r VISSERIJ-VARIA" Concert met „Jubelnoten zette viering waardig in Thuiskomst .Clowntje Riek Auto- en Motorrijles Autorijschool SUCCES „Wilhelmina's" veertigjarig feest Beverwijk AB DE JONG Salarisregeling voor leraren gewijzigd ZATERDAG 22 AUGUSTUS 1953 Kinheim en WB in het Wijkertorentournooi FEUILLETON door Mevr. Byleveld-Gelinck ^Voor de kinderen K I a v e r's Boekhandel Met terugwerkende kracht van 1 Januari 1953 af ADVERTENTIE Gediplomeerde Instructeurs ZEEWEG 275 - TEL. 4333 KENNEMERLAAN 136 - TEL. 5000 IJMUIDEN Fleming als tegenspeelster. Zeer goed spel geeft het Chineesje Danny Chang als het weesje Wei Lin. Eigenlijk een film die in het luchtige vacantie-programma een beetje afsteekt door het ernstige gegeven. Zondagmiddag kan de jeugd haar hart op halen aan de daverende geschiedenis van „Mabok, de wilde olifant". A.D.O.Kinheim (te Heemskerk) 18 uur: Kinheim: Van Dijk; A. Paap en L. v. Hesse- lingen; De Ruiter, W. Groeneveld en C. Luntz; H. v. Vuuren, J. v. Hesselingen, Th. v. Vuuren, J. Starreveld en J. H. v. d. Wateren. BeverwijkV.V.B. (te Beverwijk) 14.30 uur: V.V.B.Nieuwenhuis; J. Roos en K. Kil; F. Bruinzeel, P. de Wolf en P. BÏeeker; A. Both, J. v. d. Linden, F. Kooimans, J. Kersbergen en De Koster. Kinheim A naar v. d. Aart-tournooi Aan het Zondag in het Heemsteedse sportpark te houden Van der Aart-voetbal- tournooi zal het Kinheim-junioren A-elftal deelnemen. De jeugdige Kinheimei's zullen wedstrijden spelen tegen Vliegende Vogels, Waterloo en D.S.K. „Artikel 251 bis, wetboek van Strafrecht" (R e x, Vrijdag tot en met Maandag) Het lijkt in het prille begin van deze film alle maal erg luguber: een meisje wordt op gruwzame wijze vermoord en de toeschou wer installeert zich dan ook al knus voor een perfecte grie zelfilm van Fran se huize, die de nodige clair-obs- cuur-trucs wel zal willen opleveren om het publiek een aantal rillingen te bezorgen. Maar het drama zoekt dit- keer een andere ontknoping, want het is gans geen thriller in de nor male zin des woords met wilde achtervolgingen over daken en vuurspuwende re volvers. Het is een betoog en een goed en menselijk be toog bovendien. Op kiese wijze laat de rolprent, waarin een Parijse gynaecoloog dr. Thevenard de hand heeft gehad, zien, welke gevaren het opgroeiende geslacht kunnen bedreigen, wanneer de ouderen niet zo verstandig zijn het tijdig voor te lichten omtrent be paalde normale levensfuncties. Het jonge slachtoffer van de moord verwachtte name lijk een kind en min of meer is de opvoe ding schuld aan de manier, waarop dit probleem zich tot een tragedie gaat ont wikkelen. Dat de Fransen zich de gelegenheid niet lieten ontgaan, bovendien een op diverse punten bizonder knappe speurdersfilm rond het verhaal te bouwen, is hen moei lijk kwalijk te nemen en al stond „Morgen is te laat" uit de Italiaanse school wellicht een treedje hoger, dit Gallische product heeft toch wel zoveel overtuigingskracht meegekregen van zijn regisseur Thevenard, dat het de moeite loont dit werk te gaan zien. Temeer, omdat af en toe de Franse luchtigheid door het verhaal breekt in de persoon van de twee kostelijke politieman nen Querneau en Dumont. Deze punten moeten ongetwijfeld op de debetzijde van deze film, die als „Le vrai coupable" een wat al te stroeve vertaling kreeg voor Nederlands gebruik, geboekt worden, maar daar staat tegenover, dat het samenspel tussen sociale tendenz de aanklacht, die dr. Thevenard er van wilde maken en detectiverij niet altijd een ge lukkig evenwicht oplevert. Het geforceerde gelukkige slot bijvoorbeeld is daar een „Limelight" (Rextheater, Dins dag t/m Donderdag). Chaplin's laatste film is door Rex voor het hele tweede weekge- deelte in reprise genomen en deze boeiende rolprent is zulk een herhaling ongetwijfeld waard. Wij bespraken haar reeds tijdens een eerdere voorstelling in Rex en volstaan dus met de opmerking, dat dit triest-komi- sche verhaal van de clown zeker niet de klassieke acteur Chaplin recht doet weder varen. maar hem in een nieuwe huid laat zien, die niet minder interessant mag heten. Waar Chaplin de oude jas aantrekt en zijn kostelijke pantomimes ten beste geeft, stijgt „Limelight" tot vaak verrassende hoogtes. Overigens is de intrige van het jonge actricetje, wier historietje verduis terd wordt door een overmaat aan levens moeheid wat gezocht en week, ondanks de treffende vondsten van tegenspeler-regis seur-componist Charles Chaplin. „S.O.S. Held in nood!" (Thalia Zondag t/m Maandag). In deze film heeft Paleface Potter heel wat op zijn toch niet al te vlekkeloos geweten, voordat hij zijn zoon Junior („Televisie-Bob Hope") mil- lionnair maakt. Pa Potter heeft namelijk kort voor zijn droef verscheiden zijn op Indianen verworven fortuin aan zijn zoon uit rancune niet aan zijn vrouw, omdat zij hem met zo'n malle zoon opscheepte nagelaten en voordat deze de erfenis kan toucheren, kan men anderhalf uur plezier beleven aan een cocktail van aan „Hell- zapoppin" herinnerende scènes en veel vuldige grapjes uit Bob Hope's talrijke „Road"-films. Geen bizondere vondsten weliswaar, maar men kan er toch uitbun dig plezier in hebben. Om van een en an der een verhaaltje te maken, heeft regis seur Frank Tashlin een bendeleidster, die haar vrije tijd besteedt aan postkoetsover vallen, in de (aantrekkelijke) vorm van Jane Russell gegoten en om dit kwaad van berovingen te bestrijden, werd de dank bare hulp van Roy Rogers en zijn onaf scheidelijke Trigger ingeroepen. Het slot van de film is een verrassing en, zoals Bob Hope terecht zegt, iets wat de televisie niet kan bieden. „Stad der gevaren" (Thalia, Maandag t/m Woensdag), die voorheen als „Atoom- stad" werd vertoond, is het verhaal van 7) Een eigenaardig kriebelig gevoel, de waarschuwing dat hij begon te „koken", begon zich van de politieman meester te maken. Verduiveld nog aan toe! Stond hij hier voor gek of niet! Hij kon haar toch waarachtig niet met zijn grote handen bij haar schouders pakken en heen en weer schudden; hij zou het anders graag genoeg gedaan hebben! Maar hij zou haar vast en zeker kraken voordat ze nog een woord gezegd had! „Sarinah, als je nu niet behoorlijk je mond opendoet, zal ik ie vertellen wat er gebeurt. Dan bel ik het politiebureau op en komen er twee grote agenten om je te halen. Die stoppen je in een donker hok. En daar blijf je net zo lang totdat je aan een heel strenge meneer, die ook Maleis spreekt, alles verteld hebt wat we moeten 'veten. Begrijp je goed. Sarinah? Ik heb ta*o tijd meer om lang te wachten". Uij voelde zich in alle opzichten versla gen. Om zijn kinderachtige dreigementen en om zijn vruchteloos aandringen en zijn betuigingen van haast. Een Oosterling was fraai voorbeeld van een scherpe be schouwing levert ook andere stukjes détail- critiek op. Maar het is al een hele winst, dat het requisitoir tegen de abortus provo- catus niet terug viel tot de platte sensatie. J. F. een „kidnap" in de atoomstad Los Ala mos in New Mexico. De geleerde dr. Frank Addison, een ge leerde voor atoomonderzoek, leeft met zijn gezin tussen prikkeldraad, bewakers en waarschuwingsborden. Bij dit gezin hoort het zevenjarig zoontje Tommy, die tijdens een kinderfeest plotseling verdwijnt en blijkt ontvoerd te zijn. Zijn leven zal wor den gespaard in ruil voor de uitlevering van een atoomformule. De nodige chan tage verhoogt de spanning in deze film en door middel van een waardeloze formule lopen de ontvoerders in de val. Het is een spannende rolprent met „adembenemen de" opnamen, zoals de redding van Tom my uit de grot waarin hij wordt gevangen gehouden en waarbij een knap staaltje van bergafdaling en -beklimming ten beste wordt gegeven. „Het wonder van Fatima" (K e n n e- mer Theater, Maandag tot en met Woensdag) Door middel van de Ameri kaanse Warner-Bros productie „Het Won der van Fatima" krijgt de bioscoopbezoe ker de gelegenheid een tweede verfilmde versie van het gebeuren in het kleine Por tugese plaatsje Fatima te aanschouwen. De eerste was een Italiaanse film, die in tegen stelling tot de Amerikaanse niet in kleuren was opgenomen. In menig opzicht strekte haar dat tot voordeel. De Italiaanse Fatima- film was veel minder geromantiseerd. Ze zocht het in het innerlijk, daarmee een kans verspelend, vat op de grote massa te krij gen. De Amerikaanse Fatima-film zoekt de massa bewust. Een meesterwerk is de film dan ook niet- geworden, omdat zij nog al gemakkelijk compromissen sluit, de con trasten lichtelijk sentimenteel aanzet en de kinderen, die in het gebeuren van Fatima zo'n belangrijke rol spelen, effectvol uit buit, zij het gerafineerd genoeg om er geen verzoetelijke suikerprentjes van te maken. Naar haar dramatische kracht is de film geen openbaring. Dat zij nochtans uw aan dacht gaande houdt, mag men toeschrijven aan de belangrijkheid van haar inhoud, die voor niet-katholieken op z'n minst interes sant te noemen is, terwijl de filmliefhebber benieuwd zal zijn, welke vorm de regis seur John Brahm aan zijn onderwerp wist te geven. „Tea for two" (Kennemer Theater) Een al enkele malen besproken film, die ook in Kennemerland geen onbekende meer is. Doris Day is hier de trekpleister en zij moet het Kennemer Theater tot en met Zondag vol boeken. „De held zonder geld" (L u x o r) is een vacantie-film, die geen tijd laat voor som bere gedachten: Red Skelton's naam zegt hierbij reeds genoeg. Eleanor Powell ver toont haar charmante danskunst en het orkest van Jimmy Dorscy soeelt de ene schlager na de andere song. De filmdirec tie vond blijkbaar de show iets te flauw en heeft er daarom ter afwisseling een spionnage-verhaaltje doorheen geweven. Zouden er in deze prent werkelijk intelli genter lieden aan het werk geweest zijn, dan zou de meest on-intelligente, in dit geval Red Skelton, niet helemaal zo flauw zijn geweest, want dit hele geval is af en toe wel erg zouteloos. „Alina, de begeerde vrouw" (Woensdag en Donderdag, Lux or) is de misleidende titel van een knappe film, die onder deze valse vlag een patente lading verbergt. „Hong Kong' (W. B. theater) is de stad, waarin een oorlogswees en een kost baar beeldje het pad kruisen van een oud militair, die zich daar best vermaakt. Ro nald Reagan vervult deze rol met Rhonda boven iedere haast verheven. Zij was ook I ver boven hem verheven, dit armzalig fi- I guurtje dat maar nauwelijks tot zijn schouder reikte. Klein en sjofel onder haar grauwe omslagdoek. Maar hij was toch weer een stap verder gekomen. „Ja", zei ze opeens duidelijk. Ze had dus een stem! Het was tenminste iets. En hij vervolgde haastig: „Weet je wie de koffers heeft willen leeghalen, Sarinah?" „Nee, menirr". Al twee woorden! dacht hij tevreden. Nu gaan we verder. „Ben je de hele avond thuis geweest, Sarinah?" „Nee menirr. Niet hele avond". Vijf woorden: „Niet de hele avond dus. Ben je dan uitgeweest?" „Ja menirr. Ik heb hond uitgelaten". Zes woorden. „Prachtig. Je hebt dus de hond uitgelaten. En hoe laat was dat?" „Om tien uur. De toren speelde". „En hoe laat was je terug?" „Niet laat. Het was donker en koud". „En toen; heb je niemand gezien hier op 't portaal?" „Hier op portaal. Nee niemand". „En in dit kamertje?" „Dat kamer dicht. Ik ben daar niet ge weest". „Zo. Dus je weet niets. En waar was je, de hele avond?" „In mijn kamer Dat kleine achterkamer daar". „En je hebt toch niets gehoord of ge zien?" De feestweek, die de Christelijke mu ziekvereniging „Wilhelmina" zich zelf be reidde, bereikte met het jubileum-concert in het Patronaatsgebouw een hoogtepunt. Want ten overstaan van een volle zaal ge nodigden, waarbij zich besturen der plaat selijke muziek- en toneelverenigingen, Christelijke vakorganisaties en verschil lende predikanten bevonden, heeft de veer tigjarige, na een geslaagd programma te hebben uitgevoerd, het feestgeschenk in ontvangst mogen nemen: veertig gloed nieuwe uniformen. Deze welkome aanwinst, geschenk van de burgerij, heeft „Wilhelmina's" be schermheer, F. C. H. baron van Tuijl van Serooskerken, aan het slot van de feest avond het corps aangeboden. Het geschenk kan men beschouwen als het sluitstuk van een verenigingscarrière, waar weliswaar tegenspoed niet aan ontbrak, maar die niettemin steeds het gestelde doel trachtte na te streven. Voorzitter Kalkman memoreerde dit nog eens nadrukkelijk in zijn openingsrede. Hij gewaagde van de erkentelijkheid jegens de beschermheer, die op zo'n uitnemende wijze de voorbereidingen voor deze her denking geleid heeft. „Wilhelmina" telt thans circa veertig leden, benevens een tamboers- en hoorn blazerscorps van 15 man. Het kan dus, wat bezetting betreft, weer goed voor de dag komen en heeft dit met het onder leiding van de heer L. van der Hoef uitgevoerde programma bewezen. Het ensemble is vooruitgegaan in rhythmisch spelen en fraseren, zodat het ten gehore gebrachte aan waarde had gewonnen. Een nog betere embouchure met de daaraan verbonden toonvastheid zal men eerst na voortduren de, dagelijkse zelfstudie kunnen verkrij gen, waarmede een volgende uitvoering zeker gebaat zal zijn. De suite „Aquarelles" bewees, dat de dirigent de blazers eveneens in de moei lijkheden (en de voldoening) van het sa menspel inleiden kan. De erepalm, als men deze uitgedeeld zou hebben, verdiende échter Martin Vlaming, de ontwerper, schrijver en regisseur van de revue „Jubelnoten". Wij hebben diens originele vondsten in revueschetsen reeds eerder met lof vermeld en ook bij het „Nee menirr". De politieman dacht even na. Het vrouw tje trok nu haar hand uit de warme wol len omslagdoek en bracht haar arm om hoog naar haar kapsel om een loszittende kam te bevestigen. Het polsje, smal en grauw als van een vreemdsoortig dier, viel bloot. Maar aan dat polsje trok onmiddel lijk zijn aandacht een glinsterend sieraad: een brede armband van verguld zilver en versierd met een dubbele rij gekleurde stenen die schitterden en flitsten in het licht. Een lelijk, opzichtig ding. een bazar- prul dat waarschijnlijk toch duur geweest was. In ieder geval zeker geen Oosterse armband en evenmin een geschenk van Sarinah's meesteres met haar fijne, sobere smaak. De politieman trok zijn wenkbrau wen CD. „Wat heb je daar een mooie armband", zei hij onverwacht. „Een prachtig sieraad, Sarinah! Van wie heb je die wel gekre gen?" Het oude vrouwtje wendde zich naar hem om. Ze richtte het schrale kopje hóóg op en even was het, of ze niet meer zo klein en onaanzienlijk was als eerst. De echte vrouwelijke trots om een bewonde renswaardig sieraad, de Eva in dit ver schrompelde stukje mens. En ze antwoord de fier: Van toewan Van Milsbeek gekregen. Vanavond". „Van toewan Van Milsbeek? Gééft hij je dan wel eens wat?" „Ja menirr. Toewan Van Milsbeek heel samenstellen van deze revue heeft Vla- ming's sprankelende humor hem niet ver laten. „Jubelnoten" zat uitstekend in elkaar en heeft het publiek inderdaad geboeid doen kijken en luisteren naar vijf kwartier spot ternij en ernst. „Het octet noten", vertegenwoordigd door een achttal dames-gymnasten, was uitstekend getraind en gaf kleur aan de geestige muziek van het nummer. „Het orkest op wielen" was evenzeer een leuke vondst, evenals het groepje Alpenjagers. Tini Vlaming jodelde ondanks haar on ervarenheid in dit genre er lustig op los en het duo Frans en Ger verwerkte even eens een ware stortvloed jubelnoten, zodat de feestelijke stemming rijkelijk geaccen tueerd geworden is. A. J. v. d. W. ADVERTENTIE Het wordt nu tijd voor Uw als U ze nog niet besteld heeft. Levering binnen enkele dagen als U ze bestelt bij Edisonstraat 11 - Tel. 5326 - IJmuiden Waterloo ontvang Zondag O.G. Het eerste elftal van Waterloo speelt Zondag vriendschappelijk tegen OG 1 ctm 2 uur. De reserves der IJmuiden aren bin den cm 12 uur de strijd tegen OG 3 aan. Het elftal van Waterloo komt uit. met. doel: W. Kok; achter: J. v. d. Steen en A. C. v. d. Struif; midden: J. Budmg, J. Sehaan en J. v. Sikkelerus; voor: J. C. Stek, A. F. Broek. J. J. Schelvis, J. Zwa nenburg en P. Dekker. goed en vriendelijk. Een groot heer. Hij geeft geschenken aan Sarinah. Sarinah verheugd met mooie armband". „Dat kan ik me begrijpen. Hij is ook prachtig! Maar waarom heeft hij je van avond die armband gegeven9" „In zijn goedheid". „Natuurlijk. In zijn goedheid. Maar waarvóór, Sarinah? Ik bedoel: heb je van avond speciaal iets voor hem gedaan?" „Hij is uit geweest met nonna Marianne. Toawan Van Milsbeek was óók verheugd" „Ja. Maar heb je ook iets voor hem ge daan?" „Hij liet Sarinah delen in zijn vreugde". Ze had de handen met de flonkerende armband weer onder de wollen doek ver borgen en stond daar weer als eerst: on peilbaar, ondoorgrondelijk, met ronde kraalogen als van een pop. Wist ze wat of wist ze niets? Had zij in de koffers ge snuffeld terwijl Van Milsbeek het meisje mee naar de schouwburg had getroond? Had zij dóór haar flonkerend juweel mee verdiend? Hij zou het van haar niet te we ten komen. Op het tanige gezichtje en in de bruine ogen was geen enkele emotie te bespeuren, geen onrust, geen vrees of enige onzekerheid. Ze stond daar, onaantastbaar en onverstoorbaar en ze zou daar zo blij ven staan tot morgen als dat moest, maar niets loslaten. Ze was volkomen negatief en in haar passiviteit de meest onhandel bare getuige die hij zich kon voorstellen. Hij zuchtte even, nauw merkbaar, en ging dan tot een volgend onderwerp over. Alle hens aan dek. Ondanks alle in geschakelde loskracht heeft de Tubantia gisteren in IJmuiden niet kunnen lossen en verscheidene loggers en kotters, die voor een eerste losbeurt hadden gevaren, kwa men voor de tweede beurt in aanmerking: er was een overweldigende hoeveelheid vis aan de markt. Ruim 7200 kisten stonden er in de hal en daarvan waren 4500 gevuld met verse haring. Veertig schepen hadden deze oogst der zee aangevoerd. Desondanks hebben de prijzen zich heel behoorlijk ge houden, zodat ook de reizen goed waren. Vooral de Tzonne maakte een mooie reis, zoals gisteren in onze besommingenrubriek reeds gemeld kon worden. Om strijd. Er waren twee trawlers en twee loggers met een grote partij verse haring voor de Vrijdagmarkt. Uiteraard hadden de beide loggers, de Vrolijk-boot Onderneming II en de Wiron IJM 209 on der schipper Buis een geduchte concur rentie van de beide trawlers, temeer omdat er „haring en haring" was en de handel bij deze overvloed kieskeurig werd. De loggerharing moest het loodje leggen en verdween goeddeels naar de vismeel- fabriek. Mooie Petten-haring. Schipper Wij- ker had met zijn Petten een lange reis achter de rug en met een opgaaf van 1000 kisten verse haring zag het er maar som ber uit: de kwaliteit kon niet veel zaaks zijn dacht men zo aan de kant. Maar dat is honderd percent meegevallen en de ha ring. die onder de luiken van de trawler vandaan kwam, kon de toets der critiek in elk opzicht doorstaan. Bovendien waren er geen 1000 maar 1200 kisten buitgemaakt en de besomming werd dus eveneens een meevaller. Export. Zoals wij gisteren al konden melden, komt de export van verse haring door de firma Bertus Dekker naar Tsjccho- slowakije nu op gang en in de markt was dat gisteren al te merken voor uitvoer werd een behoorlijk kwantum opgenomen en er is 12 voor de kist betaald. De bin nenlandse handel liet zich inmiddels niet onbetuigd en betaalde prompt 12.80 voor de beste kwaliteiten. Nog beter. De Tzonne is inmiddels de hoogste besommer van deze Vrijdag ge worden: schipper Van der Lek leverde ruim 1700 kisten haring van goede kwali teit af en de vismeelfabrieken hadden dus geen beste klant aan dit schip. De korte reis maakte het resultaat des te beter. Jammer voor de Bloemendaal. Het zal de mensen van de Bloemendaal wel gespeten hebben, dat zij de tweede beurt van eergisteren lieten schieten: de makreel- prijs had ten opzichte van Donderdag een flink deuk gekregen en voor zijn (1800 kisten) blauwpijpjes maakte het schip nu ongeveer 12, terwijl er eergisteren rond de 17 voor betaald werd. Dit viel temeer tegen omdat de Bloemendaal nu de enige verse vistrawler was. Het schip had bui ten de makreel ook nog 60 kisten schelvis. Kotters zorgden voor plavis. De een- dagsvissers buiten beschouwing latend het laatste etmaal is er maar 25 kist ge vangen zorgden 30 kotters aan de Vrij dagafslag voor flink wat platvis. Dit had echter tot gevolg, dat de prijzen wat weg zakten, waardoor de zes snurrevaadkotters genoegen moesten nemen met een op brengst, die per kist een gulden of één, twee lager lag dan Donderdag. Niettemin klaagde men niet, want alles is verkocht en de arbeid werd dus gewaardeerd. De fijnvisprijzen hielden zich echter goed en waren, behalve voor de lappen zelfs iets steviger. En dit ondanks het feit, dat er door de andere kotters heel wat tong werd aangevoerd. Lappen daalden bij grote aan voer van de 4 tot ongeveer 3.75, maar grootmiddeltong steeg tot 2.32, klein- rniddel tot 1.80 en van kleine tong en slips waren de prijzen gelijk. Per auto. De vangst van twee kotters is per auto naar IJmuiden gebracht: de HD 72 zorgde voor 50 en de VD 9 voor 30 kisten. Hele weck. Als hekkensluiter kwam binnen de WR 33, die een vernielde kabel had opgelopen en met zijn totale buit van 140 kisten vis na een week ploeteren toch nog maar voor de Vrijdag marktte. Helaas. De Tubantia heeft op de thuisstoom nogal wat bries gehad en om dat het schip diep geladen lag, moest de deklast tot een totaal van ongeveer 100 kisten verse haring weer overboord gegooid worden om het risico niet te groot te ma ken. Schipper Dekker heeft het met bloe dend hart moeten doen, maar in zo'n geval is het wisse te verkiezen boven het onwisse. Het geval had bovendien nog ten gevolge, dat de Weimar-boot te laat voor de over- vulde markt kwam en zoals gemeld tot vandaag moest blijven wachten. Het schip heeft aan de Zuidzijde zijn beurt afge wacht. Afgekeurd. Omdat de vangst van on geveer 50 kisten kool, wijting, kabeljauw en horsmakreel te lang zonder ijs had ge legen in het ruim van de Bali (KW 129) moest de keurmeester dit deel van de vangst met nog wat verse haring afkeuren. Een vangetje schelvis en wat kisten kabel jauw werden goedgekeurd en konden ver kocht worden. Marktberichten. Noteringen: heilbot 2.65, gr. tong 4-3.40, grm. tong 1.84-1.58, kim. tong 1.72-1.54, kl. tong I 1.32-1.14, kl. „Sarinah, nu moet je me vertellen van nonna Marianne en toewan Jean". „Opnieuw een stilte. De bruine ogen wa ren onbehaaglijk, dacht hij. Het was toch jammer dat hij geen Maleis verstond. De stilte hing weer in het trappenhuis. „Nu Sarinah?" „Ik weet niet wat vertellen". „Alles. Maar dat is misschien niet dui delijk. Ik zal je vragen stellen. „Ben je de baboe van nonna Marianne?" „Ja menirr". „En ook van toewan Jean?" „Ja menirr. Ik droeg hem op arm". „Mooi. Je was dus lang bij de familie. De Vere. Waren ze goed voor je?" „Ja menirr". „En toen ging toewan Jean naar Europa. Hoe oud was hij toen?" „Veertien jaar". „En toen ging nonna Marianne ook naar Europa en jij ging met haar mee. Heb je toewan Jean toen weer gezien?" „Ja menirr". „Waar was dat?" „In grote stad. Aan een station". „En heeft hij toen nog met je gepraat?" „Ja. Maar met haast". „Haast? Ging hij dan weer weg?" „Ja. Met de trein. Hij ging naar Indië terug". „En nonna Marianne?" „Ze was samen met hem. Maar met haast". „Was ze bedroefd dat hij zo gauw weer wegging?" tong II 1.10-0.92, tarbot I 2.55-1.90, zalm 7.50, alles per kilo; tarbot IV 16.50, kl. griet 15, tongschar 50, gr. schol 55-44, grm. schol 53-44, kim. schol 47-42, kl. schol I 39-32, kl. schol II 25-8, schar 18-11, verse haring 13.50-11, makreel 21-10.70, gr. schelvis 40- 37, grm. schelvis 43-38, kim. schelvis 45-26, kl. schelvis I 43-19, kl. schelvis II 24-8, wijting 16-8, gr. gul 30-22, mid. gul 22-16, kl. gul 16-9, kl. rode poon II 13, alles per 50 kilo; gr. kabeljauw 144-60 per 125 kilo. Aanvoer: 440 kisten tong en tarbot, 10 griet, 3 tongschar en schartong, 920 schol, 21 schar, 5035 haring, 795 makreel, 315 schelvis, 210 wijting, 165 kabeljauw en gul, 6 poon, 20 diversen, totaal 7940 kisten. Vangsten urk. Donderdag werd door 105 vaartuigen aangevoerd: 13294 pond kuilpaling, 72-90 ct., 122 pond lijnaal 80 ct. tot 1, 396 pond snoekbaars 55-67 ct., 156 pond rode baars 50 ct. per pond en 550 bak nest, 2.75 per bak van 75 pond. Na een desbetreffende toezegging van de minister van Onderwijs, Kunsten en We- terfschappen op 15 December 1952 aan de Tweede Kamer heeft een uitvoerig overleg plaats gehad met de lerarenorganisaties bij het voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs over een herziening van de sala risregeling. Nadien hebben zij nog enkele vergaderingen zowel van het georganiseerd overleg voor de leraren als van de centrale commissie voor georganiseerd overleg in ambtenarenzaken gehouden, die de rege ring aanleiding hebben gegeven in haar voorstellen enige wijzigingen aan te bren gen. Met deze gewijzigde voorstellen heeft de centrale commissie voor georganiseerd overleg in ambtenarenzaken zich ver enigd. De regering heeft besloten op korte ter mijn enige wijzigingen van het bezoldi gingsbesluit te bevorderen. Ook het salaris- besluit middelbaar nijverheidsonderwijs en de salarisschalen van de kweekschool leraren zullen dienovereenkomstig worden herzien. Het ligt in de bedoeling de regeling te rugwerkende kracht te geven tot 1 Januari 1953. Voorts zal in afwachting van de tot standkoming van de Koninklijke Besluiten in September een voorschot op de verho ging van de salarissen worden uitbetaald. De wedden van de leraren in volledige betrekking, thans lopende van 320.tot 620.per maand, zullen worden ge bracht op 340.— tot 720. De volledige betrekking, die thans 26 lessen omvat (waarbij de leraar verplicht kan worden 29 uur te geven), zal wor den gesteld op 2429 lessen. Voor de lera ren in lichamelijke oefening zal de volle dige betrekking in plaats van 32 lessen 2932 lessen omvatten. De lessen boven de 29 zullen tot een maximum van 3 bij een salarisanciënni- teit van 9 of meer worden bezoldigd met f 15, f 15 en f 10 per maand. Aan de leraren, die een doctoraal of in genieursexamen hebben afgelegd, zullen 3 verhogingen worden toegekend (thans 2). De diensttijd bij het lager onderwijs tot ten hoogste 20 jaren zal voor alle leraren meetellen voor deel (thans voor de helft). Het maximum van de wedden van direc teuren en rectoren van scholen met minder dan 10 klassen zal worden gebracht van f 720 op f 800 per mnd.; voor die van scho len met 10 of meer klassen zal het maxi mum worden verhoogd van f 740 tot f 840 per maand. Voor de groep van directeuren met meer dan 18 klassen zal het maximum, dat thans f 740 is, op f 870 per maand worden gebracht. Deze maxima zullen in afwijking van de bestaande regeling zowel voor gepromoveerden als voor niet-gepro- moveerden gelden. Deze bedragen worden nog verhoogd met de gebruikelijke toelagen, zoals die zijn opgenomen in het Toelagenbesluit 1953, derhalve ook met de zogenaamde denivellering. Aan de volledige betrekking van 24-29 lessen zal een nieuwe interpretatie worden gegeven, waardoor het mogelijk zal zijn tot een betere taakverdeling te komen. Het ligt in de bedoeling bij de vaststel ling van het aantal lessen volgens de les rooster, dat aan de leraar in volledige be trekking wordt gegeven, rekening te hou den met bijzondere omstandigheden en ta ken. De nadere uitwerking van deze nieu we interpretatie zal nog in de commissie voor georganiseerd overleg der leraren worden besproken, evenals een aantal detailwijzigingen. VEILINGBERICHT BEVERWIJK 21 Augustus Andijvie 526; bloemkool 1229; bospeen 10—22; waspeen 817; postelein 49; spi nazie 818; sla 520; komkommers 614; tomaten 1436; sperciebonen 2037; snijbo nen 2041; spekbonen 16—21; pronkbonen 12—15; rentegevers 28—56; meloenen 3864; perziken 2—18; peren 6—26; soep 2—12. „Ze schreide". „En toen reisden jullie door naar Am sterdam. Naar de tante van nonna Marian ne. Is die tante ook gestorven?" „Ja menirr". „En nu woon je hier samen in dit huis. Hoe lang is dat?" „Twee jaar, menirr". „Zo. En hoe vind je het dat toewan Jean is teruggekomen?" „Nonna Marianne is gelukkig". „En jijzelf?" „Sarinah ook gelukkig". „Heb je wel eens in zijn koffers geke ken?" „Nee, menirr". „Vind je ook iets bijzonders aan hem?" Op dat ogenblik ging de deur open en kwam Jean de Vere naar buiten. Hij zag de twee mensen aan de trapleuning in ge sprek. Het vrouwtje, totnogtoe zo onemo tioneel en automatisch als een sprekende pop, maakte een duidelijke beweging van schrik. De politieman trok zijn wenkbrau wen op. En dan slifferde 't kleine figuurtje onhoorbaar schuifelend over de planken vloer, naar een deur waarachter zij meteen verdwenen was. Er klikte een scha kelaar van het'electrisch licht. „Goedenavond inspecteur", zei Jean de Vere. „Ik hoorde van mijn zuster dat u hier was. Een rare geschiedenis! Ik vrees, dat u een zonderlinge indruk hebt gekre gen. Een storm in een glas water!" „Toch niet helemaal, meneer De Vere, (Wordt vervolgd). Het onderzoek in de boeiende thriller „Le vrai coupable" (Rex theater) wordt geleid door de inspecteurs Querneau en Dumont twee listige rotten uit het speurdersvak. Het Zwartje vertelde verder: „Ik had alles al klaar voor de vlucht", zei hij. „Ik heb stilletjes een kano gemaakt, en daarmee wou ik op een nacht wegvaren, terug naar Palmeiland. Maar vandaag zag ik opeens, hoe de Bimaboemoe's u gevangen genomen hadden en hier aan land brachten en opsloten. Toen ik u zag, herkende ik u direct. En ik keek goed, waar ze u heen brachten, want ik dacht: ik zal proberen, Tiripia le redden en ook mee te vemen! En daarom moeten we nu zien, weg te komen! Oom Tripje was blij, dat hij nu met een vriend te doen had. „Dat is mooi van je!", fluisterde hij blij. „Maar zeg eenshoe ben je hier gekomen? Wordt de hut niet bewaakt?" „Jawel", zei het Zwartje. „Maar daarom moest ik heel voorzichtig zijn, want als de schildwachten me zagen, zou het verkeerd aflopen. Kijk, ik ben op het dak geklom men, heb een gat in de nok gemaakt, en toen liet ik me naar beneden zakken, langs die paal daar!'' „Prachtig!", zei oom Tripje. „Dat heb je knap gedaan!" „Nu moeten we weer langs 'die paal naar boven klimmen", zei het Zwartje. „En dan maken we, dat we weg komen! Kom, maar voorzichtigwe mogen geen leven maken!" Op hun tenen liepen ze naar de paal, en toen klom eerst het Zivartje naar boven. „Ik zal zien of alles veilig is", fluisterde hij. „Komt u maar achter me aan, Tiripia!" Toen hij boven was, pakte ook oom Tripje de paal stevig vast, en hij klauterde naar boven.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 6