Binnendijk achter Zeelands vervaarlijkste stroomgat dicht Bedenkelijke structuurwijziging in opbouw inkomens en vermogens Agenda voor Haarlem Bezoek aan Pmraierendl, een zindelijk stadje Offers voor sanering van het budget Koningin op expositie van lederindustrie Caisson in Klompegeul Polder van zesduizend hectaren kan nu drooggemalen worden ZATERDAG 22 AUGUSTUS 1953 11 AUTO-FINANCIERING Chauffeur smokkelde koffie; autobus verbeurd verklaard Hulp aan Griekenland Nieuwe frankeerzegels Albert van Dalsum als Don Camillo Tentoonstelling werken van Joep Nicolas te Roermond Slachtoffer van moord gisteren gecremeerd Comité tot behoud Utrechtse Opera Kerkelijk Nieuws Glimlach der Eeuwen Oogst van eeuwenoude graankorrels Op 1 Februari gestrande „Virgo" vlotgesleept (Van onze financiële medewerker) Op de distribuëring en de nivellering van inkomens en vermogens als achter grond en ongetwijfeld tot op zekere hoogte ook doelstelling van de regeringen der laatste jaren hebben wij meer dan eens gewezen. De centrale regering heeft haar overheidsbudget gekoppeld aan een natio naal sociaal- en welvaartsplan en met name de fiscale maatregelen zijn daarop afgestemd. Wij zijn er langzamerhand aan gewend geraakt en geven ons er vaak wei nig rekenschap van dat ina de sociaale voorzieningen en veranderingen in het be lastingstelsel langzamerhand een groot deel van de inkomens en vermogens van de ene groep der bevolking naar een andere groep wordt overgeheveld. En ook deze bevoor rechte groep beseft doorgaans niet in welk een gunstige positie zij ten opzichte van andere bevolkingsgroepen verkeert. Maar wat van meer belang is het feit dat de maatschappij bezig is van structuur te veranderen en de gevolgen, welke dit voor de toekomst kan hebben, staat velen in onze tijd niet helder en klaar voor ogen. Het is daarom goed dat in brede kring kennis wordt genomen van een onlangs verschenen brochure van de hand van de heer M. A. Wisselink, hoofdinspecteur- titulair van 's Rijksbelastingen en privaat docent aan de Rijksuniversiteit te Gronin gen over de „Verandering van enige eco nomische en sociale verhoudingen door de belastingheffing". Hier is een dienaar van de grote Fiscus aan het woord, die zich van een persoonlijk oordeel onthoudt, maar op grond van feitelijke gegevens en interessante becijferingen conclusies trekt, die voor zich zeif spreken. Hij constateert dat er iets belangrijks gaande is. Dat er een principieel element gekomen is in de belastingheffing, nu deze sedert 1940 de hefboom is geworden tot verwerkelijking van een streven, gericht op bepaalde veranderingen in de maat schappij. Een streven dat er op gericht is om gedeelten van bepaalde inkomens en vermogens af te nemen en deze over te brengen bij de overheid, bij verplichte fondsen enz. en via deze collectiviteiten bij andere burgers, voorzover de overheid het geld althans zelf niet verbruikt. Wat er betaald wordt en door wie De schrijver begint met ons te herinne ren dat de Staat thans ongeveer achtmaal zoveel van de bevolking int als vóór de oorlog, een toeneming, welke niet alleen te verklaren is uit de prijsstijging, uit de inflatie of uit de oorlogsschade. Dit bete kent dat de Staat veel meer bemoeiingen heeft gekregen met het maatschappelijk leven d.w.z. dat de burger bepaalde taken werden afgenomen en dat voorkomen werd dat burgers bepaalde handelingen zelf doen. Maar dat is alles nog daaraan toe. Het gaat de schrijver er om aan te tonen dat de nieuwe lasten onevenredig aan de be volking zijn opgelegd en dat de expansie van de uitgaven in feite door een kleine groep van de bevolking wordt opgebracht. En dit wordt met interessante cijfers geïllustreerd. Wij doen hier en daar maar een greep. Aannemende dat de arbeidslonen sinds 1S38 met 100 pet. zijn gestegen (in wer kelijkheid is het percentage hoger) en aan nemende dat ook de andere inkomens in gelijke mate zijn gestegen, dragen zij, die in 1951 minder dan f 3500 verdienden, via de Inkomstenbelasting niet tot de extra lasten bij, terwijl dit percentage voor de inkomens van f 4000 tot f 100.000 van 3 <4 pet. tot 40.4 pet. oploopt. De werkelijkheid is echter nog veel on gunstiger. Want in de eerste plaats is in vele gevallen het inkomen niet verdubbeld. Maar in de tweede plaats is de prijsstijging voor „duurdere goederen" groter dan 100 pet., terwijl wat de ondernemers betreft, de fiscus, de „winst" grotendeels berekent met verwaarlozing van de inflatie. De schrijver komt dan op de z.g. historische kostprijs, wat wil zeggen dat de onderne mer bij zijn reserveringen, enkele inciden tele faciliteiten daargelaten, geen rekening mag houden met de prijsstijgingen. De ge zonde zelffinanciering komt hier in het ADVERTENTIE iJUHS: V#N DAALEM' - ASSURANTIËN LODEWI0K..VAN DEYSSELLAAH HAARLEM - IEL. 24,414 ZATERDAG 22 AUGUSTUS Openluchttheater, Bloemendaal: Optreden van het ballet van Rosario, 8 u. Rembrandt: „lm weissen Rössl", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Palace: „Geen verlof, geen verloving", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Robinson Crusoë", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Lido: „Because you 're Mine", alle leeft., 7 en 9.15 uur. City: „Het complot van Cripple Creek", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De koning der raket mannen", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Keizerwals", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Mi nerva: „My dream is yours", alle leeft., 7 en 9.15 uur. ZONDAG 23 AUGUSTUS Openluchttheater, Bloemendaal: Spaanse dansgroep van Rosario, 2.30 en 8 uur. Rem brandt: „lm weissen Rössl", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Geen verlof, geen verloving", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Montagne's jeugdvariété" (op het toneel), 10.30 uur; „Robinson Crusoë", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: Zondag morgenvoorstelling „Lassie komt terug", alle leeft., 11 uur. „Because you 're Mine", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Donald Duck in zijn nieuwste avonturen", 10.30 uur; „Het comolot van Cripple Creek", alle leeft., 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De koning der raketmannen", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Ilals: „Circus Arena", alle leeft., 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: „My dream is yours", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. MAANDAG 24 AUGUSTUS Rembrandt: „lm weissen Rössl", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Geen verlof, geen verloving", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: Montagne's jeugdvariété, 10.30 uur; „Robinson Crusoë", alle leeft., 2, 7 en 9.15 uur. Lido: „Because you 're mine", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Donald Duck en zijn nieuwste avonturen", alle leeft., 10.30 uur. „Het complot van Cripple Creek", all<» leeft.,, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „D* koning der raketmannen", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Verboden vrucht", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: „My dream ijteurs", alle leeft., 2.30 en 8.15 uur. gedrang. Hoeveel drukkerijen en grote fa brikanten, zo wordt gevraagd, zien met angst en beven de dag tegemoet, waarop zij hun oude bedrijfsmiddelen moeten ver nieuwen. In sterkere mate dan voorheen moeten zij op de banken steunen, hetgeen in wezen leidt tot een verandering van de structuur van een deel der ondernemers- wereld, omdat de banken onder controle staan van de centrale bank en de Staat en dit alles in tijden van depressie, er toe leiden zal dat op de overheid een beroep moet worden gedaan. Dat de inkomens van bepaalde groepen sinds 1940 niet met 100 pet. zijn gestegen, toont de schrijver aan door te wijzen op een onderzoek van de Centrale Sociale Werkgeversvereniging, waaruit gebleken is dat 't loon van de f 4000 groep in 1951 met 82'/s pet. was gestegen, dat van de f 15.000 groep slechts met 30^ pet. Houdt men voorts rekening met de belastingdruk, dan blijkt dat het netto-inkomen van de f 4000 groep in 1951 nog 177 pet. van dat in 1940 bedroeg, het netto-inkomen van de f 15.000 groep nog slechts 112 pet. Maar nu komt er de duurte bij. Stelt men cle inflatie weer op het lage cijfer van 100 dan blijkt dat de f 4000 groep, die dus op grond van de prijsstijging met 100 pet., f 8000 zou moe ten verdienen, na aftrek van de inkomsten belasting f 6450 verdient, wat wil zeggen dat zij 11.2 pet. in de extra-druk bijdraagt. Maar de f 15.000 groep, die f 30.000 moest verdienen komt na aftrek van de I. B. slechts tot f 14.500 en draagt dus f 10.950 ofwel 73 pet. tot de extra druk bij. Het is uit deze cijfers dus duidelijk dat de salarissen van zeg f 7000 of hoger een groot deel en wel progressief zeer grote offers brachten voor de sanering van het budget. Uiteraard nog sterker is die druk voor verhuurdei-s, pachters, renteniers en lijf rentetrekkers, die in vergelijking met 1940 niets vooruitgingen en die dus een extra offer moeten brengen. De chauffeur van een Valkenburgse autobus werd te Vaals betrapt op een po ging om koffie naar Duitsland te smokke len. Hij had zes kilogram koffie verborgen in een bergplaats onder een bank. De auto bus is door de douane verbeurd verklaard. Zij was met toeristen uit Valkenburg op weg naar Duitsland. Deze toeristen konden later hun reis vervolgen met een andere bus. Tot dusverre is f 65.252,27 binnengekomen op girorekening 777 van het Nederlandse Rode Kruis voor de hulp aan Griekenland. Het Rode Kruis zal nog twee ton koffie kopen, die naar Griekenland zal worden verstuurd. ADVERTENTIE Ter vervanging van het huidige type Nederlandse frankeerzegels met de beelte nis van H. M. de Koningin zal de P.T.T. begin September nieuwe Koninginnezegels naar een ontwerp van de heer S. L. Hartz verkrijgbaar stellen. Het eerste zegel dat zal verschijnen is een zegel van 10 cent in een bruine kleur. Daarna zullen naar behoefte de overige waarden worden aangemaakt. Ook de let ter- en cijferaanduidingen zijn van de heer Hartz. De schrijver van „Don Camillo en „De kleine wereld," G. Guareschi, heeft zijn toestemming gegeven tot het spelen in Nederland van de toneelbewerking, die Johan Walhain in opdracht van de directie der toneelgroep Theatér heeft gemaakt. Op 1 Januari 1954 zal bij dit gezelschap te Arnhem de wereld-première gaan met Albert van Dalsum als Don Camillo. In het gemeentemuseum te Roermond zal half September een tentoonstelling gehou den worden van gebrandschilderde ramen en schilderijen van de thans in New York wonende glazenier Joep Nicolas. De kun stenaar vertoeft thans in Limburg en voert op het glasatelier Geutjes en Smeets te Venlo drie hoogkoorramen uit voor de ge restaureerde kathedraal van Roermond. De ramen zullen begin October voltooid zijn. Na haar bezoek aan de Amercentrale in Geertruidenberg, waarover wij gisteren berichtten, heeft de Koningin gistermiddag een officieel bezoek gebracht aan de inter nationale tentoonstelling Schoen, Leder mode 1953 „S.L.E.M." te Waalwijk. Even na half vier arriveerde zij op het tentoon stellingsterrein, waar de Commissaris van de Koningin van Noord-Brabant prof. dr. J. E. de Quay, en de burgemeester van Waalwijk J. P. L. M. Teijssen, haar be groetten. Door een haag van verkenners begaf zij zich vervolgens naar het restaurant pavil joen, waar 25 genodigden aan haar werden voorgesteld. De burgemeester van Waalwijk, die te vens voorzitter is van de internationale tentoonstelling, gaf vervolgens een kort overzicht van de betekenis en groei van de schoen- en lederindustrie in Waalwijk van 1903 tot 1953. De Koningin bezocht hierna diverse stands in de expositiehallen. Na de laatste twee expositiehallen te hebben be zocht, alwaar ook een volledige schoen fabriek in werking was, werd haar door Rietje Teijssen, een dochtertje van de bur gemeester, voor elk der prinsessen een paar schoentjes en een tasje aangeboden. Om omstreeks half zes verliet de Koningin het tentoonstellingsterrein. Gistermiddag heeft Koningin Juliana een rondgang gemaakt over de pas geopende internationale tentoonstelling „Schoenen, Leder en Mode", afgekort „S.L.E.M." in Waalwijk. In een van de laatste stands werden aan de Koningin door de heer J. J. M. A. Klijberg (links) en door de burgemeester van Waalwijk, de heer J. P. L. M. Teijssen, schoentjes en tasjes voor de Prinsessen aangeboden. Het welslagen van een der moeilijkste, doch eigenlijk weinig spectaculaire kar weien van de dakdichting op Schouwen, heeft gistermiddag opnieuw een fluitcon cert van sleepboten veroorzaakt. Dit werk was het invaren en vastleggen van een „blokkendoos-caisson" in de Klompegeul achter het grote gat van de Schelphoek. Het was geen bijzonder grote caisson deze keer. De lengte was 37,5 meter bij een breedte van 11 meter en een hoogte van 8 meter. Het betonnen gevaarte werd met in Nederland gebouwde kleine betonnen caissons en manchetten opgebouwd. De Klompegeul, genoemd naar het be drijf van de dijkgraaf Klompe zoals de Ge mene Geul de naam draagt van de gemeen schappelijke boerderij ener Schouwense familie was nog he't enige open stroom gat in de inlaagdijk, die achter de bijna 500 meter brede gaping in de zeedijk van Serooskerken wordt gelegd. Nu de andere gaten van de inlaagdijk gesloten waren, werd het sluiten van de Klompegeul een uiterst moeilijk werk. Aan de zijkant werden stroomsnelheden van ruim vier meter per seconde gemeten. Van de kentering, het stille ogenblik tussen vloed en eb, dat ter plaatse slechts een minuut of vier a vijf duurt, zou gebruik moeten worden gemaakt om de caisson te laten zinken. Sleepboten trokken het enorme drijven de brok beton, dat aan één zijde van een zogenaamde guillotine was voorzien, Wes telijk van de reeds met rijswerk en steen bezonken geul. Nauwkeurig werk Te bestemder plaatse en onder controle van sleepboten liet men de caisson nadien 180 graden draaien, waarna zij boven de juiste plaats werd gebracht. De guillotine moest aansluiten op een reeds vrijwel ge reed zijnd dijkstuk van aarde en klei aan de Westkant en de bezonken en verzwaar de dijkvoet, die men op maaiveldhoogte over het verdronken land aan de Oostelijke kant van de Klompegeul heeft gemaakt. Zo nauwkeurig mogelijk werden de na kente ring afnemende stroomsnelheden op enkele tientallen meters van de caisson af geme ten. Toen deze stroomsnelheden vrijwel nihil geworden waren, werden de kranen opengedraaid.Langzaam zag men de „blok kendoos" grotendeels in het water ver dwijnen. Doordat de caisson bij het zinken iets naar het Westen verschoof, kwam de guillotine in het gedrang. En terwijl de zware horizontale stalen balken, die tot verankering moeten bijdragen reeds vielen, werd de guillotine gekraakt. Gelukkig bleek de schade achteraf niet al te ernstig te zijn en de caisson lag stevig vast. Grote kantelbalken werden nadien haas tig aangesleept om hun inhoud van enorme keien aan de voet van de caisson te stor ten. Ook aan de zijkanten werden reus achtige hoeveelheden stortsteen in het water geplensd. Nu de Klompegeul dicht is, welk feit ge accompagneerd werd door zware regen buien en later ook onweer, wordt het mo gelijk de vier kilometer lange inlaagdijk achter de Schelphoek te voltooien. Dit betekent, dat bijna 9000 hectare van de grote Schouwse polder van de zee zul len zijn afgesloten. Ongeveer 350 hectare tussen inlaagdijk en zeedijk zullen dan nog aan de zee ten prooi zijn. Het ziet er naar uit dat de breuk in de zeedijk in de loop van het volgende jaar hersteld zal worden. Bij Ouwerkerk, ten Oosten van Zierikzee, vorderen de werk zaamheden ook snel. Gisteren is besloten het Westelijke stroomgat in de over vier kilometer beschadigde doch thans goed deels herstelde dijk, dit weekeinde met een caisson te sluiten. In de loop van de vol gende week kan bij welslagen de sluiting van het Oostelijke gat tegemoet worden gezien. Indien dit dijklichaam hersteld is, dan zal de Duivelandse Vierbannenpolder, die lange tijd aan het water ten prooi is geweest, via deze gaten en het onlangs ge sloten gat van Stevenssluis in het Noorden weer droog kunnen vallen. Bij het royale busstation te Purmerend stapten een korte Fransman en een lange Italiaan uit om de veemarkt te gaan zien, Onze uitgebreide folders houden niets ach terbaks voor de vreemdeling behalve het tijdstip, want zij waren twee uur te laat. Wèl bleken zij te zijn ingelicht over de vermakelijke gewoonte van onze in vee handelende landgenoten om bij de onder handelingen over de prijs de handen met grote kracht ineen te slaan. De Frayisman vroeg mij bijna ongelovig of ik dat kon bevestigen en toen ik het deed, keek hij veelbetekenend naar zijn vriend. En die was er zó mee ingenomen dat hij mij in vertrouwen nam en mij een molentje liet zien, een souvenir dat ik met begerig glin sterende ogen trachtte te bekijken. Toen was het ijs gebroken en samen trokken we op naar de koemarkt, om althans de plaats te zien waar dat evenement van handjeklap tot op de huidige dag nog had plaats ge vonden. Ofschoon Purmerend in 1410 reeds offi cieel voor een stad werd aangezien, maakte het geen verschrikkelijk oude indruk. Hier en daar kan wat vervangen worden, maar een ingrijpende sanering lijkt wat voor barig. Het is een zindelijk stadje, zonder al-te-hoogbouw en het verkeer wordt niet zenuwachtig van zijn smalle straatjes, zo dat een gepensionneerde rustig midden op de rijbaan kan nazien of hij nog postzegels genoeg op zak heeft. We waren te vroeg voor de nazomerfeestweek waarin de Grote Lappendag zal worden gehouden, jammer. Onderweg probeerde ik hen nog wat bij zonderheden van Purmerend mede te de len, maar ik ben daar zelf ook nooit eerder geweest en er wilde mij dan ook niets te binnen schieten behalve het prachtige nieuwe ziekenhuis, waarover ik gelezen had. Maar zij zouden het misschien gek vinden, wanneer ik daar hun aandacht op vestigde. De middenstanders die ook al geen uitzonderlijk Purmerends verschijn sel vormen keken ons welwillend aan wanneer wij blikken in hun zaken wier pen. Alleen een notarisklerk schoof woe den het gordijntje dicht toen wij zijn kan toor binnenkeken, nog niet beseffend dat dit géén étalage was. Ik hoopte dat de Fransman, die naast mij liep, niet had ge merkt dat ik gaapte en deze had even latei- reden om diezelfde hoop te koesteren. De Italiaan, een zeer levendig mens, wees op enig wasgoed, dat in een grote venster opening op een bovenverdieping hing te drogen. Bij hem thuis hadden ze de erger lijke gewoonte om dat allemaal zomaar van gevel tot gevel over de straat te span nen. Ik hield beleefd staande dat hij niet temin in een charmant leefde en nu heus niet de vuile was buiten hoefde te hangen. Maar het Nederlandse volk was zo netjes, betoogde hij onder bijval van de Fransman. Ik glimlachte nu maar kuisjes, zonder ver dere tegenspraak. Zolang men iemand in Purmerend maar laat betogen, verveelt hij zich niet. We waren te ver doorgelopen en kwamen bij het water de Where, op welker uitge treden kaden een paar jongetjes landerig stonden te vissen. Na een melkauto, een auto met bloemkool en een pastoor te heb ben laten passeren, keerden we terug naai de Kaasmarkt, waar het Raadhuis staat en de kerk, die door haar opvallende vorm zoveel op een Huis van Bewaring lijkt. We sloegen nu de juiste straat naar de Koe markt in en daar ontdekte de Fransman een souvenirswinkel, waarin blijkens een kleurig bordje zijn taal gesproken werd. Hij ging naar binnen om een paar klompen in miniatuur te kopen en begon dit voor nemen aan een fors meisje achter de toon bank uiteen te zetten. Zij staarde hem aan alsof hij haar een schandelijk voorstel deed en bleef rood zwijgen. Tussenbeide komend vernam ik dat het Franssprekende gedeelte van het personeel juist even de winkel had verlaten. „Zal je altijd meemaken", zeide zij beschaamd, maar de klompjes kon ze wel leveren. Op de Koemarkt was alleen de lucht van het vee nog te bespeuren en de cafétjes er omheen werden gereinigd alsof de runde ren daar binnen waren verhandeld. De bezoekers verlangden bier en zo'n veekoper te zien. Er was gelukkig nog één zaak waaruit niet het geluid van bezemen maar gramofoonmuziek tot ons doordrong. Het was het Nonnenkoor in driekwartsmaat en we troffen een verhitte man, die met één hand losjes boven zijn hoofd om het biljart huppelde. Hij had een stugge rode kop en ik verzekerde mijn vrienden, dat zij hier met een onvervalste koehandelaar te doen hadden. „Hoe gaan de zaken?" vroeg ik vrolijk, om het antwoord terstond te ver talen. Maar hij negeerde mij neuriënd en walste naar de tapkast terug, waar zijn stemming plotseling omsloeg. „Al ben ik oud, ik ben nog een rót-kerel", brieste hij en hij gaf daar een voorbeeld van dat niet voor vertaling in aanmerking kwam. De omvangrijke vrouw aan het kraantje luisterde gelaten. „Kom ik op de Rusthoeve", voer hij brie send voort, „kom ik op de Rusthoeve. wil dat mens zoete broodjes bakken. Zoete broodjes". Hij kwam langzaam op ons af en helde zwaar over onze trillende glazen. „Zoete BROODJESgromde hij. Mijn vrienden lachten hem hartelijk toe. „Formidable, ce type!" zeiden zij. Ik moest hem namens hen zeggen, dat zij Purmerend zo'n aardig stadje vonden. Maar hij had zich al weer van onze tafel losgemaakt. „Dat laat ik me niet doen!" voer hij uit in de richting van de vrouw achter de bar, die hem inschonk en gelijk gaf. Nu bleef hij op zijn kruk zitten nasputteren, met zijn volle rug naar ons toegekeerd. Er was niet veel meer aan. Bovendien kwam een meisje de stoelen om ons heen op de tafels zetten en een emmer water over de vloer storten. Toen zijn we de muziektent maar gaan bezichtigen. H. B. De Britse zakenman, Edgar Sanders, die na bijna vier jaar gevangenisstraf te heb ben uitgezeten in een Hongaarse gevange nis, plotseling werd vrijgelaten, keerde met zijn gezin terug in Engeland. Hier arriveert hij op het vliegveld van Londen. Het stoffelijk overschot van de 23-jarige Miriam Tingen. die Maandagochtend in de duinen tussen Castricum en Bakkum werd vermoord, is Vrijdagmiddag onder grote belangstelling te Westerveld gecremeerd. De sobere plechtigheid, waarbij op ver zoek van de vader niet werd gesproken, werd bijgewoond door familieleden, vrien den en kennissen, onder wie zich vele blin den bevonden. In de aula las de blinde ds. J. Wit, pre dikant van de Waalse gemeente te Nijme gen en penningmeester van de Nederlandse Blindenraad, uit Brailleschrift twee ver taalde gedichten van Rainer Maria Rilke voor. De met bloemen bedekte kist daalde daarna onder orgelspel. Ook namens de familieleden dankte de vader tot slot voor de belangstelling. Opvoering Carmen gaat door Na het bericht, dat de raad van beheer van de Utrechtse Opera ingevolge de wei gering van de minister van O., K. en W. om een aanvullend subsidie te verlenen aan de Utrechtse Opera, heeft moeten be sluiten alle werkzaamheden van dit gezel schap stop te zetten, heeft zich terstond uit de Utrechtse burgerij een comité gevormd. Dit comité heeft aan de Utrechtse Opera de opdracht verstrekt voor rekening van het comité de reeds vastgestelde première van de opera Carmen op 1 September als nog uit te voeren. Het comité is er name lijk van overtuigd, dat de hiervoor beno digde gelden door de Utrechtse burgerij bijeengebracht zullen worden. Het comité zal de Utrechtse burgerij op roepen tot dit doel bij te dragen omdat het van mening is, dat na het vele voorberei dende werk voor deze uitvoering de pre mière van de opera Carmen in ieder geval door moet gaan. De vergadering welke onder leiding stond van mr. W. Derks, benoemde uit haar mid den een werkcomité, waarin zitting hebben mr. Derks als voorzitter; de heer F. van Riemsdijk, directeur van de Amsterdamse Bank N.V., bijkantoor Utrecht en Incasso- bank N.V. kantoor Utrecht (girono. 2900 ten name van de Amsterdamse Bank kan toor Utrecht) en de heer A. M. E. H. N. Koemans, directeur van het Utrechts Nieuwsblad, secretaris. Ned. Herv. kerk Beroepbaarstelling. Ds. H. Visser, pred. in algemene dienst, wonende te Leeuwar den voorheen te Sprong (Nieuw-Guinea), stelt zich beroepbaar. Chr. Geref. kerken Bedankt voor Leerdam G. J. Buys, cand. te Aalsmeer. Beroepen te Nieuwpoort G. J. Buys, cand. te Aalsmeer. Geref. kerken Beroepen te Zuilichem J. M. Snoek, cand. te Renkum. Aangenomen naar Appingedam (vac. E. J. Oomkes) A. A. Janssens te Koudum. Zoals gij allen wel weet uitte de prae- historische mens slechts kreten. De Hei- delbergmens (wiens fossiel op de 21ste Oc tober 1907 werd opgegraven) had een te kleine mondholte voor een behoorlijke lap tong en zonder tong geen praatjes; dat be grijpt gij wel. Ziethier de verklaring, door mij persoon lijk listig aan de verre diepten der eeuwen ontfutseld, deducerend, combinerend en fijntjes-redenerend: waarom de Heidel- berg-mens niet aan politiek deed en er geen behoefte aan had, de radio uit te vinden. Knappe jongens, ervaren in ijzige bizon- derheden, zetten de slechts-kreten-uitende Heidelberger aan het einde van het tweede der vier ijstijdperken dat is dus een 400.000 jaar geleden. Mistinguett was nog niet geboren. Het moet een saaie tijd zijn geweest: geen telefoon, geen gemeenteraadsversla gen, geen humoristen, geen sprekende film, geen Doris Day. Niemand sprak en er was stilte over de ijsvlakten, waar de heren I-Ieidelberg moeizaam en zwijgend voortstrompelden, zonder het geringste vermoeden wat zij misten aan onze conférenciers, feestrede naars en crooners. Toen was de tong nau welijks groot genoeg om haar tegen buur man uit te steken, laat staan hem op vre desconferenties voor vuile vis uit te maken. Ge moet daar niet aan denken. Maar denk er toch maar even over. Hoe meer ge erover denkt, hoe leuker de twin tigste eeuw u lijkt. Hetgeen mij doet denken aan dat kleine verhaaltje dat ik in de Reader's Digest las: een reiziger kwam in een klein, afgelegen plaatsje. Vier mannen zaten op een stoep. Hij zette zich naast hen. Niemand sprak een woord. Eindelijk vroeg de vreemde ling: „is hier een wet, die het spreken ver biedt?" „Geen wet", zei een van de mannen, „maar wel een stilzwijgende afspraak, dat niemand iets zegt tenzij hij zeker weet dat zijn woorden beter zijn dan de stilte". Wij zullen wel nimmer vernemen hoe de Heidelbergse mens zijn tijd doorbracht. Ik denk met vissen en jagen, om alleen maar in leven te blijven, net als de dieren, ver der moet er niet veel voor hem zijn ge weest. Zelfs geen spelletje bridge. Het wonderlijke is dat hij in stand bleef niet alleen, doch dat hij zich ook naarstig vermenigvuldigde anders liep u vandaag niet door de stad en zat ik vandaag geen kop koffie aan de Scheveningse boulevai'd te drinken. Het is wel een wonderlijke ge dachte dat ondanks de dierlijke stamelin gen van bet-over-groópa Heidelberg toch alles is gegaan zoals het blijkbaar is moe ten gaan en dat als hij er niet geweest was, al die fijne auto's en al die heerlijke radio's van heden er niet zouden zijn geweest. Tenslotte heeft die oude, aapachtige voor zaat daar het zijne toe bijgedragen, al kon hij van al die heerlijkheden niet eens dromen. U moet er even goed over nadenken, dat wij een even belachelijk-apige indruk zullen maken op onze nazaten van over wéér eens vierduizend eeuwen, die alle maal dingen zullen doen, waar wij zelfs in onze stoutste fantasie de mogelijkheid niet eens van kunnen bevroeden. Waarom hebt u dan eigenlijk in die auto van u en voor dat televisie-scherm van u zoveel praats? Daarom is het eigenlijk maar het beste dat u rustig, met gekruiste armen, blijft zitten wachten tot over vierhonderdduizend jaar en dat u goed bedenkt dat het toch allemaal onbelangrijk is wat u met zoveel gewichtigheid vandaag had willen doen. Als u het allemaal niet doet en net als in Frankrijk eenvoudig de treinen laat stil staan en de post niet bezorgt, zal er over vierhonderdduizend jaar geen mens zijn, die daar enige hinder van ondervindt. Blijf maar rustig zitten. Het gaat toch, stamelend, schreeuwend of sprekend, alle maal door. De eeuwigheid weet dat. En glimlacht fijntjes. ELIAS Ter vervanging van het huidige type Ne derlandse frankeerzegels met de beeltenis van H. M. de Koningin, zal de PTT begin September een aajivang maken met gelei delijke invoering van nieuwe koninginne zegels naar een ontwerp van de heer S. L. Hartz. De zegels zijn gedrukt bij de firma Joh. Enschedé en Zonen. In het midden-Limburgse dorp Neer hebben twee landbouwers het vorig jaar enige korrels eeuwenoud Osiris-graan afkomstig uit een Egyptisch koningsgraf uitgezaaid. Dit Osiris-graan heeft een ge heel andere groeiwijze dan de in Nederland geteelde graansoorten. Uit één korrel schieten meer dan twintig halmen op, die elk vele aren dragen. De opbrengst is dus veel groter dan die van de inheemse graansoorten. Het Egyptische graan groeit op zeer lichte grond en heeft weinig be mesting nodig. De eerste „oogst" is thans binnen. Het ongeveer 5000 ton metende Zweedse schip „Virgo" dat in de stormnacht van 1 Februari op de Vliehorst bij Vlieland was vastgelopen, is vanochtend omstreeks zes uur vlotgesleept door de sleepboten „Hol land", „Zuidzee" en „Stortemelk" van de rederij Doeksen op Terschelling. Het lag aanvankelijk in de bedoeling de „Virgo" naar Amsterdam te slepen, maar wegens de slechte weersomstandigheden is het schip naar de rede van Terschelling gebracht.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 11