Honderd Haarlemse kinderen haalden zwemdiploma A of B Engeland won laatste testmatch en kreeg „The Ashes" terug Thuiskomst .Clowntje Riek Afzwemmen" in Houtvaart-bad Alleen wicket van May viel op vierde dag Sneekweek: vijfde dag De nationale tennis kampioenschappen 4 Wielrennen Nederlandse wielrenners reden in België De Belgische wielerploegen op de weg Courses te Hilversum Voetbal Jubileum-tournooi DSK DCO won van Bloemendaal in Umans-bekertournooi Engelse voetbalseizoen al begonnen Volleybaltournooi HBG MET HARDE VIER VAN DENIS COMPTON Voor de kinderen Waterpolo Loting scheidsrechters in Trofeo-tournooi Waterpoloprogramma De Nederlandse zwemploeg voor Boedapest FEUILLETON door Mevr. Byleveld-Gelinck DONDERDAG 20 AUGUSTUS 19 53 99 Vijfenzeventig meisjes en tweeëntwintig jongens uit Haarlem sprongen gistermiddag een beetje zenuwachtig in het water van het diepe bassin van het gemeentelijk zwembad aan de Houtvaart en klauterden na een minuut of tien weer op de kant, lachend en schreeuwend naar vader of moeder, die op de bankjes aan de overkant zaten. En zij hadden reden om trots te zijn, want zij allen hadden de zwemproef voor het diploma A of B met goed gevolg afgelegd. En langs de kant van het bad zaten tientallen ouders en andere „supporters", die ook blij waren, wanneer hun „favo riet" het trapje weer bereikte en die .tezamen met hun geslaagde kinderen, die trots beweerden „dat er eigenlijk niks an was", naar de groepjes jongens en meisjes keken die nog aan hun vereiste baantjes moesten beginnen. Tevreden waren ook de bad meesters en badjuffrouwen die gedurende enkeie wenen ai nun Kracnten inge spannen hebben om hun pupillen de zwemkunst bij te brengen en tevreden was ook de heer S. Heijers jr., inspecteur van de lichamelijke opvoeding, die de examens afnam en constateerde, dat men weer een heel eind op weg was om de leuze van de Koninklijke Nederlandse Zwembond „Iedere Nederlander zwemmer" waar te maken. Vrijwel alle jon gens en meisjes heb ben gedurende de ge hele zomervacantie drie keer in de week onder de deskundige leiding van chef-bad meester J. Renout en zijn assistenten, ge oefend en het resul taat was dan ook dat gistermiddag na het examen bleek dat slechts drie kinderen van de ruim honderd Haarlemmertjes ge zakt waren. De candidaten voor het (mooie) diploma A moesten eerst 75 meter borstzwemmen, vervolgens 50 meter op de rug en tenslotte moesten zij precies één minuut (de heer Heijers stond met een stopwatch in de hand de tijd op te nemen) watertrappen. De organisatie van deze examens was uitstekend verzorgd, hetgeen met honder den schreeuwende kinderen een presta tie genoemd kan wor den, en telkens kon de heer Heijers dan ook aan de toeschou wers mededelen, dat „ook deze groep weer helemaal geslaagd is....". Gekleed Na enkele demon stratie-zwemslagen leren en vervolgens trokken de ouders en door een der badmeesters en een groepje dg kinderen naar huis om weer plaats te meisjes werden de examens voortgezet met de zwemproeven voor het diploma B. Dit bestond uit 50 meter borst- en 25 meter rugslag, waarbij de kinderen echter ge- De jongens en meisjes, die gisteren in het zwembad aan de Houtvaart hun zwemdiploma trachtten te halen, moesten een volle minuut watertrappen en toen ontdekten verscheidene kinderen, dat zelfs zestig seconden toch wel bijzonder lang kunnen duren. kleed te water moesten gaan. Vervolgens dienden zij, in badpak, nog eens 100 meter en 50 meter te zwemmen en één minuut water te trappen. Op de vreemdst mogelijke manieren uit gedost sprongen de zwemmers en zwem sters in het water. Maar al werden hun be wegingen door de kleren en schoenen be lemmerd, toch brachten zij hun tochtje tot een goed einde en het publiek beloonde deze kinderen dan ook met een donderend apnlaus. De heer Heijers wees er in zijn slotwoord, waarin hij het personeel van het zwembad dankte voor de voortrefelijke leiding, nog op dat Haarlem de enige stad in Neder land is, waar men kosteloos zwemmen kan A ni'fptfA'TIF. /aloN VÈ 1 f iï i] ij wwmmMM FALCON REGENJASSEN 49.75 Adri Voorting derde in Ruiselede De Grote Prijs van Turnhout, een wieler wedstrijd over 125 km voor professionals, waarvoor 31 deelnemers hadden ingeschre ven, werd gewonnen door de Belg Depre- domme in de tijd van 3 uur en 4 min. Wyns (België) en Schils (België) klasseerden zich ex aequo op de tweede plaats. Onze landgenoot Jan Nolten werd zesde in 3.04.40. In een wedstrijd voor professionals in Ruiselede (België) werd de Belg Rosseel winnaar. Hij legde de 150 km af in 3 uur en 50 minuten. Zijn landgenoot Denys werd tweede met 1 minuut verschil. De Nederlander Adrie Voorting legde op de derde plaats beslag met een tijd van 3.52.0. maken voor nieuwe groepjes zwementhou- siasten, waarvan velen misschien ook bin nenkort weer examen zullen moeten doen. En wanneer er van de jongens of meisjes die gistermiddag met goed gevolg de zwem proef aflegden, misschien enkelen zijn, die in de toekomst in het water van de Leidse- vaart of de Nieuwe Gracht vallen, dan be hoeven de-ouders niet bang te zijn, dat de kinderen er niet uitkomen, want de jon gens en meisjes hebben de zwemlessen heus niet voor niets gekregen....! De keuze-commissie van de Belgische Wie lerbond heeft de volgende profs aangewezen voor het wereldkampioenschap op de weg: Brankart, Close. De Baere, Germain De- ryeke. Ockers, Schils, Schotte en Martin van Geneugden. Reserves: Van Steenkiste, Van Genechten, Rondele en Ward Peeters. De Belgische kam pioen Van Steenkiste is in verband met zijn huidige vorm, slechts bij de reserves opge nomen. De amateurploeg voor het wereldkam pioenschap op de weg ziet er als volgt uit: Noyelle, Van Aerde, Van Gauter, Van Looy, Van Meenen. Vannitsen. Reserves: Albert Ernest. Van Schil en Baetsle. De uitslagen van de gisteravond gehou den draverijen te Hilversum luiden: Pampus-prijs (1980 m). Eerste afdeling: 1 René 1.31.6. 2 Rève d'Or. 3 Qualityf w. f 3.20, p. f 1.30. f 1,40, k. f 3,50. c. f 3,30. Tweede afdeling: 1 Ready Hollandia G. 1.30.3, 2 Quirina Fanfare, 3 Quick Annie en Rinijo, w. f 1,70, p. f 1,10, 1,40, 1,10, k. f 3,90, c. f 3.10. Marken-prijs (1880 m.): Eerste heat: 1. Pensi Cola 1.27.1, 2 Omar Soencer, 3 Queeny Dillon w. f 6,10. p. f 2,30, 3,40, k. f 41,50. c. f 5,40. Tweede heat: 1 Omar Spencer 1.25.2, 2 Redloff- WB. 3 Peter Chestnut, w. f 2,90, p. f 1,30. 1,80, k. f 7.00, c. f 4,90. Volendam-nrijs (2360 m.), 1 Roelina 1.32.3, 2 Quitewell S, 3 Rascal Hanover, w. f 1,50, p. f 1.30, 2.10. 1.80, k. f 4,90. c. f 8.10. Edam-prijs (2340 m.). 1 Nora Belwin 1.26.8 2 Lady Zora, 3 Oriënt Exnress 1.27.3, w. f4.20. p. f2.70. f3,90, k. f20,70, c. f5,00. Monnikendam-prus (2340 m.) 1 Meeske S. 1.29.3, 2 Larrikin, 3 Lex. w. f 2,10, p. f 1,10, 1,20. 1.40. k. f 3.20. c. f 3.90. Totalisator-omzet: f 48.294. Als sluitstuk van de viering van het der tigjarig bestaan organiseert DSK Zondag aanstaande op het terrein aan de Oudeweg een jubileum-voetbaltournooi, waaraan vier clubs uit vier verschillende afdelingen van de K.N.V.B. deelnemen. LDWS uit de afdeling Leiden, Neerlandia van de afde ling Amsterdam, Zaanse Boys van de af deling Noordholland en DSK, de jubileren de vereniging. Om half elf zal de heer v. d. Aart, voor zitter van de afdeling Haarlem, het tour- nooi openen en na de koffie zal het pro gramma worden vastgesteld. De eerste wedstrijd is om 11 uur, de tweede om 12.15 uur. Daarna een veteranenwedstrijd voor DSK-leden boven veertig jaar, gevolgd door de verliezers- en winnaarsfinale. Onder vrij grote belangstelling is Woens dagavond de wedstrijd DCOBloemendaal gespeeld om de derde en vierde plaats in het Umans Beker voetbaltournooi. In de eerste helft wogen de partijen vrijwel tegen elkaar op. Nadat DCO door toedoen van Schreuder de leiding had genomen wist Bloemendaal nog voor de pauze ge lijk te maken. Dick Smit was de maker van het doelpunt. Na de pauze had DCO veelal een licht veldoverwicht. Spoedig werd het 2-1 door Meyer, maar hierna stelde Bloemendaal alles in het werk deze achterstand onge daan te maken. Dit lukte echter niet. DCO kreeg weer het initiatief en toen Lunen burg de stand op 3-1 bracht, was het pleit beslecht. De laatste minuten werden in de snel invallende duisternis gespeeld. Daarom begint hedenavond de finale om de Umans Beker tussen RCH 2 en Ripper- da reeds om kwart voor zeven op het ter rein aan de Schalkwijkerweg. Ongeveer 750.000 toeschouwers hebben de 33 leaguewedstrijden bijgewoond, waar mee het Engelse voetbalseizoen gisteren werd geopend. Er werden, zoals gewoon lijk op de openingsdag, enkele onverwachte uitslagen genoteerd. Zo verloor de kam pioen Arsenal in een uitwedstrijd met 2-0 van West Bromwich en werd de runner up Preston op eigen terrein met 2-1 geklopt door het pas gepromoveerde Huddersfield. Ook de 5-3 overwinning van Charlton op de ploeg van Sunderland, die 150.000 pd st. gekost heeft, was een verrassing. De uitslagen luidden: Eerste divisie: BurnleyWolverhampton Wanderers 4-1; Charlton AthleticSunder land 5-6; LiverpoolPortsmouth 3-1: Man chester UnitedChelsea 1-1; Middles broughCardiff Citv 0-0; Preston North EndHuddersfield Town 1-2; Sheffield WednesdayManchester City 2-0; Totten ham HotspurAston Villa l-0;West Brom wich AlbionArsenal 2-0. Tweede Divisie: Birmingham CityHull City 2-0; Leeds UnitedNotts County 6-0: Leicester CityDerby County 2-2; Luton TownOldham Athletic 4-4; Notts Forest Everton 3-3: Plymouth ArgyleBury 1-1; Stoke CityBrentford 1-1: Swansea TownDoncaster Rovers 0-1; West Flam UnitedLincoln City 5-0. De afdeling Volleyball van HBC heeft voor Zondag 23 Augustus een groot tour- nooi georganiseerd, waaraan door ongeveer twintig verenigingen uit Den Haag, Haar lem. Alkmaar en Heemstede zal worden deelgenomen.De wedstrijden nemen 's mid dags om 2 uur een aanvang en vinden plaats op het terrein achter het R.K. Ver enigingsgebouw aan de Heerenweg. Om 12 uur zal hier met enig ceremonieel de nieuwe vlag van HBC worden gehesen, ge volgd door een mars door Heemstede van alle deelnemende verenigingen, voorafge gaan door de R.K. Harmonie „St. Michaël". Engeland herwon „the Ashes". Wat na de derde dag van de vijfde testinatcli tussen Engeland en Australië op de Oval in Londen als vrijwel zeker kon worden beschouwd, werd Woensdagmiddag omstreeks tien voor drie werkelijkheid. Denis Compton sloeg toen namelijk een door Morris gebowlde bal hard voor vier. waarmee het totaal van dc Engelsen op 132 voor twee kwam. Precies het totaal, dat nodig was voor dc overwin ning van de vijfde testmach, de serie en het terugwinnen van „the Ashes", iets wat twintig jaar geleden voor het laatst gebeurd was. De Engelsen wonnen de laatste wedstrijd van het seizoen dus met acht wickets. De vierde dag, die met 38 voor één begon, viel er dus maar één wicket. Dat van May, die het slachtoffer werd van een offbreak van Keith Miller. Hij werd in de leg-trap zeer fraai door Davidson gevangen voor 37 nut tige runs. Scherp fielden De Engelsen kregen de 94 runs, die zij gisteren voor de overwinning moesten ma ken, geenszins cadeau. De Australiërs fiel den zeer scherp en ook het bowlen was bij zonder accuraat. Voor al dat van Bill Johnston, de enige redelijke spinbowlcr in de aanval van de Aussies. Doch zoals reeds geschreven, al leen May ging uit. Edrich en Compton de Middlesex-twins scoorden daarna rustig verder. Geen enkel risico nemend, maar wel van elke ge legenheid gebruik ma kend om het totaal op te voeren en de zege zo vlug mogelijk veilig te stellen. Op 127 gaf captain Hassett de strijd ge wonnen en zette zich zelf aan onder groot enthousiasme van de tienduizenden op de Oval. Nog luider werd het gejoel toen hij enkele zeer goede bal len bowlde en Edrich eenmaal gevaarlijk „beet'. Zijn over kost te slechts één run. Daarna zette Hasset van de andere kant Morris aan. die ook slechts zelden in de aanval wordt betrok ken. In deze over sloeg Compton de win ninghit. Edrich bleef met 55 en Compton met 22 not out. Het scoreboard luidde: Australië, eerste inings 275, tweede in nings 162. Engeland, eerste innings 306, Engeland, tweede innings: Hutton run out 17 Edrich not out 55 May c. Davidson b. Miller 37 Compton not out22 Extra's 1 Denis Compton Bowlinganalyse: .Totaal.... 132 voor twee 21 5 46 0 Miller 11 3 24 1 29 14 52 0 1 1 0 0 1 0 4 0 0,5 0 5 0 Toen de avond voorbij was en het nacht werd, begon de herrie i»i het Bimaboemoe- dorp wat minder te worden; en eindelijk hield het schreeuwen, dansen en trommelen helemaal op. Het scheen, dat men het nu tijd vond om te gaan slapen, na het feest. Oom Tripje zat moederziel alleen in zijn gevangenis en dacht na. Prettige gedachten waren het niet. Hij voelde zich helemaal niet op zijn gemak. En natuurlijk zat hij er m de eerste plaats over te denken, of er niet een middeltje was, om weg te komen uit zijn gevangenschap. Toen het een hele tijd al stil was buiten, probeerde oom. Tripje, of er niet ergens een gaatje was in de wand, waardoor hij naar buiten kon kijken; maar dat was nergens te bekennen. De muren waren van bamboe en klei gevlochten en gemetseld, en nergens was een opening te bekennen. Daarna probeerde hij, of hij misschien een gat kon maken in de wand, waardoor hij zou kunnen ontsnappen. Maar ook dat lukte niet; het vlechtwerk was zo hard als ijzer en zelfs met zijn zakmes kon hij er niets aan kapot krijgen. Dat was allemaal moeite voor niets geweest. Wat hij ook probeerde, oom Tripje zat stevig opgesloten, wegkomen kon hij niet. Trouwens, al had hij uit de hut kunnen komen, dan zat hij toch altijd nog op een eiland, en hoe moest hij daar vandaan komen? Terneergeslagen besloot oom Tripje dan voorlopig maar te gaan slapen.... Nauwelijks was de harde slag van Denis over de boundary of de tienduizenden toe schouwers liepend juichend het veld op. De politie stond machteloos. Iets wat zij ook wel van tevoren had kunnen weten. Aan hot applaus kwam geen einde. Op hun terugweg naar het paviljoen werden Edrich en Comp ton door meisjes, mannen, jongens en vrou wen omhelsd en gezoend. Een wel zeer on gewoon schouwspel op een cricketveld. Toen de spelers in de kleedkamers waren verdwenen en de secretary van de Surrey Cricket Club met angst in zijn stem had verzocht toch vooral om de pitch te denken volgens de verslaggevers van de B.B.C. was het zo vol op het veld dat er geen gras meer te zien was begon men om toe spraken van de captains te schreeuwen. „We want Len", klonk het uit duizenden kelen. Len Hutton kwam. ,,'t Is een beetje moei lijk voor me op dit ogenblik een toespraak te houden", zei Engelands aanvoerder, „maar laat ik toch vooral zeggen dat ik me erg gelukkig voel met dit resultaat". Waar na Hasset de Engelsen gelukwenste met de ovei-winning en het terugwinnen van „the Ashes". „Laat ik u allen wel zeggen", zo zei Lindsay onder grote hilariteit, „dat wij van nu af wachten op jullie in Australië". Luid juichend trok daarna de massa van het veld. Engeland had „the Ashes" terug en de captains hadden gesoroken De uitslagen van de zeilwedstrijden in de Sneekweek van Woensdag, vijfde dag, lui den: 16 m2 eenheidsklasse groen bl: 1 Cadora. H. Bruinsma, Joure. 12 m2 sharpie klasse: 1 Rakker, B. van Wijk, Woubrugge. Larken: 1 Happy, H. Schiphorst, Almelo. Jeugdklas- se: 1 Billy, .Tac. Albers, Rotterdam. 12 voets- jollen: 1. Windekind. G. H. L. Verwey. Haarlem. 16 m2 eenheidsklasse b-srrocp 2: 1 Ventura, E. Wiingaard. Helium (Gr.). Pam- pusklasse: 1 Ruiter, R- Reitsma. Witmar- sum. Olyir.ria.iollen: 1 X, W. Maarse, Aals meer. B M klasse: 1 Favoriet, R. Overwijk, Haskerdiiken. Schouwen: 1 Pompebled, .Tan Douma. Óortenhuizen. 30 m2 klesse: 1 Riet vink, W. Geveke, Leeuwarden. 22 m2 klas se: 1. Maple Leaf. P. Molenaar. Grouw. Vrij heidsklasse: 1 Sneed. C. de Haas. Breuke- len. 16 m2 eenheidsklasse b rreep 3: 1 Chee tah. K. Beumer,' Zwolle. Valken groen 1: 1. Soelaas. M. C. Breuning, Leeuwarden. Regen bogen groen 1: 1. Tjerk. C. .T. de Jong. H. Joura. Flying Dutchman: 1. W. Visser, Pa- terswolde. Valken groep 2: 1. Rirette, R. Mulder. Laneweor. 16 m.2 eenheidsklasse A: I. Peerless, H. Helder. PaterswoMe. Regen bogen groen 2: 1. AWi, .T. Alberdaz, Sneek. Teamwedstrijd Holland-Friesland in de repenbnogklasse (le dag). Holland: Duke, J. C. v. d. Velde. Den Haag 8.1 Reneventum. J. Hofland, Rotterdam 6 Coppelstok. J. H. C. Sieverts. Bl'daal 3 Home, F. A. D. Theunissen, Leiden 2 19,1 Friesland: Dolfijn, K. Vrolijk. Sneek 5 .Tan van Gent, dr. W. v. d. Zijp, Sneek 7 Algri. J. Alborda. Sneek 4 Hennie, M. Hendriks, Sneek 0 16 De stand na de eerste dag is: Holland 19.1 punt. Friesland 16 pnt. De loting voor de scheidsrechters voor de waterpolowedstrijden, die Donderdag 20 en Vrijdag 21 Augustus in het tournooi om de Trofeo Italia in Nijmegen worden gesneeld. had het volgend resultaat: Donderdag 20 Augustus: Nederland Hoimariie, scheidsrechter Bauwens (Belg.); ItaliëBelgië, scheidsrechter Polic (Joego slavië): SpanieJoegoslavië, scheidsrech ter Rovione (Italië). Vrijdag 21 Augustus: NederlandJoego slavië, scheidsrechter Bat Alle (Spanje): ItaliëHongariie, scheidsrechter Voogd (Nod.); SpanjeBelgië, scheidsrechter Raiky (Hong.). De scheidsrechters voor de on Zaterdag 22 Augustus te spelen wedstrijden zullen later worden aangewezen. Het programma van de waterpolo com petitiewedstrijden, vastgesteld in de week van 24 tot eri met 29 Augustus luidt: Maanda-z 24 Augustus, dames: tweede klasse: DWT 1HVGB 1; heren, reserve tweede klasse: Haarlem 3LZC 2. Woensdag 26 Augustus. dames derde klasse: HPC 1Blauwe Beueel 1; heren, reserve eerste klasse: Robben 3Haarlem 2 Donderdag 27 Augustus, dames reserve tweede klasse: DWT 3—HVGB 2. Vriidag 28 Augustus, dames reserve tweede klasse: HZPC 2—DWT 3. Zaterdag 29 Augustus, heren, reserve derde klasse: DWT 2Nereus 4. Het programma voor de kringeomnotitie 'uidt: Dinsdag 25 Augustus, meisjes: Haar lemHVGB: Donderdag 27 Augustus, jon gens: VZVHaarlem b: Vrijdag 28 Augus tus. dames: HVGB 3—HPC 2. De laatste wedstriid voor de kringcom petitie jongens is vast«~:teld op Woensdag 2 September: HPC—VZV. DF. 7WITCF.*?SE PROF-PT.OEG ynOE HET WERELDKAMPIOENSCHAP. Voor het wereldkampioenschap wielrennen op de weg voor beroepsrenners is de Zwitserse ploeg definitief als volgt vastgesteld: Rchaer. Kübler, Huber. Lafranchi, Pianezzi. Kamber, Metzger, Graf. Als reserve werd Russenberger aangewezen. In de derde ronde van het lierencnkel- spel van de nationale tenniskampioen schappen in Sclieveningen was de uitslag van de wedstrijd Adama van Schcltema tegen Breukink: 6-2, 6-4 enigszins verras send. terwijl ook de partij TönjesBorren 9-7, 6-0 enigszins buiten de lijn der ver wachtingen viel. Bij de dames waren het verder de over winningen van mevr. Eerenvelt op mevr. Reus (9-7), 6-4), van mej. Van Cuyk op mej. Fikenscher (6-1, 6-4) en van mevr. Schouten op mej. Raymakers (3-6, 6-1, 7-5) die de aandacht trokken. In het gemengd dubbelspel kwamen de vrijgestelden voor het. eerst in actie. Zij wisten zich allen in de volgende ronde te plaatsen, waarbij zelfs geen set verloren ging. De uitslagen luidden: Herenenkelspel. 3e ronde: Karamoy versl. Maris 6-2, 6-4; Adama van Scheltema versl. Breukink 6-2, 6-4: W. Reidt versl. Timmers 6-3, 1-6, 6-3; Taminiau versl. Bochardt 7-5, 6-l;Van Gasselt versl. Klinksooor 6-3, 6-4; Kramer versl. Volkmaars 3-6, 7-5, 673; Windt versl. Bruininga 6-0, 6-2; Tönjes versl. Borren 9-7. 6-0. Damesenkelspcl, 3c ronde: Mevr. Koch versl. mej. Versteege 6-3, 6-3: mevr. Eeren velt versl. mevr. Rens 9-7, 6-4; mej. Van Cuyk versl. mej. Fikenscher 6-1, 6-4; mevr. Vlielander Hein versl. mevr. De Jager 6-4, 6-4; mevr. Trung versl. mevr. Van Marle 6-0. 6-3; mevr. Roolker versl. mej. Van Grinsven 6-3)\ 6-2: mej. Jamin versl. mej. Diemer Kool 6-4, 6-2; mej. Schouten versl. mei. Raymakers 3-6, 6-1, 7-5. Heren dubbelsncl, 2e ronde: Borren en Rahusen versl. Van Dcutekom en Lasaay 6-0, 8-6; Breukin.g en Hughan versl. Gou- rovich en Van der Peyl 6-2, 6-0; Beek en Christom versl. Bitter en Koezen 5-7, 6-3, 6-2: Blaauw en Vergroesen versl. Nieland en Van der Ree 6-2, 6-2: Claassen en Van Gasselt versl. Van Fevsden en Saarberg 6-4, 6-4; Kemper en Kramer versl. H. van de Weg en R. van de Weg 6-3, 7-5: Bo chardt en Rinkel versl. Michielsen en De Rooy van Zuidewiin 6-2. 6-1; Bruininga en Koerts versl. Bouwer en Van der Lely 6-4, 7-9, 6-2. Dames dubbelsncl, 2e ronde: Mej. Diemer Kool en mevr. Peters versl. mej. L. ten Bosch en mej. Wilmmk 6-0, 6-4: mej. Van de Torre en mej. Vcsteeee versl. mevr. Dehnert en mevr. Theimissen 7-5, 6-3; mevr. Van Marle en mej. Van Cuvk versl. mei. Van Grinsven en mej. Ravmakers 2-6, 8-6. 6-2; mevr. Koch en mevr. Rauws versl. mej. F. en mej. J. Marinhelle 6-3, 6-1; mej. Jamin en mej. Tettelaar versl. mevr. An dree Wiltens en mevr. Kuneman 6-3, 6-1; mevr. Roolker en mej. Schouten versl. mej. Iï. Janssen en mej. I. Janssen 6-3, 6-4; mevr. Eerenvelt. en mei. Roemers versl. mej. Van Dalsum en mej. Haanappel 6-2, 2-6. 6-0. Ocmened dubhelsnel. 2e ronde: Mej. Mullemeister en Breukink versl. mej. Roe mers en Van Eeysden 9-7, 5-7, 7-5. Gemengd dubbelsDel, le ronde tegen vrij gestelden: Mevr. Roos en Dehnert versl. mevr. Roolker en ir. Cooke 6-3. 6-1; mevr. Koopmans en Windt versl. mej. Rollin Conouerque en A. Reidt 6-1. 8-6: mevr. Scholten en Holst versl. mej. Van Grinssen en Van Gasselt 7-5, 6-2; mevr. Van Berkel en Rinkel versl. mej. Mullemeister en Breukink 6-2, 6-2; mej. F. ten Bosch en Wilton versl. mevr. Vlielander Hein en De Rov van Zuidewijn 6-4, 6-4; mej. Fiken scher en Tönjes versl. mevr. Borren en Borren 6-3, 6-2; mevr. Van der Storm en Krijt versl. mej. L. ten Bosch en Beek 6-4, 6-3; mevr. Thung en Hughan versl. mej. Grosveld en Taminiau 6-4, 8-6. De sportcommissie van de KNZB heeft de volgende zwemmers en zwemsters voor de Nederlandse ploeg, die tegen Hongarije in Boedapest uitkomt, aangewezen: Dames: 100 meter vrije slag: Geertje Wie- lema (HZC), Ria Vonk (HDZ). 400 meter vrije slag: Geertje Wielema, Tine van Brenk (Robben). 100 meter rugslag: Geertje Wie lema, Joke de Korte (ODZ). 200 meter schoolslag: Rika Bruins (GZ en PC), Nel Garritsen (RDZ). 100 meter vlinderslag: Nel Garritsen, Corr.y Plak (DZV). 4 x 100 meter vrije slag estafette: Geertje Wielema, Ria Vonk, Hettie van Balkenende (ZAR), Els van der Ploeg (ADZ). Schoonspringen: Els van der Horn ('t IJ), Tine Tenkink (Si- maika). Heren: 100 meter vrije slag: De Vreng (AZ 1870), Willemse (De Vechtstreek). 400 meter vrije slag: Ten Thye (LZO). 1500 me ter vrije slag: Ten Thye (LZO), Willemse (De Vechtstreek). 100 meter rugslag: Van der Veen (LZO), Korteweg (AZC). 200 me ter schoolslag: Bekkering, Van Zijl (bei den Sleutelstad). 200 meter vlinderslag: Buyze (HZ en PC), Van Rooy (Aegir). 4 x 200 meter vrije slag estafette: Ten Thye, De Vreng. Schoonspringen: Van Moll (Aegir), Gnodde (Icarus). De twee ontbrekende zwemmers op de 4 x 200 meter vrije slag estafette heren zul len. evenals de tweede zwemmer op de 400 meter vrije slag worden aangewezen, nadat Zaterdag 22 Augustus a.s. na afloop van de laatste wedstrijd om de Trofeo Italia een selectiewedstrijd in het Goffertbad in Nij megen zal ziin gehouden. Voor deze selectie ziin uitgenodigd: Pieters (DWR), Willemse (De Vechtstreek), De Jonge (Bubble) en Bouwman (HPC). Ook zal nog worden be slist welke negen polospelers de reis naar Boedapest zullen meemaken. Het bonds- bestuur van de KNZB zal nog bepalen, wie als leiders de ploeg zullen vergezellen. De tocht zal worden gemaakt per vlieg tuig naar Praag, van waar per trein of per vliegtuig zal worden verder gereisd. De voorzitter van de KNZB. Jan de Vries, heeft een particuliere uitnodiging ontvangen om met de Nederlandse zwemploeg naar Boe dapest te komen. 5) „Ja. We gingen eerst naar zijn kantoor om te telefoneren. En toen weer naar bo ven, naar mijn kamer. En daarja, dat is waar, toen is hij nog een keer weg ge weest om zijn sigaretten te halen". „Had u dan geen sigaretten op uw ka mer?" „Jawel. Maar hij rookt liever zijn eigen merk". „Zo". De politieman zweeg en bekeek de koffers. Dan trok hij onverwacht, een paar garen handschoenen aan en bukte zich. Hij kantelde één van de koffers op zijn kant en bezag deze onder het licht. Dan legde hij hem weer terug, juist zoals hij hem gevonden had, nam een handtas op die hij eveneens nauwkeurig bekeek, en een tweede koffer. Vervolgens hier en daar een stuk uit de bagage van Richard Althing, dat hij aan een dergelijk onder zoek onderwierp. Tenslotte, nadat hij alles weer precies zo nad neergezet als hij het «©vonden had, stond hij langzaam op en took de handschoenen uit. Hij zag nu weer naar het meisje dat daar, wat huiverig en ineengedoken, zat op de houten stoel. Wat zag ze wit, dat kleine ding! Witter dan zopas die flauwgevallen actrice. Dit was een ernstige zaak; hij zou zo dadelijk bellen om assistentie. Maar hij moest nu eerst alles weten wat ze hem over de broer kon vertellen. „Juffrouw De Vere, zoudt u mij nu alles van uw broer willen vertellen? Maar het is hier erg koud, wil ik een mantel voor u halen?" Ze schudde haar hoofd. „Nee, dank u wel. Hebt udenkt uhebt u al iets kunnen vinden? Ik bedoelwaar hij is?" „Nee, juffrouw De Vere. Nog niet. Maar u moet geduld hebben; we staan pas aan het allereerste begin van het onderzoek. Ik beloof u, dat ik mijn uiterste best zal doen om de zaak voor u op te lossen!" „Wilt u.... waar wilt u dat ik begin over Jean?" „Liefst zo vroeg mogelijk. Bij uw kin derjaren. Is hij veel ouder dan u?" „Ja. Tien jaar ouder. We woonden in Soerabaja, waar vader nog altijd fabrikant is. Onze moeder was een Frangaise, van daar onze namen. Van vader hield ik niet: hij was girof en hij was niet lief voor moe der. Moeder was zwak: ze ken niet veel uitgaan en dansen en gasten ontvangen wat vader juist zo graag deed. Vader kon zich zo iets niet voorstellen, het ergde hem en hij maakte maar verwijten. Maar voor ons was ze alles.... alles.... voor Jean en voor mij ,.Wilt u niet eerst naar de zitkamer te ruggaan, juffrouw De Vere? U hebt daar een gemakkelijke stoel". „Nee, ik kan hier wel blijven", Het meisje, recht op de houten stoel, zag met grote ogen voor zich uit. Zij was nu geheel in haar verhaal verdiept en vervolgde: „Ik speelde altijd met Jean op ons erf. Hij was dol op mij, zijn kleine zusje. En ik op mijn grote broer. Maar toen hij veer tien was moest hij naar Europa voor zijn opvoeding en hij ging naar Parijs, waar mijn Franse grootmoeder woonde. Daar is hij op school geweest en daar heeft hij ook gestudeerd, aan de Sorbonne. Hij is daar gepromoveerd tot doctor in de geo logie". „En u bleef in Soerabaja achter?" „Ik bleef in Soerabaja achter. Ik was ontroostbaar toen hij wegging. Ik heb da gen lang geschreid. En met moeder ging het ook niet goed; ik geloof dat zij ook verschrikkelijk naar hem verlangde. Zij stierf toen ik vijf jaar was en toen wou ik dadelijk leren lezen en schrijven. Ik wou leren lezen en schrijven om aan Jean te kunnen schrijven en om zijn bi'ieven te kunnen lezen en *ik deed alles wat ik kon om het zo gauw mogelijk te leren. Vader vond het prachtig dat ik zo mijn best deed, voordat ik zelfs op school was, maar hij be greep natuurlijk niet waarom ik zo ijverig was. Ik was zo alleen en ik had niemand meer op de wereld dan Jean. Ik moést hem kunnen bereiken". „Dus u schreef heel veel brieven". „Ik schreef heel veel brieven. Ik schreef hem alles wat ik dacht» en. wat ik voelde en ondervond, alles wat een kind in nor male omstandigheden aan zijn ouders ver telt. Ik had eigenlijk geen ouders meer, want vader hertrouwde na enkele maan den en mijn nieuwe moeder was geen ech te moeder: een wereldse, mondaine vrouw. Ik was een stil, eenzelvig kind, een raar kind, en ik uitte mij tegenover niemand dan tegenover Jsan. Hii beantwoordde mijn brieven met eenzelfde vertrouwen. En zo wisten we alles van elkaar, al had den we elkaar in geen jaren gezien en al was zowat de halve aardbol tussen ons in". „En wanneer heeft u hem toen weer gezien?" „Toen ik veertien jaar was. Ik groeide op tot een jong meisje en ik geloof dat mijn stiefmoeder dat niet prettig vond. Zo iets, inspecteur, als de geschiedenis van SneeuwwitjeIk moest ook naar Euro pa voor mijn opvoeding, zeiden mijn ouders, maar omdat Grand-Maman in Pa rijs zo oud v/as, zou ik naar Holland gaan, naar een oudere zuster van vader hier in Amsterdam. En dus reisde ik naar Europa en zou Jean ontmoeten. Jean was toen net afgestudeerd en had door relatie van vader een betrekking ge kregen op Celebes. Ik ging uit Indië weg en hij kwam in Indië terug. Maar we zou den elkaar in Parijs ontmoeten en daar één dag samen zijn en wij leefden maanden lang in dat blijde vooruitzicht. Het ver zoende mij geheel met het feit, dat ik naar Amsterdam zou gaan en bij een on bekende tante moest wonen. Toen vertrok mijn boot en wij telegrafeerden en wij kwamen al dichter bij elkaar, al dichter bijToen kwam er een defect aan onze schroef en hadden wij een dag vertra ging. „Juffrouw De Vere! Hebt u hem toen niet gezien?" „Jawel inspecteur. Aan de Gare de Lyon, waar mijn trein aankwam en de zijne over een uur vertrok naar het Zuiden. Daar was Jean, en wij zaten dicht naast elkaar op een bank, zijn armen om me heen. Ik ge loof niet, dat wij veel gezegd hebben, maar dat was ook niet nodig: wij wisten im mers alles van elkaar? Toen was het voor bij en kusten wij elkaar en stapte hij op het laatste nippertje in zijn trein. Ik reisde door naar Amsterdam. Dat is nu acht jaar geleden". „En bleef uw broer toen verder in Indië?" „Ja inspecteur. Eerst op Celebes en la ter op Sumatra. Hij trok dikwijls het bin nenland in op zoek naar nieuwe petro- leumvelden. Dan was hij weer een poos in een hoofdplaats. Wij bleven altijd corres ponderen want bij mijn tante, een strenge oude vrouw, had ik geen prettige meisjes tijd. Toen vertrok Jean ongeveer drie jaar geleden naar het binnenland van Brazilië, naar de bovenloop van de Amazone-Ri vier". „Voor een Maatschappij?" „Ja, voor de Engelse Maatschappij. Hij ging samen met Richard Althing, een vriend en collega, die hij in Indië had le ren kennen. Ze waren niet van plan om zolang weg te blijven, maar Jean heeft zijn been gebroken in het oerwoud en hij kon niet vervoerd worden. Zijn vriend heeft hem al die tijd verpleegd en hem niet in de steek gelaten. Ik kreeg soms geruime tijd geen bericht, maar eindelijk konden zij toch terugkomen en kreeg ik weer geregeld Jean's brieven. Ze hebben het erg moeilijk gehad. Ze zijn terugge gaan over Londen waar ze zich eerst moesten melden op het bureau van de Maatschappij. Jean heeft nu een jaar ver lof en u begrijpt hoe gelukkig ik was om hem weer te zien. Hoe verschrikkelijk ge lukkig! En nu is hij al na een week weer weggegaan en ik begrijp het niet.... ik begrijp het niet.... Ik ben bang...." Haar stem stierf weg in de stilte van het kille kamertje. De politieman een aan dachtig toehoorder, zag nadenkend voor zich uit. Dan kwam zijn stem: „Wanneer schreef Jean u zijn laatste brief?" „Vanuit Londen Vlak voordat hij hier kwam". „En schreef hij toen nog iets bijzon ders?" „Nee. Dat hij zich er zo op verheugde om mij weer te zien". „En toen hij dan na een week weer weg ging, heeft hij toen niet gezegd waar hij naar toe ging?" „Ja, dat is het juist, inspecteur. Hij heeft een adres opgegeven, een ingenieur Keuier in Utrecht. En daar heb ik nu opgebeld vanmiddag, om naar hem te informeren. (Wordt vervolgd

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 6