in een piste vol raspaarden Tanker hield zijn kotter voor reddingboot en draaide bij VARIA Agenda voor Velsen Circus aan het Stro tinsplantsoen Schipper Blok in Willemstad Hij wil zo spoedig mogelijk ter vangst l&gehMedmg-atfie WOENSDAG 26 AUGUSTUS 1953 7 „Boltini" opende in onweer Na de voorstelling Hoofdprijzen Staatsloterij THALIA GOUDEN OORRINGEN Zondagsrust op de vissersvloot „Gouden oorringen" in Thalia Lustrumtournooi van schaakclub „Santpoort" „Accordeola" Zaterdag in Rijkenspark Voorzitters en penning meesters nu zelf eens tussen de lijnen Stationsweg volgende week afgesloten Scheepvaart Aangehouden Nederlander in Makassar vrijgelaten 9 MET een serie zware donderslagen als accompagnement en een regenroffel op het tentlinnen heeft het „Grand Cirque National", met het bedrijf Althoff alleen dit gemeen hebbende, dat er een Althoff-telg over de cavalerie gaat, gisteravond zijn openingsvoorstelling aan het Stratingplantsoen in Velsen-Noord gegeven. Zowaar voor een bijna volle tent de 'kans werd groot geacht dat van de twee elkaar snel- opyolgende circussen Mullens en Boldini de laatste nogal wat last zou hebben van dit overvoerde tournée-schema. Het publiek heeft zich echter volledig laten veroveren door de veelzijdige troep der Bpldini's, die op diverse programma onderdelen tot waarlijk voortreffelijke prestaties in staat bleek te zijn. Waarbij vooral op het gebied der rappe variété een paar opzienbarende staaltjes vertoond werden. De erepalm van dit programma wordt weggedragen door een Spaans drietal, dat twee keer in de piste verschijnt: als Lopez' trio met een jongleurs-act, die niet alleen een razend tempo aanhoudt maar boven dien plaats biedt aan een geestige panto- mine en na de pauze komt dit vlugge kla verblad nog eens terug als „cascadeurs" en het is dan ook werkelijk een waterval van acrobatiek en volmaakte behendigheid met al-s knap sluitstuk een viertal kop en scho tels op het hoofd van de leider, er op ge mikt met de voet en tenslotte achteloos voorzien van een theelepeltje óók met do voet. Maar overschaduwen doet dit perfecte drietal zijn collega's niet: de vrijheidsdres suur van een jonge Althoff brengt acht eminente Arabische paardjes in het zaag sel en daarna voert mevrouw Holzmüller een stel pony's in de arena, waarvan één halsstarrige dezelve alleen maar op bevel van een politie-agent-pony wenst te ver laten. En de zesjarige Josette Boldini weet er als kleine parforce-rijdster ook raad mee, al zullen vele moeders het hart meermalen krampachtig vasthouden als de kleine meid op de grote bruine door de piste cirkelt. Het slotnummer laat nog even zien, wat er met een stevig paard te verrichten valt: zeven jockey's zijn er in volle vaart opge sprongen voor de geduldige klepper ten slotte af mag zwaaien. Zoals gezegd: het variété is vlekkeloos en van zwaar kaliber. Drie „evenwichtige" dames die als „Les Rosia's" ook elders nog wel eens assisteren, en de twee eveneens vrouwelijke Benaco's in de nok van de chapiteau vertrouwen koelbloedig op hun spieren en zenuwen en een Deens echtpaar komt op een trampolin-mat (een uiterst elastisch vlechtwerk) buitelen, dat het af en toe verbazingwekkend mag heten. Mevrouw duikelt een kleine vijftig keer door de lucht en presteert een dubbele salto, terwijl meneer er maar wat droevig doorheen „stuntelt". Het is een groot plezier deze twee ook apart bezig te zien: zij als voortreffelijke solo-acrobate en hij met een hond van het merk bastaard-böxer, die met innemende vriendelijkheid en een blij kwispleend sfaartstompje dooi1'bran dende hoepels springt en soms met een prille zoon van het zwarte ras zijn lessen in praktijk brengt. Dat donkere kind is overigens een hónd- je van een kind. V) Dan zijn er kunstwielrijders onder de naam. „The Renelli's" bezig, wier toeren liever niet in de praktijk van het dagelijkse verkeer gebracht moeten worden, want dan komen er zeker brokken van, maar op het plankier is dit Italiaanse duo feilloos. Eu dan denken wij, Nederlanders, dat we iets van fietsen weten Korsakoff's beren doen hun werk met logge tegenzin en het is dan ook een tikkel tje sneu die bruine sloebers van een glij baantje te zien sukkelen en andere beer- onterende zaken te zien verrichten: een paard in een circus is toch echt wel meer op zijn plaats. Tenslotte de clowns: Les Cavalinio's, die ons eerlijk gezegd wat tegenvielen. Het „verhaaltje" met het opwindbare beeld is aardig, maar de grapjes er omheen hebben niet het volmaakt-clowneske, dat de man nen met de grote schoenen en de knop- neuzen tot verheven komieken dient te stempelen. Het is dwaas en ge zult er om kunnen glimlachen, maar de bevrijdende schatering zit er echt niet in. Overigens: een perfect programma, dat de belangstelling van elke circus-liefhebber ten volle verdient. Vanmiddag en vanavond zijn de laatste voorstellingen. J. F. Na afloop van de voorstelling door circus Boltini in Velsen-Noord - hebben enige Duitse personeelsleden van het circus eni ge opwinding veroorzaakt in een café. Na dat er een hoeveelheid geestrijk vocht was ingenomen door de circusmensen en zij al weer vertrokken waren, miste de café houder enige kledingstukken. Het spoor leidde naar de Duitse houtboot „Oldendorff", die voor de papierfabriek ligt te lossen en waar de vermoedelijke daders inderdaad gevonden werden - weer achter een stevige borrel, nu samen met oude vrienden uit het moederland. De kleren waren niet te vinden, maar toen de politie een uur later werd gealarmeerd voor een vechtpartij op de houtboot, bleek men heftige ruzie te maken over de cate gorische vraag, wie de kledingstukken uit het opgemelde café had meegenomen. De kleren zijn inmiddels teruggevonden, maar over de dader(s) tast de politie nog in het duister. 4e klasse 7e lijst 5000: 1655 f2000: 17142 ƒ1000: 6412 8948 9977 10793 10893 12166 18712 20093 400: 2107 3006 3770 '6193 8209 10242 13399 13456 13890 200: 1624 2372 4076 4088 4232 4465 4661 4779 5251 5572 5651 6118 6616 7392 7700 7834 8419 8734 9398 9639 9306 9887 11257 11845 13611 13679 14029 14117 14659 17736 17825 18862 19236 19493 BESOMMINGEN VAN HEDENMORGEN Trawlers: De Hoop f8060; 2 trawlers: f50.600: An tie f 13.300 (niet volledig). Logger: KW 76 f9080. Kotters: TX 33 f3430; Esbjerg 128 f2650. ADVERTENTIE (het theater met de beste films) DONDERDAG a.s., 8 uur in onze serie speciale voorstellingen Ray Milland - Mariene Dietrich in een bijzonder filmwerk (Golden Earrings) Na een adembenemende mensenjacht moest hij het hartstochtelijke en primitieve leven der zigeuners blijven delen. 18 jaar. De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening a.i. heeft geantwoord op vragen van hel Tweede Kamerlid Van Dis (St. Geref.). De heer Van Dis had ver zocht te willen nagaan of de Zondagsrust in ruimere mate op de zeegaande vissers vloot mogelijk gemaakt kan worden. Daar dezelfde aangelegenheid reeds is behandeld in het rapport van de commis sie van onderzoek naar de arbeidstoestan den in het visserijbedrijf en dit rapport in studie is bij het departement van Sociale Zaken en Volksgezondheid, acht de minis ter het juister, de resultaten van de bevin dingen van dat departement af te wachten alvorens nader op deze kwestie in te gaan. WOENSDAG 26 AUGUSTUS VELSEN-NOORD Stratingplantsoen, 20 uur: Grand Cirque National. IJMUIDEN Kennemerlaan, 20 uur: Jubileumconcert van IJmuider Harmonie voor „Wilhel- mina". VELSEN Thalia Theater, 20 uur: Stad der geva ren. Rex Theater, 20 uur: Limelight. DONDERDAG 27 AUGUSTUS SANTPOORT Rijkenspark, 20 uur: Openluchtconcert IJmuider Harmonie. VELSEN Velserbeek, 20 uur: Arti et Religione speelt voor Wilhelmina's jubileum. Rex Theater, 20 uur: Limelight. Thalia, 20 uur: Golden earrings. VELSEN-NOORD Geelvinckstraat-Melklaan, 20 uur: con cert St. Caccilia. De Beurs en Nieuwsberichten op Curasao schrijft: Toen we aan boord van de pas gearri veerde SCH 178, de „Mars-Bango", stap ten, die aan de handelskade ligt, heerste er op de kleine kotter een grote bedrijvigheid. Men was bezig aan de noodzakelijke revi sies aan machine en andere installaties na de grote overtocht van 5000 mijl, die het scheepje van Scheveningen naar zijn nieu we thuishaven, Willemstad, heeft afgelegd. „De overtocht", aldus schipper Blok, „is uitstekend verlopen, geen pech en prach tig weer. Het schip leek wel een afgeladen pakhuis, want aangezien wij van plan wa ren de overtocht ineens te volbrengen, moesten er dus grote voorraden worden meegenomen. Om de motor te sparen voe ren we natuurlijk.nooit volle kracht. We maakten ongeveer 7 tot 7mijl en. indien mogelijk, zetten we ook het zeil bij. Wij hadden een prachtig nieuw tuig aan boord, omdat men bij een experiment als deze overtocht terug moet kunnen vallen op een zij het primitieve, dan toch zekerheid bie dende wijze van voortbewegen. We hebben het echter niet behoeven te gebruiken. Het enige ongeval gebeurde enkele dagen,voor dat wij Willemstad binnenliepen. Toen raakte ik zelf met een vinger bekneld in een van de lieren, hetgeen me een vinger top heeft gekost. Incident „Bii de Azoren we hadden een stevige bries in de rug ontmoetten we de Nieuw Amsterdam op weg naar Nederland. We hebben nog wel contact met het schip ge had en namen uitgewisseld, maar dat ding liep zo duivels hard, dat we er niet bij bonden komen. Dan was het met de tanker San Bias, geen onbekende op Curacao, heel wat anders. Dit schip passeerden wij mid den op de oceaan. Wij hadden juist alle zeilen bij. toen wij het op vier streken aan stuurboord in zicht kregen. Het typische was, dat de tanker direct begon bij te draaien en toen wij op één mijl waren gekomen, zelfs stil ging liggen. Toen we contact kregen, hoorden wij, dat zij dachten te doen te hebben met een reddingsboot van een schip, dat was vergaan, en dat zij te hulp wilden komen. Nou, wij ziin er in volle vaart op 20 meter afstand langs heen gegaan, hebben model het saluut gebracht met de vlag en ons uren daar na nog vermaakt met de stomme ver bazing, die op de gezichten van de op varenden stond te lezen. Ze vergaten zelfs om het saluut te brengen. Na 400 mijl, op drie dagen voor Trinidad kregen we met aanhoudende regenbuien te kampen, hetgeen het bestek maken nogal bemoeilijkte. Aanvankelijk waren we van plan om tussen Trinidad en Tobago door te varen, maar moesten dat tenslotte ver anderen en voeren tussen Tobago en Gra nada door. Op 4000 mijl van Lands End (de uiterste punt van Engeland) peilden we voor de eerste maal met het echolood bodem, op 150 vadem. Dat betekende het eerste con tact met de overkant. Na die dag hebben we dat contact behouden en zo arriveerden we, nog steeds met prachtig weer, Zondag middag om 12 uur voor de haven." Twee schepen Tot slot kwam het gesprek nog even op de voordelen, die de aanwezigheid van twee kotters voor Curasao met zich mee brengt. Een uitermate romantische geschiedenis wordt deze week in de reeks der speciale Thalia-voorstellingen onder de naam „Gol den Earrings" gedraaid een film, die zonder al te veel diepgang een oeroude ro mantiek aan een keiharde realiteit ver bindt. Mariene Dietrich speelt de Hon gaarse zigeunerin Lydia, die een jonge of ficier uit nazi-Duitsland helpt ontsnap pen en zij doet dat met alle Dietrich-talen- ten, welke Paramount met haar kocht. Er is nog een gifgasiormule ook doorheen- gèweven maar het stel gouden- oorringen ter weerszijden van Marlene's nog altoos bekoorlijke hoofdje vormen tenslotte bui ten alle oorlogsbestialiteiten om de banden, die kolonel en Lydia samenbinden (op een landweggetje). Ên dan vergeet men maar weer, dat Marleentje grootmoeder is. Schipper Blok vertelde: „De visserij heeft vele takken. Meer om op te noemen en meer dan men als leek zou denken. Met twee (en eventueel, later met drie) sche pen is het mogelijk om meer van deze tak ken te bestrijken. Om maar een voorbeeld te geven.Vis zwemt op een bepaalde diepte. Wanneer men met één schip ter plaatse van de school is, kan men alleen bodem- vissen, dat wil zeggen met het net over de bodem slepen. Zijn we nu met twee sche pen, dan is het mogelijk om op iedere be paalde diepte, die men wenst, samen het net te trekken en zo de scholen op die diepte op te vangen. Overigens betekent dit niet, dat we nu steeds met twee schepen tegelijk zullen vissen. De hoofdzaak is, dat er op Curaqao regelmatig verse vis is. Daartoe zal een van de schepen vissen en de andere het transport beoefenen. De bemanning van de Mars-Bango, thans zes man sterk, moet na tuurlijk helemaal thuis raken in de visserij in deze streken. .Zo. .zullen, wij gezamenlijk ggan oefenen om zo ve'el èn'zó'snel mogelijk vis3 in groje hoeveelheden, te kunn.en aanvoeren. En we hopen er zo snel mogelijk mee te kunnen beginnen." Op 22, 23 en 24 Septemebr houdt de schaak club „Santpoort" ter gelegenheid van het vijftienjarig bestaan een groot lustrumtour nooi in hotel Velserend bij de ruïne van Brederode. Er zal gespeeld worden in de hoofdklasse, de eerste klasse, tweede klasse en derde klasse (senioren) en in de eerste klasse en tweede klasse (junioren). De inschrijving is alleen mogelijk voor leden van bij de Noordhollandse Schaakbond aangesloten verenigingen en voor alle overige niet-georganiseerde „huisschakers". Voor nadere inlichtingen kan men zich wen den tot de secretaris van de schaakclub „Santpoort", de heer G. Baljet, Van Dalen laan 26, Santpoort. Zaterdagavond zal in het Burgemeester Rijkenspark te Santpoort de radioband „Accordeola" optreden tijdens een bonte avond, die wordt gehouden door de vereni ging tot het houden van nationale dagen en de Oranjevereniging Santpoort-dorp.' Deze bonte avond is in feite de uitgestelde feestavond ter gelegenheid van de verjaar dag van de Koningin. Verder zullen optre den het Majoco-trio, Marjanne v. d. Berg, André Carell en de Velsenaar Bill Romeyn. Hoewel de weersomstandigheden door een stevige koude bries niet erg aanlokke lijk waren voor de bestuurderen van de voetbalverenigingen Kinheim en WB, om ook eens een partij voetbal te spelen, heb ben deze veteranen Dinsdagavond op „Wa tervliet" er toch maar een aantrekkelijke wedstrijd van gemaakt, die tenslotte ein digde in een 43 ovei-winning voor de VVB'ers. Dat deed er minder toe, maar het was wel prettig voor de VVB'ers. Vlak na het begin had een WB-aanval succes, toen Aafjes doelman v. d. Wateren handig passeerde (01). Voorzitter-mid- voor Leemhuis van WB kreeg na ongeveer 1') minuten de bal van linksbuiten Duine- veld, passeerde Kinheim's vice-voorzitter v. d. Kant, doch de doelman keerde het schot, waarna de (rustig) leidende scheids rechter N. Michel een vrije trap toekende. Met enige moeite kon v. d. Wateren de bal bemachtigen, en daarna liepen er aan de andere kant enkele Kinheim-aanvallen dood op de verdediging. Enkele minuten later was het Nieuwenhuis van WB, die door de Kinheim-achterhoede kuierde en onhoudbaar doelpuntte (02). Nadat Leemhuis met een kopbal en later Duine- veld hun kansen zagen ontnomen, liep de Kinheim-aanval plots vlot van stapel. De penningmeester ving een hoge bal op, brak door de V.V.B.-verdediging en schoot hard langs doelman Meyer (12). Bij de volgende Kinheim-aanval, nadat het spel zich tot het middenveld had beperkt, trok de hele linie naar voren. De bal kwam via de schatbewaarder v. d. Star en N. Kui lenburg bij de bestuursveteraan Boot, 'die met een heleboel geluk de bal langs de binnenkant van de paal in het doel zag draaien (22). Na de hervatting had WB windvoordeel. Beide ploegen bleken hun opstellingen te hebben gewijzigd en WB was het meest aanvallend, hoewel het spel over en weer ging, waarbij Kinheim die dekselse VVB- verdediging maar niet kon passeren. Na een kwartier bracht v. Vuuren de bal op en van grote afstand had hij met een waarlijk prachtig schot, net onder de lat, succes (23). Even later verhinderde Berrevoets op de doellijn van Kinheim een doelpunt en Leemhuis schoot vervolgens de bal uit een voorzet van Grotendorst hoog over. Na 20 minuten zette Marcus voor, praeses-mid- voor Sanders en Diepgrond plaatsten de bal voor v. d. Star, die van dichtbij de bal via de lat in het WB-doel liet stuiten (33). Keeper v. d. Wateren moest nog enkele keren door vlug uitlopen en weg- stompen redding brengen. De laatste minu ten brachten nog alle spanning, maar toen bij een WB-aanval v. d. Kant een ver- dedigingsfout maakte was het Nieuwenhuis, die de opgelegde kans benutte en de WB'ers deze wedstrijd met 43 liet win nen. Aldus op het nippertje. Burgemeester en wethouders van Velsen delen mee. dat het gedeelte van de Stations weg te Velsen. gelegen tussen de Van Tuyll- weg en de Parkweg, aldaar, met ingang van Maandag 31 Augustus tot en met Zaterdag 5 September 1953, voor het doorgaand ver keert'met rij- en' voertuigen, met uitzonde ring van wielrijders, zal zijn' afgesloten. Aagtekerk, pass. 2-1 Sabang n. Singapore. Agatha, 24 v. Pladju n. Port Dickson. Alamak, 25 te Rangoon. Alderamin, 23 te Aden. Alioth, 24 te Antwerpen. Amsteidiep, 24 v. Aden n. Belawan. Amsteltoren, 24 v. Durban n. East Londen. Argos, 24 te Kopenhagen. Amedijk. pass. 24 Vlissingen n. Rotterdam. Aalsum, 25 te Antwerpen. Agamemnon, 24 v. Philadelphia n. New York. Alblreo, pass. 24 Fernando Noronha n. Las Pal- mas. Algenib, 25 te Rlo Grande. Almkerk, 25 v. Port Said n. Genua. Alnati, 23 Antwerpen verwacht. Altair, 24 v. Recife n. Bahia. Alwaki, 24 v. Santos n. Montevideo. Andijk, 24 te Vera Cruz. Appingedijk, 24 te New Orleans. Arendsdijk, 24 te Tampa. Arendskerk, pass. 24 Gibraltar n. Bilbao. Arnedijk, 24 te Rotterdam. Amerskerk, 24 te Hongkong. Amor, 24 te Malta. Ariadne, 24 v. Cartagena. Aalsdijk, pass. 24 Bischop Rock n. N. York. Abbekerk, 24 100 m. O. Sokotra. Alphard. 24 140 m. ZW. ouessant. Amor, 24 Malta verwacht. Ampenan. 24 v. Damman n. Koewait. Amstelkroon, 24 300 m. ZW. Freetown. Amstelpark, pass. 24 Hoitenau n. Oxelosund. Annenkerk, 24 70 m. Z.ZW. Mogadisco. Bloemfontein, pass. 24 Dakar n. Tenerlffe. Bonaire, 24 v. Plymouth n. Amsterdam. Boschfontein, 24 te Antwerpen. Billiton, 25 te Vancouver. Boskoop, 24 1100 m. NO. Barbados. Bagan, 24 v. Siboliga n. Sitola. Barumum, 24 te Makassar. Batoela, 24 te BMnju. Caltex Leiden, 24 v. Sidon n. Rotterdam. Caltex Nederland, 24 Malta gepass. n. Sidon. Caltex Utrecht. 26 te Rotterdam verw. Caltex Delft. 24 200 m. O. Malta. Caltex The Hague, 24 50 m. W.ZW. Casquets. Clavella, 24 1050 m. ZO.t.O. Madagascar. Cleodora, 24 te Stanlow. 0 Corilla. 24 200 m. ZO. Ceylon. Dalei-dijk, 25 te Curagao. Delft, 25 te Antwerpen. Dlemerdijk, 24 v. Cristobal n. Antwerpen. Esso Den Haag. pass. 24 Ouessant n. Sidon. Eemdijk, 24 te Houston. Eos. 24 v. Rotterdam 25 te Amsterdam. F.na. 24 120 m. ZW. Rorvik. F.sso Amsterdam. 24 250 m. W.ZW. Lands End. Friesland. (KRL). 24 v. Cheribon n. Tj. Priok. Groote Beer. 24 360 m. O. ten N. Belle Isle. Garoet. 24 420 m. W.t.N. Flores. Heemskerk. 24 v. Port Said n. Suez. Hersilia, 24 te Antwerpen. Hermes. 24 v. Guanta 25 te La Guaira. Haarlem. 25 v. Puerto Barrios n. San Pedro de Macoris. Hathor, 24 te ïstanboel n. Haidar Pacha. Heelsum. 25 v. Amsterdam n. Bremen. Haulerwijk, 24 250 m. Z.ZW. Dakar. Jndrapoera. 24 te Genua. Hos. 24 te Sevilla. Japara (KRL). 25 te Balikpapan. Joh. v Oldembarnevelt, 24 300 m. W.ZW. Padang Jagersfontein, pas. 24 Vlissingen n. Amsterdam Java. 24 270 m. W.t.Z. Minikoy. Kaimana. 24 v. Makassar n. Dongala. Karsik. 24 520 m. ZW.t.W. Diego Garcia. Kaslmbar. 25 te Ambon. Kota Gedeh. 24 110 m. ZO. Minikoy. Laertes. 25 te Suez. Larenberg, 24 te Taranto. Leuvekerk. 25 te Karachi verwacht. Lieve Vrouwekerk. 24 te Bombay. Laagkerk. 24 v. Le Havre n. Rotterdam. Laurenskerk. 25 te Port Said. Luna. 24 v. Thessaloniki n K.vmassi. Langkoeas, 24 Guernsey gepass. n. Port Said. Leopoldskerk, pas«. 24 Wight n. Hamburg. Liseta. pass. 24 Str. Soenda n. Tjilatlap. Lombok. 24 400 m. ZO. Fernando Noronha. Loppersum. 24 300 m. O. Gibraltar. Maasdam. 24 222 m. O t.N. Kp. Race n. N. York. Marlekerk, 24 v. Mombasa n. Tanga. Marpessa, 24 v. Karachi n. Fao. Meerkerk. 24 te Aden. Metula. 24 v. Pladiu n. Tj. Priok. Mirza, 24 v. Pulu Sambn n. Miri. Mapia. pass. 24 The Brothers n. Aden. Mataram. 23 te Belawan. Modjokerto. 26 te Priok verwacht. Maasland, 24 v. Bahia n. Las Paimas. Markelo. 24 v. Amsterdam n. Southampton. Ma'.ea. pass. 24 Daedalus Rif n. Singapore. Notos. 24 te Amsterdam. Nieuw Amsterdam. 25 te Southampton. Nooidam. 24 220 m. W. Lands End n. New York. Nestor. 24 200 m. W.ZW. Lands End. Nigerstroom, 24 190 m. Z. Teneriffe. Oranjefontein, 25 te Durban. ADVERTENTIE Een hondenhok van grote afmetingen kan men aantreffen in Westfield (V.S.). Het meet een meter acht bij een metei acht en is anderhalve meter hoog Agentschap voor lJmuiden: i TROMPSTRAAT 81 TEL. 5205 - IJMUIDEN Vlugge Herman. Vorige week Woens dagavond vijf uur, verliet dé Herman IJM 2 de Vissershaven om Donderdag morgen de eerste trek te doen. Dinsdag morgen stoomde de trawler na zes dagen diep geladen de Vissershaven binnen om voor de Woensdagmarkt te lossen. De buit bestond uit 2000 kisten Zuidharing en 140 stuks kabeljauwen. Naar Vlaardingen. De Dirkje RO 53 van de rederij Piscator is voor de tweede keer in Vlaardingen aan de markt ge weest, omdat er in lJmuiden geen los- krachten beschikbaar waren. De eerste reis werd f 15.000 besomd. Maandag maakte de Dirkje een besomming van f 13.000. De trawler is uit Vlaardingen weer naar de visserij vertrokken. Weer naar zee. De Wironkotter IJM 208, die Dinsdagmiddag voor een nieuwe reis de Zuid-zijde verliet, kwam een uur daarna weer terug. Het lichtnet was ka pot. Juist toen de kotter wilde vastmaken slaagde de monteur er in het euvel te ver helpen, waarna de IJM 208 opnieuw ter visserij vertrok. Er is maar één Java. Maandag 17 Augustus verliet de grootste logger van de Katwijkse vloot de haven. Dertig last groene waren gekaakt. 350 kisten verse haring werden aan de Dinsdggmarkt ge lost. De totale besomming was voor één week f 21.000. Dinsdagmiddag verliet schipper Leentje met zijn mannen weer de Vissershaven voor een nieuwe reis. Marktprijzen. Heilbot 2,60-2.20, gr tong 4,20, gr.m. tong 2,kl.m. tong 1,90. kl. tong-1 1,48, kl, tong II 1,20, tarbot I schol II 19-16, v. haring 16,50-11, makreel 18-10, gr. schelvis 42, gr.m. schelvis 41,50, kl.m. schelvis 43-39, kl. schelvis I 47-38, kl. schelvis II 30-18, wijting 25,50-15, gr. gul 45-36, rnidd. gul 30-17, kl. gul 14-10 per 50 kg. Gr. kabeljauw 196-84, gr. kool- vis zw. 67 per 125 kg. Marktaanvoer. 4 kisten tong en tar bot, 14 schol, 4050 haring, 865 makreel, 161 schelvis, 83 wijting, 99 kabeljauw en gul, 4 koolvis, 10 diversen, totaal 5290 kisten. Noord is Noord en Zuid is Zuid. Er komt nu al heel wat Zuidharing aan de IJmuidense afslag, maar de kwaliteit is nog niet al te best. Van de trawlers had gisteren alleen de Shamrock een partij Noordharing. En die was helaas ook nog slap. Vandaag was de Eveline eveneens met Noordharing aan de afslag. De Zuid haring van de Flamingo was uitgesproken slap en verdween dan ook haast geheel naar de vismeelfabriek. De Thorina daar entegen had weer betere Zuidharing, waaruit blijke moge, dat niet alleen de verzorging maar ook de tref een rol speelt in deze overgangsdagen, waar ook de vleetvisserij mee kampt. Weinig „buikvast". De handel vindt maar weinig wat men noemt „buikvaste" kwaliteiten haring onder de haringaan- voer. Voor goede Noordsoorten betaalde zij tussen de f 13 en de f 15 en de beste Zuidharing van de Thorina ging voor f 13 van de hand. Makreel zat tussen de f 15 en de opvangprijs en ook hier waren de kwaliteiten weinig „buikvj-st". Stijve naar hei Zuiden. De stijve ka- 2,70-2,30 per 1 kg.- Klt ^schol 1.35-34, kl. beljauwen waren weer voor de Belg, als de kwaliteit goed bleek. Goede, gewone rijen deden ongeveer f 80 en slappe uit leggers zijn nog verkocht voor f 70 ter wijl een loprij tot f 98 ging. Kist dikkop pen brachten tot f 90 voor 125 kilo op. Schol en tong was er gisteren helemaal niet. Zonder zout. De haringwijting bracht ongeveer f 18 per kist op aan de Dinsdag- markt, maar de aanvoer van de Wiron kotter IJM 210, die geen haring had en de wijting dus ook niet hoefde te zouten, werd door de handel veel hoger aange slagen en tot f 28 per kist gewaardeerd. Braadschelvis zat tussen de f 18 en de f 21. Tonijn begon te hoog. Er was gis teren een mooie tonijn oftewel duikelaar aan de markt, die op f 220 werd ingezet met het oog op de waarschijnlijke Bel gische belangstelling. Het dier heeft het echter niet verder gebracht dan tot f 88 maar smaakte dan toch de voldoening, dat het naar onze Zuiderburen ging. Vier stuks. De middenweekse markt was voor de Haarlem (1620 haring, 130 bijvis en een spokje van 50 stijve kabel jauwen), de Herman (1900 haring, 100 makreel en 140 stijve kabeljauwen, de Hoop met 750 kisten haring en 20 varia en de Antje met 450 makreel, 20 gul en kabeljauw, 80 schelvis en 180 stijve. Voor morgen al clanclizie. Om zeker te zijn van een plaatsje aan de Donder- dagmarkt lag gisteren de Norma (1800 kisten) al binnen, terwijl de Eveline van nacht met 1300 kisten Noordharing is bin nengekomen en ook op de Donderdag- markt koerste. De Norma- heeft van de 1800 1600 kisten uit de Zuid. Dank zij. De Flamingo boekte gis teren voor de haring f 14.500 dank zij de opvangregeling; de Thorina bracht het voor acht dagen tot f 21.000 en de kleine montere Annie bracht het zoals gemeld tot f 7500 terwijl ook de Shamrock met zijn f. 10.500 niet slecht besomde. De Java (KW 159) was ditkeer de minste met f 4400 en de Wironkotter maakte f 5000. Oranjestad, 24 130 m. ZW. Ouessant. Overijsel, 25 te Casablanca. Orion, 24 v. Ceuta n. Tunis. Polydorus, 26 Singapore verwacht. Polyphemus, 24 v. Belawan n. Colombo. Prins Willem III, 24 Scilly's gepass. n. Montreal Pygmalion, 24 te Antwerpen. Prins Frederik Hendrik, 20 te Montreal. Prins Maunts, 21 te Toronto. Papendrecht, pass. 24 ten Z. Kreta n. Augusta Perna. 24 100 m. W. Manilla. Roepat, 25 te Colombo. Rijnkerk, 25 te Colombo. Riouw, 24 v. Amsterdam n. Hamburg. Radja, 24 300 m. Z. Guardafui. Raki, pass. 24 Ouessant n. Port Said. Sarangan, 25 te Bombay. Sloterdijk, 24 te Londen. Salawati, 24 te Port Said. Salland, 24 v. Recife n. Las Paimas. Schiedijk, 24 te Paulsboro. Sibajak, 24 te Rotterdam. Soestdijk, 24 v. R'dam 25 te Antwerpen. Stad Amsterdam, 25 v. Narvik te Rotterdam. Stad Maastricht. 24 v. Narvik te Rotterdam. Salatiga, 24 nog te Rastanura. Sanana, 25 te Bangkok. Silindoeng, 22 v. Kobe n. Hongkong. Singkep, 24 v. Soerabaja n. Panarukan. Stad Leiden, 24 2500 m. W. Vancouver. Stanvac Benakat, 24 v. Soerabaja n. Sungeige- rong. Stanvac Talang Akar, "24-25 Haiphong verw. Straat Makassar, 24 v. Tj. Priok n. Semarang. Sumatra, 24 v. Balikpapan n- Bintung, Talisse, 25 te Penang. Ternate, 25 te Singapore. Thalatta, pass. 24 Port Soedan n. Singapore. Tiberius. 25 v. Ciudad Trujillo n. Port au. Prince Tankhaven II, 24 v. Sungeigerong n. Tj. Priok. Thedens, 24 v. Soerabaja n. Semarang. Tjiluwah, 24 v. Priok n. Semarang. Tjiwangi, 24 v. Singapore n. Hongkong. Tomori, 24 110 m. Z. Elba n. Marseille. Veendam. 24 275 m. ZÓ. Kp. Race n. Southampton Van Outshoorn, 25 v. Munto-k te Palembang. Van Riemsdijk, 24 v. Sorong n. Muntok. Van Spilbergen, 24 v. Abidjan n. Douala. Waal, pass. 24 Flores n. Rotterdam. Willem Ruys. 24 Kp. Bon gepass. n. Port Said. Woensdrecht. pass. 24 Albany n. Melbourne. Waibalong, 24 rede Koepang. Zeeland (KRL), 24 v. Tj. Priok n.-Padang. Zuiderkruis, 24 Dakar gepass. n. Las Paimas. KLEINE VAART Albergen, 24 te Barrow in Furness. Alja, 25 v. Vlissingen n. Antwerpen. Amasus Fluvius, 22 v. Perth n. Denemarken. Arctic, 24 te Korsor. Astra, pass. 24 Vlissingen n. Antwerpen. Audacia, 24 Golf v. Bicaje. Alja, 24 v. Barry te Vlissingen. Batavier I, pass. 25 Finistefre n. Casablanca. Beekbergen, 28 te Londen verw- Bernard, pass. 24 Vlissingen n. Liverpool. Bornrif, 25' te Goole. Bab-T, 24 van Mariestad naar Kristinehamn. Carpo, 24 v. Drogheda n. Swansea. Catharina. pas. 25 Vlissingen n Sandarne. Condor, pass. Vlissingen n. Strood. Delta, pass. 25 v. Antwerpen te Vlissingen. Driebergen, 24 te Dordrecht. Elsenburgh, 24 te Casablanca. El jo, 23 te Hamburg.' Ferocia, 25 v. Rostock n. Naestvéd. Fiducia, 25 v. Boston te Rotterdam verw. Frans, 24 v. Stugsund n. Kopenhagen. Hagno, 24 te Dublin. Harold. 25 dwars Spiekeroog n. Marseille. Heemskerk, 24 te Löndeln. Henrica b, 24 Brunsbüttel gepass. n. Guernsey. Ingeborg. 24 dwars Scheveningen n. Harburg. Jacoba, 22 v. Londen te Middlesbro. Jorina, 25 te Ronne. Josien, 24 v. Kotka n. Kingslynn. Joost, 23 te Zaandam. Kortenaer, 25 v. Lidkoping te Kristineham. Leendert b, 24 v. Dordrecht n. Fawley. Lelie, 25 Aalborgbocht n- Karlstad. Lijnbaansgracht, 21 v. Middlesbro n. KirkcaldiJ Larix, 23 van Grimsby naar Kalundborg. Midas, 24 te Amsterdam. Mary, 24 v. Vlissingen n. Hansweert. Maraat, 21 v. Middlesbro n. Newport. Marathon, pass. 21 v. Cork n. Londen. Marcella. 24 v. Sandefjord n. Havre. Matthew. 24 v. Londen te Dover. Mercurius, 24 v. Londen r. Delfzijl. Monica. 25 v. Belfast n. Irvine. Nato, 22 te Stockton. Netta, 25 te Methll. Niagara, 23 te Methll. Nieuwehaven, 25 dwars lJmuiden n. Antw. Noord. 25 v. Blllingham n. Shelhaven. Noorderlicht. 25 15 m. ZW. Dungeness. Noordzee, pass. 25 Vlissingen n. Dublin. Nero. 24 te Haifa naar Limasol. Oranje. 22 te Dundee. Paramount, pass. 24 Vlissingen n. Spike. Pavo, 23 Kiel gepass. n. Paskalavik. Ponto, 24 te Ostrand. Ponza, 24 te Zaandam van Mantyluoto. Rose Marie. 25 te Goteborg. Slivretta, 24 te Malmö. Theodora. 24 v. Drammen 27 Goole verw. Tuba, 21 te Grangemouth. Tilly. 25 te Zaandam. Urmajo 24 te Huil. Vindicat Atque Polit. vertr. 25 v. Kopenhagen naar Patenacum. Walenburgh, 24 te Aberdeen. Willem Barendsz, pass 25 Kiel Hoitenau naar Rotterdam. Wilpo, 20 te Zaandam. Zwerver, 24 van Kopenhagen- SLEEPVAART Noordzee, 25 te Aden. Rode Zee. 24 te New Orleans. Thames. 24 v. Port Said n. Savona. Tvne. 24 te Beira. Witte Zee. 24 140 m. Z. Dieddah n. Aden. Zwarte Zee, 24 Kp. de Gata gepass n. R'dam VANGSTPEFTCHTEN UIT ZEE Nacht van 25 on 26 Augustus KW 170 75 k.: KW 43 4 k.: KW 65 100 k.; KW 110 7 k.: KW 2 2 k.; KW 3 2 k.; KW 5 5 k.: KW 6 1 k.; KW 54 10 k.; KW 49 2 k.; KW 151 100 k. Uit halve vleet: KW 47 85 k.; KW 167 85 k. Tra wlha ring T.rivr 74 65 k.; T.TM 75 40 k.; I.TM 283 40 k.; KW 123 50 k.: KW 85 30 k.: KW 129 20 k.; KW 16 30 k.: KW 19 30 k.: KW 7 10 k.: KW 25 23 k.: KW 45 40 k.: KW 127 21 k.: KW 175 49 k.; KW 48 50 k.: KW 86 51 k.: KW 39 28 k.; KW 40 70 k.; KW 41 10 k.: KW 78 50 k. Geen vangst hadden KW 163. KW 42. KW 14. KW 144, KW 32 KW 97. KW 44. KW 15, KW 9, KW 73, KW 38, KW 67 en KW 83. Gemiddelde vangsten Vlaardingen, Scheveningen en Katwijk: 25 kantjes. DJAKARTA (Aneta). De Nederlandse politie-inspecteur V. H. Damwijk, die op 13 Augustus in Makassar op doorreis naar Nieuw Guinea werd aangehouden, is thans toegestaan zijn reis voort te zetten. Zoals eerder is bericht was hij in het bezit van documenten, die waardevol geacht werden voor het Indonesische leger.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 3