Drie titels voor Geertje Wielema bij de nationale zwemkampioenschappen Sagitta legde voor dertiende keer beslag op Julianabeker Fraaie HPC-overwinning op de 4 x 200 m. vrije slag Europese kampioenschappen 1954 zullen in Turijn gehouden worden Estafettes waren de hoogtepunten Haarlem-athleten in Amsterdam-Noord Gita (Haarlem) bezette vijfde plaats Zeventien Europese records erkend MAANDAG 17 AUGUSTUS 1953 3 Ma Br aan Stans Scheffer Golf De Wit derde in Duitse golfkampioenschappen Athletiek in Utrecht Verrassende prestaties van HAV'er Doornbosch EUROPESE ZWEMLIGA VERGADERDE: Fanny BJankers houdt wereldrecord vijfkamp Revanches zwemkampioen schappen in Velsen """rdensport Gruppelaar springkampioen Nederlandse dravers klopten de Belgen Sport in 't kort GEERTJE WIELEMA heeft gisterenmiddag: in het prachtige Goffert-zwemstadion in Nijmegen een wel zeer forse greep gedaan in de kampioensdiploma's van de Neder landse Zwembond. Niet minder dan driemaal mocht het slanke meiske uit Hilversum voor een persoonlijke overwinning op de hoogste tree van het erc-schavotje gaan staan en aan het eind van de middag klom zij met drie clubgenoten voor de vierde maal naar deze ere-plaats voor een estafette-overwinning van haar vereniging. Geen wonder dat het publiek Neerlands zwemster nummer één een ware ovatie bracht. Voor Haarlem was bijzonder verheugend de schitterende overwinning, die de ploeg van de Heem- steedse Polo Club bevocht bij de 4 x 200 meter vrije slag estafette voor heren. Een, zege, die tot de laatste seconde van het zenuwslopende duel met de zwemmers van de H.Z. P.C. onzeker was. Geertje Wielema begon de middag al dadelijk bijzonder goed door op de 100 m. vrije slag na zestig meter zo onweerstaan baar naar voren te komen, dat noch favo riete Ria Vonk noch het op dat moment zeer verrassend aan kop liggende Haagse meisje Nettie Leene lang tegenstand kon den 'bieden. Na 1 min. 7.7 seconde schoot Geertjes hand tegen het eindpunt. De eer ste titel was binnen. Dat Ria Vonk in de laatste meters nog het hoofd moest buigen voor Els v. d. Ploeg (tijden 1.09 en 1.09.1) was van minder belang. En nauwelijks tien minuten later stond Geertje weer op het startblok. Voor de 400 m. vrije slag dames. Voor een heet gevecht tegen 'stadgenote Tine van Brenk. Maar Geertje heeft het niet tot een fanatiek duel laten komen. Na de eerste 100 m. liep zij reeds weg van haar concurrente en met haar prachtige soepele slag gleed zij steeds verder naar voren. In 5 minuten 22.1 sec. bereikte zij de finish. Dat was titel nummer twee. Meters achter haar moest Tine van Brenk alles geven om de verrassend goed zwem mende Florence Peters in 5 min. 29.6 sec precies één vijfde seconde achter zich te houden. Nog niet tevreden Geertje Wielema was met twee titels echter nog niet tevreden. Zij wilde nog tonen, dat ook op haar sterkste nummer, de 100 m. rugslag, geen zwemster ter wereld haar kan bedreigen. Zelfs Joke de Korte niet. Joke, die na 50 meter maar liefst anderhalve meter voor lag, maar na zestig meter in slechts luttele meters de kostbare winst uit de handen geslagen zag door een Geertje Wielema, die zo ontstellend snel door het water schoot, dat in deze vorm geen rugslagzwemster ter wereld haar kan verontrusten. Tijden 1.14.4(1) en 1.15.9. Janny Rubing werd derde in 1.19.6. De 100 m. vrije slag heven had een sen sationeel verloop. Na 80 meter had de Am sterdammer De Vreng zo'n voorsprong, dat de winst zeker leek. Herman Willemse dacht er echter anders over. Een wilde eindspurt voerde hem naar de titel in 1 min. I.3 sec., juist 0.2 sec. voor de Vreng. De Haarlemmer Fred Pieters voerde een waar gevecht met Thijssen om de derde plaats. Pieters bereikte tenslotte het ereschavotje met een tijd van 1 min. 2.3 sec., handslag voor de Leidenaar. Rudi Prins (HPC) werd zesde in 1 min. 4 sec. Bij de 400 m. vrije slag heren gleed Piet ten Thije al direct van de anderen weg om na 4.58.1 zijn zoveelste titel te grijpen. Her man Willemse werd tweede in 5.04.4, Aimd Kayser derde in 5.10. De heren rugslag was voor Jitse v. d. Veen, die echter met zijn 1.10.9 seconden boven zijn normale tijden bleef. Kees Kie vit bleef nu niet zoveel achter met zijn 1.11.3. Derde: Schenk in 1.13.4. Leidse aangelegenheid De 200 m. schoolslag heren was een Leid se aangelegenheid. Peter Bekkering zwom 100 m. zij aan zij met clubgenoot Van Zijl, maar langzaam maar zeker liep hij toen v/eg. In de matige tijd van 2 min. 49 sec. zwom hij zich naar het kampioenschap. Van Zijl werd de laatste meters nog bijzonder ernstig bedreigd door de Nijmeegse verras sing van deze dagen: Toon Jasper-s. Van Zijl werd in 2.52.1 slechts met 0.4 sec voor sprong tweede. Bij de dames ging de titel naar Gronin gen. Rika Bruins rukte zich al spoedig los uit het peloton en met precies één seconde voorsprong op Nel Starritsen tikte zij na 3 min. 0.2 sec. als schoolslagkampioene aan. Nel van Opstal werd uitstekende derde op slechts 0.3 sec. achter Nel Garritsen. Toch was er ook voor Nel Garritsen een titel weggelegd. Op de 100 m. vlinderslag was zij in 1.25.2 een klasse apart. Corrie Plank werd tweede in 1.28.7, handslag voor het Robben-meisje Emmie de Graaf. Buyze onbedreigd De 200 m. vlinderslag heren was onbe dreigd voor Daan Buyze, die slechts hon derd meter Geert Jan van Rooy naast zich zag. Daarna gleed de Hagenaar van zijn tegenstander weg. In 2.44.8 werd hij kam pioen, preceis tien seconden voor Van Rooy en elf seconden voor de I-IPC'er De Vries, die de laatste meters een vergeefse aanval deed op de te ver voor hem liggende Eind- hovenaar. Eén van de mooiste nummers van de mid dag was wel de 4 x 200 m. vrije slag heren. Tot de laatste meter hebben HPC en de Haagse Zwem- en Poloclub elkaar niets toegegeven en zelfs toen Jan Bouwman en Daan Buyze aangetikt hadden, waren de meningen nog verdeeld hoe het resultaat nu wel was. Wim Geurtsen verloor enig terrein tegen Waalewijn, maar op de laat ste 25 meter werkte hij zijn achterstand X»CCOCOOOOCCCCCC03CCCC Ma Braun is 71 jaar oud. Maar u moet niet denken, dat zij het trainen opgege ven heeft. Dag in dag uit is zij bezig om haar vereniging, de Rotterdamse Dames Zwemclub, weer nieuwe sterren te schenken. De kampioenschappen van dit weekein de gaven reeds een aanwijzing, dat haar dit waarschijnlijk wel zal lukken ook. Twee wat schriele dertienjarige meisjes brachten beide een tijd van 1 min. 12 sec. op de 100 m. vrije slag op de stop watches! En het is dus te verwachten, dal de wereldberoemde trainster binnen kort weer met nieuwe sterren op de proppen komt. Na de finale 400 meter dames op het erepodium: midden Geertje Wielema (1) in (5 min. 22,1 sec.); rechts no. 2, Tine van Brenk (5 min. 29,6 sec.) en links no. 3., F. Peters (5 min. 29,S sec.). O0C00000000O000CO0C03000C00C0000000C00C0CC00000C0CO3C0CO Voor de twintigste maal heeft Stans Scheffer gisteren op de nationale zwem kampioenschappen 100 m. rugslag ge zwommen. En goed ook! De bijna veer tigjarige DJ K-voorzitter was nog bijna op het schavotje gekomen ook. Zijn 1 min. 14 sec. ivas echter jxdst 0.4 sec. te langzaam voor de derde plaats. Geen- brons dus, maar daarom een niet minder grootse prestatie van deze reeds grijzende zwemveteraan. practisch volkomen weg. En ook toen Rudi Prins gezwommen had, was er nog geen meter verschil tussen beide ploegen. Dit kwam wel, toen Joris Tjebbes als derde zwemmer voor de Heemstedenaren te. water dook. Na 100 m. lag HPC vele meters voor en de strijd leek beslist. Maar dit was schijn. De ongetrainde Tjebbes had te veel van zijn krachten gevraagd. De laatste twintig meter werd een marteling voor hem en de aanwezige HPC-supporters en toen Jan Bouwman als laatste zwemmer startte, was de H. Z. P. C. weer precies gelijk gekomen. Fel duel Fel werd het duel Bouwman-Bu.yze. Bouwman begon snel, lag na honderd me ter zeker drie meter voor, maar verloor daarna weer zoveel van zijn winst, dat op tien meter voor het eindpunt beide zwem mers weer nagenoeg gelijk lagen. Een keihard eindduel volgde, waarbij Jan Bouwman kans zag zijn lange armen nog juist iets eerder tegen de bassinwand te slaan dan zijn Haagse concurrent. Dc nationale titel was dus voor HPC in 9 min. 42.6 sec., handslag voor HZPC en met LZO in 9.8. op de derde plaats. De 4 x 100 m vrije slag dames estafette ging naar de HZC in 5 min 0.6 sec. voor ZAR (5.05.1) en de ADZ in 5.05.6. De HDZ werd gediskwalificeerd wegens hinderen en daardoor moesten alle ploegen behalve de Amsterdamse dames overzwemmen. De RDZ en De Robben voelden hier niet voor en zo eindigden deze stralende zwemkam pioenschappen wat onbevredigend. Sc'noonspringkampioen wercl Jan van Moll uit Eindhoven en schoonspringkam- pioene het Amsterdamse meisje Els v. d. Horn. Bij de strijd om de adspirantentitels wer den een paar opvallende prestaties gele verd: op de 100 m vrije slag" jongens: Hoogveld 1 min. 3.4 sec. en De Jong 1 min. 3.5 sec.; op de 100 m vrije slag meisjes: Hennie van Balkenende 1.9.3, op de 100 m rugslag jongens Gerrit Korteweg 1.11.8 en tenslotte op hetzelfde nummer voor meis jes Eefje de Boer 1.18.6. Niet minder dan honderd amateurs en professionals van tien verschillende lan den nemen deel aan de open kampioen schappen van Duitsland, die op dc links te Frankfurt a.d. Main worden gehouden. Onder de deelnemers bevindt zich de Ne derlandse professional G. de Wit, die op de eerste dag met een ronde van 18 holes, een uitstekende prestatie leverde. Zoals te verwachten viel nam de Australische speler Norman von Nida dc leiding met 67 slagen, één slag onder het baanrecord van Henry Cotton, dat deze in 1938 op zijn naam had gebracht. Floor van Donck bezette de tweede plaats met 70 slagen en onze land genoot G. de Wit volgde als derde met 71. Adams, de ook in ons land bekende Engelse speler en de Amerikaan Lehms scoorden ieder 72. Bij de amateurs heeft de Duitse junior kampioen Hans Lampert de leiding met 75 slagen. Aan tie atletiekwedstrijden, die giste ren op de sintelbaan Maarschalkerwecrd in Utrecht werden gehouden, werd ook deelgenomen door een kleine juniorenploeg van „Haarlem". Het was wederom vooral Doornbosch, die tot verrassende prestaties kwam. Als B-junior uitkomend bij dc A-junioren, bezette hij bij het kogelstoten de 2e plaats met 12.50 m., waarmede hij liet Haarlems jcugdrccord op dit nummer verbeterde. Daarmede echter niet tevreden, bezette hij ook bij het speerwerpen voor A-junio- ren de 2e' plaats met 46.53 m en wederom was hiermede een Haarlems jcugdrccord naar de historie verwezen. Het gaat erop lijken, dat „Haarlem" in Doornbosch een athleet van bijzonder for maat gaat krijgen. Laat men echter bij zijn verdere athletiekopleiding het nodige ge duld betrachten. Deze 17-jarige knaap heeft nog alle lijd en overhaasting bij de training van jeugdige athleten is reeds meer dan eens funest gebleken. Ook Douwes deed weer van zich spreken, dit keer vooral door een val direct na de start van de 600 m. Deze jongen bewees echter over de nodige hardheid te beschik ken door ondanks enkele behoorlijke schaafwonden en met een achterstand van ongeveer 30 m toch door te zetten. En toen werd het toch nog een 4e plaats in 1 min. 36.4 sec. Bij de finale 100 m moest hij echter ver stek laten gaan en dat was jammer, want in de serie had hij veruit de beste tijd ge noteerd, 11.6 sec. en ook dat betekende voor de B-junioren een nieuw Haarlems jeugdrecord. Versnel, die voor de eerste maal op deze afstand startte, bezette de 3e plaats in 12.3 sec. Een jongen met een opmerkelijke aan leg voor de sprint, deze Versnel. De 4 x 100 m werd een „Haarlem"-overwinning in 47.6 sec. en dit ondanks het feit dat de ploeg met een tweetal invallers aan moest treden. Op het nieuwe en zeer fraaie sportter reinencomplex van „De Meteoor" in Am sterdam-Noord werden gisteren nationale atletiekwedstrijden gehouden, waaraan ook door een aantal „HaarlenT'-athleten werd deelgenomen. Op de 1500 m B zagen we een verwoede strijd tussen de jeugdige „Haarlem"-lopers Warmerdam cn Jansen, die op de streep in het voordeel van eerst genoemde beslist werd. Beide noteerden een tijd van 4 min. 26 sec. Deze tijd is in verhouding met de goe de tijd, die Seeuwen (AAC) op de 1500 m voor A-klassers noteerde, 4 min. 6 sec., beslist matig te noemen. Zowel Warmer dam als Jansen moeten er zich voor hoe den niet al te veel een afwachtende hou ding aan te nemen, daar dit, vooral als zij straks in grotere wedstrijden zullen uit komen, hun prestaties ongunstig zal be ïnvloeden. In dit opzicht kunnen zij zeer zeker nog wat leren van hun clubgenoot Meyboom, die op de 800 m onmiddellijk in tweede positie achter Smit van Suomi ging lopen. Hij maakte echter de tactische fout door reeds bij het ingaan van de laatste bocht tegen dé wind in de aanval te wagen. Dit kostte hem te veel energie en hij kon niet doorzetten, zodat hij uiteindelijk genoegen moest nemen met de 4e plaats in 2 min. 2.3 sec. v. d. Hoeven (Lycurgus) won dit nummer in 2 min. 0.4 sec. voor Smit, die de fraaie tijd van 2 min. 0.7 sec. noteerde. Verra van „Haarlem" won de 3000 m zonder zich noemenswaardig in te spannen in 9 min. 16.2 sec. De wijze, waarop deze loper zich in de laatste ronde tegen de wind in van de rest van het veld losmaakte in een werkelijk verbluffende eindsprint toonde wel heel duidelijk aan, dat deze ath leet na een intensieve wintertraining het volgend jaar tot de allerbeste lange afstand lopers in Nederland kan gaan behoren. ADVERTENTIE Sagitta heeft in Den Haag nog eens duidelijk onderstreept, welk een uitzonderlijke positie deze club in de Nederlandse damesathletiek inneemt. Want uit de strijd om het Nederlandschc clubkampioenschap, met de Prinses Julianabeker als inzet, kwamen de Amsterdamse dames voor de dertiende achtereenvolgende maal als winnaar te voorschijn. Een prestatie, die aan betekenis wint wanneer men weet, dat Sagitta Fanny Blankers-Kocn wegens haar knieblessure verhinderd in de gelederen miste. Met een totaal van 56 punten legde de hoofdstedelijke club beslag op de eerste plaats. Olympia '48 moest met twee punten verschil (54) het hoofd voor Sagitta buigen. Toch zullen Celebes en SIOMO, die res pectievelijk met 36 punten en 22punt als derde en vierde eindigden, ook niet ontevreden de sintelbaan hebben verlaten. Met deze prestatie hebben zij zich, evenals uiteraard Sagitta en Olympia '48, namelijk reeds voor de eindstrijd om de P.J.-beker voor het volgend jaar geplaatst. Met ingang van het komende seizoen zullen voor het clubkampioenschap van Nederland, evenals dat bij de heren het geval is, voorwedstrijden worden gehou den, waarbij de numero's een en twee met de eerste vier in het vorige kampioenschap geëindigde clubs in de finale komen, zodat dus in die finale in de toekomst totaal zes clubs elkaar de eer om de Nederlandse clubtitel zullen betwisten. Ongerechtvaardigde hoop De supporters van Olympia '48 hebben langetijd met de niet ongerechtvaardigde hoop, dat hun club de zege zou behalen, hun favorieten aangemoedigd. Na drie nummers, de 80 meter horden, het kogel stoten en het vèrspringen hadden de oran je-blauwen met 26 tegen Sagitta 14 punten de leiding. Vooral Loes van der Meyden had een belangrijke bijdrage tot deze voor spring geleverd. De 80 meter horden dat met de tweede plaats van Jeanne van Es in 13.2 sec. een dubbel Haags succes op leverde won zij in 13 sec rond en ook bij het vèrspringen was zij met een af stand van 5.47 \/2 meter de eerste. Dit laatste nummer bracht Olympia overigens ook de volle winst van li punten (een eerste plaats werd gewaardeerd met 6 pun ten, een tweede met 5 punten, enzovoort, want Dini Broekman werd met 5.40V2 meter tweede. Toen na vijf nummers Sagitta echter de achterstand tot zeven punten had geredu ceerd. vooral dank zij het werk van Dickey van Dijk en Gré de Jongh, die achter Puck Brouwer (12.7 sec.) als tweede en derde op de 100 meter finishten, begonnen de Amsterdamsen echter langzaam maar zeker terug te komen. Na het verwerken van de 200 meter, waarop Gré de Jongh en Nel Swart op de tweede en vierde plaats beslag legden, bedroeg het verschil met Olympia '48 nog slechts één punt (34 tegen 33). De beslissing Met het winnen van de relay in 55,8 sec. vóór Celebes en Olympia, een tweede plaats achter Celebes op de 4 x 100 meter, in het bijzonder de overwinningen., die^Ans PanhorslNiessink bij het discuswerpen en Dini Hilbrandie bij liet hoogspringen voor zich opeisten en de 11.6 nieter waar mee Ans Panhorst op kogelstoten tweede werd, wisten de Sagitta-dames tenslotte haar achterstand in een zeer kleine, maar daarom niet minder fraaie winst om te zetten. De voornaamste uitslagen luiden: 80 meter horden: 1. Loes van der Mey den (Olympia '48) 13 sec., 3. Lies Lense link (Gita) 13.3 sec. 100 meter: 1. Puck Brouwer (Celebes) 12.7 sec. 200 meter: 1. Puck Brouwer (Celebes) 26 sec. 3. Nieske In het stadhuis in Nijmegen werd ter gelegenheid van het waterpolo-tournooi om de Trofeo Italia, dat Maandag 17 Augustus begint, onder voorzitterschap van R. de Raeve (België) een vergadering van het bestuur Aan de Europese zwemliga, de L. E. X, gehouden. Aanwezig waren be halve president De Raeve de vice- voorzitters Jan de Vries (Nederland) en F. Borre (Denemarken), de secretaris B. Sallfors (Zweden), de, penningmeester A. H. E. Fern (Engeland) en de leden L. Lambassa (Joegoslavië) en A. Casalone (Italië). Het Franse lid A. Lemoine was riet te Nijmegen verschenen. Aan de be sprekingen werd eveneens deel genomen door de voorzitter van het organisatie comité van de Europese kampioenschap pen, die in 1954 in Turijn zullen worden ge houden. Besloten werd de Europese kam pioenschappen zwemmen, schoonspringen en waterpolo te houden van Dinsdag 31 Augustus tot en met Zondag 5 Septem ber 1954. Aan het klassieke programma van vrije slag. schoolslag en rugslag zullen worden toegevoegd de nummers 200 meter vlin derslag voor dames en heren. Ondanks deze uitbreiding zullen de kampioenschap pen slechts zes dagen duren omdat ook in de ochtenduren wedstrijden zullen worden gehouden. De uitbreiding met de vlinder slagnummers zal alleen worden doorge voerd wanneer het FINA-bestuur voor het Olympisch programma een zelfde besluit zal nemen. Naar aanleiding van het ver zoek van Egypte om aan de Europese kampioenschappen te mogen deelnemen, zal het FINA-congres worden geadviseerd dit buitén-Europese land niet tot de kam pioenschappen toe te laten. Aangezien het FINA-congres pas volgend jaar te Turijn wordt gehouden, betekent dit, dat Egypte in geen geval op de Europese kampioen schappen in 1954 zal zijn vertegenwoor digd. In principe wordt het schema vastge steld, volgens welk zal worden bepaald voor hoeveel deelnemers per land aan de Europese kampioenschappen de reis- en verblijfkosten zullen worden vergoed. Over de uit te nodigen scheidsrechters voor het waterpolo-tournooi te Turijn zal In de Moskouse bladen staat vei-mcld, dat Alexandra Tschudina enige dagen ge leden in Boekarest niet 1.60 meter heeft bereikt bij het hoogspringen van de vijf kamp, maar 1.63 meter. Haar andere pres taties waren, zoals reeds bekend, 5.81 meter bij het vèrspringen, 25,5 sec. op de 200 me ter, 11,6 sec. op de 80 meter horden en 13.42 meter bij het kogelstoten, hetgeen een totaal van 4888 punten geeft in de Russi sche telling, 48 punten meer dan het we reldrecord van Fanny Blankers-Koen, dat onze landgenote in 1951 in Amsterdam maakte. Maar de Russische telling is niet geldig bij vergelijkende prestaties in dit nummer, omdat de Franse telling, voor lopig althans, tot aan het congres van Bern in 1954 is aangenomen. En rekent men de verrichting van Alexandra Tschudina om in de Franse telling, dan komt men op 4407 punten, terwijl Fannv Blankers-Koen nog altijd 4410 punten heeft. de Vries (Gita) 26.5 sec. Vèrspringen: 1. Loes van der Meyden (Olympia '48) 5.47'/2 meter. Hoogspringen: 1. Dini Hilbrandie (Sagitta) 1.55 meter. Discuswerpen: 1. Ans PanhorstNiessink (Sagitta) 35,64 meter. Kogelstoten: 1. Jo van SchouwenCramer (Celebes) 11.27meter. Speerwerpen: 1. Ans Koning (Ofympia '48) 38.12 meter. 4 x 100 meter estafette: 1. Celebes 49 sec. Relay (200 100, 80, 60 meter): 1. Sagitta 55,8 sec. Eindstand: 1. Sagitta (Amsterdam) 56 punten, 2. Olympia '48 (Den Haag) 54 punten), 3. Celebes (Den Haag) 36 punten. 4. SIOMO (Den Haag) 22i/2 punt, 5. Gita (Haarlem) 15 punten. De finish van de 100 meter dames: rechts Puck Brouwer, die eerste werd in 12,7 sec.; links A. van Dijk die tweede werd in 12,9 sec. in de loop van de volgende week een be slissing worden genomen. Nog voor de aanvang van het tournooi cm de Trofeo Italia zal een besluit wor den genomen inzake de kleur van de bal, waarmee bij kunstlicht zal worden ge speeld. Het verzoek van de K.N.Z.B., om 'naast G. Voogd nog een tweede Nederlandse arbiter, H. G. de Kok, uit te nodigen, werd afgewezen. Records Aan het slot van de bestuursvergade ring van de L.E.N. werd een aantal Euro pese records erkend. Het zijn: Heren: 100 meter rugslag: '..03.3, Bozon (Frank rijk), Troyes, 26-12-'52; 200 meter rugslag: 2.3 9.7, Bozon (Frankrijk), Troyes, 24-4'53; 200 meter rugslag: 2.18.3, Bozon (Frank rijk), Algiers, 26-6-'53; 100 meter school slag: 1.11.9, Minaschkin (Rusland), Le ningrad, ll-2-'53; 100 meter schoolslag: 1.11.2, Minaschkin (Rusland), Leningrad, 22-2-'53; 200 meter schoolslag: 2.37.4, Gleie (Denemarken), Kopenhagen, 14-2- '53;'100 meter vlinderslag: 1.04.3, Tumpek (Hongarije), Boedapest, 31-5-'53; 4 x 100 meter estafette wisselslag persoonlijk: 5.38.7, Kettesi (Hongarije), Boedapest, 24-4-'53; 4 x 100 meter estafette wissel slag persoonlijk: 5.35.6, Lusien (Frank rijk), Troyes, 24-4-'53; 4 x 100 meter estafette wisselslag: 4.39.2, Zweden (Hel- sing. Brock, Goran Larsson, Oestrand). I.und 22-2-'53; 4 x 100 meter estafette wisselslag: 4.32.3, Frankrijk (Bozon, Du- mesnil, Lusien, Janv), Charleroi 22-3-'53; 4 x 100 meter estafette wisselslag: 4.31.5, Racing Club de France (Frankrijk), (Vio las, Dumesnil, Arene, Eminente), Troyes, l-4-'53; 4 x 100 meter estafette wisselslag: 4.30.8, Zweden (Helsing, Brock, Goran Larsson, Oestrand), Lund, 17-4-'53; 4 x 100 meter estafette wisselslag: 4.27.8, Zw- den (Helsing, Brock, Goran Larsson. Oestrand), Boras, 24-4-'53; 4 x 100 meter estafette wisselslag: 4.24.8. Rusland (Mi naschkin,. Lepatine. Skriptchenkov, Bal- landine), Moskou, 13-5-'53. Dames: 800 meter vrije slag: 10.42.0, Valeria C.yenge (Hongarije), Boedapest. 28-6-'53; 4 x 100 meter estafette wisselslag persoon lijk: 5.50.4, Eva Czekely (Hongarije), Boe dapest, ll-4-'53. Op Zondag 23 Augustus zullen in Velsen de revanches van de nationale zwemkam pioenschappen worden gehouden. Boven dien staat een waterpolowedstrijd tussen de Spaanse ploeg en het Nederlands jeugd- zevental op het programma. Het hoogtepunt van het nationale con cours hippique, dat Zaterdag in Zwolle werd gehouden, was het springconcours Mb om het kampioenschap van Nederland. Het voor een kampioenschap te gemakke lijke parcours telde 15 sprongen met maxi mum hoogte van 1.40 meter. Niet minder dan tien combinaties slaag den er in foutloos rond te komen. Êen barrage moest dus uitmaken wie zich kam pioen zou kunnen noemen. Het aantal hin dernissen werd verminderd tot 8 en de maximum hoogte werd nu 1,50 meter. Dit maal was er slechts één combinatie die foutloos rondkwam, J. J. Gruppelaar met „Random Harvest'Deze werd dus lande lijk kampioen. Tweede werd de heer B. Uytendaal met Maiglocke van D. H. Pas man uit Aerdenhcut met 3 fouten. De Nederlandse dravers hebben gisteren in Brasschaat de return-match tegen de Belgen gewonnen met 35 tegen 29 punten. Dit is de eerste keer dat dc Nederlandse cavalerie de Belgische trotteurs op eigen grond kon klop pen en het is een ruime, zij het zeer merk waardige zege geworden. Van de drie courses (voor 3-, 4- en 5-jarigen) won Ne derland er namelijk niet een. De drie jarigen moesten het Belgische fenomeen Kodak laten gaan en bij de 4- en de 5-jarigen zegevierde de Belgische crack-pikeur Remy Bals met Jolie Muriel en Iris Volo. De Nederlandse dravers, die snelle sintel- banen gewend zijn en het bijaldien op d<= ongelijke grasbaan van Brasschaat niet ge makkelijk hadden weerden zich echter trouw en sleepten bijna alle plaatsen in de wacht. Roland, Ronald en Rentinus werden twee, drie en vier bij de 3-jarigen, Qui Hol- landia G. Queen Bess en Quicksilver S twee. drie en vier bij de 4-jarigen en Petu lance K. en Peter Spencer twee cn drie bij de 5-jarigen. Deze uitslag, gevoegd bij de grote succes sen van Nederlandse dravers in Duitsland en Frankrijk, bewijst wel dat de Neder landse draversfokkerij in snel tempo naar het internationale topniveau aan het klim men is. AJAX GELIJK EN SAARBRÜCKEN SPEELDEN o 'P' De voetbalvereniging Saarbrucken heeft in Amsterdam een povere indruk achtergelaten. Met zeven spelers van het elftal, dat in November van het vorige jaar de oefenwedstrijd tegen het voorlopig Nederlands elftal in Amsterdam won, kon den de Saarlar.dcrs hei nu tegen Ajax niet verder brengen dan een viervier gelijk spel. Bij de rust leidden de Amsterdammers met eennul.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 5