Twee blokken met totaal vijftig woningen aan de Van Dalenlaan Joegoslaven - na zege op Nederland- haast zeker van Trofeo Italia Kort en bondig Zie Boven: Vesta in onze buurt Beslissende doelpunt in laatste minuut IJmuiden Spaarndamse ringrijderij trok veel belangstelling Twee ongelukken op gladde Zuiderhoutlaan International Friendship League op „Duinlust" ETAGEBOUW IN SANTPOORT Psychiatrische Voor- en Nazorgdienst ZATERDAG 22 AUGUSTUS 1953 5 BOEIEND WATERPQLODUEL IN NIJMEGEN Auto met vüf passagiers in sloot langs HFC-terrein Boerderij afgebrand na blikseminslag Jeep met twee inzittenden in de Ringvaart Burgerlijke Stand van Haarlem Exploitatie „De Hyacint" viel tegen Evangelisatie in Spaarndam Wegens reorganisatie aankoop Kenaupark 10 Leraar in Deventer toegelaten als raadslid De Trofeo Italia zal niet lang meer in ons land zijn. De stoere Joegoslaven, die meer aan boksers of worstelaars dan aan waterpolospelers doen denken, zullen deze wissel- prijs zonder enige twijfel straks meenemen naar het land van Tito. Een benauwde 5-4 overwinning op een Nederlands zevental, dat tot de laatste snik tevergeefs ge streden heeft om zich op gelijke hoogte te werken als hun tegenstanders, heeft de beslissing gebracht. Officieel is er nog niets beslist, maar het staat natuurlijk als een paal boven water, dat de Jugs vanmiddag bijzonder gemakkelijk van de Belgen gaan winnen, waardoor zij ongeslagen en zonder puntenverlies de prijs in ontvangst zullen mogen nemen. Hongarije won met 6-3 van Italië, dat helemaal niet mocht mopperen over deze uitslag en het staat nu ook wel vast, dat de Magyaren als tweede zullen eindigen. Vóór de Nederlanders en de Spanjaarden, die gisteren zeer verdienstelijk met 5-4 van België wonnen. Italië komt dan op de voorlaatste plaats en België sluit de rij. Zonder ook maar één punt. ven zaten dreef de Jugs op met hun gescandeerde Sla-via! Sla-via-yell. Maar de rest van het bad overstemde hen, want men vroeg, nee men smeekte om een Ne derlands doelpunt. Een neerplensende regen heeft gisteren avond de sfeer in het afgeladen Goffert- bad niet kunnen bederven. Al bij de voor stelling van de ploegen bleek, dat de komende strijd tegen de Jugs iets zeer bij zonders zou worden. Meer nog dan alleen een wedstrijd, die voor dit toernooi om de Trofeo Italia van beslissende betekenis kon zijn. In het achterhoofd van velen leefde nog steeds de gedachte aan wat verleden jaar in Helsinki gebeurd was. En iedereen hoopte, dat de Oranje-zeven de Joegoslaven nu de rekening zouden kunnen presenteren. Vechtlust Helaas het Nederlands zevental heeft het niet kunnen redden. Maar Frans Kuyper en zijn jongens kon den met opgeheven hoofd het bad ver laten. Was dit nu hetzelfde team, dat de vorige avond zo kansloos door de Hongaren was ver slagen? Het was moeilijk te begrij pen, dat hier nu dezelfde jongens in het water lagen. Er zat vechtlust in de ploeg en tot de laatste seconde hebben de Neder landers gevochten voor de overwin ning. Een zege, die zij zeker hadden kunnen grijpen als zij iets doortastender geweest waren op de mo menten, dat zij met een man meer speel den. Daarmee wil ik niet beweren, dat Joego slavië onverdiend gewonnen heeft. Geens zins. Het dubbeltje is naar hun kant ge vallen en niemand kan zeggen, dat dat on juist is. Maar het is voor Holland geen nederlaag geworden om zich over te scha men. Verre van dat. Hoog tempo Oranje begon al dadelijk in een bijzon der hoog tempo, maar een boogbal van Nijs Korevaar was juist iets te scherp en even later stak keeper Kovacic nog juist zijn arm voor een schot van Van Fegge- len. Toch bleef de Nederlandse druk voort duren en een prachtig doelpunt van Van Feggelen veroorzaakte een vreugdedans op de overvolle tribune: 10 voor Hol land. Zou Helsinki gewroken worden? Maar Joegoslavië sloeg direct terug. Even hield de Nederlandse defensie stand, maar toen een feilloze pass precies op de hand van Kurtini kwam, was het gelijk (1-1). Max van Gelder hield een paar schoten van Stakula op verbluffende wijze en na dat eerst Van Feggelen met zijn mede speler uit het water was gezonden en daarna alleen een Jug volgde, was het Smol, die van de numerieke meerderheid profiteerde (21). Weer zorgde Kurtini, uit een strafworp tegen Sievers, voor een gelijke stand en weinige ogenblikken later werd het zelfs 32 voor Joegoslavië, toen hij Bijlsma af duwde en Max van Gelder passeerde. Meerderheid Een unieke kans om weer gelijk te ko men kreeg Nederland toen scheidsrechter Batalle weer een Joegoslaaf het water uit stuurde. Toen bleek echter weer net als tegen Hongarij, dat er iets aan het Neder landse aanvalsspel ontbreekt. In plaats van 33, werd het 42 voor de Jugs na een massale ontsnapping direct na een mis lukte Nederlandse aanval. Zo bleef het tot rust, al probeerde Van Feggelen ook enige malen tevergeefs de stand weer wat vriendelijker voor Neder land te maken. Toch zou er nog alle kans komen voor de Nederlanders. Eerst kreeg Van Feggelen een strafworp waaruit het 34 werd en even later moest er weer een Joegoslaaf uit het water, waarna Ko revaar na een paar vergeefse pogingen voor 44 zorgde. Iedereen voelde, dat nu de beslissing ging vallen. Een klein hoekje van de deel nemerstribune daar waar de Joegosla- VANGSTBERICIITEN UIT ZEE Nacht van 21 op 22 Augustus KW 163 2k.; KW 170 17 k.; KW 173 14 k.; KW 50 4 k.; KW 65 25 k.; KW 130 60 k.; KW 151 100 k.; KW 2 2 k.; KW 3 17 k.: KW 5 8 k.; KW 6 17 k.; KW 14 20 k.; KW 147 60 k.; KW 47 70 k.; KW 54 17 k.; KW 18 2 k.; KW 144 5 k.; KW 29 6 k.; KW 49 45 k. Trawlharing KW 167 60 k.: KW 85 50 k.: KW 97 8 k.; KW 15 30 k.; KW 37 85 k.; KW 159 125 k.; KW 161 13 k.; KW 16 40 k.; KW 19 24 k.; KW 70 60 k.; KW 7 100 k.: KW 9 70 k.; KW 25 40 k.; KW 138 60 k.; ICW 22 25 k.; KW 127 75 k.; KW 175 26 k.: KW 140 10 k.: KW 38 45 k.: KW 39 60 k.; KW 40 50 k.; KW 41 100 k.; KW 78 30 k. Geen vangst: KW 44, 67, 83, 86, 20. Gemiddeld 45 kantjes. Gemiddelde vangsten Vlaardingen, Scheveningen, Katwijk: 18 kantjes. BESOMMINGEN VAN HEDENMORGEN Trawlers: 2 trawlers f34.500; Zeelandia f 6430. Loggers: KW 123 f5070; KW 45 f 1110; KW 73 f530 (deze besommingen zijn ge deeltelijk). KW 84 f3640. Kotters: KW 53 f 1490: KW 30 f680: KW 12 f1120: KW 21 f1310; KW 35 f 1460: IJM 3 f 1240; IJM 78 f1420; IJM 213 f240; IJM 249 f130; RO 21 f1080; WR 67 f2280. Vermoeidheid En waarlijk de kans leek aanwezig. Een Joegoslaaf moest uit het water en Neder land kreeg weer een numerieke meerder heid. Slechts voor heel kort echter, want slechts luttele minuten later moest Bijls ma ook even de kant op. Met 6 tegen 6 ging de eindfase in en toen Van Feggelen en zijn tegenstander de kant op moesten, waren er nog maar vijftallen over. De laatste minuten braken aan. Veel spel zat er niet meer in. Daarvoor waren beide zeventallen te vermoeid. Zeker de Hollan ders, die een rush van Jezic niet konden beantwoorden, maar door het oog van de naald kropen, toen het harde schot van Stakula net over het doel van Van Gelder suisde. Maar nog geen halve minuut later ge beurde hetzelfde. Korevaar kon Jezic niet volgen en nu schoot de Joegoslaaf zelf feil loos in. Dat was 5-4 voor Joegoslavië en daarbij bleef het. De Trofeo was voor Joe goslavië, daar kan nu haast geen twijfel meer over bestaan. De twee andere wedstrijden zonken na tuurlijk in het niet bij deze grote strijd, maar toch was vooral SpanjeBelgië van groot belang voor de rangschikking. Een overwinning zou de vierde plaats veilig stellen voor de jeugdige spelers uit het warme Zuiden. En na heel veel inspan ning zijn zij daarin geslaagd. Tot vreugde van het publiek, dat zoals elke avond zijn warme hulde bracht aan dit moedige ploegje, dat op dit eerste Trofeo-tournooi waaraan zij deelnemen, zo verrassend goed voor de dag komen. De polobaby Armando Munte speelde weer voortreffelijk en scoorde maar liefst drie goals. O nge'interesseerd Hongarij speelde tegen Italië vrij onge ïnteresseerd. Vooral toen zij na een paar minuten reeds met 3-0 voorstonden. Zij verslapten en lieten de Italianen dichter bij komen. Het werd tenslotte 6-3 voor Hongarije, dat vanmiddag door een zege op Spanje de tweede plaats zal gaan bezet ten. Waarmee zij niet voldoende beloond zullen zijn, want voor mij is dit Hongaarse team het sterkste van het tournooi. De stand is nu: COR BRAASEM. Na de vierde dag van het tournooi om de Trofeo Italia luidt de stand: Joegoslavië 4 4 0 0 8 2313 Hongarije 4 3 0 1 6 26—14 Nederland 4 2 0 2 4 2615 Spanje 4 2 0 2 4 1322 Italië 4 1 0 3 2 10—1 België 4 0 0 4 0 9—26 Het had er alle schijn van, dat, toen om vier uur in Spaarndam de kermis werd geopend, de inwoners van dit vriendelijke dorpje aan het Spaarne niet veel pleizier zouden beleven van de feestelijkheden, die zij gisteren en vandaag voorgeschoteld krijgen door de Commissie voor kinder feesten op Koninginnedag. Het had al de bele dag geregend, en om vier uur zag de lucht er nog even dreigend uit, zodat de plannen van de commissie, die besloten had, de volksspelen te houden omstreeks deze tijd van het jaar, daar het nu vacan- tietijd is, in het water schenen te vallen De zweefmolen, de draaimolen, de gebaks- kraam en nog enkele andere kermisattrac ties trokken dan ook niet veel publiek Maar 's avonds was het eindelijk droog, zodat het ringrijden op ongezadelde paar den, dat op de Pol zou plaats vinden, door kon gaan. Omstreeks half zeven was het daar een drukte van belang. De deelne mers aan deze traditionele wedstrijd kwa men vast eens kijken, of de ring, die, vast gehouden door een magneet, aan een dwars over de weg gespannen draad was beves tigd, wel binnen hun bereik hing. Enkele paarden toonden zich nogal schichtig. Ze laveerden over de weg, zodat een grijs aard, die zich tussen het zeer talrijke pu bliek bevond, hoofdschuddend verkondig de: „Ze hebbe wel allemaal een paard maar ze kenne het amper besture!" Deze woorden van afkeuring zal hij waarschijn lijk tijdens de wedstrijd wel hebben inge trokken, want toen bleek, dat de berijders best met hun dieren overweg konden. Het feit, dat maar enkelen de ring aan hun houten degen konden rijgen, bewijst wel, dat dit ouderwetse vermaak een grote mate van behendigheid vereist. Er waren maar liefst negenentwintig deelnemers en deel neemsters, in leeftijd variërend van onge veer veertien tot veertig jaar. Zelfs uit Zaandam en de IJpolder was men naar Spaarndam getrokken om aan deze wed strijd deel te nemen. Na een spannende strijd verwierf Prinsen uit Zaandam de eerste prijs van f 25. A. de Boer uit Sant poort ontving f 12.50 en Ant. Nelis uit Haarlemmerliede kreeg f 5. Na afloop van de wedstrijd werd er nog druk gefeest tot twaalf uur. Ook vandaag behoeven de inwoners van Spaarndam zich niet te vervelen: om drie uur zal men op de Westkolk weer ring rijden, maar nu met fietsen. Een wissel beker en fraaie prijzen wachten op de winnaars. Voorts wordt op de Pol om kwart over vier een wielerwedstrijd op gewone fietsen gehouden, voor jongens van veertien tot zestien en van zeventien tot twintig jaar. Ooit hier zijn prachtige prijzen te verdienen. Om half zes kunnen de dames haar krachten meten in het snel wandelen. Ook de kermis draait vandaag op volle toeren. U ziet het: de commissie heeft haar best gedaan en als het nu maar droog blijft vandaag, zullen de feestvie renden van Spaarndam niet te klagen hebben. Op de Zuiderhoutlaan die Vrijdag door de regenval zeer glad was, zijn twee ver keersongelukken gebeurd. Een auto met vijf inzittenden is in de sloot langs het ter rein van HFC gereden en verder is een aanrijding geschied, waarbij betrokken wa ren een met een paard bespannen groente wagen en twee auto's: de auto's moesten worden weggesleept. Het ongeluk met de auto's en de groen tewagen gebeurde om ongeveer tien uur. Een twee en twintig-jarige adjunct-direc teur uit Heemstede reed met een auto in Zuidelijke lichting en zag te laat, dat er i-echts van ce weg een groentewagen, be spannen door een paard, stil stond; zijn auto raakte de groentewagen aan de ach terzijde en de bestuurder draaide het stuur naar links. Op dat ogenblik naderde uit Zuidelijke richting een auto, bestuurd door een zes en twintig-jarige vertegenwoordi ger uit Bloeméhdaal. Deze auto botste in de flank van de dwars over de weg staande auto. Van de groentewagen werd het lin kerachterwiel en de chassisbalk vernield, de auto van de adjunct-directeur werd na genoeg geheel vernield en de andere per sonenauto werd aan de voorzijde zeer zwaar beschadigd. Een kraanwagen heeft de auto's weggesleept. Des namiddags om half zes bemerkte de acht en dertig-jarige hotelhouder H. L. D. toen hij op de Zuiderhoutlaan in Noorde lijke richting reed met een snelheid van ongeveer vijftig kilometer per uur en hi een bestelauto wilde passeren, dat zijn auto door de gladheid van de weg naar links begon af te glijden. D. probeerde door iets af te remmen de auto op de weg te houden, doch dit gelukte niet. De auto ging naar de linkerzijde van de weg, reed over het voetpad en belandde in de naast de laan gelegen sloot (afscheiding van het terrein van HFC) De viif inzittenden zijn door het personeel van de Radio Auto Dienst en omstanders uit hun benarde po sitie bevrijd. De bestuurder had snijwon- den aan zijn rechterhand en een gekneus de linkerschouder; zijn echtgenote had snij wonden aan het linker oor en een ont wrichte linker schouder, het zestien-jarige dochtertje enige snij wonden en een shock en een elf-jarig zoontje klaagde over pijn in de linker heup. De vijfde passagiere mevrouw C. S.-F. uit Putten, had haar linker schouder gebroken. De bestuurder en zijn zoontje zij-u naar hun woning ver voerd en de anderen naar de Maria-stich- ting. De zwaar beschadigde auto is later weg gesleept. Wie mocht menen, dat na de aanvang van de zomervacantie op huize „Duinlust" te Overveen, het onderkomen van het Cen traal instituut voor opleiding van sportlei ders, voor enige maanden een rustpauze zou zijn gekomen, heeft het niet bij het rechte eind. Verschillende verenigingen hielden er bijeenkomsten, het Spaanse waterpoloteam logeerde er, het KNGV hield er de jaarlijkse reünie en vanmorgen heeft de afdeling Haarlem van de International Friendship League er de twee één weke lijkse „centres" besloten, die voor het derde achtereenvolgende jaar werden gehouden. Er waren de laatste week twintig deelneem sters en deelnemers tussen de zestien en vijftig jaar voornamelijk afkomstig uit Engeland, doch onder de buitenlandse gas ten waren er ook uit Ierland, Zweden en Duitsland, alsmede een in Engeland stude rende Marokkaan en een student uit Rho desia. Tenslotte ook een displaced person, afkomstig uit Rusland, en nu als statenloos woonachtig in Duitsland, waar hij muziek studeert en enkele malen op CIOS van zijn kunnen de andere deelnemers aan het „centre" liet meegenieten. In Amersfoort bevindt zich nog een tweede „centre" en dikwijls gebeurt het, dat degenen die een week in Overveen bij een zijn de tweede week in Amersfoort vertoeven terwijl het omgekeerde eveneens het geval is. Van de verblijfplaatsen uit maakt men dan excursies. De Hoge Veluwe en Arnhem zijn van Amersfoort uit gemak kelijk bereikbaar. Uit Overveen zijn be zoeken gebracht aan Volendam en-Marken een bezienswaardigheid, die de buiten landers zeer beslist niet willen missen, maar waarvan zij meestal een illusie armer terug keren. De Grote Kerk, het Frans Halsmuseum en andere bezienswaardighe den in Haarlem, Zandvoorts zee en strand, de Aalsmeeerse bloemenveiling en nog veel meer, te veel om allemaal op te noemen. De in Overveen gehouden bijeenkomst stond onder leiding van de heer Nico Kos ter uit Haarlem. Hij leidde de gasten ook nog naar het Bloemendaals Openluchtthea ter, dat men zo bewonderde door de om geving en entourage, dat een extra trip moest worden ingelast. Bovendien werden enkele voorstellingen in het theater bij gewoond. Minder leden Het ledental van de IFL beweegt zich de laatste jaren in neergaande lijn. Het zijn er nu ruim zeshonderd, waarvan een vijf tigtal in de afdeling Haarlem. Twee jaar geleden bewoog het om de duizend. Het aantal plaatselijke afdelingen werd van elf op tien gebracht. Als embleem voeren de leden van de IFL een witte duif op en met een lauriertak. In de „centres" toonden de buitenlanders Hedenmorgen omstreeks 10 uur sloeg tijdens een hevig onweer de bliksem in de grote boerderij van de veehouder Bos te Welrijp, een dorpje tussen Franeker en Leeuwarden. Spoedig waren twee motor spuiten ter plaatse, die echter weinig meer konden uitrichten. De gehele boerderij brandde af; alleen het voorhuis kon behou den blijven. Honderdtwintig voer hooi, dat in de schuur was opgeslagen, ging ver loren. Gistermiddag werd op het terrein van de N.V. Ringvaart proef gereden door een jeep met aanhangwagen. Doordat de chauf feur in plaats van op de voetrem op het gaspedaal trapte, reed de auto het water in. De twee inzittenden van de auto wisten zich zwemmende te redden, maar nadat de oever was bereikt, zakte de chauffeur in elkaar. Een arts liet hem naar het Diaco- nessenhuis te Haarlem overbrengen. De auto werd met een kraanwagen weer op het droge gebracht. HAARLEM, 21 Augustus 1953 GEHuWD: 21 Aug., N. W. Laan en G. van Looij. BEVALLEN van een zoon: 19 Aug., J. J. van Loonvan Deursen; 20 Aug., J. E. M. Wiedijk—Walker; A. A. Rotteveel—Tanis; 21 Aug., C. KroonLinnekamp; E. M. Heester beekvan Tongeren; J. HuntingVeen. BEVALLEN van een dochter: 20 Aug., A. M. van der Potvan Berkel; P. Wijers Vijsma; H. van NordeRingers. OVERLEDEN: 19 Aug., H. M. Beth—van Batenburg. 77 j„ Hasselaersplein; C. A. Doe- venEdam, 35 j., Romeinenstraat; 20 Aug., Th. H. J. van Broeck, 6 m., Jan Steenstraat; C. M. BeukkersAbeelen, 62 j., Roosveld- straat; P. van den Kerkhof, 63 j., Reiger straat. belangstelling voor ons kerkelijk leven, de sociale maatregelen, muziek en schilder kunst. De Haarlemse ingenieur W. Polder heeft op een van de avonden gesproken over de bodemgesteldheid van ons land, de opbouw en landaanwinning in de verscheidene tijd perken en de ramp van 1 Februari behan deld. Het gesprokene werd met lichtbeelden verduidelijkt. Op Donderdag 3 September zal de Santpoortse architect de heer W. Hoose mans, lid B.N.A., in het stationskoffiehuis te Santpoort-station namens de woning bouwvereniging „Bloemendaal-Noord" aanbesteden het bouwen van vijftig étage woningen aan de te verlengen Van Dalen laan. Deze woningen, met de bouw waar van in October begonnen kan worden en die in het najaar van het volgende jaar door de bewoners in gebruik genomen zullen kunnen worden, zullen de eerste jaren personeelsleden huisvesten van de Boekhoudkundig tekort van drie mille De exploitatie van de taveerne „De Hyacinth" in de Vleeshal tijdens Haarlem- Lichtstad heeft een boekhoudkundig tekort van ongeveer drieduizend gulden opge leverd. Er is een commissie benoemd, bestaande uit drie leden van de Raad van Dertien, die zullen onderzoeken in hoeverre dit te kort nog in een kleine winst kan worden omgezet. Dit is zeer goed mogelijk, omdat er op de rekening een aantal betwiste posten voorkomen, terwijl bovendien de inbreng in natura der drie participanten in de ex ploitatie, te weten het Emmakinderzieken- huis in Amsterdam, de stichting „Studen ten en jongeren" en „Haarlems Bloei", nog op de rekening in mindering kan worden gebracht. De inbreng aan levens- en ge notmiddelen door de Amsterdamse deel nemers bedraagt ongeveer 3600 gulden ter wijl „Haarlems Bloei" voor iedere dag een huur van vijftig gulden voor de Vleeshal in rekening bracht. Door allerlei tegenvallers aan de zijde der exploitatiekosten werd inderdaad het bedrijfsresultaat van „De Hyacinth" na delig beïnvloed; zo diende Openbare Wer ken voor het twee keer daags bijvullen van de kachel een rekening van vijfhon derd gulden in. Tenslotte is het bezoek tijdens de pe riode van de verlenging van „Haarlem- Lichtstad", toen de Flora al gesloten was, sterk verminderd, hetgeen uiteraard ook op de eindrekening van invloed is ge weest. Het is dus nog wel zeer goed mogelijk, dat van een eigenlijk verlies niet gespro ken behoeft te worden; het is echter wel zeker, dat er geen belangrijke bedra gen voor „sociale en cultui'ele doeleinden" kunnen worden afgedragen, zoals in de bedoeling lag. Het is niet nodig de organisatoren daar over hard te vallen: ze hebben in ieder geval tijdens de feestweken voor een ge slaagd vermaakscentrum gezorgd. Op Donderdagavond 27 Augustus heeft in Spaarndam op de Kolk een openlucht samenkomst plaats van de Nederlands Hervormde en de Gereformeerde Kerk. Ds. J. H. Kroon en ds. P. de Ruig zullen spreken. Verder verlenen medewerking het Evangelisatie-zangkoor „Jubilate Deo" en het muziekcorps „Crescendo" van Spaarndam. Provinciale bedrijven: het Provinciaal Electriciteitsbcdrijf en Waterleidingbe drijf van Npordholland. De étagewoningen zijn geprojecteerd aan beide zijden van de voorlopig gedeel telijk te verlengen Van Dalenlaan. Zoals bekend verondersteld mag worden zal in de nabije toekomst de Van Dalenlaan worden doorgetrokken en dan uitkomen op de BÏoemendaalsestraatwëg nabij het station te Santpoort. Als brede verkeers- weg zal deze laan dan zijn nut gaan be wijzen. Aan de zijde van de Rusburglaan komt een complex van tweeëndertig woningen over een afstand van 83 meter; de overige achttien huizen zijn aan de Oostzijde van de Van Dalenlaan geprojecteerd. Het wor den complexen van drie woonlagen, uit gezonderd de twee eerstgenoemde wonin gen aan de Westzijde en aan de kant van de Rusburglaan waar twee woningen extra zullen verrijzen door in vier lagen te bouwen. Overigens hebben zes percelen (in het extra genoemde geval acht wo ningen) gezamenlijk de beschikking over De huisvesting van de Haarlemse Psy chiatrische Voor- en Nazorgdienst, welke is ondergebracht in het gebouw van de ge meentelijke geneeskundige en gezondheids dienst aan de Nieuwe Gracht, eist dringend verbetering. Een behoorlijke wachtkamer ontbreekt en de maatschappelijke werk sters en de administratie zijn in één ver trek ondergebracht. Tot nu toe heeft men zich met deze toestand beholpen, doch de omstandigheden hebben zich zodanig ont wikkeld, dat daarin op korte termijn ver andering moet komen. De bemoeiingen van de psychiater, de heer H. Piccardt, zijn zo toegenomen, dat met ingang van 1 Januari 1954 een reor ganisatie van de dienst noodzakelijk is. Óver deze aangelegenheid worden onder handelingen gevoerd met de directeur van het provinciaal ziekenhuis nabij Sant poort. Daarbij wordt de mogelijkheid on der het oog gezien om bij toerbeurt een medicus van dat ziekenhuis bij de Psy chiatrische Voor- en Nazorgdienst te werk te stellen. Met. een dergelijke regeling zou den zowel het provinciaal ziekenhuis als de gemeentelijke dienst gebaat zijn. Bo vendien zullen voortaan bij deze dienst re gelmatig stage-zusters worden geplaatst, die, evenals de hiervoor bedoelde assistent, over werkruimte zullen moeten beschik ken. Het gebouw aan de Nieuwe Gracht biedt daai-voor geen ruimte. Een mogelijkheid om voor een en ander een oplossing te vinden is gelegen in de aankoop van het naastgelegen perceel aan het Kenaupark nr. 10, hetwelk de gemeen te bij voorlopig koopcontract in handen heeft voor de prijs van f 31.000. In overeenstemming met de commissies van bijstand in het beheer van de openba re werken en eigendommen der gemeente en openbare gezondheidszorg stellen B. en W. de raad voor tot aankoop van dat pand te besluiten. BINNENLAND Twee Sumatraanse tijgers komen Zater dagavond met het m.s. Bantam van de Ko ninklijke Rotterdamse Lloyd uit Indonesië in Rotterdam aan. De tijgers zijn ditmaal niet geadresseerd aan een dierentuin maar aan een particulier adres. Een Amerikaanse zakenman miste na een treinreis door ons land zijn portefeuille, welke onder meer 600 dollar en de passage biljetten voor de terugreis naar de V.S. be vatte. De portier van zijn hotel in Hilversum belde de Nederlandse- Spoorwegen op en kreeg te horen dat de portefeuille reeds door een rijtuigpoetser in Utrecht was gevonden. De vinder kreeg van de Amerikaan 60 dol lar (x-uim f200) beloning. De raadsman van Korff's Cacao- en Chocoladefabrieken N.V. te Amsterdam heeft de uitgeefster van het dagbald „De Waar heid" in kort geding gedagvaard wegens het „tegen beter weten in doen voorkomen, als of de N.V. haar personeel lager beloont en op ongunstiger voorwaarden laat werken dan andere werkgevers in deze industrie of dan aan de N.V. veroorloofd is". Het bedrijf acht zijn goede naam hierdoor aangetast en eist, dat gedaagde een verbod wordt opgelegd voor het publiceren van dergelijke artikelen en dat haar gelast wordt de gepubliceex'de verwijten terug te nemen. In het gehucht Ospel in de gemeente Nederweert vond de 8-jarige jongen K. een granaat, overblijfsel van de krijgsverrichtin gen in deze streek in 1944. Het projectiel ontplofte, waarbij hem een duim en twee vingers werden afgerukt. Hij werd naar het ziekenhuis overgebracht. De benoeming is te verwachten van de heer T. Dokter, oud-pax-lementair redacteur van Het Vrije Volk en thans hoofdredacteur van de Regionale Dagbladpers, tot hoofd van de voorlichtingsdienst van het ministerie van Sociale Zaken. In deze functie zal hij dr. G. L. Lammers, die directeur van de rege ringsvoorlichtingsdienst geworden is, op volgen. De Koningin zal op Zaterdag 5 Septem ber een gedeelte van het tweedaagse congres „Cultuur en Gemeenschap", uitgaande van het Nederlands Cultureel Contact, het comité voor gewestelijke culturele manifes taties en het Prins Bernhardfonds, bijwonen. De Koningin zal 's avonds de première bij wonen in de Arnhemse stadsschouwburg van de nieuwe Oost-Nederlandse toneelgroep „Theater". Opgevoerd wordt „La dame duende" (De onzichtbare dame) van Pedro Calderon de la Barca, in de Nederlandse ver taling en bewerking van Hendrik de Vries. Aanbesteed is het maken van een Zee- wei-ing nabij Ouddorp op Goeree. Er waren 5 inschrijvingen. De laagste was die van het aannemersbedrijf Oosterwijk N.V. te Rot terdam voor f 3.296.450; de hoogste die van de firma A. Groot en Zoon te Woude voor f 4.090.000. HAARLEM EN OMGEVING De heer J. E. van der Boon te Over veen, administrateur van de Hervormde gemeente Bloemendaal (Overveen-Bloemen- daal-Aerdenhout) zal deze functie op 1 Sep tember neerleggen wegens zijn benoeming tot chef de bureau van de Raad voor het Jeugdwerk van de Generale Synode der Nederlands Hervormde Kerk, gevestigd te Amsterdam. Het dagelijks bestuur der Arbeiders Toneel Vereniging Herman Heijex*mans is als volgt samengesteld: voorzitter: C. Booms; secretaris: A. Peper, Alb. Thijmstraat 13 en penningmeester: G. Heerens, Pallasstraat 8. één trappenhuis. Brandstoffen, rijwielen en andere bergplaats-attributen vinden een eigen plaatsje in het souterrain. De percelen zijn ontworpen met een ruime woonkamer, drie slaapkamers, keu ken, W.C., en douchecel. Het is bovendien mogelijk de verhouding woon-slaapkamer gelijk te maken, zodat men dan dus over twee woonkamers en twee slaapkamers zou kunnen beschikken. Alle huizen heb ben aan de achterzijde de beschikking over een balcon. Zij hebben een aparte stook- gelegenheid; in dit opzicht zijn dus de mo gelijkheden van een centrale verwarming (per woning of per complex) achterwege gebleven. Over de huurprijs kan nog niets worden vermeld; deze zal onder meer afhankelijk zijn van de omstandigheid in hoeverre de inschrijvers met de bouwkosten afwijken van de raming. De vijftig woningen komen in de plaats van een geruime tijd geleden ontworpen oorspronkelijk plan van 72 woningen, waarbij men had gedacht aan de financie ring door een levensverzekeringmaatschap pij. Uiteindelijk werd het in de arm nemen van een woningbouwvereniging door de Provinciale bedrijven gunstiger geacht. Ook biedt het thans ontworpen plan ge legenheid om bij verdere doortrekking van de Van Dalenlaan (maar daarmede zijn nog enige onteigeningsprocedures gemoeid) deze wooncomplexen op gelijke voet in Noordelijker richting uit te breiden. Het is een aan zekerheid grenzende waar schijnlijkheid dat dan ook op andere bouw gronden in die omgeving aan flatbouw de vooi-keur zal worden gegeven. Op 27 Juli besloot de gemeenteraad van Deventer mr. dr. H. H. Schoemaker, de lijstaanvoerder van de Katholieke Volks partij, niet toe te laten als raadslid omdat hij tijdelijk leraar is aan de Rooms-Katho- lieke hogere burgerschool te Deventer. Mr. Schoemaker ging van dit besluit bij Gede puteerde Staten van Overijsel in beroep en deze hebben, zoals reeds is bericht, dit be roep gegrond vei-klaard en het raadsbesluit vernietigd. Gedeputeerde Staten waren van mening dat het bepaalde in artikel 25 van de Gemeentewet alleen van toepassing moet worden verklaard op onderwijzers bij het openbaar lager en middelbaar onderwijs, maar niet op hen die een functie bij het bijzonder onderwijs bekleden. In een Vi-ijdagavond gehouden spoed eisende zitting van de gemeenteraad van Deventer verklaarde de bui-gemeester, mr. H. W. Bloemers, dat de beslissing van Ge deputeerde Staten bij B. en W. verwonde ring heeft gewekt wat betreft de aange- voerde wetsgrond. Het was nu de vraag of de raad zijn vx-oeger standpunt zou kun nen handhaven, nu een hoger orgaan de verantwoordelijkheid voor de toelating van mr. Schoemaker als raadslid heeft overge nomen. Om deze reden stelden B. en W. voor, geen beroep in te stellen tegen het besluit van Gedeputeerde Staten. Na uitvoerige bespi'ekingen besloot de gemeenteraad met algemene stemmen, niet in beroep te gaan bij de Kroon, zodat mr. Schoemaker zijn raadszetel zal kunnen in nemen. Vesta, een in 1807 ont dekte planetoïde, vierde van een reeks die tot tweeduizend zou oplo pen, is op het ogenblik in onze buurt. Zij is van de aarde af zichtbaar en wie weet dat de grootste afmeting van dit dwerg planeetje nog geen 400 kilometer bedraagt kan wel nagaan dat het zich dan zeer dicht in onze nabijheid moet bevin den. Dat is inderdaad het geval: op 19 Augustus is de afstand Vesta-Aarde het kleinst (Vesta is dan in oppositie met de zon, hetgeen wil zeggen dat onze aarde dan tussen beide in staat). Theore tisch moet dus op die datum deze planetoïde het best te zien zijn, maar u mag ook gerust op een andere avond naar haar gaan zoeken; zoveel verschilt die hel derheid niet. Tijdens de oppositie bedraagt de afstand Vesta-Aarde ongeveer 1 A astronomische een heid, dat is dus VA X 150.000.000 km. (de af stand aarde-zon). Men kan een planeet (en ook een planetoïde) altijd hieraan herkennen dat zij geen gelijke tred houdt met de rest der hemellichamen: zij „zwerft" of dwaalt" te midden der vaste ster ren; vandaar haar naam, die letterlijk dwaalster betekent. Nu blijkt van dat zwerven op één avond niet zo erg veel. Maar in een paar avon den waarnemen blijkt dat Vesta zich tamelijk vlug verplaatst temid den der andere licht puntjes. Dat verraadt haar: als u dus tussen de onveranderlijke ster ren één lichtpuntje ont dekt dat niet precies meer staat waar het de vorige avond stond, dan is dat Vesta, stomme getuige van een kosmi sche ramp die zich, wij weten niet hoe lang ge leden, heeft voltrokken, toen een brok steen van 400 km. afsplinterde tij dens een botsing van twee hemellichamen. Waar ge Vesta kunt vinden? 's Avonds laat, vrij laag boven de Zui delijke horizon. Hierbij een tekening waarin de sterrenbeelden Water man en Steenbok voor komen, benevens de ster Fomalhaut van de Zui- dervis, die heldere ster die u aan de hemel het eerst zal opvallen. Op de plaats van het kruis je moet ge Vesta zoe ken. De verschijning van zo'n planetoïde txx de btLurt van de aarde is iets zeldzaams; wij heb ben er in deze rubriek nog nooit melding van kunnen maken en dat terwijl er 2000 van die planetoïden bestaan. Het merendeel is echter te klein om ooit voor een bloot oog zichtbaar te zijn en bovendien be wegen de meeste dezer hemellichaampjes zich in langgerekte ellipsen om de zon; het komt dus maar te hooi en te gras voor dat zo'n pla- netoïdenbaan die van de aarde nabij komt. G. v. W.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 3