Franse o verhei dsdienaren gaan heden weer aan het werk f. 1.30 Uitgaan in Haarlem Agenda voor Haarlem Krachtige rivalen voor KLM bij de Christchurch-race Een Eeuw geleden Oranjeboom Dank zij contact MRP-ministers met de vakbondleiders rHoe is het ontstaand Nederlandse D.C. 6-A vliegt mee met 76 inzittenden Opruimingen voortaan wellicht iets later Valutasmokkel gaf winst van f 50.000 Een licfrlpunl in'n donkere 21acht. Ga Kier gerust Kinnen, ft Muzikaal wonderkind Oud-commandant van Koreadctachement terug Simon Koster onderscheiden Dit woord: PIEPEN Films van de UNESCO voor het Midden-Oosten Utrechtse opera wordt opgeheven MEZZ0CHR0ME De fllm blj ultstek voor uw yacantie-foto's Hoog opgeladen vracht auto verschoof spoorweg viaduct Zender Hilversum I bijna twee uur gestoord Maastrichtenaar voor economische rechter Loods van papierfabriek afgebrand Academie voor voortgezet Economisch Onderwijs Uit de Opregte Haarlemsche Courant van 22 Augustus 1853 VRIJDAG 21 AUGUSTUS 1953 O (Van onze correspondent in Parijs) Frankrijk zal, tenminste wat de ambte naren en het personeel der genationaliseer de bedrijven betreft, vandaag weer aan het werk tijgen. De stakingsbeweging in de particuliere sector wint daarentegen veld en de activi teit in de staal-industrie en de bouwbedrij ven neemt zienderogen af. Vannacht om 2 uur werd bekend dat dc regering met de socialistische en Katho lieke vakcentrales het eens was geworden over een aantal punten, die vandaag aan de stakers zullen worden voorgelegd. Doch intussen heeft het stakingscomité van dc P.T.T. al opdracht gegeven weer aan het werk te gaan. Waar dc brievenbestel lers het initiatief tot en in zeker opzicht de verantwoordelijkheid voor de stakingen genomen hadden, is het waarschijnlijk dat alle overige ambtenaren dit voorbeeld ook nu wel zullen volgen. De voornaamste punten, waarover over eenstemming is bereikt, betreffen ten eer ste een uitkering van een bijzondere premie aan alle post-beambter.. ten tweede de be lofte vóór 30 September de commissie der collectieve arbeidscontracten, die over een algemene loonsverhoging moet beslissen, bijeen te roepen, ten derde de toezegging de syndicaten in het vervolg bij het over leg voor de vaststelling der pensioenge rechtigde leeftijden te betrekken en ten vierde in het algemeen een herziening der laagste loon-klassen. Met deze overeen stemming zien de stakers hun voornaamste eisen inderdaad wel ingewilligd. Het is aan de Katholieke ministers te danken geweest, dat hel: contact tussen de regering en de vakbonden, dat door pre mier Laniel zo bruusk verbroken was, kon worden hervat. Zij hadden, buiten de re gering om, door bemiddeling van de Ka tholieke fractieleider, Robert Lecourt, be sprekingen met de Katholieke en socialis tische arbeiders heropend, en toen er een compromis in zicht kwam werden die be- ADVERTENTIE want men schenkt en f VRIJDAG 21 AUGUSTUS Openluchttheater, Bloemendaal Optreden van het ballet van Rosario, 8 u. Rembrandt: „lm weissen Rössl", alle leeft, 7 en 9.15 uur. Palace: ,.Geen verlof, geen verloving", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Robinson Crusoe", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Lido: „Because you 're Mine", alle leeft., 7 en 9.15 uur. City: „Het complot van Cripple Creek", alle leeft, 7 en 9.15 uur. Spaarne: ,.Dc koning der raket- mannen", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Gekooide meisjes", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „My dream is yours", alle leeft., 8.15 uur. ZATERDAG 22 AUGUSTUS Openluchttheater, Bloemendaal: Optreden van het ballet Rosario, 8 uur. Rembrandt: „lm weissen Rössl", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Geen verlof, geen verlo ving", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: Mortagne's jeugdvariété, 10.30 uur; „Robin son Crusoë", alle leeft., 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Lido: „Because you 're mine", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Donald Duck en zijn nieuwe avonturen", alle leeft., 10.30 uur. „Het complot van Cripple Creek", alle leeft., 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De koning der raketmannen". 14 jaar. 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Keizerwals", alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: „My dream is yours", aUe tófift., 2.30, 7 en 9.15 uur. raadslagingen door de minister van Arbeid en de premier overgenomen. Dit was de enige weg om te voorkomen dat dc Katholieke ministers zich nu al uit het kabinet terug zouden trekken. Hun positie tussen de Katholieke vakbond en de regering', die recht tegenover elkander stonden, was inderdaad onhoudbaar ge worden. Men zal nu af moeten wachten of de Katholieken hun zetels in het kabinet zul len willen blijven behouden en zo een drei gende breuk in de coalitie nog vermeden kan worden. Veel zal uiteraard afhangen van de ontvangst, die het parlement pre mier Laniel volgende week zal bereiden en ook van de mate waarin de premier er in zal slagen zijn weinig standvastig beleid dan te verdedigen. Een andere, nog bangere, vraag betreft de houding die de communisten aan zullen nemen. Bij het overleg met de regering zijn zij niet betrokken geweest en de C.G. T., de vakcentrale, die onder communisti sche controle staat, zal vermoedelijk de overeenkomst dan ook weigeren te onder schrijven. Er moet rekening met de moge lijkheid worden gehouden, dat de com munisten door het provoceren van wanor delijkheden nu zullen gaan trachten de tegenstellingen tussen de arbeiders en de regering opnieuw te gaan verscherpen. En verder zullen zij zeker alles doen om hun invloed in de particuliere bedrijven te ver groten, om nu die sectoren lam te leggen, waar tot dusverre nog werd doorgewerkt. Wat er na de belangrijke concessies, die de regering nu heeft moeten doen, van haar economisch hervormingsplan over zal blij ven, is echter eveneens een punt,waarover pas later klaarheid zal kunnen komen. Of het kabinet-Laniel de bijzondere zit ting van het parlement, dat Woensdag of Donderdag bijeenkomt, zal overleven, kan men in elk geval betwijfelen. Laniel, die het gesprek met de vakbonden vorige week afbrak, heeft zijn fout blijkbaar later in gezien. Maar of de rechtse fractie van zijn parlementaire meerderheid die erkenning hem als een deugd zal aanrekenen, staat nog te bezien, terwijl hij het vertrouwen bij zijn meer links gerichte vleugel, waar toe dus de Katholieken behoren, al geruime tijd geleden heeft verspeeld. In hotel „De Sonnehoeek" te Zandvoort logeert momenteel de 8-jarige Hans Jurgen Mattilke, geboren te Posen en thans wo nende te Düsseldorf. Hij werd geboren op 27 December 1944 en ontving reeds op zéér jeugdige leeftijd pianolessen van zijn moeder, die piano lerares is, waarbij hij een bijzonder talent aan de dag legde. Zo speelde hij op 5-jarige leeftijd reeds vrij moeilijke composities van verschillende componisten uit het hoofd, na deze slechts enkele malen van het blad te hebben gespeeld. De directie van hotel „De Sonnehoeek" organiseex-de Woensdagavond een kort pianorecital van deze jeugdige pianist voor enkele genodigden. Het grenst indei'daad aan het wonderbaarlijke, wat dit 8-jarige knaapje presteert. Veeleisende werken van Chopin, Mozart, Handel en Saint-Saens worden door hem op feilloze wijze uit het hoofd vertolkt. De dirigent van de „Wiener Sangerknaben", die met zijn ensemble in hetzelfde hotel logeert, de heer R. Kühbau- cher, had ons i-eeds eerder zijn grote be wondering over het buitengewone talent van deze jeugdige pianist te kennen gege- en en zijn bewondering bleek niet onge grond. De jeugdige kunstenaar oogstte met zijn optreden ook Woensdagavond veel suc ces. Naar wij vernemen, ligt het in het voornemen van zijn moeder, hem niet eer der in het openbaar te laten optreden, al vorens zijn onmiskenbare talenten onder bekwame leiding verder zullen zijn ont plooid, omdat men ervoor wil waken, hem als „wondei'kind op muzikaal gebied" te laten musiceren. „Géén uitgelaten stemming bij wapenstilstand Gisteravond is uit Tokio op Schiphol teruggekeerd de luitenant-kolonel C. M. Schilpei'oord, tot voor enige weken com mandant van het Nederlandse Detache ment bij de U.N.O. in Korea. Namens de minister van Oorlog werd hem door luite nant-kolonel Da Costa, commandant van het Regiment van Iieulz, het kruis voor Recht en Vrijheid uitgereikt. Binnenkort zal hij ook de United Nations Service Medal en de op een na hoogste Amerikaan se onderscheiding Legion of Merit (wegens uitnemende dienst in Korea) ontvangen. De Nederlandse strijdkrachten in Korea, aldus luit.-kol. Schilperoord na zijn huldi ging, bevinden zich in de Wyominglijn, na de bij bestand voorgeschreven terugtocht op 4 a 5 km van de Noord-Koi-eaanse en Chinese troepen. „Mijn opvolger luitenant kolonel C. Knuist heeft tot zware taak, deze mensen, wie het verrichten van ver sterkingswerkzaamheden bij ontbreken van gevechtshandelingen weinig bevredigt, be zig en in de hand te houden. Toen de wa penstilstand was ondertekend, heerste bij ons niet geheel dezelfde stemming als bij de Amerikaanse troepen, die uitgelaten waren van vreugde." In de laatste dagen voor het bestand zijn nog vijf Nederlandse mensenlevens ver loren gegaan in een frontpatrouille, die onder commando van luitenant Douma al drie van de vijf aangewezen punten van onderzoek was gepasseei-d, toen zij in een hinderlaag van vijftig jonge Chinezen viel, die baar onder krijgsgehuil met liandgra^ naton bekogelden. De patrouillecomman dant en zijn plaatsvervanger werden dade lijk uitgeschakeld en het is mogelijk, dat de drie of vier minuten, die volgden, ons daardoor nog noodlottiger zijn geworden: Slechts één man kon met machinegeweer vuur antwoorden. De radio viel uit. Dade lijk uitgerukte hulp onder luitenant Koes- veld kwam te laat. Des nachts keerden drie man van de patrouille terug. Behalve de vijf doden waren er vier gewonden en twee vermisten. Aan de vooravond van zijn vertrek uit New York naar Nederland is de Neder landse journalist Simon Koster benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Koster, die in ons land een functie gaat aanvaarden bij het ANP., is achtereenvol gens geweest Westkustcorrespondent van Aneta, hoofdredacteur en tenslotte direc teur van het Amerikaanse kantoor van dit persbureau. Hij begon zijn journalistieke loopbaan als cultureel coiTespondent van de Nieu we Rotterdamse Courant in Bei-lijn. Hij is de auteur van een aantal boeken, waai-onder „Als i'k Greta Garbo was", „De razende Saxofoon" en „Storm in het Para dijs". Van zijn toneelstukken vermelden wij „Nul uur Nul", „Madame la Mode" en „Camelia'. Hij schreef voorts scenario's voor de films „Dood Water" en „Lentelied". Met het vertrek van Sinxon Koster woi-dt een belangrijke periode in het be staan van Aneta in New York afgesloten. Het kantoor is thans samengesmolten met het correspondentschap van het Alge meen Nederlands Persbureau in de Ver enigde Staten en werkt thans onder de naam ANP-Aneta. ADVERTENTIE Piepen is een klanknabootsend woord, een onomatopee, zoals de geleerde term luidt. Wanneer wij de zegswijze gebrui ken: zoals de ouden zongen, piepen de jongen, denken wij dan ook aan kleine vogels die in het nest het gezang der volwassen vogels pogen na te bootsen, maar het nog niet vei'der brengen dan tot gepiep. De betekenis: kinderen vol gen de levensti-ant der oudei-s, past daai-bij precies. Maar men moet niet aan het gepiep van vogels, denken, doch aan het gepijp, het fluitspel, waarmee men vroeger zang en dans begeleidde. Het is dus hetzelfde woord pijpen dat ook voorkomt in: naar iemands pijpen dansen. Dat zijn niet de pijpen van de broek, maar: het pijpen, het fluitspelen^ In de kampen van het Midden-Oosten waar nog steeds meer dan 800.000 Pa lestijnse vluchtelingen vertoeven, heeft de UNESCO een aantal films en filmstrips doen vervaardigen. Zij dienen ter instruc tie van de vluchtelingen zelf, die zeer zijn ingesteld op het visuele onderwijs. De lei der van het filmteam, de Brit Alexander Shaw heeft in een inteivieuw meegedeeld, dat films de enige mannier ziin om kinde ren, die hun hele leven in vluchtelingen kampen geleefd hebben, iets te vertellen van de buitenwereld. Bovendien zijn de volwassenen, overeenkomstig de tradities van het Midden Oosten, te trots om in de schoolbanken te gaan zitten maar willen ze wel films zien. Voorts ziin de normale films, zoals wij die kennen, in dat gebied onbruikbaar: muziek en poëzie moeten er namelijk een zeer belangrijke rol in spelen. Films, die minder dan een uur duren, worden door de toeschouwers (louter op grond van de lengte) als onbetekenend beschouwd. In totaal heeft Shaw 9 films veivaardigd, terwijl er nog 4 onder handen zijn. Ze bestrijken alle mogelijke onderwerpen, zoals onderwijs, kinderverzorging, sme den, timmeren en ii-rigatie. De raad van beheer der Utrechtse Opera deelt mede in zijn vergadering van Don- dei-dag 20 Augustus tot ziin leedwezen te hebben moeten besluiten de activiteiten van de stichting „Utrechtse Opera" te be ëindigen. De conseo.uentie van dit besluit is o.a. dat de première van de opera „Car men" op 1 September niet zal doorgaan. Nadat gisteren Utrechts burgemeester en de voorzitter van de raad van beheer van de Utrechtse Opera de heer J. M. Fen- tener van Vlissingen een langdurig onder houd hebben gevoerd met de secretaris generaal van het departement van O., K. en-W., heeft de directie, van. de Utrechtse Opera andexixalf uur geconfereerd met de minister en de secretaris-generaal. Van het gesprokene in dit laatste onderhoud is niets bekend. ADVERTENTIE Verkrijgbaar bij elke fotohandelaar 8 opnamen 6x9 12 opnamen 6 x 6 Op Dondei-dag 8 October des middags om half vijf zal de hertog van Gloucester op London Airpont het sein geven voor de luchti-ace naar Chi-istchui-ch op New Zea land, waarvoor zestien vliegtuigen zijn in geschreven. Omstreeks vijf uur zal het de beurt zijn van de K.L.M.-gezagvoei'der H. A. A. Koo- per om de remmen van zijn Douglas D.C.- 6a „Liftmaster" los te gooien en daarmee een begin te maken met de gooi naar de prijs van 100.000 gulden, die de winnaar van de snelheid- zowel als van de han dicapklasse aan het eindpunt wacht. De tweede, derde en viex-de pi'ijs zijn respec tievelijk dertigduizend, tienduizend en vijfduizend gulden. De i-ace wordt geoi-ganiseei-d door de „Canterbury International Air Race Coun cil" te Nieuw Zeeland en de Royal Aero Club in Engeland, ter gelegenheid van het feil dat ongeveer honderd jaar geleden de eerste kolonisten zich vestigden op het Zuidelijk eiland van Nieuw Zeeland. De handicapklasse telt zes deelnemers en als gevaarlijkste concuiTenten voor de K.L.M. lxeschouwt men de „Viscount" van de Britsh European Airways en de Has tings C3 van de Royal New Zealand Air Eoi-ce, die een groot aantal passagiers (le den van de Australische luchtmacht) mee neemt. Vooi'ts start onder meer nog een DC-3, bemand met vier dames. Het is het toestel van de Australische mevrouw G. J. McKenzie. In deze klasse ligt het accent niet in de eerste plaats op de snelheidmaar de prijs kan men hier veeleer zien als een beloning voor commerciële efficiency. En de K.L.M. demonstreert dit nog eens duidelijk door in totaal 64 passagiers mee te nemen, waar van het merendeel emigranten. Met de 12 man sterke bemanning maakt dit dus een totaal aantal van 76 inzittenden, die voor het overgrote deel betalende passagiers zijn. Voor radio, film en dagbladen gaan mee de lieren F. Wilbers (K.L.M.-pers- dienst), J. Boots (Radio Unie), P. Blansjaar Polygoon Profilti) en A. J. Schuwer (A.N.P.) Het belangrijkste werk voor deze race is voor een deel al gedaan, het uitstippelen van de route en het bestudei-en van de for mule om een zo gunstig mogelijke „handi cap" te krijgen. Want in de handicaprace hoeft niet het vliegtuig, dat het eerste aan komt de winnaar te zijn, maar wordt de uitslag bepaald aan de hand van een for mule, waarin onder meer de laadi'uimte, het aantal passagiers, de vracht, het com fort aan boord en laag brandstofgebruik als voordelige factoren vei'disconteerd wor den. Daaxmaast moet er natuurlijk ook nog voor worden gevlogen en spelen snelheid, regelmaat en betrouwbaaijieid een rol. Zó nauwkeurig is de formule uitgebalanceerd, dat zelfs het gewicht van de stoelen, de bekleding, gordijnen en het gewicht van de stewards en stewardessen meegeteld wor den. Tijdens de tocht zal men de concur renten scherp in de gaten moeten houden en afgaande op hun prestaties zal het vlieg- plan zo nodig gewijzigd worden. Dit is dan ook een van de redenen waarom de K.L.M. de route, die zij denkt te vliegen geheim houdt, om de concurrentie zoveel mogelijk in het onzekere te houden. Op de terugreis hoopt men een lading pakjes mee te nemen, die de 13000 Neder landse emigranten die thans reeds in Nieuw Zeeland zijn naar hun familie in het vaderland kunnen sturen. Via de Neder- landse vertegenwoordiging aldaar zijn reeds cirqulaires en labels onder de emi granten verspreid en zoals de situatie zich thans laat aanzien bestaat er onder de emigranten voor deze pakjesactie grote animo. Daarnaast zullen er speciale enve loppen voor uit- en thuisreis komen, die de Nieuw Zeelandse P.T.T. van een spe ciaal stempel zal voorzien en de Neder landse posterijen zullen een speciale post zegel voor de uitreis laten drukken. Deze race beslaat met zijn 19800 km. een af stand van de helft van de omtrek der aarde. Binnen 168 uur nadat het laatste vliegtuig gestart is, moeten alle deelne mers in Christchurch zijn. Er zal waarschijnlijk een wijziging ko men in de perioden der halfjaarlijkse op ruimingen. De thans geldende wet op de uitverkopen en opruimingen geeft de pe rioden 1 Januari1 Februari en 15 Juli 15 Augustus aan, met de mogelijkheid daarvan af te wijken bij algeméne'maat- regel van bestuur. De Kamers van Koop handel kunnen in bepaalde gevallen ook plaatselijke afwijkingen voorschrijven. Het is de bedoeling deze perioden ver anderlijk te maken door de bepaling, dat de opruimingen in ieder geval op een Za terdag beginnen. Voorts wordt overwogen de halfjaarlijkse opruimingen voortaan te doen beginnen op de 3de Zaterdag in Januari en op de 3de Zatei'dag in Juli. Zou deze nieuwe opzet nog dit jaar wettelijke bekrachtiging krijgen, dan zou volgend jaar de wintëropruiming beginnen op Za terdag 16 Januari en de zomeropruiming op Zaterdag 17 Juli. Van de herziening wordt tevens gebruik gemaakt om tegemoet te komen aan aller lei klachten, die uit middenstandskringen reeds lang zijn gehoord over ontduikingen van de thans geldende wet. Het spoorwegverkeer op de lijn Henge loAlmelo is Dondex-dagmiddag geduren- de ongeveer twee uur gestagneerd ge weest nadat om twee uur een Belgische vrachtauto het viaduct in de Deldener- straat te Hengelo had aangereden. Deze auto was te hoog opgeladen met balen hennep, waardoor het viaduct enigszins op de steunpunten werd verschoven. Ten gevolge hiervan sloten de rails van beide sporen niet meer op elkaar aan. Om vier uur was men erin geslaagd het viaduct weer op zijn plaats te krijgen. Het heeft vanochtexxd enige tijd geduurd eer de zender Hilversum I door de radio luisteraars werd gehoord. Er was namelijk een zeer gecompliceerde technische storing aan de zender, welke pas om kwart voor j negen was verholpen. DANS Vrijdag 21 Augustus, Openluchttheater, Bloe mendaal, 20 uur: Optreden van de Spaanse danseres Rosario met haar ballet, waaraan o.a. meewerkt de jeugdige dan seur Roberto Iglesias. Optreden van dxde Spaanse guitaxdsten. Zaterdag 22 Augustus (20 uur) cn Zondag 23 Augustus (14.30 en 20 uur): herha ling van het optreden van de Spaanse danseres Rosario en haar ballet. MUZIEK Zondag 23 Augustus, Kolk te Spaarndam, 15 en 20 uur: Ter gelegenheid van het vijfendertigjarig bestaan van „Cx-esccndo" te Spaarndam geeft dit fanfarecorps van 15 tot 17 uur een concert eix des avonds om 20 uur speelt een corps uit Assendelft. Tot en met Zaterdag 29 Augustus wordt er iedere avond om 20 uur een concert gegeven. Dinsdag 25 Augustus, Grote Kerk, 20 uur. De stadsorganist George Robert geeft een concert. Donderdag 27 Augustus, Grote Kerk, 15 uur: orgelconcert door de stadsorganist George Robert. Vrijdag 28 Augustus, Concertgebouw, 20 uur: De H.O.V. zet de serie zomerconcerten voort met een romantisch programma. Medewerking verleent Toos Onderdenwijn- gaai-d (piano). Het programma luidt: Ouverture Euryanthe, C. M. von Weber; Pianoconcert R. Schumann en Symphonie no. 5, P. Tschaikowsky. DIVERSEN Dagelijks, Poesjenellenkelder onder Stad huis: Don en Ly Vermeire's mai-ionetten- theater geeft op 14.30, 15.30 en 16.30 uur een kindervoorstelling van „De gouden Donderdagmorgen heeft de economische kamer van de Maastrichtse rechtbank een uitgebreide smokkelzaak in Belgische francs behandeld, welke volgens de ten lastelegging gedurende de laatste vijf jaar werd bedreven door de 50-jarige Maas trichtenaar L, A. S. B. en de 45-jarige E. M. A. P. van H., een gehuwde vibuw, waar mee B. reeds jaren vertrouwelijk omging. B. heeft, zoals uit het oixderzoek van de ambulante dienst van de douane te Maas tricht is gebleken, gedurende de periode van 1947 tot 1951 in totaal een bedrag van zeker twee millioen Belgische francs te Maastricht in grotere en kleinere bedragen opgekocht, die naar België 'gesmokkeld en ze in Luik en Lanaeken tegen gunstige koer sen verhandeld voor Nedei'lands geld, dat hij dan weer, ook in strijd met het devie- zenbesluit 1945, naar Nederland invoerde. B. had allang de argwaan van de douane opgewekt door zijn geregelde reizen naar België, maar men was er ondanks alle na- sporingen niet in geslaagd hem op smok kelen te betrappen. Wel had men gemerkt, dat hij vaak 's Zatex-dagsmiddags allerlei adressen in Maastricht afliep. Men heeft hem toen op een goede dag in Juni aange houden, maar hij had toen slechts enkele honderden Belgische francs bij zich. Het onderzoek bracht aan het licht, dat hij zowel als de vrouw gedurende de laatste jaren vele honderdduizenden francs had verhandeld. Ter zitting hebben zowel de man als de vrouw gesuggereerd dat het verhandelde aantal francs veel lager was, maar de douane-beambten hadden nagerekend, dat het aantal fi-ancs ixx de millioenen liep, en dat hoewel verdachte B. dit nu bagatel liseerde waarschijnlijk een winst van 50.000 is gemaakt. De eis luidde tegen B. wegens aankoop van francs in Maastricht, het uitvoeren dezer gelden uit Nederland en het invoeren van Nederlands geld weer iix ons land. een geldboete van ƒ10.000, subsidiair vijf maan den, zes maanden gevangenisstraf waarvan twee maanden voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar alsmede verbeurd verklaring van de in beslag genomen auto, waarin de francs wei-den verborgen. Tegen de vrouw was de eis wegens het kopen van Belgische fi-ancs, bestemd voor uitvoer naar België, een boete van 1000 subsidiair twee maanden hechtenis, drie maanden gêvarigëhisstraf, waai-van twee maanden voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaai\ De rechtbank zal op 1 Sep tember uitspraak doen. Donderdagmiddag heeft een hevige brand in een grote loods van de N.V. pa pierfabriek „Doetinchem" te Doetinchem gewoed. De brand is ontstaan in een trans- foi-mator'nuisje, dat aan de achterzijde van de fabriek tegen de gebouwen staat. Men heeft aanvankelijk getracht met behulp van twee stralen od de waterleiding de vlammen te doven, maar toen bleek, dat aan blussen op die manier niet te denken viel, werd de brandwëer te Doetinchem gewaai'schuwd. De brand was inmiddels overgeslagen op een grote houten loods, die geheel gevuld was met cellulose en oud papier. In een oogwenk stond dit ge hele gebouw in lichterlaaie, evenals een grote hoeveelheid papier, die aan de ach terkant tegen de loods was opgeslagen. Door de enorme rookontwikkeling kon de Doetinchemse brandweer aanvankelijk geen overzicht krijgen van de omvang van de brand. Daarom wei-den de brandweren van Doesburg en Gendringen gewaar schuwd. Deze hebben echter geen dienst behoeven te doen. Het houten gebouw brandde geheel uit. Enkele machines gin gen verloren. Het bedrijf zal door de brand geen stagnatie ondervinden. De vuurhaard is bestreden met veertien stralen. Rosario met haar nieuwe partner, de Guatemalaan lioberto Iglesias. Met haar Spaanse dansgroep treedt zij 21, 22 en 23 Augustus in Bloemendaals Openlucht theater op. bal" en op 19.30, 20.30 en 21.30 uur een ge varieerd progi-amma met o.a. „De geschie denis van dc vos", Russisch sprookje be werkt door M. Nyhoff. Dagelijks, Luxor-theater, 10.30 uur: Op het toneel kindervoorstellingen door Mon tague's Jeugdvariété met buikspreker, goochelaar en poppenkast. Vrijdag en Zaterdag 21 cn 22 Augustus, Spaarndam. Oranjefeesten op de West- kolk en de Pol (kermisvermakelijkheden, wedstrijd voor wielrijders, snelwande- laarsters enz.; ringrijderij). TENTOONSTELLINGEN Vishal, Grote Markt: Aquariumtentoonstel ling van de vereniging „Parens". Gi-ote verscheidenheid van tropische en andere vissen en reptielen. Dagelijks geopend van 1018 cn 1921 uur. tot 31 Augustus. Kunsthandel Leffelaar, Wagenweg: Expositie van schilderijen, aquarellen, tekeningen en grafieken van Haarlemse schilders uit eigen bezit. Tot 15 September, op werk dagen van 1015 uur. Frans Halsmuseum: Groepportrelten van Frans Hals in nieuwe formatie en aan winsten uit de Recuperatie van kunst bezit. Dagelijks geopend van 10—17 en des Zondags van 1317 uur. Vleeshal, Grote Markt: „Des duivels pren tenboek". Eerste expositie in Nederland van speelkaarten uit vijf eeuwen, collec tie uit Bielefeld en particuliere verzame lingen. Dagelijks van 10—17 uur, op Dins dag, Donderdag en Zaterdag bovendien van 19—22 uur, tot 6 Septembex-. Teylers Museum: Etsen van Rembrandt, tekeningen van Rafael. Michelangelo, Loi-- rain, Watteau en anderen uit eigen bezit. Geopend op werkdagen behalve Maandag van 1117 uur. benevens de eerste Zon dag van elke maand van 1317 uur. Huis Van Looy: Drie eeneraties voor de lens. Foto's van 18401914 uit de verzameling Grégoire van het nrentenkabinet der Leidse Universiteit. Geopend op werkda gen van 1012.30 en van 13.3017 uur, op Zondagen van 1417 uur. De Stompetoreu. Spaarnwoude: Geopend op Doriderdaga, Zaterdag en Zondag van 14-17 uur. Verder op aanvraag. Men wende zich tot rnr. H. K. de Raaf te Heemstede, tele foon 38199. ADVERTENTIE te Haarlem DRIEJARIGE AVON DOPLEI DING Aanvang 15 September. Studievakken: Sociale economie, Bedrijfseco nomie. Recht van liet maat schappelijk verkeer, Economische statistiek. Economische geschie denis. Sociologie van het econo mische leven, Sociale wijsbe- •'crte. Pre, 's en inlichtingen bij: Dr. x "zinga, Westerhoutpark 28. Haarlem tel. 12879; J. C. Adam, Stuy- vesantstraat 93, Haarlem, tel. 25505; W. B. Reynen. Dr. P. Cuyperslaan 2, Heemstede, tel. 38489. BRUSSEL. Gisteren heeft de eerste zoogenaamde expresse-trein tusschen Parijs en Brussel gereden. Des ochtends om 7.20 uur uit de Fransche hoofdstad vertrokken zijnde, is de trein te 2 ure in den middag te Brussel aangekomen. Wan neer men den tijd van oponthoud aan de stations cn de grenskantoren afrekent, blijkt het, dat een weg van 370 kilometers, zijnde de lengte van den spoorweg tus schen Parijs en Brussel, in minder dan vijf uren is afgelegd.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 5