Kwart eeuw terug begon het werk in een woestenij De „Java" (KW 159) - een pionier van huis uit Predikbeurten AUTO-OF MOTORRIJLES? „Grand Cirque National" Dinsdag aan Stratingplantsoen laxi nodig? Be! 4864 Kennemer c, Lantaarn Autoverhuur, bel5050 Havenberichten Agenda voor Velsen AREND Santpoorts „School met de Bijbel" jubileert Herinneringen aan een ruzie vóór een stichting Loendersloot's Warenhuis TAXI UQDIG? Eerste „trekker" en de eerste „bak" Op 3 October „Hondenparade het adres Steenbakker Bolten honderd jaar geleden stichter Crematie prof. dr. J. B. Tielrooy 8 LANGS SLUIZEN EN HAVENS „Beste eigenschappen van Franse en Nederlandse volk in overledene verenigd" ZATERDAG 22 AUGUSTUS 1953 Op de eerste September zullen voor de Santpoortse School met de Bijbel aan de Frans Netscherlaan een paar nieuwgeschilderde tonnen bij de ingang een kleurige bloemengroet brengen aan allen, die de school op haar 25e verjaardag eens willen komen opzoeken. Die tonnen vormen samen één van de kleine liefhebberijen van het bestuur, dat tenslotte na een kwart eeuw wel eens zijn zin mag hebben en de schilder bestuurder A. Eikelenboom heeft dan ook beloofd, de van voor de oorlog stammende, maar in de bezetting deerlijk beschadigde „bloemvaten" op tijd klaar te zullen heb ben. Want de dag daarop begint het zilveren feest van de verjarende school pas goed en wel met een kinderfeest en voor Zaterdag 5 September staat er een receptie op het programma, die de gymzaal van de school zal omtoveren in een feestelijk etablissement. Daar is de zaal overigens wel aan gewend, want in de vele jaren van haar bestaan heeft ze voor een ieder steeds opengestaan, die ruimte nodig had en zelfs de inwijding van de nieuwe Katholieke kerk, op een steenworp afstand, heeft zich hier voltrokken. In 1928. toen de plannen voor de bouw van een Christelijke school in Santpoort dorp vaste vorm hadden aangenomen en het vereiste verzoekschrift met de beno digde 73 handtekeningen voorzien naar de toenmalige raad was verzonden, was het op de voor de bouw uitgezochte plek nog woest en ledig. Santpoort kroop in die dagen nog samen rond de Hoofdstraat met een enkele uitloper naar het Westen en de Wüstelaan en de tegenstanders van het bijzonder onderwijs zagen dan ook hele maal de noodzaak van een School met de Bijbel van het „Christelijk Nationaal" niet in zodat er fel geprotesteerd is. En de school kwam er toch. Zij was kleiner dan wat er nu staat: drie lokalen en een gym zaal, maar de opening was er niet minder feestelijk om, want de voorvechters van de Christelijke school zagen een doel be reikt: een eigen gebouw in Santpoort, waar op dit gebied nog weinig in de wind selen lag, maar veel gebeuren moest. Sa men met de evangelisatievereniging van de Gereformeerde kerk „Het Mosterd zaadje", wier onderkomentje nu allang als timmerwinkel in gebruki is, is er onder candidaat Wurth, thans professor in Kam pen en de „oude Peereboom" een mooi plan gemaakt en dank zij de 73 handte keningen op het verzoek aan de raad en de instemming van het hoogste gemeente lijke bestuurscollege is de school er dan ook gekomen. Strijd „In negen maanden tijd", herinnert voorzitter A. Markerink zich, „want aan nemer Wester zette er al net zoveel vaart achter als wij". Maar voor die bouwtijd heeft een perio de van strijd gelegen, die niet erg specta culair genoemd kon worden, maar voor de betrokkenen toch wel bijzonder span nend was. Uit Santpoort werd namelijk protest tegen de goedkeuring van de raad aangetekend bij Gedeputeerden en toen die ook de stichting goed vonden, zelfs bij de kroon. Zodat er haast drie jaar tussen de aanvraag en de opening kwa men te liggen: op 8 September, toen het gymnastieklokaal helemaal klaar was, is de school met veel kracht van woorden en een schat van bloemen geopend. Driehonderd Er waren in die tijd 45 kinderen op. Dat aantal is sindsdien tot boven de 300 gestegen, evenredig met de groei van Santpoort en Spaarndam, want ook daar kwamen al gauw de klantjes vandaan. Als hoofd werd benoemd de heer Joh. Verkruysen, die nu nog de scepter zwaait over de zeven klassen en de eerste onder wijzeres was mej. Kater nu nog elke dag te vinden op weg naar de Frans Netscherlaan. Dat zijn dus al drie werkers voor de jubilerende school, die in Sep tember mee jubileren: het hoofd, de voor zitter en één der onderwijzeressen. De vierde is het schilderende bestuurslid, de heer Eikelenboom, die eveneens mee- jubileert. In de loop der tijden is de school uit gebreid tot een complete zevenklassige en na de oorlog kwam er onder de hoede van de vereniging een nieuwe Finse school aan de Hyacinthenstraat bij. En de school kreeg een naam in Santpoort, al kon nog altijd niet ieder het met haar doelstel lingen eens zijn. Dat nam niet weg, dat de Katholieke kinderen trouw „gym halen" in de zaal aan de Frans Netscherlaan. Het huidige bestuur, bestaande uit de heren A. Markerink (voorzitter), P. Braunius IJmuider Harmonie concerteert in Santpoort Het programma van het openluchtcon cert op Donderdag 27 Augustus in het Burgemeester Rijkenspark in Santpoort, door de IJmuider Harmonie, onder leiding van de heer J. Groot, ziet er als volgt uit: Vers l'avenir, mars van S. Vlessing; Eg- mont-ouverture van L. v. Beethoven; Largo uit Xerxes van G. F. Handel; Judex uit Mors et Vita van Ch. Gounod; Peter Schmoll-ouverture van C. M. v. Weber; Ballet Egyptien (4 delen) van A. Luigini. Na de pauze: Lustspiel Ouverture van Keler Bela; Dorpszwaluwen uit Oosten rijk, wals van Jos. Strauss; Lichte cave- lerie. ouverture van Franz von Suppé; Finale. Het concert begint om acht uur. (penningmeester), L. de Jong (secr.), F. O. Touber, G. C. Quakkelaar, A. Eikelen boom en mevrouw E. van Voorst-Warner, heeft er dan ook alle hoop op, dat de wind in de zeilen blijft. Geopende Bijbel De feestplannen zien er als volgt uit: Woensdag 2 September krijgen de kin deren feest. Er wordt onder meer een steentje aangeboden met het embleem van de school, de geopende Bijbel, er in en op een nader te bepalen datum wordt er een avond voor de ouders gearrangeerd, sa men met de verenigingsleden en genodig den in het Jeugdhuis. Een réünie van oud leerlingen, waarvan er over de hele we reld zijn verspreid tot in Indonesië en Australië toe, wordt voorts voorbereid en tenslotte zal er ook nog wel wat in petto gehouden worden voor degenen, die samen met de school jubileren. De man, die bijna ADVERTENTIE HAARDEN KACHELS ETNA GASFORNUIZEN ERRES STOFZUIGERS RUTON STOFZUIGERS ERRES WASMACHINES WIJ HEBBEN 50 JAAR ERVARING WILLEMSBEEKWEG - IJMUIDEN-O. Vraagt onze betalingscondities. Het bestuur gaat er nu nóg altijd een beetje prat op, dat de School met de Bijbel" nadat de Duitsers deels de schoolgebouwen in Velsen hadden ont ruimd, het eerst van alle Santpoortse scholen weer aan de slag was. In 1945 draaide het rooster weer zo goed en zo kwaad als het ging, maar daar werden wel een paar problemen bij overwon nen. Zoals het brandstoffenvraagstuk, dat ook voor de belendende Gerefor meerde kerk gold. Op het erf van voor zitter Markerink is in die dagen tussen licht en donker doorlopend hout ge zaagd om de beide gebouwen te ver warmen. De bestuiLrders hielpen dap per mee, maar een andere en ietwat moeilijker zaak was de voeding: als de onderwijskrachten les moesten geven konden ze niet op hun wrakke fietsen klimmen om „de Noord" in te gaan en hun laatste beddelakens te ruilen voor wat aardappelen of bieten. Ook daar schafte het bestuur echter raad op, want bijwijze van tegenprestatie konden de onderwijzeressen en onderwijzers bij de leden van het bestur komen eten, als er les werd gegeven. Er is les gegeven, dat de stukken er af vlogen.... ^v^v^yv-ïy^yyywYVYyYïvrranooracoooooosocoooocoooooocx jubileert, de concierge G. van der Meer, koster van de Gereformeerde kerk en meer dan twintig jaren de trouwe toe verlaat voor vele materiële schoolproble men, kan mét het bestuur tevreden zijn over de haast ideale staat, waarin het ge bouw, dat indertijd door architect Van Emmerik kennelijk voor een verre toe komst werd geprojecteerd, nu nog ver keert. En waarin de onderwijsvernieuwing steeds meer weerklank gaat vinden bij personeel en kinderen. Vrijdag 21 Augustus kwamen de haven van IJmuiden binnen: Hondsbosch van Vlaar- dingen. Holderness van Goole. San Felicia van Algiers. Borneo van Port Said. Anna Sylvia van Rotterdam. Ceronia van Sunds- vall. Heelsum van Antwerpen. Celebes van Djakarta. My Puck van Fowey. Kohlfleet van Hapsund. Linge van Sandvick. Falcon van Hamburg. Coolhaven van Rotterdam. Vertrokken zijn: Johannes naar Lissabon. American Counselor naar Rotterdam. Swe- dic naar Antwerpen. Coolsingel naar Fygne. Christina S. naar Brussel. Minerva naar Rot terdam. Pieter Geertruida naar Tuborg. Larix naar Grimsby. Rebecca E naar Ham burg. Nora naar Brake. Brandaris naar Ex- petus. Oise naar Rotterdam. Ferna Clausen naar Hamburg. Jupiter naar Rotterdam. ADVERTENTIE BEL 5000 KATWIJK kreeg in het jaar 1920 een logger onder de naam Java en de merken KW 159, welk vaartuig de tijd van de zeilvaart oversloeg en meteen rriet een motor werd uitgerust. Voor die tijd was het een lange logger want de schépen die op de zeilen naar en van de visgronden voeren, waren meestal tot 25 meter lang, terwijl de nieuwe Java een lengte had van 29.65 meter. De nieuwe motorloggë'r was gebouwd bij de scheepswerf A. de Jong te Vlaardingen voor rekening van de heer H. G. Lammens, sedert 1907 reder te Katwijk, die het schip onderbracht bij een maatschappij, de N.V. Visserij Mij. Insulinde. Verder beschikte de heer H. G. Lam mens over een viertal loggers, de Friesland KW 105, Hugo en Greta KW 129, Jan netje Margaretha KW 153 en de motorlogger Vinking KW 169. ZATERDAG 22 AUGUSTUS Thalia, 19 en 21.15 uur: „S.O.S. Held in nood!" Rex, 20 uur: „Artikel 251 bis, wetboek van strafrecht". ZONDAG 23 AUGUSTUS Thalia, 15, 19 en 21.15 uur: „S.O.S. Held in nood". Rex, 15 en 20 uur: „Artikel 251 bis, wet boek van strafrecht". MAANDAG 24 AUGUSTUS Raadhuis, 1012 uur: Spreekuur burge meester. Thalia, 20 uur: „Stad der gevaren". Re*, 20 uur: „Artikel 251 bis, wetboek /an strafrecht". Zondag 23 Augustus IJMUIDEN: Ned. Herv. Kerk, Kanaalstraat, 10 uur: ds: J. A. Peters van Den Haag, 19 uur: ds. J. van den Berg. Geref. Kerk, Ichthuskerk, 9 en 10.45 uur: dr. Richel van Heemstede, 15 en 17 uur: ds. R. D. Beukema. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.), Helmstraat, 8.30 en 17 uur: ds. C. Stam van Gronin gen. Chr. Geref. Kerk, 10 en 16 uur: ds. J. W. van der Gronden. Doopsgezinde Gemeente, Helmstraat, 10.30 uur: ds. W. Veen. Oud-Katholieke Kerk, 8 uur: Vroegmis, 10 uur: Hoogmis, 19 uur: Vespers. Dins dag en Donderdag 9 uur: Heilige dienst. Leger des Heils, 10 uur: Heiligings- dienst, 12.15 uur: Zondagsschool, 16.30 uur: Jeugddienst, 19 uur: Openlucht samenkomst, 20 uur: Verlossingssamen komst o.l.v. majoor M. A. Lorier van Rotterdam. IJMUIDEN-OOST: Ned. Herv. Kerk, Goede Herderkerk, 10 uur: ds. G. Wassenaar, bevestiging ds. H. Dickhout. 15 uur: Intrede ds. H. Dick- hout. Geref. Kerk, Bethelkerk, 10 en 17 uur: ds. J. A. Tiemens. Ver. v. Vrüz. Herv., Abelenstraat 1, 10.30 uur: de heer J. B. Assendorp. Evangelisatievereniging „Elon", Casem- broot-zijstraat, 10 uur: de heer H. C. van den Brink van Bloemendaal. Woensdag 19.45 uur: openluchtsamenkomst. Vergadering van Gelovigen, Esdoorn straat 30. DRIEHUIS: Evang. Luth. Gemeente, koffiekamer Westerveld, 10.15 uur: de Eerw. heer J. A. van Putten van Amsterdam. VELSEN: Ned. Herv. Kerk, 10 uur: ds. L. Brink. VELSEN-NOORD: Geref. Kerk, 9.30 en 17 uur: ds. A. C. van Nood. Ned. Herv. Kerk, 10 en 19 uur: ds. H. P. Huisman. Chr. Ger. Kerk, Da Costaschool, 19 uur: ds. J. W. van der Gronden. BEVERWIJK: Ned. Herv. Gemeente, Grote Kerk, 10 uur: ds. J. O. Norel. Ned. Herv. Gemeente, Populierenlaan, 10 uur: ds. W. Oorthuys. Ned. Herv. Gemeente, Jeugdkapel Groe- nelaan, 10 uur: de heer E. W. Rosie. Geref. Kerk, Moensplein, 10 en 17 uur: ds. C. Meyer. Vrijzinnig Herv., Prinsesselaan, 10 uur: C. B. Termaat. Leger des Heils, Jan Alsweg 32, 10 uur: Heiligingsasmenkomst, 12 uur: Zondags school, 16.30 uur: Kindersamenkomst, 19.15 uur: Openluchtsamenkomst, 20 uur: Verlossingssamenkomst o.l.v. Ie luitenante W. K. v. d. Veen. WIJK AAN ZEE Ned. Herv. Gemeente, Julianaplein, 10 uur: dr. R. B. Evenhuis van Amsterdam, 19 uur: vacaris D. Schneider. Geref. kerk, Badgastenkerk, 10 en 16 uur: dr. J. G. Aalders van Leeuwarden. SANTPOORT: Ned. Hervi Kerk, 10.30 uur: ds. mr. G. A. Alma van Amsterdam-West, 18 uur: radio-zangdienst (I.K.O.R.-uitzending voorganger ds. D. ter Steege, medewer king kapelkoor. De Toorts, 9 uur: ds. mr. G. A. Alma van Amsterdam-West Kapel, geen dienst. 99 Het ligt in de bedoeling ter gelegenheid van de dierendag, die dit jaar op Zondag niseren en wel op Zaterdagmiddag 3 Oc tober. De afdeling Velsen van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren, die sinds kort de beschikking heeft over een eigen terrein aan de rand der Heeren duinen, waar het Kerbert-asyl verrees, gaat deze Hondenparade dit jaar op de speelweide achter het asyl houden. De adressen, waar de kinderen hum hon den kunnen opgeven en het gaat als vanouds niet om rashonden maar om de best verzorgde dieren zullen nader be kend gemaakt worden. Nog meer plannen Bovendien wil de afdeling Velsen, aan sluitend op deze middag, een propaganda- avond beleggen, waarvoor men een caba retgezelschap denkt uit te nodigen. ADVERTENTIE Hagelingerweg 134 Santpoort - Tel. 8930 Dennenstraat 12 IJmuiden-Oost - Tel. 6200 De voortzetting van het bekende Neder landse circus Boltinieen schepping van de Limburgse familie Bolten, die onder de naam „Grand Cirque International" door de zoons wordt bestieru, komt Dinsdag 25 en Woensdag 26 Augustus met zijn 50 wagens op bezoek in Velsen-Noord. Daarmee heeft Velsen in korte tijd zijn tweede circus binnen de gemeentegren zen, waaruit wel blijkt, dat de mensen van paard en piste het Kennemerpubliex als circusliefhebbers hebben leren waar deren. Dinsdagavond opent de op 3000 bezoe kers berekende chapiteau een vier master aan het Stratingplantsoen te Velsen-Noord haar ponien voor de gala voorstelling. Het programma bevat onder de 22 nummers 8 paardennummers, waarop de directie bijzonder trots is: zij heeft name lijk de heer Althoff geëngageerd, die als Duits circustelg met een aantal onder zijn leiding uitgebrachte nummers een keur van paarden uitbrengt, onder meer bereden door mevrouw Holzmüller en mevrouw Boltini. Het internationale cachet wordt verste vigd door een Deense luchtacrobate, die als „Miss Resi" optreedt; het Lopez-trio, jongleurs uit Spanje en de Franse „Ro- sia's", een groep jonge acrobaten. De zesjarige Josette Boltini zal hoog te paard zetelen in een nummer, dat er zijn mag en uit de Oeral stammen Korsakoff's bruine beren, die meer uitvoeren dan men van een Russische beer mag verwachten. De clowns stammen uit Vlaanderen en treden op als „Les Cavalinio's", terwijl het Engelse variété de Anco-sisters lever de, die het hooggeëerd publiek met grie zelige luchtacrobatiek zullen bezig houden. Tenslotte vermeldt bet programma de Italiaanse „Renelli's", kunstwielrijders van professie en de „cascadeurs", drie charmante meisjes Judy, Jeny en José Ealaguer completeren het tableau de la troupe. Optochtplannen Manager A. Noach wil proberen de cir cusbevolking met vliegende vaandels en slaande trom in Velsen-Noord binnen te halen in de vorm van een optocht op Dins dag door dit gemeentedeel. De toestem ming daartoe was echter gisteren nog niet afgekomen. De historie van het circus Boltini ligt volledig in Nederland verankerd: vader Bolten is de affaire begonnen, toen hij als steenfabrikant een bescheiden kapi'aaltje bij elkaar gebakken had en daarvoor een even bescheiden circusje kocht. De zaak floreerde en de zoons hebben het grillige vak nimmer de rug toe kunnen keren, evenmin als de kleinzoons van de avon tuurlijke steenfabrikant, zodat het „Grand Cirque" nu, ruim honderd jaar na zijn on gebruikelijk ontstaan, nog altijd in handen van de nazaten van vader Bolten is. ADVERTENTIE Wind en vlam De huisvrouwen van de Nieuwkoopstraat mogen wel oppassen, dat ze tijdens het koken der aardappelen of het stoven der andijvie bij haar gascomfoor geen ramen open zetten. Een harer heeft namelijk deze week het risico van deze dagelijkse bezigheid (bij geopende ramen) ge merkt: de gordijnen woeien in de vlam en er ontstond een onwelriekend brandje, dat dank zij een kordaat gebaar van een voorbijganger, die de vurige tongen naar de roe zag klimmen en onmiddellijk met een emmer water voor de dag kwam, tot geringe omvang en schade beperkt bleef. In deze huizen moét het gasstel vlak bij het raam staan en hoe vriendelijk dat door de bouwmeester bedoeld is een gewaarschuwde vrouw telt nu toch wel dubbel. Paarden en auto's Af en toe verdwijnt er, haast geruisloos, een stukje traditie uit het leven van bromfiets en draaideur. In Beverwijk heeft vrachtrijder Gerrit Vellema de zweep in de wilgen gehangen en voor wie dit niets zegt, zij geboek staafd, dat hij in 1891 al met het expediëren van goederen aanving. Twaalf jaar oud. Heel gemoedelijk en heel sim pel: met een hit voor een niet al te grote wagen bracht Ger rit op een sukkeldraf aard appelen naar de forten in de polder. Het paardje werd ook wel eens uitgespannen, want dan kwam het voor de trek schuit, die Vellema voor hel halen van turf uit de con treien van Halfweg liet varen. Dat ging zo rap nog niet, want 's morgens om vier uur was het„hu!" en 's avonds te elf uur pas.„ho". Voor een heel kwartje de vracht heeft Vellema later duizenden en duizenden ste nen aangesjouwd voor nieuwe huizen in Velsen-Noord. Alf er hard gewerkt werd, bracht 1 Vellema het met zijn gerij tot een stuk of dertig ritten en dat waren dan dagen van een gulden of zes. Daar moest het paard óók nog van eten. In 1922 kwam er een ver kouden Foi'dje ter assistentie en Vellema kon zich trots en verheugd noemen het eerste gemotoriseerde vrachtrijders- bedrijf van Beverwijk. En nu is dat allemaal ver leden tijd geworden, want de oude heer telt 74 jaren en is het zo zoetjes aan moe. De kinderen kozen een andere toekomst en als je dan van je 12e jaar af op de bok of in de cabine hebt getroond, raakt de sjeu er een beetje af na 62 harde jaren. Paarden, wagens en auto's zijn naar een andere baas ge gaan. Het bedrijf is geliqui deerd. Maar de naam Vellema blijft. Daar is dit district te zeer aan gewend. Niet goed uit Over brand gesproken: de brandweer is ook weer eens op tournée geweest naar de vuilverbranding achter de Zuidzij. Daar wordt, zoals het behoort, een deel van het IJmuidense vuil aan de vlam men prijsgegeven, maar de ervaring heeft geleerd, dat lang niet alle vuurresten altijd gedoofd zijn, zodra de gemeen telijke vuilverbranders na de dagtaak de hielen lichten: de brandweer heeft er tenminste al heel wat retourtjes aan ge offerd. Nogal glad Er is, meen ik, al eens meer op gewezen, dat onze Stations- veg meer overeenkomsten vertoont met een goed-onder- houden ijsbaan, dan juist ge roemd mag worden voor het passerende verkeer. Er drei gen, nu de natte moesson gaat komen, op deze spiegelgladde en door de visauto's met de dag gladder wordende kinder hoofden, kalveren te verdrin ken en het zou dus tijd wor den de put te dempen. Voorzover dat mogelijk is, want het probleem is zo een voudig niet door de herhaal de vistransporten, die een plezierig laagje slijm over het wegdek sprenkelen. Maar als het zo doorgaat, dat vrachtwagens-met-aan hangers, die met hooguit 20 kilometer per uur over de Stationsweg dokkeren nóg van de hobbelende weg glibberen, zodat eventuele motorrijders lelijk in de knel dreigen te komen, zou er toch minstens een waarschuwend bord ge plaatst moeten worden met de vermanende woorden: „Zeer glad wegdek." Of: „Breek uw nek voorzichtig." Want wij Velsenaren weten het zo langzamerhand wel, maar die arme immigranten merken het meestal pas, als hun voituren zich al achter stevoren of ondersteboven be vinden. Een bord is heus hóóg nodig, in afwachting van de nieuwe „vis weg" langs het kanaal of een patentmiddeltje tegen be- slijmde keien. Vondelingen Het is wonderlijk, hoeveel winkelmannen de laatste tijd de politie opbellen met de mededeling, dat er een nacht lang een onbeheerd en naam loos rijwiel voor hunne uit stalramen heeft gebivakkeerd. Herhaaldelijk ziet gij dan ook welgeschapen politieman nen met andermans fietsen rijden, zich afvragende of IJmuiden zo goed in de kapi talen zit, dat het niet op een fiets meer of minder ziet. Het is zo wordt uit offi ciële bron vernomen vol gens de Algemene Politiever ordening verboden een twee- of meerwielig rijwiel onbe heerd of onafgesloten te laten staan op of langs de openbare weg en het moge dus generlei verwondering baren, dat een iegelijk, die zulks wel doet en zogenaamde zwijntjesjagers een bron van illegale inkom sten biedt, ook nog een bon, bekeuring of prent aan de vergeetachtige broek ontvangt als hij de vondeling terug komt halen. In z'n eigen belang overigens, dan zal hij net stalen ros de volgende keer vermoedelijk wel meenemen naar het fietsenhok achter het huis. Wellicht is er hier een markt voor een nieuw artikel, het zogenaamde fiets-elastiek, dat men luchtig om de hals legt met het andere einde aan het stuur van het rijwiel be vestigd. Het geeft een aardig effect, wanneer de spanning na zeg 100 meter zo hevig wordt, dat de vergeten fiets u met een dof geluid in de maagstreek vliegt. Welke ondernemende geest brengt het in de IJmuidense roulatie? Plezierig Het is bij het begin van de nieuwe schoolcursus verheu gend te kunnen vaststellen, dat de jeugd onzer goede ge meente zich in de aflopende vrije weken opvallend goed heeft gedragen, al is het jam mer, dat zoiets hoe dan ook geconstaterd moet worden. Maar vorige jaren hebben andere ervaringen opgeleverd en die waren wie er de Lantaarn-jaargangen op door bladert vaak min of meer pijnlijk. Maar 1953? Alles even ver heven, op een paar kleinig heden na. Mag ik dies aan nemen, dat de heer Kwakkel, teugelvoerder der Velsense Jeugdcenlrale, met zijn „va- cantiebesteding" welbestede uren heeft gehad? Al had de Java als voortstuwingsmiddel een 60-paards Brons motor, verder was het schip als zeillogger getuigd. Toen aan het einde van de twintiger jaren vrijwel alle loggers van een motor werden voorzien viel er aan de Java wei nig bijzonders te bespeuren. Het schip verrichtte trouw zijn opgedragentaak, waarvan het een jaar of drie uit logeren is geweest; verhuurd aan de fa. N. Haasnoot. Waren de meeste loggers uitgerust met motoren van 80 a 100 pk, een enkele had er een van 120 pk, de Java ging al, vroeg het terrein verkennen van de trawlvisserij. Als eerste eis geldt een sterke motor en de Java werd uitgerust met een 300 pk Deutz diesel, waarmede het schip jaren achter een als favoriet onder de motorloggers be kend heeft gestaan. De Java was vrijwel het gehele jaar door als trawlschip in bedrijf. Voor re derij en bemanning was het evenwel een teleurstelling toen in Augustus van 1940 de bezetter de Java al in de gaten kreeg en rap was het vaartuig aan de vloot van de Kriegsmarine toegevoegd. Als mijnenveger 3412 werd de oude Java enkele malen gesignaleerd en na ruim vijf jaren in vreemde handen te zijn geweest kon de Mij. Insulinde er in Sep tember 1945 weer over beschikken. De verbouwing voor de visserij werd 'opge- drage aan de Zaanlandse Scheepsbouw Maatschappij te Zaandam en als een der eerste van de schepen die uit Duitse dienst terugkeerden kon de Java op 29 Mei 1946 de visserij weer hervatten onder schipper L. van der Plas. Een bijzonderheid is dat de Java de eerste logger is geweest, welke van een bak werd voorzien. Tenslotte is het vaartuig niet achter gebleven bij de nieuwe loggers die daar na aan de vloot werden toegevoegd. Het schip werd namelijk verlengd waar door de tonnemaat van 147 ton steeg tot 187 ton en toen ook de 300 pk motor werd vervangen door een van 400 pk kan de oude Java zich nog altijd meten met vele nieuwere en moderner loggers. ARIE VAN DER VEER (Nadruk verboden). ADVERTENTIE „Onze universiteit is door een zware slag getroffen en zij verliest een trouwe die naar van de wetenschap en een groot ken ner van de Franse taal en -letterkunde. Wij, zijn collegae verliezen een toegewijd vriend. Tielrooy verenigde in zich de beste eigenschappen van het Franse, zowel als van het Nederlandse volk in zijn veelzijdige persoonlijkheid. De universiteit van Am sterdam rouwt, maar de nagedachtenis van Johannes Tielrooy zal tot in lengte van jaren in wetenschappelijke en universiteits kringen in ere worden gehouden. Tielrooy heeft de universiteit en de wetenschap on schatbare diensten bewezen". Deze woorden sprak gisteren de rector magnificus van de Gemeentelijke Univer siteit van Amsterdam, prof. mr. dr. G. van den Bergh in de aula van het crematorium te Velsen, waar de kist met het stoffelijk overschot van prof. dr. J. B. Tielrooy, te midden van een schat van bloemen 'stond opgebaard. Prof. Van den Bergh voerde er het woord uit naam van de Senaat en van burgemees ter en wethouders van Amsterdam. Prof. N. Donkersloot uitte woorden van waardering namens de faculteit der letter kunde en zei onder andere: „Wij missen zijn ernstig, overtuigd en waardig betoog, zijn grote toewijding en werkkracht. Hij was een man van de hoogste plichtsbe trachting. Hij had een strijdbaar karakter en zijn betoogtrant kenmerkte zich door Franse nauwkeurigheid". De heer Victor E. van Vriesland merkte op, dat het, nadat de universiteit en de wetenschap prof. Tielrooy hadden geëerd, het goed was te bedenken van hóe grote betekenis hij als schrijver was geweest. „Uit naam van het internationale en van het Nederlandse Pencentrum, eer ik hier Johannes Tielrooy, die zijn schriftuurtrant putte uit zijn ingeschakeld gevoel voor de levende mens", aldus spreker. Prof. dr. Libbe van de Wal uit Delft roemde de goede eigenschappen van de overledene uit naam van het Humanistisch Verbond en de heer W. van Twuyver ver tolkte de gevoelens van rouw van de stu denten. Nadat de met bloemen bedekte kist on der orgelspel was gedaald, heeft mevrouw H. Tielrooy-Bottenheim de aanwezigen voor de betoonde belangstelling dank ge zegd. Bij hen, die de overledene de laatste eer bewezen, waren onder meer prof. J. M. Romein en mevrouw A. Romein-Verschoor, mevrouw Emmy van Lokhorst, prof. dr. J. Presser, Maurits Dekker, mevrouw H. A. Polak-Schwartz, de heer H. Vuillerme, namens de Franse ambassade, de heer J. G. Götze namens „de Dageraad" en vele anderen. VERBETERING ZONDAGSDIENST SANTPOORTSE DOKTOREN Door vergissing aan de kant van de Sant poortse doktersdienst-regeling meldden wij gisteren, dat dr. Trooster de Zondags dienst zou waar nemen. Dit moet echter zijn dokter A. de Groot, Hoofdstraat 165, LAMPENIER telefoon 831C.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 10