Pastorale verzorging Over plastic van tomaat en poeder, naar tapijt Voor uw grote dochter Oosters bedrijf in West-Nederland Weet u wel dat ZATERDAG 22 AUGUSTUS 1953 KERKELIJK LEVEN Verkooplokaal NOTARISHUIS INBOEDELVEILING 8/9 SEPT. 1953 Leider van vierdaagse vrijgesproken Autobandenfabrïek Vredestein Burgemeester en hoofd commissaris deden examen TAPIJTEN - KNOPEN Wandeling langs de winkelramen DIT MAKEN WE ZELF 2 (Van onze kerkelijke medewerker) Is de reactie van ter zake kundige be langstellenden, die over het werk horen of een bezoek brengen, gunstig en komen in derdaad de categoriën gasten, aan wie bij de opzet gedacht is? Dit zijn enkele vragen, die gesteld wor den in het eerste jaarverslag van het Pas toraal Centrum „Lindenheuvel" in Over- veen. Ze waren voor ons een aanleiding om de predikant-directeur, ds. R. v. d. Mast, eens op te zoeken en wat meer te vragen over de gedurende het eerste jaar opgedane ervaringen. Welnu, de hierboven genoemde vragen beantwoordde de directeur, evenals hij dat deed in het jaarverslag, onomwonden be vestigend. Aanvankelijk heersten er nogal wat misverstanden omtrent de bedoeling van het centrum, vertelde ds. v. d. Mast. En ook nu zijn deze nog niet geheel uit de wereld. „Lindenheuvel" is beslist geen herstel lingsoord of een pension. Het is ook zeker geen zenuwinrichting. Het betreft hier een geheel nieuwe opzet, die practisch enig in ons land kan worden genoemd. Het gaat om die mensen, die door het gejaag van onze tijd niet meer aan zich zelf toekomen. Zij kunnen vaak de span ning van de tijd niet verdragen en hebben behoefte aan bezinning en inkeer. Hoe vaak komt het niet voor, dat een predikant, vooral wanneer hij in een grote stad werkzaam is, bij zijn pastorale arbeid in aanraking komt met mensen, die er dringend behoefte aan hebben dat er "ge durende enige tijd regelmatig aandacht aan hen wordt geschonken. Dit zou dan vooral goed zijn wanneer dit kon geschieden in een rustige omgeving, waarin men eens uit het eigen milieu is gehaaid. Overbodig te zeggerf, dat dit wel w e n- s e 1 ij k maar in het algemeen totaal o n- m o g e 1 ij k is. Waar de Kerk hier datgene, wat zij als haar taak ziet, slechts in zeer beperkte mate kan vervullen is het toe te juichen, dat op „Lindenheuvel" de mogelijkheid ge schapen is om op de geschetste wijze pas torale verzorging te geven. Wie zoals wij met ds. v. d. Mast hierover spreekt merkt, dat men in de persoon van deze directeur iemand heeft gevonden, die dit werk niet alleen maar met enthousiasme verricht, maar die be seft, dat vaak nieuwe wegen dienen te worden bewandeld. Wij .hebben daar legde onze zegsman wel zeer de nadruk op geen psychiatrische inrichting. Wel is als adviseur aan de inrichting verbonden dr. S. J. Dercksen, directeur van het Bu reau van de Hei-vormde Stichting voor Geestelijke Volksgezondheid te Amster dam. Dit betekent in de practijk, dat deze ADVERTENTIE Dir. W. N. WQLTERINK W&fS-y' Bilderdijkstraat bij de Zijlweg !j|Sg|^p Haarlem - Tel. (K 2500) 11928 Inzendingen van huisraad worden dagelijks aangenomen. Eigen afhaaldienst Majoor b.d. J. N. B., leider van de vier daagse afstandsmarsen en voorzitter van de Nederlandse Bond voor Lichamelijke Op voeding, is Donderdag door de Almelose politierechter vrijgesproken van de aan klacht, die tegen hem was uitgebracht we gens belediging. De vierdaagseleider heeft in Januari van dit jaar in Hengelo op uitnodiging van de Oostelijke wandelaars, verenigd in de nieu we Unie voor de Wandelsport, een rede uitgesproken, waarin hij uitdrukkingen heeft gebezigd, die beledigend zijn opgevat door de voormalige secretaris van de NBVLO drs. W. J. B. Majoor B. heeft in die toespraak onder meer gezegd, dat de oud-secretaris een chaotische toestand zou hebben achtergela ten en in zijn functie niet meer te hand haven zou zijn. De officier van justitie zeide dat de vier daagse afstandsmarsen in binnen- en bui tenland een zeer grote belangstelling genie ten. In de organiastie is een conflict opge treden, dat aanleiding heeft gegeven tot de zitting. Het doel van de vergadering is dui delijk geworden. Het bestuur heeft de opzet gehad om de leden in te lichten over de iuiste gang van zaken. Daarbij heeft majoor B. dingen gezegd, die drs B. niet prettig in de oren moeten hebben geklonken. Uit alle verklaringen ter zitting afgelegd, zo ver volgde de officier van justitie, is evenwel gebleken dat er aanleiding was tot critiek. De klachten en de critiek over het beheer van de oud-secretaris noemde spreker ge grond. Ik geloof niet. aldus de officier in zijn conclusie, dat van opzet sprake is geweest. Hij vroeg derhalve vrijspraak. Na een kort pleidooi van de verdediger sprak de politie rechter majoor B. vrij van het hem ten laste gelegde. deskundige bijna uitsluitend z'n adviezen geeft aan de directeur. Het werk wordt gezien als een opdracht, die het Evangelie geeft, 's Morgens houdt de predikant-directeur een ochtendwijding en 's avonds een dagsluiting. Niemand is verplicht hieraan deel te nemen, in de practijk doen vrijwel alle gasten dit wèl. Oecumenisch De directeur is Ned. Hervormd predikant, terwijl ook de bestuursleden dit bijna allen zijn, vandaar dat wij vroegen, of het Cen trum uitsluitend bedoeld is voor Hervorm den. Dit is geenszins het geval, luidde het antwoord. Wij staan voor iedereen open. Dat dit geen theorie is heeft de afgelopen tijd reeds duidelijk aangetoond. De gasten zijn leden van diverse kerken, zodat het gezelschap dikwijls zeer oecumenisch was. Ook niet-kerkelijken Een aantal gasten gaf op tot geen kerk genootschap te behoren. Ook zij zijn har telijk welkom. Het zijn zeker niet alleen predikanten, die mensen adviseren naar Overveen te gaan. Er zijn ook psychiaters die dit doen, waar het mensen betreft, die niet voor een psychiatrische behandeling in aanmerking komen, maar die wel vol vragen en moei lijkheden zitten. En waarom zouden chefs van sociale afdelingen van grote bedrijven geen aandacht aan „Lindenheuvel" beste den? Ook zij treffen mensen aan, die wel niet ziek zijn, maar die toch niet in staat zijn hun werk te verrichten? In het bijzonder wordt gedacht aan hen, die leidinggevende functies bekleden. Hoe de resultaten tot dusver zijn ge weest? Ds. v. d. Mast haalde, toen wij hem dit vroegen, het gastenboek voor de dag en daarin zagen we, behalve tientallen hand tekeningen, een reeks van dankbetuigin gen van gasten. Hieruit bleek, dat er in derdaad velen zijn geweest, die goed uit gerust naar huis gingen, vervuld met een nieuwe kijk op hun problemen. Een bijzonder aardig moment was het toen een aantal oud-gasten enkele maan den geleden een radio met pick-up-instal- latie kwamen aanbieden.Deze milde gevers wilden hiermee hun dank tonen voor wat zijzelf uit „Lindenheuvel" hadden meege kregen. Dat het werk wordt gewaardeerd blijkt voorts uit de dagbezetting, die uit stekend mag worden genoemd. In Braunwald in Zwitserland ligt het „Haus Bergfrieden". Het is hoog in het bergland gebouwd en is één der zeer wei nige inrichtingen, die eenzelfde doel heb ben als „Lindenheuvel". Het is, naar men ons vertelde, een voor recht er te kunnen vertoeven. Na ons be zoek aan het Pastoraal Centrum aan de Ter Hofstedeweg zijn we er van overtuigd, dat ook een verblijf in deze prachtige omgeving onder de rook van Haarlem voor velen er toe zal leiden, dat zij weer wor den wat men behoort te zijn, n.l. zichzelf. In de jaarlijkse algemene vergadering van aandeelhouders der N.V. Nederlands- Amerikaanse Autobandenfabriek Vrede stein is het dividend vastgesteld op 8 (v.j. 7 Op vragen inzake de oprichting van een concurrerende fabriek te Amster dam, deelde de directie mede, dat haar voorlopige capaciteit ongeveer 100.000 ban den per jaar zal bedragen. De capaciteit van de Vredesteinfabriek is 300.000 ban den per jaar. De capaciteit van de indu strie in Nederland en in de andere Bene- luxlanden is reeds nu zodanig dat er een overproductie van 50 percent is. Er moet in aanzienlijke mate worden geëxporteerd. Ook de binnenlandse afzet is zeer behoor lijk. Ook dit jaar is men voornemens tot belangrijke investeringen in Nederland over te gaan. In Den Haag is op het Plein een tent geopend waar jongeren en ouderen een verkeersexamen kunnen afleggen, dat wordt afgenomen door het Verbond voor Veilig Verkeer. De Shell Nederland N.V. en de N.V. Bataafse Petroleummaatschap- pij schonken het Verbond voor Veilig Verkeer een projectietoestel, waarmee lantaarnplaatjes kunnen worden vertoond, waarop verkeersfouten zijn afgebeeld. Voor degenen, die hier examen willen doen, worden 14 plaatjes geprojecteerd, waarop verkeersfouten staan. De exami nandi moeten noteren welke fouten wor den gemaakt. De eerste examinandi wa ren de burgemeester en de hoofdcommis saris van politie van Den Haag. Hoewel het werk van deze candidaten niet hele maal vlekkeloos was, slaagden zij toch en kon hun een speldje worden uitgereikt. Kinderen, die met goed gevolg de proef afleggen, krijgen behalve een speldje ooi* nog een bouwplaat. cUocr cle^Urouw draden in de vingers nemen en daarom heen de wollen draad knopen. Wanneer dan op die manier een rij of een gedeelte van een patroon is afgewerkt, wordt er Ergens in een ruime, lichte villa in Beverwijk, verscholen tussen het dichte lover van bomen en struiken, is een uniek Nederlands bedrijf gevestigd. Een bedrijf, waarvan het bestaan in New York of Lissabon en zo ge wilt in Egypte en Argentinië misschien beter bekend is dan in Beverwijk zélf! In dat huis, in het hartje van Beverwijk, worden namelijk tapijten helemaal met de hand geknoopt en het zijn in eerste instantie de internationale, grote instellingen, zoals binnen- en buitenlandse scheepvaartmaatschappijen, hotels, departementen en dergelijke, die hier hun tapijten en wandkleden laten 'vervaardigen. En wanneer we dan dit veelbelovende handwerkdorado betreden, staan wij daar tegenover de meterslange weefge touwen met de daarachter zittende nijvere knoopsters, die met een even on beschrijflijke als onbegrijpelijke vaar digheid het getouw voor hen volknopen tot een exclusief tapijt. Gelijk ook de nomadenvrouw de hangmat voor haar kind knoopt en zoals ook de Turkse vrouw de gebedskleden maakt. Waar mee we maar zeggen willen, dat in Be verwijk gewerkt en geknoopt wordt vol gens de klassieke Oosterse techniek, waaraan totaal geen machinale appara tuur te pas komt. Zelfs het winden van de garens op de klossen, gebeurt welis waar met behulp van een spoel, die echter met de hand wordt gedraaid. Het opzetten van het weefgetouw ge schiedt met behulp van een haspel: een eenvoudige houten stellage, die door het draaien het garen kruislings voor het weefgetouw opwindt. Ook hierbij is de nauwste oplettendheid geboden, want één draad behoeft maar minder goed gespannen te worden en het hele weef getouw is waardeloos. Deze manier van het weefgetouw-op zetten is pas een vinding van enkele jaren her. Daarvóór moesten meisjes de garens, al lopend van het ene daartoe speciaal in de grond geslagen, paaltje naar het andere lopen om zo de ver eiste lengte van het getouw te verkrij gen. Per dag liep zo'n meisje dan tien tallen kilometers. De daarvoor in de plaats gekomen haspel, is echter de enige modernisering in de handtapijtknoperij, een moderni sering, die aan de oorspronkelijke knoperij-techniek niets afdoet. Hoe een dergelijk typisch Oosters be drijf in Nederland verzeild is geraakt? Wel, dit is te danken aan mevrouw Van Hoogstraten—Polvliet, de echtge note van de destijds militair attaché in Turkije. Deze vrouw was zo onder de bekoring van het Oosterse handwerk geraakt, dat zij meende niet beter te kunnen doen dan deze techniek naar Nederland over te brengen, waarmee zij tevens de grondslag heeft gelegd voor de huidige Koninklijke Nederlandse Handtapijtknoperij „Kinheim", waar het oorspronkelijke getouw uit Turkije nog aanwezig is. Momenteel werken er ongeveer een veertigtal meisjes, die zich op deze ty pisch vrouwelijke handenarbeid toe leggen. „Een officiële opleiding bestaat hier natuurlijk niet voor," vertelde de direc teur, de'heer Mastenbroek ons. „De meisjes, die hier willen werken, moeten hier ook eerst worden opgeleid. En meestal gaan er zes weken voorbij voordat zij werkelijk iets presteren. Ze beginnen dan met het zogenaamde klop pen of het „inslaan" van de geknoopte wol. Het knopen zelf vereist natuurlijk weer meer deskundigheid, vooral wan neer het een ingewikkeld patroon met verschillende kleuren betreft. De voor werksters hebben helemaal de leiding bij het knopen van een groot tapijt; zij geven de ingewikkelde patronen, terwijl de gewone knoopsters de effen gedeel ten voor hun rekening nemen. Gewoonlijk duurt het twee jaar voor een meisje „all round" in het vak is. De mogelijkheden van deze hand- knoopmethode zijn natuurlijk onbe perkt, verklaarde de enthousiaste direc teur verder. „Je kunt op deze manier van alles. Alle soorten, alle motieven, alle maten. We hebben tenminste een weefgetouw van tien meter lang, het grootste in Ne derland, en het is dus mogelijk om daar op een kleed te maken van 10 x 20 m, zonder naad. Het verven van de wol gebeurt voor ieder ontwerp apart. Want ieder tapijt vraagt andere kleuren en pas wanneer er een bepaalde opdracht is gegeven voor een kleed, wordt het benodigde materiaal ervoor geverfd. Hoeveel knopen er in zo'n kleed zit ten? Ja, dat hangt voor een deel natuur lijk af van de dikte van het materiaal, waarmee geknoopt is, maar de gemid delde kwaliteit van een tapijt bestaat uit 40.000 per m2, doch er zijn ook wel kleden gemaakt, die 240.000 knopen per m2 hebben En tweehonderdveertigduizend Chior- desknopen maken, betekent tweehon derdveertigduizend maal twee ketting- „tegen de draad in" een ander draad garen voor de stevigheid doorgetrokken, die dan weer tegelijk met de wol op zijn plaats moet worden geklopt. Daarna wordt de wol gelijk geknipt. Maar het resultaat van een dergelijke bewerking is dan ook verbluffend. Juist door deze handwerkmethode krijgt het geheel een bijzonder levendig effect en dat deze Nederlandse tapijten in kwaliteit niet behoeven onder te doen voor de oorspronkelijke Perzische kle den, mag wel worden geconcludeerd uit het feit, dat onlangs de Sjah van Perzië hier een tapijt bestelde: een Perzisch tapijt met Europese motieven of juister gezegd: een Nederlands tapijt, gemaakt volgens de Perzische techniek met Europese motieven. Och ja, waarom ook niet? J* S. Een charmante wijde mantel voor het frisse jaargetijde, van wollen stof met ingeweven bladnerfmotieven sym bolen van de vallende herfstbladeren. een hond, die in de rui is, niet met harde borstels of kammen bewerkt mag worden? Minstens éénmaal per dag dient de huid van de hond dan met olie te worden gemasseerd en dan zachtjes geborsteld. Het is goed om de hond dagelijks twee eetlepels melkzure kalk en twee eetlepels levertraan te geven. ....tinnen kostbaarheden het best schoongeschuurd kunnen worden met fijn, gezeefd zand? Dit nadat de voor werpen zijn gespoeld met heet sodawa ter. Met ronddraaiende bewegingen steeds in de zelfde richting schuren. Zorgvuldig naspoelen en afdrogen. inplaats van kleine bloemetjes, klei ne, gekleurde veertjes in een vaasje een origineel en grappig effect geven op uw boekenplank of rooktafeltje? Met deze jas en muts is de eigenaresse van deze uitrusting volkomen beveiligd tegen de regen. 1 Het is van een soort Nylon, afgezet met zwart fluweel. De kraag is zo groot dat men er zich bij een eventuele wolkbreuk volledig in kan opbergen Sedert de rubber-afwasbakken er zijn wordt er veel minder gebroken, zo heb ik ergens gelezen. Ik wist niet dat men in de andere afwasbakken zoveel stuk gooide, maar het is een fijn idee dat er minder scherven zijn nu. De rubber- afwasbak is in verschillende grootten en kleuren verkrijgbaar. Zo'n rubber teil schilfert niet en roest niet, er kun nen geen stukjes uit worden gestoten en hij ruikt niet naar rubber. Het enige vervelende is dat wij in deze afwasbak geen slaolie mogen bewaren, omdat olie rubber aantast. Jammer, want dat doen wij juist zo graag. De plastic tomaten zaag is in elke winkel voor huishoudelijke artikelen verkrijgbaar. De tanden van het zaagje staan ta melijk wijd uit een, dus de sneed jes worden grof, maar scherp is dit rode plastic j£/f dingetje wel. Het m zaagje heeft de - vorm van een r Ir Jfe. zeis- Mensen, die op kantoor of be drijf overblijven, kunnen voor enkele dubbeltjes veel gemak hiervan hebben. Dat er plastic klerenhangers waren wisten wij al, maar dat ze nu ook nog opvouwbaar zijn gemaakt, dat had ik nog niet eerder gezien. Niet alleen thuis, ook op reis lijkt dit wel heel practisch. Onze nylonblouse, die we iedere avond even uitwassen, willen we graag nat te drogen hangen. Bij de houten en geverfde klerenhangers be staat altijd de kans dat zij afgeven. En het is erg verdrietig 's morgens op de droge schone blouse een lelijke vlek te moeten ontdekken. Daarom is een plastic-hanger voor dit doel uitermate geschikt. Die kan niet afgeven en dat hij nu opvouwbaar is geworden, geeft op reis in de koffer veel gemak. Een ander plastic voorwerp dat spe ciaal voor de reis zo geschikt is, is de poederdoos van zacht plastic. De doos heeft dezelfde hoogte als een gewoon cartonnen doosje met gezichtspoeder. Behalve een schroefdeksel is vooral het aparte vakje voor de poederdons zo prettig. Nu behoeft men niet eerst een poederwolk uit te kloppen voor de dons gebruikt kan worden. Er bestaan prachtige poederdonsjes met een zilveren knop. De knop is mooi bewerkt en vormt een sieraad op de toilettafel. Ik zag er één in de éta lage van een juwelierszaak. Wie gewend is de nagels te lakken, kan op reis beter inplaats van een flesje aceton een tube „nail polish re mover" meenemen, oftewel een crème ter verwijdering van de nagellak. Een tube met crème is veiliger in de koffer dan een flesje met nattigheid. De be werking is eenvoudig. Men verdeelt wat crème over de af te nemen nagel lak. Heel even laten inwerken en dan veegt men met een propje watten de opgeloste lak weg. De crème droogt de nagel niet uit en houdt bovendien de nagelriem zacht. Er is een nieuwe stof voor vloer bedekking. De stof is gemaakt van gei tenhaar plus wol plus rubber. Dat „mengsel" is gevulcaniseerd en daar door oersterk. Het meest bijzondere is dat de stof niet rafelt. Als twee stukjes op de grond tegen elkaar worden ge legd, goed tegen elkaar aan gedrukt, dan is niet te zien dat het twee stuk ken zijn inplaats van één. Er is geen gleuf te zien, er is geen naad en geen zoom. Wanneer men door zijn werk- 'kring om de zoveel jaar genoodzaakt is te verhuizen dan is deze vloerbedek king ideaal. Is de nieuwe kamer anders gevormd dan de oorspronkelijke? Geen nood, het vaste kleed wordt neergelegd, hier een stukje afgeknipt, daar een hoekje bijgelegd en nooit zal te zien zijn dat het kleed uit verschillende stukken bestaat. Of wilt ge uw losse vloerkleed een andere vorm geven? Ge verknipt het en legt het in de nieuwe vorm, plakt dan aan de achterzijde goedkoop katoen er tegenaan en zo hebt ge één heel kleed in nieuwe om vang zonder dat aan de bovenzijde te zien is dat ge er aan geknipt en geleg- kaart hebt. Stel dat een brandende ci- garet op de grond is gevallen en een flink gat in deze nieuwe tapijtstof brandde, voordat het werd opgemerkt. Zonder zorg en zonder aarzelen knipt men de verbi-ande plek er tussen uit en legt een passend stukje er voor in de plaats. Het lijkt een verbluffende uit vinding die waarschijnlijk spoedig in inrichtingen en bedrijven grote opgang zal maken. Deze geitenhaar-wol-rub ber-stof is effen en in verschillende kleuren verkrijgbaar. Ik heb het ont dekt in een kunstzinnige meubelzaak in ons eigen Haarlem. Anneke Is het een stille wens van uw doch tertje ook zo'n gezellige zonnejurk te hebben? Welnu, u kunt haar dan ge lukkig gaan maken want wij hebben het patroon van deze jurk voor u uit- worden uit het restje gescheurd, en nu kunnen we met naaien beginnen. Voor- en achterpand worden in elkaar geregen, de figuurnaden rijgen we er ook in, de linkerzijnaad laten we 10 cm. open voor het split. Nu passen we het lijfje even aan, en als alles goed zit, maken we de jurk af. De zakken zijn van dubbele gewerkt. Natuurlijk hoort bij de jurk een bolero'tje, ook dat hebben wij niet vergeten, het volgt de volgende week. Het patroon is gemaakt voor een meisje van ongeveer 14 jaar. U moet echter wel even de maten controleren, want kinderen van deze leeftijd verschillen vaak heel veel in maat. De bovenwijdte hebben wij genomen op 88 cm., ruglengte 38, taillewijdte 68, lengte van het r-okje 65. Voor het hele pakje hebben we 3 meter stof no dig van 80 cm. breed. Als we de patro nen op ware grootte nagetekend heb ben, dan scheuren we eerst 2 lapjes van 75 cm. lengte af voor de rok (rokl. 65 plus 10 cm. zoom). Nu scheuren we een lapje van 60 cm. af, leggen dit zo dubbel als de tekening aangeeft en knippen het lijfje en de zakken. Het lijfje is nu dwars gestreept. De schouderbanden stof; we stikken ze eerst aan de binnen kant, draaien ze om en maken ze dan op de jurk. We hebben nu nog 90 cm. stof over, hiervan maken we de volgende week de bolero. L. S. ADVERTENTIE

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 8