Harde waarheden over Nederlandse visserij in het kleine Breskens Warme woorden, veel cadeaux Agenda voor Velsen Havenberichten en nieuwe composities voor jarig corps Visserij - varia Belgische raad en Haagse critiek Velsen leent 45 millioen voor woningbouw Visserij gefêteerd „WILHELMINA" VEERTIG JAAR Noord-Holland op weg naar Birma Castricum Wijk aan Zee Gemeente koopt zeven oude huizen voor 5500 tesamen Gasverbruikers gaven 40.000 aan NRF Haringwagen pri meur Avondfeest op zomers strand Receptie maakte stroom van hartelijkheid los uit plaats en land Met twee lichtschepen langs thuishaven Ericssonstraat moet omgelegd Dure reparatie aan politie-schoorsteen Volksdansers trokken veel publiek en dronken veel limonade Zweegvlieger N. Molenaar vijf uur heen en weer Kennemerland-renners weerden zich MAANDAG 17 AUGUSTUS 1953 IN DE SCHADUW van een enorme nieuwe graansilo, die beslist niet voor vismeel gebruikt zal worden, heeft Breskens Zaterdagochtend zijn nieuwe „mijn" in gebruik genomen. Met toespraken en een lintje, officiële genodigden en de vissersjongens op de ereplaats. Daar is de verbondenheid tussen de bevolking en een „eigen" bedrijf, die gedurende het hele weekend zo vaak en zo duidelijk tot uiting kwam, voor het eerst in het openbaar gedemonstreerd en al bleek bij deze gelegenheid en ook daarna meer malen, dat de visserij van Breskens op niet al te stevige economische pijlers rust, de liefde voor het varen en het vissen is er reëel en dat is meer, dan in menige grote Noordzeehaven gezegd kan worden. Later op de dag heeft de heer Camiel Menu, vooruitstrevend directeur van de N.V. Motöör visserij in Oosteinde het duidelijk ge zegd: de kustvisserij in Nederland heeft een hoge gemiddelde ouderdom bereikt met haar vloot en er zal iets gedaan moeten worden, zoals er in Engeland iets gedaan is om een ongeluk te voorkomen. Een model-type kustvaartuig leek hem de oplossing, zoals Oostende daarin al is \oorgegaan met een succesvol scheepje, de O 3, want alleen dan kan de verminde ring der uitgaven in de productiesector werkelijkheid worden. Mr. H. J. Kiewiet de Jonge, voorzitter van de Stichting voor de Nederlandse Visserij haalde in zyn toe spraak terecht het vertrek van de Sterna (IJM 98) uit IJmuiden aan en betreurde het, dat zulk een energie naar vreemde landen gericht wordt en niet op het eigen bedryf. Overigens met alle waardering voor de durf achter de Sterna-onderne- ming. Zuidelijke vlaggetjesdagen Het zijn twee volmaakte dagen van de visserij geworden. Het Noorden moge dan zijn vlaggetjesdagen hebben in dit verre Zuiden sprak meer nog dan in Schcveningen en IJmuiden de innige band tussen volk en vloot. Het lid van Gede puteerde Staten van Zeeland, de heer A. L. S. Lockefeer, die de nieuwe visafslag opende namens de Commissaris der Ko ningin bleek een goed kenner van de vis serij te zijn en hij pleit er voor met ver stand van zaken. Burgemeester Eekhout noemde de vloot var. Breskens, eigendom van evenveel schippers-eigenaren als er schepen zijn, het troetelkind der gemeenschap en de zilveren ere-médaille, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, die de voorzitter der Zeeuwse Visserij Belangen, Piet de Baare op de borst gespeld kreeg, deed blij ken, dat hier op organisatorisch gebied ook wel het een en ander gebeurd is. De burgerij vereerde Piet later met een grote ruiker gladiolen, die hij blozend aannam. De vloot vlagde voelbaar ook voor hém. Waarheden uit Oostende en Den Haag Voor het front van een groot aantal ge nodigden, onder wie zich de directeur van de afdeling Visserijen van het ministerie, ir. G. J. Lienesch, de directeur van het Bedrijfschap voor Visserijproducten, drs. D. J. van Dijk, drs. A. G. U. Hildebrandt als leider der afdeling Visserij van het Landbouw-economisch Instituut en vele anderen bevonden, heeft de heer Menu als gast uit België in een helder betoog zijn oordeel gegeven over de Nederlandse vis serij. Een betoog van een vriend en niet van een beduchte. Hij ging uit van de vraag, hoe het hoogste economische ren dement in de visserij het beste te verwer ven is een redement, dat de laatste jaren snel teruggelopen is als gevolg van overbevolking en een prijspeil, dat schro melijk ten achter bleef bij de bedrijfs- onkosten. Waarbij de veronderstelling ge wettigd is, dat visprijzen in 1953 misschien nog weer lager komen te liggen dan over 1952. Prijsregeling en uitvaartafspraken hebben geprobeerd redding te brengen, subsidiëring is als bron van nieuwe wel vaart gezien, maar naar het oordeel van de heer Menu zijn dit ten dele, of geheel lap middelen. Zelfs in de aankoopcoöperaties zag hij weinig heil, zolang de grote onder nemingen dergelijke coöperaties gaan doorkruisen met afspraken onderling. Het rationaliseren van (le vloot leek hem een reële oplossing van veel moeilijkheden en de heer Menu zag dan ook de bouw van een model-type kustschip als een mogelijke redding, waarbjj de kustvisserij liefst baas in eigen huis zal moeten blijven. Een ge zamenlijk technisch toezicht op (eenvor mige) motoren en een gerationaliseerde survey zouden de kosten in niet geringe mate kunnen drukken. „Wij stellen ons gaarne ter beschikking voor de schoonste en beste onzer mensen", zei de heer Menu tenslotte, wiens welmenend woord met een ware ovatie werd begroet. B e nelux-pl ei dooi Na hem kwam mr. Kiewiet de Jonge aan het woord zijn rede hebben wij al in onze editie van Zaterdag in het kort kunnen vermelden. Hij meende, dat de Kolen en Staalgemeenschap heeft bewe zen, dat integratie wel degelijk mogelijk is en drong dus aan op een Europese samen werking ook op visserijgebied, om in dit verband een pleidooi af te steken voor de Benelux, die voor de visserij een econo- B. en W. van Velsen stellen de raad voor een viertal geldleningen aan te gaan, tot een gezamenlijk bedrag van 4.500.000 en daartoe vast te stellen de besluiten, welke bij de stukken zijn gevoegd en waarin de voorwaarden zijn vermeld. De commissie voor de financiën stemt er mee in. Wij vernemen nader omtrent deze lenin gen, dat ze bedoeld zijn als langlopende leningen (looptijd 40 jaar). Het geld zal pas het volgende jaar Augustus worden opgenomen en is bestemd voor de woning bouw. Maandag 17 Augustus '"Maiia, 20 uur: „Geheime opdracht". Acx, 20 uur: „De ellendigen". Dinsdag 18 Augustus Thalia, 20 uur: „Geheime opdracht". Rex, 20 uur: Cabaretavond Chiel de Boer: „Morgen première". mische ruimte van 20 millioen zielen zal ontsluiten. Een compliment verdie: .de naar zijn mening de conservenindustrie, die in 1952 40 landen met haar producten wist te bereiken en niet minder dan 20 percent van de totale Nederlandse export voor haar rekening nam. Vismeel en olie heb ben bovendien de agrarische sector een sterke ruggesteun kunnen geven en de heer Kiewiet zou dan ook graag het systeem van vriesketens verder het waar deloze overschot in de visserij zien op heffen. Een modernisering van het binnenlandse distributie-apparaat en een spreiding der aanvoeren zouden er verder aan moeten bijdragen, de afname van vis in het bin nenland op peil te helpen. Tenslotte staan België en Nederland wat dat betreft on deraan op de West-Europese lijst. Met een woord van critiek op de rege ring, die nog steeds niet heeft gereageerd op het rapport-Tinbergen, waarvoor toch werkelijk geen astronomische bedragen no dig zullen zijn en een verwijt in de rich ting van Den Haag over de altijd nog trainerende oorlogsschaderegeling en de hoge prijs der bunkerkolen kwam hij op de spanningen tussen de toenemende kapi taalsbehoefte en de afnemende financie ringsmogelijkheden, die een visserijbank meer dan ooit noodzakelijk maken. Hij deelde voorts mede, dat binnenkort het rapport-Trietema-Hildebrandt over de coöperatie tegemoet gezien kan worden. De eigenaar van de woningen Bloemen- daalsestraatweg nos. 155, 157, 159, 161, 163, 165 en 167 te Santpoort met erven en grond heeft deze de gemeente Velsen te koop aangeboden. Voor de realisering van het uitbreidings plan voor het Zuidelijk deel van Santpoort is het noodzakelijk, dat de gemeente de beschikking over deze percelen verkrijgt. Deze huizen verkeren in een' zeer slechte staat van onderhoud en zullen, voor zover zij thans nog zijn bewoond, bij uitvoering van het uitbreidingsplan geleidelijk dienen te worden ontruimd. In afwachting hiervan kunnen de thans nog bewoonde panden na de eigendoms overdracht door de gemeente tot weder- opzeggens toe worden verhuurd tegen de thans geldende huurprijzen. Na met de eigenaar gevoerde onderhan delingen heeft deze zich verenigd met een verkoopprijs voor de grond met de opstal len van 5500 in totaal, welke prijs rede lijk te achten is. De raad heeft inmiddels een voorstel tot aankoop bereikt: de begroting voor het lopende dienstjaar zal met 5500 verhoogd moeten worden. Zondag 16 Augustus kwamen de haven van IJmuiden binnen: Grebbestroom van Londen. Swedic van Ornskoldvik. Swift v. Londen. Gleng van Zeebrugge. Ad S. van Swansea. IJstroom van Huil. Spaarnestroom van Fowey. Netherland Coast van New castle. Nautulus van Selby. Jans van Lon den. Lijnbaansgracht van Abö. Westland v. Buenos Aires. Gaasterland van Hamburg. Vertrokken zi.in: Tricolor naar Bremen. Orion naar Pernis. Bison, User, Somme, Meuse naar Antwerpen. In de kop van ons verslag van Zaterdag werd ten onrechte gemeld, dat het gas bedrijf de f40.000 voor het Rampenfonds bij eikaar heeft gebracht. Het gasbedrijf fungeerde, zoals men gemerkt zal hebben, alleen als tussen-instantie, die voor de overdracht zorg droeg en waarin het werk comité, bestaande uit de heren M. Kamp man, P. J. vam den Boogaard en A. Rol- loos een enorme hoeveelheid werk heeft verzet. Het was echt jammer, dat een van de wielen van de spiksplinter nieuwe ha ring-wagen het Zaterdagmiddag op de Kennemerlaan begaf! Met nog maar tweehonderd meter voor de welgevorm de boeg kapseisde het geesteskind van de ivagenbouwer S. Hogeland en het duurde een aardig tijdje voor het trans port naar de standplaats was beëindigd. De eigenaar van dit pronkstukje, de heer C. Keur. kon daarom een paar uur later pas zijn zout- en zuurwarenverkoop beginnen. Het heeft heel wat zweetdruppels ge kost en heel wat. moeilijkheden waren er te overwinnen, voor het zo ver was: het ivas voor de heer Hogeland een eer volle opgave een haringkar te maken, zoals er maar één in Nederland te vinden- is. Zonder schets of tekening is deze in het vak doorknede wagenbouwer aan de slag gegaan. Op een uit U-balken be staand chassis heeft hij een nieuw model wagen gebouwd, die sierlijk en modern van uiterlijk, strak en hygiënisch van binnen is, ingericht. De verkoop-zijde is voorzien van glazen schuiframen, die venals de eternieten toonbanken met aluminiumhoeken zijn afgewerkt. De bloemenin de wagen zijn niet te koop, dat waren geschenken van goed menende collega's. BRESKENS, de kleine vissersplaats tegenover Vlissingen op 't Zeeuws- Vlaanderse vasteland heeft Zaterdag en Zondag zijn visserij gefêteerd met een gulheid, die de band tussen een hele bevolking en een toch heus niet zo om vangrijke tak van bedrijvigheid zonder schroom liet zien. Geen huis was er onversierd en geen straat miste haar papieren rozen, groene slingers of met zilverpapieren haringen bestikte netten en menige Belg, die uit het Zuiden naar de boot voor Walcheren kwam afzakken liet zich door de onverbloemde propa ganda voor Breskens, die de hele dag door de luidsprekers schalde, verleiden vandaag maar niet verder te gaan en eens te kijken, of ze er hier óók raad mee wisten. Het zal hem niet tegengevallen zijn, want Breskens heeft met heerlijke geest drift het zevende lustrum van de Visse- rijverenigingde opening van de nieuwe Vismijn en de zilveren plak van Piet de Baare, voorzitter der orgenisatie voor noemd, gevierd, Met een openluchtspel, waarin Griekse meisjes .proficiat" rie pen. een optocht met praalwagens, een deftige jaarvergadering der „Zevibel", (Zeeuwse Visserij Belangen) wel te ver staan en een knetterend vuurwerk bo ven de haven. Het Spuiplein heeft twee dagen lang gedaverd van de vreugde over de visserij en de goede wensen, op talrijke erebogen aan het adres van Breskens' dertig klei ne schepen (twintigduizend gulden per stuk) waren kennelijk allemaal ge meend. Burgemeester J. E. Eekhout. een volle neef van de schrijver Jan Eekhout, wiens naam in de vele nieuwe wijken van het plaatsje met ere wordt genoemd, omdat hij de geschonden gemeente na de oorlog in korte tijd weer in het zadel hees. heeft eer gehad van zijn „vlagge tjesdagen". De enige kleine regiefout, buiten het „proficiat" der Griekse dames,werd ver oorzaakt door twee gezapige rijksveld wachters, die Zaterdagmorgen voor de muziek van de Brcskense blazers uit liepen en niet door hadden, dat het marcherende koper allang links af ge slagen was. Zij liepen straf door in de richting van het pontveer en de volle terrasjes langs de ke.ai hebben gedaverd van de lach om die twee martiale man nen zonder gevolg. Ze lachten er trou wens zelf ook later om, al ging het niet helemaal van harte. Lampions, muziek en film Het IJmuider strand, dat de laatste we ken op Zaterdagmiddag het trefpunt van vele feestgangers is geweest, bood Zater dagavond plaats aan enige duizenden be langstellenden, die een filmvoorstelling, aangeboden door „Alcura" en „IJmuidens Bloei", met aandacht hebben gevolgd. Voor het echter zo ver was hebben de vroeg- komers en de badgasten die momenteel in grote getale de strandhuisjes bevolken, zich niet hoeven te vervelen. Nog voor de schemering begon te vallen had het amuse mentsorkest „De Velno's" bezit genomen van de „boksvloer" nabij de pier en daar tot negen uur een aantal van zijn succes nummers ten gehore gebracht. De luid sprekers die ten doel hadden het gebodene in alle hoeken van het strand te brengen, gaven de klanken nu niet bepaald vlekke loos door. De mannen van Kuhfus speel den er echter lustig op los al was de piano die meegebracht was kennelijk niet in con ditie. Maar ja: sleep nu eens een prach tige vleugel naar deze zandwereld. Een luid applaus na ieder nummer betekende dat de luisteraars de pittige nummers die de Velno's met veel flair weten te bren gen, op hoge prijs stelden. Tegen negenen verschenen in het don ker allengs meer kleurige lampions, die op het „harde strand" tot wel duizend- aan groeiden en een lang kleurig lint vormden. De kinderen die de lichtjes meevoerden hebben daarna een mars langs de huisjes gemaakt, waarvan die op de voorste rij eveneens met lampions waren getooid. Halverwege de mars zagen de „glim wormpjes" zich een stuk drop in hun han den gestopt. Klaarblijkelijk als stimulans voor een verdere wandeling bedoeld. De bedoeling cm de stoet ook het „eerste strand" te laten aandoen, viel min of meer in het water, deels door de kaarsjes die opraakten, deels door de film die inmid dels was aangevangen en 'n groot deel van de aandacht opeiste. De vertoonde rolpren ten, enige documentaires hadden ieders belangstelling. De kleurenfilm „Kermesse fantastique" gaf voor een gedeelte spoken en andere griezelige aangelegenheden te zien die een rustig slapen gaan van het groot aantal kinderen dat de voorstelling bijwoonde zeker niet bevorderd zal hebben. Na afloop hebben de politie en de NZVM handen vol werk gehad om de duizenden weer huiswaarts te voeren. „Tussen de bedrijven door" Donderdagmiddag 20 Augustus spreekt mevrouw N. de Bock-Luiting uit Bever wijk in het programma „Tussen de be drijven door" van de N.C.R.V. over het onderwerp: „De dode stad in de Rhóne Delta". UMUIDENS CHRISTELIJKE MUZIEKVERENIGING „Wilhelmina" heeft de reeks van festiviteiten rond haar veertigjarig jubileum Zaterdagavond ingezet met een receptie in hotel Kennemerhof. Een receptie die klonk als een klok en die zelfs op de minuut af werd beëindigd, dank zij het energiek beleid van de heer W. Groe- neveld, aan wie de goede gang van zaken was toevertrouwd. Precies om klokke negen, de receptie was bepaald van zeven tot negen begon voorzitter P. Kalkman aan zijn korte slotwoord, waarin hij onder meer opmerkte: „Wij zijn dankbaar voor deze geweldige avond, die wij nimmer zullen vergeten! Als men weet gedragen te zijn door zovelen, kan het niet anders of de vereniging moet tot bloei komen". Deze receptie zal in de verenigingsanna- len geboekstaafd blijven in guldein letters, want het bezoek was van een zodanige om vang, dat er zo nu en dan van gedrang sprake was. Behalve de velen, die kwa men complimenteren uit naam van ver enigingen en instanties, waren er tiental len die als bewijs van louter persoonlijke sympathie het bestuuur de hand kwamen drukken. Vele goede en welgemeende woorden zijn er gesproken, zoveel dat ver schillenden die zich eerst als spreker had den gemeld, zich maar van de lijst lieten schrappen omdat er anders schier geen eind aan de bewijzen van medeleven met de jubilaresse zou zijn gekomen. Burgemeester mr. M. M. Kwint heeft zowel de gelukwensen van het gemeente bestuur, als zijn persoonlijke felicitatie on der woorden gebracht en van zijn warme belangstelling voor de prestaties van dit gezelschap getuigd. De helft van IJmuiden „Veertig jaren moge in het algemeen niet een geweldig lange tijd zijn", aldus de bur gemeester, „het is ongeveer de helft van de periode dat IJmuiden bestaat. En in die tijd is uw muziekcorps altijd bereid ge weest een bizonder accent te geven aan nationale feesten. Het belangrijkste is ech ter, dat je, in deze gemeente waarvan wei eens ten onrechte wordt gezegd dat het een cultuurloze steppe is, waardige en verhef fende ontspanning hebt gegeven. Het ge meentebestuur stelt dit zeer op prijs, want de overheid kan wel dit werk steu nen, maar nochtans moet het initiatief uit de burgerij komen". De voorzitter dankte de burgemeester voor zijn woorden en zeide: „We zijn blij, dat we weten gesteund te worden door de burgemeester en zijn staf". De heer K. de Jong is een vindingrijk man, die mogelijke kampioenschappen op sportgebied weet te koppelen aan even tuele eerste prijzen in ereafdelingeh waar het „Wilhelmina" betreft en op deze wijze de gelukwensen van „Sormvogels" en DCIJ kracht bij zette. Wat zijn felicitaties uit naam van het Zakencentrum Kenne merlaan aangaat, de nauwe samenwerking tussen jubilaresse en deze zakenlieden werd tastbaar uitgedrukt in een chêque van f 100 („misschien om de knopen aan de uniformen te zetten", aldus de heer De Jong (en in een plaquette, als prijs voor de te houden marswedstrijd. Voor zover het prijzen voor genoemde wedstrijd betreft: de N.V. Bierbrouwerij d'Oranjeboom schonk „Wilhelmina" een zilveren beker, die door het bestuur weer beschikbaar werd gesteld als hoofdprijs. De ambtenaar voor culturele zaken, de heer G. W. F. de Man sprak de wens uit, dat „Wilhelmina" actief mocht blijven en zo het culturele werk in Velsen zou stimu leren. Niet slechts uit eigen gemeente kwa men de goede wensen, er was zelfs een afgevaardigde van het stadsmuziekcorps uit Wageningen, van „Arti et Religione" uit Haarlem, van de R.K. Harmonie St. Caeciha uit Velsen-Noord, van „Wilhel mina" uit Santpoort, van de „Hoogoven harmonie", van de „IJmuider Volksstem", van de R.K. muziekvereniging „Excelsior" uit Noordwijk en vele anderen, teveel om allen te noemen. De heer M. van Dongen bracht de ge lukwensen van de Nederlandse Christe lijke Bouwarbeidersbond over, de heer M. Broek die van D5S, de heer W. Bunten 9prak uit naam van de Velser Gemeen schap. Ten slotte neeft ds. D. C. van Wijn gaarden, die met ds. R. D. Beukema aan wezig was namens de Interkerkelijke Evangelisatiecommissie de wens uitgespro ken dat „Wilhelmina" in de komende tijd de oude roem mocht weten te handhaven en dat „de weg naar het goud excelsior zal gaan". Studiemateriaal genoeg Naast de vele geschenken onder couvert en in de vorm van nieuw gecomponeerde marsen („Wilhelmina" kan de eerste tijd weer voort met studiemateriaal) is de ver eniging danig in de bloemen gezet en hier bij vielen in de eerste plaats op de lijvige stukken van Velsens gemeentebestuur en van de beschermheer F. C. H. baron van Tuyll van Serooskerken, die deze deceptie ten einde toe heeft bijgewoond. Bij de vele schriftelijke wensen waren ook die van de „IJmuider Harmonie" die tijdens de receptie elders moest concerte ren en dus noodgedwongen afwezig was. In het Patronaat zal de jubilaresse Vrij dagavond vele genodigden de eerste feest klanken „voorblazen" en zullen oude her inneringen worden opgehaald in revue- vorm. De sleepboot Noordholland van de firma Wijsmuller in IJmuiden is Zaterdagmiddag om 1 uur van Delfzijl vertrokken met be stemming Rangoon. De sleper heeft in het Noorden twee lichtschepen gehaald, dde voor rekening van de Birmaanse regering waren gebouwd bij Ferus Smit in Foxhol. Aan boord van ieder lichtschip bevinden zich drie runners. Zondagmorgen om half twaalf passeer de de Noordholland bij woelige zee IJmui den en dit voorbijgaan heeft de Hector waargenomen om buiten nog even wat materiaal aan te reiken. Aan boord van de schepen, die onder commando staan van kapitein G. Grooten- huis, was alles wel naar verluidde. Ter voorbereiding van bebouwing Volgens het wederopbouwplan C voor Oud-IJmuiden dient de Ericssonstraat te worden omgelegd maar aangezien de gron den, welke bij deze omlegging zijn betrok ken behoren tot het gebied, dat eigendom is van de Staat en door het Staatsvissers- havenbedrijf worden beheerd, hebben B. en W. met dit bedrijf de nodige onderhande lingen gevoerd. Het genoemde bedrijf heeft zich daarbij bereid verklaard, de aan de omlegging verbonden werkzaamheden voor rekening van de gemeente te doen ver richten, zo deelt het college mede. Volgens door het Staatsvissershavenbe- drijf gemaakte begroting zullen de kosten in totaal een bedrag van f 13.500 belopen. Hoewel deze omlegging een verwezen lijking van het wederopbouwplan beoogt, kan niet worden gerekend op een rijks bijdrage in de kosten, omdat de werkzaam heden niet worden uitgevoerd op grond van de gemeente. Rekening houdende met onvoorziene om standigheden menen B. en W. dat met een som van f 15.000 alle kosten zullen kunnen worden bestreden. Bij een ingesteld onderzoek is gebleken, dat een gedeelte van de schoorsteen van de centrale verwarming van het hoofdbureau van politie aan het Tiberiusplein te IJmui den zich in een zeer slechte staat bevindt. De specie is vrijwel geheel vergaan en verscheidene stenen zijn uit het werk ge vallen, waardoor dakpannen van het on derliggende dakschild zijn verbrijzeld. De overige stenen zitten los, zodat deze naar beneden dreigen te vallen. Van de schoorsteen dient een gedeelte ter lengte van ongeveer 1.25 meter te wor den verwijderd. Dit deel moet nieuw wor den opgemetseld en als afdekking moet een nieuwe betonplaat worden vervaar digd en aangebracht. De hoogte en de on toegankelijkheid van de plaats, waar het werk moet worden uitgevoerd, zullen een duur steigerwerk noodzakelijk maken. Naar raming zal met de uitvoering van de herstelwerkzaamheden een bedrag van rond 1000 gemoeid zijn. Daar de kosten van het werk niet gefi nancierd kunnen worden uit de op de be groting uitgetrokken post voor normaal onderhoud, stellen B. en W. de raad voor: ten behoeve van de bovenvermelde voor zieningen een aanvullend crediet beschik baar te stellen van 1000 en daartoe vast te stellen een besluit tot wijziging van de begroting. Overschrijving De voorhoedespeler van Zwolse Boys I J. Mestenbelt heeft overschrijving aange vraagd naar het Castricumse CSV. Het is nog niet bekend wanneer deze aanwinst voor CSV voor het eerst opgesteld wordt. Zeker is het een goede gedachte geweest van het bestuur van de Vereniging voor Vreemdelingen Verkeer afdeling Castricum, een belangrijke plaats in haar zomerpro- gramma in te ruimen voor de liefhebbers van de volksdans. Zij hebben Zaterdag op de Brink ruimschoots de gelegenheid gehad het volksdansen te beoefenen en wel onder leiding van de heer W. Lammers uit Am sterdam. Naast de leden van de Castricum se volksdansgroep De Zonneroos gaven tevens volksdansers uit Amsterdam, Haar lem, Velsen, Den Haag, Alkmaar, Obdam en Bakkum acte de présence, zodat in totaal 120 deelneemsters en deelnemers dit fes tijn luister hebben bijgezet. Zij brachten niet minder dan 25 Engelse dansen naar voren en een speciale „man- nen"-groep voegde daar nog eens 5 zoge naamde Morris-dansen aan toe. Van kwart voor acht tot half elf zijn de medewerkenden in de weer geweest en dat zij daarvan dorst kregen, laat zich begrij pen: met ruim 80 liter limonade is deze dorst gelest. De gelegenheid om, hoewel ge heel onvoorbereid, „eens een keertje mee te doen", is door vele toeschouwers niet ongebruikt gelaten, zodat op een gegeven moment circa 250 danslustigen over de Brink zwierden op muziek uit de ver sterker. Voor de heer N. Molenaar uit Krommenie, lid en instructeur van de Eerste Zaanse Zweefclub, is het Zondag een succesvolle dag geweest. Hij startte om 11.12 uur van het zweefvliegterrein De Brabantse Land bouw te Castricum in het vliegtuig van de EZZC, Grünau Baby PH 184 „Arendsjong" en wist een vlucht te maken van 5.20 uur, in de hellingstijgwinden boven de duinen. Al die tijd heeft Molenaar rustig heen en weer tussen Wijk aan Zee en Egmond aan Zee gevlogen en aanvankelijk vloog hij op 70 meter hoogte. In de middag nam de wind in kracht af en zodoende cirkelde de vlieger op een hoogte van 20 meter. Om 16.32 uur heeft de heer Molenaar de Grü nau Baby op het strand bij paal 44 aan de f rond gezet. Met deze geslaagde vlucht is de EZZC'er weer een stap dichter bij zijn zil veren C brevet gekomen. Hij moet nu nog een vlucht van 50 km maken en als hij die taak tot een goede einde heeft gebracht, kan hij zich eigenaar van het Zilveren C- brevet noemen. Van poederdoos en kunstgebit Aan de politiepost zijn inlichtingen te verkrijgen omtrent de volgende gevonden voorwerpen: Gekleurd sokje, grijze sok, een paar beige sokjes, meisjesbadbak; bad handdoek met badkleding, badmuts, zon- negril (2 x), strandbal, witte schoen, ring met swee sleutels, haarspeld, Lipssleutel, schakelarmband, sandaal, blauw kinder jasje, poederdoos in étui, gebloemde shawl, wolton deken, Engels toneelboek, blauw wit gestreept shirtje, rubber werpring, wit kinderbroekje, blauw kinderbroekje, zwar te damesschoen, oorknopje, boven kunst gebit, centuur, imitatie paarlen halssnoer, sandaal en een leesboek. Twee en de kleintjes. Van de trawlers waren Zaterdag in IJmuiden aan de markt de Hoop en de Eveline samen met de KW 76, 141, de Java en heel wat kleine vaart. De markt is voor deze ploeg bar slecht ge worden. Makreel naar de kelder. De makreel was wanhopig slecht er is bijna niets verkocht. Alleen de KW 141 heeft de wind een beetje in de zeilen kunnen houden en kon het grootste deel aan de handel kwijt. Haring ook niet florissant. De haring stond er dan wel wat beter voor dan de blauwpijpjes, maar het hield toch niet over. De Eveline, die toch echt mooie ha ring aanbracht, heeft een paar honderd kisten naar de pufschuit zien verdwijnen. Ingeslagen hoop. De dappere kleine trawler „De Hoop" zag zich Zaterdag met niet meer beloond dan f 8900.na een tiendaagse reis en de Eveline besomde als één der hoogste van deze slechte week voor een goede 2200 kisten in negen dagen f 21.700.Kees Plug kon met zijn KW 76 en een puik scheepje vis heus niet hoger komen dan tot f 6200.en de Java bracht het tot f 3500. Belg zweeg. De Belgische markt zweeg deze laatste dag van de week in alle talen:, een fijne regel stijve kabeljauwen ging derhalve voor niet meer dan f 45. tot f 50.van de hand en een kist prima kabeljauw bracht het „fileerprijsje" van f 60.op. Wijting onverkoopbaar. Voor de wij ting waren al helemaal geen kopers te vin den en de braat moest er al heel mooi uit zien, wilde ze een gulden of dertien halen. Zwarte koolvis was er bij een schrale aan voer te koop voor veertig guldentjes per 125 kilo. Schol hetzelfde lied. De schol bracht het er weinig beter af: de drieën verdwe nen en masse in de vismeelfabriek en de tweeën van de snurrevaad brachten met moeite f 16.per kist in het laadje ter wijl de Brit gelukkig nog enige belang stelling toonde voor de enen en de grovere soorten, die tussen de f 28.en de f 40. terecht kwamen. Nieuwe week, nieuwe hoop. Het eind van de derde reis van de vestzaktrawler „Job Gouda" valt deze keer ongelukkig: een bar-slechte markt en weinig hoop op beterschap. Het schip zou eerst in Vlaar- dingen lossen, maar dat ging niet door, zo dat er nu vandaag om de Zuid wordt ge lost, in de stille hoop, dat de nieuwe week wat betere visprijzen zal opleveren. Eén beter geluid. Omtrent de tongprij- zen is gelukkig een wat beter geluid op te merken: de lappen brachten Zaterdag zelfs over de f 4.op en de groot- en middel soorten deden 'braaf f 1.50 per kilo. De tong één zakte van f 1.35 tot f 1.25, wat, gezien de grote aanvoer van deze fijnvis, zeker geen grote strop genoemd mag worden. Zuidharing. Er is in de Noord al niet veel haring meer te pakken te krijgen en schipper Klinkenberg is dan ook met de Sumatra meer naar het Zuiden afgedwaald, waar weliswaar nog geen grote haringen zitten, maar tenminste wat gevangen wordt. Vandaag zijn de Thorina en waarschijn lijk ook de Abraham aan de afslag en het is nu maar afwachten, wat de Sumatra doet aan de markt na het teleurstellend re sultaat van de Bergen, vorige week. Jammer van Axel. De IJmuidens- Deense schipper Axel trof het Zaterdag bijzonder slecht aan de markt een 120 kisten mooie platvis kwam er uit het scheepje, maar alleen de drogerijen hadden wat zin in de kleine schar van de IJM 23 en er verdwenen droevig veel scholletjes en scharren in de pufschuit, zodat de f 1000 besomming een teleurstelling werd voor Axel en zijn mannen. Okke stil. De Wironkotter van de schipper Okke Wezelman moet een paar dagen rust nemen aan de Zuidzij. voor een defect aan de motor. Woensdag wordt het waarschijnlijk weer varen. Dan vandaag maar. De Elisabeth (KW 64), die Zaterdag niet anders dan in een tweede beurt terecht kon, bleef liever tot vandaag liggen. Hopelijk komt er meer uit de voorspellingen van koeler weer doen in elk geval betere verwachtingen koesteren dan Zaterdag mogelijk was. Vulpen vullen? De UK 105 had Za terdag twee kisten inktvis bij zich en voor de Chinese restaurants was er wel belang stelling voor. De bemanning kan maar tevreden zijn met zo'n vervalletje. Marktprijzen: Heilbot 1.951.60, gr. tong 4.503.10, grm. tong 1.661.46, kim. tong 1.67—1.36. kl. tong I 1.44—1.20; kl. tong II 1.13—0.96. tarbot I 2.15—1.80, zalm 6.50. Alles per 1 kg. Tarbot IV 18, tongschar 43, schartong 21, gr. schol 6043, grm. schol 6243, kim. schol 40—27, kl. schol I 30—15, kl. schol II 228, schar 148, bot 8.508, v. haring 1411, makreel 12.5010, gr. schelvis 23, grm. schelvis 21, kim. schelvis 2318, kl. schelvis I 2017. kl. schelvis II 188, wij ting 9—8, gr. gul 22—14, mid. gul 1210, kl. gul 108, kl. haai 15. Alles per 50 kg. Gr. kabeljauw 12053 en gr. koolvis zw. 48—37 per 125 kg. Markaanvoer: 515 kisten tong en tar bot, 2 k. heilbot, 6 kisten tongschar en schartong. 895 k. schol, 122 k. schar, 7 k. bot, 2585 k. haring, 1490 k. makreel, 400 k. schelvis, 330 k. wijting, 238 k. kabeljauw en gul, 3 k. kl. haai. 12 k. koolvis, 15 k. diversen. Totaal 6620 kisten. Besommingen: I.TM 73 Hoop f 8910, IJM 116 Eveline f 21.750, IJM 210 f 3460, KW 9 f 1615, KW 159 f 3470, KW 141 f 2660. KW 76 f 6210. WR 67 f 1680, HD 125 f 1110, IJM 213 f 717, IJM 23 f 936, IJM 3 1240, KW 35 f 1240, KW 92 f 1129, KW 21 f 1155, KW 60 f 647, KW 128 f 908, KW 189 f 610. Het afgelopen week-end hebben leden van de rennersclub Kennemerland deelge nomen aan enige wielerwedstrijden. Jan Groot ging naar het Zuiden en ver scheen in de ronde van Lage-Zwaluwe aan de start. Hij ging hier als vijftiende door de finish. Bij de ronde van Alkmaar kwamen zes nieuwelingen met goede resultaten aan de start. T. Beentjes werd tweede; A. Gelder mans vijfde; J. Groot zesde; Chris de Nijs achtste; M. Stuyt viel juist naast de prijzen. N. Kluft had met pech te kampen. H. Kuit- waard eindigde bij de amateurs als achtste. VARA gaat bustocht maken De afdelingen Beverwijk en Velsen- Noord van de V.A.R.A. maken op Zondag 23 Augustus het jaarlijkse uitstapje. Met enige autobussen maakt men een rondrit door de provincies Utrecht en Gelderland.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 3