De gebeurtenissen in Marokko wekken verzet bij Arabieren De Sjah van Perzië is in Teheran gearriveerd Laniel gunt Kamerleden graag een ongestoorde vacantie Weerbericht Vreemd nieuws Haarlems Dagblad Naguib vraagt om wraak Arabisch-Aziatische groep wil kwestie in Veiligheidsraad brengen Communisten en andere tegenstanders bereiden zich voor op actie Propagan da-offensief tegen de Mau Mau Het woord is aan...., Besluiten zij namelijk terug te komen, dan is zijn lot w el bezegeld Koel en buiig £0e JAARGANG No 37 ZATERDAG 22 AUGUSTUS 1953 29 7e JAARGANG No 190 Nederlandse voorstel over wijziging UNO-Handvest Weerrapporten Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Directie,Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peéreboom IJmuider Courant VELSER OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 4"' cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.60. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman OP EEN PLEIN in de Perzische hoofd stad Teheran is een voorbijganger, die „Leve het volk'' riep, om het leven ge bracht. In het Nabije Oosten moet men in deze bewogen tijden voorzichtiger zijn met zijn uitroepen dan in het Nabije Westen. Tenminste als men alleen is. Laat ons de hoop uitspreken dat dit geval geen politiek beeld geelt van het beleid dat de nieuwe premier, generaal Zahedi, denkt te gaan voeren. Een zonderling bericht is het wel. Maar men kan zich niet dagelijks blijven verwonderen. Nog vreemder is weliswaar, dat Teheran na eergisteren bericht tc heb ben dat dr. Fatemi, minister van Buiten landse Zaken in wijlen het kabinet-Mos- sadeq, door woedende tegenstanders „in stukken gescheurd" was, de wereld nu doet weten dat het ijverig naar hem zoekt. Gij meent dat hieruit blijkt dat het eerste be richt onzin is geweest? Dat is nog de vraag. Het is zeer wel mogelijk dat men alleen doet of men naar hem zoekt, omdat om de een of andere reden, waarnaar men slechts vruchteloos gissen kan, het niet gewenst is officieel te erkennen dat hij in stukken is gescheurd. Generaal Zahedi werd tien jaar geleden, in wereldoorlogstijd, door de Brit David MacLean met het pistool-op-de-borst in gerekend omdat hij als Duitsgezind gold. Deze herinnering past op dit moment slecht in het Britse olie-beleid, dat met de nieuwe regering meer hoopt te bereiken dan met de fanatiek anti-Britse Mossadeq. Daar om heeft David MacLean, nu Brits parle mentslid, in een radio-rede generaal Zahedi gisteravond gelukgewenst. Misschien is dit minder vreemd dan het geval van de dood geschoten voorbijganger, die leve het volk had geroepen en dan de jacht op de in stukken gescheurde minister. Het is meer nabij-Westelijk dan nabij-Oostelijk, maar evenmin verheffend. In ander nabij contact hebben de Fran sen de sultan van Marokko afgezet en hem per persoonlijk vliegtuig van de resident- generaal Guiliaume naar Ajaccio,de hoofd stad van het schone eiland Corsica, ge bracht. Hij is derwaarts verbannen. Een raad van Marokkaanse notabelen heeft hem een paar dagen geleden als Iman, hetwelk geestelijk leider betekent, afgezworen. En deze zelfde raad heeft zijn oom, die anal- phabeet is en generlei invloed heeft, tot sultan uitgeroepen. Dit alles lijkt duide lijk en beslissend, maar als men in Le Monde leest dat prof. Régis Blachère, die als een groot kenner van Noord-Afrikaan se toestanden geldt, vlak voor de afzetting van de sultan daartegen met nadruk heeft gewaarschuwd rijst het sterke vermoeden, dat dit het eind van de ellende niet zal zijn. Want deze Marokko-kenncr acht sa menwerking met de sultan zowel voor de Marokkanen als voor de Fransen onont beerlijk, omdat een groot deel des volks hem als een directe nazaat van Mohammed beschouwt. Dat het genomen besluit ook om andere reden wankelt wordt duidelijk door de onenigheid in de Franse regering, die eraan vooraf is gegaan. De regering heeft dat geschil niet opgelost: de resident- generaal heeft geen instructies meer ont vangen en de enige richtlijn, hem gegeven, was dat hij leven en veiligheid der Franse bevolking van Marokko moest beschermen en een vergelijk tussen de sultan en zijn tegenstander, de „glaoui" van Marrakesj, zien te bereiken. Maarschalk Juin en gene raal Guiliaume hebben daarop de kwestie opgelost volgens een rechtlijnig beleid dat ongetwijfeld des generaals is. Zij hebben trouwens zeer zeker in moeilijke positie verkeerd. En regeringen zijn er om te re geren, niet om van mening te blijven ver schillen en geen instructies te zenden. La ten zij dat na, dan zijn zij daarmee niet van de verantwoordelijkheid bevrijd. Het laatste over het Marokkaanse conflict hebt u vandaag zeker nog niet vernomen. Het lijkt meer op het begin van een volgende, ongetwijfeld bewogen episode. Ën de stakingen der Franse overheids diensten zijn ten einde. De regering, die weinige dagen geleden nog alle eisen af wees, heeft er nu in zo hoge mate in be willigd dat de stakers wel bevredigd moe ten zijn. Maar wat er van haar economi sche saneringsplannen overblijft is niet duidelijk. Het korte bestaan van het kabi- net-Laniel heeft een zo weifelende, on zekere indruk gemaakt dat het onbegrij pelijk zou zijn als het de volgende week niet de weg van zijn vele voorgangers werd opgestuurd en door het parlement afge dankt. Daarmee zal in het ontwrichtings proces, dat de Franse staat teistert, overi gens niets worden tot staan gebracht. De toestand blijft in wezen ook nu critiek, af gezien zelfs van de vraag hoeveel om-ust de communisten met voortgezette stakin gen in particuliere bedrijven nog zullen kunnen verwekken. En de vooruitzichten ook voor arbeiders en ambtenaren, die nu een tijdelijke verbetering van hun slechte bezoldiging kunnen verwachten, zijn ook nog allerminst gunstig. Ook dit is tenslotte vreemd nieuws: zelfs in deze uiterst ern stige omstandigheden is men in Frankrijk nog niet werkelijk tot elkaar gekomen. R. P. NEW YORK (A.F.P.) De permanen te Nederlandse vertegenwoordiger bij de U.N.O., de heer D. J. von Balluseck, heeft in een schrijven aan de secretaris-generaal van de U.N.O. voorgesteld de behandeling van voorbereidingen voor een eventueel te houden algemene conferentie van de leden van de U.N.O. over herzieningen van het Handvest op de agenda van de Algemene Vergadering te plaatsen. Het voorstel werd gedaan op last van de Nederlandse regering. Op een persconferentie zeide de heer Von Balluseck, dat volgens de Nederlandse regering de bestudering van de kwestie van de algemene conferentie op de tiende zit ting kon worden vergemakkelijkt door voorbereidend werk van het secretariaat, in het bijzonder van de juridische afdeling. Op deze wijze zouden, aldus betoogde de heer Von Balluseck, theoretische en weten schappelijke gegevens van objectieve aard kunnen worden verkregen, hetgeen het werk van de eventueel te houden algemene conferentie zou kunnen vergemakkelijken. In een toelichtend memorandum zeide de heer Von Balluseck, dat het Nederlandse voorstel niet alleen tot voorbereidend werk kon leiden, maar ten gevolge kon hebben, dat landen reeds voor het begin vande tiende zitting hun voorlopig standpunt te kennen geven. NEW YORK (Reuter). De groep van Arabisch-Aziatische landen bij de U.N.O. heeft Vrijdag eenstemmig besloten de kwestic-Marokko onmiddellijk voor de Veiligheidsraad te brengen. De voorzitter van deze groep, de Syriër Zeineddin, die dit meedeelde, voegde hier aan toe, dat een resolutie van de groep over Marokko in voorbereiding is en bin nenkort beschikbaar zal komen. Op een persconferentie verklaarde hij, dat de groep de Sultan cn het volk van Marokko in hun strijd voor vrijheid zou blijven steunen. Zeineddin trachtte Donderdag tevergeefs de kwcstie-Marokko ter sprake te brengen in de politieke commissie. De Egyptische premier, generaal Naguib, zal zich naar Taif in Saoedi-Arabië bege ven, om daar de jongste gebeurtenissen in Marokko te bespreken met Koning Ibn Saoed. Bij de laatste plechtigheden, die Vrijdag aan de graftombe van Mohammed te Mek ka door de bedevaartgangers werden ge houden, heeft president Naguib Allah in een gebed verzocht de Marokkanen te wreken. Zijn gebed werd door vele duizen den mannen en vrouwen, onder wie vele Noord-Afrikanen, herhaald. Naguib had Vrijdagmorgen, voor hij zich naar de graftombe begaf, vernomen, dat de Sultan was afgezet. In Cairo verklaarde Sjeik Abdel Latil Deraz, de vice-rector magnificus van de Mohammedaanse universiteit Al Azhar, naar aanleiding van de gebeurtenissen in Marokko: „De kruistochten duren voort. Het Westen zet de strijd tegen de Islam voort." Volgens Deraz worden de Mohammeda nen in Noord-Afrika door de Fransen, in Egypte, Perzië en Pakistan door de En gelsen vervólgd. De Mohammedanen dien den zich te verenigen en te trachten zich door middel van economische en militaire maatregelen van de bezetting der Weste lijke landen, „die de vijanden van ons ge loof zijn" te bevrijden. Inhuldiging RABAT (A.F.P./Reuter). De nieuwe Sultan van Marokko, Sidi Mohammed Ben Moelay Arafa II, is gisteren door de Oe- lama's (Mohammedaanse schriftgeleerden) te Fez in zijn waardigheid bevestigd. Een duizendtal Marokkaanse hoogwaar digheidsbekleders woonde de inhuldiging bij. De nieuwe Sultan werd uitgeroepen tot geestelijk en wereldlijk leider van het Franse protectoraat. Ook de viziers van de regering, die de acte van investituur van Rabat naar Fez hadden gebracht, waren bij de plechtigheid aanwezig. De acte, die door 350 hoogwaardigheidsbekle ders was ondertekend, houdt in, dat de nieuwe Sultan door de hoogste religieuze autoriteiten als zodanig wordt erkend. Rustig In Marokko is het Vrijdag overal rustig gebleven. De tanks en gevechtswagens, die Donderdag het paleis van de Sultan om singelden, waren weer teruggetrokken. In Casablanca, het bolwerk van de nationa listische Istiglal beweging, die de afgezette sultan steunde, was het even rustig als in de andere delen van het land. Het uitgaansverbod, dat Donderdag in alle Marokkaanse steden werd afgekon digd, is met ingang van gisteren opgeheven. De Pasja van Sefrou, Si Bekkai, maakte Vrijdag te Parijs bekend, dat hij bij de grootvizier zijn ontslag had ingediend. Hij was van oordeel, dat de sultan op geweld dadige wijze was verwijderd en hij kon geen regering dienen, die hij als illegaal beschouwde. 1-Iet secretariaat van de Arabische Liga te Caïro heeft Vrijdagochtend een nota gericht aan alle Arabische regeringen, waarin haar wordt verzocht onmiddellijk de maatregelen te bestuderen, die geno men moeten worden na de afzetting van de Sultan van Marokko. Met de intocht van de nieuwe Sultan in de Marokkaanse hoofdstad zal een volle dige hervorming van de Franse politiek en het bestuur worden ingeluid, gericht op een grotere mate van democratie, zo deelde een woordvoerder van het Franse ministe rie van Buitenlandse Zaken Vrijdag mede. In de loop van de volgende maand zul len ingrijpende veranderingen worden aan gebracht. Er zou een geheel nieuwe groep ambtenaren voor de administratie van de Marokkaanse regering worden aangesteld, met meer Marokkanen. Sidi Mohammed Ould Moulay Arafa (links) is ingehuldigd tot sultan van Marokko. Hier ziet hij toe hij het ondertekenen door Pasja's en Kaids van zijn jnoclamatie als geestelijk leider der Islamielische kerk. BAGDAD (A.F.P.) De Sjah van Per zië is Vrijdagmiddag met het K.L.M.- vliegtuig „Tilburg" in Bagdad aangekomen. Hij werd op het vliegveld ontvangen door de Iraakse kroonprins, Abdoelillah, de minister van defensie, generaal Assaid, en leden van de Iraakse regering. De sjah weigerde de Perzische ambassa deur in Bagdad of leden van diens staf te ontvangen. Vliegtuigen van de Iraakse luchtmacht hadden het K.L.M.-toestel geëscorteerd op de vlucht van de Iraakse grens naar het vliegveld van Bagdad. De Sjah is vanmorgen doorgereisd naar de Perzische hoofdstad, Teheran. Even voor twaalven (plaatselijke tijd) landde de Sjah op het vliegveld Mehrabad bij Teheran, waar hij werd verwelkomd door premier Zahedi, de militaire gou verneur van Teheran, de hoofdcommis saris van politie, de chef van de generale staf en leden van de Koninklijke familie. Naar vernomen is, heeft Nasrollah En- tezam, de Perzische vertegenwoordiger bij de UNO, de portefeuille van Buitenlandse Zaken in het kabinet-Zahedi geweigerd. Ketsjaraz Sadre, gouverneur van Ispa han onder de regering van Mossadeq, is Donderdag gearresteerd. Hij zal naar Te heran gebracht worden. Het hoofd van de stam der Gatsjgai, prins Otto Gatsjgai, is uit Teheran ge vlucht en zou weer in het gebied van Tsji- raz zijn. Zijn stam kan enkele tienduizen- Pantserwagevs en militairen in Teheran hebben Vrijdagmorgen ingegrepen bij be togingen voor Mossadeq. Hier zien we hoe de militairen een aantal aanhangers van Mossadeq wegvoeren. den gewapende mannen mobiliseren en bewoont een moeilijk toegankelijk berg achtig gebied. De communistische „Toedeh"-partij heeft pamfletten verspreid, waarin de omwente ling wordt geweten aan Mossadeqs „soe pelheid" en de bevolking wordt opgeroe pen op te staan tegen het nieuwe regiem en de Sjah. In de omgeving van de nieuwe premier wordt verklaard, dat generaal Zahedi zijn kabinet zo goed als samengesteld heeft. Zahedi zou ook de portefeuille van Bin nenlandse Zaken beheren. Het kabinet zal bestaan uit deskundigen, die reeds in vo rige kabinetten zitting hadden. Inmiddels bereidde de Perzische hoofd stad zich voor op de intocht van de Sjah. Arbeiders zijn bezig met het oprichten van erebogen op de wegen van het vlieg veld naar de stad. Radio-Teheran heeft een officieel verzoek uitgezonden om po litieke leuzen van de regering-Mossadeq van muren en straten te verwijderen. Radio-Teheran deelde Vrijdag mede, dat Hoessein Makki zich achter generaal Zahedi, de nieuwe premier, heeft ge schaard. Makki, die bij de nationalisatie van de Perzische olie-industrie onder Mos sadeq een leidende rol heeft gespeeld, werd door een delegatie van de nieuwe regering bezocht. Generaal Zahedi Generaal-majoor Fazlollah Zahedi werd 60 jaar geleden te Iiamadan, de hoofdstad van een provincie ten Noorden van Ispa han geboren. Zijn vader, de rentmeester van een rijke Sjeik, was een vermogend man. Zahedi jr. ging in het leger om te voorkomen, dat zijn bezittingen zouden worden onteigend door Reza Sjah, de va der van de tegenwoordige vorst. Toen hij de rang van kolonel had gekregen, werd hij gouverneur van Gilan, in het Noorden van het land. Op last van de Sjah bestreed hij hier meedogenloos het communisme, dat vele aanhangers telde. Van communistische zijde werd hij van vele wreedheden be schuldigd. Van 1922 tot 1928 voerde Zahedi het bevel over de troepen in Sjiraz waar hij een welwillende houding aannam jegens groepen, die de provincie van Perzië wil den afscheiden. In deze periode onder drukte hij een opstand van een plaatselijke Sjeik, Moehammerah. een actie waaruit hij grote financiële voordelen trok. In het jaar 1931 werd hij hoofd van de politie te Teheran, welke post hij het volgend jaar verliet om adjudant van de Sjah te wor den met de rang van generaal. In de tweede wereldoorlog ijverde ge neraal Zahedi met enige anderen voor de Duitse belangen in Perzië. Zij waren van oordcel dat er een „derde macht" nodig was tegenover de Russen en de Britten, die het land bezet hielden. Zahedi die in die tijd legercommandant in het gebied van Ispahan was, stond in contact met de stamhoofden in het Zuiden en met het Perzische leger in het Noorden. Zijn plan om steun te verlenen aan een voorgeno men aanval van Duitse parachutisten werd verijdeld door de Britse intelligence-offi- cier MacLean. Zahedi werd gevangen ge nomen en voor de rest van de ooidog in Palestina vastgehouden. In de politiek is de nieuwe premier allereerst een patriot. Hij is anti-commu nistisch, maar ook anti-Brits. Hij steunt de Sjah, hoewel zijn betrekkingen tot de vorst niet altijd even goed zijn geweest. NAIROBI, (Reuter) De Britse gou verneur van Kenya, Sir Evelyn Baring, en de Britse opperbevelhebber in Oost- Afrika, generaal Sir George Erskine, zul len in een grootscheepse actie capitulatie voorwaarden voor de leiders van de Mau Mau bekend maken, aldus werd Vrijdag avond in Nairobi vernomen. De actie zou Maandag beginnen. Tot deze stap werd besloten omdat de Britse autoriteiten van Dedan Kimathi, die door Reuter „de beruchtste terrorist van de kolonie" wordt genoemd, en an dere leiders van de Mau Mau hadden ver nomen, dat zij hun organisaties willen ontbinden en hun activiteit staken, indien aanvaardbare capitulatievoorwaarden zou den worden aangeboden. Boven grote delen van Kenya zullen duizenden pamfletten worden uitgewor pen, waarin de rebellen veiligheid wordt aangeboden als zij zich vrijwillig over geven. Alleen diegenen onder hen, die zich hebben schuldig gemaakt aan moord en andere gruwelen, zullen worden vervolgd. Ook beginnen de Britten met een groote voorlichtingscampagne in het door de Ki- koejoes bewoonde gebied. Men zal door middel van radio, film, pamfletten en voorlichtingsauto's de Kikoejoes trachten DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S Erasmus: De oorzaken van de oorlog moeten terstond weggenomen worden. Sommige dingen moeten door de vingers gezien worden; welwil lendheid zal welwillendheid uit lokken. Soms moet de vrede ge kocht worden. Wanneer gij name lijk uitrekent wat een oorlog ver slindt en hoe vele burgers gij van de ondergang kunt redden, zal hij toch goedkoop gekocht schijnen, ook ai moet gij veel betalen, daar gij afgezien van het bloed van uw medeburgers.voor een oor log veel meer had moeten betalen. (Uit: „De klacht van de Vrede", geschreven In 1517) te overtuigen, dat de Mau Mau tot onder gang is gedoemd. Ook zal de inheemsen worden beloofd, dat zonder verwijl de economische en sociale grieven zullen worden aangepakt, zodra de noodtoestand voorbij is. (Van onze correspondent in Parijs) Gisteren is onder leiding van z\jn presi dent, Edouard Heriot, het bureau van de Franse Nationale Vergadering bijeengeko men om de mogelijkheid eii de noodzaak van een speciale zitting van het parlement, dat begin Juli tot 1 October op reces ging, nader te onderzoeken. Een beslissing is nog niet gevallen en Maandag zal het bu reau, waarin alle partijen vertegenwoor digd zijn, opnieuw' vergaderen. Voor een buitengewone zitting worden 209 stemmen, dat is een derde van het totale effectief der Kamerleden, vereist. Ilat cijfer is al sinds enige dagen niet tien tallen stemmen overschreden, maar die stemmen werden telegrafisch uitgebracht. Herriot verlangt echter dat tenminste 209 Kamerleden hun telegrammen per gete kende brief zullen bevestigen, en dat heb ben tot dusverre nog maar 202 gedepu teerden gedaan. Bovendien hebben enkele Kamerleden, in het bijzonder van Katholieke huize, hun oorspronkelijke telegrafische verzoeken naderhand weer ingetrokken. Mochten Maandag die 7 ontbrekende brieven nog binnenkomen, dan zal het parlement vol gende weck bijeenkomen en dan is het tevens zeer de vraag of het kabinet-Laniel er het levend van af zal kunnen brengen. De regering hangt dus weer eens aan een zijden draad, en de spanning in en rond het Palais Bourbon moet dan ook ieder uur hoger stijgen. Premier Laniel, die er dus alle belang bij heeft de Kamerleden een ongestoorde vacantie te gunnen, legt thans een grote ijver aan de dag om tenminste de afval lige leden van de regeringspartijen, in het bijzonder de Katholieken, van hun aan vankelijke voornemen af te brengen. Een zeker succes kan hem niet worden be twist, want zonder twijfel wordt de nood zaak de parlementaire activiteit voortij dig te heiwatten in politieke kringen de laatste vierentwintig uur over het alge meen veel minder urgent geacht. De regering wijst er op dat de sociale rust nu langzaam wederkeert, nadat zij een aantal belangrijke concessies aan de stakers heeft gedaan, en dat het kabinet nu aanspraak kan maken op een periode van diezelfde rust voor de verdere uitwer king van het hervormingsplan, dat in be ginsel door het parlement was aanvaard. Een uitspraak over de resultaten kan, zo als de opzet was, tot later wachten, meent men. Marokko Premier Laniel heeft echter nog een tweede reden om een bijeenroeping van het parlement te duchten, en die reden betreft de gebeurtenissen in Marokko, of schoon niemand hem daarvoor persoonlijk aansprakelijk kan stellen. Men kan inderdaad niet ontkennen dat het complot van een aantal hoge Franse functionarissen in Marokko, tegenstanders van de vroegere Sultan, waarvan men Donderdag de ontknoping heeft beleefd, werd voorbereid in een tijd, dat de hui dige premier nog niet aan het bewind was. Doch dat neemt niet weg dat deze tijd bom, die eerst deze week tot explosie is gekomen, ook het huidige kabinet zeker niet ongeschokt heeft gelaten. Zo heeft de radicale minister van Staat Mitterrand, die geen enkele verantwoordelijkheid voor de behandeling van de afgezette Sultan wil aanvaarden, al hoorbaar met zijn por tefeuille gerammeld, en de premier mag zeker vrezen dat zijn regering een open bare behandeling" van de Marokkaanse kwestie niet zal overleven. Om dit gevaar nu te bedwingen heeft de premier al een radicale zuivering van het dipomatieke personeel in Noord- Afrika, dat zich aan de regering van Pa rijs nooit bijzonder veel gelegen liet lig gen, toegestemd, en waarschijnlijk zullen Toestand op Ionische eilanden Bij de aardbevingen op de Griekse Ioni sche eianden Cephalonia en Ithaka is 90 procent van de dorpen en steden totaal vernield. Meer dan 20.000 huizen liggen in puin. Bij de opruimingswerkzaamheden wor den nog steeds lijken gevonden. Inmiddels zijn Donderdag 86 geëvacueerden naar de eilanden teruggekeerd. Nog 189 personen hebben repatriëring verzocht. al volgende week niet alleen de bij name bekende Franse handlangers van de Pasja van Marrakesj worden afgezet of overge plaatst, doch ook de beide residenten- generaal in Marokko en Tunis, generaal Guiliaume en De Hautecloque, van hun posten worden ontheven. Men hoopt zo dan tevens met nieuwe hoge functionarissen de omstandigheden te scheppen voor een vlotter samenwerking met de nieuwe Marokkaanse Sultan. Het is dus duidelijk dat de Franse mi nister-president bereid is heel wat ballast over boord te werpen om het wankel scheepje «varende te kunnen houden. Wan neer echter voor Maandag het zevental resterende stemmen bij de 202 uitgebrachte verzoekschriften zich zal voegen, dan zal hij toch heel wat politieke stuurmanskunst op moeten brengen wil hij een dreigende schipbreuk voorkomen. Het K.N.M.I. deelt mede: De depressie, die gisteren met regen over ons land trok, was vanmorgen bij de Zuid kust van Noorwegen aangekomen. De re- genhoeveelheden die gisteravond gemeten werden, waren op sommige plaatsen zeer groot: Leeuwarden 39 en De Bilt 24 mm. Intussen bleef de luchtdruk op de gehele Noordzee laag. Het lage drukgebied is ge vuld met vrij koude en zeer onstabiele lucht, zodat er op uitgebreide schaal buien in voorkomen. In Engeland en ons land gingen deze plaatselijk met onweer gepaard. De krach tige Westelijke winden dragen ertoe bij het weer een onaangenaam karakter te geven. Aangezien de depressie dicht bij ons land blijft, is te verwachten dat het koude en buiïge weer morgen zal voort duren. (Van hedenmorgen 7 aar) weers- Goestand S ■0 3 ui ra a Sf 5 ra 2s gÊ rS 25 Helsinki geheel bew. OZO 2 20 3 Stockholm regen O 4 17 8 Oslo regen NNO 7 16 9 Kopenhagen regen ZW 8 19 7 Amsterdam zwaar bew. ZW 5 16 12 Edinburgh zwaar bew windstil 18 0,2 Londen licht bew. WZW 5 19 1 Luxemburg zwaar bew. WZW 9 19 23 Parijs licht bew. WZW 7 21 0,2 Bordeaux licht bew. windstil 21 6 Grenoble zwaar bew NW 6 24 9 Nice licht bew. WZW 4 26 0 Genève zwaar bew WNW 2 22 15 Zürich regen WNW 1 20 9 Locarno licht bew. ZZW 4 20 31 Berlijn zwaar bew. WZW 4 23 0.5 Frankfort nevel ZW 4 23 0,5 München geheel bew. WZW 3 25 20 Wenen regen W 2 31 4 Innsbruck regen windstil 23 30 Rome geheel bew. ZZO 8 31 0 Maximum temp. gisteren: leerslag laatste 24 u NOG ENKELE BUIEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt om 10 uur: Wisselend bewolkt met enkele buien, hier en daar met onweer. Overdag iets minder koud. Aanvankelijk krachtige, aan de kust nu en dan harde, later wat afnemende wind tussen Noord-West en Zuid-West. 23 Augustus Zon op 5.36 uur. onder 19.48 uur. Maan op 19.05 uur. onder 3.23 uur. 24 Augustus Zon op 5.38 uur. onder 19.46 uur. Maan op 19.24 uur, onder 4.55 uur. Volle maan Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 22 Augustus Hoog water: 1.11 en 13.49 uur. Laag water: 9.13 en 21.42 uur. Zondag 23 Augustus Hoog water: 2.11 en 14.40 uur. Laag water: 10.15 en 22.38 uur. Maandag 24 Augustus Hoog water: 2.56 en 15.26 uur. Laag water: 11.04 en 23.27 uur.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 1