Gebitten der schoolkinderen Waterloo kampioen in heren afdeling na felle strijd Agenda voor Velsen Twee evenementen beloven spannende zwem-Zondag in Kennemerland slechter dan elders Havenberichten PROFITEERT al f 4.95 GERARD VAN PRAAG Voor jonge hersens Acht millioen eieren naar Engeland 5 Dubbel „vullingsgetal" ten opzichte van landelijk gemiddelde Bij „Watervliet" wordt de korfbal weer geworpen Faillissementen 4 MAAL 100 METER ESTAFETTE EN POLO Teraardebestelling van mevrouw List-Daalder Burgerlijke stand Velsen VOLLEYBAL-TOURNOOI WERD SUCCES Vi Het nieuwe puntenraadsel Vijftienhonderd gulden voor „bodemschatten" Export na vier jaar hervat DONDERDAG 20 AUGUSTUS 19$3 Blijkens liet jaarverslag- van de stichting „Scliooltandverzorging in het district Mid den Kennemerland" over het schooljaar 1951-1952 is de toestand van de gebitten der kinderen uit deze streek aanzienlijk slechter dan op grond van vooroorlogse ervaringen verwacht werd. Het vullingsgetal kon voor dit schooljaar op twee worden gesteld, hetgeen het dubbele van het vullingsgetal in den lande is. In het schooljaar 1 September 1951 tot en met 31 Augustus 1952 hebben de leer lingen van de eerste, tweede en derde klas sen van alle lagere scholen in het district Midden-Kennemerland (omvattende de ge meenten Beverwijk, Castricum, Heemskerk, Uitgeest en Akersloot) aan de schooltand- verzorging deelgenomen. De leerlingen van de tweede klassen namen voor het tweede, de leerlingen van de derde klassen voor het derde jaar hieraan deel. Twee tandartsen werkten aan de school- tandverzorging mede, te weten de heren C. M. Scherpenhuysen te Beverwijk en J. C. de Wilde te Haarlem. Assistenten van de schooltandartsen waren de dames R. J. M. Grosfeld, C. H. M. NaterLuypen (van 1 September1 No vember 1951) en H. M. T. Kochx (van 1 November 1951 af), allen te Beverwijk. Alle in het district aanwezige lagere scholen, in totaal 30 werden in de school- tandverzorging betrokken. De gemeentebe- slui-en en de besturen van alle bijzondere scholen verleenden hun medewerking. De samenwerking met het onderwijzend per soneel was, evenals vorige jaren, voortref felijk. In het afgelopen schooljaar namen 3340 leerlingen aan de schooltandverzorging deel. Slechts ongeveer 2 procent van de ouders deden hun kinderen niet aan de schooltandverzorging deelnemen. Dit waren voor het merendeel ouders, die niet bij een algemeen ziekenfonds waren verzekerd, en waarvan kon worden verwacht, dat zij op andere wijze voor tandheelkundige verzor ging van hun kinderen zorg droegen. De deelneming van de leerlingen over de verschillende gemeenten in het district was al? volgt: Beverwijk 1895, Castricum 613, Heems kerk 382, Uitgeest 296 en Akersloot 154. Ziekenfondsen Alle in het district werkzame zieken fondsen hebben in het verslagjaar hun financiële medewerking verleend. Van de 3340 leerlingen waren er 2956 bij een algemeen ziekenfonds verzekerd, 16 bij het ziekenfonds der Nederlandse Spoor wegen en 20 bij de Dienst Geneeskundige Verzorging Politie. De ouders van 348 leerlingen waren niet bij een ziekenfonds verzekerd. Ruim 88 procent van de ouders was bij een algemeen ziekenfonds verzekerd. In 1951 is door de Ziekenfondsraad be sloten aan de algemene ziekenfondsen toe te staan de bedragen, welke per verplicht- verzekerd kind worden betaald aan goedge. keurde diensten voor schooltandverzorging met ingang van 1 September 1951 te ver hogen met 1,25 per jaar. Door de Ziekenfondsraad werd een drin gend beroep op de algemene ziekenfondsen gedaan om zo enigszins mogelijk voor de vrijwillig verzekerden een gelijke ver hoging toe te staan. Verhoging van de bij dragen was noodzakelijk geworden als ge volg van de financiële moeilijkheden waar in vrijwel alle schooltandverzorgingsdien- sten verkeerden. De oorzaak hiervan was in de eerste plaats gelegen in het feit, dat de materiaalprijzen, vervoerskosten en honorarium van het personeel niet onbe langrijk waren gestegen. In de tweede plaats bleek de toestand van de gebitten der kinderen aanzienlijk slechter te zijn dan op gi-ond van vooroorlogse ervaringen was verwacht met als gevolg, dat er veel meer kinderen moesten worden behandeld dan waarop aanvankelijk was gerekend. De schooltandverzorging verkeert nog in een stadium van groei. De financiering heeft de volle aandacht van de Staatssecre taris voor de Volksgezondheid. Er wordt r.aar gestreefd in de toekomst de bijdragen van de ziekenfondsen te verhogen, zodat het mogelijk zal zijn voor de schooltand- verzorgingsdiensten een sluitende exploi tatie te krijgen. De tandheelkundige adviseur van de Ne derlandse Vereniging voor Sociale Tand- Velser dameskoor or> concours in Oisterwijk Het „Velser Dameskoor" o.l.v. Jan Bei der zal op 6 September deelnemen aan het zangconcours te Oisterwijk uitgeschreven door de zangvereniging „Oisterwijk". Het koor komt uit in de 1ste afdeling. Als verplicht werk is opgedragen „O Salu- taris Hostia" van Pisari en als vrij werk zal gezongen worden „Het is een dach der vrolicheit" in de bewerking van Clemens non Papa. De jury zal bestaan uit de heren prof. Marinus de Jong te Antwerpen, Hein Jor- dans en Frans Schoenmaker. De korfbalvereniging „Watervliet" gaat zich ook weer voorbereiden op het komen de competitie-seizoen, dat voor de eerste en tweede twaalftallen op 13 Setember gaat beginnen. Aangezien wegens de vacantietijd de training door de leden bijna niet is ge volgd, wordt Zondag al een proef wedstrijd tussen een Watervliet A- en een B-com binatie gespeeld om hierna te kunnen over gaan tot de samenstelling van de eerste en tweede twaalftallen. Op 30 Augustus houdt „Watervliet" haar seriewedstrijden, waaraan zullen deelne men Groen-Geel, DDV, Roda en vermoe delijk ook Westerkwartier. Van Watervliet zullen twee combinaties van de partij zijn. Voordat de competitie gaat beginnen wordt op Zaterdag 5 September een con tactavond voor de leden gehouden. Donderdag 20 Augustus Thalia, 20 uur: „Illusie van het geluk", speciale voorstelling. Rex, 20 uur: „Gevaar klopt aan". Vrijdag 21 Augustus Raadhuis 10.3011.30 uur: Spreekuur wethouder van financiën. Thalia, 20 uur: „S.O.S. Held in nood!" Rex, 20 uur: „Artikel 251 bis, wetboek van strafrecht". heelkunde bracht in het verslagjaar drie maal een bezoek aan de dienst. Uit de naar aanleiding van deze bezoeken uitgebrachte rapporten bleek onder meer dat de caries- frequentie in dit district bijzonder hoog is. Het vullingsgetal kan voor het schooljaar 1951/1952 op het cijfer 2 worden gesteld, dat is het dubbele van het vullingsgetal in den lande. In het schooljaar 1951/1952 konden van de 30 scholen er 19 slechts éénmaal worden onderzocht. Tijd voor onderricht in de ver zorging van het gebit kon stellig niet ge vonden worden. Bij het eerste onderzoek werden 1850 leerlingen behandeld. Niet behandeld wer den 1306 leerlingen wegens goed gebit. Er werden 3805 vullingen gelegd. liet aantal extracties bedroeg 254. Het tweede onderzoek strekte zich uit over C scholen in Beverwijk, 1 school in Castri cum en alle scholen in Uitgeest. Bij het tweede onderzoek werden 604 leerlingen behandeld. Wegens goed gebit werden 443 leerlingen niet behandeld. Er werden 1060 vullingen gelegd, terwijl het aantal extrac ties 112 bedroeg. In de samenstelling van het bestuur kwam in het verslagjaarg een wijziging. De volgens rooster aftredende leden wer den herkozen. Woendsag 19 Augustus kwamen de haven van IJmuiden binnen: Sliedrecht van Kaap stad. Nestor van Rotterdam. Verna Clausen van Antwerpen. Argol van Skutskar. Masyn N van Riene. Frida van Raumö. Pavo van Karlstad. Coolsingel van Hernösand. Castor van Raumö. Pieter Geertruida van Gdynia. Jumiges van Caen, Brandaris van Maldon Siegyn van Norrköping. Rhein van Hege- sund. Westerdok van Londen. Trajanus v. Rotterdam. Tusna van Londen. Douro van Hamburg. Larix van Skugsund. Eemstroom van Leith. Vertrokken zijn: Egbert Wagenborg naar Skutskar. Glen naar Detroit. Ransel naar Rotterdam. Venern naar Geffle. Dieter Wal- traut naar Hamburg. Hagno naar Rotterdam. Sylva Flana naar Rotterdam. Suomen Nyto naar Abö. Wota naar Surte. Christine naar Brake. IJstroom naar Portsmouth. van een grote zending bordeaux-rode en groene overhemden gegarandeerd: O wasecht 0 kleurecht 0 krimpvrij KENNEMERLAAN 100 ADVERTENTIE Hond „Siska" behaalde certificaat Bij de keuring voor politiehonden, welke deze week op het landgoed „De Schapenduinen" te Bloemendaal werd ge houden, behaalde „Siska" de hond van de heer E. de Bie Sr., lid van de politiehond- dTesseerclub „O.B.K." uit IJmuiden, Dins dag het certificaat politiehond der Kon. Ned. Poütiehondvereniging met 278 pun ten. De rechtbank te Haarlem heeft Dinsdag in staat van faillissement verklaard: E. Kolkman, Manegelaan 20, Hoofddorp, van beroep loodgieter. Rechter-commissa- ris: mr. N. Smits. Curator: mr. G. J. H. de Leeuw, advocaat en procureur te Haarlem. W. Niessink, caféhouder, Nassaustraat 7. Rechter-commissaris: mr. N. Smits. Cura tor: mr. G. J. H. de Leeuw, advocaat en 'procureur te Haarlem. In de aan J. A. Snelders, wonende te Zaandijk, Dr. J. Mulderstraat 23, zaakdrij- vende te Koog aan de Zaan onder de firma „Machinefabriek H. Stevens" (procureur mr. J. G. Rietkerk, advocaat en procureur te Haarlem) op 28 April 1953 voorlopig verleende surséance van betaling, (bewind voerder mr. J. O. Baron, advocaat en pro cureur te Beverwijk) is het verhoor van de schuldeisers nader bepaald op Maandag 7 September des namiddags om kwart over twee. Door C. Vissers, wonende te Hoofddorp, handelende onder de naam „De Commandi taire Vennootschap Vissers Machinefa briek" te Hoofddorp, is een request inge diend ter griffie van de arrondissements rechtbank, strekkende tot verlenging van de aan hem definitief verleende surséance van betaling met een termijn van anderhalf jaar. Het verhoor van de schuldeisers is be paald op Maandag 7 September 1953 om kwart over drie. Zoals al In ons blad ge meld werd zullen Zondag te Velsen in de Herenduinen door VZV internationale zwem- en polowedstrijden worden verspeeld. Natuur lijk is het van belang dat er een Geertje Wielema komt en nog andere lands kampioenen. Maar de zwem- wereld kjjkt met veel be langstelling uit naar een nummer op deze middag en wel de estafette 4 x 100 m. vrije slag dames. Daar is op de kampioenschappen wat over te doen geweest. Het zal bekend zijn, dat deze finale moest worden overgezwommen. De ploeg van HDZ uit Amsterdam was gedisqualificeerd omdat een zwemster van deze ploeg het ongeluk had in de baan van HZC uit Hilversum te zwemmen waardoor deze laatste werd gehinderd. Toch bleef de strijd nog fel en het resultaat was dat de ploeg van RDZ uit Rotterdam winnaar werd met de HDZ als tweede. HZC protesteer de, een protest dat werd toegewezen. Het gevolg hiervan was dat de finale moest worden overgezwommen. HDZ mocht niet meer zwemmen en ma Braun wilde het niet op haar verantwoording nemen om haar zeer jonge ploeg nog eens zo'n zwaar nummer te laten zwemmen. Het gevolg was dat nu HZC uit Hilversum eerste en kampioen werd en ZAR uit Amsterdam tweede. Nu komen in Velsen de eerste twee uit de eerste strijd, dus RDZ en HDZ, en de eerste twee uit de tweede strijd HZC en ZAR. En voor de zwemwereld zal het zo zijn dat de winnaar van Zondag in feite kampioen van Ne derland zal zijn. Het be looft daarom op dit nummer zeer spannend te worden. Spanning Dan is er nog een pracht nummer. Cor Braasem is met een jonge Spaanse ploeg gekomen. Hij heeft daarmee al resultaten bereikt die niemand had verwacht n.l. een overwinning op Italië Maar voordat het zover was had hij met Frans Kuyper al gewed dat zijn Spaanse jeugdploeg van de Neder landse jeugd zou winnen. Echter stond deze strijd niet op het programma voor de Spanjaarden. VZV heeft nu met beide handen de gele genheid aangegrepen om deze strijd in Velsen te doen strijden. Het is gelukt en met belangstelling zien wij het resultaat van deze wedstrijd tegemoet. Volgens Braasem is dit voor zijn ploeg de be langrijkste wedstrijd van de hele tour. VZV heeft geluk dat zij twee zulke unieke kansen kreeg geboden en zij heeft er dan ook dankbaar van geprofiteerd. Alleen deze nummers houden voor haar al de belofte van een pracht zwemmiddag in. Vele IJmuidenaren, leden van VARIA en belangstellenden rijden zich achter de baar met het stoffelijk overschot van me vrouw ListDaalder dat Woensdagmiddag ter aarde is besteld in de grond nabij de kust, welke haar zo lief was, op de Wes terbegraafplaats. De voorzitter van VARIA, de heer K. Faber, kon moeilijk woorden van dank bij dit afscheid vinden, omdat met geen woorden was te zeggen wat mevrouw List voor Varia heeft betekend. In talloze rollen heeft deze medewerkster voor de toneelclub geschitterd; veel heeft zij gegeven en tijdens haar erelidmaat schap bleef zij een gewaardeerde kracht achter de schermen. Nadat een schoonzoon had gesproken, was het woord aan ds. Van Wijngaarden, die er op duidde, dat de thans overledene geen „kerkse" vrouw was, doch een diep geloof bezat. „Kromme Lindert" in Beverwijk De toneelvereniging „Streven naar kunst" in Beverwijk geeft op 20 October een opvoe ring van „De martelgang van kromme Lin dert", een drama in vijf bedrijven van A. M. de Jong. Op 19 October voert het gezelschap dit stuk op voor de ouden van dagen in het verzorgingshuis, het Badhuis, in Wijk aan Zee. GEBOREN: I. A. Ooms—Koster, z„ van Spijkstraat 31, IJmuiden-O.; J. H. Huijzend- veldvan den Berg, d„ Cederstraat 32, IJmuiden-O.; B. NoorlandPunselie, d., Lange Nieuwstraat 762, IJmuiden-O.; G. Smoor—Broekman, z., Lange Nieuwstraat 740, IJmuiden-O.; M. Koffeman—Zijl, d., Vechtstraat 99, IJmuiden; A. C. Nijssen— Handgraaf, z., Sabastraat 26, Santpoort; M. van der WielePoelder, d„ van Broekhuy- senstraat 4, IJmuiden-O.; E. van Monsjou Krijger, d., Wenckebachstraat 82, Velsen-N.; A. Hiemstra—Snijder, z„ de Lethstraat 6, Velsen-N.; J. H. Bol—Hergarden, z., Kruid- bergerweg 31, Santpoort; S. Evenhuis Voortman, z., Cederstraat 28, IJmuiden-O.; D. SelderijkKint, z., Fazantenlaan 37, IJmuiden-O.; J. Beentjes—Kelderman, z., Scheldestraat 122, IJmuiden. OVERLEDEN: G. P. de Leth, 52 j., echt genoot van M. Snoeks, Eemstraat 21, Haar lem; P. W. A. J. Koster, 15 j., z. van W. P. J. Koster en J. C. Galesloot, Zeeweg 339, Drie huis; A. J. van Barneveld, 30 j„ echtgenote van A. G. Clazing, Hoflaan 4, Velsen-N.; F. Daalder. 81 j., weduwe van J. List, Wil- helminakade 76, IJmuiden; W. Rol, 81 j., weduwnaar van M. Portegijs, Ogelwight- straat 3, Velsen-N. De zomeravondcompetitie voor volleybal, die door de organisatoren als introductie- tournooi werd gelanceerd, is ten einde. Gedurende vele weken is onder stijgende pu blieke belangstelling op het Waterloo-terrein in Driehuis in een vriendschappelijke sfeer gestreden om de eer van de afdelingen. Het ideële resultaat, dat de samen stellers van de competitie voor ogen heeft gezweefd, is bereikt. Er is namelijk een levendige belangstelling gegroeid voor de beoefening van de volleybalsport. De veertien dames- en herenteams hebben uit dit tournooi veel, wat van nut kan zijn voor de verdere beoefening, kunnen leren. De beslissingswedstrijd Waterloo-Sant- poort, om het kampioenschap in de heren afdeling, die door een talrijk en enthou siast publiek bijgewoond werd, kenmerkte zich door boeiend spel. Santpoort nam in de eerste set het heft meteen in handen en bracht door over wicht een goed kloppend samenspel op zijn naam. De zwakke plek in de Waterloo- O. DONDERDAG, 20 Augustus 1953. Beste kinderen, 'OOR een heleboel van jullie is deze week de school alweer begonnen en daarmee is er dan ook een dikke punt gezet achter de „grote" vacantie. Natuurlijk gaat het begin van het nieuwe schooljaar gepaard met allerlei aanschaffen; zoals bijvoor beeld een mooie schooltas voor de kleintjes die voor het eerst naar school gaan, een gloednieuw stuk vlakgom of een fijne puntenslijper voor de jongelui die zo fortuinlijk waren om naar een hogere klas te verhuizen en er zijn altijd van die bofferds die door een goedgeefse Oma of Opa verwend worden met een mooie doos kleurpotloden of een prima verfdoos! Op die 'laatste jongens en meisjes heb ik het nu vandaag een beetje voorzien. Want, zoals je misschien al gezien hebt, staat er ditmaal een pracht van een kleurplaat in ons hoekje! Doen jullie nu eens je uiterste best om die plaat zo mooi mogelijk te kleuren. Het beste is dan om hem eerst uit te knippen, dan heb je geen last meer van die grote krant er omheen en daarna leg je de prent op een stevige ondergrond. Denk er om, dat je niet te hard drukt op je kleurpotlood, want krantenpapier is niet zo sterk, daar vlieg je zo doorheen. Luchtig kleuren dus, dan zul je eens zien, wat een aardig resul taat je krijgt. Bij de foto van deze week heb ik niet veel te vertellen. Een jonge dappere hond samen met een klein leeuwtje in een mand: grappig hè? Ik denk, dat als ze allebei een jaar ouder geweest waren, de hond er niet zo goed afgekomen zou zijn, want dan wor den leeuwtjes al gevaarlijk! En nu de post. Dank je wel SONJA voor je mooie kaart uit Halfweg. Hebben jullie plezier gehad in de speeltuin? CLEMATIS is weer thuis. Op deze brief heb ik gewacht, meisje, want nu kan ik je je boek zo spoedig mogelijk toesturen. Wat heerlijk, dat jullie het zo naar je zin gehad hebben in Lierderholt, Wil je wel geloven, dat ik niet eens van het bestaan van dat plaatsje afwist? Staan die bunga lows allemaal bij elkaar of heeft ieder huisje nogal wat bos om zich heen? Het lijkt me erg leuk om zo je vacantie door te brengen. Wanneer moet jij weer naar school? Je broertjes zijn zeker al begon nen? MARJANNEKE heeft haar ligstoel in de tuin ook weer voor de harde school bank moeten verwisselen. Ze schrijft mij tenminste al, dat dat zo'n groot verschil is. Ja meisje, aan het heerlijk nietsdoen en lezen in het zonnetje is een eind gekomen, maar er blijft nog genoeg tijd over om boeken te verslinden, vooral straks, als de lange winteravonden komen. Het boek, dat je noemde heb ik vroeger ook met heel veel plezier gelezen. Probeer het vervolg in handen te krijgen, want die twee delen vormen wel degelijk één geheel. Kun je het nogal goed vinden met de nieuwe meneer op school? Een keurig getypte brief ontving ik van mijn oude vriendin BIJDEHANDJE, die zo langzamerhand heel bijdehand wordt. Wat leuk zeg, dat je op kantoor bent en wat aardig dat de meisjes zo om je ver- jaardag gedacht hadden. Ja kind, ik kan het niet laten om al mijn nichten en neven in de krant een gelukwens toe te roepen, ook al zijn het nu juist geen „kleintjes" meer. Het alleraardigste vind ik dan, wan neer er een reactie op komt, zoals die van joudan hoor ik tenminste nog eens wat er zo van al die schuilnaam-klantjes terecht gekomen is. Ik hoop van harte, dat je me nog eens schrijft op het nieuwe post papier en vergeet dan niet er bij te ver tellen, hoe je nieuwe fiets rijdt. Tot slot is hier HARDLOPER, die zich ook al beklaagt over de korte duur van de vacantie. Het lijkt wel of jullie allemaal een hekel hebben aan school! Maar geluk kig lees ik hier verder in zijn brief, dat hij het toch ook wel weer erg leuk vindt in de hoogste klas. Prettig, dat je Vader weer wat opknapt, jongen. Het zal wel een spannende tijd voor jullie geweest zijn, toen hij in het ziekenhuis lag. Wil je hem ook namens mij met zijn thuiskomst feli citeren? Dit was het laatste briefje voor deze week. Tot volgende keer. TANTE ELS. (Briefjes voor Dinsdag, Kennemerlaan 186, IJmuiden of aan de bezorger meegeven). TANTE ELS FELICITEERT: Moppie, die Zaterdag jarig is, Gulden- blauw, die Zondag haar geboortedag gaat vieren, Fazant en Parmentier, die allebei Maandag feestvarkens hopen te worden. Van harte jongelui en veel plezier! De oplossing van het puntenraadsel van verleden week is: Portugal: (kopen, sloop, adrem, batig, stuur, kogel, blaar, salak). Clematis en Hardloper20 pnt. Marjanneke 19 Meizoentje 9 Van de foto-raad-wedstrijd was Clematis de enige die het juiste antwoord gaf: „Ooie vaars in de sneeuw". Enkele kinderen vonden het net vleer muizen, maar die hadden het dan ook glad mis. Goed zo, Clematis! Vul in onderstaande figuur de woorden van boven naar beneden in, volgens de hierbij vermelde gegevens. Wanneer je dat goed gedaan hebt is het gemakkelijk het woord in de bovenste rij van links naar rechts te vinden. X X X X XXX X X X X X X X X Houten stengel. Grote berg, heleboel. Hete kachel om in te bakken. Opgegeven arbeid. Lap. Doe je best, het raadsel is weer tien pun ten waard! verdediging werd spoedig gevonden en uitgebuit. In de tweede set herstelde Waterloo zich echter bewonderenswaardig en liet Sant poort door iets betere opslag-techniek in overtuigende score achter zich. Het ploeg- verband sloot goed en ook in de indivi duele prestaties enige fraaie smashes kregen een gunstige waardering van de aanwezigen brachten ook de derde set op naam van Waterloo. In de vierde set kwam Santpoort weer op uit de inzinking en bouwde in stevig moreel en door speltactiek zijn overwin ning. Waterloo was ditmaal vele malen ten prooi aan volkomen verwarring. Santpoort moest echter in de vijfde en beslissende set het hoofd buigen; hoofdza kelijk door de opslagkwaliteit, Waterloo won met 32. Hoewel het samenspel nog vaak te lijden had door het individueel in „noodweer" wegwerken van hard-gespeelde ballen, blonk deze wedstrijd, de beste van het tournooi, uit door tamelijk goede toepas sing en opvatting der spelregels. Na afloop sprak de voorzitter van de V.C. „Waterloo", de heer J. van Es, een kort woord tot de afgevaardigden van de ver schillende deelnemende verenigingen en betuigde zijn dank aan heren scheidsrech ters, de materiaalcommissarris-teller, en de voorzitter van de Velser Gymnastiek Vereniging, voor hun aandeel in het wel slagen van het tournooi. Vervolgens over handigde hij enige bouquetten en ere- vaantjes aan de aanvoerster en aanvoer der van de overwinnende teams en een herinneringsdiploma aan de overige teams. Wintercompetitie Het tournooi is voor de meeste vereni gingen een goede training in wedstrijdken nis en -techniek geweest voor de winter competitie. De vorige week is in het Cul tureel Centrum een bijeenkomst gehouden, waar een districtsafgevaardigde van de Nederlandse Volleybal Bond bij tegenwoor dig was. Deze gaf in een korte inleiding een dui delijke toelichting op het volleybal en op de organisatie van de NVB, waarna een bespreking volgde over de totstandkoming van een gecombineerde afdeling Velsen- Beverwijk, welke in NVB-verband zou deelnemen aan de wintercompetitie. Na een vruchtbare gedachtenwisseling werd overgegaan tot de samenstelling van een voorlopig bestuur, dat op korte termijn zou trachten te voorzien in de behoefte aan speelgelegenheid, door contact op te ne men met het. gemeentebestuur en dat te vens de organisatie van de samenstellende delen der afdeling zou regelen. Diverse goederen, afkomstig van een 10-tal schepen, opgeslagen op het terrein naast de vuurtoren zijn onder toezicht van de strandvonderij verkocht. De totale op brengst bedroeg 1500, waarvoor oude vliegtuigmotoren, kettingen en diverse oorlogsherinneringen, uitrustingsstukken van vissersschepen, afkomstig van de bo dem der zee en door vissersschepen aange bracht, in andere handen overgingen. Enige houten palen waren door het lange liggen in waarde verminderd. Een houten sloep (van vermoedelijk Franse origine) bracht 72 op en werd gekocht door de thans in Amsterdam wo nende oud-IJmuidenaren, de gebroeders Tyms. De visserslui nemen meestal bijwijze van voorzorg de vondsten van de bodem der zee mee, om herhaling van het stuk- trekken der netten te voorkomen. Als de onkosten er af zijn en de strandvonderij haar deel krijgt blijft er veelal weinig over voor de aanbrenger-vissersman. Na een onderbreking van bijna vier jaar zijn weer eieren naar Engeland verscheept. Dit is de eerste zending van een partij van bijna acht millioen eieren, die Nederlandse exporteurs gisteren verkbehten aan het Engelse ministerie van Voedselvoorziening. In Nederlandse kringen hoopt men, dat Engeland thans weer een regelmatige af nemer zal worden en dat de handel reeds in de naaste toekomst, evenals vóór de oor- lag, rechtstreeks mogelijk zal zijn tussen Nederlandse exporteurs en Engelse impor teurs.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 7