Volksuniversiteit en Geloof en Wetenschap laten weinig wensen onbevredigd Nog zomer in de groente, al herfst tussen de bloemen Agenda voor Beverwijk Rosario danst inBloemendaal Volksontwikkeling in Kennemerland Castricum VSV bereidt zich voor Groente- en fruitmarkt in de afgelopen week Wijk aan Zee Heemskerk 9 Voor zwemdiploma A en B slaagden alle candidaten Bolderik bij Breedband Mgr. Groot legde eerste steen voor verenigings gebouw Adspïrantentournooi van de VV „Breesaap" „De Zangvogels" gaan weer zingen Burgerlijke stand Velsen Scheepvaart ZATERDAG 22 AUGUSTUS 1953 Al is het dan nog zomer, de besturen van de verenigingen die in Haarlem en omgeving zorgen voor de ontwikkeling van de bevolking zijn met hun programma's voor het aanstaande seizoen gereed gekomen. De Volksuniversiteit voor Haarlem en omstreken en „Geloof en Weienschap" hebben hun programmaboekjes gepubliceerd ten bewijze dat allen die in deze streek in de komende maanden zich in bepaalde onderwerpen willen verdiepen en hun kennis vergroten, de keus hebben uit een rijk geschakeerd geestelijk menu. Het programma van het Rooms-katholieke „Geloof en Wetenschap" is wat veelzijdiger dan dat van de Volksuniversiteit, omdat die organisatie het terrein van de kunstmanifestaties overlaat aan de Haarlemse Kunstgemeenschap. Intussen valt met waardering te constateren, dat de Volksuniversiteit haar belangrijke arbeid in Oud-Schoten (het comité „Over de burg") en haar stimulering der kamermuziek uitvoeringen in het comité voor jonge toonkunstenaars niet heeft opgegeven, ook nu de financiële steun van het „Nut" haar is ontvallen. Zoals wij reeds hebben gemeld, heeft het bestuur van het Haarlemse departement van het „Nut" gemeend de gelden beter te kunnen besteden aan de modernisering der Nutsbibliotheek aan de Lange Veerstraat. Hieronder doen wij een greep in de vele cursussen, voordrachten, uit voeringen welke de genoemde organisaties voor de komende maanden in petto hebben. De Volksuniversiteit houdt haar ope ningsavond op Woensdag 23 September in de Renaissancezaal van liet Frans Hals museum. Nel Oosthout z.al dan voordragen ..De Heiligen" van Bernhard Kellerman, een interessant en ontroerend verhaal van mensen in een inrichting voor geesteszie ken. Twee dagen later begint, „Geloof en Wetenschap" zijn activiteit met een opvoe ring in de Stadsschouwburg van „Via Lissa bon" van Charles Morgan door de Neder landse Comedie. Ir. E. C. M. Roderkerk zal zijn V. U.- gehoor op Woensdag 30 September iets la ten genieten van de herfstweelde in de Kennemerduinen en dr. A. Meesters sluit hierop niet ongeschikt aan met een wan deling door Vinkenduin aan de Vogelen- zangseweg op Zaterdagmiddag 3 October, maar daarna is ook bij de Volksuniversi teit de vacantie toch werkelijk om: de psychiater J. W. Bos begint op 5 October een reeks voordrachten in samenwer king met de Vereniging voor paedagogiek over sexuële opvoeding. In samenwerking met de Vereniging voor Handenarbeid zijn er voorts in Octo ber en November een drietal lezingen over enkele speciale facetten van de handen arbeid. Dostojewski De vroegere voorganger van de Haar lemse Vrijzinnigen, dr. J. de Graaf, zal zeker heel wat belangstellenden trekken voor zijn trits lezingen over Gestalten en problemen in de romans van Dostojewski (7, 14 en 21 October). Bijzondere aandacht zouden wij ook wil len vragen voor de lezing ter gelegenheid van de vierde jaarlijkse tentoonstelling in het Huis Van Looy. Prof. dr. W. A. Smit zal op 15 October spreken over de eerste liefde van Jac. Perk in verband met de Mathilde-cyclus. Drie interessante voordrachten beloven ook te worden „De mens tegenover leven en dood", biologisch bezien op 26 October door prof. dr. J. V. Koningsberger, psy chologisch bekeken op 2 November door drs. W. A. Nell en tenslotte op 9 November religieus behandeld door prof. dr. G. C. van Niftrik. Moderne humanisme Prof. dr. G. Stuiveling zal in November vier avonden spreken over wezen en werk van het moderne humanisme. Twee schrijvers komen op bezoek: Anton Coolen op 4 November en Maurits Dekker op 2 December. Actuële problemen ontbreken evenmin: Wereldgebeuren van thans door dr. A. L. Constandse, Arabië, door D. van der Meu- len en de Sovjet-Unie door de oud-ambas sadeur in Moskou, dr. P. C. Visser. De directeur van het Frans Halsmuseum, de heer H. P. Baard, ontbreekt ook dit jaar niet op het Volksuniversiteit-docenten lijstje. Hij voert zijn auditorium in drie avonden door vijf eeuwen Nederlandse schilderkunst. Gamelan-avond In samenwerking met de Sticusa te Am sterdam wordt op 28 October een gamelan- tn dansavond in de Renaissancezaal van het Frans Halsmuseum gegeven met mede werking van een aantal Indonesische kun stenaars en het gamelan-gezelschap „Babar layar". Vermelden wij voor Haarlem-centrum tenslotte nog de talrijke taal- en littera- tuurcursussen: Frans, Engels, Spaans, Ita liaans, Esperanto. „Over de brug" In Haarlem-Noord wordt op 30 Septem ber een demonstratie door leerlingen van Agenda voor Castricum en Uitgeest „Corso"-theater, Castricum: Zaterdag 19.15 en 21.30 uur; Zondag 14 en 16.15 uur: „Tour de France 1953", Zondag 19.15 en 21.30 uur, Maandag, Dinsdag en Woensdag iedere avond 20 uur: „In de greep van de angst". Bioscoop „De Ooievaar", Uitgeest. Za terdag 20 uur, Zondag 16 uur: „Abbott en Costello maken schoon schip". Zondag en Maandag 20 uur: „De zoon van Ali Baba". Muzikale rondgang van St. Aloysius Het fanfarekorps „St. Aloysius" houdt hedenavond (Zaterdag) in het kader van het VVV-zomerprogramma, een muzikale rondgang door het onder Castricum resor- terende Bakkum. Het ligt in de bedoeling, dat het korps op verschillende pleinen halt zal houden en tal van bekende marsen ten gehore zal brengen. Zondagsdienst artsen De 'Zondagsdienst in Castricum wordt van Zaterdagmiddag 14 uur tot Maandag morgen 8 uur waargenomen door arts A. P. W. A. M. de Jongh, Koningin Juliana- straat 1, telefoon 534. Voor hetzelfde tijd vak is de wijk- en kraamverpleging in handen van zuster A. de Reus, Geelvinck- straat 73, telefoon 401. Predikbeurten Castricum •tfod. Herv. Gem. 10 uur: cis. L. Canne- /Vrter. Ger. Kerk, 9 en 17 uur: ds. M. de Goede can Amsterdam. 10.45 uur: ds. A. A. v. d. Leer van Purmerend. Herv. Evang. Ver., 10 uur: ds. J. Reeser van Den Haag. de Volksmuziekschool gegeven; op 28 Oc tober spreekt E. A. van de Haar over Dene marken, op 25 November Jaap Buys over Het goede boek en op 16 December Jelle Troelstra over het zien van schilderijen. Verder zijn er Engelse en Franse cur sussen, resp. door de heren J. Jongkind en W. Salm. Heemstede Voor Heemstede staan drie belangwek kende series op het programma: mevrouw mr. L. Evcrsdijk-Smulders zal twee keer spreken over Bedouïnen-harems en ge sluierde mannen, drs. W. A. Nell drie keer over karakters en conflicten en prof. dr. M. A. Beek tenslotte even vaak over het Profetisme. Van „Geloof en wetenschap" noemen wij van de manifestaties tot 1 Januari de wel uitermate belangrijke lezing van rector N. de Rooy „De onvoltooide eeuw" op Vrijdag 9 October over de niet-voltooide emanci patie der Rooms-Katholieken. Interessant belooft ook te worden de voordracht van prof. dr. P. Smulder S. J. op 13 November over „Katholieke ver draagzaamheid en het Humanistisch Ver bond", evenals de lezing van J. van Rijcke- vorsel S. J. over Geestelijke aspecten van het na-oorlogse Frankrijk. Het toneel is bij G. en W. in ere met voorstellingen door de toneelvereniging van „De Hof der olijven" van George Ber- nanos en door toneelgroep „Theater" van „La dame duende" van Calderon, resp. op 23 October en 20 November. Vermelden wij voorts uit de eerste helft van het seizoen twee muziekavonden: met de sopraan Jiswalda van Ittersum en het pianocluo Han Beuker en Wouter Denijs oo 16 October en met het Nederlands Kamer koor op 18 December. Tenslotte enkele cursussen, waarvan wij de laatste van dit jaar het eerst noemen: Beter begrip voor de toonkunstenaars Beethoven, Schuman en Chopin door Wil lem Anclriessen; Kinderpsychologie, twee lessen door dr. S. Heijster, Het probleem van de verwaarloosde jeugd door pater F. Duynstee O. F. M. uit Haarlem en drie lessen „De religieuze problematiek der moderne romankunst" door Dick Ouwen- dijk. De bonen vierden deze week hoogtij aan de Beverwijkse groentemarkt. Door het warme weer in het begin was er een groot aanbod. De prijzen werden hier sterk door beïnvloed en daalden aanmerkelijk. Sper- ciebonen noteerden bij een sterk uiteen lopende kwaliteit van 2040 cent per kilo; trosbonen kwamen tot 58 cent per kilo. Snijbonen golden voor het overgrote deel tussen de 2330 cent per kilo; Vrij dag liep de prijs een dubbeltje per kilo op. Pronkbonen brachten 1217 cent per kg op. Er is een groot aanbod in bloemkool, voor 30 cent per stuk kocht men de beste kool. Sla is nog steeds goed te verkopen en werd tegen 2'/220 cent per stuk ver kocht. Andijvie komt doorgaans niet hoger dan 89 cent per kilo, maar op de laatste marktdag was er tekort en er werd nog 25y2 cent per kilo voor betaald. Postelein en spinazie zijn goedkoop; de prijzen va rieerden van 717 cent per kg. Bospeen noteerde bij een matig aanbod van 1024 cent per kilo. Tomaten komen in steeds grotere partijen en er werd tot 40 cent per kilo voor betaald. Komkommers varieer den van 616 cent per stuk. Augurken deden van 1295 cent per kilo. Er wor den al grote partijen appels en peren aan geboden, die een matige prijs opbrengen. Najaar op de bloemenmarkt Op de bloemenveiling wordt de aanvoer van gladiolen alweer minder, de najaars- bloemen krijgen de overhand. Gladiolen waren vooral Vrijdag goed te verkopen; gingen de meeste soorten tot 55 cent per bos, de steenrode Nieuw Europa noteerde nog 80 cent. Ondanks de minder gunstige weers omstandigheden zijn Vrijdagavond in zwem bad „Adrichem" examens afgenomen voor de- diploma's A en B van de KNZB als ge oefend zwemmer (ster). De zwemlerares, mevrouw H. RenoudVisser heeft eer van haar werk gehad, want na afloop deelde de KNZB-official de heer J. H. Schachtschabel mede dat alle candidaten geslaagd waren. Tot slot heeft de voorzitter van de stichting „Zwembad Dem" de diploma's uitgereikt aan de volgende geslaagden: meisjes A: L. Nol ten. C. Al. R. Pesch, J. Haanepen, A. de Graaf. N. Bloedjes, M. Hartong van Ark. K. Elentge, A. Waterdrinker, F. Bras. A. Smit huis, M. Warbout, C. van Wijk, A. Woortman, A. Vermee. M. Nijmejer, M. Harlog, N. Schoo, G. Schuil. G. de Bree, M. Duurtesma. M. Sigtermoed, L. Maathuis, Ph. Bakker, I. v .d. Hoorn, H. Hoogting, M. Lubach, A. de Vlaming. B. Smit, W. Amse, L. Stam, I. Swart, A. Komen, L. Jansen, G. Tromp, W. Breunisen. T. Kooiman, G. Winkelhuizen, H. de Groot, K. Hooyberg. Meisjes B: B. Bechers, R. Vlegels, W. Wa terdrinker. E. Dijkstra. J. Frayman, T. Win kel. J. Kolk, A. de Niet, B. Kloes, J. Uiten- huis. Jongens A: W. v. d. Tuin, C. Alders. H. Bruins, D. Hilkers, K. v. Zanten, Th. Dijk man. J. Groot, H. Brakenhof, K. van Schie, H. Beszema. Jongens B: P. de Reuver, C. I-Iaanepen, P. I. Bakker, J. Immink, R. v. d. Wel, C. Demmers, A. de Bic, P. Leysen. Ouden van dagen vergaderen Dinsdagmiddag 25 Augustus houdt de afdeling Beverwijk van de Algemene Bond van Ouden van Dagen in „'t Centrum" een openbare vergadering. De heren Ver beek, bondsvoorzitter en De Bruin, bonds- secretaris zullen hier spreken over het onderwerp: „Waarom in de bond van ouden van dagen." Zaterdag 22 Augustus Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: „Tea for two". Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: „De held zonder geld". W.B. Theater, 8 uur: „Hong Kong". Zondag 23 Augustus Kennemer Theater, 2.30, 4.30, 7 en 9.15 uur: „Tea for two". Luxor Theater, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur: „De held zonder geld". W.B. theater, 2.30 uur: „Mabok, de wilde olifant". 4.30 en 8 uur: „Hong Kong". Maandag 24 Augustus Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: „Het wonder van Fatima". Luxor- en W.B. Theater als Zaterdag. De aanvoer van lelies beperkte zich nog tot één soort n.l. de rubrum's, die tot 250 cent per bos gaan. Er komen enkele soor ten chrysanten, zoals Douglas en Septem ber, wit en geel, die tot 70 cent per bos opliepen. Asters, statice en dahlia's zijn er in diverse kleuren en „in het oranje" zijn er de Afrikanen en physalis de oranje ballonnen. Nog steeds komen er- irissen aan de markt, waarvoor slechts weinig interesse meer is. De aanvoer van potplanten is klein. ocococcooocooccoooooo coocoococoooo Vlak bij het blikmagazijn van de nieuwe Breedband heeft de plantsoenendienst en zelfs deze is de Hoogovens rijk een stukje grond met lupine ingezaaid. Tussen deze lupine staan, zo vertelt het personeelsblad „Samen'', verscheidene exemplaren van de bolderik in bloei. Deze „bolderik" is een in Nederland zeer zeldzaam plantje en in Noordhol land komt hij Tn het geheel niet voor. De bloem doet in de verte aan een enkele anjer denken, is zacht lila van kleur met een wit hart en een donkere streep over ieder bloemblad. Men neemt aan, dat tussen het lupine- zaad toevallig zaad van de bolderik terecht is gekomen en de botanici onder de Hoogovenmensen zijn maar wat blij, dat het zeldzame plantje plompverloren naast de nieuwe Breedband opschoot. Overigens: de zaden zijn zwaar vergiftig. ocoooooooccoooooocccoococoocooooococoococoocoocoooccoooo Ook VSV bereidt zich voor op do zware competitie, die de roodwitten wacht. Zon dag brachten zij een bezoek aan het aloude Alcmaria Victrix, om te trachten deze club een nog zwaardere nederlaag toe te brengen dan andere verenigingen reeds voor hen gedaan hadden, maar zij slaagden daarin niet, want zij brachten het „slechts" tot een 3-0-overwinning, wat in verband met andere nederlagen, welke de kaasstadmen sen reeds te slikken hadden gehad, onvol doende moest worden genoemd. Donderdag speelde VSV een vriendschap pelijke wedstrijd tegen WA. Ook nu was midvoor Bouwens, die een vrij ernstige knieblessure heeft opgelopen, nog niet van de partij. Ook Van der Kuyl ontbrak en wel door militaire dienst. Als midvoor fungeer de nu Verswijveren, terwijl Van Loon als linksbinnen debuteerde. Van links naar rechts zag nu de voorhoede er als volgt uit: De Graaf, Van Loon, Verswijveren, Bel- i'roid en De Bie. De verdediging kwam uit in de oude beproefde samenstelling. WA gaf goed partij, maar toch wist VSV de wedstrijd met 3-1 te winnen. De doel punten werden gescoord door De Bie, Van Loon en De Graaf. Vooral dat van De Graaf was van supérieure kwaliteit. Onder grote belangstelling van vele parochianen, die uitzien naar een voorspoe dige bouw en het gereedkomen van 't R-K. verenigingsgebouw aan de Banjaertstraat hoek Wij kei-straat weg, werd voor dit ge bouw de eerste steen gelegd door mgr. J. M. Groot, vicaris-generaal van de bisschop van Haarlem. Voor echter de korte plechtigheid ge schiedde waren de parochianen door feeste lijk gebeier der klokken uit de toren van de St. Joseph-parochiekerk naar dit bede huis opgeroepen voor een korte kerkelijke plechtigheid, waarin de vicaris-generaal als celebrant fungeerde. Hij is geassisteerd door rector R. L. M. van Ginkel van „Helio- mare" uit Wijk aan Zee en de parochie kapelaan G. Lemmers. De korte plechtigheid van de steenlegging met voorafgaande wijding kreeg een fees telijk cachet wegens de aanwezigheid van vele verenigingsbestuurders met hun vlag gen en vaandels. Mgr. Groot sprak in een korte toespraak de verwachting uit, dat het nieuwe ge bouw, vooral wegens de zich sterk toe nemende industrialisatie in de directe om geving, volledig aan zijn doel zal kunnen' beantwoorden. Op de steen zijn vermeld de datum van de steenlegging en de naam van de vicaris-generaal. Het Centraal Bureau van de Tuinbouw veilingen in Nederland deelt over het ver loop van de groenten- en fruitmarkten over de periode van 1421 Augustus het volgende mee: Het warme weer heeft stimulerend ge werkt op de aanvoer van diverse tuin bouwproducten en van het fruit. De aan voer en het assortiment van verschillende appelen- en perenrassen neemt hoe langer hoe meer toe. De prijzen van het buiten- fruit liggen echter niet bijzonder gunstig. De mocloenen waren goed prijshoudend. Voor ananas-, net- en suikermeloenen werden de grootste exemplaren tot respec tievelijk 74 et, 54 ct. en 95 ct. per stuk ge noteerd. Van de druiven noteerde Alicante 1.251.40, Franken thaler 1.20 en Golden Champion 1.902.35 per kg. Bij de appelen zijn het in hoofdzaak de Zi geunerin, Manks Codlin, Perzikrode Zo- merappel en de James Grieve, welke cle toon aangeven. Voor deze wordt gemiddeld 2035 ct. per kg voor de huishoud 1 kwa liteit geboden. Van de peren brachten de Clapps Favorite 2024 ct. en de Précoce de Trévoux 1518 ct. per kg op, beide voor de huishoud 1 kwaliteit. De prijzen van pruimen varieerden van '1530 ct. per kg. Engeland heeft het Augustus-contingent van tomaten verhoogd van 2.300 tot 3.300 ton. Het is welhaast zeker dat wanneer aan het einde van deze week de extra 1000 ton geleverd zullen zijn, geen exportmoge lijkheid van tomaten naar Engeland meer aanwezig zal zijn. Als enige belangrijke buitenlandse afnemer blijft nu Duitsland over. De noteringen van de a, b en c-kwa- liteit lagen op Woensdag 19 Augustus res pectievelijk van 2833, 2732 en 2127 cent per stuk. Voor komkommers is er iets meer be langstelling. Kaskomkommers noteerden voor de a en b kwaliteit resp. 1517 en 1113 cent per kg; de platglas komkom mers noteerden voor de a 813. b 89 cent per stuk; de c-sortering en de krom me brachten niet veel meer op dan de op- houdprijs. Voor export werd de sla tegen 614 cent per krop geveild, de binnen landse prijs- lag tussen 2'/21 cent per krop. Andijvie bracht 710 cent per kg op. De noteringen voor de sluitkoolsoor- ten waren als volgt: witte kool 33.50, rode kool a 4.20—8.80, b 3.40—4 en de gele Savoye kool a 6.608.10 en b 4.404.90 per 100 kg. De export van sluitkool is niet van grote betekenis. De bloemkool blijft goed gevraagd. De export kwaliteit a werd door West-Duitsland tegen 25—35 cent per stuk afgenomen. Kroten noteerden 47 cent per kg, de uit voer van dit product is gering. De uien- markt is uitgesproken flauw. De noterin gen liepen van 3—8 cent per leg. Van de bonensoorten noteerden de princessebonen van 2032 cent, de snijbonen van 2542 cent, pronkbonen 12—13 cent en spekbonen 2124 cent per kg. Bospeen deed 10—15 cent per bos en waspeen 810 cent per kg. De voetbalvereniging „Breesaap" houdt vandaag haar jaarlijkse adspiranten voet- baltournooi om de „Paviljoen"-beker op „Watervliet". Behalve de bekerhouder A.D.O. uit Heemskerk, nemen aan dit tour- nooi deel de A-adspiranten-clftallen van Kinheim, Wijk aan Zee, V.S.V., Storm vogels' en V.V.B. Aan het Van der Aart-tournooi te Haar lem neemt V.V.B. deel met het Junioren- A-elflal. Het Christelijk jeugdkoor „De Zang vogels", dat reeds zijn eerste lustrum heeft gevierd, en al deze jaren onder de bekwame leiding van de heer H. Slings zich steeds grotere faam heeft gemaakt wegens de goede prestaties, die tijdens uitvoeringen van velerlei aard zijn geleverd, zal zich in de komende maanden gaan toeleggen op een nieuw répertoire. Nu de vacanties goeddeels voorbij zijn, is het kinderkoor, dat zelfs al enkele keren voor de microfoon in Hilversum is opge treden, vanmiddag in de Da Costa-school weer met de repetities begonnen. Deze repetities worden elke Zaterdagmiddag van drie tot vijf uur gehouden en het is een lust om de ernst gade te slaan, waarmede de kinderen de aanwijzingen van de dirigent opvolgen om het maar zo mooi mogelijk te doen. Bridgende badgasten De VVV van de badplaats houdt van avond een grote optocht van versierde wa gens, fietsen en autopeds. Om half acht vindt de opstelling plaats op het Juliana- plein. Optocht met versierde wagens De VVV van de badplaats houdt een grote optocht van versierde wagens, fietsen en autopeds. Om half acht vindt de opstelling plaats op het Julianaplein. Burgerlijke stand van Heemskerk Geboren: Francina, d. van P. A. Zijl stra en J. Fr. Licht; Wilhelmus M. z. van W. Vrenegoor en A. C. v. d. Lem; Catha- rina M. G„ d. van J. T. Beentjes en A. C. Sinnige; Gerrie M., d. van P. Bleijendaal en M. Schuijt; Cornelia B. M., d. van N. de Nijs en W. M. Tromp. Gehuwd: Corn. v. d. Aar en C. v. Baar; N. P. M. van Noort en A. Th. Bleeker, Corn. B. Hilbers en M. Castricum. Overleden: Aage Huisman, 75 jaar, echtgenote van H. Houtwipper. In Bloemendaals Openluchttheater gaf Rosario - over de gehele wereld beroemd geworden door haar althans voor het pu bliek onvergetelijke samenwerking met haar neef Antonio Rüiz - gisteravond met haar enkele maanden geléden in Madrid gevormde Spaanse dansgroep, waar ook twee Zuid-Amerikanen deel van uitmaken, de eerste in een serie van vier voorstel lingen. Bijzonder groot mocht men de be langstelling niet noemen, maar dat is ook geen wonder, want veelbelovend waren de weersomstandigheden overdag bepaald niet geweest. Toch kon het eerste gedeelte van het programma ongestoord worden afgewerkt. Nauwelijks echter waren de eerste leden van het ensemble aangetre den voor de hervatting, of de regen maak te letterlijk en figuurlijk een einde aan alle illusies. En nu maar hopen, dat het vanavond en Zondag beter zal gaan. Immers dit optre den is, zoals ik aan het eind van de vorige maand in mijn bespreking van de Amster damse première berichtte, van een zodanig gehalte, dat de moeite van een bezoek roj'aal wordt vergoed door de warme vreugde om de kennismaking. De tegen enkele onderdelen in te brengen critiek, die ik dit jonge gezelschap dan ook niet heb bespaard, weegt lang niet op tegen de vele verdiensten van deze felle vertoning, waarvan de aantrekkelijkheid door een in derdaad zeer fraaie costumering in gedurf de kleurencombinaties niet weinig ver hoogd wordt. Maar natuurlijk is de dans hoofdzaak. En daar krijgt men genoeg bewonderenswaar dige en meeslepende staaltjes van te zien, al moet menigmaal worden opgemerkt dat Rosario en haar nieuwe partner Iglesias e.en zekere mate van erotische spanning te na drukkelijk acteren, zoals dat tegenwoordig meer en meer in de mode geraakt, waarbij zij evenmin (men lette bijvoorbeeld op „Sentimiento" met de muziek van Manuel GEBOREN: J. de Best—Betist, z.. Waal straat 13, IJmuiden; G. Schipper—Kluft, z., Burg. Enschedéstraat 29, Santpoort; N. Sliags —Post, d„ Schoonoortstraat 1, Velsen-N.; W. KulkWinter. z„ Schoolstraat 9, IJmuiden; Z. Mijnheer—Boonstra, d., Hagelingerweg 101, Santpoort; K. T. de Ruijter—van de Keer, d., Rijnstraat 41, IJmuiden; M. P. Bak kum—Op den Kelder. z„ Hofgeestervveg 4, Santpoort; J. M. J. B. BosMaas, z., Merel laan 6. IJmuiden-O. ONDERTROUWD: R. A. Geerlofs, Grote Hout of Koningsweg 38, Velsen-N. en J. van Ladesteijn, Guldenwagenplantsoen 6. Velsen- Noord; G. A. Uijtendaal, Da Costalaan 2, Driehuis en C. A. van Lier, van Ilogendorp- laan 6. Velsen; D. Korf, Schoutenstraat 8. IJmuiden en D. Boudri, Cederstraat 29, IJmuiden-O., toek. adres: Diezestraat 23, IJmuiden; K. Wardenaar, Bornslraat 2, Vel sen-N. en A. Turkenburg, Bornstraat 2, Vel sen-N.; K. Nierop, Bloemstraat 140, IJmui den en J. Braak. Trompstraat 84. IJmui den-O.; J. F. Nooij, Meeuwenlaan 23. IJmui- den-O. en S. de Boer, Meeuwenlaan 24, IJmuiden-O.; A. Verburg. Lyceumstraat 20, Alkmaar en C. A. M. Nauta, Trompstraat 63, IJmuiden-O. GEHUWD: B. A. M. van Rhijn—J. Alberts, de Sav. Lohmanlaan 17. Velsen; M. A. Stork L. Wijnschenk, I-Iofdijklaan 38, Driehuis; W. TI. van IJselmuidenB. J. van der Sluijs: T. ScholA. M. E. Hallewas, Cypressen- straat 25, IJmuiden-O.; D. C. WestJ. H. Copier, Sonoystraat 8 ben., Medemblik; J. van SlootenL. Kramer. Warmenhovenslraat 17. IJmuiden; E. DobbengaA. M. Buis, le Mairestraat 8, I.Tmuiden-0.; J. de GrootE. H. Jongejan, Grahamstraat 166. IJmuiden; A. E. VeldmanM. Rol, Beukenstraat 4, IJmuiden-O.; E. BruinewoudJ. G. Nan- ninga, Papaverstraat 78, Enschedé; J. van Duijn—H. L. Haasnoot, Industriestraat 69, IJmuiden. Infante) het betere variété versmaden. Eén der redenen echter, waarom men deze uit voering beslist moet gaan zien. is het zapateado van Rosario het mirakel dei- voeten in optima forma. En nauwelijks minder verbazingwekkend zijn de feilloos zuivere „jotas" van de Guatemalaan Roberto Iglesias die eigenaardige, vlie gensvlugge Spaanse sprongen, waarbij één knie flitsend langs de grond schuift. Zijn bliksemsnelle wendingen zijn trouwens al even perfect van techniek door de scherpe finesse, die geen vezel van zijn lichaam laat natrillen als hij in één der stereotiepe hou dingen als bij toverslag tot stilstand komt zodat de uit Hollywood meegenomen ver- overaarsblik volmaakt overbodig aandoet. Het programma is bijna geheel Andalu- sisch, met een kleine meerderheid van zigeunerdansen. Er zijn twee pianisten en drie guitaristen, van wie de fameuze Juan Garcia de la Mata zich ook solistisch laat horen. Zang is er niet alleen van Alvaro de la Isla, maar ook van Rosario, die met een droge, metallieke stem een lied van Fede- rico Garcia Lorca heel treffend vertolkt Hoogtepunten zijn de „Seguidilllas gitanas" door het gehele gezelschap, een werkelijk uitmuntend nummer, benevens de popu laire bolero door Juan Alba, een zich door een volstrekte zuiverheid van stijl weldadig onderscheidende danser. De uitvoering voldoet in het prachtige Openluchttheater evengoed als overal elders. De Spanjaarden zouden om te dan sen aan een tafel in een café al genoeg hebben. Doch het weelderige natuurschoon vormt een achtergrond die men niet graag zou willen missen en waartegen de fleurige kleding der vrouwen, de zwarte mantels en strakke vesten der mannen soms verrassend mooi uitkomen. DAVID KONING WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. Almkerk, 20 v. Aden n. Port Said. Alkaid, 20 v. Hamburg te Antwerpen. Amor, pass. 20 Gibraltar n. Algiers. Amsteldijk, 21 te Singapore. Aalsdijk, 21 te Antwerpen. Albireo, 21 te Bahia. Alcyone, 21 te Santos. Alnati, 20 340 m. Z.t.W. Teneriffe. Amstelveen, pass. 20 Sable n. Philadelphia. Arendskerk, 21 te Marseille. Alderamkn, 20 Schadwan gepass. n.' Aden. Aletta, nacht 20-21 te Telokanson. Alwaki, 20 260 m. Z. Bahia. Amsteldiep, pass. 20 Daedalus Rif n. Aden. Amstelstad, 20 220 m. Z.ZW. Bombay. Arnedijk, 20 340 m. W. Scilly's. Bli.jdendijk, 20 v. Newport News te New York. Bloemfontein, 20 520 m. O.NO. Ascension eil. Bonaire, 20 390 m. m. O.t.N. Flores. Boskoop, 29 230 m. W.t.Z. Madeira. Bantam, 22 20 u. Hoek van Holland verwacht. Blitar, 20 v. Adelaide n. Melbourne. Borneo, 21 te Amsterdam. Bacchus, 20 480 m. NO. Flores. Barumun. 20 v. Batui n. Salabangka. Bennekom, 20 330 m. N. Flores n. Trinidad. Caltex Nederland, pass. 20 Gibraltar n. Sidon. Callisto, 20 v. Hull te Rotterdam. Caltex Leiden, pass. 20 Kp. Bon n. Sidon. Castor, 20 v. Trinidad n. Europa Congostroom, 20 v. Takoradi n. Rivercess. Caltex Delft. 20 Kp. Roca gepass n. Sidon. Caltex The Hague, 20 180 m. N.NO. Kp. Vilano Caltex Utrecht, 20 50 m. W.NW. Kp. Bougaroni Celebes, 20 pass. Guernsey n. Amsterdam. Ceronia, 20 Helgoland gepass. n. Amsterdam. Clavella, 20 660 m. O.ZO. Durban. Corilla, 20 530 m. W.NW. Cochin. Duivendreeht. 20 v. Liverpool n. New Orleans. Delfland, 20 te Santos. Daleraijk, 20 1020 m. ZW. Flores. Esso Den Haag, pass. 20 Ouessant n. Antwerpen Eemdijk, 21 te Tam pa. Elmina, 20 v. Lome n Cotonu. Esso Amsterdam, 21 v. Rotterdam n. Aruba. Esso Rotterdam, 27 Rotterdam verwacht. Eos, pass. 20 Cherbourg. Friesland (SSM), 20 op de Weser n. Nordenham Gravel and, 20 v. Hamburg te Amsterdam. Gaasterland. pas. 21 Ouessant n. Recife. Gooiland, 20 te Santos. Gordias, 20 v. Nordenham n. Hamburg. Groote Beer, 20 te Mor.treai. Groote Kerk, 20 125 m. N.NW. Kp. Blanco. Hoogkerk, 20 v. Manilla te Kobe. Hcelsum, pass. 21 Vüssingen n. Amsterdam. Ittersum, pass. 20 Cocos eil. n. Australië. Indrapoera, 20 v. Port Said n. Genua. Hos, 20 v. Cartagena n. Malaga. Joh. v. Oldenbarnevelt, 21 te Tj. Priok verw. Jagersfontein, 21 te Antwerpen. Japara (KRL), 20 t.h.v. Banka n. Tj. Priok. Kertosono, 23 Calcutta verw. Kieldrecht, 21 te Singapore. Karsik, 19 te Mauritius. Kota Agoeng, pass. 20 Ouessant n. Marseille. Kota Jnten, 20 v. Suez n. Blawan. Kaimana, 20 v. Soerabaja n. Kalianget. Leopoldskerk, pass. 20 Gibraltar n. Ha.-nburg. Laagkerk, 20 v. Santander n Le Havre. Loenerkerk, 21 v. Antwerpen te Rotterdam. Linge, 21 Amsterdam verwacht. Lemstekerk, 21 te Bahrein. Lindekerk, 22 te Rotterdam verwacht. Luna, 20 v. Instanboel n. Izmir. Larenberg, pass. 20 Kp Tenez n. Taranto. Lawak, 19 580 m. NO. Hawaii. Liseta, 21 te Pladju. Loppersum, 20 v. Taranto n. Huelva. Maasdam, 20 Scilly's gepass n. New York. Manoeran, 18 v. Tj. Par.dan te Tj. Priok. Mapia, pass. 20 ten Z. Cyprus n. Beyrouth. Mataram. pass. 20 Ceyion n. Belawan. Metula, 21 v. Albany te Pladju. Molenkerk, 20 Perim gepass n. Port Soedan. Murena, pass. 20 Malta n. Duinkerken. Marpessa. 21 v. Bombay n. Karachi. Maasland, 19 v. Rio de Janeiro n. Bahia. Muiderkerk, 21 te Port Kembla. Macuba. 20 210 m. O.t.Z. Guardafui. Maiea, 20 90 m. Z.ZW. Kreta. Mentor, 20 dwars Flambrohead n. Hamburg. Merwede, 20 200 m. W. Scilly's. Mirza, 20 85 m. N. Billitor.. Musi, 20 te Siboliga. Nieuw Amsterdam, 26 te Cobh verw. Notos, 20 v. Amsterdam n. Hamburg. Nieuw Holland. 20 220 m. ZO. Kei eil. Oranjefontein. 21 v. Kaapstad te Port Elizabeth Oranjestad, 20 170 m. W.t.Z. Madeira. Ondina, 20 v. Balikpapan n. Singapore. Overijsel, 20 560 m. W.ZW. Flores. Ovula. 20 540 m. Z.ZW. Lands End. Papendrecht, 21 te Suez. Prins Willem IV. pass. 20 Valentia n. Le Havre. Prins Philips Willem, pass. 21 Anti Costi eil. Polyphemus, 19 te Belawan. Poseidon, 18 v. Baltimore te New York. Prins Maurits, 17 v. Montreal n. Chicago. Pygmalion, 20 v. Bremen n. Hamburg. Perna, 20 220 m. NO. Olkinawa. Poelau Laut, 20 120 m. O.ZO. Str. Messina. Prins Joh. Willem Friso, 20 750 m. O.t.N. Belle Isle. Prins Willem V. 20 600 m. W.t.N. Valentia. Rempang, 21 v. Madias n.Vizagapatam. Rijndam. 21 v Southampton n. Le Havre. Radja. 20 210 m. O.t.Z. Minikov. Rafaela, 20 v. Bangkok n. Pladju. Rita, 20 te Tj. Priok. Roebiah, 20 740 m. Z.ZW. Aleoeten. Ruys, 20 280 m. ZW. Diego Garcia. Sarangan, 20 100 m. W. Sabang. Scherpendrecht, 20 Trinidad gepass. Siberoet, 20 180 m. O. Tj. Priok. Sinabang, 20 v. Tjilatiap n. Soerabaja. Stad Leiden. 20 600 in. W.ZW. Aleoeten. Stanvac Benakat, 20 v. Sungeigerong n. Soerabja Straat Soenda, 21 te Beira. Sumatra. 21 v. Soerabaja te Makassar. Swartenhondt, 21 v. Inobonto te Menado. Tarakan, 21 te Tj. Priok. Teiresias, pass. 20 Gibraltar n. Amsterdam. Ternate, 20 Ceylon .gepass. n. Singapore. Tjibantjet, 21 te Kobe. Thalatta, 21 te Port Said. Tiberius, 21 te San Juan. Tjitjalengka, 20 v. Montevideo n. Santos. Tiba, verm. 22 v. Antwerpen n. Rotterdam. Tjibodas, 19 te Kaapstad. Tosari, 19 v. Aden n. Rastanura. Tankhaven II, 20 v. Belawan n. Sungeigerong. Tomori, 20 100 m. Z.ZO. Kreta. Van Linschoten, 20 v. Le Havre n. Antwerpen. Waterland, 20 te Amsterdam. Willem Ruys. 20 v. Southampton n. Port Said. Waiwerang, 21 v. Singapore te Soerabaja. Woensdrecht. 20 740 m. N.NW. Fremantle. IJsei, 20 te Piraeus. Zuiderkruis, 20 820 m. ZO. Kp. Palmas. Zonnewijk, 21 te Rotterdam. Zonnewijk, pass. 20 Wight n. Rotterdam. KLEINE VAART Algarve, verm. 21 v. Sunderland n. Rotterdam. Arctic. 20 v. Londen naar Hamburg. Amoudspolder, pass. 21 Vüssingen n. Antwerpen Audacia, 20 te Huelva. Barracuda, 21 v. Zee'orusge n. Dublin. Bounty, 19 v. Goole n. Rotterdam. Betty Anne, 21 te Middlesbro verw. Bill. verm. 20 v. Ahus n. Karlskrona. Bornrif, 20 te Alkmaar. Bree Helle, vertr. 22 v. Londen n. Rotterdam. Bab-T, 19 te Mariestad. Brinda, pass. 21 Kiel n. Nykoping. Carpo, 20 Lizard Head gepass. n. Dublin. Citadel, vertr. 21 v. Gravelines n. Aalborg. Claes Compaen, 21 te Lorient verw. Coolsingel, 21 v. Amsterdam n. Newcastle. Cornells Houtman, 20 v. Mesane n. Aalborg. Crescendo, 20 v. Port Houstock n. Rochester. Daviena Goekoop, 21 v. Met'nil te Schwarte- huette. Douro, 21 te Pernis naar Gibraltar. Deo Duce, pass. 20 Brunsbtittel n. Rouaan. De Ruyter, 20 te Kot-ka. Delta, 20 v. Lenden te Antwerpen. Diana, pass. 21 Vüssingen n. Alloa. Dol lard, 22-23 Rotterdam verwacht. Driebergen, 21 v. Bayonne n. Dordrecht Deni, 21 te Bristol. Depa, 20 te Kotka. Ellewoutsdijk. 21 v. Terneuzcn n. Gent. Express, pas. 21 Vüssingen n. Antwerpen. Eljo, pass. 21 Beachyhead n. Hamburg. Emergo, 20 te Ronskaer. Ferocia, 21 te Brunsbtittel. Fiducia, 20 te Boston. Gerrie. pass. 21 Vüssingen n. Golhenburg. Glashaven. 21 te Falkenberg. Helvetia, pass. 20 Vüssingen n. Rotterdam. Hoogezand. pass. 21 Vüssingen n. Antwerpen. Harold, ass. 21 Thyboron n. Hamburg. Hartel, 21 v. Cardiff n. Antwerpen. Hast I, 21 Rotterdam verwacht. Hast IV, 20 v. Hull n. Parijs. I-Ienrica, 21 Lissabon verwacht. Iiias, 20 v. Napels naar Amsterdam. Ibis. 21 v. Marsundet n. Clochester. Ingeborg, 21 te Zwijndrecht. Inspecteur Mellema, 21 30 m. NW. Kp. Trafalgar. Jakob Oorburg, pas. 20 Vüssingen n. Lcith. Java, 21 te Sunderland. Joost, 18 van Tunadal naar Zaandam Jo, vertr. 22 v. Maassluis n. Boston. Jorina, 21 te Blyth. Keyser, 20 v. Goole n. Nykoping. Kortenaer, 20 te Lidkoping. Leendert b, vertr. 24 v. Dordrecht n. Fawley. Larix, 21 van Zaandam naar Great Yarmouth. Lijnbaansgracht, pass. 21 Vlissinegn n. Helsinki Leuvehaven, vertr. 21 v. Gothenburg n. R'dam. Maartie, 20 v. Esbjerg n. Liverpool. Marietje Bohmer, pass. 20 Vüssingen n. Antw. Markab, 22 v. Hull te Gothenburg verw. My fern. 21 te Gothenburg. Mypuck, 21 te Rouaan. Marietje Bohmer. 21 te Antw. verw. Myson, 21 te Rouaan. Mamie, pass. 20 Vüssingen n. Rotterdam. Mercurius, 20 te Londen. Metropole,. verm 20 v. Londen n. R'dam. Mies, 20- v. Port Talbot n. Schwartzenhuett°. Maasym, verm. 21 v. Amsterdam n. IJsland. May Mer, verm. 21 v. Bordeaux n. Garston. May Star. verm. 21 v. Teignmouth n. Genua. Monica, 21 v. Belfast te Irvine. Nato, pass. 20 Vüssingen n. Tees. Nettie, pass. 20 Vüssingen n. Norsundet. Noorderlicht. 20 v. Drogheda n. Liverpool. Nyenburg, 20 v. Gefle n. Stockholm. Nieuwhaven, vertr. 21 v. Kopenhagen n. Antw. Noach, pass. 21 Kp. de Gata n. IJsland. Noord. 21 v. Shellhaven te Ipswich verw. Prima, 20 te Vüssingen. Palma, vertr. 21 v. Lopria n. Hamburg. Pieter Hubert, 21 v. Kragero n. Par. Prior. 21 te Londen. Pavo, 20 van Zaandam n. Rotterdam. Ponto, 20 Kiel gepass. Ponza, 19 van Mantyluoto n. Zaandam. Poortvliet, pass. 20 Vüssingen n. Bilbao. Quo Vadis, pass. 21 Vüssingen n. Antwerpen. Rema, 20 te Pateniemi. Robert, verm. 21 v. Grimsby n. Amble. Sian, 20 v. Kal ma n. Deventer. Timor. 21 v. Rotterdam n. Rostock. Trio, 20 v. Vüssingen n. Londen. Theano, 21 v. Drogheda n. Amsterdam. Ton, 23 v. Cardiff te Rotterdam verw. Tilly, 20 van Nyhamn naar Zaandam. Tyro 19 v. Ulvik n. Rotterdam. Urmajo, 20 v. Nakskov n. Hull. Venus, 21 te Norwich. Van Brakel, 19 te Mantyluoto. Vecht, 21 v. Boston n. Londen. Wilpo, 20 te Zaandam. Westkust, 21 bij Weser. Westropa, 21 v. Bordeaux n. Lowestoft. Willem Barendsz, 20 v. Haparanda n. R'dam. Zeehond, pass. 21 Vüssingen n. Dublin. SLEEPVAART Ebro, 20 dwars Portland Bill n. Gibraltar met 3 bakken. Loire. 20 130 m. Z.ZO. Tenerifle. Noordholland, met lichtschepen Krishna en Baragua 20 100 m. N.NO. Vilano. Noordzee. 20 130 m. O.t.Z. Port Sudan met bag- gemolen, bak en sleepboot. Thames. 20 v. Malta n. Port Said. Zwarte Zee. 20 v. Malta n. Rotterdam.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 7