Stormvogels, VSV, EDO, HFC spelen morgen in voetbaltournooien ^Spiegel ^Sporten InIJmuiden zijn de revanches van zwemkampioenschappen E1 M' E Strijd om wereldtitels op de baan begint vanmiddag al Rijk gevarieerd sportprogramma op Zondag i\ Courses in Alkmaar Rl Geen vergoeding voor stayers bij pech Felle tegenstand van Karamoy tegen Van Swol Bromfietsbond laat zijn mening horen 7 O Amerikaanse honkbalploeg speelt in Overveen tegen gastheer H.C.K. HONKBAL HANDBAL KORFBAL Nieuwe gezichten bij centrale training ZWEMMEN VOETBAL Sport in 't kort der Alles mag Ruzies en conflicten Waarom? Samenwerken Onbegrijpelijk Bestuur Trekvogels: schorsing Slijkhuis onrechtmatig Waterpolo Oud-internationals wonnen Otn de tennistitels Jaarlijkse belasting moet vervallen A. G. F. Regout overleden ZATERDAG 22 AUGUSTUS 1953 oh al zijn dan de competities van de zomersporten nog niet ten einde, toch dienen de wintersporten zich reeds weer aan. Enige weken geleden zijn bijvoorbeeld de voetballers al begonnen met de training voor de vier tournooien, waarvan er al enkele zijn gespeeld en er ook morgen gehouden worden, waaraan verenigingen uit Haarlem en omgeving deelnemen: Zilveren Bal, Arol, Frans Hals beeld en Badplaatstournooi van Zandvoorlmeeuwen. Voor de honkballers is er voorts een interessante wedstrijd tussen LICK en een Amerikaanse ploeg naast het competitieprogramma en de zwemliefhebbers trekken Zondag uiteraard naar IJ muiden, waar de revanches worden gehouden van de nationale zwem kampioenschappen en het Spaanse waterpolozevental aantreedt tegen het Neder lands jeugdzevental. Alles bijeen een programma dus ook de handballers, korf ballers en cricketers spelen dat de sportliefhebbers ruim voldoende gelegenheid biedt tot ontspanning. In de cricketcompetitie is het voor het Haarlemse Rood en Wit een belangrijke dag. In Den Haag speelt Hermes DVS namelijk tegen HCC 1; winnen de Hagenaars of is het resultaat een draw dan is Rood en Wit veilig, winnen de Schiedammers dan komen ze ge lijk met de Rood en Witters op de onderste plaats van de eerste klasse A. ACC kan Zondag kampioen van Nederland worden door een draw op HCC 2. Met een gelijk aantal gespeelde wedstrijden staan de Amsterdammers een punt voor en hebben dus de beste kansen. In Haarlem wordt voor dc tweede klasse de wedstrijd Rood en Wit 2UD gespeeld en in Bloemendaal speelt BMHC voor de derde klasse tegen Rood en Wit 4. Het derde elftal van Rood en Wit speelt uit tegen Ajax (A.). De honkbalploeg van de Wiesbaden Com manders is een week de gast van de vereni ging HCK, wier bestuur het initiatief heeft genomen om deze sterke ploeg naar Neder land te halen. De Commanders spelen vandaag in Utrecht tegen een Bondsteam en Zondagmorgen om 11 uur op het terrein van het Kennemer Ly ceum tegen HCK, dat de beschikking heeft over twee gast-pitchers. De Amerikaanse ploeg bevat vier full- profs en vier semi-profs. Het gezelschap be staat. behalve coach Insaui, uit: de werpers Mullins (20), Oehlrich (13), Larson (10) en Ouran (22), waarvan Mullins (prof) de sterkste is. Verder de catchers Sanders (10) en Gordon (3), waarvan de semi-prof Sanders met zijn 200 pond en harde aangooien wel de meeste indruk zal maken. Verder speelt Carswell (4) eerste honk, de prof Snijder (18) en Baline (11) tweede honk; Davis (14) en Agner (6) korte stop. Vooral dc prof Davis is een prachtige speler evenals de semi-prof Jim Dyer op het derde honk. Sedor (2) en Hughes. (.9). zijn. twee van de drie verre vol ders. De "achter" de namen geplaatste cijfers geven de rugnummers aan. Voor de competitie wordt vanmiddag in Heemstede de wedstrijd RCHBlauw Wit gespeeld. HHC speelt Zondagmiddag om half drie tegen. TIW op eigen veld. Bij een gelijk spel zijn de HHC'ers kampioen van 1 B. Verder worden vandaag nog gespeeld AjaxABC en OVVOKcnnemerland. In beide gevallen zal het wel een overwinning voor de thuisclubs worden. Schoten gaat Zondagmiddag naar VVGA en zal moeite hebben om met winstpunten naar Haarlem te komen. Zondag zetten de Haarlemse handballers hun voorbereidingen voor de aanstaande competitie voort. Daartoe worden ze in de gelegenheid gesteld door een groot jubileum- tournooi, dat de Bloemendaalse Gymnastiek vereniging ter gelegenheid van het 35-jarig bestaan houdt. De wedstrijden worden gespeeld op de velden aan de Brederodeweg in Bloemen daal, waar men zowel dames- als heren- en jeugdploegen aan het werk kan zien. Een andere belangrijke gebeurtenis gaan de handbalscheidsrechters tegemoet. In Am sterdam wordt namelijk een tournooi ge houden voor teams, bestaande uit fluitisten, die dus naar wij aannemen wel vrij rustige wedstrijden zullen spelen door het kleine aantal overtredingen, die er zullen worden gemaakt. In ieder geval een zeer goede ge dachte van alle arbiters uit het land om op deze wijze eens met elkac- in contact te komen. De korfbalcompetitie nadert ook reeds, hetgeen reeds blijkt uit enkele tournooien, die de clubs houden. Voor de Haarlemse korfbalvereniging „Oosterkwartier" wordt het Zondag een be langrijke dag. Want dan neemt deze club wederom het „oude" veld aan de Zomcr- vaart in gebruik, dat enkele jaren geleden voor de korfbalsport onbespeelbaar was geworden. Deze in gebruikneming geschiedt met enkele festiviteiten. Om 11 uur spelen de veteranen een wedstrijd, waarna een geza menlijke koffiemaaltijd volgt. Dan volgt om half twee de officiële opening van het ter rein. De jeugd komt hierna in actie en ten slotte speelt Oosterkwartier 1 een wedstrijd tegen het oude kampioenstwaalftal. Door de verhuizing van de Zomervaart naar elders heeft de vereniging nog al wat ledenverlies gehad. Ongetwijfeld zal de terugkeer naar dc Zomervaart van grote be tekenis zijn voor de groei van „Ooster kwartier", waardoor het ledenverlies spoedig weer ingehaald zal zijn. „Sport Vei-eent" krijgt op zijn fraai gele gen veld in Santpoort bezoek van drie twaalftallen van het Amsterdamse Blauw Wit. Dit tournooi begint om tien uur en zal om ongeveer twee uur eindigen. ADVERTENTIE Schoterwcg 122 - Haarlem - Tel. 12681 STALEN KANTOORMEUBELEN Voor de centrale training van het Neder landse voetbalelftal, die Dinsdagavond 25 Augustus a.s. in het Olympisch Stadion in Amsterdam begint, heeft de keuze-commissie van de KNVB de volgende spelers (in alfa betische volgorde) uitgenodigd: Bak (Ex celsior), Bennaars (Dosko), Van Beurden (BW), Biesbrouck (RCH), Bleyenberg (Rig- tersbleek). Cools (RBC), Dahrs (Blauw Wit), Van Ede (Sparta), Van der Hoek (Feijenoord), Klaassens (VVV), Van der Kuil (VSV), Lagerwaard (Excelsior), Land man (Sparta), Luiten (DOS), Meyers •(NEC), Odenthal (Haarlem), Overbeeke (Dosko), Schmidt (Eindhoven), Van Schijn- del (SW), Steiger (PSV), Tebak (Eind hoven), Terlouw (Sparta) en Van Woerden (Feijenoord). De keuze-commissie deelt mede dat de mo gelijkheid blijft bestaan dat alsnog spelers zullen worden uitgekozen om de training te volgen indien zij daartoe aanleiding ■v*nd*. De zwemwedstrijden in de Heerenduinen in IJmuiden gehouden door de Vclser Zwemvereniging zullen natuurlijk heel wat spanning opleveren. Speciaal omdat deze wedstrijden de revanches zijn van de nationale kampioenschappen, die Zondag jongstleden in Nijmegen werden gehouden en waarbij Geertje Wielema niet minder dan drie titels in de wacht sleepte. Het wed strijdprogramma. waarvan de afwerking om twee uur 's middags begint, bevat de vol gende nummers: 100 m. rugslag dames. 200 m. schoolslag dames, 200 m. schoolslag heren. 100 m. vrije slag dames. 100 m. vrije slag heren, 4 x 10 m. vrije slag estafette dames, 4 x 100 m. vrije slag estafette heren. Een hoogtepunt is verder natuurlijk de waterpolowedstrijd tussen het Nederlands zevental en de Spaanse waterpoloploeg, die deelnam aan het tournooi om de Trofeo Italia. Ook hier wordt een spannende strijd verwacht, die wellicht in het voordeel van de Spanjaarden zal eindigen. De opstellingen zijn als volgt: Doel: R. Wagenaar ('t IJ); achter: W. Waalcwijn (HZ PC); H. Lamme (Robben), N. Keizer (Neptunus, Amersfoort); voor: J. Bouma (HPC), A. de Winter (Merwede), W. Mosterd (AZ PC). Doel: L. Ribera; achter: J. Bazan, R. Coude; voor: F. Godia, A. Subirana, F. Al- biach. Heel wat voetbalverenigingen uit Haar lem en omgeving spelen Zondag in tour nooien. Stormvogels komt in de tweede ron de uit van het tournooi om de Zilveren Bal, VSV speelt in de eerste ronde van het Arol- tournooi, HFC speelt met Feijenoord en Volendam in het tournooi om het Frans Hals-beeld van EDO en Zandvoort- mccuwcn en Velsen spelen in het tournooi van Zandvoortmeeuwcn om de Zilveren Watertoren. Wat zullen de prestaties zijn? Stormvogels, dat verleden week tegen VVV met een vier een zege zo goed voor de dag kwam, heeft de beste kansen in de wedstrijd tegen Xer xes (aanvang half een), dat met drieeen de meerdere bleef van Emma. Verder wor den gespeeld: ADOElinkwijk. Eindhoven Quick (Nijmegen), en HeraclesSparta. VSV komt aan de Zuidelijke Wandelweg (AFC-terrein) voor de Arol-beker om drie uur uit tegen Hecrcnveen. Geen gemakke lijke opgave voor de Velsenaren. die niet temin toch een goede kans hebben om de volgende ronde te bereiken. De andere wed strijden zijn: Excelsior—AFC <11 uur), Wa tergraafsmeerEBOH (12.20 uur) en Zee- burgia—Enschedese Boys (13.40 uur). In het Noordersportpark komt HFC om elf uur al tegenover het organiserende EDO waarbij wij uiteraard de eerste klasser de beste kansen geven waarna om kwart over twaalf Feijenoord en Volendam togen elkaar aantreden. De verliezersronde is om kwart voor drie en de finale om vier uur. Daarna volgt de uitreiking van het fraaie Fans Hals-beeld. Het lijkt ons niet onmogelijk dat EDO, dat verleden weck ook de Zilveren Pont van De Volewijckers naar het Spaarne bracht, de winnaar van het tournooi zal worden. In Zandvoort tenslotte komen Zandvoort meeuwcn en HCDW (10.30) en Velsen en DCG (12 uur) tegen elkaar in het veld. Ook hier kunnen het aardige ontmoetingen wor den. Om half drie is de verliezersronde en om vier uur de finale. Zaterdag en Zondag brengt de vereniging „Vooruit" op haar knusse baantje in het Alkmaarse Sportpark het traditionele ker- misprogramma, waarvan de hoofdschotel wordt gevormd door de Grote Kermis-prijs. De West Frieze crack Mc Heny won enige weken geleden vrijwel onder dezelfde con dities. De concurrentie is nu echter veel zwaarder, daar de Duitse hengst „Stürmann" in vorm is gekomen en reeds enige malen onder de 1.23 km. tijd is gebleven. Deze hengst wordt dan ook vóór Mc Heny aan de finish verwacht, met Nellie Grcgor op de derde plaats. Niet minder aantrekkelijk is de „Vrolijk Rad-prijs", waarin Nottelman met Pretty Boy of Quintus Harvester over het 2700 m. lange parcours een uitstekende kans maakt. Met Pretty Boy wordt hij zelfs als de win naar verwacht. Zijn grootste rivaal is zijn streekgenoot Strooper met Odylie Spencer, die deze lange afstand met het grootste ge mak uitloopt. In de Rutschbaan-prijs is dc nieuwe crack Pauline, die 7 maal achtereen won, opnieuw van de partij. Hoewel de concurrentie groot is is zij niet van die aard. dat een 8e over winning van Pauline verhinderd zal worden. Pretty Boy zou dit kunnen doen, doch ver moedelijk start de vos wel in het slotnum mer. Voor Klaas Kramer ligt nog een 2e zege in het verschiet, indien hij met Ria Olivier een tachtische course maakt. Spaart hij de vos niet, dan zal de snelle, maar wei nig sterke merrie, in de eindstrijd het onder spit moeten delven tegen Oddity en Peter Chestnut. Ook Geersen zal zijn deel van de rijke Alkmaarse buit opeisen en wel met zijn keuze uit Roelina en Qui est-ce qui, die echter in Rita B II en Quinta ernstige con currenten zal vinden. Bij de 2-jarigen heeft de grote crack Sir Spencer de touwtjes in handen, gevolgd door Sonja Zora en Seigneur Bascom, Sita zou hierin kunnen verrassen. In het openingsnummer is de jonge garde weer in zulk een aantal present, dat een splitsing onvermijdelijk zal ziin. Kanspaar den zijn Rebecca. President, Quita Bascom en Rose Marie, hoewel tussen de rest altijd nog verrassende elementen kunnen schuilen. Dc attractie van het Zondagprogramma is ongetwijfeld de draverij voor amatrices, die voor de eerste maal in Alkmaar wordt ge geven. Alle bekende amatrices zijn van de partij. Mevrouw Nottelman kan het succes voor de Westfriese stallen nog groter maken door Pretty Boy ter overwinning te sturen. Zij zal zich daarbij tot het uiterste moeten inspannen om de bekwame Friese rijdster, mej. Peenstra, met Nemetor B achter zich te laten. Al met al is het een zeer open en aantrekkelijke course, waarin ook Prof Heny. Louis F H en Lady Zora met goede kansen staan. DE TWEEKAMP OM HET WERELD KAMPIOENSCHAP DAMES. De derde partij om het wereldkampioenschap schaken voor dames tussen Ludmilla Rudenko en Elizaveta Bykova, die afgebroken was in een voor Rudenko verloren stand, is niet hervat maar door de wereldkampioene gewonnen gegeven. Rudenko leidt thans met 21. UZIES EN CONFLICTEN. Het lijkt langzamerhand wel of de meeste van de in Nederland beoefende sporten niet meer buiten dit tweetal kunnen. Nauwelijks is het ene conflict opgelost en kijken de opposanten elkaar weer met normalq gezichten aan of in een andere sport rijst een nieuw ge schil met nare woorden over en weer, dreigementen en alles wat er verder bij een flinke ruzie past. Niet alleen in de wintersporten, die in het algemeen nu eenmaal intensiever worden beoefend, maar ook in dc zomersporten. De ge regelde lezer van de sportrubriek weet er alles van en haalt maar eens de schouders op als een nieuw conflict buiten zijn eigen sport liggende via de krant tot hem komt. Ze zoeken het maar uit, is meestal zijn oordeel. Waar mede hij of zij te kennen geeft er wei nig interesse voor te hebben. beeld de prestigekwestie, zoals die op het ogenblik bestaat tussen de athlcet Wim Slijkhuis en de K.N.A.U. omdat de Hage naar niet wenste te starten in de landen- athletiekwedstrijd tegen Duitsland, aan gezien de K.N.A.U. zijn coach Van dei- Kar onheuselijk had behandeld. Verre van dat. Wij willen er alleen op wijzen dat dergelijke geschillen steeds groter in aantal worden in het geval van Slijk huis volgde een schorsing van zes weken en het sportieve leven geenszins goed doen. Het constateren alleen kan al veel goed. doen, waarbij men dient te begrijpen dat sport niet de strijd is van de een tegen de ander met opzijzetting van alles, maar veel meer eendrachtig samenwerken is om het ieder in zijn eigen kring zo goed mogelijk te doen. En niet hard tegen hard zonder meer. Ook bij verschil van mening buiten het veld. eigen sport betreft. Een conflict dus waar men zelf het een en ander van denkt af te weten. Dan is de verontwaardiging over of de instemming voor een bepaald standpunt groot en weet men dikwijls niet meer waar de grenzen van het be tamelijke en het normale liggen. Men kan dat het beste zien en horen bij de sportwedstrijden die veel toeschou wers trekken. Er zijn van die „plekken" in zo'n massa publiek, waar men alles beter weet en kan. „Plekken", waar men zo heerlijk kan kankeren op die prullen van spelers in het veld die er hoegenaamd niets van kunnen. Die beter men zegt het zo echt flink bij de warme kachel kunnen gaan zitten. De mensen, die dergelijke meningen verkondigen, leven hun sjagrijn van de afgelopen werkweek zo heerlijk en vol ledig mogelijk uit om dan opgelucht thuis te komen. Heerlijk verfrissend moet de sport voor dergelijke lieden zijn. CGELUKKIG maar voor het sportieve T leven in Nederland hebben derge lijke mensen zelden zitting in vereni- gings- en bondsbesturen. Daar vindt men in hot algemeen functionarissen, die een betere opvatting hebben van sport en spel. En toch de conflicten en ruzies, die steeds groter in aantal lijken te worden Waar ligt de oorzaak, waar de oplossing" Een moeilijke vraag, die nimmer met een afdoend argument beantwoord kan wor den. Waarbij wij echter wel willen op merken dat wellicht als bijkomstige factor de conflicten en ruzies dikwijls ontstaan doordat men in de gelederen van het besturende lichaam te veel hei accent legt op het resultaat en dat alles beheersend en alleen belangrijk vindt Een manier van doen, die naar onze mening zeer terecht veel wrevel te weeg brengt vooral in grote bonden of vei-enigingen bij de leden, die vrij wil len zijn in hun opvatting van sportbe oefening, waarbij zij er heus wel voor waken de grenzen van het sportieve niet te overschrijden. N dan willen wij daarnaast heus geen betoog gaan houden over bijvoor- 'EN voorbeeld? Zondag jongstleden bij de nationale zwemkampioen schappen moest Nico Luchs, die deel uit maakt van de Nederlandse waterpolo ploeg voor het tournooi om de Trofeo Italia, starten in de estafetteploeg van De Robben voor de 4 x 100 meter wisselslag. Maar Luchs kon niet starten, omdat de trainer van de waterpoloploeg, Frans Kuyper, bezwaar maakte tegen zijn uit komen. De Robbentrainer nam daarop een besluit waar niemand veel wijzer van werd: hij trok de Robben-ploeg terug voor de wedstrijd en diende een protest in bij de sportcommissie van de K.N.Z.B. Uiteraard men kon het tevoren reeds met zekerheid zeggen werd dit protest afgewezen, aangezien De Robben met het beschikbaar stellen van Luchs voor de training van het Nederlands zevental hun lid onder leiding van de door de bond daartoe aangewezen trainer hadden ge stold. Frans Kuyper dus. Waarop dus slechts twee ploegen aan het estafette-nummer deelnamen. Een voorval, dat met het afwijzen van het protest was afgelopen, maar dat ge makkelijk tot weer een conflict had kun nen uitgroeien. En we vragen ons af, waarom direct van zo'n volkomen nor male zaak een prestigekwestie maken met terugtrekking van de ploeg en een pro test. tiet niet uitkomen van Luchs was toch alleen een handicap voor de Rob ben en betekende toch niet dat de ploeg al bij voorbaat kansloos was? Onbegrij pelijk zo'n handelwijze, die de laatste jaren echter jammer genoeg volkomen normaal begint te worden. ZULKE altijd ruzie zoekende lieden kunnen overigens beter een sport opzoeken waar ruzie maken bij het spel hoort. Vooral in Amerika kunnen ze dan heel goed terecht. Daar heeft men jaren geleden namelijk een „sport" uitgevon den. waarbij het de bedoeling is dat de deelneemsters het is een „sport" al leen voor vrouwen elkaar zo gemeen mogelijk toetakelen. De wijze waarop doet. weinig ter zake. Als er maar bij geslagen, gestompt, gekrabd of geduwd wordt. Roller-derby heet zo'n sportief festijn, waarbij tegenwoordig duizenden mensen zich komen verlustigen. De „sport" is bedacht door een Ameri kaan die met het speculeren oo weinig aantrekkelijke karaktereigenschappen van het publiek een hoop geld wilde ver dienen. Hij ontwierp een houten, gemak kelijk te monteren wielerbaan in klein formaat, engageerde een stel tempera mentvolle juffrouwen, leerde die rol schaatsen en bedacht vervolgens enkele „spelregels". Als wij het goed begrepen hebben starten bij deze rolschaatsen-derby's twee ploegen van vijf kort na elkaar. Waarbij het de bedoeling is dat de het laatst vertrokken nloeg de andere moet zien in te halen. Hoe. dat liet de uitvin der aan de vindingrijkheid van de deel neemsters over. Zo ontstond een soort catch-as-c'atch-can op rolschaatsen. En het. publiek maar genieten van val- en vechtpartijen tussen de vrouwen die niets onbeproefd laten om winnaar te worden en zodoende goede lonen en geldpremies in de wacht te slepen. Lonen, die na een onbezoldigde leer tijd. variëren tussen 25 dollar en 125 dollar per week. Ziekenhuiskosten voor verpleging van gebroken en gekneusde ribben en benen, hersenschuddingen en bloeduitstortingen zijn voor rekening van de „baas". Verdere spelregels ont breken. Scheidsrechters eigenaardig ge noeg niet. Maar wat die te doen hebben is iedereen een raadsel. De snelheden, die de „dames" in het algemeen in het vuur van de strijd weten te bereiken liggen niet ver van de veertig kilometer. Behalve dan in de vrij scherpe en daar door bijzonder gevaarlijke bochten. Het enige wat wij verder over deze „sport" te weten zijn gekomen is dat de deelneemsters wél boven de achttien jaar moeten zijn. Dat móést wel, want wat zouden de mensen er anders wel van moeten denken. E. K. Hier is zo'n roller-derby aan de gang. De juffrouwen, die de handen omhoog steken, hebben om de een of andere reden plezier. Het tweetal op de voorgrond geenszins. Die zijn nog druk bezig elkaar van de baan te wringen, terwijl de juffrouw geheel links een enorme duw in haar gedachten heeft voor een van haar belagers. De dag vóór het begin van de wereld kampioenschappen wielrennen werd oudergewoonte, gebruikt voor het beraad slagen over verscheidene sporttechnische kwesties, waarvan het indelen van de series voor de sprinters en achtervolgers en van de manches voor de stayers het hoofdbestanddeel vormden. De wedstrijd commissarissen hebben uren vergaderd over deze indelingen en natuurlijk kwa men er besluiten uit de bus, die volkomen afweken van hetgeen men had verwacht. De zeventien stayers, die door de nationale bonden definitief waren ingeschreven, werden verdeeld over twee series: een eerste manche van zes rijders en een twee de manche van zeven man. Uit elke manche gaan de nummers cén, twee en drie direct naar de finale over. Zeven stayers blijven dus over voor de herkan sing en dit zevental rijdt slechts een re- pcchage voor.... één plaats in de eind strijd. Dc finale zal dus door zeven stayers worden betwist. Een belangrijk nieuwtje is in het wed strijdreglement voor de stayers opgeno men. Er wordt namelijk geen enkele ron de vergoed voor een lekke band, voor een val, of voor een mechanisch mankement. Hetgeen vérgaande consequenties met zich mee kan brengen. Een volkomen gewon nen positie zou volkomen verloren kunnen gaan alleen door pech. Deskundigen beschouwen deze nieuwe bepaling in het wedstrijdreglement als zeer onbillijk en men vreest mocht zich een dergelijk geval voordoen een stroom van protesten. Wat de indeling be- r, treft, in de eerste manche over 100 km, die vanmiddag wordt gereden, komt Cor Bijster met gangma ker Wiersma uit. Hij vindt tegenover zich titelhouder Dolf Ver- schueren (België), de Fransman Lemoine, verder de Italiaan Mutti, de Zwitser Diggelman en de Duitser Ziege. Alge meen wordt aange nomen, dat Ver- schueren en Lemoine zich zullen plaatsen en verder geeft men onze landgenoot een goede kans om derde te worden en zich dm te klasseren voor dc eindstrijd. Jan Pronk heeft ir de tweede manche die Zondag word1 gereden de Frans man Queugnet tegen over zich, voorts de geroutineerde Duit ser Schorn. de niet minder ervaren stayers Martino (Italië), Michaux (België)* en Besson (Zwitserland) alsmede de Engels man Bunker. De sprinters De amateurs rijden tien series, in de meeste gevallen a quatre. De winnaars plaatsen zich voor de kwarteindstrijden, die a trois worden gereden. Alle verlie zers komen in de herkansingsritten. Frans Mahn is ingedeeld bij de Duitse kampioen Werner Potzernheim. Verder zitten in deze zevende serie de Zweed La- gerlöf en een der vertegenwoordigers uit India, Framjee. Zonder pessimist te zijn mag men wel aannemen, dat Mahn deze rit zal verliezen. Jan Hij zeiendoorn moet zijn rit, de achtste serie, kunnen winnen. André Gruchet, een jeugdige Franse sprinter, zal het hem zeer lastig maken. Verder vindt hij tegenover zich de Fin Kasslin en alweer een man uit India, de volkomen onbekende Paldano. Welke richtlijnen de wedstrijdcommis- sarissen hebben aangenomen bij de inde ling van de series voor de profs is niet bekend. Maar de Franse sprinters ziin er in ieder geval niet goed afgekomen. Vete raan Gerardin, die reeds 25 jaar in de wielersport meeloopt, en dus heel goed thuishoort op deze 50ste wereldkampioen schappen op de baan. heeft men tegen over Harris geplaatst en de Franse kam pioen Bellenger heeft als belangrijkste uëgnescancier Patterson, ook geen gemak kelijke tegenstander. Alleen Senfftleben maakt een zeer goede kans om direct in de kwarteindstrijd te komen, al zullen Von Bueren en Pauwels, even slim als „Senff" maar wat minder rap, het hem zeer lastig maken. Jan Derksen komt in de derde serie tegenover de Australiër Mockridge. een sterke renner te staan en tegenover de aanvlugge Ghella. Een lastige serie, waar in onze landgenoot zijn zenuwen de baas zal moeten blijven om te kunnen winnen. Arie van Vliet heeft Maspes (Italië) en Verbruggen (België) tegenover zich. En verder zullen zeker Plattner, de titelhou der, en Sacchi (It.) zich wel voor de kwarteindstrijden kunnen plaatsen. De winnaars van de zeven series ko men in de kwarteindstrijden. Er zijn ver der vijf herkansingsritten, en de winnaars daarvan worden over de vier ritten van de kwarteindstrijden verdeeld. Achtervolging Wat de achtervolging voor de amateurs Cor Bijster Het bestuur van de Trekvogels deelt ons mede bij nader onderzoek van de schorsing van het verenigingslid Slijkhuis tot de slot som te zijn gekomen dat de KNAU de regle menten zodanig heeft toegepast dat de schorsing onrechtmatig moet worden geacht. Aangezien het bestuur oordeelt dat door de maatregel van de KNAU in eerste instantie het verenigingsbelang wordt geschaad, zulks met het oog op de wedstrijd om de P. H. beker, wenst het zich niet neer te leggen bij de naar zijn opvatting door de KNAU begane reglementaire fout. Het bestuur van de Trekvogels verklaart verder besloten te hebben Slijkhuis in zijn P. H. beker-ploeg te handhaven en stelt de KNAU voor elke belemmering in deze aan sprakelijk. Tenslotte deelt het in zijn brief mede zich tot de commissie van beroep te zullen wenden op grond van het feit „dat het Uniebestuur getracht heeft de naam schorsing te geven aan een besluit dat geen schorsing kan inhouden". en de professionals btereft, hiervoor vond een loting plaats. Immers, winnen of ver liezen in de series bij de achtervolging is niet van belang voor de plaatsing. Want de acht snelsten uit de series plaatsen zich voor de kwart-eindstrijden, zowel bij de amateurs als bij de professionals. Daan de Groot en Piet van Heusden bij de amateurs en Harry van der Kamp en Jan Derksen de laatste neemt alleen deel als hij voortijdig in de sprint wordt uitgeschakeld zullen dus zelf moeten kunnen aantonen, dat zij in dit zware nummer tot de kwartfinalisten behoren. De technische commissie van de U.C.I. heeft eveneens vergaderd. Belangrijk was het besluit van de commissie om in den vervolge wereldrecords met tienden van seconden op te nemen en niet vijfden van van seconden, zoals tot nu toe de gewoonte was. Voorts wil men voorstellen om we reldrecords met vliegende start te erken nen over 200 meter, over 500 en over 1000 meter. De baanlengte zal ten minste 200 meter moeten bedragen, wil een we reldrecord kunnen worden erkend. Een waterpoloploeg, bestaande uit oud internationals (o.a. de oud-aanvoerder van het Nederlands zevental. Cor Braasem) heeft in het Goffertbad in Nijmegen Vrij dagmiddag met 7—2 gewonnen van een combinatie van spelers van het Nederlands jeugdzevental en reserves van verschillende buitenlandse ploegen. Bij de rust was de stand 41 voor de oud-internationals. Waren de eerste vier dagen van het tour nooi om de nationale tennistitels op de Mets-banen vrijwel zonder schokkende ge beurtenissen verlopen, vandaag vielen er enkele bijzondere uitslagen te noteren. In de eerste plaats werd mej. Muilemeister winnares in een fel duel tegen mej. Tekclen- burg en ten tweede moest Van Swol in zijn afgebroken partij tegen Karamoy met een achterstand genoegen nemen. De weersom standigheden waren slecht. Van kwart voor drie tot kwart voor zes kon niet worden ge speeld en na de hervatting waren de banen uiterst glad. Geen enkele partij in de dub belspelen kon worden uitgespeeld en zij moesten tot vandaag worden uitgesteld. Mej. Rollin Couquerque tenslotte werd in het damesenkelspel uitgeschakeld door mevr. Peters. In de tweede set kreeg mej. Rollin Couquerque hinder van een spierverrek- king in het linkerbeen (de eerste set bracht zij met 64 op haar naam) waardoor zij sterk werd gehandicapt en met 62 verloor. In de derde beslissende set kon zij bij 33 niet verder spelen en werd zij uitgeschakeld. Niets wees er op, dat mej. Tekelenburg in het damesenkelspel eveneens gewipt zou worden. De eerste set won zij royaal met 60. maar met 86 en 64 schreef mej. Muilemeister de tweede en de derde set op haar naam waarmee zij zich in de demi finale plaatste. Spannende partij Van Swol moest hard vechten op de zeer zware en gladde baan tegen de onvermoei bare Karamoy. Reeds in de derde set bleek dat de Amsterdammer het niet gemakkelijk zou krijgen (46), doch in de tweede en derde set herstelde hij zich goed: 63 75. Karamoy bleek een gelijkwaardige tegen stander en zeer veel ballen wist hij met zijn bijzondere looptechniek te halen alhoewel ook voor hem de zware baan ongetwijfeld een handicap was. De vierde set (de heren spelen in tegen stelling tot de dames ..best of five") was weer voor Karamoy met 64 en het gering aantal toeschouwers zag met spanning de laatste set tegemoet. Bij de stand 32 voor Karamoy moest echter wegens de snel in vallende duisternis worden gestopt. De nartij wordt vandaag voortgezet. De uitslagen luiden: Kwartfinales herenenkelspel: Van Swol Karamoy 46 63 75 46 23 (afgebr.): Krijt versl. Adama van Scheltema 63 61 6—2; Wilton versl. Holst 6—0 6—1 10—8; Dehnert versl. Van Meegeren 64 1—6 63 6—0. Kwartfinales damesenkelspel: mej. Muile meister versl. mej. Tekelenburg 06 86 64; mevr. Scholten versl. mevr. Koopmans 36 64 61: mevr. Peters versl. mej. Rol lin Couquerciue 46 62 31 (opgegeven); mej. F. ten Bosch versl. mej. Van de Torre 6—3 3—6 6—1. Gemengd dubbelspel halve finale: mevr. Roos en Dehnert tegen mevr. Scholten en Holst 46 30 (afgebr.): mej. F. ten Bosch en mr. Wilton tegen mevr. Van de Storm Hermsen en Krijt 9/9 (afgebr). Het voorlopig bestuur van de Nederland se Bromfietsbond, dié Donderdag 13 Augus tus werd opgericht, heeft gezien het grote aantal gunstige reacties, dat na de oprich ting werd ontvangen, besloten, reeds nu ten aanzien van enkele problemen zijn mening kenbaar te maken. Het stelt zich hierbij op het standpunt, dat het bromfietsvraagstuk zoveel mogelijk moet worden opgelost in overleg met de bromfietser en met behulp van verkeerswetenschap en voorlichting. De bromfiets heeft in beginsel even grote rechten op de weg als alle andere vervoer middelen, aldus de bond, die er verder de aandacht op vestigt, dat eventuele over heidsmaatregelen de popularisering, de in burgering en de technische ontwikkeling van de bromfiets niet mogen belemmeren. Voor een gunstige ontwikkeling van de bromfietserij wordt noodzakelijk geacht, dat maatregelen en voorschriften voor alle merken en typen bromfietsen gelijk zijn en dat de regeling van 1 Augustus' 1953 het bromfietsvraagstuk nijpender heeft ge maakt en ten spoedigste moet worden her zien. De 14,jaarlijkse belasting voor bromfietsen dient te vervallen, tenzij dit geld wordt besteed aan de aanleg, de ver betering en het onderhoud van voor brom fietsen geschikte rijbanen. Bij, voldoening van de bromfietsenbelasting per kwartaal dienen de extra administratiekosten te ver vallen. In het ziekenhuis te Oerebro in Zweden is overleden de heer A. G. F. Regout uit Itteren bij Maastricht. De heer Regout was op 31 Juli ernstig gewond bij een botsing tussen een door hem bestuurde auto en een Zweedse auto nabij Oerebro.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 9