Hulp bij kankerbestrijding ligt ook in de Kennemer beurzen Interessant programma voor VZ V-jubileummiddag V1SSERJJ-VARJIA MaÉm Agenda voor Velsen Ouderwetse mars wedstrijd zal morgen Kennemerlaan opvrolijken WÉ Research naar de oorzaken eist geld en vraagt steun OPENING Opgaande lijn bij Coöp. „Kennemerland" Teleurstellende uitslag affiche-prijsvraag Beslissingen in Wijkertorentournooi SCHOOLBOEKEN bij VAN DORP Beverwijk Castricum 5 Bussen rammelen van 24-31 Augustus Binnenkort van de modernste schoenenzaak in IJmuiden BAD VOL CRACKS Medische verzorging Openluchtconcert in Santpoort Deense hulde voor beman ning van de Sumatra V oedselcommissaris voor Noordholland Vier bekroonde ontwerpen voor crematie-affiche Zondag winnaars- en verliezers ronde; 30 Augustus finale Stormvogels-troepen voor het Zilveren-bal tournooi Derde-lustrum programma voor K.D.O. Beverwijker in internatio nale PTT schaakontmoeting Henk Kuitwaard zegevierde in competitierit THALIA s. O. s. Speciale sjalottenveiling VRIJDAG 21 AUGUSTUS 1953 Van 24 tot en met 31 Augustus zal door de afdeling Velsen van het Koningin Wil- helminafonds de jaarlijkse collecte voor de kankerbestrijding worden gehouden. Er zal worden gecollecteerd met bussen langs de huizen en op de drukste punten in dc gemeente. Vele ernstige ziekten zijn dank zij de moderne wetenschap in de loop der jaren uitgeroeid, maar de kanker woekert nog steeds voort. De omvang van deze kwaad aardige ziekte eist onophoudelijk een krachtige bestrijding. Tal van geleerden spannen zich welhaast dag en nacht in om de oorzaak van deze ziekte te ontdekken en deze te niet te doen. Met behulp van de middelen van het Koningin Wilhelmina- fonds zijn centra gesticht in de universi- teits ziekenhuizen in Amsterdam, Utrecht, Leiden, Nijmegen en Groningen voor on derzoek en behandeling van kankerpatiën ten en in tal van andere plaatsen is men bezig sub-centra op te richten. Met dit alles zijn echter grote sommen geld gemoeid. En dit geld moet bij elkaar worden gebracht door de bevolking; dit is een morele plicht waarover niet verder behoeft te worden uitgeweid. Want ieder weldenkend mens voeït dat hij een aan deel in de bestrijding van deze volksziekte dient te hebben. Genezing en doorgronding Het is niet mogelijk het kankervraag- stuk in enige regels te beschrijven, want de wijzen waarop kanker zich openbaart zijn vele. Prof. dr. L. B. W. Jongkees heeft in een rede op de Algemene Jaar vergadering van het fonds in Mei van dit jaar onder meer het volgende gezegd: „De genezing van een patiënt is natuur lijk voor hemzelf, zijn familie en zijn vrienden van het allergrootste belang; de oplossing van het kankerprobleem wordt er echter geen stap verder door gebracht. Ons doel moet zijn kanker als ziekte te doorgronden, niet alleen in aard en oor zaak maar ook in zijn vatbaarheid voor bepaalde invloeden. Dit kan alleen door research, het werk dat in de laboratoria geschiedt, bereikt worden. Als wij allen voor ons 30ste jaar stier ven, zou kanker een curiosum zijn en geen volksprobleem. De toeneming van de kan ker is dus in zekere zin een prijs, die wij moeten betalen voor ons ouder worden. Maar de mens moet weten, dat een vroegtijdig herkende kanker betere kans op genezing heeft dan een in een later stadium ontdekte. Hierbij komen wij ech ter op een van de allermoeilijkste pro blemen. Hoe moeten de mensen hierover ingelicht worden? Er wordt zeer veel over kanker gesproken en het aantal patiënten, dat zegt: „ik voel mij niet goed, ik ben bang dat ik kanker heb", is legio. Deze angst voor kanker nu moet niet gevoed worden, er moet een redelijk besef be staan voor de gevaren van kanker, maar ADVERTENTIE KENNEMERLAAN ook voor de mogelijkheden van behande ling. Paniek zaaien is naar mijn gevoel het ergste, wat we doen kunnen. Niet iedereen krijgt kanker. De wetenschap moet vooruit geholpen worden, zodat de patiënten hiervan profi teren. Door bang zijn wordt de welen- schap echter in het geheel niet geholpen". Collectanten nodig Straks rammelen de bussen in Velsen, tenminste als de collectanten zich melden en de burgers offeren. Er is reeds zo vaak een beroep gedaan op de bewoners van groot-Velsen en bijna altijd hebben zij geweten wat hen te doen stond. Ook nu twijfelen wij niet aan het resultaat. Er zijn vele landgenoten in nood en zij doen mede een beroep op Velsen! Men kan zich als collectant melden bij een der onderstaande adressen, maar ook giften kunnen daar worden afgegeven. M. J. Koelemeijer, Velserduinweg 167, J. Visser, Lariksstraat 14, mej. E. Vijl- brief, Lijsterlaan 1, mevr. De Vries-Spee, Kon. Wilhelminakade 78, W. Nieuwenhuis, Ladderbeekstraat 67. Het jaarverslag over 1952/'53 van de coöperatie „Kennemerland" laat na een aantal voorgangers in mineur een optimis tische toon horen. Het boekjaar 1952 1953 bracht namelijk een keerpunt in de omzetontwikkeling, waardoor bijvoorbeeld het kruideniersbedrijf, dat in 1950 voor 269.900.omzette en in 1951 voor 440.000.— thans steeg tot 597.600.—. De grootste relatieve stijging boekte de afdeling brandstoffen: van 22.700 in 1950 via 22.500 in 1951 naar 69.200 in 1952/'53. In totaal werd de omzet van „Kennemex-land" 723.900 in 1951/'52 en 549.800 in 1950. De secretaris voorspelt dan ook met optimisme, dat de totaalomzet in het komende boekjaar het millioen zal kunnen overschrijden. Nadat het jaarverslag het overlijden van de oud-voorzitter de heer A. G. Keuter heeft gememoreerd, wordt de fusie met do coöperatie „Samen Sterk" in Castri- cum en „Uitgeest" te Uitgeest aangehaald, waaruit, volgens het jaarstuk een verste viging van de positie der coöperatie in Kennemerland voortvloeit. Het ledental bedroeg in Mei 1953 1619; een vooruitgang in een jaar van 195 leden. De fusie maakte een uitbreiding tot 9 be stuursleden nodig; „Kennemerland" heeft momenteel 51 personen in dienst. Uit de resultatenrekening over het afge lopen boekjaar blijkt, dat bij een over schot van 13.238,15 een gegarandeerd dividend kan worden uitgekeerd van 10.893,69; het restant werd ter creditzijde op de balans geboekt. De gebouwen en inventarissen van de coöperatie staan te boek voor 285.691.36 en het eigen vermogen voor 104.735,94. Het programma voor de belangrijke zwemwedstrijden, Zondagmiddag in de Heerenduinen te IJmuiden als onderdeel van de jubileumviering van V.Z.V. te hou den, luidt: 1. 100 m rugslag dames: M. Borghart (AZC 1882); J. van Alphen (RDZ) jeugd kampioen Nederland; G. Wielema (HZC) kampioen Nederland; J. de Korte (ODZ); M. Kerken (HDZ). 2. 200 m schoolslag dames: J. van Wui- ten (AZC 1882); B. Apon (ODZ); J. Wel ling (HZC); H. Weter-Kaspers (Sleutel stad) kampioen 1952; J. Spoor (DWR) 4e van Nijmegen; B. Woordebach (RDZ); A. Muller (VZV). 3. 200 m schoolslag heren: K. Leij- decker (Neptunus, Arnhem) 5e van Nij megen; W. van Zijl (Sleutelstad) 2e van Nijmegen; T. Jasperse (NZC) 3e van Nij megen; P. Bekkering (Sleutelstad) kam pioen Nederland; Munte (Spanje). 4. 100 m vrije slag dames: E. Steehou wer (RDZ); W. Willemse (HDZ); G. Wie lema (HZC) kampioen van Nederland: R. Vonk (HDZ) 3e van Nijmegen; A. Lenes (HZ PC) 4e van Nijmegen: E. Wielema (HZC): A. Prins (HDZ); L. Vink (HDZ). 5. 100 m vrije slag heren: Queralt (Spanje) kampioen; Bouman (HPC); F. Pieters (DWR) 3e van Nijmegen; R. Prins (HPC); W. Geurtsen (HPC). 6. 4 x 100 m vrije slag estafette dames: ZAR, 2e van Nederland: HZC, kampioen; HDZ, kwam als 2e aan doch werd gediskw. RDZ, kwam als le aan. 7. 4 x 100 m vrije slag estafette heren: IJMUIDEN Dokters Van de groep artsen, aangesloten bij de Koninklijke Nederlandse Vereniging tot bevordering van de Geneeskunst zijn uit sluitend in spoedgevallen, van Zaterdag 1 uur tot aan het spreekuur van Maandag morgen te raadplegen de artsen: J. de Vries, Koningin Wilhelminakade 78, tel. 4954 en J. Mac Daniel, De Genestetlaan 4, tel. 4203. Voor de niet aangesloten doktoren neemt waar de arts: W. Ant. Oepts, Zeeweg 295, tel. 4023. Apotheken Zondags- en nachtdienst wordt deze week waargenomen door: Apotheek Ledeboer, Kennemerlaan 80, tel. 4229. Verloskundigen In spoedgevallen raadplege men tussen Zaterdagmiddag 2 uur en Zondagavond 12 uur: mej. J. Winter. Evertsenstraat 3, tel. 5259 of mevrouw Bakker, Snellius- straat 53, tel. 5053. VELSEN-NOORD EN BEVERWIJK Dokters Van Zaterdagmiddag 12 uur tot Zondag morgen 9 uur: dr. J. H. M. Rolink, Geel vinkstraat 112, Velsen-Noord, tel. 3745. Van Zondagmorgen tot 's avonds 12 uur: dr. C. van Wielink, Duinvlietstraat 109, Velsen-Noord, tel. 4105. Verloskundigen Mejuffrouw A. Zandvoort, Bornstraat 43. Apotheken Gedurende de gehele week wordt de dienst waargenomen door apotheek H. v. d. Kolk, Zeestraat 27, tel. 3820 SANTPOORT Dokters In spoedgevallen is de arts M. Trooster, Wijnoldi Daniëlslaan 14, tel. 8410 te raad plegen. Apotheken Elswout Apotheek, Bloemendaalseweg 341, tel. K 2500 16760 en Santpoortse Apotheek. Bloemendaalsestraatweg 145, tel. K 2560 8249. VELSEN Wijkverpleging Voor IJmuiden-Oost en -West: zr. Kuiper, Sluiseiland 16, tel. 4015; voor Santpoort, Driehuis en Velsen: zr. Nap, Rcmbrandt- laan 5, tel. 6195. Vrijdag 21 Augustus I'halia, 20 uur: „S.O.S. Held in nood!" Rex, 20 uur: „Artikel 251 bis, wetboek van strafrecht". Zaterdag 22 Augustus. Thalia, 19 en 21.15 uur: „S.O.S. Held in nood!" Rex, 20 uur: „Artikel 251 bis, wetboek van strafrecht". Het programma, dat op Maandag 24 A.ugustus in het Burgemeester Rijkenspark in Santpoort wordt gegeven door de Vel- ser Accordenovereniging luidt: C-Orkest. 1. Ankers los, mars. 2. Spelende golven, wals van R. Wassenaar 3. West-Frisia suite, van R. Wassenaar a. Zonsopgang. b. Sombei-e morgen op het IJselmeer. c. Boerendans. 4. Liederen potpourri. 5. Avanti, mars van J. B. Kok. B-Orkest. 1. Accordeonistenmars van Van Es. 2. Andante grazioso, van J. B. Kok. 3. Ouverture Elly, van R. Wassenaar. 4. Liberty-bell, mars, van Sousa. A-Orkest. 1. Koning Voetbalmars, van Schootemeijer 2. Ouverture Benvenuto, van J. B. Kok. 3 Spaanse wals (Donna Carla) van J. B. Kok. 4. Balalaika souvenir, van J. B. Kok. 5. Bondsmars, van E. W. Gest. Op 1 Februari liep de Deense kotter „Orion" uit Ebsjerg tijdens stormweer een lek op. Het schip zonk op ongeveer 140 zeemijlen ten Westen van Esbjerg. De bemanning van de kotter is onder gevaarlijke omstandigheden gered en aan boord genomen van de trawler „Sumatra", van Gebroeders Den Dulk's Handelmaat schappij te Katwijk, kapitein de heer Ma- chiel van der Plas. De gezant van Denemarken, de heer Fin Lund, heeft namens zijn regering tijdens een bijeenkomst ten kantore der rederij aan de kapitein een gouden horloge met inscriptie, aan de stuurman een scheeps- kijker met inscriptie, en aan de zes overige leden van de bemanning ieder een zilveren sigarettenkoker met inscriptie aangeboden als dank voor hun moedig reddingswerk. De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft met ingang van 15 Mei de heer A. van den Hoek, die pro vinciaal voedselcommissaris is voor Zuid holland, ook belast in deze functie ten aanzien van Noordholland. Deze benoeming houdt verband met het overlijden van ir. J. K. Slim, die tijdens zijn leven als zodanig in Noordholland werkzaam was. Vandaag geen damrubriek Wegens omstandigheden moet de dam rubriek van de heer B. Dukel vandaag vervallen. Volgende week hopen wij de dammers weer met een nieuwe aflevering te kun nen verblijden. HPC, kampioen Nederland; Spanje; HVGB; 't IJ. Vervolgens wordt de polo-wedstrijd tus sen VZV (heren) en DWR (Haarlem) ge speeld, gevolgd door de polowedstrijd Ne derlands JcugdzevcntalSpanje. De opstellingen zijn: doel: R. Wagenaar ('t IJ); achter: W. Waalewijn (HZ PC); H. Lamme (Robben), N. Keijzer (Neptunus Amersfoort); voor: J. Bouman (HPC), A. de Winter (Merwede), W. Mosterd (AZ PC). Doel: L. Ribera; achter: J. Bazan, R. Coude, R. Queralt; voor: F. Godia, A. Su- birana, F. Albiach. De jury voor de, door de „Vereniging voor Facultatieve Lijkverbranding" uitge schreven affiche-prijsvraag heeft haar oordeel openbaar gemaakt over de 44 op deze prijsvraag ingekomen ontwerpen. Hoewel het aantal de inzendingen be paalde verwachtingen schiep is de jury blijkens haar rapport ernstig teleurgesteld over het lage artistieke en technische ni veau der inzendingen. Na zorgvuldige schifting bleven er slechts vier inzendingen ter nadere be schouwing over, nadat geconstateerd moest worden, dat veelal op fantastische wijze enige conventionele motieven waren sa mengevat en dat pogingen tot vormgeving aan een ideële gedachte op originele wijze vrijwel geheel ontbraken. De vier bekroonde inzendingen onder de motto's Blauw Groen Rood, Carry, Opgang en Wilma hebben de jury niet de vrijheid gegeven, de prijzen geheel te verdelen; er is een lager totaal-maximum van aange houden. Daarvan is 500 voor elk der ontwerpen „Blauw Groen Rood" en „Carry". Het juryrapport werd opgemaakt te Velsen. Zondag 23 Augustus wordt het Wijker torentournooi voortgezet met de volgende wedstrijden: Winnaarsronde: ADO-Kinheim, aanvang 18 uur; Vitesse '22-CSV, aanvang 14.30 u. Verliezersronde Beverwijk-WB, aan vang 14.30 uur; Limmen-Wijk aan Zee, aanvang 14.30 uur. Alle wedstrijden worden gespeeld op de terreinen der eerstgenoemde clubs. Op Zondag 30 A.ugustus wordt op het „Beverwijk"-terrein de finale gespeeld tus sen de clubs die als zegevierenden uit de winnaarsronde komen. De winnaars der verliezersronde zullen een wedstrijd spelen om de vijfde en zesde plaats. ADVERTENTIE Motorpech. Gistermiddag bracht de tonnenlegger „Zaandam" in IJmuiden bin nen de IJM 262, die na de visserij motor- schade opliep en deswege door de tonnen legger een handje werd geholpen. Zes en een half duizend. Naarmate het verse haringseizoen voortschrijdt worden de aanvoeren in IJmuiden groter. Volgens de aanvoertotalen van gisteren zijn er die dag door vier trawlers, een logger en twaalf kotters niet minder dan 6500 kisten haring en vis aan de hal gelost, waaronder 5240 kisten haring, 255 makreel en 1000 platvis. Hierbij is de bijvis van de trawlers inbe grepen. Hiervan nam de „Allan Water" alleen al 1200 kisten haring voor zijn reke ning en de „Klaas Wijker" had er in totaal 1035, waarvan 85 schelvis. De „Johannes Polderman" had 1175 kisten haring uit de Zuid gehaald en de „Gelria" spande de kroon met een opgaaf van 1800 kisten ha ring, die na lossing evenwel een bescheiden schatting bleken te zijn geweest, want de trawler had voor liefst 2100 kisten gezorgd. Hoogste vanger, hoogste besommer. Met de grote vangst werd schipper Glas van de „Gelria", zoals gisteren al gemeld, ook de hoogste besommer van deze Donderdag. Kleiner, minder. De Doggersbank, KW 75, is deze reis ook achter de verse haring aangeweest. Nadat in het begin van de reis de eerste haring, kloek van stuk, in de tonnen geborgen was, moest men later de vangst vers bewaren. De haring was echter te klein van stuk, dan dat een groot per centage van de 630 kisten van de opvang- regeling gered kon worden. Van de vier trawlers is alleen de haring opgehouden, die niet aan de kwaliteitseisen voldeed. Vier snorrende snurrevaders. Vier snur- revaadkotters hebben dankbaar geprofi teerd van de oplopende scholprijzen. Het koelere.weer bracht de tweeën tot 30 per kist en de drie-schol is verkocht voor 18, terwijl de uivertjes nog altijd een twaalf gulden haalden. De UK 164 loste bijvoor beeld een honderdtal kisten mooie grove schol en maakte van Maandag tot en met Donderdagochtend een besomming van rond de 2100. Tong ook graag. De toevloed van kot ters naar IJmuiden bewees gisteren, hoe graag de schepen hier naar toe komen, als de markt weer wat ophaalt. In de tong kwam bijvoorbeeld ook weer wat muziek en dientengevolge maakte de nieuwste kot ter van de Urkervloot, de UK 184, in drie dagen een besomming van tweeduizend gulden. Daarvoor had het schip 1150 kilo tong en een 20 kisten bijvis buitgemaakt. Slips waren er in overvloed en de prijs draaide om de gulden per kilo, kleine tong van een ons of twee maakte rond de 1,35 en kleinmiddeltong deed 1,65, waarnaast voor de grootmiddeltong 1,85 is betaald. Na maanden van geheime proefnemingen heeft de Marine van de V. S. de geheimen van haar nieuwe straal-gevechtsvliegtuig uit de doeken gedaan. Het nieuwe vliegtuig, de Zeepijl, is het eerste watervliegtuig met deltavormige vleugels. Het toestel behoeft niet op het strand te worden getrokken, doch kan op eigen kracht op de wal komen. Ter gelegenheid van het jubileum van IJmuidens Christelijke muziekvereniging „Wühelmina" wordt, zoals wij in het kort al aankondigden, op Zaterdag 22 Augustus een marswedstrijd in de Kennemerlaan ge houden. Dit wordt een uitermate serieuze zaak, want de reglementen zien er verre van mals uit. De jury, bestaande uit de heren L. v. d. Hoef (Beverwijk), A. E. Boorsma (Amster dam), M. v. Apeldoorn (10 R.I., Haarlem) en A. Loenen (wachtmeester, Haarlem) zal de deelnemende corpsen laten beginnen met 16 maten kleine trom met na de negende maat drie slagen grote trom en bekkens, waarna de mars wordt ingezet om 1 Vs keer met de reprises te worden doorgespeeld. De beoordeling gaat naar: heroïsche uit drukking, tempo, lengte van de pas en uit voering van de mars. Voor de tamboercorp sen geldt dezelfde beoordeling, alleen mo gen zij zelf hun nummer kiezen. De volgende verenigingen zullen Zater dag 22 Augustus in de Kennemerlaan mee doen: Wilhelmina (buiten mededinging); Excelsior (Noordwijk), Hoogovenharmonie (IJmuiden), IJmuider Harmonie, Trou moet Blycken (Lisse), Crescendo (Hille- gom), Soli Deo Gloria (Driehuis) en voor de wedstrijd tussen de tamboer- en pijper corpsen hebben ingeschreven Trou moet Blycken; Excelsior (Alkmaar), Crescendo (Hillegom), Hoogoven Harmonie, Oranje Nassau (Amsterdam), Beverwijkse Harmo niekapel, IJmuider Harmonie, Excelsior In het Zilveren Bal-tournooi speelt Stormvogels Zondag te 12.30 uur in de volgende opstelling tegen Xerxes: Kx-aak; Ponte, v. d. Oever; Tol, Snoeks Sr., Venus Sr.; v. Onselen, Luppens, Westers, Snoeks Jr. en Lindberg. Voorts staat er voor Stormvogels 3 om 12 uur een vriendschappelijke match met VVB 2 op het programma en Stormvogels 4 speelt om 10 uur vriendschappelijk tegen VVB 3. (Noordwijk), Het Fuenen (Amsterdam) en Soli Deo Gloria uit Driehuis. Voor het concours is er om 5 uur in hötel Kennemerhof een officiële ontvangst der jury en de voorzitters der deelnemende verenigingen en om half zes begint de wed strijd. De R.-K. toneelvereniging K.D.O., die op 13 September het vijftienjarig bestaan zal vieren, heeft de rollen voor het eerst komende stuk in het nieuwe seizoen reeds verdeeld. Op 27 October zal „Het nestje van de antiquair", geschreven door Hans Nesma worden gespeeld. De medespelen den zijn mevr. E. Tervooi't-de Goede, V)illy en Tiny Bruyns, Jeanne Zwart en de heren D. Adrichen, A. Bruin, A. Moné, v. Riel en G. Bonnema. De regisseur F. Hünsche zal in dit stuk tevens de hoofdrol vervullen. Als tweede en derde stuk staan op het programma van K.D.O. „Drie is teveel", een klucht van J. Blaaser en „De schaduw van 't vexdeden" van J. v. d. Poll. Vanavond volleybal in het sportpark Vanavond te 7 uur zullen in het Ge meentelijk Sportpax-k van Beverwijk twee herenteams van De Kennemers een vol leybalwedstrijd spelen. De teams zullen uitkomen tegen Waterloo 1 en V.G.V. 1. „Steravond" in Luxor Theater Op Dinsdag 25 Augustus wordt in het Luxor-Theater een „sterrenavond" gehou den waaraan de volgende artisten mede werken: Mieke Telkamp, Joop de Knegt, Coos Speenhof en Toby Rix Collecte voor kinderbescherming De Protestants Christelijke Kitidei'be- schermingsorganisaties houden in de week van 31 Augustus tot 5 September in Be verwijk hun jaarlijkse collecte. Op Zondag 13 September zal te Brussel de zevende schaakontmoeting plaats vin den tussen de B.S.B. (Belgische P.T.T.) en het N.V.P.T.T. De heer J. A. B. Zoontjes, werkzaam bij de P.T.T. te Beverwijk zal aan deze wed strijd deelnemen: naar wij vernemen zal hij aan het tweede bord spelen. De Beverwijkse rennersclub „Kennemer land" heeft haar vijfde competitierit ge houden, die bestond uit een individuele rit over 44 km. De uitslag was: A Klasse: 1. H. Kuitwaard, 1 uur 4 min. 41 sec.; 2. J. Groot; 3. D. de Ruiter; 4. F. Stroomer; 5. T. Beentjes; 6. Chr. de Nijs; 7. C. Stroomer; 8. J. Stet. B. Klasse: 1. M. Stuyt, 1 uur 9 min. 23 sec.; 2. Chr. de Jong; 3. W. de Boer. C. Klasse (33 km.): 1. C. Niesten 55 min. 48 sec.; 2. R. Kuyer; 3. J. Stet; 4. L. Grapendaal; 5. L. Braas; 6. J. Beentjes. Junioren: 1. H. Komen. Opvoedkundig babbeltj'e voor plattelandsvrouwen De afdeling Beverwijk van de Neder- landsche bond van Plattelandsvrouwen heeft een ledenvei'gadering gehouden, waar de px-esidente, mevr. Van Weelderen Middelkoop, een groot aantal leden een welkom kon toeroepen. Mej. Brilleman uit Zaandam, verbonden aan het Medisch Op voedkundig Bureau sprak over opvoed kundige problemen bij kindex-en en op boeiende wijze vertelde zij een en ander over de divex-se karaktertypen bij kinde ren. Er kan zelfs daaraan veel verholpen worden mits men er vroegtijdig bij is; het M.O.B. verleent hierbij haar medewerking. Deze leerzame avond werd besloten met het beantwoorden van een aantal vragen. „Kindergeluk" maakt uitstapj'e De geheelonthouderstoneelclub „Kinder geluk" maakt op Zondag 23 Augustus het jaarlijks uitstapje met als doel een bezoek aan Burgers Dierenpark te Arnhem. De x-epetities voor het komende seizoen zijn weer begonnen en de groteren zullen de operette „Hans Drift" gaan opvoeren, de kleineren hebben het zangspel „Droo- melaar" in studie genomen. Laptongen laten zich haast niet vangen veertig kilo van één schip is al een beste vangst en de handel honoreert deze soort dus ook met de dikke prijs van vier gulden per kilo. Garnalen in mineur. Een ander geluid is te vernemen in de garnalenvisserij: de enkele kustvisser, die het nog eens waagt, maakt na een hele dag vissen de droevige balans van zo'n dertig kilo vangst op. De kwallen zitten de garnalenvissers voor de kust nog danig dwars. Lichte krachten ook liever trekken. Diverse lichte loggers, die uit hoofde van hun motorvermogen eigenlijk niet geschikt zijn voor de trawlvisserij, hebben toch veelal de vleet voor het sleepnet verwisseld. Er wordt dan natuurlijk wel een licht net meegenomen. Snoekbaars-filet. De IJselmeervissers maken de laatste dagen grote hoeveelheden snoekbaars buit en een gevolg daarvan is, dat de IJmuidense fileerders heel wat van deze zilverwitte vis onder handen krijgen, waar de IJselmeerproducten worden inge vroren. Te laat. De trawler „Bloemendaal" was voor de markt van gisteren te laat, zodat het schip tot vandaag moest wachten. De trawler kwam te twee uur in de nacht aan en heeft vanmoi-gen in totaal 700 kisten gelost, waaronder 3 makreel, 80 schelvis en wat bijvis. Naar de hoofdstad. Twee snuxrevaad- kotters van de Urkervloot hebben gisteren hun vangst voor de Amsterdamse markt gelost. Ongeveer 300 kisten schol van 25 kilo brachten een iets lagere prijs op dan in IJmuiden. Toe dan maar. Woensdagavond laat werd toegestaan, dat de TX 24 zijn vangst in de markt zette en zelf weer vertrok. De schipper moest namelijk dringend weg en kon dus niet met het schip op de afslag blijven wachten. Hors. De eerste trek van de nieuwe reis, die schipper Klaas Korbee met de „Her man" (IJM 2) Donderdagmorgen deed duurde anderhalf uur. Toen de bemanxiing het net binnenhaalde, bleek er in de kuil een grote partij horsmakreel te zitten. Slechts 25 manden haring vond de schip per te weinig en hij is daarom maar Noor delijker opgestoomd. De reis was Woens dagmiddag aangevangen. De horsmakreel werd niet bewaard. Dure garnalen. Een garnalenschuit met een vangst van 48 kilo gekookte flauwe garnaal was Donderdagmiddag aan de af slag. De IJM 202 kreeg als schrale vanger en alleenheerser aan de markt de prijs van 75 cent per kilo. Vroeg. Om Zaterdag nog te kunnen varen komen de trawlers altijd nogal vroeg binnen op Donderdag. Voor de Vrijdag markt was de „Tzonne" met 1600 kisten haring present. De „Zeelandia" en „Petten" moesten echter ook komen, om aan de Vrijdagmarkt te verkopen. Ook de Wiron- kotter IJM 209, schipper C. Buis, is de eer ste reis om verse haring geweest.. Tegenslag. Pech heeft de nieuwe kotter „Maartje" (IJM 8). Het schip ligt reeds een week voor de kant en er blijkt een manke ment aan de motor te zijn. Marktbericht. Prijzen per 1 kg: heilbot 2,802,40; gr. tong 4,604,10; grm. tong ƒ2,32—1,90; kim. tong ƒ2,16—1,80; kl. tong I 1,60—1,34; kl. tong II 1,24—1,02; tarbot I ƒ2,552,10. Per 50 kg: gr. schol 56; grm. schol 5042; kim. schol ƒ48 40; kl. schol I 39—29; kl. schol II ƒ30,50 8; schar 1511; bot 18; v. haring 16 11; makreel ƒ2114; kl. schelvis I ƒ47 41kl. schelvis II 2317; wijting 20,50 —10; gr. gul ƒ5041; mid. gul ƒ4230; kl. gul 3022. Per 125 kg: gr. kabeljauw 276102; gx\ koolvis zw. 6355. Aan voer: 200 kisten tong en tarbot, 690 schol, 20 schar, 10 bot, 5870 haring, 350 makreel, 135 schelvis, 135 wijting, 50 kabeljauw en gul, 50 koolvis, 20 diversen. In totaal 7530 kisten. Visserij Urk. Woensdag werd door 120 vaai-tuigen aangevoerd 17.416 pond kuil- paling, 7685 cent; 826 pond snoekbaars, 3133 cent; 299 pond rode baars, 4050 cent; 420 pond voorn, 4 cent per pond, en 748 bak nest, 2,57 per bak van 37>/2 kg. ADVERTENTIE in (het theater met de beste films) HEDENAVOND 8 uur, ZATERDAG 7 en 9.15 uur en ZONDAG 3. 7 en 9.15 uur BOB HOPE JANE RUSSELL - ROY ROGERS HELD IN NOOD in technicolor! U zult schaterlachen om de zotste kolder, die U ooit zag MAANDAG t.m. WOENSDAG 8 uur Een film met moordende spanning STAD DER GEVAREN (ATOMIC CITY) Een kinderleven in ruil voor geheime gegevens Toegang 14 jaar. Teelt met toehomst voor de export De coöperatieve tuinbouwvereniging „Ons Belang" te Castricum had voor Don derdag in hotel Borst een ledenvergadering belegd, speciaal voor die tuindex-s welke veel werk van de teelt van sjalotten ma ken. Men heeft uitvoerig de mogelijkheid tot het houden van speciale sjalottenvei lingen besproken, mede in verband met de export van deze groente. Zowel de voor zitter van Ons Belang, de heer J. Brandjes als de administrateur, de heer Jac. Schut, hebben een uitgebreide uiteenzetting ge geven over deze speciale veilingen. Zij wa ren voorstanders van het plan, omdat er voor de teelt van sjalotten in de toekomst grote mogelijkheden zijn weggelegd en achtten het veilen beter, dan het zoge naamde „uit de hand" verkopen. Begrijpe lijk hadden de aanwezige tuinders hierom trent tal van vragen te stellen, die niet alleen door de voorzitter en de administra teur, maar eveneens door de aanwezige controleur van het N.A.K.G., de heer P. Bruin uit Noord-Scharwoude, zijn beant woord. Uiteindelijk besloot men op Don derdag 3 September de eerste speciale vei ling te houden, waarvoor men zowel onge keurde als gekeurde sjalotten kan inbren gen. De verwachting is gewettigd, dat op de veiling van begin October het overgrote deel van de aangevoerde sjalotten voor export zullen worden verkocht.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 7