Gematigde rede van Wysjinski in het debat over Korea Intensivering van landbouw op Nieuw Guinea blijft moeilijk Hooischuur bijZwitserse boerderij" ging in vlammen op Bezwaren tegen flatgebouwen aan de Zuidlaan in Aerdenhout Agenda voor Haarlem Nederlands rapport aan de F.A.O. Nachtelijke brand in Haarlem-Noord Bewoners achten dergelijke gebouwen misplaatst in de omgeving 3 Record gevestigd in de keuken. Kerkelijk Nieuws InaVe" Landbouwwerktuigen voor rampgebieden Stevige straf voor bakker die optocht verstoorde Lt.gen. Alons commandant van Rode Kruiscorps k Nederland helpt Griekenland „Crescendo", Snaarndam, bestaat 35 jaar Jongen op werkput van rioleringswerken gevallen Volendamse koe gaf mistsein DONDERDAG 20 AUGUSTUS 1953 NEW YORK (Reuter). Dc politieke dia zullen stemmen en zeven zich van commissie van de U.N.O. heeft Woensdag de besprekingen over een te houden poli tieke conferentie over Korea voortgezet. De Canadese afgevaardigde Martin ver klaarde zich voorstander van deelneming van de Sovjet-Unie en India aan de poli tieke conferentie. Hij was tegen een dooi de Sovjet-Unie ingediende resolutie, waar in elf deelnemers aan de conferentie wer den voorgesteld. In de resolutie werd ver klaard, dat „besluiten van de conferentie zullen worden geacht te zijn aangenomen, als zij zijn goedgekeurd door de partijen die dc bestandsovereenkomst tekenden". Dit zou Zuid-Korea uitsluiten, aldus Mar tin, aangezien dat land niet de bestands- overeenkomst had ondertekend. Een ander Canadees bezwaar was, dat Canada niet als deelnemend land werd voorgesteld. Wysjinski, de Sovjet-afgevaardigde, ver klaarde zich eens met de opvatting van de Franse gedelegeerde Schumann, volgens welke de politieke conferentie een „alge mene rondetafelbespreking" moet zijn. Hij leverde critiek op de Amerikaanse opvat ting, volgens welke de conferentie uit twee tegenover elkaar staande partijen zou moe ten bestaan. De Sovjet-afgevaardigde zei, dat de aan Korea grenzende landen aan de politieke conferentie moeten deelnemen. Hij noemde het onlogisch om te trachten de uitnodi ging van de Sovjet-Unie en India los te maken van die van de landen, die in Ko rea aan de strijd hebben deelgenomen. Wysjinski veroordeelde de „kliek van Rheé" (De Zuid-Koreaanse president), die niet de plannen om een regeling in Korea te voorkomen heeft opgegeven en „steun gevonden heeft in invloedrijke Ameri kaanse kringen". Voorts leverde hij critiek op de verklaring van Dulles, de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, volgens welke president Rhee gedurende de polilieke conferentie niet de ooi-log zou hervatten. Wysjinski vroeg zich af, wat dan na de conferentie zou gebeuren. Ook viel Wysjinski het verdrag tussen de V.S. en Zuid-Korea aan en de verklaring van de zestien U.N.O.-landen met troepen in Korea inzake hervatting van de strijd als een nieuwe aanval op Zuid-Korea zou worden begonnen. De Amerikaanse afgevaardigde, Lodge, verklaarde na Wysjinski, dat generaal Nam II, de Noord-Koreaanse onderhandelaar te Panmoendjom, zelf de politieke confe rentie heeft willen beperken tot de „par tijen", zonder voor te stellen ook „buur landen" uit te nodigen. Na afloop van de vergadering verklaar de Wysjinski op vragen van verslaggevers, of hij bereid zou zijn de lijst van elf lan den in de Russische resolutie uit te brei den, dat dit „niet onmogelijk" is. Men is algemeen van oordeel, dat de rede van Wysjinski een tamelijk verzoe nend karakter droeg. Uit diplomatieke bron wordt vernomen, dat vijf Zuid-Amerikaanse staten voor In- ADVERTENTIE Veel verbreid euvel bedwongen De meeste huisvrouwen geven er niet veel om, of er ergens in de wereld een snelheids record wordt verbeterd. Auto's, vliegtuigen en hardlopers interesseren haar veel minder dan haar eigen keuken. Maar let op! Ook in de keuken worden tegenwoordig records be reiktrecords van snelheid en gemak. Wij hebben hier het oog op Castella Vaatwas, het nieuwe afwasmiddel. dat in een oogwenk zorgt voor een schone vaat. Een eetlepel Castella Vaatwas geeft teilen vol actief schuim, dat snel alle vet, vuil en aanslag in zich opneemt. Ongelooflijk, zoals alles ter stond weer blinkt en flonkert, zelfs zonder- afdrogen! En voor de moderne vrouw is er nog een andere, uiterst belangrijke reden om voortaan Castella Vaatwas te gebruiken. Dit moderne middel is namelijk goed en bescher mend voor de handen, die na de afwas flu weelzacht aanvoelen. Dat is wel wat anders, dan die akelige ..afwashanden", het veel ver breid euvel, waar rnen nu eindelijk van be vrijd is. stemming zullen onthouden. Het lijkt nu waarschijnlijk, dat de meerderheid van twee derden in de Algemene Vergadering zal worden vrkregen. Verliezen De zestien landen van de U.N.O. met troepen in Korea hebben volgens de be trouwbaarste gegevens die te Washington beschikbaar zijn, in totaal ruim 400.000 man verliezen. Amerikaanse functionaris sen schatten de Noordelijke verliezen op 1.500.000 man. ADVERTENTIE Ned. Herv. kerk Beroepen te IJsselmuiden L. Vroeginde- wy te Papendrecht. Bedankt voor Kampen H. Harkema te Zeist. Benoemd tot vicaris te Zwartemeer C. D. v. Coeverden, vicaris te Beverwijk; idem te Huissen W. L. Dekker, cand. te Castricum; idem te Lemele J. Kuipers, cand. te Rotterdam; idem te Rotterdam- Crooswijk S. Gerbrandy, cand. te Utrecht, die deze benoeming ook aannam. De heer A. J. Roodzant, candidaat te Gasselterboerveen, stelt zich beroepbaar. Geref. kerken onderli. art. 31 IC.O. Beroepen te Kamtens J. Bomhof, cand. te Hasselt. Chr. Geref. kerken Tweetal te Nieuwe Pekela Jac. Over- duin te Almelo en P. Op den Velde te Mummerwoude. Beroepen te Papendrecht G. J. Buys, cand. te Aalsmeer. Doopsgez. Broederschap Bedankt voor Den Burg (Texel) W. Veen te IJmuiden. DONDERDAG 20 AUGUTUS Stadhuis: Marionettenspel, 7.30, 8.30 en 9.30 uur. Minerva: „De Bron", 14 jaar, 8.15 uur. Rembrandt: „lm weissen Rössl", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Palace: „Het dozijn blijft voordeliger", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Luxor: „Robinson Crusoe", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Lido: „Deserteur van het legioen", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Citv: „Twee meisjes en een matroos", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Het legioen der verraders", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Das Herz einer Frau", alle leeft., 7 en 9.15 uur. VRIJDAG 21 AUGUSTUS Luxor: Montagne's jeugdvariété (op het »Cflecl), 10.30 uur. Bioscopen: Nieuwe pro gramma's. Stadhuis: Marionettenspel. 2.30, 3.30, 4.30, 7.30, 8.30 en 9.30 uur. Openluchttheater: Spaanse dansgroep van Rosarlo, 8 uur. Rerveus nsem Nj lusteloos sanatqgk HET ZENUWTONICUM Door de Rode Kruisverenigingen in Noorwegen, Zweden, Denemarken, Cana da en Frankrijk en door particulieren in binnen- en buitenland zijn grote hoeveel heden landbouwwerktuigen beschikbaar gesteld voor degenen, die door de ramp van 1 Februari zijn getroffen. Behalve gereedschappen werden ook zaaimachines, kunstmeststrooiers, ploegen, cultivatoren, tractoren, motoren, maai- dorsmachines, zaadreinigers, melkmachi nes en gazonmaaiers geschonken. Ook wer den een complete stalinstallatie en smal spoor met wagens beschikbaar gesteld. Werknemers en in het algemeen ook ondernemers met een bedrijf tot 4 ha zul len in aanmerking komen voor toewijzing van een gereedschappakket, dat een waar de heeft van 100.Aan ieder getroffen gezin uit deze groepen zal een pakket wor den toegewezen. Crematie slachtoffer Castricumse moord Vrijdagmiddag te half twee wordt in het Velsense crematorium het stoffelijk over schot verast van mej. M. T., het slacht offer van de moord in het Castricumse duin. In haar tweejarig rapport over Nieuw Guinea aan de F.A.O.de voedsel- en land bouworganisatie van de UNO geeft de Ne derlandse regering de mogelijkheden weer om de landbouw op Nieuio Guinea te in tensiveren. Grote landbouwbedrijven ont breken op Nieuw Guinea geheel, daar de papoea zich in de regel alleen instelt op de behoeften van hemzelf en van zijn gezin. Slechts in sommige kuststreken is zij hei nog in zeer primitieve vorm en op zeer bescheiden schaal sprake van enige han del en export, voornamelijk copra en noot muskaat. Bovendien staat de bevolking nog op een zeer lage trap van ontwikkeling. De bevolkingsdichtheid is behalve in sommige bergstreken gering en de meeste dorpen hebben niet meer dan een honderdtal in woners. Buiten de kustgebieden, waar sago en vis het hoofdvocdsel van de bevolking vormen, ivordf overal een groot gebrek aan proteïnen geconstateerd met alle ziekten, die daarvan het gevolg zijn. Verschillende factoren verhinderen een verhoging van de inheemse landbouwpro ductie. Behalve het gebrek aan kapitaal voor investeringen, somt de Nederlandse rege ring de volgende belemmerende factoren op: de uiterst bescheiden behoeften van de inheemse landbouwende bevolking, onder meer als gevolg van de lage trap van ont wikkeling; de trek van het platteland naai de grote plaatsen als gevolg van de sterk toenemende behoefte aan geschoolde en ongeschoolde arbeiders en de hogere lonen, die in de grotere plaatsen worden betaald; de transportmoeilijkheden tussen de afge legen plaatsen van voortbrenging en de marktplaatsen. (Naar schatting is door deze transportmoeilijkheden 70 tot 80 pro cent van de landbouwende bevolking van Nieuw Guinea voor commerciële landbouw uitgeschakeld); het vasthouden aan tradi ties, waardoor het kan voorkomen, dat de landbouw in een heel gebied wordt stil gelegd, omdat er iemand is gestorven. Nog afgezien van de noodzaak om meer voedsel te produceren ter verbetering van de slechte voedseltoestand in de wereld, zo vervolgt het rapport, is een verhoging van de voedselproductie ook voor Nieuw Guinea zelf van het grootste belang, daar naar schatting in het Nederlandse deel van dit eiland nog ongeveer 37.000 mensen ge heel of gedeeltelijk afhankelijk zijn van voedselimporten voor hun dagelijks le vensonderhoud. Nieuwe gewassen Het verslag van de Nederlandse regering beschrijft vervolgens de mogelijkheden om tot een vergroting van de voedselproductie op Nieuw Guinea te geraken. Mechanisatie van de landbouw, zo wordt geconstateerd, zou zeker voor de hand liggen in dit land, waar enerzijds veel grond braak ligt en ontgonnen zou kunnen worden, doch waar anderzijds slechts een gering aantal ar beidskrachten beschikbaar is. Landbouw mechanisatie op korte termijn is echter een volslagen onmogelijkheid, alleen al omdat een groot gedeelte van de landbouwende bevolking een Nomaden-bestaan voert. Voorlopig zal daarom alleen gestreefd kun nen worden naar een productie, die een verbetering van het bestaande levensmid delenpakket inhoudt, onder meer door de verbouw van nieuwe gewassen, door een uitbreiding van de vee- en pluimveeteelt die tot nu toe nauwelijks wordt beoe fend en door propaganda voor de voort brenging van hoogwaardige producten, zo als copra, nootmuskaat en cacao, waardoor een hogere levensstandaard en bevrediging van secundaire behoeften mogelijk wordt. De ontwikkeling gaat zeer langzaam. Men is thans bezig met de opleiding van inheemsee landbouwopzichters en met pro paganda via demonstratiecentra, voor de landbouw en de veeteelt. Bovendien wordt bijzondere aandacht geschonken aan de verbetering van de visserij ter opheffing van het proteïnetekort. Ook de bosbouw wordt aangemoedigd en dit jaar is er voor het eerst enige sprake van hout-uitvoer. Een agrarische studie-commissie onder leiding van oud-staats-se.cretaris Götzen vertoeft thans in Nieuw Guinea. Deze com missie, die eind September in Nederland wordt terug verwacht, zal aanbevelingen uitbrengen aan de Nederlandse regering over alle problemen van Landbouw, Bos bouw, Visserij en Voedselvoorziening in dit gebied. Haarlemse Kantonrechter Gistermiddag werd de 28-.iarige bakker H. J. O. door de Haarlemse kantonrechter veroordeeld tot een week hechtenis en een jaar ontzegging van de bevoegdheid een motorrijtuig te besturen, conform de eis van de ambtenaar van het Openbaar Mi nisterie. O. was op Zaterdagmiddag 9 Mei van dit jaar met zijn motordriewieler door een vrolijke kinderstoet heengereden, leden van de speeltuinvereniging „Door Vrede Saamgebracht" in Haarlem-Noord, die op weg waren naar hun tuin, welke die mid dag geopend zou worden. De stoet werd voorafgegaan door tam boers en pijpers en werd geleid door een vijftiental volwassenen, terwijl een der wijkagenten van Oud-Schoten toezicht hield. Ondanks dit geleide ontzag O. zich niet met veel misbaar de optocht op de hoek van Vondelweg en Eksterstraat te versto ren. I-Iij werd onmiddellijk door de wijk agent in de kraag gegrepen, hetgeen tot gevolg had dat de bakker in een ongezou ten scheldkanonnade losbarstte. Gistermorgen moest hij deswege voor de plaatsvervangend-kantonrechter mr. J. A. P. C. ten Bokkel verschijnen, maar hij kwam niet. Daar zowel de rechter als de ambtenaar, mr. H. Lagerwaard, er prijs op stelden deze overtreder persoonlijk op het schandelijke van zijn gedrag te wijzen, werd zijn onmiddellijke voorgeleiding ge last. De rijkspolitie haalde de man in Amster dam op en 's middags werd hij berecht. De ambtenaar meende, dat een geduchte straf op haar plaats was en de kantonrechter was het daarin volkomen met hem eens: het werd, zoals hierboven vermeld, een week zitten en een jaar lopen. Het dagelijks bestuur van het Neder landse Rode Kruis heeft de gepensionneer- de luitenant-generaal P. Alons, thans direc teur van het Nationale Rampenfonds be noemd tot commandant van het Rode Kruis Corps. De heer Alons, die directeur blijft van het Nationale Rampenfonds, zal zijn nieuwe functie binnen zeer korte tijd aan vaarden. Zijn voorganger was luitenant- generaal b.d. L. H. van Oyen, die 28 Juli op 64-jarige leeftijd is overleden. ADVERTENTIE De Haarlemse brandweer is de gehele nacht in actie geweest bij een hardnekkige brand in een hooischuur bij de zogenaam de Zwitserse boerderij aan de Middenweg in Haarlem-Noord, die even na het mid dernachtelijk uur door nog onbekende oor zaak was ontstaan. De zoon van de landbouwer was om half elf nog op het erf geweest en had toen niets ongewoons gemerkt. Anderhalf uur later rook een bewoner van de Jan Gijzenkade, die zijn hond even uitliet,een sterke brand lucht en enkele ogenblikken later werd de nachtelijke hemel boven de Zwitserse boer derij rood gekleurd en laaiden metershoge vlammen uit de hooischuur. Hij snelde naar de boerderij, maakte de bewoners wakker cn belde de brandweer op. die even later ook door anderen werd gealarmeerd. De houten schuur brandde loon als een fakkel en de vlammen sloegen reeds over naar de brede houten daklijst van de boer- j derij, die tot op slechts enkele meters af stand van de schuur reikt. Enkele ogen blikken later verschenen reeds twee motor spuiten, een ladderwagen en twee mate riaalwagens van de brandweer. Met enkele stralen werden eerst de vlammen, die langs het dak van de boerderij lekten, gedoofd en daarna konden de brandweerlieden be ginnen met het bestrijden van de vuur gloed in de geheel met balen geperst stro gevulde hooischuur. De bewoner van de Jan Gijzenkade had reeds, geholpen door enkele andere omwonenden, kans gezien de vlammen aan de naar de boerderij toe gekeerde kant te doven met emmers wa ter, maar aan de andere kant brandden het Bewoners en/of eigenaren van percelen, begrepen in het terrein waarop het uit breidingsplan „Zuidlaan" te Aerdenhout betrekking heeft (de gemeenteraad van Bloemendaal heeft op 16 Juli j.l. tot voor lopige vaststelling van een partieel uitbrei dingsplan in onderdelen „Zuidlaan" goed gekeurd), hebben zich met een brief ge wend tot de gemeenteraad van Bloemen daal met verzoek het plan niet definitief vast te stellen. De 43-jarige Amerikaan Harold Adonis, wiens uitlevering in Mei van dit jaar door de Nederlandse regering werd geweigerd en die daarna vrijwillig naar de Verenigde Staten terugkeerde, is Dinsdag bij aankomst te New York in hechtenis genomen. Adonis wordt geboeid weggevoerd. Op gironummer 777 van het Nederlandse Rode Kruis is ten behoeve van de hulp verlening aan Griekenland tot dusver een bedrag van 47.257.50 geboekt. Met de „Jupiter" van de K.N.S.M. heeft het Rode Kruis 1800 dekens, 100 dozen babyvoeding, 40.000 stukken toiletzeep, 36.000 blikjes melk en 37 grote tenten naar de Griekse haven Piraeus gezonden. De K.L.M. zal voor het Rode Kruis nog 20.000 Stukken toiletzeep, 140 blikken ki- ninetabletten en 150 pakketten met speel goed en toiletartikelen voor jeugdige slachtoffers van de aardbeving in Grieken land verzenden. Deze laatste pakketten zijn verzorgd door het Haagse Jeugd Rode Kruis. Op de girorekening van de CARE-mis- sie in Den Haag (512679) was tot gisteren ten behoeve van de hulpverlening aan Griekenland 9.541,13 gestort. Reeds zijn door de CARE tweeëneenhalve ton levens middelen en een groot aantal textielpak- ketten voor de slachtoffers beschikbaar gesteld. Nederlandse deelneming aan internationale filmfestival te Edinburgh De Nederlandse inzending op het inter nationale film-festival, dat van 23 Augus tus tot 13 September te Edinburgh wordt gehouden, zal bestaan uit de films: „Vin cent van Gogh" (Profil!i), „Houen Zo" (Herman van der Horst) en „Haven zonder kranen" (Spectrum-film). Ook Marten Toonder's „The conquered planet" is in het programma opgenomen. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen zal zich op dit festival doen vertegenwoordigen door de secreta ris der Nederlandse beroepsvereniging van filmers, J. Gerhard Toonder. Tevens is een drietal cineasten door reisbeurzen van dit ministerie en van de beroepsvereniging in staat gesteld, een bezoek aan dit festival te brengen en wel de heer Hugo de Groot, film-componist, W. Heytman, cameraman, en H. van Gelder, trucfilm-ontwerper. .Telkens weer lekten vurige tongen omhoog langs de balken van de hooischuur. houtwerk van de schuur en het stro bij zonder fel. Door enkele openingen tussen de stropakken kon men waarnemen dat het ook "binnen in de schuur één vuurzee was, die nauwelijks verminderde toen er enige krachtige waterstralen op gericht werden. Omstreeks 2 uur 's nachts konden de vrijwel verkoolde balken van de schuur omvergetrokken worden, zodat men het brandende stro beter kon bereiken. Het duurde echter nog geruime tijd voordat alle vuur verdwenen was en men kon be ginnen met het uit elkaar halen van de nasmeulende resten. Daarmee waren de brandweermannen, die de gehele nacht in een dichte rook hadden moeten werken, vanmorgen nog steeds bezig. De schade aan de Zwitserse boerderij is gering. Zij is eigendom van de gemeente Haarlem en grenst aan de Zaterdag ge opende kinderboerderij in de Noorderhout. Het is de bedoeling er te zijner tijd een theeschenkerij van te maken. Na de Oranjefeesten van Vrijdag en Za terdag in Spaarndam volgt van Zondag tot en met Zaterdag daarop een feest ter ge legenheid van het vijfendertigjarig bestaan van het fanfare-corps „Crescendo". In de tweede helft van Augustus 1918 is het corps opgericht en dat het in de loop der jaren vele successen geboekt heeft, blijkt uit de vele médailles, lauwertakken enzovoort op de vaandels. Door de oorlog heeft „Crescendo" met vele moeilijkheden te kampen gehad, doch het corps telt op het ogenblik veertig wer kende leden. Onder leiding van de heer J. Jacobs uit Zaandam wordt er hard ge werkt en met vertrouwen wordt de toe komst tegemoet gezien. Voor de oorlog leidde de heer F. A. Dekker het corps; hij is thans ered'irecteur. Voor de volgende week is het volgende programma samengesteld: Zondag 23 Augustus, 3 tot 5 uur: Spaarn. dams fanfare-corps „Crescendo"; 8 tot 10 uur: fanfarecorps „Harmonie" te Assen delft. Maandag 24 Augustus, 8 tot 10 uur: „Wilhelmina", Santpoort; Dinsdag 25 Augustus, 8 tot 10 uur: harmonie-gezel schap IJmuiden; Woensdag 26 Augustus, 8 tot 10 uur: Spaarndams gemengd koor, Be- verwijks gemengd koor en Zang Veredeit te Eij de rioleringswerken in de Zaanenlaan bij de Meteorenstraat in Haarlem-Noord waren Woensdagavond om halfacht enkele kinder-en aan het spelen. Zij liepen op een smalle plank die over het uitgegraven ge deelte van de straat lag en die niet bestemd is voor voetgangers, doch eventueel voor arbeiders. Een negenjarige jongen is van de plank gevallen op een ongeveer drie meter lager liggende werkput. Het bleek, dat hij een wond boven het linkeroog en een schaafwond aan de linkerknie had op gelopen. Een dokter en leden van de Onge- vallendienst verleenden de eerste hulp, waarna twee agenten van politie de jongen uit de put hebben gehaald en naar huis gebracht. Een koe die zich, vlak voor zij het slacht huis werd binnengeleid, los rukte alsof zij begreep wat haar te wachten stond en er in wilde vaart vandoor ging, heeft grote verwarring gesticht onder de vele toeristen in Volendam. Haastig zochten velen van hen een goed onderkomen in de lage huis jes langs de dijk, terwijl de koe er over heen galoppeerde. Het nerveuze dier stormde tenslotte loeiend de dijk af, dwars door enkele prikkeldraadversperringen heen en botste vervolgens tegen het „mist- huisje" aan. Prompt begon ook de sirene, die gebezigd wordt voor waarschu wingen bij mist, te loeien. Intussen stortte de koe zich in het IJselmeer en zwom snel weg. Drie mannen sprongen in een bootje en gingen achter de vluchteling aan. Een hunner wierp de koe een touw om haar hals, waarna zij op sleeptouw werd geno men. Met vereende krachten trok men hei- dier de dijk weer op. De toeristen waren intussen van de schrik bekomen en velen hunner fotografeerden en verfilmden het aan land gaan van het opstandige dier. Haarlem; Donderdag 27 Augustus, 8 tot 10 uur: muziek en zang; Vrijdag 28 Augustus, S tot 10 uur: Harmonie Crescendo te Haar lem; Zaterdag 29 Augustus, 4 tot 6 uur: tamboerwedstrijd; 8 tot 10 uur: Harmonie, Beverwijk. Adressanten merken op, dat volgens de bebouwingsvoorschriften flatgebouwen ge projecteerd worden, bestaande uit een on derverdieping en zes woonlagen, zodat „ge vaarten" komen van circa 22 a 23 meter hoog. Deze zullen in de omgeving, waar alleen lage verspreide bouw past, geheel misstaan en het plan betekent dus ernstige aantasting van het natuurschoon. De even tueel te maken gebouwen grenzen onmid dellijk aan het natuurreservaat „Naalden- veld", een bijzonder fraai bebost terrein, met merendeels lage houtopstand, waar dan deze flatgebouwen boven uit zouden torenen. De bijzondere aantrekkelijkheid van dit reservaat zou daardoor ernstig ver minderd worden. Uit een bespreking, die mr. P. J. Prinsen Geerligs, raadsman van adressanten, met prof. ir. T. H. van Wisselingh, voorzitter van de Stichting Noordhollands Lands- schap, heeft gehad, bleek, dat ook deze organisatie van oordeel is, dat flatgebou wen daar ter plaatse uit hoofdG van het natuurschoon niet aanvaardbaar te achten zijn. Voorts schrijven adressanten, dat bij de oorspronkelijke vaststelling van het uit breidingsplan het terrein in kwestie, zoals alle terreinen van het oude Naaldenveld, aangewezen is voor ééngezinswoningen, waarbij eisen zijn gesteld, waarborgende, dat iedere villa op een behoorlijk stuk ter rein komt te staan met inachtneming van grote afstanden tot de weg en tot de zij scheidingen. Op die wijze werd verzekerd dat het terrein niet te vol gebouwd werd, waardoor dus het natuurschoon zoveel mo gelijk gespaard bleef en dat er een rustige woonbuurt ontstond met een voornaam karakter. Misplaatst „Uit stedebouwkundig oogpunt bezien, zijn flatgebouwen daar volkomen mis plaatst", aldus vervolgen adressanten. Flat gebouwen vormen een typische grotestads- bewoning. Wanneer men al in èen gemeen te als Bloemendaal tot het oprichten van flatgebouwen zou willen overgaan, is zulks uit stedebouwkundig oogpunt bezien alleen verantwoord in het centrum of in delen van de gemeente, die tegen de stadsbebou- wing van Haarlem aan liggen en niet ge heel aan de periferie, tenzij er een stede bouwkundig verantwoorde overgang van de gewone bouw tot de flatbebouwing ge projecteerd wordt. B. en W. hebben aangevoerd, dat de aan was van de bevolking de oppervlakte van beschikbaar bouwterrein noopt tot het „bouwen in de hoogte". Adressanten mer ken daarentegen op, dat het aantal bewo ners van de gemeente Bloemendaal sta- tionnair is. ja zelfs verminderd is, dat er nog overal terreinen zijn die even goed, zo niet beter zijn voor de beraamde plannen. Zij vestigen de aandacht op de weilanden die zich bevinden tussen de bestaande woonkernen van de gemeente Bloemen daal en de stadsbebouwing van Haarlem. Over die strook zal eerlang de Noord-Zuid verbinding geprojecteerd worden die na tuurlijk omzoomd dient te worden met ge bouwen van grote allure. Welnu, daar zou den flatgebouwen juist bijzonder goed pas sen, aldus het adres. Voorts merken adressanten op, dat er volgens het plan hoogstens twee flatge bouwen met tezamen 72 woningen mogen komen. Dit betekent al reeds een aanzien lijke grotere bevolking dan wanneer de oorspronkelijke bestemming gehandhaafd zou blijven. Het gevolg daarvan is, dat het verkeer in belangrijke mate zal toenemen. Gevreesd moet worden dat de Zuidlaan, de Grenslaan en andere lanen in de buurt, dat verkeer dan niet behoorlijk zullen kunnen verwerken, terwijl verbreding van die lanen zal moeten leiden tot het verdwijnen van vele bomen en dus tot ontluisteren van de buurt. Sommige adressanten vragen zich af, of de hele opzet niet op een mislukking zal uitlopen. Het is immers zeer de vraag, of er wel voldoende gegadigden voor deze flatwoningen zullen komen, gelet op de slechte verbinding met Haarlem en Am sterdam. Men moet dan een eigen auto hebben. Gesteld echter dat dit geen be zwaar is, dan is de kans groot, dat men voort zal gaan op de ingeslagen weg en dat er naar gestreefd zal worden flatbouw ook op de naastliggende terreinen aan de verlengde Grensweg mogelijk te maken. Men zou dan van kwaad tot erger verval len.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 5