Aan vergroting van Keukenhof wordt met man en macht gewerkt 3 ricvcn aan dc redactie Agenda voor Beverwijk Kort en bondig Jlex iPieatet r Er komt een nieuwe rotstuin en een vergrote ingang Beverwijk Castricum „Instituut" begint met paedagogische concerten Heemskerk VRIJDAG 21 AUGUSTUS 1953 7 Trawler Sch. 178 in Willemstad aangekomen Beverwijk gaat basketball spelen Heemskerk gaf 317,20 voor Rode Kruis Drie personen verdacht van verduistering Imkersdag in Hilversum J ubileum-schaaktournooi van De Pion Scheepvaart HET DOET ER EIGENLIJK WEINIG TOE in welk jaargetijde men op het terrein van de tentoonstelling „Keukenhof" komt. Het is er altijd bijzonder mooi. Slechts enkele mensen mogen er het gehele jaar door van genieten, de bestuursleden en werklieden van de tentoonstelling en een paar bevoorrechte lieden. Wie men ook spreekt, iedereen vindt het eigenlijk jammer, dat het publiek niet in het wonderlijk schone park mag wandelen. Men is echter iedere zomer hard aan het werk op dit terrein en kan geen bezoekers gebruiken. Precies hetzelfde geldt voor het gedeelte aan de andere kant van de straatweg. Vroeger schijnbaar niet, want er werd veel vernield. Zoals met bijna alles dat werkelijk prachtig is, is het moeilijk te achterhalen waarom het nu zo mooi is. Men kan de machtige eiken, beuken en dennebomen noemen, of de vijver, die zich 's zomers zo heerlijk kalm in de zon ligt te spiegelen en slechts hier en daar een vlek waterlelies draagt. Of is het de combinatie van beide en de stoere wolken, die iemand bijna op de tenen doen lopen om die schoonheid niet te storen? De ruwe schoonheid van het terrein van voor de tentoonstellingstijd is vervangen door een gecultiveerde charme, waarvan men nauwelijks de ooi-sprong herkent. Be halve aain de zijkant van het terrein. Daar ligt nog een gedeelte dat nog niet door de tentoonstelling is beroerd. Manshoge va rens beletten de doorgang en zo men deze vertrapt dan zorgt het dikke eikenhak hout er wel voor dat men niet verder komt. Dit gedeelte is nog heuvelachtig en ruw, maar toch heeft de architect er al weer een rand van ongeveer twee hectare oppervlakte moeten laten egaliseren. Nog meer bollenzaken willen hun producten tonen en daar moet ruimte voor worden gemaakt. Zij hebben bij elkaar nu twintig hectaren. Nieuw gedeelte We zijn een kijkje gaan nemen in dit nieuwe gedeelte. Uit de contouren kan men reeds zien wat het worden zal en vergissen we ons niet, dan komt hier een gedeelte bij dat een van de mooiste stukken wordt, be halve dan de omgeving van die onverge lijkelijk mooie vijver. Men gaat bij de hoofdingang de heuvel op en wandelt over deze vrije uitgestrekte hoogte naar het nieuwe gedeelte. Van deze hoogte kijkt men in een dal, waarvan het voorste ge deelte verleden jaar werd gevormd door een waterbekken. Van deze hoogte heeft men echter ook een prachtig vergezicht over de bollenvelden, die slechts van de tentoonstelling gescheiden zijn door een sloot. Verderop moet men de hoogte verlaten en komt in een geëgaliseerd gedeelte dat de slootkant volgt. Men loopt hier dan als het ware langs een bosrand. De af scheiding met het bos wordt gevormd door een laag natuurstenen muurtje. Er zal een nieuwe rotstuin komen en een fabrikant van tuinmeubelen richt hier een stand in van rustieke meubelen in een tuinarrangement. De Keukenhof is er niet alleen om te laten zien, hoeveel mooie tul pen, hyacinten en narcissen er zijn, maar ook om de mensen te laten zien wat er zoal met een tuin kar. worden gedaan. Deze rotstuin en de tuin met een „zitje" passen ook weer geheel in dit kader. Geen beste grond Dit nieuwe gedeelte is geen best stuk grond. Het kalkrijke zand zit heel diep, soms zelfs op anderhalf tot twee meter. Het is bijna onmogelijk dit boven te halen zonder een zeer kostbare bewerking. Het is voordeliger de grond krachtiger te ma ken door andere aan te voeren. Het ge beurt hier ook en men heeft de keus laten vallen op bagger uit de Amstel. Het personeel vond hierin heel wat oude ste nen pijpen, vele met een wapen er op. Ook de brokken heeft het zorgvuldig be waard en zo mogelijk aan elkaar gepast. Een gedeelte is al bezig pijpenrekken te maken om zodendé een zeer ongebruike lijk souvenir van de Keukenhof en de Amstel te hebben. Het werk op dit nieuwe gedeelte heeft nog meer verrassingen opgeleverd. Men vond er bij het omspitten ook een com pleet paard. Moet er nog worden gezegd, dat dit gedeelte in de mond van de werk lieden „Paardenkerkhof' zal blijven he ten? Het is zeer jammer dat er hier maar weinig grote bomen staan. Ze zijn er wel geweest, maar naar de noodkacheltjes van de Lissers en Hillegommers verhuisd. De stronken van de eiken vond men nog wel. Het schijnt dat men voor de voet op aan het bomen zagen is geweest, want er heeft een groot aantal gestaan. Sommige bomen moeten bok meer dan honderd jaar zijn geweest, gezien de omvang van de nollen. Er is echter nog een aantal berken blijven staan en hiervan heeft de architect een dankbaar gebruik gemaakt. Men zal dit op de Keukenhof het vol gend jaar wel kunnen zien. Het ligt name lijk in de bedoeling om de ingang die het dichtst bij het dorp ligt te vergroten en, door het fietspad ter plaatse te verbreden, een halte te maken voor de bussen van de pendeldienst. Deze ingang dient om de opstoppingen, die in de drukke tijd voor de hoofdingang ontstonden, te voorkomen. Bovendien De Sch. 1778, de kotter, die tezamen met de Sch. 177, die al geruime tijd in Wil lemstad is, de visvangst in het Caraïbisch gebied rond de Nederlandse Antillen zal gaan beoefenen, is veilig te Willemstad aangekomen. Het schip maakte de lange reis van Scheveningen naar Willemstad al leen. De aanwezigheid van twee Scheve- ningse kotters is een belangrijke vooruit gang wat betreft de levering van verse vis. Vis is hoe vreemd het ook moge klinken, een kostbaar voedsel op deze eilanden. liet is bovendien een noodzake lijk voedsel, omdat gebrek aan vitamine A nogal voorkomt. De uitbreiding van de Scheveningse „vissersvloot" kan dus wel degelijk van betekenis zijn voor de volks gezondheid. Overigens zij opgemerkt, dat de wateren rondom de Nederlandse Antillen niet bij zonder visrijk zijn en wat dat betreft bij voorbeeld verre ten achter zijn bij de Noordzee. Curagao kent maar twee kleine vissersplaatsjes, waarvan de vloot enkele tientallen zeer kleine vissersbootjes om vat. Op Bonaire wordt meer gevist, maar gebrek aan vervoersmogelijkheden is oor zaak, dat de export van vis van Bonaire uitermate gering is, zodat de Bonairiaanse vissers zich beperken tot het voorzien van de plaatselijke bevolking ongeveer 5000 zielen. hoopt men een meer verspreide circulatie van het publiek te verkrijgen. Behalve op dit nieuwe gedeelte wordt er ook hard gewerkt op het „oude" ter rein. Zoals ieder jaar wordt hier ook weer voortdurend veranderd. Gedeelten die wat onvolkomenheden bleken te bezitten wor den gecorrigeerd en weer ergens anders worden nieuwe arrangementen gemaakt. De architect vertelde ons verleden jaar al over zijn plannen, die zo lang zamerhand in de loop van de jaren wor den uitgewerkt. De opzet hiervan is om voortdurend vernieuwingen aan te bren gen en de vele trouwen bezoekers toch weer verrassingen te bieden. Tot nu toe is men daar wel in geslaagd. Het oorspronke lijke „tienjarenplan" moest men reeds het tweede jaar laten varen door de grote animo van de firma's die daar wensen te exposeren. Veilinghal ideaal „veld" Voor een niet overweldigend aantal be langstellenden hield de heer J. Hos, secre taris van de technische commissie van de Nederlandse Basketball-Bond, afdeling Haarlem, gisteravond in „Hötel Parkzicht" een verhandeling over de historie en groei van het basketball-spel. Oorspronkelijk bedoeld als ontspanning voor studenten van Springfield College in Springfield (U.S.A.) won het spel langzamerhand ter rein. Frankrijk was het eerste Europese land, waar deze sport werd beoefend. Thans spelen er ruim 9 millioen mensen in 60 landen basketball en heus niet allen zijn studenten. In ons land werd het in 1930 door leden van de A.M.V.J. ingevoerd en uit Amster dam ontwikkelde zich de Nederlandse Basketball-bond. In vele plaatsen werden nieuwe verenigingen en onder-afdelingen opgericht, welk voornemen ook door een aantal Beverwij kers wordt gekoesterd. De heer D. Joustra, die met de heren A. Vos en A. Verkerk het voorlopige bestuur van de nieuwe vereniging vormt, deelde de vergadering mee, dat er onderhandelin gen met een sportleraar gaande waren en dat getracht werd een goede speelruimte te vinden. De Veilinghal aan de Breestraat zou een ideale zaal zijn, doch de „exploi tatie" zou vermoedelijk wel wat duur uit vallen, reden waarop het voorlopige be stuur besprekingen zou willen voeren met andere verenigingen, die op dit terrein ge- interesseerd zijn. Gedacht werd aan vol leyball- en zaal-handbal-clubs. Nadat een der aanwezige Haarlemse he ren nog gewezen had op de kosten van deze sport, die vrij hoog liggen, werd er gelegenheid gegeven om zich als lid op te geven, waarvan alle aanwezigen gebruik maakten. De heer Hos ging vervolgens wat dieper op de spelregels in en kweekte daarmee alvast „goodwill voor de nieuwe vereni ging- BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: Cornelis G. M„ z. van J. M. Pols en M. P. de Wit; Barbara, d. van K. Selderbeek en B. Kurzejamska; Louisa J,. d. van J. de Haan en L. C. Witteveld; Lilly H. J., d. van A. Steenbeek en A. Pieters, Cornelis J., z. van C. Jongbloed en A. A. Teeuwen; Pieter F. L., z. van J. van Bloois en A. Wubs; Paulus A., z. van G. Eijkenaar en J. A. Polderman; Johan J., z. van L. H. Derks en W. C. Postma; Bornardus M., z. van W. S. Schoo en G. Heeswijk. ONDERTROUWD: C. A. Jansen en E. G. Rumping: G. H. Handgranf en E. van Some ren; H. Steinman en A. M. Brinkman. GETROUWD: W. Heinen en J. C. S. Hamel; J. Hendriks en A. J. van de Winkel; S. W. van Tuinen en A. van der Zee; C. J. Beentjes en A. T. Tiebosch. OVERLEDEN: M. de Groot, 45 j., echtgen. van E. M. M. Grunwald. Het bestuur van het Instituut voor Ar beidersontwikkeling afdeling Castricum heeft het plan opgevat in de komende win ter een drietal paedagogische concerten te houden. Deze concerten zullen op Zondag ochtenden gegeven worden, met medewer king van bekwame muziekkunstenaars. die de leden van het Instituut zullen voorlich ten over het beluisteren van goede muziek. Het laatste gedeelte van het zomerpro- gramma is nu ook bekend. Zaterdag 22 Augustus gaan de leden op plantenexcursie in de Castricumse duinen en Zondag 30 Augustus wordt opnieuw een duintocht gemaakt onder leiding van de heer P. L. Duinker, van het P.W.N. Druiven en schelpen Op 12 en 13 September gaat de afdeling naar Hoorn om deel te nemen aan een „druiven-weekend", waarvoor de deelne mers bij de Iioornse leden van het Insti tuut worden ondergebracht. Een autobus tocht naar Aalsmeer staat de leden op Zon dag 20 September te wachten en aan deze tocht is tevens een bezoek aan Schiphol verbonden. Op 3 en 4 October wordt op „De Banjaert" te Wijk aan Zee een week end gehouden en Zaterdag 3 October wordt als onderdeel daarvan een bonte avond gegeven, waarvan de verzorging aan de Castricumse afdeling is opgedragen. Zon dag 4 October maakt men een „schelpen- tocht" naar de IJmuidcr-pieren. De onlangs in Heemskerk gehouden col lecte ten bate van het Nederlandse Rode Kruis heeft het mooie bedrag van 317,20 opgebracht. Als verdacht van verduistering van hor loges en opzettelijke heling van de op brengst daarvan heeft de Haarlemse re cherche het echtpaar M. en de zuster van de man aangehouden. Op 25 Juli begaf M., die drieëndertig jaar oud is en van beroep fabrieksarbeider, zich naar een juwelier in Driehuis en kocht een damespolshorloge op huurkoopovereenkomst. Enkele dagen later verkocht hij het horloge aan een Haarlemse opkoper. De vrouw van M. en zijn zuster gingen een paar weken later naar dezelfde juwe lier in Driehuis; eerstgenoemde kocht een herenhorloge op huurkoopovereenkomst en haar schoonzusje een dameshorloge onder dezelfde voorwaarden. Beiden stelden zich met de Haarlemse opkoper in verbinding, die de horloges gekocht heeft. Het echtpaar M. is ingesloten. Zowel de man als de vrouw zijn reeds eerder ver oordeeld: de derde verdachte is op vrije voeten gesteld. Honderden bijenhouders waren gisteren naar Hilversum gekomen, waar in de grote tribunehal van het Sportpark de 24e na tionale imkersdag werd gehouden. Een dag, die opgewekt verliep, maar die toch de voorzitter van de Vereniging ter Be vordering van de Bijenteelt in Nederland, mr. L. J. E. ridder van Rappard deed op merken, dat de zorgen van de imkers tal rijk zijn. Het is in het algemeen moeilijk om de liefhebberij te handhaven, omdat de kosten aan de ene kant hoog zijn en daarentegen de honing een te lage prijs doet, mede door de concurrerende prijzen van het buitenland. Een der gevolgen, welke niet uitbleef, was de sterke vermin dering van het aantal imkers en van het ledental, dat van 25.000 terugliep tot de helft. De zustervereniging in het Zuiden heeft met een zelfde euvel te kampen. Daarom moeten de imkers zich op weten schappelijk gebied ontwikkelen, omdat bij beter imkeren en bij een grotere zorg voor de bijen de resultaten ook anders kun nen zijn. BESOMMINGEN VAN HEDENMORGEN Trawlers: Bloemendaal f 13.700; Ronne f20.200; Petten f15.100. Loggers: IJM 209 f3370; SCH 27 f8930; KW 129 f 1660; KW 168 f 1620. Kotters: KW 33 f2440; KW 189 f190. (Verkort weergegeven Woningnood en huiseigenaren. Laat ik vooropstellen, dat ik afwijzend sta ten op zichte van de belemmering van een vrije ontwikkeling van de prijzen. Zolang even wel de overheid zegt de prijzen te willen beheersen, behoort dit consequent te ge schieden en moet vermeden worden, dat langs omwegen de prijsbeheersingsvoor- schriften toch ontdoken worden. Op het ogenblik worden de huurprijzen door de overheid beheerst; de huiseigena ren mogen de huren niet verhogen. Het ge volg hiervan in Haarlem en omgeving is ten eerste, dat er geen huis te huur is en dat bij het huisvestingsbureau in de Zijlstraat ongeveer 1900 urgentie-gevallen zijn ingeschreven. Het getal van de niet- urgentiegevallen is mij niet bekend. De huiseigenaren, die een hogere huur wensen te ontvangen, stellen een huis, dat volgens hen te weinig huur oplevert, te koop, in de hoop, het tegen een hoge prijs te verkopen, wanneer het vrij wordt op geleverd. Er zijn in Haarlem en omgeving tal van huizen aan te wijzen, die vrij op geleverd tegen zeer hoge prijzen te 'koop zijn. Heeft een huiseigenaar zijn huis ech ter verhuurd, dan is het volgens de voor schriften niet mogelijk zulk een huis vrij op tejeveren. Doch huiseigenaars met „fantasie" beginnen hun huurder allerlei onaangenaamheden te berokkenen door b.v. een kapotte centrale verwarming niet te herstellen en geen acht te slaan 05 een ondergelopen kelder.De huiseigenaar stuurt het er dus op aan, dat de huurder tenslotte het huis maar verlaat, zodat de eigenaar de prijs kan vragen, die hij wenst, want er zijn nog steeds mensen, "die in hun ergste nood desnoods een verwaarloosd huis kopen, ver boven de werkelijke waarde. Voor huizen, waarvan de waarde, gezien de hypotheek die door de goede hypotheek banken wordt gegeven, niet meer dan 20.900 waard zijn, worden voor 30.000 verkocht. Er zijn in Haarlem en omgeving ook vele gevallen, dat huizen door sterf geval of vertrek vrijkomen. De huiseige naars verhuren het betreffende huis niet opnieuw, want zij kunnen het nu vrij van huur verkoDen. Op deze wijze verkopen zij hun huis 50 of meer boven de werke lijke prijs. Dit laten de verschillende ge meenten toe, hetgeen niet in overeenstem ming is met de bedoeling van de huurstop. Huizen, die vrijkomen, moeten ter beschik king komen van de bureaux voor huisves ting, anders wordt de huurbeheersing een wassen neus. Ik zou u als woningzoekende tal van adressen kunnen noemen van hui zen, die vrij zijn, maar alleen te koop. Niet iedereen, zelfs niet wanneer hij een be hoorlijk inkomen heeft, is in staat, een huis te kopen. Tenslotte nog een waarschuwing voor hen, die zich dank zij een nieuwe hypo theekverlening een duur huis aanschaffen. Wanneer zij thans b.v. een huis kopen, dat vrij is te aanvaarden voor 30.000 en slechts 6000 eigen geld moeten meebren gen, dan kopen zij zich een grote strop, die zich over enige jaren zal openbaren. De hypotheek van 24.000 wordt verleend door de verkoper. Na vijf jaar loopt de hypotheek af en dan moet de koper maar zien, hoe hij weer ƒ24.000 hypotheek krijgt. Geen hypotheekbank zal hem dit bedrag geven. Hij krijgt dan misschien slechts 16.000. Het verschil van 8090 moet hij dan bijpassen. Kan hij dit niet, dan moet hij zijn huis verkopen, doch hij maakt dan geen 30.000, maar misschien slechts 20.000. Hij verliest dus 10.000 in vijf jaar. Daar komt bij elk jaar een rentever lies van 1500, berekend op een rentebasis van slechts 5 Het resultaat is, dat hij bijna 309 per maand verwoond heeft. Over enige jaren zitten er dus heel wat mensen in grote moeilijkheden. T. H. S. Jr. (Het belang van de door de briefschrij ver aangeroerde zaak heeft ons enigszins mild doen zijn bij de beoordeling van de lengte van zijn brief. Over enkele punten hebben wij het oor deel van een deskundige ingewonnen. Zijn commentaar laten wij hier kort volgen: 1. Het is juist, dat leegstaande huizen bij verkoop ongeveer 50 meer opbren gen dan bewoonde. Maar in de meest ge vraagde prijsklasse de middengroep van ongeveer 10 tot 15 duizend gulden komt het zelden voor, dat er iets wordt aangeboden. Er worden in Haarlem en omgeving thans gemiddeld slechts dertig huizen per maand te koop aangeboden, maar dan betreft het vrijwel altijd de uitersten er van: óf zeer kleine óf zeer dure panden. Verder zijn er zeer zeker eigena ren die wel verhuren, beleggingsinstituten bijvoorbeeld. Dat huiseigenaren door opzettelijke ver waarlozing hun huurders tot de aftocht dwingen, vond onze zegsman schromelijk overdreven. Waar zouden ze trouwens naar toe moeten? Evenzeer achtte hij het uitgesloten, dat er op een eigen bezit van zes mille 24.000 gulden hypotheek te krijgen zou zijn. Tenslotte werd ons meegedeeld, dat óók de kopers en aanstaande bewoners van (voor-oorlogse) vrijgekomen huizen in het algemeen moeten voldoen aan de eis van economische gebondenheid aan Haarlem en dat er ook sprake moet zijn van „passende" woonruimte, zodat een gezin van twee per sonen in een huis van acht kamers op in woning zal dienen te rekenen. Red.) In verband met de verbreding van het Overijsels kanaal, is men thans tussen Vriezen veen en Vroomshoop bezig met het maken van een grondduiker, welke 70 meter lang en 6 meter breed wordt. In de toekomst zal hier het water van de Leidijk onder het Overijsels kanaal door stromen. Het werk aan de duiker. Hoewel de Castricumse Schaakclub „De Pion" op het eind van vorig jaar al zijn 25-jarig bestaan vierde, heeft men alsnog dit'tournooi in Februari van dit jaar wil len houden, maar door de overstromings ramp is daar toen niets van gekomen. Het bestuur van De Pion heeft zich evenwel toch aan zijn belofte willen houden en als tournooidata de Vrijdagen 4, 11 en 18 Sep tember uitgezocht. De deelneming is voor iedere schakende Castricummer openge steld. Kosten zijn er niet aan verbonden en men gaat spelen in groepen van vier. Voor de winnaar van iedere groep is een herinneringsmédaille beschikbaar. BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: Elisabeth Catharina, d. van W. J. van 't Veer en W. van den Brink; Anna Elisabeth Bernardina Maria, d. van N. Rui ter en B. Th. Janssen; Alice Anette, d. van M. H. Braaksma en A. I. van Hateren. ONDERTROUWD: Wieger Frederik Sim mer, wonende te Den Helder en Alida Elisa beth Steer, wonende te Castricum; Doeke de Vries, wonende te Castricum en Adriana Eikelenboom, wonende te Castricum. OVERLEDEN: Dirk Wokke, 83 j.. weduwn. van Th. Groentjes, wonende te Castricum: Sara Catharina Sernée, oud 96 j„ wed. van W. Deinse, wonende te Amsterdam; Maria Leering. oud 76 j„ gehuwd met G. J. Mosch. wonende te Harenkarspel; Grietje Stroek. oud 64 j., wed. van P. Bank, wonende te Wormer. Vrijdag 21 Augustus Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: „Tea for two". Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: „De held zonder geld". W.B. Theater, 8 uur: „Hongkong". Zaterdag 22 Augustus Bioscopen als Vrijdag. Alhena, 19 te Las Palmas. Almkerk, nacht 19-20 te Aden. Amsteldiep, 19 v. Suez n. Aden. Amstelstad. 19 v. Bombay n. Durban. Amerskerk, 20 v. Alexandrië te Genua. Arkeldijk, 19 v. Havana n. Le Havre. Armllla, 20 te Lienchieu. Abbedijk, 20 te Boston. Agamemnon, 19 v. Puerto Plata n. Philadelphia Alblasserdijk, 20 te Havana. Alhena, 20 v. Las Palmas n. Rio de Janeiro. Alnati, 19 210 m. O. ten N. St. Vincent. Alphard, 19 v. Las Palmas n. Antwerpen. Alpherat, 20 te Santos. Amor, 19 v. Lissabon n. Algiers. Appingedijk, 20 te Tampico. Alphacca, 19 te Buenos Aires. Andijk, 19 te Havana. Axeldijk, 19 te New York. Alderamin, 19 v. Suez n. Muscat. Aagtekerk, 19 670 m. N.NW. Fort Aleza. Altair, 19 340 m. NO. St. Pauls Rock. Alwakl, 19 175 m. NO. Bahla. Bonaire, pass. 19 Azoren n. Plymouth. Boskoop, 19 v. Madeira n. Barbados. Bali, 20 te New York. Blijdendijk, 19 v. Newport News n. New York. Baam, 17 te Callao. Bagan, 19 v. Sabang op rede Meulaboh. Barito, 19 v. Banggaai n. Gorontalo. Batoela, 19 te Blinju. Bemnekom, 19 400 m. W.NW. Finisterre. Caltex Delft. 19 90 m. N. Finisterre n. Sidon. Caltex Leiden, 19 dwars Golf v. Bougie n. Sidon. Caltex Nederland, pass. 19 Burlings n. Sidon. Caltex The Hague, 19 60 m. ZW. Oporto. Ceronia, 19 Kiel verwacht. Clavella, 19 490 m. O.t.Z. East London. Coryda, 19 210 m. Z.ZO. Christmas eil. Caltex Utrecht, pass. 19 Pantellaria n. R'dam Callisto, 20 v. Huil n. Rotterdam. Cottica, 19 760 m. NO. Barbados. Delft, 19 210 m. N. Flores. Esso Den Haag, pass. 19 Finisterre n. Antw. Eemland, 19 v. Rio de Janeiro n. Montevideo. Eendracht, pas. 19 Finisterre n. Liverpool. Ena, 19 te Rotterdam. Friesland (SSM), 19 v. Frederica n. Nordenham Gouwe, 20 te Dakar. Groote Kerk, 19 v. Teneriffe n. Kaapstad. Groote Beer, 19 v. Quebec n. Montreal. Gaasterland, 19 v. Amsterdam n. Z. Amerika Graveland, 20 v. Hamburg te Amsterdam verw. Gadila, 19 rede Singapore. Garoet, 19 80 m. O. Gibraltar. Hector, 19 v. Lattakia n. Mersin. Helicon, 20 te Port au Prince. Hersilia, 19 v. Rotterdam n.Bremen. Heemskerk, 20 v. Genua n. Port Said. Hestia, 19 v. Amsterdam te Hamburg. Indrapoera, 19 v. Suez n. Genua. Ilos, 19 v. Alicante n. Carthagena. Jagersfontein, 19 v. Hamburg n. Antwerpen. Jupiter, 19 v. Rotterdam 20 te Amsterdam. Japara (KRL), pass. 19 eil. Roepat n. Tj. Pr:ok. Kota Agoeng, pass. 19 Dover n. Marseille. Kota Gede, 20 Colombo verwacht. Kota Inten, 19 v. Port Said n. Belawan. Karimun, pass. 20 Guardafui n. Belawan. Kalabahi, 20 te Batjan. Kedoe, 19 130 m. Z.ZW. Ouessant. Leuvekerk, 20 v. Aden te Port Okha. Loosdrecht, 20 v. Karachi te Bombay. Langkoeas, pass. Vlissingen 15 u. Antw verw. Limburg, verm. 20 v. Manilla n. Los Angeles. Laurenskerk, 20 v. Genua n. Port Said. Larenberg, 19 100 m. O. Gibraltar. Lekhaven, 19 v. Rotterdam te Bremen. Lekkerkerk, 19 nog rede Damman. Leopoldskerk, 19 50 m. N.NO. Oran. Linge, pass. 19 Rostok n. Amsterdam. Lucita, 19 v. Liverpool n. Stanlow. Maasdam, pass. 19 Beachyhead n. Southampton Meerkerk, pass. 19 Minikoy ri. Aden. Maasdam, 19 v. Southampton n. New York. Mentor, 19 v Grangemouth n. Hamburg. Molenkerk, 19 v. Aden n. Port Soedan. Meliskerk, 19 v. Rotterdam te Hamburg. Modjokerto, 20 v. Belawan te Singapore. Macuba, 19 160 m. Z.ZO. Socotra. Malea. 19 155 m. O.t.Z. Malta. Merwede, 19 600 m. W. Lands F.nd. Metula, 19 120 m. Z. Str. Soenda. Mirza, 19 150 m. O.ZO. Billiton. Musi, 19 v. Padang n. Sibolga. Nieuw Amsterdam, pass. 19 ten N. Sable eil. Cobh. Nigerstroom. 20 v. Bordeaux n. Dakar. Nieuw Holland, 19 120 m. W. Torrestraat. Oranjefontein. 19 v. Kaapstad n. Port Elizabeth Oranjestad, 19 450 m.W.ZW. Madeira. Orion, pass. 19 Ouessant n. Tunis Ootmarsum, 19 260 m. O.NO. Kp. Hatteras. Overijsel, 19 900 m. W. Flores. Prins Philips Willem, pass. 20 Quebec n. Le Havre Polyphemus, v. Penang n. Belawan. Prins Fred. Willem, 16 v. Milwaukee n. R'dam Perna, 19 150 m. ZW. Kobe. Poelau Laut, 19 160 m. NW. Stromboli. Prins Willem IV, 19320 m. W.t.N. Valentia. Prins Willem V, 19 360 m. W.t.N. Valentia. Rita, 19 v. Pladju n. Tj. Priok. Rotula, 19 te Alexandrië. Radja, 19 v. Colombo n. Djibouti. Rijndam, 19 340 m. W.ZW. Valentia. Reael, 19 v. New York n. Soerabaja. Roebiah, 18 680 m. Z. Aleoeten eil. Rondo., 20 te Semarang. Ruys, 19 600 m. ZW. Diego Garcia. Sommelsdijk, 19 v. Halifax n. Boston. Stad Maastricht, 19 v. Narvik n. Rotterdam. Samarinda, 19 v. Durban n. Lourenzo Marquez Sarangan, 23 Colombo verwacht. Sibajak, 24 te Rotterdam verwacht. Stad Arnhem, vertr. 21 v. Rotterdam n. Wabana Sanana. 16 te Singapore. Sarangan, 19 t.h.v. Belawan n. Bombay. Sheratan, 19 320 m. O.NO. Horta n. Aruba. Siberoet, 19 v. Soerabaja n. Tj. Priok. Slgli, 20 te Fremantle. Slamat, 20 te Cheribon. Stad Leiden, 19 1200 m. O.NO. Tokio. Stanvac Djirak, 20 te Tj. Uban verw. Sumatra, 13 v. Soerabaja n. Makassar. Talisse, pass. 19 ten Z. Ceylon n. Belawan. Tarakan, 19 ten anker rede Semarang. Tawali, 19 te Port Said. Tero, 20 te Rio de Janeiro. Teucer, 19 v. Aden r.. Pott Said. Trajanus, 19 v. W.Ir.dië te Amsterdam. BINNENLAND Het emigrantenschip „Waterman", eigendom van de Ned. regering en in be heer bij de Kon. Rotterdamsche Lloyd, zal op Dinsdag 25 Augustus met bijna 800 Ne derlandse emigranten via Curagao en het Panamakanaal naar Nieuw-Zeeland ver trekken. Het schip wordt op 27 September te Wellington verwacht. In de hoofdstad is een Duitse toerist op heterdaad betrapt, toen hij 5-pfenning- stukken gebruikte om zich in een automa tiek te goed te doen. Hij is door de Amster damse vreemdelingendienst over de grens gezet. De officier van justitie te Amsterdam zal in het vervolg buitenlandse toeristen, die zich aan deze practijken schuldig maken in voorlopige hechtenis doen nemen en hen daarna voor een rechtbank terecht laten staan. Bij Koninklijk Besluit is tot burge meester van Giessendam benoemd de heer A. L. C Brinkman, thans burgemeester secretaris van de gemeente Stad aan 't Ha ringvliet op Goeree-Overflakkee. Op 1 September zal Maastricht ook worden opgenomen in de helicoptère-verbin- ding Brussel-Luik-Keulen-Bonn. Deze dienst zal de eerste dagen alleen post vervoeren en van 14 September af ook personen. Te Vlissingen is op ruim 74-jarige leeftijd overleden dr. A. Staverman, rustend chirurg aldaar. Hij verrichtte gedurende een. lange reeks van jaren belangrijk medisch en sociaal werk in Zeeland. Het gerechtshof te Arnhem heeft het vonnis bevestigd van de Almelose rechtbank, waarbij de weduwe G. K. de G. uit Hengelo wegens moord op haar echtgenoot door mid del van vergif is veroordeeld tot 15 jaar gevangenisstraf. HAARLEM EN OMGEVING Op „Kennemeroord" te Heemstede zal op 30 September een Hervormde Jeugddienst worden gehouden. Vicaris B. van der Lelie zal een openluchtjeugdienst leiden. ADVERTENTIE „Re.r draagt de kroon vooi beeld en toon" VAN HEDEN t.m. MA YNDAG a.s. ARTIKEL 251 bis WETBOEK VAN STRAFRECHT Wie is de ware schuldige in dit drama? DINSDAG. WOENSDAG en DONDERDAG CHARLES CHAPLIN in LIMELIGHT Geen verhoogde toegangsprijzen. Tabinta, 19 dwars Bermuda n. Houston. Tjitjalengka, 16 te Montevideo. Tomini, 20 v. Singapore n. Belawan. Tawali, 20 v. Port Said n. Genua. Tankhaven III, 19 v. Bangkok n. Sungelgerong Tasman, 20 te Singapore. Thedens, 22 Makassar verwacht. Tibia, 19 210 m. O.ZO. Kei eil. Tjibantjet, 19 dwars Okinawa n. Kobe. Tjiluwah, 21 te Singapore verwacht. Utrecht, 19 180 m. N.NW. Sabang. Van Linschoten, pass. 19 Ouessant n. Le Havre. Van Spilbergen, 19 v. Dakar 20 Konakry verw. Van Outhoorn, 19 v. Soerabaja n. Semarang. Var. Riemsdijk, 19. dwars Golf v. Bougie. Willem Ruys. 20 te Southampton; Willemstad. 20 te La Guaira. Woensdrecht, 19 470 m. NW. Sharksbay. IJsel, 19 150 m. O. Malta. Zonnewljk, pass. 19 Scilly's n. Rotterdam. Zuiderkruis. 18 630 m. O.NO. St. Helena. KLEINE VAART Aligarve, 18 v. Klngslynn n. Sunderland. Albergen, pass. 20 Vlissingen n. Bartow. Ariel, pass. 20 Vlissingen n. Antwerpen. Arnoudpolder, 20 v. Rotterdam n. Antw. Betty Anne, 19 v. Hamburg n. Middlesbro. Bill, 19 v. Aarhus n. Alius. Brinda, pass. 19 Vlissingen n. Nykoping. Barracuda, pass. 19 Vlissingen n. Zeebrugge. Borneo, pass. 19 Vlissingen n. Oostende. Brem, pass. 19 Viano de Castello n. Rotterdam. Bernisse, 22 v. Huelva te Drogheda verw. Birmingham, 20 te Goole. Bornrif, 20 te Alkmaar verw. Bree Helle. 19 v. Rotterdam te Londen. Bab-T, 19 v. Lidikoping n. Mariestad. Corsica, 20 v. Vlissingen n. Liverpool. Cornelis Houtman, verm. 22 v. Mesane n. Aalboig Douro, 19 te Amsterdam. Deo Duce, 19 v. Kopenhagen n. Gothenburg. Dollard, 19 v. Karlstad n. Rotterdam. Domburgh, 19 te Casablanca. Driebergen, 19 ten anker Bayonne. Deneb, 20 v. Rotterdam n. Duisburg. Ellewoutsdijk, 19 v. Blyth n. Terneuzen. E en A Scheer, pass. 19 Vlissingen n. Casablanca Elsenburgh, pass. 20 Ouessant n. Casablanca. Erna, pass. 20 Vlissingen n. Newcastle. Ferocia, pass. 19 Vlissingen n. Rostock. Fiducia, 20 v. Maassluis te Londen verwacht. Follonica, 20 op de Gironde n. Lowestoft. Frejo. 19 te Reykjavik. Gerrie, 19 v. Gent n. Gothenburg. Gaasterland, 19 v. Grangemouth n. Rotterdam. Glashaven, 19 te Malmö. Haskerland, 18 v. Goole n. I-Iarlingen. Helvetia, paas. 19 Vlissingen n. Terneuzen. Hondsrug, 20 v. Rotterdam n. Bergen. Harold, 20 nog te Frederikstad. Haskerland, 20 te Harlir.gen. Hast I, 22 v. Londen te Rotterdam verw. Hast III. 19 v. Stockholm n. Parijs. Hebe Nobel. 20 te Antwerpen. Henrica b, 19 v. Mantyluoto n. Guernsey. Import, 19 v. Lissabon n. Rotterdam. Ingeborg, 19 v. Brake n. Rotterdam. Jo, 20 te Maassluis. Josien, 19 te Kotka. Joost, 18 v. Tunadal n. Zaandam. Java, 19 v. Londen n. Sunderland. Jorina, 19 v. Shoreham te Middlesbro. Keyser, 19 te Goole. Kenitra, 19 op de Gironde. Lijnbaansgracht, pass. 20 Vlissingen n. Antw. Larix, 19 te Zaandam. Leuvehaven, 19 v. Kopenhagen te Gothenburg. May Mere, 18 v. Bilbao n. Bordeau. May Star, 19 te Teignmouth. Marne, 20 te Antwerpen. Mies, 19 te Port Talbot. Marietje Bohmer, 20 v. Kaolack te Duinkerken. Mercurius, 20 v. Leningrad te Londen verw. Midsland, 20 v. Rotterdam te Leith. Monica, 20 v. Workingston te Belfast. Myfem, 20 te Gothenburg. Midas, 19 te Kopenhagen n. Amsterdam. Noordstad, pass. 19 Vlissingen n. Antwerpen. Nyenburg, 20 te Gefle verwacht. Nassauhaven, 21 te Malmö verw. Neeltje b. 19 v. Barcelona n. Ayr. Nettie, 19 te Antwerpen. Nieuwland, 21 v. Grangemouth te Rotterdam verwacht. Noord, 20 te Shellhaven. Nottingham, 20 te Goole. Olive, pass. 19 Vlissingen n. d. Tees. Peter 19 v. Rotterdam te Mantyluoto. Pavo, 19 te Zaandam, poortvliet, 20 v. Antwerpen n. Bilbao. Ponto, 18 v. Amsterdam n. Ostrand. Ponza, 19 v. Mantyluoto n Zaandam. Rose Marie, 20 te Antwerpen. Setas, 18 n. Haderslev. Spes, 20 te Bodo verwacht. Ton, pass. 18 Ouessant n. Swansea. Tubo, 19 v. Vlissingen n. Grangemouth. Spurt, 19 v. Wismar n. Skoghall. Strijpe, 22 te Mumbles venvacht. Tilly, 18 te Nykamn. Theano, 20 v. Belfast te Drogheda. Theodora, 19 v. Immingham n. Drammen. Timor, 20 v. Rotterdam n. Rostock. Uranus pass. 19 Vlissingen n. Gent. Urmajo, 19 te Wakskov. Vrouwepolder, pass. 29 Vlissingen n. Oporto. Vecht, 20 Boston verwacht. Veenenburgh, 19 v. Middlesbro n. Rotterdam. Vlier, 18 te Lissabon. Vrouweuolder, pass. 29 Vlissingen n. Oporto. Wickenburgh, 19 te Casablanca. Wilpo, 19 Brunsbüttel gepass. Westerschelde, 19 te Oporto. IJsel, 20 v. Vlissingen n. Southampton SLEEPVAART Noordholland, 19 70 m. ZO. Ouessant. Poolzee, 19 v. Agadir n. Rotterdam.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 3