Italianen wantrouwen Tito's bedoelingen jegens Triëst Moskou weigert bespreking der Oostenrijkse kwestie Korte felle scheepsbrand op de Mooie Nel Weerbericht Nieuw seizoen is Oorlogsbodems naar Venetië, ook troepenbewegingen gemeld Beverwijker genoot kort van zijn vrijheid Rumoer om lading „Flying Enterprise" Het woord is aan Nieuwe Westelijke poging uitgesteld tot October-conferentie der Grote Vier Brandwerend isolatiemateriaal voorkwam erger Iets warmer Mossadeq komt voor militaire rechtbank Uit ziekenhuis gevluchte gedetineerde aangehouden Frankrijk komt Cambodja tegemoet Al driekwart millioen aan bankbiljetten geborgen PANIEK OP DE „VILLE DE SAïGON" Beatrix en Irene niet op grootmoeders verjaardag Weerrapporten 68e JAARGANG No 44 Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5.437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Directie, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom M A AND A;G 31 AUGUSTUS 1953 IJmuider Courant velser Haarlems Dagblad EDITIE OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 297e JAARGANG No 197 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-en Feestdagen. Abonnement per week 4"' cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.60. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman HET NIEUWE SEIZOEN van de meest beoefende en de meeste kijkers, lezers en radio-luisteraars tellende sport in ons land is aangevangen. Het bepaalt zich voors hands tot tournooiën om bekers en beel den, maar volgende week gaat het voetbal competitierad weer draaien, zoals dat vanouds heet. Men is er niet lang van verstoken geweest, zeker niet in dit dis trict, want het is pas zes weken geleden dat de Racing Club Haarlem, R.C.H., het vorige seizoen tot een eindresultaat heeft gebracht door het kampioenschap van Ne derland te winnen. Critiek op het zomer- voetbal-euvel hoort meer in het bijzonder in de sportrubriek thuis, maar ik zou er hier toch de opmerking over willen maken dat men altijd verzwakt wat men over drijft. Waaraan toegevoegd moge worden, dat een werkelijk „gesloten seizoen" van redelijke duur, hetgeen vier maanden zou zijn, de belangstelling voor het nieuwe seizoen aanmerkelijk zou stimuleren. Men zou er meer naar gaan verlangen dan nu het geval is. De sterke achteruitgang in de financiële ontvangsten van het Amster damse Stadion, waarvan onlangs melding is gemaakt, zou ook op dit punt een waar schuwing kunnen inhouden. Die achteruit gang in publieke belangstelling is toege schreven aan daling van de spelqualiteit. Maar aangezien, zoals een wijze mensen kenner eens heeft gezegd, niemand iets doet om maar éen enkele reden, zullen er meer motieven gegolden hebben. Daar zou een zekere „voetbalmoeheid", die zich niet alleen bij spelers maar ook bij toeschou wers kan voordoen, toe kunnen behoren. Ik heb al met ironie horen zeggen, en dan nog wel in de kring van de sport zelf, dat de practijk van het gesloten seizoen bin nen enkele jaren zal zijn dat men op 15 Augustus ophoudt met voetballen en op 16 Augustus weer begint. De Engelsen, die prompt op 1 Mei hun competities besluiten, passen een betere en als ik dat zo mag zeggen zonder onze teerste nationale gevoeligheden te raken: degelijker methode toe. Voetbal is en blijft een mooie sport. Men moet mooie dingen met zorg behandelen. Sommigen zullen zich wel eens verba zen over de publiciteit, die het spel ook ten aanzien van buitenlandse resultaten geniet. De radio is tegenwoordig in dat opzicht bijzonder veelzijdig; in elk geval zijn er tallozen in ons land die in de kran ten met trouwe aandacht de Engelse voet baluitslagen volgen. Niet die der Engelse amateurs, maar die der professionals. Merkwaardig blijft dat zij daarbij allen een club hebben, aan welker prestaties zij bijzondere belangstelling wijden. Zij zijn „voor" die Engelse club, die zij nog nooit hebben zien spelen en misschien nooit zullen aanschouwen. En zij blijven haar trouw, tientallen jaren, ja hun leven lang. Het is een soort aanhankelijkheid, waar van zij zelf de verklaring niet kunnen geven. Ik heb iemand gekend die zwoer bij Aston Villa, een ander die aan Black burn Rovers verknocht was en velen wier voorkeur uitging en dus nog steeds uit gaat naar The Arsenal of Chelsea. Dat The Arsenal gewoonlijk aan de top of daar dichtbij staat in de „eerste divisie" verklaart niets, want Chelsea staat ge woonlijk onderaan of daar dichtbij. Mis schien heeft het verschil in voorliefde iets te maken met het onderscheid tussen mensen, die bij voorkeur het succes na jagen en anderen, die van sympathie voor de verdrukte „the underdog" zou de Erit zeggen vervuld zijn. Ook onze eigen voetbalclubs bezitten dergelijke aanhangers in de verte. Mis schien waarderen zij hen niet, omdat zij geen wedstrijden bezoeken en dus niets in het laadje brengen. Wij leven in een materialistische tijd en dit is ook in de voetbalsport helaas te merkbaar. Onlangs getuigde een hunner nog in de Haagse Post, dat hij nooit van zijn leven een voet balwedstrijd had gezien, geen verlangen voelde om er ooit een te bezoeken en niet temin sinds onheugelijke tijden de uitsla gen volgde van de Arnhemse club Vitesse, waarbij het hem verheugde als zij ge wonnen had en waarlijk teleurstelde als zij had verloren. Hetgeen hij volstrekt niet verklaren kon evenmin als trouwens het feit dat hij, geen dammer zijnde, „voor" de een of andere grootmeester in dit edele spel was en tegen een andere, ofschoon hij geen van beiden ooit had ge zien of iets van hen persoonlijk wist. De verre supporter, de afwezige aan hanger, is een merkwaardig verschijnsel in de voetbalsport. Niemand trekt zo wei nig aandacht als hij. Daarom worde hij. bij de aanvang van een nieuw seizoen, eens bij uitzondering in het licht der open baarheid gebracht. Natuurlijk doet hij zich ook op ander gebied gelden. Hier valt hij alleen iets meer op. Hij biedt een uiting van de vele wonderlijke eigenschap pen die in dat buitengewoon belangrijke studie-object, de mens, voorkomen. Een nogal raadselachtige uiting. R. P. TEHERAN (A.F.P.) De Perzische ex- premier zal krachtens de wet op de staat van beleg voor een militaire rechtbank ver schijnen, aldus maakte Zondag de onder staatssecretaris Amidi Noeri op een pers conferentie bekend. Hij zal zich voor dit college hebben te verantwoorden wegens tegen de Grondwet gerichte activiteit, aldus Amidi Noeri. De regering-Mossadeq is sedert 13 Augus tus onwettig geweest, de dag, waarop het keizerlijke decreet van de benoeming van Zahedi tot eerste-minister werd afgekon digd. Toen Mossadeq ondanks het decreet de macht bleef uitoefenen, was hij niet meer dan een burger, die zich tegen de wettige regering verzette. De minister van Buitenlandse Zaken uit het kabinet van Mossadeq, Fatemi, zou Zaterdag zijn vrouw hebben opgebeld en haar hebben medegedeeld, dat hij in goede gezondheid verkeerde en zich op een plaats bevond, waar men hem niet kan vinden. Aanvankelijk was bericht, dat Fatemi ge lyncht zou zijn. De correspondent van de „Daily Express" te Teheran maakt melding van een verkla ring van de officiële Perzische woordvoer der Amidi Noery, volgens welke de rege ring van Perzic besloten zou hebben con tact met Engeland op te nemen, met het oog op hervatting van de diplomatieke be trekkingen tussen beide landen. In dc nacht van Zondag op Maandag zijn drie Italiaanse oorlogsschepen in Ve netië, de dichtst bij Triëst liggende Ita liaanse haven, aangekomen. In eerdere, onbevestigde berichten was gemeld, dat dc Italiaanse regering de zee- en landstrijdkrachten opdracht had ge geven zich zo dicht mogelijk bij Triëst te concentreren. Iladio-Belgrado zei hedenmorgen over de Italiaanse troepenbewegingen in het gebied rond Triëst, dat deze zijn bedoeld om het Italiaanse volk de „sterke hand" van Pella's regering te tonen. Joegoslavië heeft slechts een antwoord op zulke ma noeuvres: dat niets kan worden bereikt door provocaties. Een officiële Joegoslavische woordvoer der heeft Zaterdag verklaard, niets te we ten van nieuwe Joegoslavische plannen ten aanzien van het vrije gebied van Triëst. Hij zeide dit naar aanleiding van berich ten uit Italië, dat Joegoslavië binnenkort de annexatie van de Joegoslavische zóne van Triëst zal bekendmaken. Volgens de Italiaanse berichten zou het semi-officiële Joegoslavische nieuwsagent schap Joegopress verklaard hebben, dat Joegoslavië „zijn geduld verloren" had en zou kunnen overgaan tot annexatie van de zóne B het door Joegoslavië bezette ge bied van Triëst, als antwoord op „de annexatie van zóne A door Italië". Het vorig jaar hebben Britse en Ameri kaanse bezettingsautoriteiten in zóne A Italië uitgenodigd, deel te nemen aan het bestuur van cle zone. Triëst moet volgens de bepalingen van het Italiaanse vredesverdrag een interna-, tionaal vrij gebied worden. Zodra een bur gerlijke gouverneur zou zijn geïnstalleerd, zouden de Britse, Amerikaanse en Joego slavische bezettingstroepen worden terug getrokken, doch in cle jaren sedert het slui ten van het vredesverdrag met Italië heeft men geen overeenstemming kunnen berei ken over een gouverneur. In Maart 1948, enige maanden voor Tito's breuk met de Cominform, verklaarden de drie Westelijke mogendheden, dat naar haar mening het gehele gebied bij Italië gevoegd zou moe ten worden. Het Joegoslavische blad „Politika" schreef Zondag in een hoofdatrikel, dat „Triëst een onvervreemdbaar deel van het Joegoslavische grondgebied blijft." Troepenbewegingen Italiaanse bladen meldden Zondag, dat gepantserde Italiaanse eenheden Zondag naar het gebied van Gorizia bij Triëst werden gedirigeerd. Ambtenaren van het ministerie van De fensie te Rome wilden deze berichten niet bevestigen. Een woordvoerder van het hoofdkwartier van het Italiaanse leger te Udine zeide, dat de in de nacht waargeno men troepenbewegingen deel uitmaakten van de gebruikelijke zomeroefeningen van het leger. Zaterdag voerde de Italiaanse eerste- minister, Pella, besprekingen met de mi nister van Defensie, Taviani, en de chef van de generale staf, generaal Marras. Later haci hij een onderhoud met de Britse ambassadeur en de zaakgelastigden van de Verenigde Staten en Frankrijk. Pella zeide tot de drie Westelijke diplomaten, dat een eventuele stap van maarschalk Tito tegen Triëst noodlottige gevolgen voor de Ita liaanse openbare mening met zich zou medebrengen. Ook drong hij op bemidde ling door de drie Westelijke landen aan om een crisis te vermijden. Italiaanse officiële woordvoerders zeiden in het bijzonder verontrust te zijn over de Joegoslavische massabijeenkomsten van oud-verzetsstrijders, die op Zondag 5 Sep tember in de omgeving van de half Joego slavische, half Italiaanse stad Gorizia zal worden gehouden. Op clcze bijeenkomst worden 400.000 oud-strijders verwacht, die met zestig extra treinen naar de plaats van samenkomst zullen worden gebracht. Italiaanse woordvoerders wezen er ver der op, dat de Joegoslaven van plan zijn militaire oefeningen te houden in het ge bied van Lubliana, dat van ouds als de in valspoort van de Balkan naar Italië wordt beschouwd. Het officiële Joegoslavische persbui-eau Tanjoeg zeide Zondag, dat in regerings kringen de Italiaanse berichten over een aanstaande annexatie van de zóne B als een „beraamde provocatie" wordt be schouwd. Twee Joegoslavische bladen, „Borba" en „Politika", zeiden Zondag in hun hoofdarti kelen, dat Joegoslavië te lang over Triëst zijn stilzwijgen heeft bewaard in cle hoop op een compromis, maar dat alleen Italië hiervan voordeel had gehad. Tegcnbeschuldiging De plaatsvervangende Joegoslavische minister van Buitenlandse Zaken, Bebler, zeide Zondag in een redevoering te Idrija in Slowenië, dat Italië probeerde Triëst en een deel van de Sloweense kuststreek bij zijn gebied te voegen. Helaas vindt het hierbij steun van de Brits-Amerikaanse autoriteiten in Triëst, aldus Bebler. Bebler sprak bij de onthulling van een monument voor 300 verzetslieden, die in de strijd tegen de Italianen zijn gesneuveld. De ervaring van Joegoslavië met de Westelijke autoriteiten te Triëst maakte het volgens Bebler, sceptisch ten aanzien van de onpartijdigheid van een door meer dere landen gekozen gouverneur van Triëst. De rechtse Italiaanse monarchistische partij kondigde Zondagavond aan, dat haar heftigste spreker, Covelle, Zondag 6 Sep tember te Gorizia een massabijeenkomst zal toespreken, tezelfdertijd als Tito zijn toespraak zal houden voor de oud-verzets strijders te Akroglica bij Gorizia. Commentaren Ambtenaren van het Amerikaanse de partement van Buitenlandse Zaken wilden Zondag geen commentaar geven op de kwestie-Triëst. Het departement hoopte, dat men het hoofd koel zou houden, aldus deelden deze ambtenaren mede. In diplomatieke kringen te Londen was men van oordeel, dat het geschil tussen Joegoslavië en Italië over Triëst vredig zou aflopen, tenzij door incidenten de ge moederen in beide landen zouden worden verhit. In diplomatieke kringen dacht men niet, dat Tito van plan is tot annexatie over te gaan. Westelijke diplomaten spraken er hun verbazing over uit, dat het nieuws van een verandering in de Joegoslavische houding ten aanzien van Triëst, in Italië als aan kondiging van een annexatie is opgevat. De vijfentwintigjarige gedetineerde Be verwijker H. van der W., die er Vrijdag middag in geslaagd was met behulp van een vrouw uit het ziekenhuis Sint Joannes de Deo te Haarlem te ontvluchten, heeft maar korte tijd van zijn vrijheid genoten. In de nacht van Zaterdag op Zondag om streeks kwart over twaalf heeft de Bever- wjjkse politie hem bij een familielid, wo nende aan dc Wolf- en Dekenstraat te Be verwijk aangehouden. Hij was in gezel schap van de vijfentwintigjarige vrouw 31. P. van die eveneens aangehouden is. Uit het verhoor is gebleken, dat het tweetal na cle ontvluchting te voet in de richting Beverwijk is gegaan. Daar Van der W. niet in staat was de tocht in een ruk naar Beverwijk te maken, heeft het tweetal de nacht van Vrijdag op Zaterdag in een bos nabij Santpoort doorgebracht. Zaterdagmorgen zijn beiden naar Be verwijk gegaan en zij hebben hun intrek bij een familielid genomen. Des nachts werden zij verrast door de politie. Tegen de vrouw is proces-verbaal op gemaakt wegens het behulpzaam zijn bij het ontvluchten van Van der W.; zij wordt verdacht van diefstal van een he- rencostuum ten nadele van een Amster dammer, welk costuum zij aan Van der W. in het ziekenhuis heeft gegeven en verder staat zij gesignaleerd voor de hoofdcommissaris van politie te Enschedé. De toestand van Van der W. was van dien aard, dat hij weer in het ziekenhuis Sint Joannes de Deo te Haarlem moest worden opgenomen. PHOM PENH. (AFP.). De premier van Cambodja, Penn Noeth, en de Franse Hoge Commissaris, Risterucci, hebben Za terdag te Pnom Penh, de hoofdstad van Cambodja, twee protocollen getekend op grond waarvan Frankrijk de volledige sou- vereiniteit op het gebied van de recht spraak en het politiewezen aan Cambodja overdraagt. De Fransen zullen al hun rechtbanken aan de Cambodjanen overdragen, doch er zullen besprekingen gevoerd worden over de mogelijkheid van Franse technische bijstand en een voorkeursstelsel voor Franse burgers. BRUSSEL (A.N.P.) Naar vernomen wordt, heeft het Italiaanse bergingsvaartuig „Rostro" reeds bankbiljetten ter waarde van ruim 750.000 gulden uit het wrak van dc „Flying Enterprise" gehaald. Het betreft biljetten van een en vijf pond sterling en van vijf, twintig en vijftig dollar. De „Rostro" zou werken voor rekening van een in Belgische verzekeringskringen nauwelijks bekende verzekeringsmaat schappij, die in verbinding staat met de Zwitserse Nationale Bank, waarvoor het geld bestemd zou zijn geweest. Dc biljetten zijn gedroogd bij een Belgische bank. m sommige kringen te Brussel acht mén' het niet uitgesloten, dat het hier om Duits vluchtkapitaal zou gaan, dat naar Zuid- Amerika moest worden gebracht. In dit verband wordt ook op de berichten ge wezen, dat de „Flying Enterprise" volks wagens voor Zuid-Amerika aan boord had. Een functionaris van de „Banque de Bru- xelles", waar de biljetten gedroogd worden, wilde geen commentaar geven op het be richt dat Jakob Isbrandtsen, president van de scheepvaartmaatschappij waartoe de ..Flying Enterprice" behoorde, er zijn ver bazing over had uitgesproken, dat er grote bedragen aan bankpapier in het wrak waren gevonden. Isbrandtsen verklaarde, dat degenen die de berging ter hand hebben genomen, meer geweten moeten hebben dan zijn maat schappij. De maatschappij was niet betaald vobr het vervoer van de biljetten, die ook niet in het scheepsmanifest voorkwamen. „Als wij er van geweten hadden, zouden Onderhoud over Duitse eenheid De Sovjet-Russische Hoge Commissaris in Duitsland, Vladimir Semjonov, heeft Vrijdag een onderhoud gehad over het vraagstuk van de Duitse eenheid met dr. Joseph Wirth, oud-kanselier van Duitsland en leider van het neutralistische West- Duitse „Verbond van Duitsers", aldus een mededeling van zijn partij. Bij het onder houd was ook de Oost-Duitse premier, Grotewohl, aanwezig. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA'S Disraeli Het is veel gemakkelijker af te keuren dan precies le zijn. LONDEN (Reuter) De Sovjet-Unie heeft een Westelijke uitnodiging om deel te nemen aan de besprekingen der plaatsver vangers van de ministers van Buitenlandse Zaken te Londen over de kwestie van een staatsverdrag met Oostenrijk, verworpen. In een nota, die Vrijdag te Moskou werd overhandigd aan de Amerikaanse, Britse en Franse ambassadeurs, werd verklaard, dat de jongste Westelijke nota over Oosten- lijk niet bevredigend was voor de Sovjet- Unie. Onder meer was het een bezwaar der Sovjet-Unie dat in de nota het verkorte Westelijke ontwerpverdrag niet werd teruggenomen (Dit verkorte verdrag werd door Amerika, Engeland en Frankrijk voor gesteld als een poging om de impasse te doorbreken, waarin de besprekingen over liet oorspronkelijke ontwerp van 1949 waren geraakt). Intrekking van het verkorte verdrag werd in de jongste Westelijke nota afhan kelijk gesteld van bepaalde voorwaarden, hetgeem.volgens de Sovjet-nota slechts kan leiden tot nieuwe verwikkelingen en uit stel. De Sovjet-Unie herhaalde voorts haar verklaring dat mogelijke successen bij po- wij ten aanzien van de berging een ander gmgen om het Duitse vraagstuk te regelen standpunt hebben ingenomen," zei hij. Functionarissen van de „Banque de Bru- xelles" hebben verklaard, dat het geld ver voerd werd voor rekening van de Zwitserse Nationale Bank. Het wordt nu ter beschik king van diverse verzekeringsmaatschap pijen gehouden, die reeds schadevergoe ding aan de Zwitserse bank hadden betaald. oplossing van de kwestie-Oostenrijk zou den kunnen vergemakkelijken. Vrijdag werd tevens in Moskou de Oos tenrijkse ambassadeur een Russische nota overhandigd. Hierin vroeg de Sovjet-Unie om een „definitief antwoord" op de vraag, of de Oostenrijkse regering het verkorte verdrag blijft steunen of niet en of zij terugkeer tot het oorspronkelijke ontwerp- Twee leden van het Nederlandse Bataljon Verenigde Naties, werden één dag voor de wapenstilstand in Korea op de vermistenlijstgeplaatst. Zij waren echter krijgs gevangen gemaakt, en bij de vrijlating van de gevangenen werden Jan Nicolaas Plant uit Dokkum en G. van Leeuwen uit Valkenburg (Z.H.) respectievelijk korporaal en soldaat, uitgewisseld. Majoor William Hasenbus van het Nederlandse Bataljon reikte deze twee Nederlanders onderscheidingen uil. Het proefdraaien van de motoren van het bijna drieduizend ton metende motorschip „Ville de Saigon", dat verleden jaar door Keizerin Nom Phuong van Vietnam onder een Nederlandse Novemberregen op de werf van de Haarlemse Scheepsbouwmaat schappij werd gedoopt, is niet zonder stoornis verlopen. Toen het schip Zaterdag naar de Mooie Nel werd gesleept het proefdraaien kan namelijk met het oog op de beschadigingen aan de wal niet voor de werf gebeuren raakte het ter hoogte van de ingang van de Mooie Nel vast. Maar dat euvel kon betrekkelijk spoedig worden verholpen. De volgende morgen omstreeks elf uur dreigde er een paniek aan boord te ontstaan, omdat het machinekamerpersoneel naar boven kwam gestoven; er was brand uitgebroken. Voor zover men kon nagaan was er een peilglas gesprongen, waardoor er olie op een uitlaatpijp van een der motoren was gemorst. Het gevolg was dat de brandende olie alle kanten opliep, hetgeen uiteraard het eerste ogenblik grote ontsteltenis te weeg bracht. Het machinekamerpersoneel heeft enkele zeer benarde ogenblikken doorgemaakt: met 3 man heeft het een 200 kilo zwaar stalen luik moeten optillen om zich in vei ligheid te brengen. De overal lekkende vlammen vormden een onheilspellend schouwspel, zodat het geen verwondering behoefde te wekken, dat vele schepelingen hun koffers grepen en zich met een sprong over de reling op een van de langszij lig gende sleepboten in veiligheid brachten. Plet personeel van de Haarlemse Scheeps bouwmaatschappij echter hield ook de cri- tieke eerste ogenblikken het hoofd koel en wist door kloekmoedig optreden het vuur in de kiem bedwingen. De bemanning, waaronder 35 Vietna- mezen, een Franse machinist en een Franse intendant, was echter reeds spoedig de situatie meester en had na ongeveer tien minuten het vuur bedwongen. Alleen een houten luik, waarvan de sintels op de motorolie dwarrelden, brandde nog en ver oorzaakte een hevige rookontwikkeling. Maar ook dat gevaar was spoedig ge smoord en toen de Haarlemse brandweer aan boord kwam, behoefde zij slechts te assisteren bij de nablussing en opruiming. Van de Haarlemse brandweer waren namelijk de vrijwilligers uit de kringen Spaarndam en Noord I en II gealarmeerd. Hoofdbrandweermeester P. N. van Boek hoven nam de leiding. De vrijwilligers verzamelden zich aan de Westelijke oever van het Spaarne en wer den met motorboten van de rijkspolitie te water en de werf „De Rietpol" naar de Mooie Nel gebracht. Inmiddels stond bij Penningsveer een der motorspuiten. Reeds was men begonnen met het leggen van een slang vandaar naar het schip, toen het sein „Alles veilig" kon worden gegeven. Ook de Halfwegse brandweer, in wier ressort het onheil dreigde, behoefde niet op te treden. De omvang der schade vooral aan elec- trische kabels en dergelijke is nog niet vastgesteld; zij zal ongetwijfeld vele dui zenden gul'dens bedragen. Intussen is wel gebleken, dat de door de Haarlemse Scheepsbouwmaatschappij over het gehele schip aangebrachte brandweren de asbestplaten uitstekende diensten heb ben bewezen. Was die vondst niet toegepast dan zou de brand zeer ernstig zijn ge worden. De prinsessen Beatrix en Irene, die van ochtend vroeg uit Amerika, waar zij een vacantie hebben doorgebracht, werden te rugverwacht, zullen vandaag niet aan wezig kunnen zijn bij de viering van de verjaardag van Prinses Wilhelmina. Het lijntoestel van de K.L.M., de 4-motorige DC-6 „Prins Bernhard", dat de beide prin sessen naar ons land zou brengen, heeft door motorstoring ernstige vertraging ge kregen. Wel is het gisteravond uit New York vertrokken, maar op het vliegveld Gander bleek het nodig, een herstelling uit te voeren. Men hield rekening met een vertraging van ongeveer tien uur. Verhouding V.S. en India In officiële Amerikaanse kringen is ver nomen, dat de V.S. de volgende maand zich zullen uitspreken voor de indische afge vaardigde mevrouw Laksjmi Pandit bij de stemming over het voorzitterschap voor de komende Algemene Vergadering van de UNO. In deze kringen voegde men hieraan toe, dat dit besluit bevestigt dat het Ameri kaanse verzet legen deelneming van India aan de politieke conferentie over Korea niet tegen India als zodanig gericht was. verdrag onmogelijk acht, zoals zij in 1952 verklaarde. In diplomatieke kringen te Parijs werd Zondag medegedeeld, dat men het Russi sche antwoord als volkomen negatief be schouwde. De argumenten, waarmede in de nota de weigering tot hervatting van de onderhandelingen wordt verdedigd, werden „volkomen waardeloos" genoemd. Uit Washington wordt nader gemeld dat de drie Westelijke mogendheden opnieuw zullen trachten de instemming van de Sov jet-Unie te verkrijgen met een Oostenrijks onafhankelijkheidsverdrag wanneer de ministers van Buitenlandse Zaken van de Grote Vier in October bijeenkomen. De Russische beschuldiging dat het Wes ten niet bereid zou zijn van het verkorte verdrag met Oostenrijk af te stappen, heeft te Washington verbazing gewekt. Een rege ringswoordvoerder zei, dat de drie Weste lijke mogendheden reeds besloten hadden het verkorte verdrag in te trekken als de Sovjet-Unie bereid was de Londense ver gadering van plaatsvervangers bij te wonen en geen kwestie te berde bracht, die de zaak niet raakten. In diplomatieke kringen te Londen ge looft men, dat het Westen Rusland de komende week zal voorstellen, dat de mi nisters van Buitenlandse Zaken der Grote Vier op een conferentie in October te Lugano zowel Duitsland als Oostenrijk zullen bespreken. In genoemde kringen wordt gezegd, dat de Westelijke Grote Drie echter „de Rus sische poging om het sluiten van een ver drag met Oostenrijk afhankelijk te stellen van de oplossing van de Duitse kwestie" zullen afwijzen. De Westelijke drie zouden bij hun voor stel aan Rusland waarborgen eisen om te voorkomen dat beide kwesties verward zouden worden. Het KNMI deelt mede: De overgangszone tussen de koudere en de warmere lucht handhaafde zich tijdens het weekeinde juist in de omgeving van ons land. Als gevolg daarvan vielen er op sommige plaatsen grote hoeveelheden re gen. In het Zuiden verbeterde het weer snel en in Frankrijk was het Zondag volop zomer met zonnig weer en temperaturen tot 33 graden. Daarentegen was het weer in Engeland koud en buiïg. De storing, die Zondag over ons land trok, werd gevolgd door een gebied van hogere luchtdruk, waardoor het weer vandaag belangrijk verbeterde. Intussen werd er vanmorgen bij Ierland een nieuwe storing waargeno men, die in Noord-Oostelijke richting be weegt. Deze storing zal tijdelijk weer vrij veel bewolking en hoofdzakelijk in de Noord-Westelijke helft van het land wat regen veroorzaken. Daarna dringt iets warmere, maar vrij vochtige lucht ons land binnen. (van hedenmorgen 7 uur) weers- toestand 60 .5 «A .5 "J 3 a 5 c (A 5 c o Z.S Helsinki mist W 1 16 15 Stockholm geheel bew. windstil 18 0 Oslo zwaar bew. ONO 2 20 0,6 Kopenhagen zwaar bew. ZW 9 17 1 Amsterdam zwaar bew. W 9 19 13 Edinburgh zwaar bew. WZW 4 18 12 Londen zwaar bew. ZW 5 21 1 Luxemburg zwaar bew. WNW 4 24 0 Parijs zwaar bew. W 1 27 0 Bordeaux mist windstil 33 0 Grenoble onbewolkt ZW 1 29 0 Nice onbewolkt NW 4 26 0 Genève licht bew. windstil 30 0 Ztirich onbewolkt O 1 28 0 Locarno onbewolkt O 1 24 0 Berlijn zwaar bew. W 6 23 3 Frankfort zwaar bew. windstil 27 0 München onbewolkt ZW 4 27 0 Wenen onbewolkt windstil 27 0 Innsbruck onbewolkt windstil 27 0 Maximum temp. gisteren: neerslag laatste 24 u |ooooc3ococooo3cooocooococx*xcooooocooocooooooocooooocoo IETS WARMER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opge maakt om 10 uur: Veranderlijke bewolking met voorna melijk in de Noord-Westelijke helft van het land vannacht wat regen of motregen, maar morgen overdag droog weer. Matige tot krachtige Zuid-Weste lijke wind. Iets warmer. 1 September Zon op 5.51 uur, onder 19.28 uur. Maan op 23.08 uur, onder 16.07 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 31 Augustus Hoog water: 8 08 en 20.36 uur. Laag water- 3.51 en 10.07 uur. Diinsdag 1 September Hoog water: 9.13 en 21.47 uur. Laag water: 4.39 en 17.02 uur.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 1