Leger kon nog geen eind maken aan schrikbewind van benden Arbeiders hebben weinig of geen deel aan concerten Achtervolging blijft uitermate moeilijk PANDA EN DE GROEI-STRALEN Wereldnieuws Fa. B. ENGELENBERG De radio geeft Vrijdag LOOSJES Orkestwezen in Nederland Rapport van het Prins Bernhard Fonds ió het zo 2 Indonesiërs voornaamste probleem GAAT U MET VACANTIE? Calvinisten en de moderne tijd LEERBOEKEN LEVEREN Leraar in Nijmegen niet, in Deventer wèl als raadslid toegelaten Jeep, die kinderen ontweek, reed tegen boom Nieuwe recordhoogte van goud- en deviezenreserve Zesjarig jongetje door vrachtauto overreden Bevredigend resultaat n.v. De Bijenkorf BRILLEN VOOR^n| KEIP Voor- en achteruit DONDERDAG 20 AUGUSTUS 1953 (Van onze correspondent in Djakarta) Wie Indonesië niet kent, en zich dus moeilijk een begrip kan vormen van de ge weldige uitgestrektheid en de terreingesteldheid van dit eilanden-rijk, zal zich er ver moedelijk over verbazen, hoe in vele delen van Indonesië nu al vele jaren lang benden terroristen een niets ontziend schrikbewind kunnen uitoefenen en dit zelfs op Java, het dichtst bevolkte eiland van de archipel. Hij zou zich nóg meer verbazen, als hij getuige had kunnen zijn van de repetities, die de Indonesische landmacht in Djakarta hield vlak voor de parade op 17 Augustus, de dag ter viering van Indo- nesië's onafhankelijkheid. Het modernste, uit het buitenland afkomstige materiaal blokkeerde gedurende uren het verkeer in Djakarta's centrum, toen de troepen met lichte en zware mitrailleurs, veld- en zwaar geschut, mortieren en luchtdoelartillerie, en dat alles gemotoriseerd, door de straten trokken. „Een flinke klap hiermee", aldus zou hij wellicht bij het aanschouwen hiervan hebben gedacht, „en aan alle bende activiteit is voor goed een einde gemaakt". Maar de zaak ligt niet zó eenvoudig. Ondanks de toenemende kracht van de militaire en politie-apparaten gelukt het nog steeds niet het bendewezen de kop in te drukken. Integendeel, er is de laatste tijd weer een toenemende terreur waar te nemen. Menig onschuldig dessa-bewoner wordt uitgeschud en vermoord. Tientallen huizen gaan in vlammen op. Tot zelfs on der de rook van de grote steden dringen de kwaadwillige elementen door. Hebben zij hun rampzalig werk verricht, dan trekken zij zich terug in het geaccidenteer de en bosrijke terrein, waarin een achter volging uitermate moeilijk is. Men zou feitelijk met een enorme legermacht het land van het ene einde tot het andere moeten kunnen uitkammen, om afdoende resultaat te bereiken. Daarbij laten we dan de politieke factoren, die zich tegen een grootscheepse actie schijnen te verzetten, buiten beschouwing. Kahar Muzakkar Een sprekend voorbeeld hoe moeilijk de bestrijding van opstandige elementen is, leverde dezer dagen Makassar, waar dooi de guerillaleider Kahar Muzakkar pamflet ten werden verspreid, waarin de wereld werd kond gedaan, dat Celebes was inge lijfd bij de Negara Republik Islam Indo nesia. Men weet, dat een dergelijke onder grondse organisatie, die de vorming van een Islamietische staat nastreeft, ook in West-Java actief is. De Dural Islam, welke een eigen leger en een eigen bestuurs apparaat heeft, en onder leiding staat van Kartosuwirjo, is nog altijd een machts factor van betekenis. In de proclamatie van Makassar, die uitgegeven werd op de herdenkingsdag van de vestiging van de Islamietische staat, vindt men bevestiging van de reeds lang heersende mening, dat Muzakkar in verbinding staat met de D.I.- leider op West-Java. De aanhangers van Kazar Muzakkar hebben pamfletten overigens niet geluid loos verspreid. Zij trokken, handgranaten werpend en geweerschoten lossend de rand- kampongs van Makassar binnen, hetgeen natuurlijk niet alleen een grote beroering onder de bevolking veroorzaakte, maar ook de gezagsapparaten in beweging bracht. De bevolking legde het loodje met acht gewonden. De „inlijving" van Celebes bij de N.R.I.I. heeft opnieuw de aandacht gevestigd op Kahar Muzakkar èn op het feit dat hij kennelijk in een deel van dit eiland nog steeds heer en meester is. Kahar Muzakkar is een leider uit de guerilla-strijd tegen het Nederlandse leger, die enige duizen den mannen om zich heen had verzameld. Zoals met zovele guerilla-strijders, was het ook hier de moeilijkheid hem terug te ADVERTENTIE liptlsfraul 39 - Haarlem - Tel. I".;:.' OFFICiëLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN ALLE LAKKEN EN VERVEN voor Huis, Auto en Industrie brengen tot het normale leven, toen de strijd tegen de Nederlanders was geëin digd. Guerilla-strijders als Muzakkar gaven niet gaarne zonder meer de positie op, die zij zich hadden verworven. Zij wensten vaak een vooraanstaande post in het Indonesische leger in te nemen. Plechtigheid ging niet door Na anderhalf jaar onderhandelen was men zover, zoals men zich herinneren zal, dat Muzakkar bereid was zich aan de re gering te onderwerpen. De voorwaarden waren, dat zijn 4000 man, tot vier batal jons geformeerd, in het leger zouden wor den opgenomen. Muzakkar zelf zou, met de rang van luitenant-kolonel, tot onder commandant van het territorium Zuid- Celebes worden benoemd. Op 17 Augustus 1951 zouden ter gelegenheid van de viering van de proclamatie der onafhankelijkheid de guerilla-bataljons plechtig in het leger worden opgenomen. Muzakkar en zijn vol gelingen verschenen echter niet in Ma kassar. Zij hadden zich teruggetrokken in het binnenland, met medeneming van ruim 4000 uniformen, bijna twee millioen rupiah en een aantal auto's. Sedertdien, dus ruim twee jaar lang, heeft Muzakkar zich daar in Celebes kun nen handhaven. Wellicht is het aantal zijner aanhangers verminderd, doch het is de gezagsapparaten nog steeds niet gelukt hem tot overgave te dwingen. Pogingen, die gedaan zijn om hem langs vreedzame weg tot andere gedachten te brengen, zijn evenmin geslaagd. In sommige kringen wordt de proclama tie van Kahar Muzakkar beschouwd als een tijdelijke actie in het kader van de Islamietische onafhankelijkheidsviering. De bewering van bepaalde zijde, dat bui tenlanders, in casu Nederlanders, hierin de hand hebben, gaan we stilzwijgend voor bij: het is een bekend geluid. In elk geval lijkt het er op dat de pro clamatie van Celebes tot een deel van de N.R.I.I. het begin is van een periode van grotere beroering in het toch reeds on rustige Zuid-Celebes. Wij verzoeken onze weekabonnés. die met vacantie e§an het abonnements geld vooruit aan de bezorger te vol doen. DE ADMINISTRATIE HILVERSUM I. 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Gewijde muziek. 8.45 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Sopraan en piano. 11.25 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.33 Platen. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Amusementsmuziek. 13.45 Platen. 15.15 Voor dracht. 15.35 Pianoduo. 16.00 Tuinbouw- praatje. 16.15 Platen. 16.45 Kamerorkest. 17.30 Sopraan en piano. 17.45 Fries programma. 18.00 Metropole-orkest. 18.45 Platen. 18.50 Nieuws. 19.00 Trofeo Italia. 19.45 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Int. Calvinistische Jeugdconferentie. 21.15 Zang en orgel. 21.50 Herinneringen steravonden. 22.15 Trofeo Italia. 22.25 Viool en piano. 22.45 Overden king. 23.00 Nieuws en SOS-berichten. 23.15 Evangelisatie in het Hongaars. 23.30—24.00 Platen. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.13 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.45 Voor de huisvrouw. 9.00 Gym nastiek. 9.10 Platen. 9.40 Voor de kleuters. 10.00 Kinderen en mensen. 10.05 Morgen wijding. 10.20 Platen. 10.40 Sopraan en piano. 11.00 Feuilleton. 11.20 Platen. 12.00 Twee piano's 12.30 Weerbericht. 12.33 Sport 12.48 Platen. 13.00 Nieuws. 13.20 Promenade-orkest. 14.00 Kookpraatje. 14.20 Pianokwintet. 14.55 Voordracht. 15.15 Bassethoorns. 15.30 Platen. 16.00 Platen. 16.40 Gevarieerde muziek. 17.10 Voor de jeugd. 17.40 Orgelspel. 18.00 Nieuws. 18.15 Felicitaties. 18.45 Tanden op elkaar. 19.00 Gemengd koor. 19.15 Koperseptet. 19.30 Wat geloven Vrijzinnige Protestanten. 19.45 Op bezoek bij anderen. 20.00 Nieuws. 20.05 Vrijz. Protestanten in Geriève. 20.15 Zang en piano. 20.30 Wereld-federalisten in Ko penhagen. 20.0 Verdraagzaamheid. 21.00 Uit lopers van de Parnassus. 21.35 Skutsjesylen, Fries klankbeeld. 21.55 Platen. 22.00 Buiten lands weekoverzicht. 22.15 Orgel en zang. 22.40 Vandaag. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Radio Philharmonisch orkest. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Electr. orgelspel. 14.00 Kamermuziek. 15.00 en 15.20 Platen. 15.40 Idem. 16.00 Lohengrin, opera (le be drijf). 17.00 Platen. 17.30 Voor de soldaten. 18.00 Platen. 18.10 Lohengrin, opera (2e ebdrijf). 19.35 Nieuws. 20.15 Zang en piano. 20.35 Lohengrin, opera. (3e bedrijf). 21.45 HJJmuziek. 22.0 Nieuws. 22.15 Platen. 22.55 —23.00 Nieuws. In het Gereformeerde jeugdcentrum te Huis ter Heide is een conferentie van ver tegenwoordigers van Calvinistische jeugd organisaties uit 13 landen geopend. Prof. dr. P. J. Verdam heeft de confe rentie geopend met een rede over de hou ding, die door de Calvinisten moet wor den aangenomen tegenover de moderne tijd en zijn voortvloeiselen. De ouden moeten niet alleen weten dat zij zelf onder invloed van hun tijd staan, maar ook moeten zij beseffen dat hun kin deren onder invloed van een nog moderner tijd staan, die zij zelf niet meer kennen, zo zei prof. Verdam. Zij die de jeugd lei den moeten de moderne tijd en zijn voort vloeiselen niet vrezen. Zij moeten zich aan de wijzigingen van het wereldbeeld aan passen en tevens vasthouden aan de Gere formeerde confessie. De taak van de con ferentie is niet het zoeken naar mogelijk heden om de moderne ontwikkeling te be strijden. „Wij accepteren niet de huma nistische benadering van de moderne be schaving, maar wij willen aan ieder pro gram, dat cr op gericht is ieder die hulp behoeft, te helpen, medewerken. Nooit zul len wij een taak verwaarlozen omdat hu manisten trachten die op hun manier, die strijdig is met de Gereformeerde opvat tingen, te bereiken", aldus prof. Verdam, die deze regel ook wilde laten gelden voor internationale samenwerking. ADVERTENTIE LAAT LIEVER Snel (binnen twee dagen) enaccuraat I GROTE HOUTSTRAAT 100 - TEL. 17472 RIJKSSTRAATWEG 125 - TEL. 23991 SCHORSING Ds. T. WAKKER TE NIET GEDAAN De president van de Zwolse rechtbank heeft ds. T. Wakker, voorganger van de Vrij Hervormde Gemeente te IJsselmui- den, ontvankelijk verklaard in zijn eis, die hij bij kort geding aanhangig had ge maakt, hetgeen betekent dat het besluit van de kerkeraad, waarbij hij werd ge schorst, teniet wordt gedaan. Eveneens is dit geschied met het besluit, het stemrecht aan 35 gemeenteleden te ontnemen. Op elke handeling die wordt ondernomen om de predikant te verhinderen zijn ambt uit te oefenen of die de 35 gemeenteleden het gebruik maken van het recht tot stemmen verhindert, is een dwangsom van 10.000 gesteld. Gedeputeerde Staten van Gelderland hebben het beroep van mr. J. van Gent te Nijmegen tegen een raadsbesluit waarbij hij niet als raadslid is toegelaten, onge grond verklaard. Mr. Van Gent geeft enkele uren per week les in sociologie aan een R.K. Meisjespensionaat te Nijmegen. De gemeenteraad en ook Gedeputeerde Staten achten dit op grond van artikel 25 der Gemeentewet onverenigbaar met het raads lidmaatschap. Een recente uitspraak in een soortgelijk geval van Gedeputeerde Staten van Over- ijsel staat hier lijnrecht tegenover. Ten aan zien van mr. dr. H. H. Schoemaker, leraar in de staatswetenschappen aan de R.K. HBS te Deventer, concludeerden zij name lijk, dat artikel 25 van de Gemeentewet, waarbij aan leerkrachten bij het lager en middelbaar onderwijs het lidmaatschap van een gemeenteraad wordt ontzegd slechts geldt voor het openbaar onderwijs. Op grond daarvan hebben zij toen het be sluit van de raad van Deventer vernietigd en is mr. Schoemaker wèl als lid van de Deventer raad toegelaten. Gistermiddag is een jeep met twee man nen van de Koninklijke Maréchausée in de buurtschap Lintelo bij Aalten, bij het uit wijken voor twee kinderen, uit de bocht gevlogen en tegen een boom gebotst. De naast de chauffeur zittende adjudant J. van Dieren uit Aalten werd uit de jeep geslingerd en zwaar gewond naar het zie kenhuis te Winterswijk vervoerd. Onder weg is hij ovex-leden. De heer Van D. was met ingang van 1 September benoemd als brigadecommandant van de Koninklijke Maréchaussée te Zevenaar. Hij was ge huwd en had drie kinderen. De chauffeur kwam met de schrik vrij. Uit de weekstaat van de Nederlandsche Bank blijkt dat voor bijna 21 millioen goud is aangekocht. Ook de netto deviezen reserve is versterkt en wel met 18 mil lioen tot 1.690 millioen. Goud en devie zen tezamen hebben het vorig record van 20 Juli gebroken. Zij belopen thans 4.239 millioen, waarvan 2.549 millioen aan goud. De bankbiljettencirculatie is met 11 millioen gedaald tot 3.062 millioen. Een van de twee openingen in de ringdijk achter het gat in de zeedijk bij Schelphoek op Schouwen is gedicht met een 65 meter lange en 19 meter hoge caisson. Men zal nu beginnen met het dichten van de andere opening. Wanneer ook deze afsluiting gereed is kan geen water meer door het gat bij Schelphoek de polder Schouwen binnenstromen. De zo grote bevolkingsgroep der arbeiders heeft weinig of geen deel aan concerten. Pogingen om hierin verandering te brengen ziin van recente datum en nog meer frag mentarisch. Van de categorieën personeels-, bedrijfs- en vakbondsconcerten trekken de laatste de meeste arbeiders. Waar deze con certen voor rekening van het orkest worden gegeven, leveren zij verlies op: waar ze voor rekening van de vakbonden worden gegeven, moeten deze hiertoe een aanvul lende subsidie verstrekken. Aldus luidt een der conclusies uit het vierde rapport van de commissie voor cultureel-sociologisch onderzoek van het Prins Bernhardfonds over Het Orkestwezen in Nederland." De tekorten waarmee de orkesten moeten v/erken aldus het rapport bemoei lijken verhoging van het aantal concerten in plaatsen waar dat gezien actuele of potentiële belangstelling 'mogelijk zou moe ten zijn. In die plaatsen zijn immers veelal kleine zalen en lage toegangsprijzen. Het wordt dan een kwestie van subsidie of anders vermindering van het aantal con certen. Zowel financieel als organisatorisch heeft men de volledige medewerking van overheid en bevolking nodig. Waar een goede organisatie ontbreekt, zal het publiek niet in groten getale opkomen. De plaatse lijke of de provinciale overheid dient het belang van deze pogingen in materiële zin te waarderen, daar zij zonder subsidie niet denkbaar zijn. Noord-Brabant mag in dit opzicht als een ideaal model gelden, aldus het rapport. De subsidies van provincie en grote gemeenten zijn voor twaalf jaar gegarandeerd. Con certspreiding vindt plaats op een schaal als nergens elders, de prijzen van verhuringen ADVERTENTIE Wat LINCOL doet, doet geen enkele andere wrijfwas zijn vastgesteld op een zeer laag niveau. Van het Concertgebouworkest zegt het rapport onder andere dat het geringe aan tal concerten buiten Amsterdam van deze instelling het van weinig betekenis doet zijn voor de ruimtelijke concertspreiding en dat het zich voor verticale spreiding weinig moeite geeft, minder dan het Residentie- en het Rotterdams Philharmonisch Orkest. Ongunstig .voor laatstgenoemd orkest noemt het rapport het gebrek aan een goede con certzaal en een goede repetitiegelegenheid. Het enige orkest met gunstige exploitatie- uitkomsten (en wel dank zij een reputatie voor begeleidingen) is het Utrechts Stede lijk Orkest waarvan de verticale concert spreiding belangrijk wordt genoemd. Over het Provinciaal Orkest zegt het rapport: De H.O.V. zal binnenkort ook de nieuwe be heersvorm van stichting hebben. De pro vincie verhoogt dan haar bijdrage, terwijl een groot aantal gemeenten ook aan de sub sidiëring deelneemt. Hiermee heeft het or kest een gewestelijke basis gekregen. Het niet zeer grote aantal uitvoeringen wordt thans opgevoerd in het bijzonder door een toeneming van de begeleidingen. Het con certbezoek is matig. Gisteren heeft zich op de Bilderdijklaan te Baarn een ernstig ongeval voorgedaan dat aan het zesjarig zoontje van de familie C. het leven heeft gekost. Een grote truck met oplegger had bij een in aanbouw zijnd huis hout gelost. Naar zij later verklaar den, waarschuwde tijdens dit lossen zowel de chauffeur van de vrachtauto als diens helper het knaapje enkele malen, dat hij niet zo dicht bij de auto moest gaan staan. Ook toen de auto wegreed werd nog ge waarschuwd. Maar nauwelijks was de auto honderd meter verder of de chauffeur zag 1 aan het gezicht van een langs de weg staand kind, dat er iets moest zijn gebeurd. Het knaapje was tweemaal onder de wielen van de zware vrachtauto gekomen en on middellijk overleden. De politie stelt een nauwgezet onderzoek in naar de schuld vraag. 65. „Hoera! Wij hebben onze normale benen weer!", juichten de beide agenten en hand in hand dansten zij heen. Profes sor Kalker knikte begrijpend en maakte ijverig aantekeningen. „Stof is straling, zoals mijn collega Eensteen het zo treffend uitdrukte", mompelde hij, „dus baart het geen verwondering, dat straling invloed op de stof heeft. Hieruit volgt weer, dat de radiatie van de ontploffing een neutra liserend effect had op de inkorting der ledematen dezer beambten". Voor Panda de gebeurtenissen minder duidelijk, maar in elk geval was hij blij, dat de agenten tenminste hersteld waren. „Alles is nog goed afgelopen", zei hij met een zucht, „de agenten zijn hersteld, de bandiet is gepakt cn de straler is vernietigd". „Vooral dit laatste is een zegen", merkte Jolliepop op uit de grond van zijn hart, zolang deze verderfelijke vinding bestond, was geen fatsoenlijk burger veilig. Thans kan de wereld weer gerust zijn en kunnen wij vreedzaam huiswaarts keren". „Ja, laten 1 was de wetenschappelijke verklaring van we naar huis gaan", zei Panda, „hier heb ben we niets meer te doen. Of", voegde hij er plagend aan toe, „wil je nog even kijken, wat de professor nu weer uitwerkt?" Met een misprijzende blik naar de geleerde keerde Jolliepop zich om. „Uitvinders" sprak hij, „zijn een publiek gevaar, indien ik mij zo mag uitdrukken. En van alle weerzinwekkende vindingen, was de groei- straler de stuitendste!" Zo ging hij nog even voort en toen hij zijn hart had gelucht, waren zij thuis. EINDE. Blijkens het jaarverslag worden de re sultaten door de N.V. Magazijn De Bijen korf in 1952 behaald bevredigend genoemd. De exploitatiewinst nam toe van f 1.154.874 in 1951 tot f 1.346.175 in 1952. Het winstsaldo verbeterde van f670.083 tot f 873.173. Voorgesteld wordt een divi dend van 8 percent (vorig jaar 6 percent) op de gewone aandelen. Besloten werd we gens de aflossing van de winstbewijzen het geplaatste kapitaal uit te breiden met f 1 millioen. De directie hoopt in de komende herfst een uitbreiding van de verkoopruimte in het gebouw te Amsterdam te kunnen vol tooien en rekent er op dat in het komende jaar met de bouw van de nieuwe Bijenkorf in Rotterdam zal kunnen worden begon nen. Zal Utrechtse opera in liquidatie gaan? Naar het zich laat aanzien, is het van wege de critieke situatie waarin de Utrechtse Opera door het regeringsbesluit is komen te verkeren, niet uitgesloten dat op zeer korte termijn de Utrechtse Opera in liquidatie zal gaan. Opheffing betekent dat direct honderd vijftig man die bij de Utrechtse Opera werk gevondenhebben, gedupeerd zijn en een indirecte tegenslag voor een aantal theaters waarmee gecon tracteerd was. ADVERTENTIE GR. HÖUTSTR. HAAST LUXOR Handel. Op een persconferentie te Leipzig heeft de leider van de Sovjet-Russische expositie op de komende Leipziger Messe verklaard, dat de Sovjet-Unie op de Leipziger Messe van dit jaar zal demonstreren in hoeverre zij belangstel ling heeft voor het uitbreiden en het aanknopen van internationale handels betrekkingen. Tevens kondigde hij aan, dat de Sovjet-Unie dit jaar op de jaar beurs te Wenen zal exposeren. Boven dien zal de Sovjet-Unie dit jaar nog een tentoonstelling in China organiseren. Overeenkomst. In New-Delhi wordt ver nomen dat de Indische en Pakistaanse premiers, Nehroe en Mohammed Ali, overeenstemming hebben bereikt over het aanstellen van een functionaris, die tot taak zal krijgen voorbereidin gen te treffen voor een in April 1954 in Kasjmir te houden volksstemming, ter beslechting van het reeds zes jaar hangende Indisch-Pakistaanse geschil over dit gebied. Antwoord. In een radiotoespraak, waarin hij er bij de vier bezettende mogend heden op aandrong Oostenrijk een staatsverdrag te geven, heeft de Oos tenrijkse kanselier, Julius Raab, Woens dag medegedeeld, dat zijn regering een nota aan de Sovjet-ambassadeur te Wenen, Iljitsjof, heeft overhandigd in antwoord op de Sovjet-nota van 29 Juli over de onderhandelingen over een Oos tenrijks staatsverdrag. In de nota wordt gezegd, dat nu de V.S., Groot-Brittannie en Frankrijk op 17 Augustus hadden medegedeeld, dat zij bereid zijn van het verkorte verdrag afstand te doen, dit punt de voortzetting van de onderhan delingen over een staatsverdrag niet langer belemmert. Belofte. De expeditie naar de grot van Pierre-Saint-Martin in de Pyreneeën is geëindigd. Alle leden zijn uit de grot op_ gehaald en hebben behouden de opper vlakte bereikt. Casteret, de leider van de expeditie, verklaarde, dat goed werk is geleverd. „Onze taak is echter nóg niet volbracht. Er zijn nog heel wat ontdek kingen te doen in de grot. Wij zullen terugkomen," zo zei hij. Arrest. De voormalige secretaris van Goeb- bels, dr. Werner Naumann, die zich candidaat heeft gesteld voor de uiterst rechtse „Duitse Rijkspartij" in de aan staande parlementsverkiezingen, is te Hamburg tijdelijk in hechtenis geno men, toen hij zich gereedmaakte, het tegen hem uitgevaardigde spreekver bod ten spijt, voor zijn partijgenoten het woord te voeren. Naumann werd na afloop van de vergadering weer in vrij heid gesteld. Bedevaart. Het Russische persbureau Tass meldt, dat 3000 Mohammedaanse pel grims uit de Sovjet-Unie te Mekka zijn aangekomen. Dit is voor het eerst sinds vele jaren, dat een dergelijk groot aan tal Mohammedanen uit de Sovjet-Unie deze bedevaart maakt. Dreigement. De Oost-Duitse regering heeft onofficieel laten weten dat de baihden tussen de Sovjet-Unie en Oost-Duits- land nog nauwer zuilen worden aange haald, als de Westelijke mogendheden de jongste Sovjet-voorstellen inzake Duitsland verwerpen. In dat geval zou iedere kans op hereniging van Oost en West-Diütsland teniet worden ge daan. Volgens een Oost-Duitse zegsman, die in nauw contact met het Oost-Duit se kabinet staat, is een van de eerste doelen van de Oost-Duitse delegatie, die voor een bezoek aan Moskou is uitge nodigd, te overleggen welke maatrege len zullen worden genomen, ingeval het Westen de Russische voorstellen rond uit verwerpt. Terugkeer. Sir Winston Churchill is Woensdag weer uit Dowr.ingstreet 10 naar zijn landhuis in Chartwell ver trokken. De premier zag bleek, toen hij zijn ambtswoning verliet. Hij liep lang zaam en steunde daarbij cp zijn wan delstok. Hij was echter zeer opgewekt en hij beantwoordde de begroeting door omstanders. Churchill heeft Dinsdag de leiding gehad van een speciale kabinets zitting, waarbij in hoofdzaak is gespro ken over de jongste Sovjet-Russische nota over Duitsland. Kosten. De Britse ambassade te Wenen heeft Woensdag verklaard, dat haar re gering Oostenriik heeft medegedeeld dat Engeland volgend jaar geen be- zettingskosten van Oostenrijk meer zal eisen. De Amerikaanse regering heeft reeds in 1947 verklaard van de bezet- tingskosten af te zien. De Sovjet-Unie nam 1 Augustus een zelfde besluit. HOE een slijpsteen er uit ziet, is voor niemand een geheim. Ieder heeft een dergelijke grote, ronde steen, me t het vier kante gat waarin de zwengel moet worden gestoken, wel eens bij een nijvere bekende zien staan. Hoe handig en practisch dit voorwerp ook moge zijn, voor vandaag zou ik de zwengel achterwege willen laten en door het vierkante gat een as willen ste ken die voorzien is van ronde uiteinden, welke we laten rusten op twee balken. Wanneer de slijpsteen draait, rolt het asje langzaam over de balken. Laten we op de voorgrond. stellen, dat we hier geen nieu we uitvinding aan de markt brengen, maar slechts een hulp middel construeren om de be wegingen van een wiel te ver duidelijken. Gemakshalve ver onderstellen we dat de slijp- steen een omtrek heeft van 4 meter en het asje een omtrek van 4 centi meter. Laten we de slijpsteen één slag vrij draaien, dan rolt het asje 4 cm. over de balken voort. Zorgen we echter dat de onderkant van de steen op de grond rust, dan rolt hij bij een volledige omwenteling niet 4 cm. maar 4 meter naar voren. De volledige omwenteling van de steen ver oorzaakt dus een voorwaartse beweging die groter is naar gelang het aanrakingspunt met de grond (of de balken) verder van het middelpunt verwijderd is. Het enige punt van de steen dat geen beweging ten opzichte van de grond vertoont, is het aan rakingspunt. Om dit aanrakingspunt heen wentelen de hierboven gelegen punten zich naar voren en de daaronder gelegen pun ten bewegen zich naar achteren. Bij een rijdende trein is het al niet an ders. Weliswaar hebben' we bij het mate rieel van de N.S. geen slijpstenen kunnen ontdekken, maar de flenzen van de wielen der locomotieven en wagons tonen ons toch hetzelfde beeld dat wij hierboven beschre ven. Spoorwegwielen hebben n.l. een op- (Nadruk verboden) staande rand, de zgn. flens, die er voor zorgt dat de wielen op de rails blijven. Omdat het aanrakingspunt met de rails op de wielomtrek ligt, draaien de onderste delen van de flenzen dus onder het aan rakingspunt en bewegen zich derhalve naar achteren. Voor wie dit nog niet duidelijk is, diene het volgende. De omtrek van de flens is vanzelfsprekend groter dan die van het wiel. Laten we veronderstellen dat het ver schil tussen beide omtrekken 1 meter be draagt, en voorts, dat de trein na 1000 wielomwentelingen bij zijn doel is aangekomen: Wan neer we dan nog de veronder stelling uitspreken dat bo venstaande theorie uit de duim is gezogen en dat de de len van de flenzen zich niet J naar achteren bewegen, dan leidt dit automatisch tot de conclusie dat de flenzen gedurende de rit 1000 meter méér hebben afgelegd (n.l. 1000 wielomwentelingen maal 1 meter) dan de wielen. M.a.w. wanneer de trein het doel heeft bereikt zouden de flenzen reeds bij het volgende station zijn gearriveerd! Dit markante verschijnsel heeft zich tot op heden nog niet voorgedaan, zodat u werke lijk niet van lichtgelovigheid zult worden beschuldigd indien u aanneemt dat de flen zen zo verstandig zijn zich aan de boven weergegeven opvatting te houden. Nu weet u wellicht, dat de pyramiden der Maya's in Midden-Amerika tot de ver onderstelling hebben geleid dat er in het verre verleden verband heeft bestaan tus sen de oud-Egyptische cultuur en die der Tolteken in Amerika? Het zal u dan onge twijfeld interesseren te vernemen dat juist het zoeven besproken wiel aan deze ver onderstelling alle grond ontneemt. Daarover morgen. H. PéTILLON.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 2