Toestand in Marokko begint zich gevaarlijk toe te spitsen Achter de schermen wordt een uitweg uit de impasse gezocht Weerbericht Mislukt Haarlems Dagblad Franse regering moet kiezen tussen de Sultan en de Pasja van Marrakesj Adonis bij aankomst in New York gearresteerd Het woord is aan Frans stakingsbeeld onveranderd Toestand in Perzië blijft gespannen Indische troepen naar bufferzone op Korea Aanhoudend koel II Bewoners van Ionische eilanden werken weer België weigert deelneming aan UNO-commissie Post per duif Churchill leidde weer een Kabinetsvergadering Weerrapporten 68e JAARGANG No 34 Bureaux: Kennenxerlaan 186, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Directie, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom WOENSDAG 19 AUGUSTUS 1953 IJmuider Courant VELSER OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE 297e JAARGANG No 18 7 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.op7.on-en Feestdagen. Abonnement per week 4"' cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.SÖ. - Girorekening 273107 teD name van Haarlems Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DE ONDERHANDELINGEN van de Franse regering met de socialistische en katholieke vakcentrales hebben tot niets geleid. Minister-president Joseph Laniel wil niet over looneisen praten eer het werk zal zijn hervat. De vakcentrales, de com munistische dus inbegrepen, hebben daar op geantwoord dat zij voortgaan met sta ken. Sinds Zondag is de toestand dus eer slechter dan beter geworden. Onze Parijse correspondent deed dat in zijn Dinsdag morgen geseinde beschouwing duidelijk uitkomen. Hij stelt vast dat de rege ring, gesteld voor de keuze zelf ten onder te gaan of haar economisch hervormings programma op te geven, dat door een al gemene loonsverhoging waardeloos zou zijn geworden, het eerste heeft gekozen. Men kan daar menselijk gesproken nog wel waardering voor hebben, zeide onze cor respondent, maar de naaste toekomst zal moeten aantonen of dit ook in politieke zin de wijste keuze is geweest. En hij legde er de nadruk op dat als de Nationale Ver gadering teruggeroepen wordt en het rechtse kabinet-Laniel ten val brengt een volgende regering, hetzij rechts of links, voor dezelfde onmogelijke taak zal worden gesteld. Zonder ingrijpende hervormingen kan men niet slagen; als die uit werk gevers- of werknemerskring steeds worden tegengewerkt zal men niet slagen. Op deze plaats is verleden week uiteen gezet, hoe in de stabiele landen van Europa die stabiliteit feitelijk gewaarborgd wordt door een veelzijdig samengestelde kern uit de bevolking, die de problemen kent en begrijpt en het landsbelang als geheel weet te dienen. Dit evenwicht is in Frankrijk zoek. Achter de besprekingen, door rege ring en leiders van vakcentrales gevoerd, staan kennelijk geen onderling overleg en wil tot gezamenlijke oplossing der proble men bij al diegenen, die het landsbelang boven het directe groeps- of eigenbelang behoren te stellen als een crisis is ontstaan. In de Derde Republiek, die haar einde vond In de tweede wereldoorlog, gelukte dat in spannende situaties nog wel. Dat leidde in de politiek tot die samenwerking die men als „Union sacrée" placht aan te duiden. Menige oudere zal zich de economische crisis van 1924 herinneren, toen Raymond Poincaré, die zijn presidentschap van de republiek al vier jaar achter de rug had, als minister-president werd teruggeroepen en erin slaagde de franc te redden door ingrijpende maatregelen, waarvoor hij op steun kon rekenen. Men zou zich kunnen voorstellen dat minister-president Laniel, zelf een werkgever met sociaal inzicht, die de noden die tot staking gedreven hebben begrijpt, kans op slagen zou hebben als hij overleg ging plegen niet alleen met de lei ders van vakcentrales, maar ook met ver tegenwoordigers van de grote werkgevers en de boeren. Als hij een dergelijke confe rentie zou kunnen uitbreiden met die er- kend-gezaghebbende figuren uit andere kringen, die 's lands belang voorop zouden stellen, zou hijzelf de inspirerende leider moeten zijn die zulk een onderhandeling tot resultaat bracht. Dat zulk overleg nog niet heeft plaats gehad is verbazingwek kend, omdat verergering van de toestand ook voor de werkgevers, voor de boeren, in feite voor de gehele bevolking gevaar in houdt. Dat van grote inkomens weinig of geen belasting wordt betaald, dat ten plat- telande en bij een deel der burgerij grote voorraden goud verborgen zijn zoals wijlen minister Maurice Petsche enkele jaren geleden nog met nadruk bevestigde kenmerkt zo ongezonde verhoudingen dat de noodzaak van hervorming niet te betwisten valt. En dan ook niet betwist wordt. Maar de goedwillende werkgever Laniel heeft blijkbaar geen kans gezien in een beroep op allen, met inbegrip van de werkgevers, en is gisteren niet verder gekomen dan de val van zijn eigen kabinet voor te bereiden. Er is een woord dat de burgerij als de ruggegraat van een volk aanduidt; het Franse volk schijnt die rug gegraat niet meer te bezitten. Onze correspondent duidde op de risico's, die Kamerontbinding in de huidige omstan digheden zou meebrengen. Dat klinkt mis schien wat vreemd, in ons land is die im mer als een normaal constitutioneel mid del beschouwd. Ook in Engeland. Maar in Frankrijk is zij sinds de zeventiger jaren der vorige eeuw, toen een president der Republiek er misbruik van poogde te ma ken, altijd als een gevaar beschouwd dat men onder alle omstandigheden vermeed. In zulk een verwarring en crisis als men nu bereikt heeft schijnt het houden van nieuwe verkiezingen zonder sterk, gezag hebbend bewind inderdaad een riskante onderneming. Maar men zal er, als uiter ste middel, wellicht binnen zeer kort toe moeten overgaan. Zonder veel vertrouwen in een duidelijke uitspraak der kiezers. En met de mogelijkheid dat lieden, die een greep naar de macht willen doen, hun kans schoon zien. R. P. ATHENE (Reuter). De aardbevingen, die verleden week de Griekse Ionische eilanden hebben geteisterd, hebben volgens officiële ramingen 600 personen het leven gekost. Ongeveer 800 personen werden zwaar en 1500 licht gewond. De bevolking keert in groten getale naar de gehavende dorpen terug om de oogst binnen te halen. De oogst van wijndruiven belooft de beste sedert jaren te worden. Naar in een telegram aan de Griekse legatie te Den Haag is bevestigd, is door een brand schade aangericht in de biblio theek van de stad Zante op het door aard bevingen geteistex-de gelijknamige Griekse eiland in de Ionische Zee. Enkele zeldzame boekdelen en manuscripten van Denis Sa- lomos, beroemd dichter en auteur van het volkslied, zijn verbrand. Het Griekse dagblad „Eleuthe Ria" heeft zich tot tolk gemaakt van de grote dank baarheid van het Griekse volk jegens alle landen, die helpen, de nood van de slacht offers van de aardbevingen op de Ionische eilanden te lenigen. Het blad schrijft onder meer: „Vreemde volkeren en hun regeringen hebben aan de kloof, welke dezer dagen door de aard bevingen is ontstaan, bloemen van mens lievendheid gelegd. In onze onmetelijke smart is dit nobele gebaar het grootste be wijs, dat de beschaving, waarvoor wij strij den, werkelijk bestaat". (A.F.P./Reutcr) Partijgangers van de ras,ia van Marrakesj hebben Dinsdag ixx de Arabische wijken van Casablanca pam fletten verspreid luidend: „Vervloekt zij Mohammed de vijfde (de Sultan). De vijand van de Islam." Te Oejda, waar Zondag hevige anti- Franse ongeregeldheden plaats hadden, hebben Marokkaanse betogers Dinsdag een jeep van de politie aangevallen. De politie opende het vuur, waardoor twee Marok kanen om het Ievexx zijn gekomexx. De politie iix Oejda deelde mede, dat de stad in staat van beleg is. Bijna alle Ma rokkanen hebben zich in hun huizen op gesloten. Politic en leger patroxiilleren door de straten. Er is een uitgaansverbod afge kondigd. In de Arabische wijk van Casablanca zijn ruim 500 Marokkanen bij een razzia onder vraagd. Ruim honderd wei'den in hechtenis genomen. Politie en militaii'en legden Dinsdagavond een cordon rondom de Arabische wijk om te voorkomen, dat betogers het Franse stadsgedeelte binnexxkwamen. De politie deelde mede, dat een aantal betogingen in de Arabische wijk door het ingrijpen met gummiknuppels konden worden beëindigd. Een woox-dvoerder van de Franse resident zeide te Casablanca, dat de Sultan het Mohammedaanse feest van Said el Kebir, dat Donderdag en Vrijdag geviex-d zou wor den, misschien zal afgelasten. Op dit feest plegen alle volkshoofden hulde te bewijzen aan de Sultan als het geestelijke hoofd van Marokko en een eed van trouw af te leggen. Volgens de woox-dvoerder werd verwacht dat een deel van de hoofden hulde zou be wijzen aan Moelai Mohammed Ben Arafa, de Zaterdag door een aantal hoofden uitge roepen xxieuwe leider van de gelovigen. De Marokkaanse communistische partij maakte Dinsdag bekend dat zij achter de Sultan staat. In Marokko is censuur inge steld. Franse regering gaat beslissexx Onze correspondent in Parijs schrijft: De sociale troebelen in het eigen land hebben, zowel voor de regering als voor het Franse publiek, de ex-nstige situatie waarin Marokko de laatste dagen is geraakt, schijnbaar wat naar de achtergrond ver- di'ongen. Maar nu het contact met de sta- kei's is verbroken en de uitspraak over de Franse stakingen van het parlement, dat als arbiter tussen de i'egcring en de vak centrales op zal treden, zal moeten worden afgewacht, besteedt de regering van gis teren af weer een goed deel van haar tijd aan de bestudex-ing van de kwestie- Mai'okko, die op het ogenblik zeer acuut is geworden en die in Parijs door de Franse x-esidcnt-generaal, generaal Guil- laume, gisteren werd toegelicht. Nadat er a! enkele hoge functionarissen van de Quai d'Orsay naar Marokko waren gezonden om de toestand ter plaatse te onderzoeken, zal dezer dagen ook een twee tal ministers derwaarts reizen, zodat zonder uitstel de beslissingen kunnen worden ge nomen, die door de nieuwe ontwikkeling worden vereist. Men weet dat de raad van Marokkaanse notabelen, de Pasja's en Caids op initiatief van de Pasja van Marrakesj vorige week de Sultan heeft willen vervangen door diens oom, de 64-jarige Mohammed Ben Arafa, een weinig betekenende man, die bovendien zelfs ongeletterd xnoet zijn. De Fransen stonden toen voor een précair probleem. In de protectoraats-overeen- komst van 1912 heeft Frankrijk zich name lijk verplicht de Sultan op zijn troon per soonlijk te beschexTnen. Sidi Mohammed, de Sultan die na de oor log door Frankrijk op de Marokkaanse tx-oon werd geplaatst, heeft zich de laatste jaren echter doen kennen als een bijzonder onvriendelijk partner voor de Fransen en, gesteund door de nationalistische Isticjlal- partij, heeft hij niets nagelalen om de Franse hex-vormingsplanncn, gericht op een democratisering van het binnenlandse be stuur, te saboteren. Publiek geheim Het is nauwelijks een publiek geheim te noemen, dat de Fi-ansen de laatste jaren dan ook al meermalen hebben overwogen de Sultan af te zetten. Daartoe hebben zij wettelijk inderdaad het recht. Doch nu zo'xx poging door de rivalen van de Sultan ondernomen werd, had Frankrijk zeker de plicht de Sultan te beschermen, al had diens voornaamste tegenspeler, de Pasja van Marrakesj, die de laatste tijd een grote activiteit heeft ontplooid, op alle beslissen de momenten tot nu toe ook de zijde dei- Fransen gekozen, en bleef hij zich ook nu op zijn sympathie voor hen beroepen. De Franse resident-genex-aal Guillaume heeft eerst gepoogd van de Sultan een aan tal concessies inzake de Franse hervor mingsplannen los te krijgen. Doch zelfs een Frans ultimatum is de Sultan slechts ge deeltelijk uit de weg gegaan. Toen daarop de Pasja van Marrakesj te kennen gaf binnen enkele ui-en een. nieuwe Sultan uit te willen roepen, heeft minister Bidault generaal Guillaume opgedragen Sidi Mohained de militaire steun te ver lenen, waax-op hij aanspraak maken kon. liet schijnt echter dat de Franse resident- generaal die opdracht zonder veel over dreven overtuigingskracht heeft uitgevoerd. In elk geval heeft hij niet weten te voor komen dat Sidi Mohamed als hoofd van de Islamitische kerk door de Marokkaanse Pasja's werd afgezet, al heeft hij zijn poli tieke bevoegdheden voorlopig dan ook be houden. Een pi-oclamatie van de Sultan, waarin Frankrijk ondex-meer van contractbreuk wordt beschuldigd, en waarin gedx-eigd werd met een heilige oorlog tegen alle Fransen, is toen aanleiding geworden tot verschillende ernstige botsingen, waarbij meer dan 100 gewonden en bijna 40 doden zijn gevallen. Er kan echter weinig twijfel over be staan of de tegenstanders van de Sultan zullen niet rusten voordat deze ook als politiek souvex-ein is afgeti-eden. De Pasja van Marrakesj heeft op zijn beui-t Frankrijk al bezworen de Sultan nu ook van zijn politieke bevoegdheden te ontlasten, en dat de prijs genoemd voor een vruchtbare samenwerking met de leidende kringen van het land, die zich nog steeds als de vrienden van Frankrijk willen be schouwen. Welke houding Frankrijk tegenover deze gewetensvraag aan zal moeten nemen, heeft gislex-en de resident-genex-aal Guillaume met president Auriol, premier Laniel en de minister van Buitenlandse Zaken, Bidault, bespx'oker. en vandaag zal de beslissing vermoedelijk moeten vallen. NEW YORK (Reuter). De 43-jarige Amerikaan Harold Adonis wiens uitleve ring in Mei van dit jaar door cle Neder landse regering werd geweigerd en die daai-na vrijwillig naar, de Verenigde Sta ten terugkeerde, is Dinsdag bij aankomst te New York in hechtenis genomen. Hij wordt beschuldigd van belastingontduiking. Adonis reisde met de „Veendam" naar de Verenigde Staten. Adonis had van begin af de beschuldi ging, dat hij betrokken was bij een samen zwering tot omkopen in het belang van speelhuizen, tegengesproken. De steekpen ningen zouden 228.000 dollar bedragen hebben. Adonis was ambtenaar op het bureau van de gouverneur van de Amerikaanse staat New Yex-sey. NEW YORK (AFP). De Belgische delegatie bij de UNO heeft geweigex-d deel le nemen aan de wex-kzaamheden van de UNO-commissie voor inlichtingen met be trekking tot niet-autonome gebieden, welke Dinsdag te New Yox-k haar vergaderingen begon. Zij meent, dat inlichtingen over de inheemse bevolking, vex-schaft door landen die niet-autonome gebieden besturen, slechts waarde hebben, als stalen met in heemse mindex-heden op hun grondgebied dit óók doen. De Belgische afgevaardigde vex-klaarde, dat men bijvoox-beeld de vraagstukken met betx-ekking tot inheemse arbeiders in de Belgische Kongo niet los kan maken van dezelfde vraagstukken met betrekking tot inheemse arbeiders in Zuid-Afrika. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA'S André M a u r o i s ■Het telefoongesprek bevindt zich halverwege tussen de Kunst en het leven. Men spreekt erin tot het beeld, dat men zich van de luiste raar gevormd heeft. (Reuter-AFP). De Franse socialisti sche vakbondleider Jouhaux bracht Dins dagavond een bezoek aan president Auriol. Waarnemers waren van oordeel, dat dit bezoek de jongste poging is om achter de schei-men uit de impasse te komen, waarin de staat en zijn werknemers zich bevinden. Dinsdagavond waren er 222 verzoeken tot bijeenroeping van het parlement bin nengekomen, waarvan er 179 schriftelijk zijn bevestigd. De M.R.P. (volksrepublikei- ncn) heeft Dinsdagavond besloten bemid delend op te treden en te trachten tot her vatting der besprekingen tussen de rege ring en de vakbonden te komen. Dinsdagavond was er nog steeds weinig verandering in de toestand in Frankrijk te bespeuren. Wel werden enkele spoox-weg- arbeiders en employés van de posterijen gearresteerd, doch er was geen enkele aan wijzing, dat de maatregelen, die Laniel Maandagavond aankondigde, reeds zijn in gevoerd. De leiders van de socialistische, katholieke en communistische vakverbon- den staan vrijwel voortdurend met elkaar in verbinding. Overal in Frankrijk bleef het evenwel vrij rustig, zoals het gedurende deze gehele staking nog rustig is geweest. Bij de spoor wegen was enige verbetering te bemerken. Het aantal uit Parijs naar de provincie vertrekkende treinen nam toe en er x-eden weer enkele tx-einen naar de Parijse voor steden. Ongeveer de helft van het normale aantal ondergrondse treinen was Dinsdag weer in dienst. Ook bij de P.T.T. was de toestand iets gunstiger. Er werd een gro tere hoeveelheid briefpost behandeld en meer telefoon- en telegraafverbindingen werden tot stand gebracht. Het personeel van de gas- en electriciteitsbedrijven was nog steeds in staking. De vuilnismannen en De staking in Frankrijk levert uiteraard voor het Nederlandse bedrijfsleven ook moeilijkheden op doordat communicatie- mogelykheden ontbreken. Daarom nam de directeur van de stichting Neder landse Export Combinatie, de heer L. Fokkema le Culemborg, die ter regeling van enige zakelijke aangelegenheden per auto naar Frankrijk vertrok, ook een mand met postduiven mee. Zij zorg den feilloos voor het overbrengen van de noodzakelijke berichten naar de kantoren van de heer Fokkema. ccococcocooc straatvegers gingen in sommige distx-icten weer aan het wex-k. Ook de havenarbeiders in Le Havre vatten het werk weer op, maar in Duinkei-ken bleven hun collega's thuis. In het mijngebied was de toestand onver anderd. Wachtende treinen Op de spoorwegstations in het Saai-ge bied stonden Dinsdag 30 volgeladen kolen- treinen en 26 goederentreinen, met in totaal drieduizend wagons, alle bestemd voor Frankrijk. Maar in verband met de staking in Frankrijk nemen de Franse spoorwegen de wagons niet over. Ook het geldverkeer tussen Frankrijk en het Saargebied is stop gezet. De stakingen in het Parijse vervoersbc- drijf werden weer met 24 uur verlengd. De vakbonden zouden hedenochtend opnieuw overleg plegen. Het bestuur en de parlemenlaii-e fractie van de socialistische partij, kwamen Dins dagmiddag bijeen om de toestand te be- Nog altijd zijn de verbeteringen aan hei eerste deel van het Amsterdam-Rijnkanaal niet gereed. Het oude Merwedekanaal tussen Maarssen en Nigtevecht moet nog worden verbreed en op diepte gebracht. Nabij Loenersloot ziet men de draglines bezig het Merwedekanaal op de juiste breedte te graven. spx-eken. Na afloop van deze gemeenschap pelijke vex-gadering werd een communiqué uitgegeven, waarin wordt vastgesteld, dat de regering door de vei-klaring van de eer- ste-minister de stakende ax-beiders eigenlijk voor een ultimatum, zo niet een oorlogs verklaring, heeft geplaatst. Te Bar-le-Duc in Oost-Frankrijk zullen zes ambtenaren van de P.T.T. worden be recht, omdat zij geen gehoor hebben ge geven aan een bevel van de regering tot hei-vatting van de werkzaamheden. De gouverneur van het departement van de Maas gaf opdracht tot vervolging van on geveer vijftig spoorwegarbeiders die vorige week Woensdag hun bevel tot hervatting van de werkzaamheden hadden verbrand bij een betoging voor een oorlogsgedenk teken. TEHERAN (Reuter en A.F.P.) Hoes sein Makki, voormalig hoofd van de gena tionaliseerde Perzische olie-industrie, is Dinsdag gearresteerd op grond van de be palingen van de wet op de veiligheid van de Staat. Voorts is vernomen, dat de leider van de „Soemka's" (Perzische nationaal- socialisten), Moetsji Zadeh, Dinsdag uit gevangenschap is ontslagen. In Tehex-an was de toestand Dinsdag ge spannen. Er wai'en op vex-scheidene plaat sen botsingen tussen aanhangers van dé Pan-Ix-aanse en de Toedeh-partij. De zetel van de eerstgenoemde partij werd door aanhangers van de Toedeh aangevallen en geplunderd. De politie slaagde er in het ge bouw te ontzetten en de betogers te ver- spx-eiden. Ook ten Zuiden van de hoofdstad kwam het tot ongeregeldheden. Henderson, de Amerikaanse ambassa. deur in Perzië. heeft Dinsdagavond een uur gesproken met premier Mossadeq. Men heeft de algemene toestand in het land be sproken. De Pei'zische communistische partij heeft een beroep gedaan op premier Mossadeq om van Perzië een „democratische repu- bliek" te maken. Het regeringsgezinde Per zische dagblad „Ettehad Melli" schrijft dat de omgeving van de minister-px-esident voor een aanslag op diens leven vreest. Zijn maaltijden mogen slechts door zijn echtge note worden bereid. Het militaire bestuur van Teheran heeft een grote beloning uitgeloofd voor het ver strekken van inlichtingen, welke leiden tot het ax-x-esteren van generaal Zahedi, die door de Sjah voor zijn vertrek uit het land tot premier is benoemd. Dinsdagmiddag is de Sjah van Pex-zië te Rome aangekomen. Enkele hondex-den aanhangers van de Sjah, die vanmorgen, gewapend met knup pels en ijzeren staven, optrokken naar het Pai-lementsgebouw, hebben de lokalen van het ox-gaan van het ministerie van Buiten landse Zaken, Baktar Enxroez, in brand ge stoken, alsook kantoren van de Iraanse partij, die deel uitmaakt van het Nationale Front. Pra wda -commentaar Het orgaaxx van de Russische communis- tische partij „Prawda". heeft er Woensdag „Amerikaanse xxxonopolisten" van beticht, de hand te hebben gehad in de ixxislukte staatsgreep in Perzië. Volgens het blad hadden de V.S. eerst gepoogd, de Britten uit dit land te verdringen, waarna zij zich beijvex-d hadden, Perzië in een zodanige financiële crisis te brengen, dat het genood zaakt zou zijn, ieder voorstel te aanvaarden. De poging tot opstand in Teheran was ge- organiseex'd, aldus het blad, door de reac- tionnaire vi'ienden van de V.S., ïxxet hulp van het hof van de Sjah en enige politici, die buitenlandse agenten wai'en. De betogende aanhangers van de Sjah rukten vervolgens vlaggen uit, die door leden van de Pan-Ix-aanse beweging waren geplaixt. Toen zij zich in drommen door de hoofdstx-aten bewogen werden zij door een stei'ke politiemacht, die gebruik maakte van knuppels en bajonetten, uiteengejaagd. Velen werden gewond. AFP berichtte hedenmorgen, dat Makki Dinsdagavond weer is vx-ijgelaten. Hij werd er van verdacht in verbinding te hebben gestaan met generaal Zahedi. NEW DELHI (Reuter). Vijfduizend Indische militairen en personeel van het Indische Rode Kx-uis zullen door de lucht naar de gedemilitariseerde zóne in Korea worden getransporteerd, waar zij toezicht zullen houden op de krijgsgevangenen, al dus heeft de bevelhebber van de ti-oepen Dinsdag te New Delhi medegedeeld. Zij zullen van de Zuid-Koreaanse havenstad Intsjon met hefschroefvliegtuigen naar de zóne worden gebracht. De eerste groep, bestaande uit 1200 mili tairen voor toezicht op de krijgsgevange nen, is Dinsdag per schip van Madras naar Korea vertrokken. De commandant, generaal Thorat, en de Indische onderminister van Buitenlandse Zaken, Nehroe, zijn Dinsdag, na een bezoek van tien dagen aan Tokio, Pjongjang en de gedemilitariseerde zóne in Kox-ea, in New Delhi teruggekeerd. Bij de uitwisseling van de krijgsgevan genen te Panmoendjom verklaarde Dinsdag een terugkerende Amerikaanse soldaat, dat tussen 31 Juli en 18 September 1951 hon derd van de driehondex-d gevangenen in een doorgangskamp om het leven waren gekomen. Volgens andere repatx-iërende Amerikaanse soldaten mochten slechts een paar uitverkoren gevangenen zich met de functionarissen van de gemengde Rode Kruisgroepen onderhouden, als deze hun kanxp bezochten. Britse repatriërenden verklaarden, dat herhaalde pogingen van de Chinezen, om de Amerikanen en Britten tegen elkaar op te zetten, hadden gefaald, en dat de ver standhouding tussen de Britten en de Ame rikanen goed was. LONDEN (Reuter). Sir Winston Chur chill heeft Dinsdag voor het eerst sinds 24 Juni, de leiding gehad van een buitenge wone bijeenkomst van het Britse kabinet. Er werd vergaderd in de ambtswoning van de premier, Downingstx-eet 10 in Londen. Van gewoonlijk betrouwbare zijde wordt vernomen dal in hoofdzaak is gesproken over het Russische voox'stel, om in de ko mende zes maanden een vredesconferentie te houden tussen de Grote Vier, ter be spreking van het vredesverdrag met Duits land. Het K.N.M.I. deelt xxxede: Sinds Zondag bevindt ons land zich in een Zuid-Weste- lijke luchtstroming, die in stand gehouden wordt tussen een gordel van lxogedruk boven Frankrijk eri een depressie texx Noorden van Schotland. De Zuid-Weste lijke winden voeren koele lucht aan, die van oceanische oorsprong is. Gisteren pas seerde een front met regenbuien. Vandaag staat het weer onder invloed vaxx eexx zwakke rug van hoge druk, waardoor op de meeste plaatsen droog weer voorkomt. Van de oceaan nadei'de vannxox-gen echter weer een nieuwe storing Ierland. Deze storing zal morgen tot onze omgeving doordringen met als gevolg veel bewol king en wellicht ook wat regen. Aangezien de Westelijke cii-culatie voortduurt, moet op aanhouden van het koele weer worden gerekend. (Van hedenmorgen 7 uur) .2 >3 •estand c r- "O j TJ-C c- o. S~ rS SS 5c 5.5 rS 2 ai c In de Dorpsstraat te Asscndclft is gis teravond de 77-jai-ige mevrouw G. K. uit Assendelft door een passerende motorrijder aangereden. Zij was onmiddellijk dood. Helsinivi nevel ZW 1 20 0.1 Stockholm zwaar bew. Z 4 22 0 Oslo regen Z 4 21 2 Kopenhagen onbewolkt W 6 21 3 Amsterdam zwaar bew ZZW 2 20 0 Edinburgh zwaar bew. Z 2 17 1 Londen licht bew. windstil 22 2 Luxemburg zwaar bew. ZW 2 22 0 Parijs zwaar bew. wixxdstil 26 0 Bordeaux mist windstil 25 0 Grenoble onbewolkt windstil 28 0 Nice onbewolkt NNW 2 27 0 Genève onbewolkt windstil 28 0 Ztirich licht bew. windstil 26 0 Locarno onbewolkt windstil 27 0 Berlijn zwaar bew. WNW 5 25 0.1 Fi-ankfox-t nevel windstil 26 0 München half bew ZW 2 24 0 Wenen onbewolkt W 6 26 0 Innsbruck zwaar bew. WZW 1 28 0 Rome onbewolkt windstil 31 0 'X Maximum temp. gisteren; neerslag laatste 24 a PLAATSELIJK ENIGE REGEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt om 10 uur: Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen of motregen. Zwakke tot matige, later aan de kust nu en dan vrij krachtige Zuidelijke tot Zuid-Weste lijke wind. Ongeveer dezelfde tempe ratuur als vandaag. 20 Augustus Zon op 5.31 uur, onder 19.54 uur. Maan op 17.30 uur, onder Hoog en laag water in IJniuiden Woensdag 19 Augustus Hoog water: 9.51 en 22.26 uur. Laag water: 5.06 en 17.32 uur. Donderdag 20 Augustus Hoog water: 11.10 en 23.48 uur. Laag water: 6.20 en 18.56 uur.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 1