Te kleine meerderheid vóór deelneming van India de Vergoeding materiële schade kost meer dan f 500 millioen De zee op Schouwen is nu krijgsgevangene Weerbericht Amerika en Europa Politieke UNO-commissie stemde Nederland stemde zelfs tegen deelneming door de Sovjet-Unie Concordaat tussen Spanje en Vaticaan Mau Mau zou strijd willen staken Het woord is aan Memorie van Antwoord over het wetsontwerp Watersnoodschade Engeland en de V.S. steunen Frankrijk Een foto als een raadsel... Laatste opening in binnendijk achter Schelphoek gesloten Sovjet-diplomaten mogen weer reizen V.S. besnoeien militaire uitgaven K zvestie-Ma rokko Weerrapporten CSe JAARGANG No 42 Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Directie,Hoof dredactie en alle af delingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom VRIJDAG 28 AUGUSTUS 1953 IJmuider Courant velser Haarlems Dagblad OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE 297e JAARGANG N.o 195 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op 7,on- en Feestdagen. Abonnement per week 4T' cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.60. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman HET VALT NIET TE ONTKENNEN dat Amerika en Europa elkaar in het politiek beleid niet best verstaan. Het valt evenmin te ontkennen, dat het in het algemeen beter ging tijdens het democratische bewind- Truman dan sinds Januari van dit jaar nu het republikeinse bewind-Eisenhower regeert. Dit blijkt niet alleen uit de reeks verschillen van inzicht tussen Londen en Washington en uit de disputen tussen Pa rijs en Washington maar in het algemeen ook uit de stemming in de Europese Pers. Verleden jaar, toen de Amerikaanse presi dentsverkiezing aan de orde was, kwam in Europa begrijpelijke ontsteltenis tot uiting ten aanzien van de senator Robert Taft (onlangs overleden) toen die een grote kans op de republikeinse candidatuur scheen te maken. Taft, van aanleg en naar politiek verleden isolationist, kon Europa niet veel goeds in uitzicht stellen. Hij leg de het tegen Eisenhower af, die republi keins candidaat werd en kreeg de buiten Amerika vrijwel onbekende gouverneur van Illinois, Stevenson, als tcgcncandidaat der democratische partij.Diens verkiezings campagne trok in Europa zo sterk de aan dacht en wekte .bij menigeen zo groot ver trouwen, dat zijn nederlaag tegen de popu laire generaal tot merkbare teleurstelling leidde. Nu is Stevenson van zijn maandenlange wereldreis in Amerika teruggekeerd en blijkt daar geenszins vergeten te zijn. Vol gens een onderzoek van het Gallup-insti- tuut is zijn populariteit zelfs toegenomen. Het Zwitserse blad Der Bund zegt in een artikel, dat Stevenson er zeker van kan zijn dat zestig millioen toehoorders zullen luisteren naar de radio-rede, die hij op 11 September zal houden en waarmee hij zijn terugkeer in de politiek zal markeren. Na opgemerkt te hebben dat Stevenson zich tijdens zijn reis welbewust onthouden heeft van critiek op het republikeinse bewind en de republikeinse partij zegt Der Bund: „Het is duidelijk, dat Eisenhower tijdens zeven maanden bewind de Amerikanen teleurgesteld heeft, hoezeer de Pers voor negentig procent republikeins-gezind ook het tegendeel betuigt. Als militair en niet-politicus wil Eisenhower iedere schijn van een dictatoriaal bewind vermijden, waardoor hij te toegevend jegens het Con gres is geworden. De democratie der Ver enigde Staten legt nu eenmaal de nadruk op de macht van de president en als „ster ke man" lijkt Eisenhower te falen. De te leurstelling blijkt op vele gebieden: tegen de beloften in werden de belastingen niet verlaagd en kregen de boeren niet de ver wachte subsidies; het ten opzichte van Syngman Rhee betoonde geduld wordt te ver gaand en onwaardig geacht; de reizen van Foster Dulles waren geen succes en verhoogden geenszins het prestige van de Verenigde Staten; de Atlantische bondge noten in Europa laten onverholen blijken hoe afkerig zij van de Amerikaanse bui tenlandse politiek zijn; de erfgenamen van Stalin zitten ondanks de door Washington beloofde politiek van „daden, geen woor den" nog steeds vast in de zadel. Daarbij komen de acties van MacCarthy, waar tegen de president slechts zeer voorzichtig, met woorden, inging. „Het is tijd voor een verandering" met die leuze en dank zij Eisenhower's prestige hebben de republi keinen in 1952 gewonnen. Thans ziet die partij wat de verandering tot nu toe heeft opgeleverd: zij is zowel op binnenlands als op buitenlands politiek gebied in het defen sief gedrongen. De teruggekeerde Steven son zal de oppositie het signaal tol de aan val geven, al is zijn positie als partijleider niet onaangevochten en al is de partijkas niet bepaald goedgevuld". Dit is een beschouwing van Europese zijde die een nogal sprekende samenvatting geeft van de grieven, na de Amerikaanse regeringswisseling ontstaan al is teleur stelling in het nakomen van verkiezings beloften evenmin een nieuw als een speci- fiek-Amerikaans verschijnsel en al kan men op het buitenlandse chapiter de pre sident moeilijk verwijten, dat de erfgena men van Stalin nog vast in de zadel zitten. De toezegging „daden geen woorden" leek op dit punt altijd nogal sterk beïn vloed door verkiezingssfeer. Hetgeen in Europa misschien wel over weegt is het gevoel, dat het huidige Ame rikaanse bewind minder „political feeling" toont dan zijn voorganger en er daardoor herhaaldelijk naast is. Dat Europa gerus ter gestemd zou zijn als de in staatszaken ervaren intellectueel Stevenson president van Amerika was dan de in staatszaken onervaren generaal Eisenhower mag als kenmerkend Europees standpunt gelden. Dat het met verbazing en ergernis het op treden van een man als MacCarthy ziet en zich verwondert over Amerikanen, die het gevaar van een dergelijke actie licht schat ten, is gemakkelijk verklaarbaar. Europa is niet vergeten wie het zelf indertijd licht geschat heeft en de gevolgen van dien. Maar wat Europa ten aanzien van Ameri ka vaak vergeet is, dat zijn traagheid om tot eenheid te komen, zijn eindeloos-uit meten van bezwaren, zijn vrees om door te zetten, de Amerikanen wel ongeduldig moet maken en op sceptische ouderdom tegenover energieke jeugd duidt. Wat Europa misschien ook wel eens vergeten is, dat het voor vele mensen uiterst moei lijk blijkt om hen, die financiële hulp heb ben verleend, dat niet kwalijk te nemen. Het is vreemd en onlogisch, maar het komt overal voor. Al brengt die financiële bij stand niet mee, dat men verder critiekloos tegenover de milde gever zou moeten staan. Wiens buitenlands beleid zca's Der Bund zegt de bondgenoten in Europa onge twijfeld telkens afkerig doet staan.Wellicht zal Stevenson's oppositie-beleid zich ster kend doen gelden. R. P. WASHINGTON (Reuter) De repu blikeinse regering heeft de Amerikaanse begroting voor het nieuwe belastingjaar, dat van medio 1953 tot medio 1954 loopt, bekend gemaakt. Voor het eerst sinds het uitbreken van de Koreaanse oorlog vertonen de militai re uitgaven een daling. De regering schat, dat de staatsuitgaven ongeveer twee mil liard dollar minder zullen zijn dan door de regering-Truman was begroot. Voor grote militaire projecten zal 5.600.000.000 dollar minder worden uitgetrokken. NEW YORK (Reuter). De politieke commissie der UNO heeft Donderdag met 27 tegen 21 stemmen, bij elf onthoudingen, besloten de Algemene Vergadering aan te bevelen India uit te nodigen voor deelne ming aan de over Korea te houden poli tieke conferentie. Doch deze meerderheid is onvoldoende om, bij een overeenkomstige uitslag der stemming in de Algemene Ver gadering, Indische deelneming te verzeke ren, daar hiervoor twee derde der uitge brachte stemmen vereist is. De uitslag der stemming is dus feitelijk een verwerping van de Indische deelneming. In de politieke commissie zijn dezelfde landen vertegenwoordigd als ter Algemene Vergadering. De Algemene Vergadering komt vandaag bijeen, om zich uit té spreken over de aan bevelingen der politieke commissie. Groot-Brittannië, Canada, Australië en Nieuw-Zeeland stemden voor Indische deelneming aan de politieke conferentie, de Verenigde Staten tegen, terwijl onder moer Frankrijk en Nederland zich ont hielden. De vier eerstgenoemde landen hadden het voorstel gedaan India tot deelneming uit te nodigen. De Nederlandse vertegenwoordiger Von Balluseck verklaarde dat zijn delegatie voor Indische deelneming aan de confe rentie zou hebben gestemd, indien zij ge meend had dat dit in het belang zou zijn van de voornaamste betrokken partijen. Doch daar zij van mening was dat Indische deelneming een afwijken inhield van het geen met het sluiten van de wapenstil standsovereenkomst werd nagestreefd, be sloot zij zich van stemming te onthouden. De Indische delegatie zelf heeft niet aan de stemming of aan de besprekingen over de te houden politieke conferentie deelge nomen. De politieke commissie heeft de Alge mene Vergadering met 55 tegen twee stem men, bij twee onthoudingen, aanbevolen de Sovjet-Unie uit te nodigen aan de confe rentie over Korea deel te nemen, „mits de andere zijde (de communistische) dit wenst." De Sovjet-Russische afgevaardigde Wy- sjinski had Woensdag voorgesteld de woor den „mits de andere zijde dit wenst" uit de „vijftienmogendhedenresolutie" te schrappen, doch de politieke commissie wilde hem daarin niet volgen. De Nederlandse vertegenwoordiger stem de, op grond van dezelfde overweging die VATICAANSTAD (A.F.P.) Donder dag is een concordaat tussen de Heilige Stoel en Spanje getekend. In een officieel communiqué van het Spaanse ministerie van Buitenlandse Za ken wordt gezegd, dat het nieuwe concor daat in bevoegde kringen beschouwd wordt als een model-regeling van de posi tie der kerk ten aanzien van Katholieke landen. Wat de benoeming van aartsbis schoppen en bisschoppen betreft, wordt volgens het nieuwe concordaat het systeem gehandhaafd dat bij de over eenkomst van 7 Juni 1941 werd inge voerd. Volgens dit systeem zendt de nun tius, wanneer een aartsbisschops- of bis schopszetel vacant is gekomen, na ver trouwelijk overleg met de Spaanse re gering, een lijst met de namen van min stens zes candidaten naar het Vaticaan. De Paus kiest drie van deze candidaten uit en doet hiervan middels de nuntius mededeling aan de Spaanse regering. Het staatshoofd stelt dan officieel, door be middeling van de Spaanse ambassade bij de Heilige Stoel, een der drie door de Paus uitgekozen candidaten voor. Over het nieuwe concordaat is sedert het einde van de burgeroorlog in Spanje onderhandeld. hem deed besluiten bij de stemming over het al dan niet deelnemen door India aan de conferentie blanco te stemmen, tegen Sovjet-Russische deelneming. Een door India, Birma, Indonesië en Liberia ingediende resolutie, waarin wordt voorgesteld de beslissingen der Algemene Vergadering via de secretaris-generaal ter kennis van de betrokken communistische staten te brengen, is door de politieke com missie met 54 tegen vier stemmen, bij twee onthoudingen, goedgekeurd. Alle geallieerde landen kunnen aan de conferentie deelnemen. De politieke com missie heeft met 42 tegen vijf stemmen, bij twaalf onthoudingen, haar goedkeuring gehecht aan het voorstel der verbondenen, dat alle landen, die met strijdkrachten aan de strijd in Korea tegen de communisten hebben deelgenomen, ter politieke confe rentie vertegenwoordigd kunnen zijn. Dit houdt in dat van geallieerde zijde, behalve de Zuid-Korcaanse delegatie, nog delegaties van zestien landen namens de verenigde naties aan de besprekingen kun nen deelnemen. Men verwacht echter niet, dat al deze landen van dit recht gebruik zullen maken. Van Amerikaanse zijde is Donderdagavond verklaard dat mogelijk slechts acht ver bonden staten aan de besprekingen zullen deelnemen. In het geallieerde voorstel is ook bepaald dat de Verenigde Staten zich met de „an dere zijde" in verbinding zullen stellen over de datum niet later dan 26 October waarop en de plaats waar de besprekin gen zullen worden gehouden. Plaats en da tum moeten „bevredigend zijn voor beide partijen". Gelaatsstudies van India's afgevaardigde in de Veiligheidsraad. H. Krishna Menon tijdens de debatten over Korea. NAIROBI, (Reuter). De Mau Mau- leider Dedan Kimathi heeft z\jn oorlogs leiders bevel gegeven de wapens neer te leggen en de stryd te staken, aldus een brief aan het in de Swahili-taal verschij nende blad „Habara Za Dunia". Een deel van deze brief, die afkomstig zou zijn van Dedan Kimatha zelf, werd Donderdag door het blad gepubliceerd. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S Aldous Huxley: Utopieën zijn er om tot werkelijk heid te worden gebracht. Uit de Memorie van Antwoord op het Voorlopig Verslag van de Tweede Kamer betreffende het wetsontwerp op de Waters noodschade 1953 blijkt, dat het totaal van de ramingen, betrekking hebbende op de kosten voor het rijk uit de normen van het gewijzigde wetsontwerp voortvloeiende, een bedrag vormt van f 503.800.000. Reke ning houdende met omstandigheden, zoals het bestaan van verzekeringsovereenkom sten, welke tot een vermindering van de bijdrage aanleiding zouden kunnen geven, kunnen de kosten voor het rijk uit het wetsontwerp voortvloeiend thans worden gesteld op rond f 495.000.000. Het totaal der ramingen, betrekking hebbende op de integrale herstel- en vervangingskosten bedraagt ongeveer f 545.000.000. Hierbij ie dan nog geen re kening gehouden met de immateriële schade, die volgens de regering buiten het verband van het onderhavige wetsontwerp valt. Maar deze schade blijft niet onver- goed, gezien de verschillende door de over heid getroffen maatregelen in het sociale vlak. Het Rampenfonds houdt voor het verlenen van aanvullende tegemoetkomin- NEW YORK, (Reuter). De vertegen woordigers der Verenigde State» en van Groot-Brittannië in de Veiligheidsraad hebben in de Donderdag door de raad ge houden bijeenkomst verklaard tegen het oj) de agenda vermelden van het punt „Marokko" te zullen stemmen. Vijftien Aziatische en Arabische landen hébben de raad, als gemeld, verzocht zich met de toestand in Marokko, die een „be dreiging zou zijn van de internationale vrede en veiligheid", te willen bezig hou den. De vertegenwoordiger der Verenigde Staten, Henry Cabot Lodge, zeide dat het duidelijk is dat de toestand in Marokko geen bedreiging vormt van de internatio nale vrede en veiligheid en dat het er hier niet om gaat een oordeel te vellen over het „kolonialisme". De Britse afgevaardigde, Gladwyn Jebb, onderschreef het Franse standpunt, dat de Veiligheidsraad de bevoegdheid mist de Marokkaanse crisis, die leidde tol het afzetten van de vorige Sultan, te be spreken. Ook Jebb was van mening dat de inter nationale vrede en veiligheid door de toe stand in Marokko niet in gevaar worden gebracht. Vertegenwoordigers van staten-leden der Arabische Liga en van Aziatische lan den hebben Donderdag, na een niet-offi- eiële bijeenkomst in het gebouw der In donesische ambassade te Cairo, een be kendmaking uitgegeven, waarin zij onder meer zeggen dat „positieve maatregelen zullen worden genomen om de Marokka nen te steunen'. De Franse autoriteiten te Rabat hebben Donderdag medegedeeld, dat in het geheel 504 personen zijn gearresteerd in het Oos ten van Frans Marokko sinds de ongere geldheden, die voor het afzetten van Sultan Mohammed plaats hadden. Hiervan zijn er 250 uit de stad Oejda, waar op 16 Augustus 18 personen bij botsingen om het leven kwamen. In het geheel werden 32 Fransen gedood in Oejda, Rabat en Casa blanca. Aan 28 personen is moord ten laste gelegd. Een foto als een raad sel is hiernaast afge drukt. Hoeveel vragen immers werpt zij bij eerste -en n adere beschouwing niet op! Is het een surrealis tisch schilderij, waar mee de Jacob Maris- prijs moet veroverd ivorden? Is het een röntgenfoto misschien van een bloedader met haarvatenOf da teert de opname nog van de voorbije win ter en stelt zij ijsbloe men op de ruiten ten toon? Zou het ook 'n boomwortel kunnen zijn met fijne uitlo pers of de delta van een rivier? Nee, het is een foto van 4200 m. hoogte genomen uit een KLM carterings- vliegtuig en men ziet er een stukje op van het Groningse wad bij uitzonderlijk laag wa ter! De zee Is op Schouwen krijgsgevangen. Wild rukte het water aan de nog broze ketting van caissons. Het giert en brult in de reten tussen deze betonnen gevaarten. Maar uur na uur wordt de tegenstand min der. Rauw gilden gisteravond de fluiten der vele scheepjes, de victorie dit stuk monsélyke triomf op het woelige water, over het verdronken land. Het was tevens een boodschap: niet langer zou de zee aan de vruchtbare gronden van Schouwen kna gen en niet langer zullen de duizenden verdrevenen uit dorpen en hoeven behoe ven te twijfelen. De zee is krijgsgevangen op Schouwen. Het water zal met sluizen en pompen worden uitgebannen. En dan zal, wellicht omstreeks nieuwjaar, het leven in dit 9000 hectaren grote, zo gruwelijk ge teisterde gebied, zjjn rechten moeizaam kunnen gaan hernemen. Eerst moet nu de nieuwe inlaagdijk, die achter de 450 m. brede breuk in de oude zeedijk nog 350 ha. verdronken land om sluit, nog worden versterkt en opgehoogd. De zwakke plekken elders in de zeedijk moeten worden verzwaard. Over ongeveer een maand zal men waarschijnlijk met pompen en spuien kunnen beginnen. Weer vier weken nadien zai het wellicht moge lijk zij de wegen te schonen en te her stellen en de sloten weer open te maken, waardoor de rest van het water zal kun nen wegvloeien. Dan pas kan het eigen lijke herstel, voornamelijk landbouwher- stel en wederopbouw, beginnen, een ar beid, die naar officiële schatting enige jaren kan duren. Hot zwoegen beloond Aan de Schelphoek is de laatste weken vrijwel dag en nacht gezwoegd. Na de ongemeen gevaarlijke sluiting van de Ge mene geul, en de Klompegeul en het zorg vuldig bezinken van het maaiveld in de tracé van de inlaagdijk, is men snel cais sons gaan plaatsen, tenslotte zelfs het recordaantal van 460 op één dag. De 7.5 meter brede, 11 meter lange en 2 tot 3 meter hoge caissons werden bij vieren en zessen gekoppeld, aangevaren en tot zinken gebracht. Zo groeide deze inlaagdijk snel boven water. Slepers brachten, met bakken vol, steen en klei aan. Rusteloos verzwaarden de geweldige kranen, reuzengreep na reuzengreep, de slechte luttele decimeters boven de vloed lijn uitstekende caissonlinie. Totdat dan gisteravond het grote ogenblik was aangebroken om de laatste elementen in te varen. Tegen de kentering van vloed naar eb, het was merkwaardigerwijze weer spring vloed, net als op 1 Februari, werd het vrijwel windstil. De zonsondergang was helgeel tegen grijswitte stapel wolken. Zwart lagen de silhouetten van schepen, bakken en kranen tegen tegen het donkergrijze water. Men hoorde slechts het nijdige puf fen van slepertjes, het ratelen en rammelen van kettingen, het bonken van snelle mannenstappen op grote ijzere pontons en het gegier van com mandofluitjes, dat de gespannen aan dacht van de honderden werkers en belangstellenden op de schepen, pon tons en boten. Welslagen De caissonelementen lagen met takels aan zelfverankerende pontons vast. Onge veer kwart over zes begon men deze cais sons af te vieren. De grauwe gevaarten, elk 66 m. lang, werden door de vloed- stroom en met behulp van kleine slepers langzaam naar hun plaatsen gedreven. De moeilijke operatie gelukte prachtig en zonder haperen. Het meest Oostelijke ele ment sloot goed aan op de reeds gelegde Tot driemaal toe zijn de ontwerpers en uitvoerders van het Schouwen-Duive- landse dijkherstel door het oog van de naald gekropen. Men had met het slui ten van de Klompengeul en de Gemene- geul met grote caissons geen dag langer mogen wachten. Berekeningen hebben bewezen, dat anders de in de geulen liggende voorzieningen door de zee ver nield zouden zijn en dat veel werk ver geefs zou zijn geweest. Ook het Weste lijke stroomgat van de Vierbannepolder onder Ouwerkerk is nog op het nippertje dicht gekomen. Dat was het derde be nauwde halfelfje. Met veel improvisatie is de verleden Zondag begonnen strijd om deze dijkbreuk gewonnen. Het gat is een slagveld van betonbrokken, keien en modder. Het Oostelijk gat bij Ouwerkerk biedt een trieste aanblik. Een der landhoofden is totaal vernield en de voorzieningen en bezinkingen in het gat zijn groten deels weggeslagen door de felle stroom, die in en uit de polder komt, nu het Westelijke gat gesloten is. Gisteren wer den op enkele plaatsen al vrij grote diepten gemeten, één daarvan ivas reeds ruim 22 meter. Het sluiten van dit gat met de uit Engeland aangevoerde Phoe nix-caissons maakt nog een punt van overweging uit. caissons in de dijkkern. Toen sloot het Westelijk element van de voor Seroos- kerke gelegen dijkromp, rustig tegen de Oostelijke sector, precies op de berekende, iets naar voren geprojecteerde plaats. Felle fluitsignalen. De kranen gingen open en snel zakten de elementen naar het wachtende bed van rijshout en steen. De deur was dicht. En terwijl der traditiegetrouw de vloot- fiuiten krijsten en gilden, zwegen de mannen. PARIJS (Reuter). De Franse regering heeft Donderdag de beperking van de be wegingsvrijheid van Sovjet-burgers in Frankrijk aanzienlijk verzacht. Een woordvoerder van het Franse mi nisterie van Buitenlandse Zaken zeide, dat de maatregelen zijn genomen ingevolge een besluit van de raad van het Noord- Atlantische verdrag, nadat men kennis had genomen van een soortgelijke verzachting van dc beperkipg der bewegingsvrijheid van Westelijke onderdanen in de Sovjet- Unie. De Sovjet-burgers mogen thans in het gehele land reizen, mits zij een paar dagen tevoren het ministerie van Buitenlandse Zaken inlichten en er geen bezwaren wor den geuit van die zijde. Zij mochten eerst alleen verblijven in het gebied van Parijs. Engeland heeft de Sovjet-Unie medege deeld, dat haar diplomaten van Vrijdag af binnen een radius van 55 km van de hoofd stad kunnen reizen zonder hiervan mede deling te doen aan het ministerie van Bui tenlandse Zaken. De grens was 40 km., daarbuiten moest toestemming worden ge vraagd, die echter nooit is geweigerd. Ook de V. S. hebben hun beperkingen op de bewegingsvrijheid van Sovjet-diploma ten verzacht. Deze laatsten mogen in het vervolg badplaatsen nabij Washington be zoeken zonder hiervoor eerst verlof te vragen. gen in de immateriële schade een bepaald bedrag ter beschikking. Bij de beoordeling van de maatstaven, die aan de omvang van de vergoeding ten grondslag moeten liggen, erkent de rege ring, dat hef solidariteitsgevoel en de ge meenschapszin vergen, dat, voorzoveel zulks redelijkerwijze kan, gestreefd wordt naar een zo ruim mogelijke vergoeding van de schade. „Het is niettemin van belang, hierbij op te merken, dat de rechtvaardig heid mede verlangt, dat ndet in een ander uiterste wordt vervallen en velen op een zodanige voet vergoeding zouden ontvan gen, dat zij blijvend in een betere positie komen te verkeren dan niet-getroffenen", aldus de Memorie. Taakverdeling rijk en Rampen fonds In het Voorlopig Verslag is critiek geuit zowel op het overlaten van de vergoeding der huisraadschade aan het Nationaal Rampenfonds als op de wijze, waarop de bedoelde taakverdeling is tot stand geko men. Op beide punten gaat de regering uitvoerig in. Wat de wijze van de totstand koming van de taakverdeling betreft, wordt er aan herinnerd, dat de onmiddel lijke noodtoestand vereiste, dat onver wijld maatregelen zouden worden geno men, teneinde een doelmatige coördinatie van de hulp van overheidswege en de hulpverlening door het particulier initia tief tot stand te brengen, zodat geen ver traging in de hulpverlening zou ont staan. Het in het Voorlopig Verslag uitgespro ken oordeel, dat de primaire vergoeding voor alle soorten van schade van over heidswege behoort te worden geregeld, zo dat zij over de gehele lijn in de rechtssfeer komt te liggen, kan de regeling in het al gemeen wel, doch t.a.\?. de huisraadschade niet onderschrijven. De geldelijke omvang van de charitatieve hulpverlening nam hier zulk een grote omvang aan, dat het overlaten van een zelfstandig terrein, met name de vergoeding van de huisraadscha de, aan het fonds in de rede lag. Wijzigingen De Memorie van Antwoord gaat verge zeld van een nota van wijzigingen in het oorspronkelijk ontwerp. In het ontwerp wordt thans bepaald, dat de aangifte van de schade moet geschieden uiterlijk 6 maanden na het in werking treden van de wet dan wel voor de afzonderlijke gebie den binnen zes maanden 'na de door de minister van financiën te bepalen latere tijdstippen. Een andere belangrijke wijziging is de volgende: In het algemeen vervalt op 1 Januari 1957 het recht op een bijdrage in de herbouwkosten van woningen en be drijfspanden, wanneer op genoemde da tum nog niet tot herbouw is overgegaan en blijft alleen het recht op vergoeding van de verkoopwaarde op 31 Januari 1953 be staan. Boerderijen worden nu hiervan uitgezonderd, zodat ook na 1 Januri 1957 voor boerderijen de herbouwplioht blijft bestaan. (van hedenmorgen 7 uur) weers- toestand Wind richting Wind kracht n T sf CD 2g V c o TH ZS Helsinki geheel bew. WZW 5 17 2 Stockholm zwaar bew. NW 2 20 0 Oslo licht bew. NW 2 21 0 Kopenhagen half bew. WZW 7 19 0,2 Amsterdam mist Z 3 18 0 Edinburgh half bew. WZW 5 17 0,2 Londen zwaar bew. WZW 1 22 0 Luxemburg licht bew. N 1 19 0 Parijs onbewolkt windstil 22 0 Bordeaux onbewolkt windstil 25 0 Grenoble onbewolkt windstil 23 0 Nice licht bew. NW 4 24 0 Genève nevel W 2 23 0 Zürich mist WNW 1 21 0 Locarno onbewolkt O 1 25 0 Berlijn nevel "WNW 3 20 3 Frankfort nevel windstil 21 0 München nevel ZW 1 17 0 Wenen geheel bew. NW 5 18 0,5 Innsbruck nevel W 1 14 4 Rome zwaar bew. NO 4 26 8 Maximum temp. gisteren: neerslag laatste 24 u PLAATSELIJK REGEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Vrijdag avond tot Zaterdagavond, opgemaakt om 10 uur: Veel bewolking met op vele plaatsen tijdelijk regen of motregen. Overwe gend matige wind. hoofdzakelijk tussen West en Zuid. Vannacht minder koud, morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. 29 Augustus Zon op 5.46 uur, onder 19.35 uur. Maan op 20.56 uur, onder 12.25 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 28 Augustus Hoog water: 5.47 en 18.13 uur. Laag water: 1.40 en 13.55 uur. Zaterdag 29 Augustus Hoog water: 6.31 en 18.56 uur. Laag water: 2.21 en 14.36 uur.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 1