. De Sovjet-Unie heeft een Oost-Duitse regeringsdelegatie uitgenodigd 20 Augustus naar Moskou te komen-voor besprekingen over „belangrijke kwesties" die de beide landen aangaan, aldus het Oost-Duitse persbureau A.D.N. De voorlopige regering voor Duitsland, aldus de nota, moet zich bezighouden met de vertegenwoordiging van Duitsland bij het voorbereidende werk voor een vredesver drag en in internationale organisaties. Zij Een indrukwekkende luchtfoto van Zakinthos, een van de drie eilanden aan de Westkust van Griekenland, die zo zwadr werden getroffen door de aardbevingen. moet er voor zorgen, dat Duitsland niet deelneemt aan coalities en militaire bond genootschappen, „gericht tegen staten die met hun strijdkrachten hebben deelge nomen aan de oorlog tegen het Duitsland van Hitier." Voorts moet de voorlopige regering de vrije werkzaamheid van democratische partijen en organisaties verzekeren en toe treding tot „fascistische, militairistische en andere lichamen die de zaak van de vrede vijandig gezind zijn," weigeren. De Sovjet-Unie acht het nodig de uitgaven wegens het legeren van troepen van de vier grote mogendheden op Duits grondgebied te beperken tot vijf procent van het jaar lijks inkomen van Oost- en West-Duitsland. De bezettingskosten zouden in geen geval het totale bedrag voor 1949 mogen over schrijden. Verder stelt de Sovjet-Unie voor de schul den, die Duitsland sinds 1945 w-egens de bezetting door de grote vier buiten Duits land heeft gemaakt, vervallen te verklaren. De Sovjet-Unie acht het noodzakelijk Duitsland ingaande 1 Januari 1954 geheel vrij te stellen van herstelbetalingen, als mede van de betaling van na-oorlogse schulden aan de grote vier, met uitzonde ring van verplichtingen krachtens handels verdragen. De voorlopige Duitse regering moet een ontwerp kieswet opstellen die „het waar lijk democratische karakter van verkiezin gen voor geheel Duitsland" waarborgt, als mede „de deelneming van alle democrati sche organisaties aan de verkiezingen en het weren van pressie door grote monopo lies," aldus de nota. De nota veroordeelt het geallieerde voor stel tot een internationaal onderzoek om uit te maken of de omstandigheden in beide delen van Duitsland werkelijk vrije verkie zingen mogelijk maken en zegt dat dit ge heel moet worden overgelaten aan de voor lopige regering voor geheel Duitsland. „Niettemin acht de Sovjet-regering het nodig dat de regeringen van Frankrijk, de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en de Sovjet-Unie maatregelen nemen voor de uitvoering van verkiezingen voor geheel Duitsland in werkelijke vrijheid, onder uit sluiting van de geringste druk van buiten landse staten," aldus de nota. „Zodra de regering van Bonn West- Duitsland bij het aggressieve Noord-Atlan tische blok inlijft, wordt de eenmaking van West- en Oost-Duitsland onmogelijk," zo wordt in de Russische nota gezegd. „Uit wat gezegd is blijkt, dat de politiek van Frankrijk, Amerika en Engeland, evenals die van de regering-Adenauer, niet gericht is op een eenmaking van Duitsland én de vorming van een regering voor het gehele land, maar op het langdurig verdeeld hou den van Duitslnda." Ontwerp Tegelijk met haar nota heeft de Sovjet- Unie de drie Westelijke mogendheden een „ontwerp betreffende de grondslagen voor een vredesverdrag met Duitsland" doen toekomen, zo meldt het Oost-Duitse pers bureau A.D.N. Daarin wordt gezegd dat een verenigd Duitsland zich als onafhanke lijke, democratische en vredelievende staat moet kunnen ontwikkelen. Alle bezettings troepen moeten uiterlijk een jaar na het van kracht worden van het vredesverdrag het land verlaten. Buitenlandse militaire bases moeten worden opgeheven. Zonder onderscheid van ras, geslacht, taal of geloof moeten alle Duitsers de mensenrechten en de grondvrijheden genieten, met inbegrip I van vrijheid van meningsuiting, voorlich ting, godsdienst, politieke overtuiging en vergadering. Het Russische ontwerp voor een vredes- vei-drag is reeds eerder, namelijk op 10 Maart 1952, aan de Westelijke landen voox-gelegd. Er staat ook in, dat de grenzen van Duitsland zullen zijn zoals die op de conferentie van Potsdam zijn vastgesteld. Duitsland zou een eigen leger voor de ver dediging van het land mogen hebben. Reacties In diplomatieke kringen te Londen is men van mening, dat uit de Russisce nota blijkt, dat de Russische buitenlandse politiek, voor zover zij Europa beti-eft, geen wijziging heeft ondergaan. Met uitzondering van enkele punten van minder belang, is het plan voor Duitsland hetzelfde als dat van vroeger. De toon van de nota achtte men hier en daar beledigend voor het Westen en som mige passages waren woordelijk overge nomen uit in 1952 gezonden nota's. Uit de Russische voorstellen blijkt duide lijk. zo meent men te Londen, dat volgens dc Russen het vredesverdrag met Duitsland een kwestie is die in hoofdzaak door de vier bezettingsmogendheden moet worden geregeld, terwijl het Westen er steeds op heeft gestaan, dat de regering voor geheel Duitsland als gelijke aan de vx-edesconfe- rentie deelneemt. In Fi'anse diplomatieke kringen heeft de nota geen verrassiixg gewekt. Men had daar een of andere zet van Moskou verwacht in et het oog op de Duitse vex-kiezingen van 6 September. De Russische voorwaarden voor eenmaking van Duitsland woixlen on- aanvaax-dbaar voor het Westen geacht. „Crisis in het re gerings ge zag" DJAKARTA. (Aneta). President Su karno heeft Maandagochtend ter gelegen heid van de achtste herdenking der pro clamatie van de vrijheid op de trappen van het paleis een rede, die anderhalf uur duurde, tot het Indonesische volk gericht. Hij zei, dat Indonesië „in zijn leven als natie in de eerste 8 jaren van zijn onaf hankelijkheid getuige is geweest van de dans van goed en kwaad, van winst en ver lies, van inspanningen voor de opbouw maar ook destructieve krachten. Laten wij onze goede kx-achten samenbundelen, want wij zoeken gewis niet de destructie". Hij deed een beroep op het leger, de po litie en de bevolking om tot het uitex-ste samen te werken, teneinde een einde te ma ken aan de onveiligheid. „Als woox-den niet helpen, laten het dan onze gewereix zijn, die vreesaanjagend tot hen zullen spre ken". Sukarno noemde het probleem van de veiligheid geen eenvoudige zaak. Hij wees in dit verband op het gebrek aan re- geringsgezag. Hij zeide, dat hij reeds eer der had verklaard, dat Indonesië xxiet al leen een morele en politieke cx'isis on- dex-ging, een crisis ondèr de civiele en mili taire organen, die verantwooi'delijk zijn voor de rust en orde, maar ook een crisis van het regeringsgezag. „In iedere maat schappij, waar het gezag niet is ingeboi-en, zullen ea* altijd elementen naar vox-en ko men, a-sociale elementen, die liegen, ste len, plunderen, ontvoeren en doden. Dat is een gevolg van het gebrek aan ingebox-en gezag, omdat er een gezagcrisis heerst, een vacuum, waar gezag zou dienen te be staan". DIT NUMMER BESTAAT UfT ACHT PAGINA'S Charles Buxton: Gij zult nooit tijd voor iets „vin den"; als gij tijd nodig hebt moet gij die maken. Een hevige brand heeft Zondagmiddag omstreeks drie uur gewoed in de gemeente Reeuwijk, waardoor een boerderij en twee hooibex-gen in vlammen zijn opgegaan. De totale schade, welke gedeeltelijk door de verzekering wordt gedekt, wordt geraamd op ongeveer f 100.000. Door het spelen met lucifers door het vijfjarig zoontje van de familie Van der Werf heeft de hooiberg achter de boer derij vlam gevat. Het vuur sloeg over naar de met een rieten dak gedekte boer derij die weldra in lichterlaaie stoxrd. De Reeuwijkse brandweer kon het vuur niet meester worden. Door overwaaiende vonken geraakte de hooibex-g van de vijf tig meter verderop gelegen boerderij van de landbouwer Van Leeuwen ook in brand. Er werd assistentie gevraagd van de Goudse en de Bodegravense brandweer. Met drie motox-spuiten kon toen aan de bestx-ijding der vlammen wox-den begon nen, waardoor de boerderij van de familie Van Leeuwen behouden bleef. Een begin van brand brak nog uit in de aan de an- dei-e zijde van de weg in de gemeente Zwammerdam gelegen boerderij van de familie Knijf, maar hier was men het vuur spoedig meester zonder dat dit noe- menswaax'dige schade had aangericht. WENEN (Reuter). Het Centrale Co mité van de Hoxxgaarse communistische partij heeft genex-aal Mihaly Farkas, voor malig Hongaars minister van Defensie, be noemd tot secretaris van het Centrale Comité van de Partij. Hij had op 30 Juni zijn plaats in het politieke bureau verloren. Op 4 Juli, bij de regeringswijziging toen Imre Nagy het premierschap van Matyas Rakosi overnam, werd Fax-kas vervangen als minister van Defensie. Toen op 19 Juli nieuwe posten voor de meeste op 4 Juli vervangen ministex-s werden bekend ge maakt. werd de naam van Fax-kas onder meer niet genoemd. Het K.N.M.I. deelt mede: Zondag drong koele lucht, afkomstig van de Atlantische Oceaan, ons land binnen, waardoor aan een reeks warme dagen eexx einde kwam. In tussen breidde zich een uitloper van het Azoren-hogedrukgebied naar West-Europa uit, die ons Zondag droog en vrij zonnig weer bezorgde. Een oceaandepressie ten Westen van lei-land trekt in ongeveer Noord-Oostelijke richting: een ex-mee samenhangend front veroorzaakt regen op de Britse eilanden en vex-plaatst zich naar het Oosten, zodat ex- in de komende 24 uur ook in NedexJand enige regen verwacht moet worden. Doox- dat de luchtdruk in Groenland en op het midden van de Atlantische Oceaan betrek kelijk hoog is geworden, lijkt een terugkeer van het warme weer voorlopig niet waar schijnlijk. (Van hedenmorgen 7 uur) weers- toestand Helsinki motregen NO 4 22 10 Oslo geheel bew. NNW 2 22 0 Stockholm regen ZZO 2 24 17 Kopenhagen licht bew. WNW 8 20 0.3 Amsterdam half bew. ZZW 3 19 0 Edinburgh zwaar bew. Z 7 19 0.2 Londen licht bew. windstil 21 0 Luxembüx-g onbewolkt ONO 2 21 1 Parijs zwaar bew. N 2 23 0 Box-deaux onbewolkt windstil 25 0 Grenoble zwaar bew. windstil 25 0 Nice onbewolkt NNW 5 28 0 Genève zwaar bew. windstil 25 0 Ziix-ich zwaar bew. I<TNO 2 21 8 Locax-no onbewolkt windstil 27 0.1 Berlijn zwaar bew. WNW 6 32 2 Frankfort mist windstil 21 3 München nevel WNW 2 25 11 Wenen onbewolkt W 7 29 0 Innsbx-uck geheel bew. windstil 26 4 Rome onbewolkt OZO 2 31 0 Maximum temp. gisteren; neerslag laatste 24 u. OCOOCOCOC<XX>OCCCOOCOOCOCODCCrXCC«XX20CCOOOCOCOOCOOCGCOCCO PLAATSELIJK ENIGE REGEN Vex-wachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opge maakt om 10 uur: Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen. Matige, in de Noordelijke provincies vrij krachtige wind, aan vankelijk Zuidelijk, later ruimend naar Zuid-West. Iets lagere temperaturen dan vandaag. 18 Augustus Zon op 5.28 uur. onder 19.58 uur. Maan op 15.30 uur, onder 22.40 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 17 Augustus Hoog water: 7.57 en 20.20 uur. Laag water: 3-36 en 15.47 uur. Dinsdag 18 Augustus Hoog water: 8.44 en 21.14 uur. Laag water: 4.15 en 16.31 uur.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 1