Nederlands M.O. in Indonesië tobt met vele gebreken Casteila-Vaatwas Yl RIG LEY PANDA EN DE BLAUWE FLONKER Wereldnieuws Immigratievoorschriften remmen aanvulling van lerarencorps blinkender vaat en zachtere handen! De radio geeft Zaterdag Onderwijzer met dochter op Soemba verongelukt „President" Robert aangehouden Passagiersdiensten met hélicoptères TocU ió het zo J VRIJDAG 21 AUGUSTUS 1953 2 i(jekeuken w Oud-onderwijzer van Hiïlegomse school Lichtkogels maakten een meisje wakker Kerkelijk Nieuws Brandend Maagzuur dat schrijnt tot hoog in de keel Goochelaarscongres in Rotterdam Accountant verdacht van verduistering Militaire oefeningen op de Veluwe Moeilijkheden met geschenkzending Sabena opent luchtnet op 1 September Heerlen krijgt een nieuwe schouwburg r JL Amerika de ruïnes der Maya bescha ving aan de oppervlakte kwamen en men ontdekte dat de hier gevestigde culturen in oude tijden eveneens geweldige pyra- midevormige bouwsels hadden opgericht, lag het voor de hand dat er gedacht werd aan een contact dat in het verre verleden zou hebben bestaan tussen het oude Egyp te en Amerika. Hierdoor werd nieuw leven geblazen in de mythe van het verzonken land Atlantis, dat wellicht als brug tussen beide werelddelen zou hebben gediend, maar anderen meenden weer dat in vroeger Lijden volksstammen uit de Oude Wereld de oceaan zou den zijn overgestoken, of dat Egyptische of Phoenicische zeevaarders dit stoute stukje zouden hebben uitgehaald. U ziet, een dankbaar onderwerp voor mysterieuze bespiegelin gen en stoutmoedige fantasieën, vooral wanneer hierbij terloops de vraag wordt gesteld waar de verdwenen stammen Israëls toch gebleven zijn. Pyr amides (Van onze correspondent te Soerabaja) Het Nederlandse middelbare onderwijs in Indonesië maak* op het ogenblik een moeilijke periode door. Toen verleden jaar de eindexamens min of meer een „slach ting" waren geworden het aantal ge slaagden bedroeg nog geen 54 percent en in Soerabaja zelfs nauwelijks 37 percent werd de alarmklok geluid. Daar was alle reden voor, want gebleken is dat aan het middelbaar onderwijs vele, en in som mige gevallen zelfs zeer grote fouten kleef den. Vele ouders vroegen zich met zorg af of het nog wel zin had hun kinderen hier naar een middelbare school te sturen. Na de eindexamens van verleden jaar is men met man en macht begonnen het on derwijs weer in het juiste spoor te bren gen. Dat men hiermee op de goede weg is, blijkt wel uit de resultaten van de exa mens van dit jaar: 62.4 percent geslaagden. Weliswaar is dit percentage nog belangrijk lager dan dat in Nederland (verleden jaar 85 percent), doch het betekent niettemin voor Indonesië een belangrijke stap in de goede richting. Dat het dit jaar nog niet ideaal zou zijn was duidelijk. Voor onder wijshervorming is nu eenmaal een periode van enkele jaren nodig. Bovendien zullen de resultaten hier altijd wel wat onder die van Nederland blijven tengevolge van al lerlei omstandigheden zoals het klimaat, de vrij sterke wisseling in het leraren corps door de periodieke buitenlandse ver loven van de leerkrachten door het vaak langdurige verzuim van leerlingen, die met hun ouders met buitenlands verlof gaan. Oogje toegeknepen Gebleken is dat men in de afgelopen jaren op een aantal Nederlandse middel bare scholen in Indonesië er zijn er in totaal elf, waarvan twee lycea, zeven H. B. S.'en en twee Ulo's met H. B .S.-pro- ADVERTENTIE Per pak 25 cent e Dubbel pak 45 cent HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Gewijde muziek. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 10.30 Philharmonisch orkest 11.00 Voor de zieken. 11.45 Klein koor. 12.00 Angelus. 12.03. Promenade-orkest en solist. (12.3012.33 Weerbericht.) 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Piano. 13.35 Amusements orkest. 14.00 Boekbespreking. 14.10 Platen 14.25 Letteren en kunsten. 15.05 Amateurs programma. 15.40 Platen. 16.25 Trofeo Italia. 16.30 Gregoriaans. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Lichte muziek. 18.15 Weekoverzicht. 18.25 Piano en orgel. 18.45 Trofeo Italia. 19.00 Nieuws. 19.00 Nieuws. 19.10 Platen. 19.20 Buitenlandse correspondentie. 19.30 Platen. 20.25 De gewone man. 20.30 Lichtbaken. 20.50 Platen. 20.55 Katholiek Thuisfront. 21.00 Amusementsmuziek. 21.35 Actualiteiten. 21.45 Platen. 22.40 Wij luiden de Zondag in. 23.00 Nieuws. 23.15 Esperanto. 23.22 Koor- en orkestconcert 23.5524.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.13 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Gymnastiek. 9.10 Platen. 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor arbeiders in continubedrijven. 11.30 Zang en piano. 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.33 Platen. 13.00 Nieuws. 13.20 Orgel en zang. 13.50 Week- iournaal. 14.20 Vierhandig pianospel. 14.40 Amateursprogramma. 15.10 Boekbespreking. 15.25 Kamerorkest en solist. 16.10 Sport. 17.10 Swingmuziek. 17.35 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.20 Platen. 18.55 Artistieke Staal kaart. 19.25 Snort. 19.30 Passepartout. 19.40 Het Oude Testament. 19.55 Deze week. 20.00 Nieuws. 20.05 De sterken voor de zwakken. 20.15 Platen. 21.15 Socialistisch commentaar. 21.30 Platen. 22.00 Mijn zwager.... in zaken, familiegeschiedenis. 22.20 Gevarieerde mu ziek. 22.40 Platen en sport. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. gramma de zaken veel te gemakkelijk heeft opgenomen. Terwille van de naam van de school en om de leerlingen, die er tenslotte ook niets aan konden doen, dat het onderwijs, dat zij ontvingen, niet zo best was, wat tege moet te komen, heeft men in die tijd op sommige scholen bij de overgang niet zo nauw gekeken. Zo kon het gebeuren dat tal van leerlingen, die nooit waren blijven zitten, voor het eindexamen, dat volkomen gelijk is aan dat in Nederland, zakten als bakstenen. In dat alles heeft men nu radi caal verandering gebracht, met het gevolg dat het aantal zittenblijvers dit jaar bij zonder groot is. Nu moet men bij dit alles niet uit het oog verliezen dat de omstandigheden, waaronder het Nederlandse middelbare onderwijs in Indonesië na de oorlog heeft moeten werken, verre van ideaal waren. Ook nu nog is het aantal moeilijkheden groot. Wat de leerlingen betreft zat men ook dit jaar nog met een groep, afkomstig van het na-oorlogse herstelonderwijs, dat totaal onvoldoende is geweest. De grootste moeilijkheid vormt echter wel het vraagstuk van de docenten. Aan leraren bestaat hier een groot tekort. Vaak moet men hier werken met onbevoegde krachten en met krachten, die geen onder- v-ijservaring hebben. Er zijn nu tekenen dat ook hier verbetering in begint te ko men. Maar het aanbod uit Nederland is over het algemeen nog gering. Een tweede handicap is dat de Indonesische immigra tiedienst buitengewoon stroef is bij het af geven van verblijfsvergunningen. Waarom begrijpt niemand. Men zal toch moeilijk kunnen beweren, dat de Nederlandse leraar, die les gaat geven aan een Neder landse school, ook maar in enig opzicht een concurrent is op de binnenlandse ar beidsmarkt. Herhaaldelijk heeft de immi gratiedienst beweerd dat de vraag of een bepaalde functie even goed door een In donesiër als door een buitenlander kan worden vervuld, de voornaamste leiddraad vormt bij het beoordelen van aanvragen om zich in Indonesië te mogen vestigen. Toch heeft deze dienst reeds in verschil lende gevallen Nederlandse leraren, be stemd voor het Nederlandse onderwijs in rndonesië, een verblijfsvergunning gewei gerd. De woningnood levert eveneens grote moeilijkheden op. Van de zijde van de Indonesische huisvestingsdienst valt niet op hulp te rekenen. Integendeel, voor bui tenlanders wordt het steeds lastiger om een redelijke woonruimte te vinden. De slichting Nederlands Onderwijs, waaronder alle Nederlandse scholen in Indonesië res sorteren, heeft nu plannen om zelf huizen te gaan bouwen. De Stichting streeft er naar het gehele Nederlandse onderwijs in Indonesië gelijk te maken aan dat in Nederland, zodat op de duur een Nederlands kind, dat uit In donesië naar Nederland komt, zonder be zwaar het onderwijs in Nederland kan volgen. Tot nu toe komt het namelijk vaak voor dat uit Indonesië komende kinderen in Ne derland een klas moeten worden terug gezet. Het leerplan van de middelbare scholen hier te lande is in overeenstemming met dat van het middelbare onderwijs in Nederland. Tengevolge van verschillende onderwijs-techr.ische moeilijkheden is ech ter het lager onderwijs nog niet geheel aangepast. Chinese leerlingen Voor zover er plaats is, staat het Neder landse onderwijs in Indonesië ook open voor niet-Nederiandse kinderen. Hiervan wordt bij het middelbaar onderwijs een vrij ruim gebruik gemaakt. Zo telt de Soerabajase H.B.S. ruim 39 percent niet- Nederlandse leerlingen, hoofdzakelijk Chi nese kinderen, die bij de overdracht van de souvereiniteit de Indonesische nationa liteit hebben gekregen. Gaan deze kinde ren later aan een Indonesische universi teit studeren, dan moeten zij, om toege laten te worden, een examen afleggen. Daar het aantal plaatsen voor niet-Neder- landse kinderen bij het Nederlandse lager onderwijs zeer klein is, kan verwacht wor den, dat over enkele jaren het aantal niet- Nederlandse leerlingen bij het Nederlandse middelbaar onderwijs sterk zal teruglo pen. Deze kinderen zullen immers, daar zij op een Indonesische lagere school geen Nederlands leren, het Nederlandse middel baar onderwijs niet kunnen volgen. TELEVISIE Pl.m. 15.45—pl.m. 19.00 Intern. Waterpolotournooi Lalia. Slotwedstrijden om de Trofeo BRUSSEL, 324 M. 11.45 Koorzang. 12.30 Weerbericht. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Kamermuziek. 14.00 Platen. 15.10 Judas Maccabaus (le deel). 16.50 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Orgelconcert. 'A30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 *ccordeonmuziek. 19.55 Platen. 20.00 Om- roep-orkest. 20.30 Accordeonmuziek. 20.50 Platen. 21.00 Gevarieerde muziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Verzoekprogramma. 23.00 Nieuws. 23.0524.00 Dansmuziek. In de ouderdom van 45 jaar is tenge volge van een auto-ongeluk op Soemba overleden de heer H. J. van Egniond, zendingsonderwijzer aldaar vanwege de Gereformeerde kerken onderhoudende ar tikel 31 K.O. Ook een dochter van negen tien jaar van de heer Van Egmond kwam om het leven, terwijl een andere dochter ernstig gewond werd. De heer Van Eg- mond reed met de jeep op de weg van elolo naar Maoe Maroe in een diep ravijn. De heer Van Egmond was tot 1951 onder wijzer aan de Christelijke Uloschool te Hillegom. In Hoek van Holland, waar hij met de nachtboot uit Engeland aankwam, is aan gehouden de 30-jarige R. L., die enige tijd geleden van zich heeft doen spreken toen hij als „leider der Robertisten" met fami lieleden en een oud-notaris uit Maastricht op het jacht „President Robert" naar Afri ka wilde gaan om daar een „ideale staat" te stichten. Van dit plan is niets terechtgekomen. Het schip heeft in diverse havens gelegen en is tenslotte naar Engeland teruggekeerd. Het jacht ligt thans te Southampton, waar het te koop wordt aangebooden. Waarschijnlijk gedwongen door financiële moeilijkheden heeft de familie L. verleden week Engeland verlaten en zich voorlopig in Den Haag gevestigd. Waar de oud-nota ris en diens vrouw zich bevinden, is onbe kend. Andere aanhangers verlieten reeds eerder het schip van hun „president". R. L. heeft reeds eerder van zich doen spreken wegens zijn stichting van „Parti culier Initiatief". L. is toen op vermoeden van financiële knoeierijen met zijn stich ting, die grootse sociale plannen op Cura sao wilde uitvoeren, in staat van beschul diging gesteld, doch vrijgesproken. Hij is thans, verdacht van overtreding der deviezenbepalingen, aangehouden en in bewaring gesteld. Een klein meisje was van 'naar ouders op 't Zandvoortse strand weggelopen en trots speuren van politie en reddingsbrigade was het tegen het invallen van de duister nis nog niet gevonden. De politie schoot op het strand bij tus senpozen fraai gekleurde lichtkogels de lucht in. Een eindweegs op het Zuider- strand had zij succes. Het meisje kwam op het fraaie licht af. Zij was in de duinen in slaap gevallen en door de knallen ge wekt. De Bathyscape van de Franse Marine le Toulon, met aan boord de coinmandant Houot (links) en de ingenieur Wilm (rechts) foto boven heeft zijn eigen record ge broken door te duiken op een afstand van tien mijl van Cap Feret tot een diepte van 2100 meter. Foto beneden: de Bathyscape. Ned. Herv. kerk Benoemd tot hulppred. te Rheden W. A. Hoek, em. pred. te Amsterdam. Benoemd tot voorg. Herv. Evang. te Waddinxveen W. Koole, cand. te Amster dam, die deze benoeming aannam. Aangenomen de benoeming tot vicaris te Hellendoorn J. J. Poort, cand. te 's-Gra- venhage. Bedankt als pred. voor bijz. werkzaam heden (geestelijk verz. Ned. Emigranten in Canada), H. P. Zwets, vicaris te Bad hoevedorp. Rem. Broederschap Benoemd als pred. met bijz. opdracht (voor de arbeid onder de studenten te Leiden) drs. J. v. Boudoever, proponent aldaar, die deze benoeming aannam. ,In militaire dienst Ds. J. L. Verbeek Wolthuys, Ned. Herv. predikant te Hellendoorn en ds. J. Wild schut, Geref. predikant te Genderen zul len een jaar als reserve-legerpredikant dienst doen. Geref. kerken Beroepen te Ten Post L. F. A. Botticher, cand. te Rotterdam. Geref. kerken onderh. art. 31 K.O. Beroepen te Uithuizen J. Bomhof, cand. te Hasselt. ADVERTENTIE L«*V ADVERTENTIE kunt U blussen in de kiem. Neem simpelweg een of twee Rennies langzaam laten smel ten op de tong en het leed is bezworen. Onmiddellijk! Geen wonder dat U voor en na mensen ontmoet die steevast Rennies bij zich hebben praktisch en hygiënisch verpakt. En onopgemerkt in te nemen, zonder water of wat ook. Op 28, 29 en 30 Augustus wordt in Rot terdam een congres van goochelaars ge houden. Het congres wordt, onder auspiciën van de Nederlandse Magische Unie, georgani seerd door de Rotterdamse goochelaars vereniging „Magische Liga 52 schakels". Deze vereniging is in de zeven jaren van haar bestaan gegroeid tot de grootste van Nederland. Aan het congres, dat in het Palace- Theater te Rotterdam wordt gehouden, nernen ook Belgen, Amerikanen, Engel sen. Zweden en Duitsers deel. De oudste nog goochelende deelnemer is de 82-jarige heer C. J. Burgerdiik uit Den haag, de jongste is 10 jaar. Dinsdag 1 September zal een televisieuitzending aan het congres worden gewijd. Het congres wordt besloten met een goochelfestival. In Amsterdam is een 61-jarige accoun tant aangehouden die er van verdacht wordt van 1948 tot 1952 een bedrag van ruim f85.000 van een aannemersfirma te hebben verduisterd. De accountant verzorgde voor deze in Vinkeveen gevest'gde firma de boekhou ding, de belastingaangelegenheden en de betalingen aan crediteuren. De verduiste ring kwam aan het licht bij een belasting- onderzoek. Volgens de recherche heeft de accountant een gedeeltelijke bekentenis afgelegd. Hij ontkent echter een zo groot bedrag als het genoemde te hebben ver duisterd. Van 25 tot en met 28 Augustus zal voor de staven van het eerste legerkorps en de vierde divisie een oefening worden ge houden op de Veluwe. Deze oefening zal de naam „Little Repulse" dragen en een voorbereiding zijn van de grote legeroefe- ningen die de Nederlandse troepen in Sep tember in Duitsland zullen houden. Voorts zullen in de komende weken kleinere legeronderdelen op de Veluwe oefeningen houden, eveneens ter voorbe reiding voor de manoeuvres in net najaar. Enkele dagen geleden arriveerde uit de Noord-Franse gemeente Valenciennes, die de door de watersnood getroffen gemeente Fijnaart heeft geadopteerd, een zending goederen. Het gemeentebestuur van Fijn aart riep de plaatselijke middenstanders bijeen en verzocht hun de binnengekomen goederen te verkopen. De opbrengst van de verkoop zou worden afgedragen aan het gemeentebestuur, dat dan van de ontvan gen gelden watersnoodslachtoffers finan ciële bijstand zou kunnen verlenen. De belangstelling van de plaatselijke middenstanders voor de verkoop van de goederen was zeer gering. Slechts twee hunner wilden aan deze regeling meewer ken. Het gemeentebestuur wil nu proberen de goederen op andere wijze aan de man te brengen. De goederen zullen daarbij vermoedelijk in prijs naar beneden gaan. De schenking van Valenciennes heeft een waarde van 50.090. 1. Op een mooie, zomerse dag belde een deftige bezoeker bij Panda's huis aan. „Ik wilde gaarne mijnheer Panda spreken", sprak hij, toen Jolliepop de deur opende. „Komt u binnen mijnheer", zei Jolliepop, dan zal ik mijnheer Panda van uw komst verwittigen. Kan ik misschien tevens de reden van uw bezoek melden?" „Zeker", antwoordde de bezoeker, ,^eg aan mijn heer Panda, dat baron Pökjes hem gaarne zou spreken in verband met de komst van de Groot Mogol hier te lande". Hoewel Jolliepop zelden uit de plooi komt, stond hij zijn wenkbrauwen deze keer een kleine opwaartse beweging toe. „De komst van de Groot Mogol??", herhaalde hij. „Juist", antwoordde de ander, „de Groot Mogol vanehHAJaSHOE!" „Gezond heid, mijnheer", zei Jolliepop plichtmatig. „Ik nieste niet", zei de bezoeker, „Hajashoe is de naam van het land, waarover Zijne Hoogheid de Groot Mogol regeert". „Ah, juist", zei Jolliepop. Maar hij maakte nog geen aanstalten om heen te gaan. De trou we knecht achtte het zijn plicht, om zich eerst wat licht te verschaffen inzake de, hem nog duistere, samenhang tussen Panda en de komst van de Groot Mogol. Op 1 September opent de Sabena haar nieuw hélicoptère-luchtnet, waarop zij sedert begin Augustus de post vervoert, voor het transport van passagiers. Dit luchtnet, het eerste in de wereld, waarop geregelde internationale diensten per héli- copter geëxploiteerd worden, verbindt België, Nederland en Noord-Frankrijk door middel van volgende lijnen: Brussel-Ant- werpen-Rotterdam, Brussel-Luik-Maas tricht, Brussel-Rijssel. De hélicoptères vlie gen elke dag behalve op Zondag. De in bedrijfstelling van dit net heeft aanleiding gegeven tot de bouw van een reeks heli- havens, kleine vliegvelden uitsluitend be stemd voor hélicoptères, die het deze toe stellen mogelijk maken te landen in de onmiddellijke nabijheid, ja zelfs in het cen trum van de steden. Daardoor zullen de passagiers van de hélicoptère-diensten geen verplaatsingen meer moeten maken naar ver buiten de agglomeraties gelegen luchthavens, hetgeen zowel een besparing van tijd als van geld betekent. Op de lijn Brussel-Antwerpen-Rotter- dam zijn drie dagelijkse diensten in beide richtingen: een 's morgens, een 's middags en een 's avonds. Op de lijn Brussel-Rijssel wordt één dienst uitgevoerd 's morgens en één 's avonds. Op de lijn Brussel-Luik- Maastricht (rechtstreekse terugreis van Maastricht naar Brussel) zal één keer per dag werden gevlogen. Op 1 September begint de Sabena, zoals reeds is gemeld, eveneens de exploitatie van de postdienst op haar vierde interna tionale hélicoptère-lijn, die na3r Duitsland, over het traject Brussel-Luik-Maastricht- Keuler.-Bonn. Deze lijn zal voor het pas sagiersvervoer geopend worden op 14 Sep tember. Op de heenreis is de tussenlan ding te Maastricht facultatief. Het gemeentebestuur van Heerlen hoopt nog dit jaar een begin te kunnen maken met de voorgenomen bouw van een nieuwe schouwburg, ontworpen door prof. ir. F. P. J. Peutz te Heerlen en ir. B. Bijvoet te Haarlem. De kosten worden op 2.500.000 geraamd. Dit bedrag zal uit de gemeente lijke reserves worden geput. Gedeputeerde Staten van Limburg hebben zich hiermee accoord verklaard. Vrij man. Edgar Sanders, de uit Hongaar se gevangenschap vrijgelaten Britse zakenman, is met echtgenote en drie dochters per gecharterd vliegtuig naar Engeland gevlogen. Gevraagd naar de wijze, waarop destijds zijn proces, op beschuldiging van spionnage, is gevoerd, zeide Sanders aan journalisten op het Weense vliegveld, dat hij tenslotte, murw door de aanhoudende ondervra ging over allerlei uiteenlopende onder werpen, een verklaring had onder tekend, die hij uit het hoofd had moeten leren en tijdens het proces had moeten herhalen. Voor het proces werd hij ge vangen gehouden in een kleine donkere cel waar het bitter koud was en waar hij op houten planken moest slapen. Na zijn veroordeling ondervond hij een betere behandeling. Onbeleefd. In haar rapport over de ver- keerstoestand tijdens het afgelopen weekeinde merkt de Belgische rijks politie op, dat de zeer talrijke Neder landse wielrijders op de Belgische wegen vaak de verkeersvoorschriften overtreden door met drie of vier naast elkaar te rijden. Zij maken geen plaats voor auto's, hoe energiek de autobe stuurders dat ook vragen door middel van de in België veelgebruikte claxon. Tegen verscheidene dezer wiel rijders wordt proces-verbaal opgemaakt, maar de boete wordt nooit betaald, doordat de Nederlanders na enkele da gen België weer verlaten. Titoïsme. De nieuwe loco-burgemeester van Oost-Berlijn, Schmidt, heeft op een vergadering van partijleiders in het dis- trict-Berlijn verklaard, dat UIbricht, de secretaris-generaal van de socialistische eenheidspartij (S.E.D.) en de getrouwe functionarissen van de partijleiding na de opstand van 17 Juni met afzetting waren bedreigd door de nu afgezette Oost-Duitse minister voor de Staats veiligheid, Zaisser, en de voormalige hoofdredacteur van het orgaan der S.E.D. Herrnsladt. Dit zou geleid heb ben tot een „Duits Titoïsme", aldus ver klaarde Schmidt volgens een verslag in het orgaan van de S.E.D., „Neues Deutschland." Hulp. De AmerikaansJapanse onder handelingen voor een overeenkomst be treffende Amerikaanse militaire hulp zijn in een impasse geraakt. De onder handelingen, waarmede ongeveer twee weken geleden werd begonnen, hebben ten doel de voorwaarden vast te stellen, waaronder Japan honderd a tweehon derd millioen dollar zou krijgen vitn het Amerikaanse militaire hulpprogram voor het Verre Oosten. Onlangs heeft Japan om economische redenen gewei gerd de Amerikaanse eis tot het ver snellen van de bewapening in te wil ligen. Er uit. Naumann, de vroegere staatssecre taris van Goebbels, is Donderdagavond te Kiel op een verkiezingsvergadering van de Duitse Rijkspartij met tomaten en rotte eieren bekogeld. Het spreken werd hem onmogelijk gemaakt door ge joel in de zaal en uitroepen als „Nau mann er uit". Een groot deel der aan wezigen hief het lied van de vakbond aan, toen de politie de.vergadering vijf minuten na de opening slöot. De D.R.P. overweegt thans Naumann van haar candidatenlijst te schrappen. Executie. In Maseroe, de hoofdstad van Basoetoland (een Brits protectoraat in Afrika), zijn elf inheemsen, onder wie twee vrouwen, door ophanging ter dood gebracht, nadat zij schuldig waren be vonden aan rituele moord. Het doel van de moord was het verkrijgen van „me dicijnen" om de oogst van een stam hoofd te verbeteren. Teruggave. De West-Duitse kanselier dr. Adenauer en de'Amerikaanse ambassa deur in Bonn, James Conant, hebben een DuitsAmerikaanse overeenkomst getekend inzake de teruggave aan West- Duitsland van 382 schepen door de Ver enigde Staten. Na de capitulatie van Duitsland in 1945 hadden de Ameri kaanse bezettingsautoriteiten een groot aantal schenen als oorlogsbuit in beslag genomen. Tijdens zijn jongste bezoek aan de Verenigde Staten is dr. Ade nauer er in geslaagd de toezegging van de Verenigde Staten te krijgen dat deze schepen zouden worden teruggegeven. We laten ons hierin niet te ver meesleu ren, maar stellen alleen vast dat de over eenkomst tussen de Egyptische en de Ame rikaanse pyramiden niet bijster groot is. Door de pyramidevorm bestaan er uiterlijk weliswaar gelijkenissen, maar het doel van beide pyramidesoorten was totaal verschil lend, evenals de inwendige structuur. De Egyptische pyramiden dienden n.l. om iets te bevatten, t.w. het stoffelijk overschot van de pharao; deze pyramiden hadden dus inhoud. De pyramiden van Yucatan dienden daarentegen niet om iets te bewaren, doch om er iets bovenop te zetten, t.w. de tem pel van waaruit de erediensten werden ge leid. In dit laatste geval kunnen we dus beter spreken van een pyramidevormige stellage. Dit verschil in het wezen van beide pyramide-typen is zó groot, dat alleen al hierdoor het zoeken van enige verwant schap hoogst voorbarig moet heten. Maar er is nog een kernachtiger argument, waar voor we echter een kleine zijsprong moeten maken. Wanneer u of ik naar een land zouden emigreren, zouden we ons best doen dat kleine beetje nuttige beschaving dat óns eigen is, ook in het nieuwe land toe te pas sen. Onze tafelmanieren zouden we mis schien verleren, en wellicht zouden ook de weinige chemische formules welke we kennen, verloren raken, terwijl ook de onregelmatige Franse werkwoorden onge twijfeld het loodje zouden leggen, althans wanneer we deze dingen in het dagelijks leven van ons nieuwe vaderland niet kon den toepassen. Maar de practische zaken waarmee we zijn opgegroeid en die ons in het nieuwe land van direct nut zouden kunnen zijn, zouden stellig niet teloor gaan. Het principe van de ploeg, de schaar of de vei- ligheidspeld zouden ons bijblij ven en indien deze nuttige zaken in dat land onbekend waren zouden wij deze voort brengselen van ons vernuft aan onze kinderen overdra gen, zodat zij zich daarvan direct konden bedienen. Over duizenden jaren zouden de oudheidkundigen dan kun nen constateren dat de cultuur welke wij in het nieuwe vaderland hadden gebracht weliswaar niet zó ontwikkeld is geweest dat wij het atoomgeheim kenden, maar uit het bezit van schaar en ploeg, zou toch worden vastgesteld, dat de genietingen van de Westerse beschaving niet onopgemerkt aan ons waren voorbij gegaan. Dit principe voor ogen houdend, moeten we constateren dat enige samenhang op welke wijze dan ook bewerkstelligd tussen de oud-Egyptische cultuur en die i'on de Maya's of Tolteken, uitgesloten is, en wel om de eenvoudige reden dat de Egyptenaren reeds vroeg het wiel kenden, terwijl dit gebruiksvoorwerp de Ameri kaanse culturen volkomen vreemd was. Indien iets overgedragen had moeten wor den, zou dit het wiel geweest moeten zijn, een uitvinding die nimmer vergeten kan worden wanneer zij ééns gezien is. We spraken hierboven over Atlantis, waarvan uiteraard niemand met zekerheid kan zeggen of het al dan niet heeft be staan. Maar erg waarschijnlijk is het niet. Laten we dan eerst wat mogen keuvelen over de Atlantis-humbug van deze tijd. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLQM.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 2