Visserijonderzoek bij Bereneiland Agenda voor Velsen Engelse schippers en stuurlieden staken „Cycloop" klaar OPENING Santpoort Ouden van dagen naar Avifauna Wijk aan Zee Velsen-Noord 5 Helderse kotter bracht Fins jachtje binnen Kapitein van kustvaarder berispt Wanneer de eerste IJslandse vis aan land wordt gebracht Binnenkort proefvaart en naar IJmuiden Amerikaans schip voer de „Soestdijk" aan Tentoonstelling in kantoor gebouw van crematorium Jaarvergadering van de damclub IJmuiden Om de wereldtitel briefdammen Binnenkort van de modernste schoenenzaak in IJmuiden Eind September Zondags school-week in Velsen Zondag een auo te verdienen voor duivenliefhebbers „Mijnenvegen is niet volstrekt afdoende" Versierde schollen Kennemerland-renners reden elders Record aanvoer ■"N DINSDAG 25 AUGUSTUS 1953 Deze tenten vormen tezamen het vrijheidsdorp in Korea, waar de krijgsgevangenen uit het leger van de UNO en de Ameri kanen, die worden uitgewisseld door de Noord-Koreanen, allen worden heengebracht. Hier krijgen zij hun eerste maal in de vrijheid, hier worden zij medisch onderzocht; zij kunnen er naar de kerk en zij kunnen zich een beetje amuseren in de recreatietenten. De onderzoekingstrawler „Ernest Holt" van het Engelse ministerie van Visserij :s onopvallend uit Grimsby vertrokken naar het gebied ten Noorden en Oosten van het Bereneiland, om een expeditie te beginnen, die waarschijnlijk resultaten zal opleveren voor het aldaar beoefenen van de visserij in de zomermaanden. De „Ernest Holt" is een moderne trawler van 599 ton en volledig uitgerust met elk soort trawlnet en een speciaal laborato rium. De rijke visgronden bij Bereneiland werden uitgezocht voor het werk voor de eerste twee jaar. Dit, omdat trawlers- eigenaren en onderzoekers zich hadden afgevraagd, welke uitwerking de inten sieve bevissing van de laatste vijfentwintig jaar zouden hebbc-n gehad op de kabel jauw. Hoelang zou het duren eer ac vis gronden waren uitgeput en zou het nodig zijn de kabeljauw daar te besehermen en welke mogelijkheden waren er om andere visgronden te vinden. Dit waren hun pro blemen. Onderzoekingen op de Grand Banks van Newfoundland hebben aange toond dat kabeljauw het liefst leeft in wa ter waar de temueratuur tussen de twee graden en vijf graden op de bodem is. Het was bekend, dat warme Atlantische stro men langs de westelijke uitlopers van de Bereneiland Bank liepen en dat eon koude golf uit 'net Noordpoolgebied over het grootste gedeelte van de Ban'k stroomde. Schipper S. de Boer van de Helderse kotter HD C7 „De Vijf Gebroeders" is de thuishaven binnen gelopen met het schoe- nertje „Turquoise" op sleeptouw. Aan boord bevond zich de baardige en gebruin de Olavi Kivikoski, die op 15 Juni de ha ven van New York verliet en moederziel alleen koers zette naar het ouderlijk huis: Kemi in Finland. Kivikosiki, diie matroos is bij de grote vaart, kocho het schoenertje in Maart voor 3600 dollar. Hij liep ai lang met het plan rond om zijn ver.of alleen op een jachtje door te brengen en met een reeks boekjes over philosophische vraagstukken in een rekje boven het bed zijn moeder in Fin land op te zoeken. De Finse kluizenaar stuurde op lei-land aan en belandde \ia het Kanaal tenslotte op de Noordzee. Onderweg heeft hij te kampen gehad met een tekort aan drink water en de bemanning van de HD 67 kwam deswege precies op tijd. Hij zal in Den Helder het schip laten nazien de motor weigerde even na het vertrek uit New York al dienst om vervolgens bin nendoor naar Finland te zeilen. Misschien gaat hij met zijn moeder en twee broers op het jacht terug naar Amerika. De Raad voor de Scheepvaart heeft de kapitein van de „Geziena Henderika", de heer F. A. G. uit Zwolle gestraft door het uitspa-eken van een berisping. De „Geziena Henderika" liep op 20 Mei in de haven van Sonderburg aan de grond. De inspecteur voor de scheepvaart, de heer J. Metz, was van mening, dat de ka pitein enige fouten heeft begaan, onder meer door niet een loods aan boord te ne men en de wachtlopende stuurman niet voldoende te hebben ingelicht. Bovendien had de kapitein, toen bleek, dat het sohip water maakte, een expert moeren raadple gen en niet op eigen houtje het lek moeten dichten. Daar de kapitein zijn schuld volledig in ziet volstond de raad met een berisping. DINSDAG 25 AUGUSTUS Thalia, 20 uur: „Stad der gevaren". Rex, 20 uur: „Limelight". Kennemcrlaan, 20 uur: jubileum „Wilhel- mina", concert door fanfarecorps „Arion". WOENSDAG 26 AUGUSTUS Raadhuis, 14-15 uur: spreekuur wethou der van Onderwijs. Thalia, 20 uur: „Stad der gevaren". Rex, 20 uur: „Limelight". Kennemerlaan, 20 uur: jubileum „Wilhel- mina", concert door de „IJmuider Har monie". Onderzoekers vermoedden, d2t op het punt waar de stromingen samenkwamen juist die temperatuur zou ontstaan, die de kabeljauw van Newfoundland nodig had. Op de laatste tocht van de „Eraest Holt" hoopt men tot dusverre onontdekte voorraden vis voor de vissserij in de zo mer bij het Bereneiland te vinden. Indien dit lukt zal de visserij er ten zeerste bij gebaat zijn. Wanneer de Engelse heer Dawson, die zich in het hoofd heeft gezet IJslandse vis in Engeland goedkoop en zonder winst aan de man te brengen en die daartoe een con tract afsloot met de IJslandse reders, bin nenkort de eerste schepen naar Engeland zal laten komen, zullen de schippers en stuurlieden uit Hull en Grimsby waar schijnlijk in staking gaan. Bij de federatie van Britse Tra w lersehippers en stuurlie den zijn aangesloten de leden uit Grimsby, Hull, Aberdeen en Fleetwood. De nieuwe haven-zeesleper „Cycloop" van het IJmuidense bureau Wijsmuller zou vandaag van de werf in Foxhol naar de helling van Sanders gebracht worden in verband met de plaatsing van het roer. Uit Delfzijl zullen daarna uitgebreide technische proeven met de nieuwe sleper worden genomen en dan kan de proef vaart en de komst naar IJmuiden in de loop der volgende week tegemoet gezien worden. De Raad voor de Scheepvaart heeft een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van de aanvaring tussen het 9592 brt. metende Nederlandse stoomschip „Soestdijk" van de Holland Amerika Lijn en het 7198 brt. me tende Amerikaanse stoomschip „Palmetto State" op 12 Mei nabij het lichtschip „Hen and Chickens" in de vaarroute van Boston naar New York. Als getuige werd gehoord kapitein J. Reedijk van de „Soestdijk". Hij verklaarde, dat 's middags toen het zicht slecht werd de „Soestdijk" halve kracht is gaan varen. Enige tijd later werd door de eerste stuur man op het scherm van de radar een schip, dat later de „Palmetto State" bleek te zijn, waargenomen. Het andere schip naderde de koerslijn van de „Soestdijk". De „Soestdijk" werd daarop gestopt. Vrijwel terzelfdertijd zag de kapitein van de „Soestdijk" de „Palmetto State", die zo snel naderde, dat er niets meer gedaan kon worden om een aanvaring te ontgaan. De verschansing van de „Soestdijk" werd opengereten. Do schade bedroeg ongeveer 55.000 dollar. Ook het Amerikaanse schip liep een schade op van 35.000 dollar. De inspecteur voor de scheepvaart, de heer J. Metz, zei in zijn conclusie, dat deze aanvaring voornamelijk te wijten is ge weest aan nalatigheid van de officieren aan boord van het Amerikaanse schip, die de radar op een bereik van 4 mijl hadden staan en blijkbaar niet voldoende aandacht hebben geschonken aan de naderende „Soestdijk". De lering, die de heer Metz uit deze aan varing wilde trekken is, dat de radar slechts een hulpmiddel is. „Duidelijk is gebleken, dat de kapitein van de „Soestdijk" geen schuld heeft aan de aanvaring", zo besloot de heer Metz. De Raad voor de Scheepvaart zal zijn conclusie later bekend maken. Zaterdagmiddag wordt in het kantoor gebouw van het crematorium te Driehuis de tentoonstelling geoDend waar affiches zullen worden getoond, die ingezonden zijn door Nederlandse Grafische kunste naars. Zij hebben deelgenomen aan een prijsvraag die de vereniging van Facul tatieve Lijkverbranding had uitgeschre ven. De tentoonstelling is Zaterdag en Zondag en ook volgende week Zaterdag en Zondag geopend. Van 1 September af zal de damclub IJmuiden na drie maanden zomerrust weer de wekelijkse clubavonden houden. Op de eerste Dinsdagavond wordt de jaarvergade ring gehouden. De agenda vermeldt onder meer een bestuursveranderii.g. De heer W. Zeeders is niet meer herkiesbaar en de heer C. Kaan is candidaat gesteld. Herkiesbaar zijn de voorzitter K. de Jong, B. Dukel en J. van Straten. Verder volgt een bespreking over de competities van de Nederlandse Dambond en de indeling van de onderlinge competitie. Een bestuursvoorstel om wereld kampioen P. Roozenburg tot tec'nnisch- adviseur te benoemen komt ook ter tafel. De finale om de wereldtitel briefdammen zal in September beginnen. De volgende negen spelers zullen deelnemen aan deze strijd, die anderhalf jaar zal duren. Voor Nederland: B. Dukel, IJmuiden; O. Doorn bos. Appingedam; A. den Doop. Amsterdam; J. Huisman Naaldwijk; voor Frankrijk: P. Lome, Nancy; P. Dionis, Parijs; voor Italië: E. Fanelli, La Spezia; voor België: O. Ver noest, Antwerpen en voor Marokko: R. Fourgous. In de B finale komen uit; O. Baekce (Ant werpen); R. Cantalupo (Nice); A. Miedema (Londen); P. Hovingh (Amsterdam); A. Guingard (Genève); P. Beers (Noord-Schar- woude); P. Blum (Parijs); P. Hosana (Al ger); L. Anderson (Goes). ADVERTENTIE KENNEMERLAAN De „Samenwerkende Zondagsscholen" te IJmuiden-Oost zullen eind September een Zondagsschool-week houden. Er is een comité gevormd waarin uit elk van de acht schoolbesturen, die aan de Zondagsschoolweek hun medewerking ver lenen, een bestuurslid zitting heeft. Verder beginnen alle Zondagsscholen deze of volgende week weer met de lessen. De Ned. Herv. Zondagsschool, die in de Julianaschool wordt gehouden, be gint de dienst op Zondag, 30 Augustus, om tien uur. Ook het bestuur van de Kin- derkerk „IJmuiden-Oost" verzoekt ons mee te delen dat de dienst Zondag om tien uur begint. De 215 duiven van de leden van „De Snel- vlieger" hebben Zondag van Roosendaal naar huis (afstand 103 km.) een voorspoedige reis gehad. Na om 8.15 uur in vrijheid te zijn gesteld was een duif van voorzitter A. J. Waal wederom de snelste. Deze arriveerde om 9.35.08 uur op zijn hok. De laatste prijs winnende duif arriveerde om 9.41.40 bij J. Koorn Sr. De volledige uitslag was: A. .T. Waal 1. 12, 21, 31, 32, 38; K. v. Breemen 2; E. Sloot 5; J. Kocfrn Jr. 4, 6, 34; G. Booy 5; P. v. d. Hout 7. 9; J. v. d. Kammen 8, 11, 27. 41; E. Reker 10, 29; J. Koorn Sr. 13. 17. 42. 43; F. de Boer 12. 18. 25, 28, 36; A. Schreuder 15. 23. 24. 33; Chr. Prins 16: S. Voet 19; G. P. Winkel 20; J. H. Eelsing 22: K. Inia 26. 37; H. J. Broek 30; II. v. d. Wiele 35; P. Duijven 39; P. v. d. Zwet 40. Voor Zondag staan er twee wedvluchten op het programma één van Roosendaal en één van Orléans. Deze laatste vlucht is bijzonder attractief want hier zijn niet minder dan twee auto's, twee bromfietsen, drie fietsen, twee duivenklokken enz. te verdienen. Men schat de landelijke deelname op ongeveer 10.000 duiven. „De Luchtpost" en „De Snelle Wieken" De vlucht van de vereniging „De Lucht post" heeft een snel verloop gehad. Deze werd gehouden van Roozendaal, over een af stand van 100 kilometer. De duiven werden 's morgens om 8.15 uur gelost. Dé5 eerste duif werd „geklokt" om 9.35.27. De uitslag was: K. Eouwer 1, 2, 10; P. Hoog land 3; P. Koning 4, 8. 5, 11' Jac. van Duyn 6, 12, 13; J. J. Lansdorp 7; C. Wipprecht 9; G. Bierman 14. De „Snelle Wieken" hebben eveneens met 96 duiven aan de wedvlucht van Roozendaal deelgenomen. Ook deze vlucht had een snel verloop. De eerste duif was om 9.35 uur op het hok. De uitslag was: J. Hoogzaad 1, 6, 8, 10, 12, 13, 20; M. Jansen 2, 15, 18; A. Tabernal 3, 5, 14, 16, 17; J. Kappendijk 4, 7, 9; P. Roze- meyer 11 en A, Tervoort 19. „Atoom"-duiven kwamen van Roosendaal De leden van de postduivenhoudersvereni- ging „De Atoom" hebben Zondag deelgeno men aan een wedvlucht van Roosendaal af over een afstand van 105 km. Van de vogels, die tijdens Westelijke wind om kwart over acht werden gelost, kon de eerste duif om 9.37 uur worden „geklokt". De uitslag was: W. A. Schouten 1. 5, 9; J Schoo 2; D. v. d. Liinden 3; J. Exalto 4, 18; J. Asjes 6; M. van 't Hof 7, 17. 23; A. Kat 8 21; A. Weeda 10, 14; L. Veldt 11, 12; H. J Exalto 13. 24; G. v. Berkum 15, 16; D. P Stapper 19, 20; J. A. Stijnman 22. Raad voor de Scheepvaart „De mijnontpl offing die de „Comelia BH" op 12 October heeft getroffen terwijl het schip langs de geveegde route benoor den de Waddeneilanden voer, is een uit zonderlijk geval waaruit weer blijkt dat het vegen niet volstrekt afdoende is." Aldus hcT. schriftelijk oordeel van de Raad voor de Scheepvaart over het onge luk met de 499 bruto register ton metende kustvaarder .Cornelia B II", eigendom van de Groningse Reder O. Bosma. Het schip was op weg van Kopenhagen naar Rotter dam toen het te acht uur des morgens in volle vaart bij boei ET 12 op een mijn liep en ernstig beschadigd werd. De „Cor nelia B II" is de volgende dag door de sleepboot „Holland" naar Rotterdam ge sleept. "XOOCOOOOOCOOOCOOOOOOOOOOCOOOOOOOOCOOOOCOOOOOOCCOOCOOOCC Deense onderzoekers in het visserijbe drijf hebben zeven honderd getatoueerde scholleii losgelaten bij de kust van Denemarken. Dit is iets geheel nieuws op het gebied van de onderzoekingen naar de verspreiding van de schol in de Noordzee en de Deense kustwateren. In voorafgaande jaren zijn de gebruikelijke methoden van merken onbevredigend gebleken. Op de onderkant van de schollen is met Oost-Indische inkt een kruis of een cirkel getatoucerd. Een rood plastic plaatje, waarop een nummer, dat aanduidt waar de vis werd los gelaten, is onder de opperhuid geschoven. Vis handelaren en huisvrouwen wordt nu verzocht naar deze vissen uit te kijken. Per gevonden schol wordt een beloning van 5 kronen (ongeveer een rijksdaal der) uitgereikt. <»OOOOOOCOOOCCOODOOOOOOOOOOCCCOOOOOOOOCOOCOOCODOOOOOOOOC> LSaby zonder rammelaar Aan de politiepost zijn inlichtingen te verkrijgen omtrent de volgende gevonden voorwerpen: Zonnehoed, rammelaar, Lipssleutel, ring met sleutel; rode damesmantel, een paar bruine kinderschoentjes, een paar witte schoentjes met steunzolen, witte schoen met blauwe sokjes, kindersandaal met wit sokje, lederen bal, rode bal, zonnebril (2x), ring met sleutels, beige kinder windjack, bruin windjack, damesshawl, grijs meisjesvest, sleutel, ring met sleutel, badhanddoek met zwembroek, bril met donker montuur, twee sokjes, wit broekje, broche, strandschep (2x), schepnet, kin- der kruiwagen, portemonnaie met inhoud, gevlochten broekriem, witte onderdeken, parapluie, rubber strandemmertje en bad handdoek. Vanmorgen om negen uur zijn de ouden van dagen uit Santpoort-dorp en Santpoort station in een lange bussenstoet vertrokken naar Alphen aan de Rijn voor het beloofde bezoek aan „Avifauna". Dank zij de offerzin van heel Velsen kun nen in totaal 1050 bejaarden in groepen van ongeveer 300 man er op uit trekken; nadat vandaag de eerste naar Avifauna ging, zullen 1 September 318 deelnemers uit IJmuiden-Oost naar VaLkeveen en Soest gaan en op de 2e September komen 204 bejaarden uit Velsen-Noord aan de beurt voor een rit door het Gooi, met bezoek aan Schiphol en „Anna's hoeve". De rest van de Velsense bejaarden uit oud-IJmuiden, Velsen-dorp en Driehuis gaat ten getale van 333 mensen eveneens op 2 September op stap. Uitslag van optocht Van de Zaterdagavond in Wijk aan Zee gehouden optocht voor versierde fietsen, wagens e.d. is de uitslag als volgt: Loopwerk: 1. Baboe; 2. jongens met aap; 3 emmers met schep, tevens extra tweede prijs wegens originaliteit; 4. kermisaap; 5. bruidsmeisje; 6. bruidspaar; 7. ballet meisje; 8. Marker vissertje; 9. zigeunerin; 10. Amerikaanse soldaat; 11. groepje met fee; 12. ijslepels. Rijwerk: 1. dubbele versierde autoped; 2. versierd fietsje; 3. versierde autoped. Groot rijwerk: 1. Negerhut van Oom Tom met extra prijs wegens originaliteit; 2. strandkar met palm; 3. strandjutterskar. Groot loopwerk: 1. zeven geitjes; 2. Goudlokje. Tien autoboxen in wording In opdracht en voor rekening van de gebroeders Velde, zullen ten behoeve van Garage „De Pont" aan net Stratingplant- soen tien stenen afzonderlijke autoboxen worden gebouwd door de aannemersfirma P. Meyer te Velsen-Noord. Deze autoboxen zullen komen achter het pas dit jaar geopende gax-agebedrijf aan de Coymansstraat. Na het gereedkomen van dit werk zal deze garage-onderneming met de vier in het bedrijf ingebouwde afzon derlijke autobergplaatsen, totaal veertien boxen hebben. De betrokken aannemer heeft voor de bouw gisteren de eerste voorbereidingen getroffen. Leden van de rennersclub „Kennemer- land" namen Zaterdag en Zondag deel aan diverse wielerwedstrijden. Bij de wedstrijd voor amateurs in Zuilen eindigde D. de Ruiter op de achtste plaats. T. Beentjes werd bij deze wedstrijden bij de nieuwelingen tiende. A. Geldermans werd tweede in Vlijmen. T. Beentjes startte eveneens in Amster dam en eindigde als vierde. In Zwijndrecht kwam J. Groot aan de start en bezette de zevende plaats. Het was gisteren een record dag voor de visaanvoer. Door vierenveertig sche pen werden naar opgave 10895 kisten vis gelost. Daar de uitlossing steeds mee valt was de visaanvoer Maandag met 12.000 kisten een record. Bij de Nederlandse Dok- en Scheepsbouw werd met goed gevolg te ivater gelaten het 10.925 tons vrachtschip „Bawean", in aanbouw voor de N.V. Stoomvaart Mij. „Nederland". Foto: de Baweangaat te water. Drukte bij de Toekomst. Uit de Zater- dagmarkt zijn ongeveer tweeduizend kisten verse haring naar de vismeelfabriek „De Toekomst" aan de Zuidzij verdwenen en bovendien is er ook wat verse vis naar de pufschuitcn gegaan. Op nummer. Toevalligerwijs kwamen Zaterdag na de Elisabeth KW 64, die al een paar weken de eersie gegadigde is op Za terdag voor de Maandagmarkt de drie Nihemkotters op nummer binnen, alle drie met ongeveer 140 kisten rondvis. Van de verre naar de Beatrix. Vanmor gen lag schipper Jaap Spaanderman, de vroegere commandant van de Claes Com- paen, en der naar Duitsland verkochte verre visserijtrawlers der IJmuidense vloot, met zijn Prinses Beatrix (KW 51) voor de markt. Hij vaart niet onfortuinlijk met de legger, die met vier IJmuidenaren en vier Katwijkers is bemand: vanmorgen kwamen er een dikke 150 kisten mooie rondvis onder de luiken vandaan met ongeveer 400 stijve kabeljauwen als resultaat van een tien daagse reis. Steur. De KW 53 wist een steur van 16 kilo te bemachtigen; de handel waardeer de deze delicatesse met 4,50 per kilo en het visje bracht in totaal een 72 op. Geen volk. De Heemstede IJM 53 ligt al een week binnen, doordat er ma trozen te kort aan boord zijn. Er is nu een nieuwe schipper (H. Messemaker van Katwijk) aangemonsterd, zodat de logger deze week wel weer zal varen. Klaar. Het inwendige van de motor van de kotter der rederij Hamers uit IJmuiden is naar de Kromhoutfabriek geweest. De motor is nu klaar en kan met schipper Axel op de IJM 23 weer gaan snurren. De UK 57 kwam in IJmuiden ijs laden. Ook deze kotter was naar de fa briek geweest voor de motor. Sneller. Op de scheepshelling is ge plaatst de Mary IJM 61. Naast het schip van schipper Vooys staat de logger KW 52. Deze logger krijgt een nieuwe schroef. Men hoopt nu meer gang in het schip, dat 8 mijl loopt, te krijgen. Voor een reparatie aan de electrische installatie moest de KW 107 Jacoba blij ven liggen. Maar de bemanning rekent op Dinsdag varen. Trekker. Haring trekken gaat nu ook de logger KW24. Deze trawllogger heeft deze zomer verse vis getrawld. Er worden nu tonnen en zout meegenomen, omdat er in het begin van de reis wat gekaakt kan worden. Er wordt overigens ook verse ha ring aangevoerd. Vermoedelijk zal ook de KW 28 haring gaan trekken. Buren. Voor een kapotte winch moest in IJmuiden binnenlopen de Belgische kotter Z 745. Een Deense haaierivisser kwam even uitblazen in de vissershaven; deze E 528 is wel eens meer op visite ge weest. Spokje kabeljauw. De AM 16 had een spokje kabeljauw van 800 stuks, waardoor de kotter 2000 gulden meer kon besom men dan de colllega's „17" en „18", die dit gelukje misten. De 17 kreeg een troostprijs in de vorm van een zalm van zestien ons. De AM 18 wist een kreeft te vangen, die f 6.opbracht. Vandaag. Voor de Dinsdagmarkt ble ven liggen de Shamrock IJM 129 met 750 kisten haring en de Annie IJM 14 met 540 kisten verse vis. Van de trawlers bleef liggen de Flamingo. De Thorina kwam Maandag binnen. Schol verkocht. Van de scholaanvoer is heel weinig blijven staan voor de vis- meelfabricage: haast alle drietjes zijn ver kocht en wel voor f 8 voor het gewone spul tot f 12 voor de mooie soorten. De tweeën deden om de f 17 en de grovere soorten gingen naar Engeland voor aan merkelijk lagere prijzen dan vorige week - mede door de mindere kwaliteit. De enen deden ongeveer f 20 en de zetschol (middel en groot) is verkocht voor ongeveer f 30. Aland aan de kop. Met de Eli Chéné- vière ligt schipper Aland on het ogenblik stevig aan de kop van de Marezatenvloot. Gisteren maakte hij voor een mooi schip haring, na een achtdaagse reis f 21.200 Schipper Gravemaker van de Vikingbank 11 ad dit keer mmder geluk en bcsomde voor negen dagen (Vrijdag al binnen maar Zaterdag niet gelost) f 15.900 terwijl de Bergen voor acht dagen toch nog tot r 18.800 kwam. Van de Noordloggers waren de KW 51 en de 126 met f 6100 en f 4500 de beste besommers; de loggers, die op de kustvisserij waren gebleven hadden zoals gezegd wel heel weinig tong gevangen, maar aan schollen hebben zij flink wat neergezet. Vandaag. De markt van vandaag wordt bezocht door de Shamrock (650 ha ring, 300 makreel en 40 diversen) Flamin go (1600 haring en 85 bij vis); Thorina (1600 haring); IJM 14 met 470 makreel, 60 schelvis, 10 gul en 60 stijve kabeljauwen en de KW 159 met 360 haring, 25 varia en 100 stijve. Nog een keer. De vluggerds onder de snurrevaadkotters, de UK 68, 202, 105 en 44, die in de middenweek gauw weer naar zee vertrokken om te proberen een tweede markting te halen, slaagden daar blijkens de Zaterdagmarkt in. Sinds Woensdag waren er gemiddeld 60 kisten buitgemaakt en de snurrevaad-schollen van flinke om vang worden graag voor Engeland gekocht voor 48 per kist. Zelfs grove enen liet de handel voor de uitvoer naar Engeland strippen en dan bracht ze 37 per kist in het laadje. De tweeën handhaafden zich rond de 20 en voor de drietjes en de uivertjes waren eveneens kopers te vinden. Daarmee hebben de snurrevaders een beste week achter zich. Uit het ÏJselmeer. Zaterdag werd door 115 vaartuigen aangevoerd 12.604 pond kuilpaling, prijs 6585 cent; «,463 pond snoekbaars, prijs 3940 cent; 9 pond rode baars, prijs 54 cent; 400 pond voorn, prijs 4 cent per pond, en 680 bak nest, prijs 2,57 per bak van 37Vz kilogram. Drukke nering. Er waren gisteren drie trawlers, 27 loggers en 12 kotters aan de markt: de Bergen met 1600 haring en 20 varia, de Eli met 1200 haring en 310 bijvis en de Vikingbank met 1450 haring en 65 bijvis. Van de 27 loggers waren er veertien op de schelvis en de gul geweest, dus niet op de tong. Van goede tot Zuid. De haringprijs liep gisteren van de f 14 voor de goede kwaliteit haring van de Eli tot de opvang- prijs voor de Zuidkwaliteiten van Viking bank en Bergen. De export hield zich in verband met de weinige goede sorteringen, kalm. „Je komt niet achter me „an". De woorden „Je komt niet achter me „an"van de afslager beduiden meestal weinig goeds voor de kwaliteit van de vis - er wordt dan met andere woorden geen reclame van deze partij verwacht. Zo ging het gisteren vaak: veel lekkere vis stond er niet in de markt en de goede piepers liepen van f 26 tot f 30 tegen f 22 voor de gemengde gul en tussen de f 12 en de f 14 voor de braadjes van klein model. Goede wijting bracht het tot f 17; de slappe soorten zijn voor f 12 verkocht. Zwarte kool is hoog verkocht: ongeveer f 70 de 125 kilo en de grote gul len zaten bij de f 25 in de buurt terwijl de middelsoorten voor f 15 tot f 17 zijn ver kocht en de torretjes van f 12 tot opvang- Drijs gingen. Goede dikkoppen voor de Belg. Voor export naar België waren alleen de beste kabeljauwen goed genoeg en de uitleggers in deze sortering deden dan ook f 80 voor de gemiddelde rijen tot f 95 voor de uit blinkers. Kisten grote kabeljauw zijn ook naar onze Zuiderburen afgezet voor f 90 tot f 95 en de kleinere dikkoppen bleven in het binnenland voor f 70 tot f 80 per kist. Te weinig tong. Er was de handel te weinig tong aangevoerd en de lappen handhaafden zich dientengevolge op f 4 tot zelfs f 4,20 per kilo; de grootmiddel soorten deden f 1,90 en de kleinmiddel 1.70 tegen f 1,35 voor de tong één en een gulden voor de slips. Grote tarbot is veelal gekocht voor België tegen f 2,20 tot f 2,40 per kilo. Marktprijzen. Heilbot 2,70, gr. tong 4.50-3,50, gr.m. tong 2-1,72, kl.m. tong 1,82-1,62, kl. tong I 1,40-1,26, kl. tong II 1.12-0,96. tarbot I 2,60-1.80 per 1 kg. Tar- bgt II 82-80, tarbot III 66, tarbot IV 48-35, kl. griet 19, tongschar 60, kl. tongschar 28, gr. schol 35-28, gr.m. schol 31-27, kl.m. schol 50-24, kl. schol I 40-19., kl. schol II 28-8. schar 20-11, v. haring 15-11, makreel 17-10, gr. schelvis 54-44, gr.m. schelvis 57-42, kl.m. schelvis 56-35. kl. schelvis I 43-30, kl. schelvis II 31-8, wijting 17-8. gr. gul 34-24, midd. gul 23-14,50, kl. gul 16.50-8. kl. haai 32-23 per 50 kg. Gr. ka beljauw 208-65 per 125 kg. Aanvoer in totaal 9500 kisten. Besommingen. TJM 183 Viking Bank f 15820. IJM32 Elie f 21290, IJM16 Bergen f 18800, IJM204 f 1900, R02 f 950, KW64 f 2590. KW126 f 4500, KW169 f 3950, KW 28 f 4900, KW89 f4250. KW51 f 6100, KW 20 f 190. KW22 f 720. KW69 f 4270, KW138 f 218. KW140 f 988. KW169 f 2956, KW166 f 2239. KW155 f 1895, KW107 f 2313, KW 108 f 2135, KW125 f 1890. KW104 f 3680. KW26 f 2690, KW176 f 3100. KW67 f 1770. KW91 f 2260, KW24 f 2950, KW114 f 1780, KW52 f 317, IJM11 f 2640. IJM229 f 2080, IJM208 f 4370, KW77 f 900. KW34 f 2710, KW133 f 2090, KW94 f 1670, KW27 f 1514, KW98 f 2640, BU33 f 2520, AM16 f 5920, AM17 f 3640, AM18 f 3630, HD125 f 3350.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 7