Vakbondsleider Léon Jouhaux spreekt met Franse regering fiwy lm Aardschokken op Ionische eilanden eindelijk voorbij Bondsdag reddingsbrigades op het Zandvoortse strand PANDA EN DE GROEI-STRALEN Agenda voor Haarlem Wereldnieuws Mogelijk vindt hij een uitweg in alles ontwrichtend arbeidsconflict De radio geeft Dinsdag Het reddingswerk in de puinhopen duurt voort; branden zijn geblust Toch ió het zo r~ J MAANDAG 17 AUGUSTUS 1953 WASSERIJ DUYN Nederlands gezin het gezelligste op de wereld. Bus uit Maastricht botste in België tegen vrachtauto Bloemencorso in Noord wijk Herdenking op fusillade plaats te Goirle Heringa Wathrich Boerderij te Andijk na blikseminslag afgebrand Woonark gezonken bij Lemmer GAAT U MET VACANTIE? Kerkelijk Nieuws Slagvaardig (Van onze correspondent in Parijs) De Fransen hebben zich vanmorgen voor het eerst sinds het begin van de stakingen, die thans hun derde week zijn ingegaan, vergeefs tot de kiosken of de kranten vrouwtjes bij de Métro-ingangen gewend om een ochtendblad, en zo konden ze over de laatste stand van zaken aan het sta kingsfront vandaag niet worden ingelicht. Ook het syndicaat der drukkers heeft zich namelijk zoals al was aangekondigd voorlopig voor 24 uur bij de actie aange sloten. Voor hun informatie zijn vandaag de Fransen dus aangewezen op de officiële radio, die niet altijd even objectief is ge bleken, of op gestencilde blaadjes, die van morgen door de communisten bij de kan toren en de fabrieken werden gedistribu eerd en waarbij de toestand uiteraard door een zeer rood gekleurde bril bekeken werd. Ook vanmorgen moest de Parijzenaar, voor zover hij zelf niet staakte, trots een lichte verbetering der ondergrondse trein verbindingen, weer lopen of fietsen om bij zijn werk te komen. De lichten flappen nog gedurig uit en de druk op het gas is nog altijd zo gering dat men met een lichte overdrijving wel zeggen kan dat voor het koken van een ei met bijna evenveel uren als vroeger .met minuten moet worden ge rekend. Men mag aannemen dat er nog altijd wel door een kleine vier millioen Fransen wordt gestaakt. Als men het aantal loon trekkers of kostwinners op maximaal 9 a 10 millioen stelt, hetgeen op een totale bevolking van 40 millioen zeker niet aan de hoge kant is, dan betekent dit dus dat bijna de helft van de werkende bevolking nog steeds de armen over elkaar houdt geslagen. De ontwrichting van het open bare leven, die deze massale actie veroor zaakt heeft, is vrijwel totaal want alleen de poststakingen, die het eerst zijn begon nen en nog altijd ononderbroken voort duren, leggen vrijwel al het hele binnen- en buitenlandse handelsverkeer plat. Jouhaux in actie Toch, wanneer er zo op het oog nog weinig leven in de Franse brouwerij ge komen is, dan schijnen zich het jongste weekend achter de schermen der Franse politiek toch een paar gebeurtenissen te hebben voltrokken, die vermoedelijk wel op een zekere kentering kunnen wijzen. De voorzichtige contacten, die eind vorige week door enkele ondergeschikte ambte naren van enige ministeries en zekere so cialistische en Katholieke vakbondsleiders hebben plaats gehad, zijn Zaterdag en Zon dag namelijk gevolgd door een reeks be sprekingen die waarschijnlijk van groot belang zullen blijken en waaraan premier Laniel en de minister van Financiën, Edgar Faure, voor de regering, en Léon Jouhaux, de bekende socialistische vete raan, die ook voorzitter is van de Econo mische Raad, waarin werkgevers en werk nemers van alle gezindten verenigd zijn, hebben deelgenomen. Jouhaux, die in 1952 de Nobelprijs voor de vrede won, en tevens de leider is van de socialistische vakcen trale Force Ouvrière, geniet ook buiten zijn eigen kring een groot prestige en ook wel vertrouwen, en in hem hoopt de re gering blijkbaar de man te hebben ge vonden, die de brug met de revolterende arbeiders opnieuw zal kunnen slaan. Jouhaux, die na zijn eerste onderhoud met de minister president, weinig los wilde laten, heeft er enkel op gewezen dat hij als particulier persoon, en niet als offici eel vertegenwoordiger van de arbeiders klasse is opgetreden. Die reserve wijst er waarschijnlijk wel op dat de vakbonden nog allerminst bereid zijn te capituleren ADVERTENTIE en dat de verschillen nog geenszins zijn overbrugd. Volgens Reuter zou hij echter een compromis-plan aan Laniel hebben voorgelegd! Moch Jouhaux tot veler verbazing echter verdere contacten weten te leggen, dan zal zijn invloed waarschijnlijk wel zover rei ken, dat tenminste de socialisten en de Katholieke syndicaten één lijn met hem willen trekken. In dat geval zouden de communisten dus worden geïsoleerd, en zou, zij het dan voorlopig, het gevaar van een herleefd Volksfront, met altijd nog onoverzienbare internationale verwikke lingen, weer even zijn geweken. De vraag is natuurlijk waar Jouhaux de basis voor een dergelijke overeen komst zal kunnen vinden. De kans lijkt steeds geringer dat de regering zich zal kunnen onttrekken aan de eis van een algemene loonsverhoging waarover alle arbeiders het nu wel eens zijn geworden. Laniel zal zijn economisch hervormings plan in dat geval dan wel kunnen opber gen in de kast, waarin door zijn voor gangers al zo vele ambitieuse projecten in dezelfde richting werden bijgezet. Gevaar wijkt Reden tot juichen zal dan ook zeker niemand hebben en de arbeiders vermoe delijk wel in de laatste plaats, maar een revolutie, waarop de gebeurtenissen van de laatste weken bijna onontkoombaar leken aan te sturen, zal dan tenminste voor de eerste maanden weer zijn afgewend. Intussen blijft de regering met een ont wikkeling, die in verscherpte richting gaat, nog altijd duidelijk rekening houden. Op het ogenblik dat wij deze regels op een café-terrasje in onze wijk zitten te schrij ven, dendert juist een lange colonne mi litaire overvalwagens en tanks voorbij. De officiële motivering van deze indrukwek kende machtsontplooiing zal wel in de be vrijding van Parijs, die van morgen af herdacht wordt, moeten worden gezocht. Maar men kan tevens aannemen dat de re gering deze aanleiding met beide handen zal aangrijpen om de stakende massa's even een indruk te geven van de middelen, waarover zij in het ergste geval nog altijd zal kunnen beschikken. Men mag de hemel slechts smeken dat het bij een demon stratie blijven zal want een onvoorzichtig of voorbarig schot zou in de huidige ge laden atmosfeer heel Frankrijk in vuur en vlam kunnen zetten. ADVERTENTIE .\mstkri>amsev.\.\rt20 tfi.. 11053 DROOGWAS THANS 32 ct. PER K.G. ADVERTENTIE Nieuwe vinding draagt daartoe bij. Heel veel vrouwen hebben plezier in haar huishouden: daardoor is een Nederlands gezin meestal een gezellig gezin. Maar toch vindt ook de beste huisvrouw die telkens weerke rende vaatwas bar vervelend. Die stapels vuile borden, lepels cn vorkenen dan achteraf nog vaak ontoonbare, ruwe „afwas- handen". Gelukkig neemt een fantastische vinding van de Castella-fabrieken het grootste deel van alle afwas-ongemak weg. Men overgiet een lepel Castella Vaatwas (25 ct. per pak; U doet er een hele week mee!) met wateren parelend, actief, snel reinigend sop schuimt direct de teil uit. Vuil. vette randen, aan slagdat alles wordt ogenblikkelijk opge nomen in het wondersop van Castella Vaat was. Voor U het zelf beseft, staat de afwas flonkerend en blinkend gereed om te worden opgeborgen. En voel daarna dan eens Uw handenze zijn soepel en zacht als flu weel. Hand over hand neemt de verbreiding van Castella Vaatwas dan ook toe. Zaterdag is een autobus uit Maastricht, waarmee leden van de personeelsvereniging van de Dienst van Wederopbouw en Huis vesting te Maastricht van een bezoek aan Brugge terugkeerden, op de weg tussen Brussel en Leuven, ter hoogte van Korten- berg, in botsing gekomen met een Belgische vrachtauto. De Belgische vrachtauto reed geheel links van de weg, vermoedelijk doordat de chauffeur oververmoeid was. De vrijwel nieuwe Maastrichtse autobus werd bij de botsing zeer ernstig beschadigd. De eige naar-chauffeur, de heer Seegers, brak een arm. De Belgische vrachtautochauffeur werd eveneens ernstig gewond. Zeventien passagiers van de bus liepen lichte kneu zingen en vleeswonden door glasscherven op. De tweede bus van het gezelschap botste tegen de eerste en werd eveneens vrij ernstig beschadigd. Op 25 Augustus zal in Noordwijk en Katwijk en in Rijnsburg een bloemencorso worden gehouden. Verwacht wordt dat een G0-tal wagens aan het corso zal deelnemen. Het corso vertrekt 's ochtends om 10 uur uit Rijnsburg. Op de fusilladeplaats op het landgoed ,.De Rovert" te Goirle, waarop 15 Augustus 1952 vijf gijzelaars het leven lieten, is Zaterdag de jaarlijkse herdenking gehouden. Kransen werden gelegd aan de voet var. het monu ment door mr, R. van der Heijden, burge meester van Dordrecht en door 'de secretaris van het comité van oud-gijzeiaars mr. G. ,van Bavel uit 's Hertogenbosch. De plechtigheid werd bijgewoond door oud-gijzelaars uit alle provincies. VEREDELDE TEXTIELSTIJFSEl tastte HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek 7.30 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 9.40 Lichtbaken. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 10.30 Platen. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. (12.30 Weerbericht). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Platen. 13.25 Amusements orkest en solist. 14.00 Lichte muziek. 14.35 Piano. 15.00 Platen. 15.30 Ben je zestig? 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 De Nimboranvlakte in Noord- Nieuw Guinea. 18.00 Lichte muziek. 18.20 Sport. 18.30 Voor de jeugd. 18.52 Actualitei ten. 19.00 Nieuws. 19.10 Kath. Thuisfront. 19.15 Uit het Boek der Boeken. 19.30 Platen. 20.25 De gewone man. 20.30 Kamerorkest en soliste. (21.15—21.20 Trofeo Italia). 21.50 Pla ten. 22.00 Residentie-orkest en groot koor. 22.30 Trofeo Italia. 22.45 Gebed. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Koor en orgel. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.40 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Pla ten. 11.15 Hebben wij het recht om uit ons humeur te zijn? 11.30 Piano. 12.00 Tiroler muziek. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Hammondorgel. 13.00 Nieuws. 13.20 Metropole-orkest. 14.00 Am. muziek. 14.30 Voor de jeugd. 15.00 Wilhelm Teil (le acte). 16.05 Platen. 16.45 Voor de jeugd. 17.30 Dansmuziek. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.30 De vierde zuil in de vakbeweging. 18.40 Fanfare-orkest. 19.05 Reportage. 19.20 Zang en piano. 19.50 Van Groenlanders en Eski mo's. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerde muziek 20.35 Om zeven uur thuis, hoorspel. 22.10 Musette orkest en soliste. 22.45 Buitenl. over zicht. 23.00 Nieuws. 23.15 New York Calling 23.20—24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Kamermuziek. 12.15 Pianoduo. 12.30 Weerbericht. 12.35 Pianoduo. 12.55 Platen 13.00 Nieuws. 13.15 Operamuziek. 14.00 Orkestconcert. 15.00 Orgelspel. 15.30 Platen 16.00 Orgelspel. 16.30 Platen. 17.00 Nieuws 17.10 Platen. 17.15 Voor de kleuters. 17.30 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Voor de jeugd. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.50 Causerie. 20.00 Omroep orkest en soliste. 20.45 Platen. 21.05 Symph. orkest. 21.50 Vlaamse liederen. 22.00 Nieuws. 22.15 Jazzmuziek. 22.55—23.00 Nieuws. Zaterdag Js weer gebleken dat de pu blieke belangstelling voor het reddings werk langs onze kusten gering blijft. Wan neer men bedenkt, dat nog jaarlijks 2000 baders of zwemmers in gevaar verkeren, waarvan 25%, d.i. gemiddeld 10 per week, de verdrinkingsdood sterft, dan zou men mogen verwachten, dat velen Zaterdagmid dag zouden zijn opgekomen om getuige te zijn van de demonstraties, die de reddings brigades uit IJmuiden, Bloemendaal, Noordwijk, Katwijk, Den Haag en Zand- voort, ter gelegenheid van de jaarlijkse bondsstranddag hielden op het Zuidelijke strand vóór de reddingspost Ernst Brok- meier. De heer J. G. Bisenberger verwelkomde als voorzitter van de Zandvoortse red dingsbrigade de genodigden, waaronder Zandvoorts burgemeester en sprak er zijn blijdschap over uit, dat Zandvoort dit jaar de eer te beurt viel, deze bondsstranddag te mogen voorbereiden. De heer P. v. d. Mije, voorzitter van de contactcommissie van de Kon. Ned. bond tot het redden van drenkelingen memo reerde, dat de jaarlijkse bondsstranddagen dienen tot versteviging van het onderling contact tussen de brigades en tevens ter voorlichting van het publiek. Spreker merkte op, dat zwemmen alleen niet vol doende is om anderen te kunnen helpen, integendeel, reddend zwemmen is een ge heel aparte kunst, die eveneens moet wor den aangeleerd. Dat te bewijzen, was vol gens spreker het belangrijkste doel van deze bondsstranddagen. De bondsvoorzitter, de heer J. P. Wey- burg deelde mede, dat ondanks het feit, dat Nederland 16 reddingsbrigades langs de kust telt, er toch nog altijd ongeveer 500 mensen per jaar verdrinken, reden waarom een ieder dit uiterst belangrijke werk dient te helpen opbouwen en uit breiden. De oefeningen verliepen in een uiterst vlot tempo en gaven een duidelijk beeld van hetgeen de kustbrigades op het ogen blik kunnen presteren. Achtereenvolgens werden gedemonstreerd een redding met de strandvlet door de af deling Zandvoort; een eenvoudige redding door middel van de kettinggroep door de afdelingen Katwijk en Den Haag; redding met behulp van zwemtuigjes door de af deling Den Haag; redding met de haspel- lijn door de afdeling Zandvoort; het af zoeken van een zwin door de afdelingen Den Haag en Katwijk; redding met inscha keling van „walkie-talkies", waardoor di recte E.H.B.O. hulp na het aan land bren gen aan de drenkeling kan worden ver leend; door de afdelingen Noordwijk en IJmuiden; een extra reddingsdemonstratie met behulp van een drijvende lijn, waar van Den Haag dit jaar de primeur kreeg, die reeds met succes werd toegepast: een redding met een zgn. „reddingsstok" door de afdeling Katwijk; een demonstratie, die door de humoristische wijze van opzet grote bijval oogstte en tenslotte de redding met de reddingsflotteur door de afdeling Bloemendaal, die een prachtig slot vormde van deze zo geslaagde demonstratie middag. Op duidelijke wijze heeft men de de monstraties per microfoon toegelicht zo dat men zich een bijzonder goed beeld kon vormen van hetgeen zich op zee en aan het strand afspeelde waardoor de oefenin gen belangrijk aan waarde wonnen. De heer P. v. d. Mije dankte na afloop allen, die tot het welslagen hadden mee gewerkt, waarna de deelnemende ploegen zich in „Ons Huis" verenigden, voor het houden van een nabeschouwing. ATHENE (Reuter). Volgens het Atheen- se seismologische observatorium doen zich geen aardschokken meer voor op de Ioni sche eilanden. Van ambtelijke zijde is ver klaard, dat in Argostoli, de voornaamste stad van het eiland Ccphalonia, 300 men sen zijn omgekomen. Admiraal Cassady, bevelhebber van de Amerikaanse Zesde Vloot, heeft verklaard, dat het totale aan tal slachtoffers nog niet kan worden vast gesteld, doch in Lixouri op Cephalonia be droeg het aantal doden 95. Zondag is de Nieuw-Zeelandse kruiser „Black Prince" te Argostoli aangekomen, waar reeds vijf Britse en negen Ameri kaanse oorlogsschepen zich hebben belast met de voedselvoorziening voor de hon gerige bevolking. Lastdieren vervoeren levensmiddelen naar geïsoleerde dorpen. Hefschroefvliegtuigen van een Amerikaans vliegdekschip zijn ingeschakeld bij de voedselvoorziening van het binnenland. De eerste zending kleren uit Engeland is Zon dag in het rampgebied aangekomen. De prefect van Zakinthos, de hoofdstad van het door aardbevingen zwaar geteis terde Griekse eiland Zante, heeft Zondag bekendgemaakt, dat dank zij de inspan ningen van Griekse en geallieerde zeelie den de branden, die sedert Dinsdag in de stad woedden, zijn geblust. De kabelverbindingen tussen Patras op het Griekse vasteland en de eilanden Itha ca en Zante zijn Zondag hersteld. Snelle afvoer Nu het aantal schepen en vliegtuigen, dat deelneemt aan 't reddingswerk op de Ioni sche eilanden toeneemt, wordt de evacuatie van zieken en gewonden naar het Griekse vasteland in versneld tempo uitgevoerd. De Griekse regering heeft haar ministe ries order gegeven, een lijst op te stellen van materialen, welke nodig zijn voor het onderdak brengen van daklozen, wier aan tal op meer dan 100.000 wordt geschat. Britse en Amerikaanse vertegenwoordigers hadden verklaard, dat hun regeringen be reid zijn, het nodige materiaal te leveren voor de wederopbouw van de getroffen steden en dorpen, in die zin dat de nieuwe huizen tegen aardschokken bestand zullen zijn. Reddingsbrigades, samengesteld uit man nen van vier nationaliteiten, leverden Za terdag in de geblakerde puinhopen van het eiland Zante een wanhopige strijd tegen de tijd bij hun pogingen, levend bedolve- nen te bevrijden. Amerikaanse hefschroefvliegtuigen ver richten verdienstelijk werk. Vrijdag heb ben zij verkenningsvluchten over het eiland Cephalonia uitgevoerd, waarbij vele geïsoleerde dorpen werden bereikt. De Griekse regering heeft grote hoeveel heden chloor naar de getroffen eilanden gezonden om het drinkwater te desinfec teren. Het gebrek aan water is gedeeltelijk te wijten aan het feit, dat de waterreser voirs zijn vernield en sommige bronnen door de aardbeving droog gevallen zijn. Geen verzakking Een Griekse seismologische deskundige, professor Galanopoulos, verklaarde bij zijn terugkeer uit het getroffen gebied, dat er geen gevaar bestaat, dat de eilanden in zee zullen verdwijnen. Hij zei, dat het niet noodzakelijk was, dat de bewoners de eilanden verlaten. Door geweldige aard verschuivingen leek het of de berg Airios, die 1628 meter boven Argostoli uitrijst, was gespleten. Maar nergens was er vol gens de professor sprake van een werke lijke verzakking van de bodem. De Griekse gezant te Den Haag, Nicolas G. Lely, heeft in een verklaring zijn dank betuigd voor de Nederlandse hulp bij de ramp in zijn land. In overleg met de Griekse gezant heeft de K.L.M. met haar Zaterdag van Amster dam naar Athene vertrokken lijntoestel een hoeveelheid kinderondergoed en kin dersandalen verzonden. Maandag en Don derdag zullen met de lijntoestellen der K.L.M. naar Athene in overleg met het Rode Kruis medicamenten worden ver stuurd. ADVERTENTIE HAARLEM ELECTRISCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES Tijdens de hevige onweersbui, die zich Zaterdagnacht boven Noord-Holland ont lastte, is de boerderij van de veehouder A. Buis in Andijk door de bliksem getroffen en tot de grond toe afgebrand. Drie gezin nen, totaal tien personen, zijn hierdoor dak loos geworden. De boerderij stond tamelijk afgelegen van de weg en het pad dat erheen leidt was te smal, voor de motorspuit van de brandweer uit Andijk. Toen een kleinere spuit uit het na burige Grootebroek gehaaid was, viel er niets meer te redden. Een grote hoeveelheid hooi is eveneens verloren gegaan. Verzeke ring dekt de schade. Op het IJselmeer, zes kilometer van Lem mer. is Zondag een woonark gezonken, die op weg was van Lemmer naar Amsterdam. De boot werd getrokken door de sleepboot „Menje". uit Stavoren. Door de opkomende wind wilde de kapitein terugkeren, maar de verbinding met de ark brak. Deze schepte water en zonk. Zij was geheel gemeubileerd en bestemd voor een maatschappij voor we genbouw te A.msterdam. Er waren geen per sonen op de ark. Daar het wrak in het vaar water ligt is er een boei op geplaatst. Wij verzoeken onze weekabonnés. die met vacantie eaan het abonnements geld vooruit aan de bezorger te vol doen- DE ADMINISTRATIE Ned. Herv. kerk Aangenomen naar Anjum (toez.) H. C. v. Itterzon, vicaris te Warnsveld; naar Sta- venisse (toez.) H. Bouter, cand. te Groot- Ammers. Bedankt voor Boskoop (toez.) (vac. G. C. Tromp) A. Makkenze te Tienhoven; voor de benoemingen tot vicaris te Lemele (O.) J. J. Poort, cand. te 's-Gravenhage. Benoemd als catecheet te Dirksland C. J. Kesting te Middelharnis. Geref. kerken onderh. art. 31 K.O. Beroepen te Zwartsluis F. v. Dijk te Heerenveen. Chr. Geref. kerken Aangenomen naar Urk M. C. Tanis, cand. te Rotterdam, die bedankte voor Doornspijk, Gorinchem, 's-Gravenzande, Nieuwpoort, Tholen en voor Vianen. Ds. J. Sybrandi overleden Te Winsum (Gr.) is in de ouderdom van 88 jaar overleden ds. J. Sybrandi, emeritus predikant der Geref. kerken. Ds. Sybrandi die 22 October 1864 te Marrum geboren werd en die te Kampen studeerde, aan vaardde in 1890 het predikambt te 's-Gra- vendeel. Ds. Sybrandi diende de kerken van Mildam en van 1903 tot aan zijn eme ritaat in 1937 die van Stiens. 62. Op Panda's verschrikte kreet kwam de trouwe Jolliepop aangesneld. „Wat is er aan de hand?", vroeg hij. „O, niets bij zonders", antwoordde professor Kalker, „de straler kan elk ogenblik exploderen; maar dat was te verwachten, want „Maar dan is er geen tijd te verliezen!", riep Panda, van opwinding op en neer springend, „er zijn nog meer slachtoffers, die bestraald moeten worden: twee agen ten met ingekorte beentjes!! Kom mee, professor, kom mee Jolliepop! Wij moeten ze helpen, voor die straler knalt!" Met ge mengde gevoelens nam Jolliepop achter Panda en de professor in de jeep plaats. „Ho! Wacht eens!", riep de inspecteur, die met zijn arrestant kwam aanstappen, wij moeten ook nog mee!" „Klim er dan vlug in, inspecteur!", riep Panda en hij legde haastig de hachelijke toestand uit. „Wel, hum", zei de inspecteur, exploderen hum. Ik.... eh.... kan niet met jullie mee; moet deze arrestant wegbrengen hum.Gaan jullie maar met de jeep. Maar wees voorzichtig, het is een dienst wagen!" De laatste woorden gingen ver loren in een daverend motorgeronk, toen Panda vol gas wegreed. „Zal het een erge ontploffing zijn, professor?", vroeg hij be nauwd. „Waarschijnlijk", antwoordde de geleerde, „maar wij zullen het spoedig te weten komen". Het was geen geruststel lende gedachte. MAANDAG 17 AUGUSTUS Phoenixterrein: Circus Mullens, 8 uur. Stadhuis: Marionettenspel, 7.30, 8.30 en 9.30 uur. Minerva: „Klokslag 12", 14 jaar, 8.15 uur. Rembrandt: „lm weissen RössI", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Palace: „Het dozijn blijft voordeliger", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Luxor: „Robinson Crusoë", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Lido: „Deserteur van het legioen", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „Twee meisjes en een matroos", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Het legioen der verraders", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Das Herz einer Frau", alle leeft., 7 en 9.15 uur. DINSDAG 18 AUGUSTUS Grote Kerk: Orgelconcert, 8 uur. Phoe nixterrein: Circus Mullens, 8 uur. Stadhuis: Marionettenspel, 2.30, 3.30, 4.30, 7.30, 8.30 en 9.30 uur. Minerva: „In de penarie", alle leeft., 2.30 uur; „De bron", 14 jaar, 8.15 uur. Rembrandt: „lm weissen RössI", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Het dozijn blijft voordeliger", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Jeugdvariété (op het to neel), 10.30 uur; „Robinson Crusoë", alle leeft., 2, 7 en 9.15 uur. Lido: „Lassie komt thuis", alle leeft., 11 uur. „Deserteur in het legioen", 14 jaar, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Donald Duck", alle leeft., 10.30 uur; „Twee meisjes en een matroos", alle leeft., 2.15, 4.15, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Het legioen der verraders", 14 jaar, 2.30. 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Das Herz einer Frau", alle leeft., 2.30 en 8.15 uur. Gemeen. Senator McCarthy heeft de ver eniging van Amerikaanse uitgevers van dagbladen verzocht, een onderzoek in te stellen om uit te maken, of de „Wash ington Post", een der invloedrijkste bladen van de V.S., de persvrijheid aan tast. De senator neemt het de hoofd redacteur van dit blad kwalijk, dat deze hem er in een hoofdartikel van heeft beschuldigd, dat hij de hoofdredac teur van de „New York Post" vragen •had gesteld. Mc.Carthy verzoekt de Vereniging van Amerikaanse Uitgevers van Dagbladen, te onderzoeken in welke mate de hoofdredacteur van de „Wash ington Post" „door zijn voortdurende, gemene en vijandige aanvallen op een ieder, die ctó ondergronds werkende communisten aan de kaak stelt, van de persvrijheid misbruik heeft gemaakt". Plan. De landelijke regering van Rijnland- Palts heeft ofticieel medegedeeld, dat zij besloten heeft haar steun te geven aan het plan tot kanalisering van de Moezel. De regering verwacht, dat deze kanalisqring zal kunnen bijdragen tot een incRistriële ontwikkeling van het gebied van Eifel en Hunsrück. Voorts zou de regulering van de rivier de nu regelmatige overstromingen kunnen voorkomen en daardoor vruchten af werpen voor de landbouw. Slachtoffers. De recente overstromingen in Japan hebben het leven gekost aan 245 personen, terwijl er 310 werden ge wond. Er zijn 140 vermisten. Duizen den zijn dakloos. Spoorwegongeluk. De directie der Britse spoorwegen heeft medegedeeld, dat bij een spoorwegongeluk nabij Manchester, waarbij een stoomtrein in botsing kwam met een electrische trein, tien personen om het leven zijn gekomen, terwijl er 59 werden gewond. Terug. Twee kapiteins van het Ameri kaanse leger, die Vrijdag wegens ben zinegebrek met hun artillerie-verken ningsvliegtuig in Oost-Duitsland moes ten landen, zijn Zondag met hun toestel naar de Amerikaanse zóne terugge keerd. Het toestel was Vrijdag op een routinevlucht boven de Amerikaanse zóne. De landing in Oost-Duits gebied werd uitgevoerd op een verkeersweg ongeveer 10 kilometer ten Noordwes ten van Hof in Beieren. De Russische autoriteiten verschaften de beide in zittenden, die verklaarden goed behan deld te zijn tijdens hun verblijf van 48 uur in de Sovjet-zóne, benzine om naar West-Duitsland terug te vliegen. Keten. Volgens het Amerikaanse tijd schrift „Aviation Age" heeft de Sovjet- Unie een keten van bases voor het af schieten van geleide projectielen aan gelegd, welke in Finland tot de Zwarte Zee en van Archangel tot Noordoost- Siberië reikt. Van deze bases af kun nen projectielen worden gelanceerd op doelen in West-Europa, Alaska cn de V.S. De voornaamste bases liggen in het gebied van Riga, aldus het tijd schrift. Pakketten. De eerste levenmiddelenactie in Berlijn is Zondagavond geëindigd. In het geheel zijn meer dan twee en een half millioen pakketten uitgereikt aan Oost-Duitsers en Oost-Berlijners. De actie was aanvankelijk bedoeld voor veertien dagen, doch zij wercl twee maal verlengd. Inmiddels wordt reeds een tweede actie voorbereid. Op deze laatste dag zijn tachtig Oost-Duitsers, die met levensmiddelenpakketten uit West-Berlijn terugkeerden, aan de grens van de Amerikaanse sector door de Oost-Duitse volkspolitie aangehou den. Toen de mensen weigerden de pakketten af te geven, werden zij in vrachtauto's weggevoerd. Pelgrimschepen. Volgens het Japanse eco nomische blad „Nihon Tizai" heeft de Japanse scheepswerf „Hitachi" met de Indonesische scheepvaart-maatschappij „Inaco" een contract getekend voor de bouw van 4 schepen voor de pelgrims vaart naar Mekka. Volgens het blad heeft Japan een goede kans op de bouw van 34 schepen van ongeveer 6.000 ton voor Indonesië. Vrijheid. De uiterst rechtse „Duitse Rijles- partij" zal een proces tegen de Hessi- sche minister van Binnenlandse Zaken Zinnkann beginnen, omdat hij Vrijdag dr. Naumann, een voormalige mede werker van dr. Goebbels, verboden heeft in het land Hessen te spreken. De leiding der Duitse rijkspartij is van me ning dat de in de West-Duitse grondwet verankerde vrijheid van menings uiting evenzeer voor' het land Hessen, als voor welk ander deel van West- Duitsland van toepassing is. ZOALS we gezien hebben, kunnen rechts regels bij een volk, of bij volksgroe pen, eeuwenlang hun nawerking doen ge voelen, zelfs tegen de vigerende wetgeving in. Het is dan ook niet zo verwonderlijk, dat wij ter verklaring van bepaalde rechts opvattingen moeten putten uit het Ger maanse recht, dat van kracht was in tijden die wel zeer verschillen van de tegenwoor dige nylon-radar-straaljager-atoom-periode Maar goed, in die tijd toen er dus nog geen Marva's bestonden, maar de kracht van de stam werd bepaald door het aantal knotszwaaiende en speerslingerende weerbare mannen, genoten de vrouwen bescherming van de man onder wiens huismacht zij stonden. Hadden zij geen echtgenoot, onder wiens dak zij bescher- ming vonden, dan nam de va- ~a der, een familielid of iemand anders deze taak op zich. In ieder geval stond een vrouw als gevolg van haar onweerbaarheid altijd onder voogdij. Deze voogd had niet alleen het recht en de plicht haar gewa penderhand te beschermen, maar hij moest ook in rechten eisend en verdedigend voor haar optreden. Omgekeerd was de voogd ook aansprakelijk voor alle kwalijke daden die de onder zijn bescherming staande vrouw beging. De gevolgen hiervan zijn duidelijk: de man en dus ook de echt genoot onder wiens voogdij de vrouw stond, kon absolute gehoorzaamheid eisen en, bij weerspannigheid, deze gehoorzaam heid door tuchtiging trachten af te dwin gen. Het één was een consequent uitvloei sel van het ander. We mogen veronderstellen dat in het Germaanse stamverband op de ten uitvoer legging van deze theorie toezicht zal zijn uitgeoefend door familie, gelijk ook in latere tijden de kerk wel tegen misbruik van het tuchtrecht zal zijn opgekomen. oude tijd" voor veel vrouwen weinig aan trekkelijk zijn geweest. Met het voortschrijden van de tijd vor derde ook geleidelijk de juridische mon digheid van de vrouw. Hoewel de vrouwen voogdij te Utrecht reeds in de 16e eeuxo werd afgeschaft en de andere gewesten dit voorbeeld een eeuw later hadden ge volgd, bleef het tuchtigingsrecht van de man echter bestaan. Wel werd het hier en daar gereglementeerd, maar de bewoor dingen waarin dit geschiedde, beloofden de vrouw niet veel goeds. Het oude Groninger Stadboek ver oorlooft de man zijn vrouw met een zweepstok te slaan, mits hieruit geen erger ge volgen dan builen en blauwe plekken voortvloeien. En het handvest van Woudrichem en Altena vindt dat uit een tuchtiging geen hoofdverwondingen en opmerkelijke kwetsuren mogen ontstaan. Weldadig doen daarentegen de bepalingen aan van Vollenhove en van Leiden, die de man strafbaar stellen indien hij zijn mis handelingen zö ver drijft dat zijn vrouw de buren te hulp roept. Overigens mene men niet. dat de dames in die dagen zich maar alles lieten welge vallen, want te Leiden werd er o.a. ernstig rekening mee gehouden dat de zwakke sexe terug mepte, waarop dan een boete stond van 15 pond ham. En het Landrecht van Westerwolde wenste zich helemaal buiten de huiselijke handtastelijkheden te houden, mits de echtgenoten over en weer er maar voor zorgden elkaar niet dood te slaan! We wijken ongetwijfeld maar weinig van het onderwerp af, als we nu ook eens spreken over de slag bij Heiligerlee, die ons altijd als de eerste slag uit de 80-jarige oorlog werd voorgehouden. Maar dat is niet waar! Daarover morgen. Anders moet het huwelijk in die goede (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 2