Standvastig Rusland in Amerikaans verzet tegen politieke UNO-commissie Veiligheidsraad beraadt zich over de kwestie-Marokko Weerbericht Robert Schuman V.S. bereid tot helpen van wanhopig berooid Perzië Stemming werd uitgesteld tot heden Wysjinski pleit voor verzoeningsgezindheid Het woord is aan Frankrijk houdt vol, dat zij een binnenlandse aangelegenheid is Auto schoof bij botsing onder vrachtwagen Complot ontdekt in Thailand Ongeregeldheden in Nyassaland Groepsleider van NESB weer op vrije voeten Franse stakingen ten einde Tekort op rijksbegroting f 6 a 800 millioen? I! II Felle stroom belemmert dijkwerk bij Ouwerkerk Zes gewonden, van wie drie ernstig Ook protesten wegens arrestaties uit Zweden en Zwitserland Weerrapporten 68e JAARGANG No 41 Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Directie, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DONDERDAG 27 AUGUSTUS 1953 IJmuider Courant v'elser HqqiIgitis Dagblad editie OPRECHTE HAAELEMSCHE COURANT 297e JAARGANG No 194 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 4"' cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.60. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems - Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DE FRANSE OUD-MINISTER van Bui tenlandse Zaken Robert Schuman is Dins dagmorgen als inleider met het onderwerp „Europa onze toekomst" in de schouwburg zaal Gooiland te Hilversum opgetreden, nadat de Commissaris der Koningin in deze provincie de actie „Hilversum ont vangt West-Europa" had geopend met een rede, waarin hij het federatieve element in Nederlands historie vooral naar voren bracht en de crisis, waarin de wereld van heden verkeert, analyseerde. Robert Schu man is, tot einde van hot vorige jaar, deel uitmakend van een reeks elkaar snel op volgende Franse regeringen, 4'/2 jaar lang: minister van Buitenlandse Zaken geweest. Zijn naam is onafscheidelijk verbonden aan de wordingsgeschiedenis van de geslaagde Europese Kolen- en Staalgemeenschap. Het Plan-Schuman is werkelijkheid geworden. Hij heeft zeer belangrijk werk gedaan. Hij is niet iemand om zich daarop te laten voorstaan, zoals Dinsdag duidelijk bleek. Een bescheiden, eenvoudig, rustig man, die in een voor een Fransman langzaam tempo spreekt, in de klare, zuivere zinsbouw die iedere Franse redenaar eigen is. Hij toont wel dat hij zich tenvolle bewust is van de grote moeilijkheden die de verdere ont wikkeling meebrengt. Maar scepticus is hij geenszins. Hij vindt zichzelf niet belang rijk maar de Europese zaak, die hij dient, ontzaglijk belangrijk. Het verheugt hem dat zij het academisch stadium achter zich heeft en werkelijkheids-politiek is gewor den. Hij is geen jonge man, hij is 67 jaar, en hij heeft jarenlang de zorgen en tegen slagen, het onbegrip en het ongeloof van velen in dit moeizame scheppingsproces op een leidende post ervaren.Daarna heeft men hem, ondanks zijn gebleken scherpte van inzicht en het succes dat hij bereikt had, bij de zoveelste kabinetsformatie voorlopig maar afgedankt. Maar het heeft hem niet ontmoedigd. Hij is optimist en zegt dat. Tenslotte is bij de schepping van de K.S.G. reeds gezag afgestaan aan een boven-natio- naal lichaam. Dat is nooit eerder, zonder oorlog, geschied. Men kan verder komen. Het is zeer nodig dat idealisme dit streven bezielt. Schuman legt de nadruk op het ideaal dat de Europese jeugd in de Euro pese eenwording ontmoet. En nu herhaal ik dat hij midden in de branding van het wordingsproces heeft gestaan en summier is afgedankt en de zeventig nadert. Het zou mensen, die veel jonger zijn dan hij, ver van de politieke worsteling zijn gebleven en nooit de geringste moeite voor deze zaak hebben genomen, maar er niettemin met scepticisme en ongeloof over spreken, tot nadenken kunnen brengen. Men zou, als dat mogelijk ware, Robert Schuman gaar ne in meer plaatsen in ons land horen spre ken. F-Iij is een Fransman die bij uitstek het persoonlijk optreden en de eigenschap pen bezit om in Noordelijke landen met grote aandacht en vertrouwen te worden aangehoord. In zijn rede heeft hij opnieuw uiting ge geven aan de grote betekenis die hij voor Europa's toekomst in Frans-Duitse toena dering en wederzijds begrip ziet. Hij heeft zijn in het Frans gehouden rede besloten met een korte verklaring in het Duits. Ten dele heeft zijn academische opleiding zich aan Duitse universiteiten voltrokken. Hij spreekt beide talen volmaakt: hij kent de beide volken door en door. Hij weet ook zeer goed dat bleek wel uit zijn rede hoe moeilijk het vooral voor deze (en an dere) grote volken is om gezag, al is het maar een deel van hun gezag, aan een boven-nationale, nieuwe autoriteit af te staan. Maar: Europa zal gedoemd blijven tot economische onmacht als de driehon derd millioen vrije Europeanen gescheiden blijven door twintig grenzen, waardoor vruchtbare initiatieven en goede denkbeel den niet tot ontplooiing kunnen komen. Zo heeft hij liet Dinsdag uitgedrukt. Zich be roepend op de jeugd van Europa. En spre kend, ondanks zijn jaren en de rustige trant van zijn betoog, als een jonge man. R. P. De directie van de Dienst Dijkherstel Zeeland, afdeling Schouwen-Duiveland, bericht dat door grote stroomsnelheden ten gevolge van het slechte weer van de laatste dagen in het grote Oostelijke gat bij Ouwer kerk vernieling van de bezinking is opge treden. Voorts stroomt nog steeds water onder de rij geplaatste caissons door. De sluiting, welke de eerstkomende da gen werd verwacht, zal tengevolge hiervan moeten worden uitgesteld. Verwacht wordt dat in de loop van Don derdag 27 Augustus in de ringdijk om het Stroomgat bij Schelphoek de laatste cais sons zullen worden geplaatst. NEW YOIIK, (Reuter) Men verwacht, dat de politieke UNO-commissie vandaag zal stemmen over de samenstelling van de politieke conferentie voor Korea. Deze stemming werd Woensdag uitgesteld. Na een debat, waarin de Sovjet-afge vaardigde Wysjinski waarschuwde dat, als de UNO zou trachten de eigen voor stellen voor samenstelling der politieke conferentie door te drijven als een „ulti matum" aan de communisten, zij de vre desconferentie voor Korea zouden „doen mislukken". Voorts stelde Wysjinski voor in de re solutie, waarin wordt aanbevolen de Sov jet-Unie uit te nodigen, „mits de andere partij dit wenst", de woorden „mits de andere partij dit wenst" te schrappen. De Britse afgevaardigde Jebb gaf te kennen hiertoe bereid te zijn, doch zijn Ameri kaanse collega Cabot Lodge wenst in de resolutie tot uitdrukking gebracht te zien, dat de Sovjet-Unie aan de zijde der „Chi nees-communistische en Noord-Koreaanse aanvallers" aan de besprekingen zal deel nemen. Russische argumenten De leider der Sovjet-Russische delega tie, Andrei Wysjinski, heeft gisteren op nieuw voor verzoeningsgezindheid ten aan zien van Korea gepleit. „Men zou verwachten", zeide hij, „dat ook het Westen een regeling op basis van we derzijdse overeenstemming wenst. Doch het gooit met zijn „vijftien-mogendheden- resolutie" de deur voor onderhandelingen op ruwe wijze in een geest van onverzoen lijkheid dicht". Wysjinski vervolgde: „Het Westen heeft in Korea niet gewonnen. U was niet in staat de Noord-Koreanen tot in het ge bergte terug te dringen en hen uit te hongeren, zoals Syngman Rhee drie en een half jaar geleden heeft gedreigd. U kon dit niet, ook al heeft u uw militaire macht in haar volle zwaarte aangewend. En nu denkt u dat u door dit stukje papier, waarover u wilt stemmen, uw wil aan het Noord-Koreaanse volk te kunnen opleg gen. Waar bevinden de heren van het Westen zich eigenlijk Lopen zij met hun hoofd in de wolken, in de overtuiging een heersersras te zijn?" Wysjinski verklaarde de Sovjet-Unie onder de „neutrale mogendheden" te re kenen, al zeide hij op een gegeven ogen blik: „laat ons, terwille van de argumen tering, de Sovjet-Unie onder de andere partij rangschikken. De Sovjet-Unie wil Zuid-Korea niet van de politieke confe rentie uitsluiten, integendeel, zij meent dat dit land hierop vertegenwoordigd moet zijn. Maar het Westen wenst niet, dat de be sprekingen ter politieke conferentie in een vrije, veelomvattende en onpartijdige geest worden gehouden", aldus vervolgde de Sovjet-Russische afgevaardigde. „Het doet er niet toe, hoeveel resoluties u wenst in te dienen. Een feit is. dat ik er van overtuigd ben, dat liet gehele mens dom met verontwaardiging en afschrik zou reageren op de mogelijkheid ener her vatting van de krijg. Laat ons niet ver geten dat een derde wereldoorlog de meest afzichtelijke verschrikking zou zijn. waar door het mensdom zou kunnen worden be zocht. En het is hierom, waarom ook lan den, die niet aan de striid in Korea heb ben deelgenomen, ter politieke conferentie vertegenwoordigd moeten zijn. Het moet niet zo zijn, dat de deelnemers aan de be sprekingen oprukken als in rok geklede bataljons soldaten", aldus Wysjinski. Engeland zwenkt De Britse afgevaardigde, Sir Gladwyn Jebb, die ook het woord voerde, zeide dat het vraagstuk van de vertegenwoordiging ter politieke conferentie „zeker geen aan leiding mag vormen voor het ontstaan van enig meningsverschil van ernstige aard tussen staten, wier strijdkrachten in Korea schouder aan schouder weerstand aan de aanvallers hebben geboden". „De voornaamste functie der UNO is een rechtvaardige en eervolle vrede te verzekeren. Of India nu al dan niet zal worden vertegenwoordigd en of het nu een algemene of een meer beperkte con ferentie zal worden, Groot-Brittannië ver klaart zich bij voorbaat bereid de uit spraak der Algemene Vergadering te aan vaarden. Wij blijven menen, dat India, als een grote Aziatische mogendheid, die tevens in een bijzonder goede positie verkeert om opbouwend werk te kunnen doen aan de conferentie zou moeten deelnemen", aldus de Britse afgevaardigde. Amerika: „neen" De leider der Amerikaanse delegatie, Henry Cabot Lodge, verwierp het Sovjet- Russische voorstel voor een vijtien-mo- gendhedenconferentie, aanvoerend dat op deze wijze het grootste gedeelte der lan den, die in Korea tegen de communisten hebben gestreden, niet ter conferentie vertegenwoordigd zijn. Sprekend over Wysjinsky's argument, dat de „buurlanden" van Korea het recht hebben ter politieke conferentie vertegen woordigd te zijn, merkte Cabot Lodge op: „Men behoeft toch waarlijk geen deskun dige op aardrijkskundig gebied te zijn om te weten dat Polen, Tsjechoslowakije en onze buurstaat Mexico nu niet direct aan Korea grenzende landen zijn. Ook India, Indonesië, Biirnia, Syrië en Egypte kan men toch moeilijk als Koreaanse buursta ten beschouwen. Doch in de Sovjet-Russi sche resolutie wordt niet gerept over de Koreaanse buurstaat Japan, terwijl er evenmin iets in wordt gezegd van de Chi nees-nationalistische regering op Formo sa, van de Philippijnen of van Thailand". De Amerikaanse afgevaardigde besloot met te zeggen dat de Sovjet-Russische re solutie en de daarop ingediende amende menten voor de Verenigde Staten onaan vaardbaar zijn. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA'S Generaal Naguib, de sterke man van Egyp te, onderneemt een bedevaart naar de Heilige Stad Mekka. Hier ziet men hem bij de traditionele voetwassing, voordat hij de gebedszaal van de Grote Moskee be treedt om er zijn gebeden te zeggen. NEW YORK (Reuter). De Veiligheids raad van de UNO heeft Woensdag, onder voorzitterschap van dr. T. F. Tsiang (Na tionalistisch China), vergaderd ter bespre king van een klacht van de vijftien landen der Aziatisch-Arabische groep over het af zetten en verbannen van de Sultan van Marokko door de Fransen. De gi'oep is van mening dat hierdoor de „internationale vrede en veiligheid in ge vaar zijn gebracht" en zij vond hierin aan leiding de Veiligheidsraad dringend te ver zoeken de Marokkaanse toestand te be studeren. Om de klacht der Azialisch-Arabischc groep tot een agendapunt te maken, is het nodig dat zeven der elf raadsleden verkla ren de toestand in Marokko inderdaad als een „bedreiging van de internationale vrede en veiligheid" te zien. De eerste spreker was de Franse afge vaardigde Henri Hoppenot. Uiting gevend aan de wens dat het debat zonder harts tocht of bitterheid zal worden gevoerd, drong Hoppenot er bij de raad op aan te weigeren in te gaan op het verzoek der Aziatisch-Arabische groep, om „Marokko" als agendapunt te aanvaarden. Sprekend over de gebeurtenissen, die hebben geleid tot het afzetten van de vorige Sultan van Marokko, Sidi Moham med Ben Joessef, verklaarde Hoppenot dat de Franse regering gedurende de weken, die aan het hoogtepunt der crisis in Ma rokko vooraf gingen, niet heeft opgehouden de rol van bemiddelaar tussen voor- en tegenstanders van de sultan te spelen. De Franse afgevaardigde bracht in her innering hoe de Veiligheidsraad in April 1952 had geweigerd een onderzoek in te stellen naar de Frans-Tunesische betrek kingen en hij verklaarde te hopen dat de raad thans een overeenkomstig standpunt zou innemen. „De Aziatisch-Arabische groep heeft in zijn tot de raad gericht verzoekschrift een valse voorstelling van de toestand in Ma rokko gegeven. Het is niet nodig, dat de Veiligheidsraad zich een oordeel vormt over de wezenlijke feiten, daar Frankrijk alles wat op Marokko betrekking heeft, be schouwt als een binnenlandse aangelegen heid, waarover de UNO elke zeggenschap mist, doch niettemin behoort de raad deze feiten te kennen" aldus Hoppenot. Hij vervolgde: „Er heerste reeds ver scheidene jaren ontevredenheid onder de Marokkanen over het optreden van hun vorst. De natuurlijke leiders der Marok kaanse bevolkingsgroepen verweten de Sultan dat hij afweek van zijn rol, namelijk die van boven alle partijen verheven scheidsrechter. Ook werd hem verweten, dat hij geen goed Mohammedaan was. Het eerste openlijke teken van onrust onder de Marokkanen kwam 29 Mei, toen 270 Kaids en Pasja's een verzoekschrift tot de Franse regering richtten om de Sultan af te zetten. Begin Augustus waren er al 356 ondertekenaars. Toen de Sultan zijn troon in gevaar acht te, deed hij een beroep op Frankrijk, en wel op Frankrijk alléén om hem te helpen. De Sultan vroeg niet aan de UNO om in te grijpen en hij stelde zich ook niet in verbinding met de regeringen der landen, wier vertegenwoordigers de Veiligheids raad nu hebben verzocht aandacht te schenken aan de toestand in Marokko", zeide Hoppenot. „Wat Frankrijk ook probeerde, de be middelingspogingen leverden geen succes op. Tenslotte bleef ons niets anders over dan de aanwijzing van een nieuwe Sultan, Sidi Mohammed Ben Moelai Arafa, dooi de daarvoor het recht bezittende godsdien stige en burgerlijke Marokkaanse leiders te erkennen en de afgezette sultan te be schermen." Na Hoppenot sprak de Pakistaanse afge vaardigde. Deze verklaarde dat zijn dele gatie zich het recht voorbehield Hoppenots toespraak te beantwoorden, na de tekst er van te hebben bestudeerd. Doch hij verklaarde hu reeds te menen dat de jongste gebeurtenissen in Marokko „een Franse manoeuvre zijn geweest, die ten doel had de Marokkaanse nationalisti sche beweging in de wielen te rijden". De afgevaardigde van Libanon was even eens van mening dat de beweging, die had geleid tot het afzetten van de Sultan „een kunstmatige" is geweest. „De afgezette Sultan van Marokko was de wettige vorst. Ik zal bewijzen dat de be weging, die leidde tot het verwijderen van de Sultan, slechts door een minderheid werd gesteund," aldus de Libanese afge vaardigde. Hierna werd de zitting van de raad tot Donderdag verdaagd. Hervormingen Een woordvoerder van het Franse mini sterie van Buitenlandse Zaken heeft Woensdag verklaard, dat de Franse rege ring een aantal belangrijke hervormingen voor Marokko aan het ontwerpen is, die waarschijnlijk op de volgende bijeenkomst van het kabinet zullen worden besproken. Het hervormingsplan zou behelzen: De instelling van gemeenteraden in ge heel Marokko waarin Fransen en Marok kanen zitting hebben, die op basis van ge lijkheid gekozen worden. De instelling van plattelandsraden, die in het bijzonder aandacht moeten schen ken aan de behoeften en de ontwikkeling van plattelandsgemeenten. Rechtshervormingen, waarbij het gebruik wordt afgeschaft, dat de Sultan elke rechts zaak kan overnemen, die voor Marok kaanse rechtbanken dient. Hervormingen in de Marokkaanse af deling van de „bestuursraad" een advi serend lichaam voor economische en finan ciële vraagstukken. De Marokkaanse leden van deze raad, die ten dele gekozen, ten dele benoemd worden, zouden voortaan allen gekozen worden. Albert Plasschaert: Humor is een zacht moedig zijn. Een Belgische auto, bestuurd door de heer S. uit Sint Truiden in België, is gister middag in volle vaart op de Bergerweg bij Sittard tegen een vrachtauto gereden, die bestuurd werd door N. uit Schinnen. Zes personen werden gewond naar het zieken huis te Sittard overgebracht, onder wie de wielrijder L. uit Bom, die bij de botsing ook werd geraakt. De wielrijder kon na verbonden te zijn naar huis terugkeren. De vijf inzittenden van de Belgische auto welke onder het rechterachtergedeelte van de lange vrachtauto schoof en totaal ver nield werd, werden allen gewond. Het echt paar Sch. uit Mechelen kon nadat het ver bonden was in het ziekenhuis te Sittard per ziekenauto naar huis worden vervoerd. De drie andere inzittenden, de heer en mevrouw S. en een zwager, alle drie uit Sint Truiden, werden ernstig gewond. De laatste kreeg een zware hersenschudding en verkeert in levensgevaar. De beide anderen werden eveneens zeer ernstig aan het hoofd gewond. BANGKOK (Reuter). De Thailandse politie heeft Woensdag elf communistische verdachten aangehouden, die, naar zij ver klaarde samenzweerden ter omverwerping van de regering. Een van de gearresteerden is luitenant- generaal Kat Katsonggram, een van de be langrijkste oi'ganisatoren van de staats greep die op 8 November 1947 de huidige regering in het zadel hielp. Luitenant-ge neraal Katsonggram is plaatsvervangend opperbevelhebber van het leger geweest. Hedenmorgen is bekend gemaakt, dat ook de stafchef van de luchtmacht, gene- raad Joeang Proengpritsjakat, is aangehou den en verhoord zal worden naar aanlei ding van het ontdekken van een samen zwering tegen de regering. Uit kringen, die in verbinding staan met de politie, wordt vernomen, dat enige der elf gearresteerden, onder wie luitenant- generaal Kat Katsonggram, bekend heb ben bij de samenzwering betrokken te zijn. Tot vroeg in de morgen hebben gepant serde politiewagens door Bangkok gepa trouilleerd. De bevolking van de hoofdstad bleef echter kalm. ï«n. kijkje .op de Edinburgh Taptoe", een van de onderdelen van het Edinburgh Festival, dat momenteel wordl gehoudei. Het door schijnwerpers verlichte Edinburgh Castle vormde een machtige achtergrond. JOHANNESBURG (AFP) De Zuid- Afrikaanse radio-omroep meldt, dat vol gens zijn correspondent te Blantyre ern stige ongeregeldheden in Nyassaland zijn uitgebroken. Enkele duizenden inheemsen zouden, om uiting te geven aan hun ver zet tegen een centraal-Afrikaanse federa tie, in openlijke opstand zijn gekomen te gen de overheid. Met assegaaien en lansen gewapende inboorlingen zouden telefoon draden in het gehele gebied hebben door gesneden, wegen met rotsblokken ver sperd en stakingen ontketend hebben op plantages. In verschillende plaatsen is het tot bot singen met de ordetroepen gekomen, ook te Cholo, waarbij doden en gewonden zijn gevallen. Ook de politie zou verliezen ge leden hebben. Volgens het bericht van de Zuid-Afri kaanse radio hebben kolonisten en zen delingen, beducht voor een opstand op grote schaal, hun gezinnen naar de steden Blantyre en Zomba gezonden, waar be langrijke versterkingen van militairen en politie zijn aangekomen. Na vier dagen voorarrest is de werk groepsleider van de Nationale Europese Sociale Beweging (N.E.S.B.), de 29-jarige A. M. Kruit, in afwachting van het proces in voorlopige vrijheid gesteld. De twee andere functionarissen dezer partij, de algemeen leider P. van Tienen uit Amster dam en de landelijk leider mr. J. Wolthuis uit Groningen, bevinden zich nog in arrest. Intussen zijn van diverse zuster-partijen van de N.E.S.B. uit andere Europese lan den protesten naar ons land gestuurd over de arrestaties. Het eerste protest kwam uit Duitsland. Thans heeft het ministerie van Buitenlandse Zaken te Den Haag een protesttélegram ontvangen van dr. Per Engdahl, de leider der Zweedse afdeling van de Europese Sociale Beweging, terwijl het ministerie van Justitie een protestbrief heeft ontvangen van de Zwitser Amandruz. leider van de Zwitserse zusterorganisatie „Parti Populaire Suisse". De rechter-commissaris te Amsterdam, mr. B. van der Waerden, die gisteren de algemeen leider van de N.E.S.B.. de 31- jarige P. van Tienen, een verhoor heeft af genomen, heeft beslist dat hij in bewaring zal blijven. Vandaag zal hij mr. J. Wolthuis uit Groningen verhoren en beslissen of hij diens in bewaringstelling zal gelasten. tiet thans tegen Van Tienen uitgevaar digde bevel tot bewaring is volgens de wet slechts 6 dagen van kracht en kan éénmaal met 6 dagen worden verlengd. Mocht men het daarna nog nodig achten hem vast te houden, dan zal een voltallige rechtbank in raadkamer moeten beslissen of zij een be vel tot voorlopige hechtenis zal uitvaar digen. Zulk een bevel is 30 dagen geldig, doch kan een onbepaald aantal keren met die termijn worden verlengd. WASHINGTON (Reuter). In rege ringskringen te Washington is men van mening, dat de Verenigde Staten bereid zijn een verzoek van'Perzië om Amerikaan se hulp in dollars welwillend in overwe ging te nemen. Woordvoerders van het ministerie van Buitenlandse Zaken ver klaarden, dat een formeel verzoek van Perzië voor een dergelijke hulp nog niet bij het ministerie was binnengekomen. Aangenomen wordt echter, dat de Perzi sche premier Zahedi en de Amerikaanse ambassadeur Henderson Woensdag de Per zische behoefte aan spoedige hulp in dol lars hebben besproken. Men verwacht dan ook, dat een desbetreffend verzoek binnen kort via Henderson aan Washington zal worden gedaan. Indien het verzoek zou worden toegewezen, zou dit extra hulp be tekenen, boven de 23 millioen dollars, die reeds eerder door het Congres aan Perzië werden toegekend. Ook Mossadeq heeft Amerika onlangs om extra hulp verzocht, doch président Eisenhower verklaarde toen, dat de rege ring van de Verenigde Staten „niet in staat was meer hulp te verstrekken" boven het technische hulpprogram. Nu de Sjah ech ter weer in zijn land is teruggekeerd en Mossadeq is vervangen, is men in de Ame rikaanse hoofdstad van mening, dat de stemming gunstiger is voor het inwilligen van een verzoek om hulp. Uit niet-officiële bron te Teheran is van morgen vernomen, dat de Perzische eerste minister, generaal Zahedi, de Amerikaanse ambassadeur aldaar heeft verzocht te wil len bemiddelen voor het verstrekken van onmiddellijke Amerikaanse hulp aan Per zië. De zegsman zeide nog, dat Zahedi aan PARIJS (Reuter). In Frankrijk lijken thans de stakingen afgelopen te zijn. Woensdagavond hebben de vakbonden de arbeiders in de gas- en electriciteitsbedi'ij- ven en de mijnwerkei-s opgeroepen het werk te hervatten. Genoemde bedrijven zijn de enige waar nog gestaakt wordt. Volgens de parlementsredactie van Het Vrije Volk houdt men in welingelichte kringen in Den Haag rekening met de mogelijkheid, dat in de rijksbegroting voor 1954 de uitgaven op meer dan zes mil liard gulden zullen worden geraamd. Hoe wel ook de inkomsten hoger zijn geraamd zou het tekort op de gehele dienst op zes a achthonderd millioen gulden geschat worden. Voor een belangrijk deel zou dit tekort veroorzaakt worden door de uit gaven die verband houden met het herstel der watersnoodschade. Hendei-son had duidelijk gemaakt, dat Per zië zich in zo'n wanhopige toestand be vindt, dat het van elk willekeurig land, Rusland inbegrepen, hulp zou aannemen. Wapens gevonden Woensdagavond heeft radio-Teheran ge meld dat de politie „grote hoeveelheden wapens" heeft ontdekt, die verzameld wa ren „voor de uitvoering van verraderlijke plannen" in de Perzische hoofdstad. De ex-vice-premier van Perzië en lid van de Madjlis, ingenieur Ahmad Razavi, is Woensdagavond gearresteerd. De ex-minister van Arbeid Ibrahim Alami, die dezer dagen in hechtenis werd gesield, is voorlopig weer vrijgelaten en onder huisari-est gesteld. (van hedenmorgen 7 uur) weers zo es tand Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Amsterdam Edinburgh Londen Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Genève Zürich Locarno Berlijn Frankfort München Wenen Innsbruck Rome zwaar bew geheel bew. zwaar bew. onbewolkt onbewolkt half bew. onbewolkt onbewolkt nevel mist onbewolkt onbewolkt zwaar bew. licht bew. nevel nevel mist geheel bew. regen zwaar bew Z 7 ZZW 4 N 2 WZW 8 W 4 ZW 4 windstil N 3 windstil windstil N 6 windstil WNW 1 O 2 W 3 windstil NW 1 W 1 windstil ZO 10 60 >5 56 56. S2c SS 8~ zS 20 0,5 20 0 19 0,6 18 0 18 0 19 0 20 0 18 0 21 0 23 0 21 0 22 0 23 0 20 13 20 1 22 0 18 0 23 0 16 12 28 0 Maximum temp. gisteren: neerslag laatste 24 u NU EN DAN ZON Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Donder dagavond tot Vrijdagavond, opgemaakt om 10 uur: Koude nacht met hier en daar mist. overigens droog weer. Overdag perio den met zonneschijn en iets hogere temperaturen. Matige tot zwakke wind uit Westelijke richtingen. 28 Augustus Zon op 5.44 uur. onder 19.37 uur. Maan op 20.32 uur. onder 10.57 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 27 Augustus Hoog water: 5.04 en 17.32 uur. Laag water: 0.58 en 13.14 uur. Vrijdag 28 Augustus Hoog water: 5.47 en 18.13 uur. Laag water: 1.40 en 13.55 uur.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 1