Hongaren waren Nederlanders met sterk aanvalsspel de baas: 6-3 Thuiskomst .Clowntje Riek België - met 2-0 voor- verloor van Italië Sneekweek: zesde dag FINA-bestuur bijeen B.G.V. bestaat 35 jaar Wiegers door Karamoy verrast: 6-3, 7-5 WATERPOLO OM DE TRQFEO ITALIA Bloemendaal liet de kansen ongebruikt GAAT U MET VACANTIE? Sport in 't kort Voor de kinderen Voetbal Jubileum-tournooi van Bloemendaal4 Rinperda won de Umans-beker FEUILLETON door Mevr. Byleveld-Gelinck Om de tennistitels VRIJDAG 21 AUGUSTUS 1953 Zeven gebruinde Hongaren hebben er gisteravond in liet Nijmeegse Goffert-zwembad niet de minste twijfel over laten bestaan welk zevental momenteel de sterkste is: Nederland of Hongarije. In een prachtige wedstrijd voor liet tournooi om de Trofeo Italia dwongen de Magyarcn de Oranje-mannen zo'n hoog tempo op, dat Gerrit Bijlsma en de zijnen tenslotte het hoofd moesten buigen. Het werd 6-3 voor Honga rije en niemand zal kunnen beweren, dat de overwinning niet is gekomen aan de ploeg, die daar het meeste recht op had. Overigens zal deze zege voor de Hongaren alleen maar van belang zijn als de Hollanders vanavond het kunststuk zouden ver richten de massale Joegoslavische ploeg een nederlaag toe te brengen. De Joego- slaven gingen gisteren op hun weg der overwinningen voort door een moedig en zeker niet slecht spelend Spaans zevental met 7-1 terug te wijzen. Er kjn werkehjk geen mannetje meer bij op de overvolle tribunes toen de Belgi sche scheidrechter Bauwens Hongarije en Nederland te water blies. Het is verrassend welk een enorme belangstelling er bestaat voor dit waterpolo-tournooi. Drommen waterpolo-liefhebbers moesten teleurge steld terugkeren, omdat alle beschikbare plaatsen uitverkocht waren. Het begin van de grote strijd was nog al zenuwachtig. Beide ploegen waren bang veel risico te nemen en zo duurde het ta melijk lang voordat het eerste gevaarlijke schot kwam. Het was een kogel van de Hongaarse midvoor Szivos, dat echter juist over het Nederlandse doel vloog. Gerrit Bijlsma moest met zijn tegenstan der even de kant op en de Hongaren wer den gevaarlijker. Uit één van die fraaie combinaties kwam de bal bij de razend snel naar voren gespurte Markovicz en het was 1-0 voor Hongarije. Nederland sloeg direct terug, maar de boogbal van Bijlsma trof de onderkant van de lat. Even bleef Nederland gevaarlijker, maar toen Smol uit 't water werd gestuurd, was het Gyarmati, die be heerst de spelers meerderheid uit buitte. Keerpunt? Dat was 2-0. Het begon er som ber uit te zien voor de mannen van Frans Kuy- per. Plotseling echter kwam er een kans op een keerpunt. De Hongaarse mid- achter moest de kant op en Nederland kwam met zeven man tegen slechts zes Hongaren. Natuur lijk kwam Nederland in de aanval, maar een behoorlijk schot kwam er uit deze aanvallen niet. En toen die wonderbaar lijk goede speler Markovicz - naar mijn mening de beste speler van het tournooi - na een afgeslagen Hollandse aanval ont snapte, was er voor Max van Gelder geen redden meer aan. Niet 2-1 dus, maar 3-0 voor de Hongaren. Een klap, die geducht aankwam. Toch werd het nog voor rust 31 toen Van Feggelen uit een pass van Bijlsma ADV KRTF.N'l IF ROSLEDEREN JASSEN ƒ155.— Badplaatsvoetbaltournooi De laatste vóórwedstrijd, die in het door Zandvoortmeeuwen georganiseerde bad plaatsvoetbaltournooi om de zilveren wa tertoren, Donderdagavond plaats had, was een ontmoeting tussen Bloemendaal en H.E.D.W. uit Amsterdam. Het werd een matige wedstrijd, waarin Bloemendaal, dat voortdurend het H.E.D.W.-doel be naderde en een sterker spel ontplooide, de vele fraaie kansen steeds ongebruikt liet, zodat de rust met een blanco stand aanbrak. Het energiek spelende H.E.D.W. zette echter na rust alles op alles en wist kort na de hervatting het eerste doelpunt te scoren. Daarbij bleef het, want ook daarna zag Bloemendaal geen kans het overwicht in doelpunten uit te drukken. Zondag aanstaande worden de eindwed- strijden gespeeld t.w. Zandvoortmeeuwen —H.E.D.W. om 10.30 uur, Velsen—D.C.G. om 12 uur. Om 2.30 uur de verliezers- en om 4 uur de winnaarsronde. Als tussen wedstrijd werd voorts een in teressante ontmoeting op het programma geplaatst, n.l. een veteranen elftal van Zandvoortmeeuwen tegen een veteranen- ploeg van Blauw Wit. In dit laatste elftal spelen diverse spelers mee uit het vroe gere 1ste elftal, o.a. Ferwerda, Westphal, Bergman, Rous, Smit e.a. Deze wedstrijd begint om kwart over één. eindelijk kans zag tegen te scoren. Er zat nog een kans in voor Oranje. Frans Kuy- per sprak zijn spelers moed in, maar het mocht niet baten. Er lag iets mats over het spel van de Nederlanders en toen een paar schoten van Van Feggelen en Bijlsma geen succes hadden, konden de Magyaren hun spel weer gaan spelen. Een spel van razendsnelle grillige combinaties en uit gevoerd in zo'n hoog tempo, dat Oranje bezweek. Strijd beslist Eerst bekroonde Gyarmati een rush over de hele lengte van het veld met een mees terlijk schot en vrij spoedig hierna was het midvoor Szivos, die de jonge Jos Sievers de Hilversummer speelde overigens een schitterende wedstrijd verschalkte. Zo was het 51. De strijd was beslist. Wel profiteerde Bijlsma heel handig van een numerieke meerderheid door de Hon gaarse doelman geen kans te geven, maar direct daarop was het weer Markovicz, die naar voren spoot en zijn midvoor Szivos de bal zo voorbeeldig aangaf, dat deze niet veel moeite had Max van Gelder te pas seren. Hierdoor werd het 62. Weer werd een Hongaar uit het water gestuurd, maar toen kreeg men zo'n mees terlijke demonstratie tijdrekken te zien, dat de Hollanders eenvoudig geen kans kregen de bal in hun bezit te krijgen. Toen de Hongaren eindelijk een steek lieten vallen en een foute pass gaven, werd het uit een combinatie tussen Korevaar, Van Feggelen en Cabout 6—3. Verder lieten de Magyaren het niet komen. Het Nederlandse zevental is er niet in geslaagd deze wedstrijd hetzelfde flitsende spel te ontwikkelen als Dinsdagavond te gen België. Maar laten we niet vergeten, dat hier andere tegenstanders in het water lagen. Het spel van de Hongaretf was for midabel. Een ploeg, die verbluffend goed speelt en een tempo ontwikkelt, dat de Ne derlanders tenslotte murw maakte. Steeds weer zwommen de Hongaarse achterspe lers in flitsende rushes van achteren naar voren en van voren naar achteren. Steeds meer beweging, steeds maar spurtjes. En daartegen was Oranje tenslotte niet opge wassen. O Toreadore Joegoslavië heeft zich natuurlijk dooi de jor.ge Spanjaarden niet laten verrassen. Hoe moedig de mannen uit Barcelona ook speelden, zij moesten wijken voor de gro tere kracht van de athletisch gebouwde spelers uit het land van Tito. In snelheid waren de jeugdige Spanjaarden wel tegen hun tegenstanders opgewassen, maar er zat een enorm verschil in het spel van beide zeventallen. De aanvallen van de Spanjaarden re sulteerden meestal slechts in een onbe nullig schot of boogbal, terwijl mannetjes putters als Kurtini en Stakula van elke kleine kans gebruik maakten en op de Spaanse keeper Ribera schoten afvuurden, zo enorm hard als wij hier in Nederland slechts zelden zien. Zo werd het 40 bij rust en tenslotte 71 b'j het einde, waarbij de vijftien-jarige Munte, die elke wedstrijd beter gaat spelen, de eer voor de Span jaarden redde. Overigens ondanks de hoge score een verre van eenzijdige wedstrijd, waarbij het publiek de kant koos van de Spanjaarden, die zij met het beroemde lied van O, Toreodore aanmoedigden. België en Italië tenslotte vochten een vrij kleurloos duel uit. waarbij de Belgen voor rust een 20 voorsprong namen om deze in de tweede helft door een inzinking te zien veranderen in een 32 nederlaag. Het was de eerste winst voor Italië. België is nog steeds zonder één punt. De situatie is nu zo, dat Joegoslavië practisch gesproken aan een gelijkspel van avond tegen Nederland reeds voldoende heeft om de Trofeo te veroveren. Winnen de Nederlanders, dan eindigen Nederland, Hongarije en Joegoslavië gelijk en moet het doelgemiddelde beslissen. In de onderste helft kan Spanje door een gelijkspel tegen België reeds vrijwel zeker de vierde plaats veroveren. Mochten de Belgen van Spanje winnen, dan eindigen Spanje, België en Italië gelijk en moet ook hier het doelgemiddelde beslissen. De stand Na de derde dag van het tournooi om de Trofeo Italia luidt de stand: Joegoslavië 3 3 0 0 6 18-9 Nederland 3 2 0 1 4 22-10 Hongarije 3 2 0 1 4 20-11 Italië 3 1 0 2 2 7-11 Spanje 3 1 0 2 2 8-18 België 3 0 0 3 0 5-21 COR BRAASEM. Wij verzoeken onze weekabonnés, die met vacantie gaan het abonnements geld vooruit aan de bezorger te vol doen. DE ADMINISTRATIE De uitslagen van de zesde en laatste dag van de Sneekweek luiden: 16 m.2 eenheidsklasse B, groep 1: 1. Bajan, P. Boorsma, Oostenneer. 12 m.2 sharpieklasse: 1. Rakker, B. van Wijk, Woubrugge. Larken: 1. Indra, H. Bellinga, Almelo. Jeugdklasse: 1. Popeye, J. J. Woordman, Groningen. 12 voetsjollen: 1. Walerbaby, A. W. Reyers, Sassenheim: 3. Tecumseh, E. J. Holtrop, Bloemendaal. 16 m.2 eenheidsklasse B, groep 2: 1. Aeoles, W. van Loo, Zwolle. Pampusklassc: 1. Ruiter, R. Reitsma, Wit- marsum. Olympiajollcn: 1. X, W. Maarse, Aalsmeer. B.M.-klasse: 1. Meteoor 2, D. Resink, Deventer. Schouwen: 1. Pompebled, J. Douma, Op penhuizen. 30 m.2 klasse: 1. Roomke, II. P. Wijbenga, Leeuwarden. 22 m.2 klasse: 1. Porto Alegre, H. R. Schaap. Deersum. Vrijheidsklasse: 1. Speed, C. de Haas, Breukelen. 16 m.2 eenheidsklasse B, groep 3: 1. Arran Crest, Ph. Wieringa. Sneek. Valken, groep 1: 1. R. Mulder, Langweer. Regenbogen, groep 1: 1. Jan van Gent, dr. J. W. van der Zypp. Flying Dutchman: 1. X, W. Visser, Paters- wolde. Valken, groep 2: 1. Trewes, S. M. van der Meer, Heiloo. 16 m.2 eenehidsklasse A: 1. Peerless, H. Helder, Paterswolde. Regenbogen, groep 2: 1. Horne, mevr. Zit man Theunissen, Leiden. Teamwedstrijd HollandFriesland in de regenbogen: Holland: Duke, J. C. v. d. Velde, Den Haag; Beneventiem. J. Hofland. Rotterdam; Coppelstok, J. H. C. Sieverts, Bloemendaal. Totaal Holland twee dagen: 29.1 pnt. Friesland: Dolfijn, K. Vrolijk, Sneek; Jan van Gent., dr. J. W. v. d. Zijpp, Sneek; Algri, J. Alberda, Sneek. Totaal Friesland twee dagen: 31.1 pnt. Friesland won dus deze wedstrijd. Vorenigings-groepswedstrijden Valken klasse: Het eindklassement luidde: 1. Kon. Zeil- ver. Sneek 60.2 pnt,; 2/3. Sneeker Zeilclub en „De Kaag" 38 pnt.; 4. De Meeuwen 9 pnt. UUA JUREWITZ VERBETERDE WE RELDRECORD 880 YARDS. De Duitse athlete UUa Jurewitz is er in Boedapest in geslaagd het wereldrecord op de 880 yards dames te verbeteren door een tijd van 2 min. 12.6 sec. te noteren. Het oude record be droeg 2 min. 14.5 sec. en stond sinds 14 Sep tember 1952 (Londen) op naam van Valerie Ball (G. B.). NEDERLANDSE RENNERS IN BELGIë. De Belg Ernest Sterckx heeft in Aerschot een wielerwedstrijd voor profs over 174 km. gewonnen. Zijn tijd was 4 uur 25 min. Twee de werd Van Geneugden (België), derde Im- panis (België) en vierde Vlaeyen (België). Wim van Est werd met negen andere ren ners ex aequo vijfde geklasseerd in dezelfde tijd als de winnaar. Henk Stevens (Ned.) werd zestiende op 10 sec. OM HET WERELDKAMPIOENSCHAP SCHAKEN DAMES. De afgebroken tweede partij van de tweekamp om het wereld- kampioenschao schaken voor dames tussen Ludmilla Rudenko en Elizaveta Bykova (wit) is uitgespeeld en bij de 67e zet door Bykova gewonnen gegeven. Rudenko leidt thans met 2-0. Onder voorzitterschap van de Argentijn L. Negri werd gisteren in het stadhuis in Nijmegen een bestuursvergadering van de Internationale Zwemfederatie (FINA) ge houden. Er werd door het FINA-bestuur besloten, dat alleen het congres zal mogen beslissen, of protesten tegen de leiding van de scheidsrechter in een erkend internatio naal tournooi mogelijk zijn of niet. Zoals men weet had de Waterpolo Board in Helsinki na de affaire tussen Nederland en Joegoslavië besloten, dat protesten tegen de leiding van de scheidsrechter niet moge lijk waren. Deze gang van zaken is thans dus door het bestuur verworpen. De volgende wereldrecords werden erkend: Heren. 100 yards rugslag: 56.4 sec. R. Tho- man (V.S.) New Haven 28.2.53; 56.1 sec. Y. Oyakawa (V.V.) Columbus 1.4.53. 100 met rugslag: 1. min. 3,3 sec., G. Bozon (Fr.) Troyes 26.12.52. 200 meter rugslag: 2 min. 18,3 sec. G. Bo zon (Fr.) Algiers 26.6.53. 100 meter schoolslag: 1 min. 11.9 sec. G. Minaschkin (USSR) Leningrad 11.2.53. 100 meter schoolslag: 1 min. 11.2 sec. G. Minaschkin (USSR) Leningrad 22.2.53. 200 meter schoolslag: 2 min. 37.4 sec. Knud Gleie (Dcnem.) Kopenhagen 14.2.53. 220 yards schoolslag: 2 min. 38,2 sec. Knud Gleie (Denem.) Odensee 24.2.53. 100 meter vlinderslag: 1 min. 4.3 sec. G. Tumpek (Hong.) Boedapest 31.5.53. 4 x 100 meter wisselslag persoonlijk: 5 min. 48.5 sec. F. T. O'Neill (Austr.) Sydney 17.1.53; 5 min. 43 sec. F. T. O'Neill (Austr.) 24.2.53; 5 min. 38.7 sec. G. Kettesy (Hong.) Boedanest 24.4.53; 5 min. 35,6 sec. M. Lusien (Fr.) Troyes 24.4.53. 4 x 200 yards vrije slag estafette: 7 min. 39.9 sec. Yale University (V. S.) New Haven 14.2.53. 4 x 100 vards wisselslag estafette: 3 min. 57.1 sec. Yale University (V.S.) New Haven 23.2.53. 4 x 100 meter wisselslag estafette: 4 min. 39.2 sec. Soortklub Poseidon (Zweden) Hel- singborg 22.2.53: 4 min. 32.2 sec. Frankrijk Charleroi 22.2.53; 4 min. 31.5 sec. Racing Club de France (Fr.) Troyes 1.4.53; 4 min. 30.8 sec. Zweden (nat. ploeg) Lund 17.4.53; 4 min. 27.8 sec. Zweden (nat, ploeg) Boras 24.4.53; 4 min. 24.8 sec. Rusland (nat. ploeg) Moskou 1.3.5.53. Dames. 800 meter vrije slag: 10 min. 42.4 sec. Valeria Gvenga (1-Iong.) Boedapest 28.6.53. 1760 yards vrije slag: 22 min. 51.6 sec. Judy .Toy Davies (Austr.) Sydney 13.3.53. 4 x 100 meter wisselslag nersoonliik: 5 min. 50.4 sec. Eva Szekely (Hong.) Boedapest 10.4.53. 4 x 100 yards vrije slag estafette: 4 min. 3.5 sec. Community Buildes Swimming Club (V.S.) Daytona Beach 3.4.53. 4 x 100 meter wisselslag estafette: 5 min. 10.8 sec. Hongarije Boedapest 24.7.53. In de middagzitting was het belangrijkste nunt van de agenda het verzoek van het Internationaal Olympisch Comité om een voorstel in te dienen tot reducering van het aantal deelnemers op de Olympische Spe len. Na langdurige besnreking werd ten slotte besloten aan het IOC voor te stellen het aantal deelnemers per land per num mer van drie op twee te brengen, geen reserves voor de estafette-nloegen toe te laten en tenslotte het aantal waterpolo- spelers, dat kan worden ingeschreven, te brengen van elf op tien. Dit voorstel zal vergezeld gaan van de voorwaarde, dat ook voor de andere soorten op de Olympische Spelen een dergelijke be perking zal worden doorgevoerd. Tevens zal aan het IOC worden voorge legd, nu de vlinderslag en schoolslag sedert het congres te Helsinki in 1952 als twee aparte zwemslagen worden beschouwd, aan het Olympisch programma de nummers 200 meter vlinderslag heren en 100 meter vlin derslag dames toe te voegen. Voorts werd behandeld een protest van de Koninklijke Nederlandse Zwembond tegen de handelwiïze van de jury d' appel gedu rende bet Olymmsch waterpolo tournooi in Helsinki. Het FINA-bestuur wees dit pro test af aangezien het on het standmmt staat dat, het bestuur geen jurisprudentie heeft over beslissingen van de jury d' appel. Oom Tripje was erg moe door al die wederwaardigheden van de afgelopen dag; en toen het stil geworden was in het Bimaboemoe-dorp en de trommels niet meer ram melden, viel hij dus in een diepe slaap. Buiten was het nu stil. De nacht was gevallen en in het dorp sliep iedereen, behalve de schildwachten, die bij de grote hut stonden, waarin oom Tripje gevangen zat. Maar toen. Opeens schrok oom Tripje wakker. Iemand had hem op de schouder getikt! Wie.wie is daar?" vroeg oom Tripje, want hij was bang, dat de Bimaboemoe's hem kwamen halen. „Ssst! Voorzichtig, Tiripia!zachtjes pralen!", fluisterde een stem. Oom Tripje ging verbaasd rechtop zitten. Wie daar naast hem hurkte sprak niet de taal van de Bimaboemoe's maarvan de Zwartjes! „Ik ben een Zwartje van Palmeiland, Tiripia!", zei de ander. „Luister: een maand geleden was ik met mijn kano op zee om te vissen; toen was ik wat ver van Palm eiland afgedwaald. En toen ontmoette ik een oorlogskano van de Bimaboemoe's een volk, dat ons dikwijls probeert diaars te zitten. Ze namen mij gevangen en brachten me naar hun eiland hier; en ik moest voor hen werken en mocht niet naar mijn eigen eiland terug. Maar daar voelde ik niet veel voor, en ik maakte plannen, om hier weg te vluchten....". Zo enthousiast waren de dertigduizend bezoekers op de Oval in Londen, ivaar het Engelse testteam zojuist de vijfde testmatch tegen Australië had. gewonnen en weer in het bezit van „the Ashes" was gekomen, dat zij direct na de winning-hit. het veld opstormden om de spelers toe te juichen. De bobbies, die volkomen machteloos stonden, zijn al tussen de publieke massa verdwenen. De voetbalvereniging B.V.C. „Bloemen daal" houdt op Zondag 30 Augustus nog een jubileumtournooi, waaraan wordt deel genomen door de verenigingen Alkmaarse Boys, R.K. A.V.I.C. en E.H.S. Het tournooi begint: om 11 uur. De jaarvergadering wordt op Woensdag 2 September gehouden in hotel Vreeburg te Bloemendaal. De aftredende leden van het dagelijks bestuur, de secretaris A. van Esveld Jr. en de penningmeester M. Jan sen, stellen zich niet herkiesbaar. In hun plaatsen stelt het bestuur candidaat res pectievelijk de heren C. Peeters Sr. en L. H. Hajerria. In de vacature van de heer G. A. van der Werff (commissaris) stelt het bestuur de volgende candidaten; J. L, Cassee en H. A. Oosterhof. Voor de tweede achtereenvolgende maal is Ripperda er in geslaagd de Umans-beker te winnen. In de finale tegen RCH 2 won Ripperda met 20. En met dat resultaat be hoort het goed geslaagde tournooi van DCO weer tot het verleden. Er was weinig krachtsverschil in deze ontmoeting. De voorhoede van Ripperda was iets meer doortastend, SDeelde bovendien beter samen en ook het schieten van Dreyer c.s. leek ons beter verzorgd dan bij de RCH- reserves. Overigens was er van enig veld- ovenvicht weinig sprake, maar het betere voorhöedespel van Ripperda gaf tenslotte de doorslag. Voor rust kon C. Dreyer uit een voorzet van Molenkamp Ripperda de leiding hezor- gen, zodat met 10 gedraaid werd. Na de nauze was de jeugdige doelman van RCH 2, Van Elteren. vervangen door Bob v. d. Voort die blijk gaf het vak wel te verstaan. Toch kon deze niet voorkomen dat C. Dreyer de voorsm-ong voor zijn club tot 20 ver grootte. Wat de RCH-reserves ook probeer den, tot scoren kwamen zij niet dank zij Ripnerda's hechte defensie. Het einde bracht dan ook een verdiende 20 zege aan Rinperda, dat na afloop de fraaie beker uit handen van DCO's voor zitter De Jong in ontvangst mocht nemen. Op Zaterdag 22 Augustus aanstaande her denkt de Btoemendaalse Gymnastiek Ver eniging de dag waarop ze 35 jaar geleden werd opgericht. Oorspronkelijk begonnen als gymnastiekvereniging, wercï in 1920 de activiteit uitgebreid met athletiek. In 1939 groeide uit de athletiekploeg een handbalafdeling dames en heren en in 1950 volgde de oprichting van een volleyball- afdeling. De thans 300 leden tellende vereniging beschikt nog steeds over groeikracht en vita liteit, getuige het feit dat drie maanden geleden een afdeling jeugdhandbal werd toegevoegd voor jongens en meisjes, welke afdeling aardige perspectieven biedt. In de loop dezer 35 jaar werd aan vele wedstrijden deelgenomen en de médailles, linten, bekers en diploma's getuigen van de successen, die de B.G.V. in de afgelopen 35 jaar wist te behalen. Hoewel men met een feestelijke herden king zal wachten tot het 8e lustrum be reikt is, wordt toch het 35-jarig bestaan niet zonder meer gepasseerd. Zo werd Zon dag jongsleden een volleyball-tournooi ge houden en zal op Zondag 23 Augustus een groot handbaltournooi plaats vinden op het terrein van de B.V.C. aan de Brederoodse- weg te Bloemendaal van 9—5 uur. Tevens zal in het voorjaar 1954 (zeer waarschijnlijk in het Openluchttheater te Bloemendaal) een turnuitvoe?-ing worden georganiseerd met medewerking vaa het herenkeurcorps van het K.N.G.V. 6) En daar wisten zij helemaal van niets: ze kenden zelfs de naam De Vere niet en er was helemaal geen geoloog of zo ge weest". „En hebt u de goede ingenieur Keuier opgebeld?" „Ja, er is maar één. En Jean had het adres er bij opgegeven". „Zo. En die vriend, die dr. Althing. Kunnen wij dan niet bij hem informeren? Zou hij dan niet kunnen zeggen waar uw broer naar toe gegaan is?" „Ik weet cp het ogenblik ook niet waar Richard Althing is. Bij familie in Gelder land, zei Jean. Hij heeft zijn bagage hier zolang neergezet en zou alles over een paar weken komen halen". „Hebt u hem al gesproken?" „Nee inspecteur. Hij is meteen doorge reisd naar zijn familie. Maar hij heeft. Zij bracht haar zin niet ten einde. Zij zweeg abrupt en luisterde. Luisterde in een plotselinge spanning en met een stij gende blos op haar lief gezichtje. Zij hield haar adem in. Er klonken voetstappen op de trap: vlugge, veerkrachtige mannen stappen. En ineens stond ze op, vloog langs de politieman heen en snelde de kamer uit, de deur achter zich openlatend. Inspecteur Renkevoort, vanuit het kleine kamertje, kéék. Hvj zag een lange man bo ven komen, haastig een koffer neerzetten en zijn hoed op de kapstok gooien. Een man met donker haar en een bleek, ver magerd gezicht. Hij stond nu juist onder het licht en het meisje vloog op hem toe, sloeg haar srmen om zijn hals en duwde haar hoofd tegen zijn schouder. De man stond even roerloos. Dan nam hij, in een teder gebaar, het tengere figuurtje in zijn armen en boog diep zijn hoofd over het donkere haar. En zo stonden ze onbeweeg lijk onder het helle licht. „Jeansnikte het meisje tegen zijn schouder, „Jean HOOFDSTUK II „Maar Marianne, moet je je nu zó van streek maken? Dat is toch niet nodig! Ik bèn er nu toch weer, is het niet, meiske? Kom, huil nu niet zo Mariannetoe Jean de Vere maakte voorzichtig haar armen los van zijn hals en schoof haar zacht van zich af. Hij fronste zijn donkere wenkbrauwen. Maar het meisje, geheel overstuur, bleef zich aan hem vastklem men en was niet tot bedaren te brengen. En dan hakkelde ze, nog altijd snikkend: „Jeje was wég „Maar ik was toch niet wég, Marianne. Je wist toch waar ik was". „Maar daar was je niet! Daar was je niet! Ik heb vanmiddag Utrecht opgebeld. En.... en.... ze wisten daar niets...." „Heb je Utrecht opgebeld?" „Ja„ en ze zeidenze zeiden „Hoor eens Marianne, ik moet je wat vertellen!" Jean de Vere hief zijn hoofd op en het volle licht van de ganglamp viel nu op zijn gezicht. Het gezicht van iemand, die veel geleden heeft: geelbleek en vermagerd, maar daarnaast toch een energiek gezicht, krachtig en vastberaden. Met zijn sterke mond en samengetrokken wenkbrauwen het gezicht van iemand, die zo juist een beslissing heeft genomen. En dubbel hul peloos, kinderlijk en afhankelijk stak het jongere zusje daarbij af: hec tengere fi guurtje dat zich nog altijd aan hem vast klampte en schokte van het snikken. „Er is een meneerbegon ze weer, zonder naar zijn woorden te luisteren, er is een meneer die hier net is ko men wonennet, toen jij weg was een meneer Holsteinen die heeft al door naar je gevraagd. Aldoorhij zei „Wat zeg je! Een meneer Holstein?" „Ja...." „En woont die hier in huis?" „Ja. Op de kamer van Willemse. Er voer duidelijk een schok van schrik door de lange mannengestalte. Hij staarde, over liet hoofd van het meisje heen, recht voor zich uit met samengetrokken wenk brauwen. Een intense, naar binnen gerich te blik. Dan haalde hij diep adem en wend de zich weer tot het meisje, zich vol toe wijding naar haar overbuigend. „Kom Marianne. Laten we nu eerst naar binnen gaan. Dan kun je wat water drin ken en een beetje op je verhaal komen. Kom nu maar. Hij bracht, zijn arm om haar schouders geslagen, het meisje naar binnen zonder de politieman te zien die daar nog altijd stond in het kleine kamertje. Deze zag na denkend voor zich uit. Het weerzien van broer en zuster daar vlak voor hem op het hei-verlichte trapportaal, waarbij geen en kele bijzonderheid, geen gezichtsuitdruk king en geen stembuiging hern had kunnen ontgaan, had een diepe indruk op hem ge maakt. Het was als een aangrijpend mo ment in een goed-gespeelde film, als een pakkende scène in een comedie. Maar dit was meer: dit was werkelijk, een wezen lijk doorleefde, diepdoorvoeldc werkelijk heid, een stuk leven zelf. Deze Jean de Vere en zijn aanhankelijk zusje boezemden hem de grootste belangstelling in: 't waren bijzondere mensen, mensen die de moeite waard waren. Maar ook mensen, waar „iets" mee v/as. En dat „iets" wenste hij zo spoedig mogelijk te doorgronden. De deur van de zitkamer werd nu weer geopend en het oude Indische vrouwtje gleed daaruit te voorschijn: klein en onaan zienlijk en onhoorbaar wegsloffend op een paar geborduurde muiltjes. De politie man riep haar: „Sarinah!" En dan wendde zij zich om en kwam nu ook onder het volle licht te staan, precies op dezelfde plek waar zoëven haar meester en mees teres elkaar begroet hadden. Haar ronde bruine ogen vestigden zich met een ondoor grondelijke uitdrukking op het gezicht van de politieman. „Sarinah, zou je me een paar dingen willen vertellen?" Hij was naast haar komen staan en leun de tegen de balustrade van de trap. En neerziend in het bioiine gezichtje, dat was als een verschrompeld appeltje onder het grauwe haar. vermoedde hij dat deze ge tuige hem geen slap verder zou brengen. De Oosterse mentaliteit „lag" hem niet en gaf hem een eigenaardig gevoel van machteloosheid dat hem anders volkomen vreemd was. Ook nu, bij de ondoorgronde lijke blik uit de bolle bruine ogen, voelde hij de passieve weerstand die hij niet zou kunnen overwinnen. En dat was, in dit ge val, erg want dit vrouwtje was de enige, die hem alle inlichtingen zou kunnen ver schaffen over de beide Vere's en die bo vendien de gehele avond thuis was geble ven terwijl de inbraak plaats vond. Ze wist misschien wel alles, deze kleine, brui ne vrouw. „Ik ben van de politie, begrijp je, Sa rinah? Ik kom om te onderzoeken wie uit de koffers van toewan Jean heeft willen stelen. Weec je het, Sarinah?" De strijd, begon. Het kleine vrouwtje Ondanks de dreigende wolkenvelden on dervonden de wedstrijden om de nationale tennistitels op de M.E.T.S.-banen in Sche- veningen Donderdag geen hinder van de weersomstandigheden. Het programma werd evenals de vorige dagen vlot afge werkt. Een verrassing was de nederlaag van Wiegers, die in het herenenkelspel een goed spelende Karamoy op zijn weg vond. Met 6-3, 7-5 werd Wiegers verslagen. Bij de dames waren geen verrassingen. Hier wonnen alle vrijgestelden, alhoewel mej. Van de Torre mét mevr. Thung vrij veel moeite had en de tweede set zelfs kansloos met 1-6 verloor. Opmerkelijk was voorts de zege van Kemper en Kramer, die in het herendubbelspel Claassen en Van Gassclt uitschakelden. Het werd 6-4, 6-4. Spanning bracht de laatste set van de par tij Borren en Rahusen tegen Blaauw en Vergroesen. Na de eerste set met 6-1 te hebben gewonnen, stonden Borren en Ra husen in de tweede spoedig met 4-1 voor. Moedig hielden Blaauw-Vergroesen stand. Het werd via 5-5 en 6-6 tenslotte nog 9-7 voor Borren-Rahüsen. De uitslagen luidden: Herenenkelspel, le ronde tegen vrijge stelde spelers: Van Swol versl. Toenjes 6-4, 6-2; Karamoy versl. Wiegers 6-3, 7-5; Krijt versl. W. Reidt 8-6, 6-3: Wilton versl. Taminiau 6-0, 6-4; Hoest versl. Van Gas- selt 6-8, 6-1, 6-3; Van Meegeren versl. Kramer 6-3, 6-2; Dehnert versl. Windt 6-4, 6-2. Damesenkelspel, le ronde tegen vrijge stelde speelsters: Mej. F. ten Bosch versl. mej. Schouten 6-3, 6-4: mej. Van de Torre versl. mevr. Tung 8-6. 1-6. 6-2; mevr. Scholten versl. mevr. Eerenvelt 6-1, 6-4; mevr. Koopmans versl. mevr. Koch 6-4, 8-6; mej. Tekelenburg versl. mevr. Vlie- lander Hein 6-1, 6-0; mej. Mullemeister versl. mej. Jamin 6-2, 6-2; mej. Rollin Con- querque versl. mevr. Roolker 6-3, 6-0; mevr. Peters versl. mej. Van Cuyk 6-1, 6-1. Kwart finales lierendubbelspel: Brui- ninga en Koerts versl. Bochardt en Rinkel 6-2. 4-6, 6-3; Breukink en Hughan versl. Beek en Christern 8-6, 6-3; Kemper en Kramer versl. Claassen en Van Gasselt 6-4, 6-4; Borren en Rahusen versl. Blaauw en Vergroesen 6-1, 9-7. Kwart finales dames dubbelspel: mej. Diemer Kool en mevr. Peters versl. mej. Van de Torre en mej. Versteege 6-4, 8-6; mevr. Koch en mevr. Rauws versl. mej. Jamin en mej. Tettelaar 7-5, 6-4; mevr. Roolker en mej. Schouten versl. mevr. Eerenvelt en mej. Roemers 6-1, 1-6', 6-4; mevr. Jonquière en mevr. Thung versl. mevr. Van Marie en mej. Van Cuyk 6-1, 9-7. Gemengd dubbelspel, kwart finale: mevr. Roos en Dehnert versl. mevr. Koopmans en Windt 6-2, 6-1; mej. F. ten Bosch en Wilton versl. mej. Fikenscher en Toenjes 6-1, 6-3; mevr. Van der Storm en Krijt versl. mevr. Tung en Hughan 7-5, 6-4; mevr. Scholten en Halst versl. mevr. Van Berkel en Rinkel 6-4, 6-4. ADVERTENTIE stond onbeweeglijk, het gezichtje naar hem opgeheven, de ogen ondoorgrondelijk. Er kwam geen antwoord. De politieman, iets luider, herhaalde zijn vraag. Er heerste een bijna hoorbare stilte in het hei-verlichte trapportaal. Uit de geslo ten kamer kwam geen enkel geluid, ook beneden was het geheel stil geworden. Hij stond hier, bijna onwezenlijk, met dit vrouwtje tegen de trapleuning. En ze ver draaide het om een mond open te den. „Sarinah, je zult me antwooi'd moeten geven. Als er iemand van de politie komt om je iets te vragen, zoals ik, moet je ant woord geven. Anders ga je zelf de gevan genis in, begrijp je?" Dreigementen, een misselijke methode! Maar het had tenminste enig resultaat: ze schudde nu het hoofd, als om hem te be duiden dat zij zijn woorden niet begre pen had. „Jawel Sarinah, je verstaat me best. Nonna Marianne heeft mij verteld dat je Hollands verstaat. Je woont nu al acht jaar in Heiland. Je moet mij nu dadelijk ver tellen, of je weet, wie de koffers van toe- wan Jean heeft opengemaakt!" Ze schudde opnieuw het hoofd. „Weet je het niet?" Weer het ontkennend gebaar, en de ronde bruine ogen die staarden als van een pop. „Kun je niet spreken, Sarinah? Ben je soms doof? Of stom?" Zelfde resultaat. (Wordt vervólgd

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 6