Perzische royalisten grijpen de macht in bliksem-revolte Nieuwe stakingen in Frankrijk in de particuliere sector Weerbericht Frankrijk duldt geen UNO inmenging in Marokko Haarlems Dagblad Sjah zal terugkeren, Mossadeq op de vlucht, Fatemi gelyncht Russische proef met waterstofbom Het woord is aan Parijs heeft nog niet vóór of tégen de Sultan gekozen Oefening Drietand zeer bevredigend verlopen Mededeling van Pravda Toestand van K. Vorrink blijft zorgelijk Namen voor nieuwe schepen der Koninklijke Marine Kabinetszitting b rack t geen oplossing Abd el Krim de redder Generale Staf: Inval van colorado kevers bij Vorden Weerrapporten iï 3d If li il ïi li 68e JAARGANG No 3 5 Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Directie,Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DONDERDAG 20 AUGUSTUS 1953 IJmuider Courant VELSER OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE 2 97e jaargang No iss- Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 4"- cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.6O. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman LONDEN, (Reuter). Generaal Zahedi, die door de Sjah was aange wezen als premier, heeft zich Woensdagavond in Teheran geïnstalleerd na een snelle revolte van royalisten in het gehele land tegen de regering- Mossadeq. Radio-Teheran heeft bekend gemaakt, dat „alle leden van de verraderlijke" regering-Mossadeq zijn gearresteerd. Alleen over het lot van Mossadeq zelf is niets bekend. Mossadeqs minister van Buitenlandse Zaken, Hoessein Fatemi, werd door de menigte „in stukken gescheurd", aldus de radio. Ook Isfahan, de industriestad ten Zuiden van Teheran die zich aanvankelijk voor Mossadeq verklaarde, is volgens radioberichten uit die plaats in handen van aanhangers van de Sjah. Generaal Zahedi heeft na aankomst in de hoofdstad de politie geïnspecteerd. Hij benoemde kolonel Barkhordcr tot bevelhebber van het garnizoen en het radiostation van Teheran. De Sjah bereidt zich te Rome voor om naar Perzië terug te keren. Een der eerste daden van de nieuwe regering was het zenden van een telegram naar Rome, waarin terugkeer van de vorst werd verzocht Alle sleutelpunten in Teheran zijn bezet door royalisten. Aan het begin van de avond is Mossadeqs woning na een felle strijd bezet door de troepen van generaal Zahedi. Mossadeq zelf werd niet gevonden. Naar verluidt ontvluchtte hij zijn woning. Tegen het middaguur werden in de bin nenstad zware straatgevechten geleverd. De royalisten kregen echter snel de overhand. Achtereenvolgens bezetten zij het telegraaf, kantoor, de ministeries en het hoofdbureau van politie. Kort daarna werd ook het ge bouw van radio-Teheran bezet en begonnen de aanhangers van de Sjah hun berichten om te roepen. Volgens Woensdagnamiddag te Parijs telefonisch uit Teheran ontvangen berich ten leken de royalistische troepen de toe stand in de Perzische hoofdstad al meester te worden. Een geestdriftige menigte ver broederde zich met het leger. In de buurt van Mossadeqs huis werd echter aan de volksbeweging tegenstand geboden door aan Mossadeq trouw gebleven strijdkrach ten, die op de menigte schoten. Er vielen daar honderd doden. De staatsgreep heeft zich bliksemsnel ontwikkeld. Vroeg in de ochtend waren slechts enkele honderden jongelieden in de straten, die aanvallen pleegden op plaatse lijke bureaux en gebouwen van regerings gezinde bladen. Tot verwondering van allen reageerde noch politie noch het leger hier op en weldra koos het publiek de zijde van de monarchistische partijgangers. Alle tegenstand beperkte zich tot het optreden van enkele honderden soldaten, die het huis van de minister-president bewaakten. De monarchisten stelden zich snel in het bezit van het gebouw van radio-Teheran en te twee uur in de namiddag begon de radio aan het land mede te delen, dat de regering-Mossadeq omvergeworpen was. De Toedeh-partij, die communistisch ge zind is, nam een afwachtende houding aan. De regering-Mossadeq had namelijk aan gekondigd, dat zij van plan was krachtige maatregelen tegen de uiterst linkse elemen ten te nemen. Dit was waarschijnlijk be doeld als gebaar van verzoening tegenover rechts. In grote straten van de hoofdstad liep de menigte met afbeeldingen van de Sjah en zijn gemalin. Op de plek van het standbeeld van Reza Sjah, dat in het begin van deze week van zijn voetstuk was losgemaakt, plaatsten de royalisten grote portretten van de Sjah. De auto's in de straten werden verplicht een portret van de Sjah en zijn gemalin mee te voeren. Manifestanten hiel den de auto's aan en schilderden er lof prijzingen voor de Sjah op. Een afgevaardigde van de „Madjlis" (Tweede Kamer) verklaarde, dat alle leden van de „verraderlijke regering in handen van het Keizerlijke leger zijn en spoedig hun straf zullen krijgen." Hij noemde niet Mossadeq of Fatemi bij naam. Aanhangers van de Sjah hebben in Tehe_ ran een theater, dat werd gebruikt door de communistische partij, in brand gestoken en een Russische winkel vernield. Volgens een bei-icht van de Amerikaanse ambassade heerste er in de gehele stad een „vacantie- stemming" en reden alle auto's met de lichten aan als teken van overwinning van de Sjah. De Sovjet-Unie heeft een waterstofbom beproefd, zo wordt vandaag meegedeeld in Pravda, het officiële orgaan van de Rus sische communistische partij. Het blad voegt daaraan toe, dat de proefexplosie zeer krachtig was. Twee weken geleden deelde premier Ma- lenkov de opperste Sow jet mede, dat Ame rika niet langer het monopolie van de waterstofbom had. De Amerikaanse commissie voor atoom energie zegt inlichtingen te hebben ont vangen, dat in de Sovjet-Unie inderdaad in de ochtend van 12 Augustus een ato- mische proefneming is gedaan. „Pravda" schrijft: „Het is bekend dat de Sovjet-Unie al verscheidene jaren in het bezit is van het atoomwapen en er proe ven mee hoeft genomen" en verder: „De Sovjet-regering acht het nodig (in verband met. de reacties in het buitenland op de mededeling van Malenkov dat de Sovjet- Unie het geheim van de waterstofbom heeft) te verklaren, dat er geen reden tot ongerustheid is. In overeenstemming met de onveranderlijke politiek van de Sovjet- Unie ter bevordering van vrede en veilig heid heeft de Sovjet-regering de regerin gen van andere landen herhaaldelijk aan geboden de bewapening te verminderen en het gebruik van atomische en andere wapens voor massale vernietiging te ver bieden onder toezicht der UNO". Generaal Fazlollah Zahedi, nieuwe premier van Perzië. gen," verklaarde de Sjah in zijn hötel te Rome tegenover verslaggevers. „Natuurlijk maak ik er géén aanspraak op een zeer belangrijke rol in de bevrij- dingsstrijd van mijn volk en mijn leger te hebben gespeeld, daar ik buitenlands ver toefde en niet gedeerd kon worden. Doch ik heb mijn land slechts verlaten, omdat ik bloedvergieten wenste te vermijden. Ik hoop, dat de nieuwe regering in staat zal zijn het Perzischevolk te dienen en zijn levensstandaard te verheffen." Vol ongeduld Omstreeks middernacht deelde de Sjah mede, dat hij nog geen verder telegram had Het secretariaat van de P. v. d. A. deelt mede, dat de voorzitter van deze partij, de heer Koos Vorrink, nog steeds ziek is. In zijn toestand is de laatste tijd een zeer lichte verbetering opgetreden. Er hebben zich geen nieuwe inzinkingen voorgedaan, doch de toestand is nog steeds zorgelijk. Verwacht moet dan ook worden, dat het 'herstel nog zeer geruime tijd zal vergen. ontvangen van generaal Zahedi. Hij zeide dat hij een half uur nadat hij het telegram had ontvangen, zou kunnen vertrekken. Wat een vliegtuig aangaat deden er zich geen moeilijkheden voor, aldus de Sjah. Hij zou er een kopen als dat nodig mocht zijn. De Sjah bracht de avond door in een res taurant in de omgeving van Rome in gezel schap van zijn echtgenote en twee adju danten en een Italiaanse jongedame. Majoor Kahatmi, adjudant van de Sjah, deelde mee, dat de Sjah waarschijnlijk van avond met een gecharterd vliegtuig naar Bagdad zal vertrekken. Er is een arts naar het hotel ontboden, omdat Keizerin Soraja zich tengevolge van de vermoeienissen en emoties van de laat ste dagen onwel gevoelt. Zahedi heeft Mossadeq, die vluchtte toen zijn woning door een menigte vernield w erd, bevolen zich op het hoofdbureau van politie of bij de militaire gouverneur te melden. „Wij zullen dan afwachten wat de natie over zijn lot zal beslissen," zo voegde generaal Zahedi in een radio-uitzending hiei'aan toe. De Koningin heeft de namen vastge steld voor een aantal in Amerika gebouw de schepen voor de Koninklijke Marine, namelijk veertien kustmijnenvegers (400 ton), zes oceaanmijnenvegers (700 ton) en zeven fregatten (600 ton). Aan de kustmijnenvegers zijn toegekend de namen: Borne, Brummen, Breukelen, Blaricum, Brielle, Breskens, Bruinisse, Boxtel, Brouwershaven, Bolsward, Beilen, Borculo, Beemster en Bedum. Aan de oceaan-mijnenvegers zijn toe gekend de namen Onversaagd, Onbevreesd, Onverschrokken, Onvermoeid, Onvervaard en Onverdroten. Aan de fregatten zijn toegekend de na men: Panter, Jaguar, Lynx, Wolf, Fret, Hermelijn en Vos, waarmede de vroegere „roofdier"-serie herleeft. Overeenkom stige namen droegen de schepen van de eerste serie van acht torpedoboot jagers tussen 1910 en 1930. Verklaring van Pella De nieuwe Italiaanse premier, Pella, heeft verklaard, dat „Italië trouw blijft aan het Atlantiscne pact, dat niet slechts de gemeenschappelijke verdediging waar borgt, doch tevens een instrument is voor de vrede". Hij zei dit in een politieke ver klaring in het Italiaanse parlement. Pella waarschuwde echter, dat deze trouw in evenwicht wordt gehouden door een „even vastbesloten verdediging van de Italiaanse nationale belangen". Hij noemde zijn nieu we kabinet een „overgangsregering" voor de komende paar maanden. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA'S Swift: Men moest een belasting heffen op vrouwelijke schoonheid en iedere vrouw haar eigen aanslag laten bepalen. De belasting zou met blijdschap worden betaald en veel opbrengen. Foto genomen voor de omverwerping van- de regering Mossadeq. Een menigte ver wijdert met behulp van een kraanwagen en houwelen een siayidbeeld van de Sjah van zijn voetstuk. PARIJS. (AFP). De Christelijke en de Socialistische bond van metaalarbeiders in Frankrijk hebben hun leden opgeroepen Vrijdag en Zaterdag te stakep wegens de „.herhaalde schendingen van het stakings recht en de weigering van de werkgevers bonden om de gerechtvaardigde eisen van de arbeiders te onderzoeken". De leider van een parlementaire groep van de volksrepublikeinen, Lecourt, heeft Volgens de jongste berichten zouden meer dan 300 personen bij de straatgevechten in Teheran zijn omgekomen. Honderden per sonen zijn gewond. De menigte heeft de gebouwen naast de brandende ambtswoning van Mossadeq geplunderd. In een der gebouwen was de missie van de Amerikaanse technische hulp gehuisvest. Amerikaans personeel werd ge molesteerd. Een aantal van de ongeveer 350 soldaten, die Mossadeqs woning verdedigden, werd op de vlucht gestenigd, onder de voet ge lopen of gearresteerd. De Sjah Radio-Teheran heeft medegedeeld, dat aan de Sjah, die op het ogenblik in Rome verblijft, een telegram is gezonden van de volgende inhoud: „Het volk heeft de hoofd stad weer kunnen innemen. Wij zien met verlangen naar uw terugkeer uit." Het nieuws van de gebeurtenissen in Per zië werd aan de Sjah medegedeeld, terwijl hij met zijn echtgenote in zijn hótel te Rome de lunch gebruikte. Het gezicht van de Sjah trok wit weg, toen hij de eerste berichten van radio-Teheran doorlas. Met van op winding trillende handen pakte hij elk be richt, dat hem gegeven werd, en las dat nauwkeurig door. Keizerin Soraja las over zijn schouder mee. „Zou het waar zijn," riep de- Sjah uit, terwijl hij de laatste stukjes papier van de telexmachine op de grond liet vallen. „Wat opwindend," voegde de Keizerin er aan toe, haar hand op de arm van haar echtgenoot leggend. „Dit is geen opstand," zei de Sjah. „Wij hebben nu een wettige regering. Genex-aal Zahedi is de premier, die ik heb aange wezen." „Ons meningsverschil met de Engelsen blijft. Doch elk land, dat blijk geeft onze hoogste belangen en onze souvereiniteit te erkennen en dat poogt op fatsoenlijke wijze betrekkingen, die zijn gegrondvest op wederzijdse achting, met ons te onderhou den, zal geen moeite hebben normale be trekkingen met Perzië tot stand te bren- PARIJS (A.F.P.) Van gezaghebbende zijde te Parijs is Woensdag vernomen, dat Frankrijk iedere bevoegdheid van de UNO zal ontkennen tot behandeling van het Marokkaanse vraagstuk. Zoals gemeld, heeft de Arabisch-Aziatisclie groep een be roep op de UNO gedaan de Marokkaanse zaak te behandelen. In diplomatieke kringen in Parijs gaf men te verstaan dat, indien Frankrijk schuldig zou worden verklaard aan de hui dige toestand in Marokko, de Franse re gering heeft besloten „zeer ver te gaan". De zes Arabische delegaties bij de UNO hebben Woensdagavond een verklaring uit gegeven, waarin wordt gezegd dat de ge volgen van het Franse optreden in Marokko zeer ernstig kunnen zijn. De zes landen (Syrië, Egypte, Irak, Libanon, Saoedi- Arabië en Jemen) zeggen reden te hebben om te geloven, dat de toestand snel slech ter wordt. „Het schijnt dat volgens betrouwbare be richten de Fransen besloten hebben de sultan van Marokko af te zetten omdat deze zich standvastig heeft betoond bij het uit oefenen van zijn souvereiniteit in overeen stemming met de nationale aspiraties van zijn volk", aldus de Arabische verklaring. Onze Parijse correspondent meldt: De kabinetszitting, die gisteren onder de leiding van president Auriol goeddeels aan de gebeurtenissen in Marokko gewijd was, schijnt nog maar weinig opheldering te hebben verschaft over de weg, die Frank rijk nu verder moet bewandelen om onheil in het protectoraat te voorkomen. Het enige wat de minister van Informatie, Iiu- ges, na afloop van de zitting zeggen kon, was dat zijn regering zal blijven streven naar een oplossing, waarbij Frankrijks vrienden niet voor het hoofd zullen worden gestoten en zo mogelijk toch de sultan zal kunnen worden gespaard. Intussen is in Marokko, waar sinds maanden de staat van beleg nog steeds niet was opgeheven, ook nog de censuur op nieuw ingesteld, een maatregel, waaruit weinig zelfvertrouwen spreekt, en die door bijna alle Franse kranten dan ook ten strengste wordt afgekeurd. Het schijnt dat ook ten aanzien van dit probleem het kabinet Laniel in twee nogal scherpe partijen is verdeeld. De linkervleugel, waar vooral de katholieke ministers toe behoren, is huiverig zich al te openlijk solidair te tonen met de tegenstan ders van de sultan, ofschoon vooral ook mi nister Bidault wel moet inzien dat er op een vruchtbare samenwerking met de sul tan, ondanks alle beloften van beterschap, na alle bittere ervaring nauwelijks meer gerekend mag worden. De meer rechtse elementen in de regering, waaronder neemt men aan ook premier Laniel, zou den eerder geneigd zijn met de sultan maar korte metten te maken, al zijn ook zij zeker niet blind voor de bedenkelijke indruk, die een afzetting van de sultan in alle Arabi sche en Aziatische staten, en zeker ook in Amerika, zou maken. Over één ding lijken de Franse ministers het wel eens te zijn en is dat de pretendent, die door de rivalen van de sultan paar voren wordt geschoven, Ben Arafa, zeker niet het gewicht bezit om als opvolger op de Marokkaanse troon in aanmerking te kunnen komen. Deze 64-jarige analphabeet zou stellig een al te gemakkelijke prooi, en een al te gehoorzame marionet zijn in de handen van de pasja van Marrakesj dan dat deze „candidatuur" in ernst in over weging kan worden genomen. Het is niettemin mogelijk dat er zich vol gende dagen nog een compromis zal afteke nen dat tenminste voor alle Franse minis ters aanvaardbaar kan zijn. Men zou de huidige sultan voor willen stellen vrijwillig afstand te doen van de troon ten behoeve van zijn tweede zoon, die zich, in tegenstel ling met zijn oudere broer prins Moulay Hassan, niet met de anti-Franse extremis ten heeft gecompromitteerd. Maar niemand kan nog zeggen hoe de sultan op dit even tuele Franse voorstel zal reageren. In elk geval wil Parijs voorkomen dat de sultan zal uitwijken haar Spaans Marokko, waar hij, om begrijpelijke redenen, maar al te hartelijk zou worden ontvangen. Woensdag zijn in Marokko geen bot singen gemeld. Franse troepen hebben in de stad Oedja gezocht naar de leiders van de demonstranties tegen Frankrijk en de Pasja, waarbij een aantal Europeanen werd gedood. „Abd el Krim is vandaag, zoals altijd, de enige tot wie Frankrijk zich kan wenden om uit de Marokkaanse impasse te komen". Dit heeft een zoon van Emir Abd el Krim tegenover een Franse verslaggever ver klaard namens zijn vader, destijds leider van de Rif-opstand. Hij zei dat de leiders van de Istiqlal zich slechts door persoon lijke motieven laten leiden en dat ook de sultan en de pasja van Marrakesj het volk niet vertegenwoordigen. „Alleen Abd el Krim heeft het vertrouwen van de Noord- Afrikanen. De emir heeft geen persoon lijke oogmerken en is bereid elke oprechte Marokkaanse leider te steunen, die in staat is een vrije Frans-Marokkaanse samen- werking op voet van gelijkheid te bevor deren. Als Frankrijk echter nog lang zal wachten met zich tot de emir te wenden, zal een Frans-Marokkaanse oorlog onver mijdelijk zijn", aldus deze zoon van Abd el Krim. In de afgelopen 24 uur zijn bij een nieuwe reeks verzetsacties in Tunesië acht personen, onder wie een politie-officier, gedood. In de nacht van Dinsdag op Woensdag werd nabij Moknine, ten zuiden van Sousse, een Fransgezinde Tunesiër gedood. Toen de politie de daders achtervolgde, werd zij beschoten. Zij beantwoordde het vuur en doodde twee leden van de nationa listische „nieuwe-grondwetspartij". De politie en de militairen in het betrokken gebied hebben order gekregen, zonder waarschuwing te schieten op gewapende Tu nesiërs. Bij Menzeltemim in het gebied van Kaap Bon werd Dinsdagochtend een politie-offi cier neergeschoten. Later werd de plaatse lijke leider van de „nieuwe-grondwetspar tij" gedood. Alle leden van de organisatie zijn bij een razzia door de politie opgepakt. In het uiterste Zuiden van het land, bij El Hamma, raakte een groep van vijf verzets strijders slaags met de politie. Drie leden van de groep werden gedood en de vierde gewond, terwijl de vijfde wist te ontsnap pen. De Generale Staf bestudeert thans de rapporten, waarin de contróleteams tot in détails verslag hebben uitgebracht over het verloop van de proef mobilisatie van de Derde Divisie, de oefening Drietand. Op grond van deze rapporten kan reeds wor den gezegd, dat de oefening zeer bevredi gend is verlopen. Ook de rapporten van de waarnemers van het NAVO-hoofdkwartier, die de oefening Drietand hebben bijge woond, zijn bevredigend. Het schoonmaken en inleveren van het. materiaal van de Derde Divisie is zeer goed verlopen. De troepen hebben zich zeer veel moeite gegeven alles in goede staat bij de magazijnen in te leveren. De Inspectie Verkeerswezen heeft mede gedeeld, dat de proefvordering van parti culiere motorvoertuigen over het algemeen eveneens gced is verlopen. Er zijn echter enkele plaatsen, waar niet allen zich aan de oproep hebben gehouden en waar op de verzamelplaatsen te weinig auto's zijn ver schenen. Dit geldt vooral voor Utrecht en enkele grotere 'gemeenten in Noord-Bra bant. De troepen zijn tot Vrijdag onder de wa penen gehouden, hoewel vele mobilisan- ten reeds Dinsdag of Woensdag met hun taak gereed wa^-en. Met opzet is de tijd voor het schoonmaken en inleveren van de wapens wat ruim genomen, omdat dit nauwkeurig moet geschieden. De Generale Staf had overwogen de geweerdragers toe te staan eerder af te zwaaien, doch dit is niet gedaan om deze militairen niet te be voordelen boven de troepen, die veel meer tijd nodig hadden met het in orde bren gen van hun materiaal. Woensdag nu een onderhoud met eerste minister Laniel medegedeeld, dat de groep een zeer nuttig onderhoud met de minister president heeft gehad. De groep volksre- puhlikeinen zou zich vervolgens met de vakbonden in verbinding stellen. De volgende nieuwe stakingen werden Woensdagavond afgekondigd: door de com munistische, socialistische en Christelijke vakbondenn een staking van 48 uur in de bandenfabriek van Michelin te Clermont- Ferrand, door de Christelijke vakbond een staking van 48 uur in het bouwbedrijf, dooi de communistische vakbond een staking van 24 uur van havenarbeiders en zeelie den in de haven van Marseille en door de arbeiders van een filiaal van de Renault- fabriek te Le Mans een staking van onbe paalde duur. De staking in de bandenfa briek zal Vrijdag moeten aanvangen, die in de haven van Marseille vandaag. In de belangrijkste fabriek van Renault, die te Parijs, staakten Woensdag 2000 van 40.000 arbeiders. Men verwachtte, dat de staking zich daar heden zou uitbreiden. Volgens de socialistische vakbond „Force Ouvrière" waren er Woensdag nog 2.500.000 Franse arbeiders in staking. An dere berichten maakten melding van 1.000.000 stakers. Het ministerie van PTT heeft Woensdag medegedeeld, dat van de 220.000 werkne mers bij de posterijen er 73.000 in staking waren. Dinsdag hadden er nog 80.000 ge staakt. Van de zijde van de directie van de spoorwegen werd medegedeeld, dat Woens dag de helft van de 410.000 spoorwegar beiders het werk had hervat. De gas- en electriciteitsvoorziening was normaal, al werd er in de bedrijven nog wel gestaakt. Na de gistermorgen gehouden minister raad heeft de woordvoerder van de Franse regering verklaard, dat de ministerraad de hervatting van het werk in de openbare en aanverwante diensten wil afwachten alvorens de eisen, welke hem gewettigd zouden voorkomen, te onderzoeken en over te gaan tot bijeenroeping van de commis sie voor de collectieve arbeidsovereen komsten. Dezer dagen heeft men in Vorden in de Gelderse Achterhoek een invasie van co- lorado-kevers beleefd. Als een zwarte wolk van enkele tientallen meters doorsnee kwam de zwerm aan en even later streek zij neer op het zand, dat bij een wegaanleg lag opgehoopt. De kevers verspreidden zich van dit „bruggehoofd" onmiddellijk op de omliggende velden. De boeren bonden de strijd aan met een extra dosis verdelgingsmiddel, dat duizen den kevers niet overleefden. Niettemin is de streek niet geheel gezuiverd, zodat een voortdurende controle geboden blijft. Men vreest dat de insecten toch nog kans heb ben gezien een grote hoeveelheid eitjes te leggen. (Van hedenmorgen 7 nur) Z 7 27 0 W 8 19 7 NNW 1 21 0 ZW 1 20 6 Z 4 21 0 O 1 16 0 ZZW 7 22 0,1 ZZO 3 22 0 windstil 26 0 windstil 29 0 windstil 28 0 NNW 4 27 0 windstil 27 0 windstil 25 0 O 1 30 0 ZZO 2 22 0 windstil 25 0 Z 1 25 0 windstil 27 0 windstil 27 0 windstil 32 0,1 weers- toestand Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Amsterdam Edinburgh Londen Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Genève Zürich Locarno Berlijn Frankfort München Wenen Innsbruck Rome half bew. half bew. onbewolkt zwaar bew. geheel bew. geheel bew. motregen half bew. zwaar bew. half bew. onbewolkt onbewolkt nevel mist licht bew. zwaar bew. nevel zwaar bew. licht bew. licht bew. onbewolkt Maximum temp. gisteren; neerslag laatste 24 a ENKELE BUIEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond, opge maakt om 10 uur: Veel bewolking met plaatselijk enkele buien, maar in het Oosten van het land vanavond nog regen. Matige, aan de kust tijdelijk krachtige Zuid-Westelijke wind. Dezelfde of iets lagere tempera turen als vandaag. 21 Augustus Zon op 5.33 uur, onder 19.52 uur. Maan op 18.11 uur onder 0.35 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 20 Augustus Hoog water: 11.10 en 23.48 uur. Laag water: 6.20 en 18.56 uur. Vrijdag 21 Augustus Hoog water: 12.36 uur. Daag water: 7.48 en 20.27 uur.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 1