Wereldnieuws Herenigingspogingen van één echtpaar hadden succes Zo fris als een bloem in de lente PANDA EN DE BLAUWE FLONKER Engels-Russische huwelijken Oe radio geeft Woensdag Toch ió het zo Overal Atlantis J DINSDAG 25 AUGUSTUS 1953 2 Maar velen deden vergeefs een beroep op Molotov Academie voor voortgezet Economisch Onderwijs Uitgave over Amerikaanse hulp leidde tot conflict Eigenaar van kostbaar boek gezocht Minister Suurhoff zal emigranten in Canada bezoeken Nieuwe burgemeester van Giessendam zet er vaart achter Twee fietsers aangereden op onbewaakte overweg Utrechtse Opera in moeilijkheden Castella's Bloemen- zeep is een genot NU drie soorten Casteüa! Tijger deed uitbraakpoging op de „Bantam" Achtjarige pianist gaat tournee door ons land maken Verzending van zeepost ■ssbt W|j Toneel jubileum Gees Laseur Kerkelijk Nieuws CVan onze correspondent in Londen) Jarenlang heeft men in Engeland mee geleefd met de door het IJzeren Gordijn wreed gescheiden BritsRussische echt paren. Dat de Russische regering thans één van de vrouwen laat gaan is een verras sende gebeurtenis, maar een wrange bijge dachte is, dat de kwelling zo lang geduurd heeft, dat van de groep vrouwen, die tij dens de oorlog Engelsen hadden gehuwd, alleen nog maar deze enkele echtgenote was overgebleven. Tijdens en kort na de oorlog waren er in de Sovjet-Unie 34 Russinnen met Engelsen getrouwd. Hiervan mochten er achttien het land verlaten, voordat dit wettelijk werd verboden. Er werd grote druk op de vrouwen uitgeoefend m haar huwelijk op te geven. Dit lukte in tien ge vallen, waarbij ook enkele der mannen er bij hun vrouwen op hadden aangedrongen dat zij zich in deze onmogelijke situatie vrij zouden maken. Twee der overige vrouwen hadden verklaard dat zij zich niet bij haai mannen in het buitenland wensten te voe gen. Drie wouwen zijn verdwenen. Er gin gen destijds geruchten dat zij een einde aan haar leven hadden gemaakt. De 29-jarige mevrouw Clare Hall, die op de Britse ambassade in Moskou werkte, vond daar al bijna acht jaar asyl. Zij schijnt het gebouw al die tijd niet te hebben ver laten. Haar echtgenoot gaf de hoop nooit op om haar en hun thans zevenjarige zoontje, dat hij niet kent, bij zich te krijgen. Zij spaarden voor peperdure telefoongesprek ken, stuurden elkaar honderden brieven en foto's en ook smalfilms. De ambassade had deze laten maken, niet alleen voor de heer Hall, doch oorspronkelijk ook voor de andere echtgenoten. Eindeloos is het aantal keren, dat deze de films in Londen lieten draaien. Tot zij elk gebaar, elke blik uit het hoofd kenden. Zowel de mannen in Engeland als de vrouwen in Moskou heb ben hemel en aarde bewogen. Diplomatieke wegen In Londen werden diplomatieke wegen bewandeld. Wijlen Bevin schoot Mototov erover aan en toen hij nul op het request kreeg, zocht hij het hoger op, bij Stalin zelf. Deze scheen destijds in 1947 wel willend, tot hij plotseling met een quasi- schalkse blik bedacht dat zelfs hij niet op permachtig was en dat het presidium der Opperste Sovjet uiteindelijk over de zaak moest beslissen. Toen Molotov in het ge noemde jaar de vierlanden-conferentie in Londen bijwoonde, zagen wij de mannen bijeen staan op een tochtige straathoek, welke de Sovjet-minister moest passeren. Ze droegen opschriften in het Russisch, waarin zij om de vrijlating van hun vrou wen verzochten. Werden ze vastgehouden als représaille voor de Sovjet-burgers, die volgens Russi sche uitlatingen de West-Europese vluchte lingenkampen niet uit mogen, zodat ook vele Russische gezinnen ontwricht zijn.? Deze bewering was echter geheel onge grond. Engeland hield geen enkele ont- ADVERTENT1E te Haarlem DRIEJARIGE AVONDOPLEIDING Aanvang 15 September. Studievakken: Sociale economie, Bedrijfseco nomie. Recht van het maat schappelijk verkeer. Economische statistiek. Economische geschie denis, Sociologie van het econo mische leven. Sociale wijsbe geerte. Prospectus en inlichtingen bij: Dr. S. Elzinga, Westerhoutpark 28 Haarlem, tel. 12879; J. C. Adam. Stuy- vesantstraat 93, Haarlem, tel. 25505; W. B. Reynen, Dr. P. Cuyperslaan 2 Heemstede, tel. 38489. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 8.18 Gewijde muziek. 8.45 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Platen. 11.05 „Varkens hebben vleugels", hoorspel. 12.00 Alt en piano. 12.30 Weerbericht. 12.33 Platen. 12.37 Geref. Kerkdienst. 12.59 Klok gelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Met Pit op Pad, causerie. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Orgel spel. 17.50 Platen. 18.00 Metropole Orkest. 18.30 Spectrum voor het Christelijk organi satie- en verenigingsleven, causerie. 18.45 Pianospel. 19.00 Nieuws. 19.10 Boekbespre king. 19.25 Platen. 19.30 Buitenlands over zicht. 19.50 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Kamerorkest en soliste. 21.00 Het ambt in de wereld, causerie. 21.20 Platen. 21.30 Ham mondorgelspel. 21.45 Volkszang. 22.20 Lichte muziek. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM H, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.13 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gym nastiek. 9.10 Platen. 9.35 Waterstanden. 9.40 Platen. 10.00 Boeken mee op reis en thuis, 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de vrouw. 1.00 Platen. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Weer bericht. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Orgelspel. 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoonstel lingsagenda. 13.18 Dansmuziek. 13.50 Platen. 14.00 De weg omhoog, causerie. 14.15 Rotter dams Philh. orkest, koor en solist. 15.00 Voor de jeugd. 16.00 Vierhandig pianospel. 16.10 Voor de jeugd. 16.40 Voor de zieken. 17.15 Platen. 17.30 Gevarieerde muziek. 17.50 Re geringsuitzending: Mr. H. M. A. Kamerlingh Onnes: „De Atlantische samenwerking". 18.20 Actualiteiten. 18.30 R.V.U.: J. J. Schilstra: Onderwijs in Amerika. 19.00 Orgelspel. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek commentaar. 20.15 Promenade-orkest en soliste. 20.55 De sterken voor de zwakken. 21.05 De Première van Son.iy Boy, hoorspel. 22.20 Gevarieerde muziek. 22.45 Wereld kampioenschappen wielrennen. 23.00 Nieuws. 23.15 Esperanto. 23.20 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Weerbericht. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Piano en zang. 13.30 Platen. 13.45 Piano en zang. 14.00 Gewijde muziek. 14.45 Operette muziek. 15.30 Platen. 16.15 Militair orkest. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.30 Causerie. 17.40 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Pla ten. 18.15 Causerie. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Volksmuziek. 20.00 Schaak de Koning, operette. 20.40 Platen. 21.00 Sport. 21.10 Schaak de Koning (verv.). 22 00 Nieuws. 22.15 Sport. 22.30 Platen. 22.55 —42^09 Nieuws. heemde vast, maar tegen zijn zin behoefde niemand naar zijn land terug te keren. Het kon ook zijn en dat was waar- scijnlijker dat de Sovjet-autoriteiten de hechtheid van de huwelijken op de proef wilde stellen om niet het risico te lopen dat vrouwen door middel van een huwelijk met een buitenlander uit Rusland zouden trach ten weg te komen. Om het zekere voor het onzekere te nemen, volgde al spoedig het decreet, dat huwelijken tussen Sovjet-bur gers en buitenlanders verbood. Eén echtpaar heeft de onmenselijke krachtproef doorstaan. Nu in het politieke klimaat enige verzachting is ingetreden, heeft Molotov dan eindelijk een „ja" laten horen, dat voldoening wekt, maar als men aan de huwelijken denkt, die hij vernietigd heeft, dan is het een voldoening met een bittere bijsmaak. Volgens de „New York Times" van Za terdag zijn autoriteiten van de Ameri kaanse hulpverlening in Den Haag ont stemd over wat zij beschouwen als „een weigering van de Nederlandse autoriteiten om het Nederlandse volk in voldoende mate op de hoogte te brengen van de Ame rikaanse hulp". De „New York Times" schrijft: „De hui dige bittere controverse bereikte gisteren een hoogtepunt in wederzijdse beschuldi gingen, die betrekking hadden on een boekje van 56 bladzijden getiteld „Weder zijdse Veiligheid". Ongeveer een jaar ge leden drongen de V. S. er bij Nederland op aan meer bekendheid te geven aan feiten en cijfers over de militaire hulp van de V. S. Als gevolg hiervan is een boekje ver schenen, dat vervaardigd en betaald was door Amerikaanse voorlichtingsautoriteiten en dat betoogde, dat zonder Amerikaanse hulp Europa niet in staat geweest zou zijn het kostbare materiaal voor een moderne oorlogvoering aan te schaffen." Van het hoofd van de Nederlandse Leger voorlichtingsdienst verneemt het A.N.P. over deze kwestie het volgende: „Vorig jaar is op Nederlands initiatief besloten over te gaan tot de uitgave van een boekje, dat een zakelijke voorlichting zou geven over het Amerikaanse hulppro gramma. De legervoorlichtingsdienst zou hiervoor de tekst leveren en het boekje verspreiden. De foto's zouden van Ameri kaanse zijde komen en de Amerikaanse autoriteiten van de V. S. zouden eveneens de drukkosten betalen en het boekje laten drukken. De Amerikanen hebben dit werk uitbesteed bij een Nederlandse drukker en er verder geen controle meer op uitge oefend. Het gevolg hiervan is geweest, dat er schandelijk slecht drukwerk is geleverd, waarvoor de legervoorlichtingsdienst de verantwoording niet wilde nemen. Het effect van het boekje, zo redeneerde deze dienst, zou volkomen verloren gaan door de slechte verzorging ervan. De oplaag er van bedroeg 50.900 exemplaren en de drukkosten waren f 36.000. De Legervoor lichtingsdienst heeft toen gezegd wel mede werking voor de distributie te willen ver lenen, maar zich te zullen onttrekken aan de verantwoordelijkheid voor de uitgave". Met een ingezonden stuk in de „Times" tracht een keurige Brit de eigenaar op ie sporen van een zeer kostbaar, historisch boekwerk, dat na de oorlog in zijn han den kwam. Wij kunnen niet nalaten hem bij zijn speurtocht te helpen en geven daarom hierbij de inhoud van zijn brief weer. Sinds 1945 heb ik een boek onder mijn berusting, dat ik tot nu toe vergeefs aan zijn eigenaar probeerde terug te bezorgen. Het is een exemplaar van „Praxis rerum criminalium" van Jodocus Damhouder, in 1562 in het Latijn uitgegeven te Antwer pen. Het werd mij toevertrouwd door een leerling, aan wie het was gegeven door een soldaat, die het in Duitsland had ge vonden. Er is reden te vermoeden, dat het uit Nederland werd weggehaald door een lid van het Duitse bezettingsleger. Op de titel pagina staat (als ik goed lees) de hand tekening van Joan. Albertus Bannius, presbyter, en het jaartal 1616. Hij deelt in het Latijn mede, dat het boek heeft toe behoord aan zijn „proavus" Theodoric a Wyhe een rechtsgeleerde, die lange tijd door de Geuzen in ballingschap werd gehouden. Ik geloof, dat het boek nooit van andere dan particuliere of kleine ge meentelijke bibliotheken deel heeft uitge maakt en zou het graag terugbezorgd zien, waar het hoort. Indien iemand in Nederland of België dit boek mocht herkennen uit de beschrij ving, die ik ervan gegeven heb, dan zal ik dat gaarne van hem vernemen", (w.g. W. L. Cuttle, Downing College, Cambridge). De minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid, J. G. Suurhoff, is Zaterdag avond met het K.L.M.-lijntoestel naar New York vertrokken, vanwaar hij naar Canada zal doorreizen. Het doel van de reis is, zo zei de minis ter vóór zijn vertrek, zich ter plaatse op de hoogte te stellen hoe het de Neder landse emigranten in hun nieuwe vader land gaat. Hij zal voorts besprekingen voeren met de Canadese minister van Im migratie, alsmede met enkele andere mi nisters van het nieuwe Canadese kabinet. Op het programma staan verder bezoe ken aan Nederlandse clubs in de diverse steden, alsmede aan Nederlandse emigran ten. Ook zal de minister met vertegen woordigers van de verschillende kerkge nootschappen, die de geestelijke belangen van de Nederlandse emigranten beharti gen, besprekingen voeren. De minister hoopt op 8 September naar ons land terug te keren. De gemeente Giessendam krijgt in ijl tempo een nieuwe burgemeester, die één dag voordat de nieuwe raadsperiode be gint, nl. op Maandag 31 Augustus a.s., ge- installeerd zal worden. Burgemeester Brinkman van de stad aan 't Haringvliet is met ingang van 25 Augustus in Giessen dam benoemd en hij stelde er prijs op zelf de eerste vergadering van de nieuwe raad te leiden. De oude raad, die reeds op 7 Augustus jl. zijn afscheidszitting hield, zal dus op het scheiden van de markt nog éénmaal bijeenkomen om de nieuwe ma gistraat te begroeten en de loco-burge meester, die in de nieuwe raad niet terug keert, zal burgemeester Brinkman nog de ambtsketen kunnen omhangen. De vol gende dag, 1 September komt dan de nieuwe raad voor het eerst bijeen. Zaterdagmiddag zijn in Ede twee wiel rijders, de 65-jarige C. Kwint, bedrijfslei der bij de betonfabriek De Kroon, en de 45-jarige aannemer G. van Veldhuizen op een onbewaakte overweg in de spoor lijn tussen de stations Ede-centrum en Ede-Wageningen door een electrische trein aangereden. Vooral de heer K. werd ernstig gewond. Zijn metgezel liep minder ernstige kwetsuren op. In Marokko werd het religieuze feest Aid-el-Kebir ingezet met een gang naar de Moskee. De Pasja van Casablanca (links) en het Franse hoofd van Casablanca, Boniface, verlaten het paleis van de Pasja te Casablaxica om zich naar de Moskee te begeven. Carmen-serie zou afgelast moeten worden Nadat de Utrechtse burgerij vorige week voor haar opera in de bres was gesprongen en een comité van actie als eerste daad het doorgaan der première van Carmen op 1 September zeker stelde, is de situatie nu voor de Utrechtse Opera toch weer veranderd. Het is namelijk gebleken, dat de directie van de Nederlandse Opera de alleenvertoningsrechten van Carmen heeft gekocht. Naar wij vernemen hebben de reacties op dit besluit van de Nederlandse Opera er toe geleid, dat de directie, hoewel zij een exclusief contract voor de opvoeringen van Carmen heeft gesloten, geen bezwaar zal maken tegen de opvoering door de Utrechtse Opera in de Utrechtse stads schouwburg op 1 September ter gelegen heid van de opening van de Najaarsbeurs. Dit betekent echter geenszins, dat aan de Utrechtse opera het recht wordt verleend voor volgende opvoeringen, zodat de circa dertig overal in de lande geplaatste op voeringen waarschijnlijk door de Utrecht se Opera geannuleerd zullen moeten wor den. ADVERTENTIE Castella geeft U de geur van frisse rozen in de nieuwe, heerlijke Castella Bloemenzeep, gepresenteerd in vier zachte, beschaafde tin ten. De zeep wordt onverpakt geleverd, zodat U terstond van kleur en geur geniet, voor de verrassend lage prijs van 20 cent per stuk. Thans heeft U dus keuze uit drie voortref felijke soorten Castella, IEDERE vrouw kan er nu ook op warme dagen zo fris en aantrek kelijk uitzien als een bloem in de lente. Voor degenen, wier huid veel schuim nodig heeft, is er de overvloedig schuimende Castella Spé cial (32 cent). En natuurlijk blijft de klassieke Castella Schoonheidszeep (32 cent) beschik baar voor haar talloze aanhangsters. Tijdelijk levert Uw winkelier U TWEE stukken Castella Schoonheidszeep voor slechts 50 cent. Profileer vooral met spoed van dit bijzonder aanbod. Wanneer U bovendien voor een bescheiden prijs een echte merkzeep wilt gebruiken met de volle garantie van Castella-kwaliteit, neem er dan de onverpakte Bloemenzeep bij voor slechts 20 cent per stuk Let op, dat U geen imitaties ontvangt Zaterdagavond arriveerde in Rotterdam het m.s. „Bantam" uit Indonesië. Toen het schip vorige week in de Middellandse Zee voer ontdekte kapitein G. van den Brandhof uit Heemstede, dat een der beide op Sumatra gevangen tijgers kans had gezien twee tralies van zijn hok door te knagen. Er werden ijzeren hekken te gen de kooi gebonden en deze werd met een stalen net afgedekt. In Rotterdam werd dit hok met de ter versterking aangebrachte ijzeren hekken en het stalen net in zijn geheel gelost. Beide tijgers zijn, ofschoon zij aan een particulier adres waren geadresseerd, voorlopig ondergebracht in diergaarde Blijdorp te Rotterdam. De burgemeester van Rotterdam, mr. G. E. van Walsum zal op 19 September met het m.s. „Astx-ea" naar Bergen in Noorwe gen vertrekken, waar hij drie dagen zal blijven. Op 24 September zal hij per vlieg tuig naar Nederland terugkeren. Naar wij vernemen zal het achtjax-ige pianistje Hans Jürgen Mattilke uit Düssel- dorf, die vox-ige week in hotel „De Sonne- hoeck" in Zandvooi-t een ricital gaf, begin October in genoemd hotel terugkeren. Zijn moeder, de Duitse concert-pianiste Linda Mattilke-Neubert, gaat namelijk te zamen met haar zoon een korte tournée door ons land maken. Oox-spronkelijk voel de zij er weinig voor haar zoon reeds in het openbaar te laten optreden, doch nadat de knaap vorige week in het Amsterdamse Conservatorium was getest, heeft zij toe gezegd, hem een aantal recitals te laten geven. Binnenkort zal Nederland dus met dit muzikale wonderkind nader kunnen ken nis maken. Dr. Driessen, directeur van de N.V. Jobra, die onder meer hotel De Sonne- hoeck exploiteert, heeft reeds toegezegd een jaar lang Hans Jürgens studies op een Nederlands conservatorium te willen be kostigen. 4. Er waren heel wat voorbereidingen no dig, om de Groot Mogol straks goed te kunnen ontvangen. Maar men krijgt ook niet iedere dag een Oosters heerser, ver gezeld van dertig bedienden en een lieve lingsleeuw op bezoek! „Ik ben zo vrij ge weest het arbeidsbureau op te bellen en te verzoeken ons een staf hulppersoneel toe te zenden, mijnheer Panda", zei Jollie- pop. „Heel goed, Jolliepop", antwoordde Panda, „wij zullen die Groot Mogol een daverende ontvangst geven. De kranten staan al vol over het bezoek, dat hij hier zal brengen. Zij schrijven, dat hij in zijn tulband de „Blauwe Flonker" zal dragen; dat schijnt een heel kostbare diamant te zijn". „De Blauwe Flonker IS uitermate kostbaar", zei Jolliepop met nadruk, „het is een beroemde diamant, een juweel van onschatbare waarde!" „Ai", zei Panda, „dan mogen we wel uitkijken voor dieven' Hel zou heel erg zijn, als de Mogol in mijn huis bestolen werd". „Uitermate rampspoe dig!", beaamde Jolliepop, „daarom heb ik het arbeidsbureau ook verzocht, ons hoogst betrouwbaar personeel te zenden". Na een uurtje verscheen het betrouwbare perso neel. En wie trad als eerste met een zwie rige buiging binnenJoris Goedbloed! „Mag ik als eerste onze kleine meester ver welkomen?", murmelde hij, „personalia te salulent, zoals wij latinisten zeggen!" „Gro te goedheid!die gauwdief!", hijgde Jolliepop Met de volgende schepen kan zeepost worden vei'zonden. De data waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd staan tussen haakjes achter de naam van het schip vermeld. Naar Indonesië: s.s. „Riouw" (3 Sept.); naar Nieuw Guinea: m.s. „Peleus" (11 Sept.); naar de Ned. Antillen: m.s. „Oran jestad" (1 Sept.); naar Suriname: m.s. „Bonaire" (2 Sept.); naar Zuid-Afrika: m.s. „Edinburgh Castle" (5 Sept.); naar Canada: m.s. „Westerdam" (3 Sept.); naar Zuid-Amerika: s.s. „Eva Peron" (5 Sept.), naar Australië: via Engeland 5 Sept. en naar Nieuw Zeeland via Engeland 29 Augustus. ADVERTENTIE ÏÏlKk ROSLEDEREN JASSEN ƒ155.— Het toneel jubileum van Cees Laseur, dat in vex-band met de ramp van Februari is uitgesteld, zal nu 2 October in de Ko ninklijke Schouwburg te Den Haag wor den geviex-d. Laseur zal daarbij jubilei-en in Sacha Guitry's „N'écoutez pas Mes dames". Dit stuk zal gespeeld woi-den in de regie en in de vertaling van Laseur zelf. De Nederlandse titel luidt: „Luistert u niet dames". Laseur is 35 jaar aan het toneel ver bonden als acteur, twintig jaar daarvan was hij toneeldirecteur, de laatste vijf jaren had hij de leiding van de Haagsche Comediè. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Kollum (toez.)- P. J. de Ridder te Ruinen. Aangenomen de benoeming tot hulppred. te Rheden: W. A. Hoek, em. pred. te Am sterdam. Bedankt voor Dubbeldam (toez.): W. Brinkman te Asperen. Geref. Kerken Bedankt voor Surhuisterveen: J. Kuntz te Tzum. Beroepen te Wateringen: L. F. A. Böt- ticher, cand. te Rotterdam; te Koudekerk a. d. Rijn L. Zwanenburg te Schoone- beek. Geref. kerken onderh. art. 31 K.O. Beroepen te Nijverdal: J. Bomhof, cand. te Hasselt. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Nieuwe Pakela: P. Op den Velde te Mimmerwoude. Bedankt voor Oosterbeek: P. H. Segge- link te Zaandam. Aangenomen naar Papendrecht: G. J. Buys, cand. te Aalsmeer. Bedankt voor Harderwijk: J. Geels, te Rotterdam-C. Geref. Gemeenten Tweetal te Dordrecht: H. Ligtenberg te Rotterdam en A. Vergunst te Zeist. Bapt. Gemeenten Beroepen te Iloogeveen-Assen: H. Jut te Nieuwe Pekela. Opstand. Volgens het Zuid-Slavische pers- bureau Tajoeg zijn Albanese legereen heden en de politie de laatste tijd op getreden om opstandelingen in het district Ljocnsnje te vernietigen. Twin tig boeren van het dorp Karboenar zouden gearresteerd zijn, omdat zij de secretaris van de communistische par tij van hun dorp en andere leiders van de partij en coöperaties hadden ver in oox-d. Staking. Oixgeveer 1000 elcctriciens uit 10 verschillende bedrijven zijn Maandag een „guerilla"-staking begonnen om hun eis voor hogere lonen kracht bij te zetten. De staking, die door commu nisten wordt geleid, dreigt het bewa peningsprogram voor Engeland te ver tragen. Leiders van de vakvereniging zeiden dat in de loop van de volgende dagen aan nog meer ax-beiders opdracht zal worden gegeven het werk neer te leggen, indien de werkgevers niet toe geven. Een woordvoerder van de vak- oi-ganisatie zeide, dat men in 10 ver schillende plaatsen, die over geheel Engeland liggen vex-spi-eid, opdracht had gegeven tot staken. „Het is een zuivere guerilla", zo voegde hij hier aan toe. Jaarbeurs. Volgens een mededeling van het Oost-Duitse nieuwsbux-eau A.D.N. zullen 8000 firma's en bedrijven uit 25 landen deelnemen aan de jaarbeurs, die dit jaar van 30 Augustus tot 9 September 1953 te Leipzig gehouden zal worden. Naast collectieve inzen dingen uit de Sovjet-Unie en de volks- democratieën zouden ook enige be langwekkende collectieve inzendingen in voorbereiding zijn van belangen groepen uit de West-Europese staten. Volgens dit bericht zouden aan de jaarbeurs van dit jaar meer inkopers deelnemen dan vorig jaar. Schat. In een schuurtje achter een woning in de buitenwijken van Freetown (West-Afrika) heeft de politie een pakje met diamanten gevonden, waar van de waarde op ongeveer een mil- lioen gulden wordt geschat. Aange nomen wordt, dat de diamanten be stemd waren om naar het Midden- Oosten te worden gesmokkeld. De ille gale handel in diamanten baart de autoriteiten in de Britse kolonie Sierra Leone, waarvan Freetown de hoofd stad is, veel zorg. Bezet. Chinese nationalistische guerilla's hebben zich meester gemaakt van het vorstendom Kentawng in Mong Nai, een staat aan de Westelijke oever van de rivier de Salween, 130 km ten Oos ten van Taoengjji, de hoofdstad van de Zuidelijke Sjah-staten in Birma, aldus is Maandag te Rangoon gemeld. De vorst van Kentawng zou zijn gevangen genomen, die van Mong Nai vluchtte toen hij vernam, dat de Chinezen in zijn gebied oprukten, aldus de be richten. Neutraal. Op een buitengewone verga dering te Recklinghausen hebben on geveer 1500 afgevaaxdigden van de West-Duitse Katholieke vakbeweging eenstemmig een resolutie aangenomen, waarin werd verklaard, dat „de neu traliteit en verdraagzaamheid binnen het West-Duitse vakverbond niet meer verzekerd zijn" en dat de Katholieke vakvex-eniging overweegt „haar vrij heid van handelen te hernemen, ten einde de onafhankelijkheid van haar leden te beveiligen". De vergadering werd gehouden om het standpunt van de Katholieke vakvex-eniging te bepa len naar aanleiding van verwijten, dat het bestuur van het verbond van vakverenigingen, in de huidige verkie zingsstrijd in West-Duitsland de socia listen zou steunen. Vertrouwen. De Italiaanse Tweede Kamer heeft Maandagavond haar vertrouwen uitgesproken in de regering van pre mier Pella. Slechts de communisten en de linkse socialisten stemden tegen de regering. De Neo-fascisten en de soci aal-democraten onthielden zich van stemming. Zaterdag kreeg de regering het verti-ouwen van de- Italiaanse Se naat. Voedsel. 27 Augustus begint de tweede voedselactie voor Oost-Duitsland. Zij zal tot 3 October worden voortgezet. Alle voorbex-eidingen om een onafge broken verstrekking van levensmidde len te verzekeren zijn thans genomen. Voor Dondcx-dag, het begin van de actie, zijn een millioen pakketten klaar. Tot 1 September zullen nog 300.000 pak ketten ter beschikking staan. De laat ste dagen van de actie zal de verdeling op de behoefte ingesteld zijn. Bij de eerste actie van 27 Juli tot 15 Augustus zijn 2,5 millioen pakketten uitgei-eikt. OVER weinig onderwerpen is door ge leerden en leken de goeden niet te na gesproken zoveel recht gepraat wat krom is, zoveel gefantaseerd en zoveel ge logen als over het verzonken land Atlantis. Ja, zelfs aan platvloers bedrog heeft het hier niet ontbroken. De litteratuur over dit onderwerp is der mate uitgebried, dat geen enkele vakge leerde in staat is zich serieus met dit vraag stuk bezig te houden. De in 2000 boekdelen naar voren gebrachte argumenten bewegen zich op het gebied van de ken- nis der oudste talen, volken kunde, plantkunde, wijsbegeer te, sterrenkunde, geographische geschiedenis, dierkunde, vol- kenpsychologie, archaeologie, en noemt u zelf nog maar wat op. Geen sterveling beheerst al deze vakwetenschappen en moet dus verstek laten gaan zodra rijp en groen met een argument komt aandragen dat niet tot zijn gebied behoort. Vandaar dat het gesprek over Atlantis in de littera tuur vaak ontaardt in een langs-elkaar- heen-praten dat nergens toe leidt. We zullen ons niet verdiepen in de laat- Romeinse beschouwing over het Atlanlis- vraagstuk, maar ons direct in de opvattin gen van de nieuwere tijd plonzen. Welaan, waar wilt u dat Atlantis gelegen heeft? Voor ivelhaast elke smaak hebben wij een aparte theorie. Zoekt u Atlantis in of aan de overkant van de gelijknamige oceaan, gelijk velen dit na de ontdekking van Amerika deden? Ook thans xoordt deze ge dachte nog aangehangen, zij het dan in dien zin, dat Amerika het restant zou zijn van een nog veel groter continent, waar van een deel door de zee zou zijn verzwol gen. Zoals we gisteren hebben vermeld, is dit op geologische gronden onmogelijk, al thans voor historische tijden. We kunnen ons onmogelijk gaan verdie pen in de motieven, waarop de verschil lende Atlantis-th'eoriën zijn gebaseerd, noch kunnen we ons in tegenargumenten bege ven. In een sneltreinvaart zullen we wat Atlantis-theoriën aan u voorleggen, alle gebaseerd op wetenschappelijke argumen ten, of althans op iets dat daarvoor moet doorgaan. Welnu, al naar gelang de schrijver die u raadpleegt, kunt u Atlantis, of de resten daarvan, zoeken in Nigeria, maar ook bij Tartesos aan de Zuidkust van Spanje, in de Sahara, Zweden of Tunesië, op een eiland in de Atlantische Oceaan, of in een gebied bij de Noordpoolcirkel, op twee eilanden in de Atlantische Oceaan,maar ook in een gebied bij de Perzisch-Indische grens, op het eiland Kreta, in Oostelijk-, maar ook in Westelijk Ethiopië, in Bactrië, ja zelfs in Thibet! Voorts worden u van de Atlantische bevolking des te nmiwkeuriger beschrijvingen gegeven al naarmate de schrijvers over grotere fantasie en geringer kennis beschikken. Enkelen hebben het zelfs bestaan nieutve astronomische theo- riën op te werpen, welke echter het nadeel hebben door de sterrekxindige waarnemin gen te worden weerlegd, zodat zij van de zijde der astronomen niet die belangstelling verwierven welke de opstellers hadden ver wacht. Wat. u dus van Atlantis denken moet? Wacht u nog even met die vraag tot we gesproken hebben over het geheimzinnige Schliemann-testament, want dat is het sluitstuk van deze geschiedenis. Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 2