Fransen zoeken huisvesting voor ex-Sultan van Marokko Emigratie naar Nieuw Zeeland PANDA EN DE BLAUWE FLONKER Agenda voor Haarlem Wereldnieuws J Toneelspelers „spiekten" bij circus Mullens De radio geeft Dinsdag Utrechtse Carmen nu in concertuitvoering? LOOSJES Koningin Juliana zal de jeugd toespreken Dwingelo's middenstand is vóór radiotelescoop Eerste lustrum van „Steun Wettig Gezag Plannen voor een haven gebouw in Amsterdam Toch ió het ZO r Proto plasma MAANDAG 31 AUGUSTUS 1953 Zestigjarige harmonie heeft nog steeds dezelfde leider Herfstweer verstoorde zomerfeest LEERBOEKEN LEVEREN Ga met overleg te werkl Speciale bijeenkomst op 12 September in Amsterdam Protest tegen standpunt van de gemeenteraad Treinverkeer Roosendaal Antwerpen intensiever Beperkt aantal ongeschoolden komt in aanmerking Geen parachutisten, wèl regen in Bovenkerk Noem het kind bij de naam! ADVERTENTIE (Van onze correspondent in Parijs) De Franse regering heeft een hoge amb tenaar van het ministerie van Buitenlandse Zaken naar Corsica gestuurd om daar met de onttroonde Sultan van Marokko over diens toekomstige verblijfplaats te over leggen. De regering had al een kasteel op Tahiti op het oog, een eiland waar men gemakkelijker op dan af komt en dat bo vendien vermoedelijk ver genoeg van Ma rokko verwijderd ligt om iedere commu nicatie tussen de Sultan en zijn aanhan gers onmogelijk te maken. Met de oude Marokkaanse agitator Abd- el-Krim, die een meester in de ontsnap pingstechniek was, heeft Frankrijk royaal leergeld betaald en vooral de eerstvol gende jaren vindt Parijs het beter de ex- Sultan zo ver mogelijk aan het oog te onttrekken. Men wil vooral voorkomen dat de vroegere Sultan voor zijn volk als mar telaar kan poseren en ook in zijn ver banning het symbool blijft van het verzet tegen Frankrijk. Men hoopt daarom dat de ex-Sultan zo spoedig mogelijk kan worden vei-geten, hetgeen men bereikbaar acht indien er voor Marokko nu werkelijk een periode van rust en vertrouwde samen werking tussen zijn opvolger en de Franse resident-generaal aan zal mogen breken. Maar Sidi Mohammed, die op de prefectuur van Ajaccio op Corsica, waar hij nu nog logeert zich de eerste dagen aan een meditatie wijdde en op zijn bezoekers een teruggetrokken indruk maakte, bleek voor het Franse plan hem op Tahiti onder te brengen toch maar weinig te voelen. De ex-Sultan heeft alle nakomelingen, die zijn eenendertig vrouwen hem geschonken heb- De artisten van het Circus Mullens heb ben zich Zaterdagmiddag wel zeer in hun doen en laten bespied gevoeld, al hebben zij dit met de sportiviteit en de gastvrij heid, circusartisten eigen, aanvaard. Een aantal acteurs en actrices van het toneelgezelschap „De Toneelvereniging" bracht namelijk een bezoek aan het circus, om daar de nódige locale sfeer op te doen. Dinsdag 1 September zal de toneelvereni ging namelijk in het Centraal Theater te Amsterdam de eerste opvoering geven van Carl Zuckmayer's „Circus Knie" en de in dit stuk optredende artisten hebben dank baar van Jos Muilens uitnodiging gebruik gemaakt, om zich achter de schermen van diens cirsus nog eens speciaal te kun nen inleven. Anne de Lange, die in het stuk de doch ter van circusdirecteur Knie speelt had zich met studie staan vergapen aan het op en afkcmen van haar vrouwelijke circus- collegae. Hans van Meerten, de clown uit het stuk, had al spoedig vriendschap ge sloten met de echte clown, Henri Strass burger en de regisseur Hans Tiemeyer za gen we temidden van al de drukte van zich losspringende acrobaten, stij gerende ponnies en plankiers sjouwende manége- knechten, nog snel enige aantekeningen maken. Een andere bezoeker was John Ringling North, directeur van het vermaarde Ame rikaanse circus „Ringling, Barnum and Bailey, die op hel ogenblik in Europa is om nieuwe indrukken en eventueel artisten op te doen voor zijn volgende circus-show Men volgde zeer geïnteresseerd de ge hele voorstelling, in de pauze gaf de Ame rikaanse circusdirecteur nog wat deskun dige tips aan Johan Elssensohn, die bij „De Toneeiveniging" de rol van circusdi recteur Knie zal vertolken. ADVERTENTIE Het briileglai waardoor U beter ziet DAT LEVERT KEIP NAAST LUXOR HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen 9.40 Lichtbaken. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 10.55 Platen. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. (12.30—12.33 Land- en tuinbouwmededelin- gen). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Reportage. 13.25 Amusements-orkest. 14.00 Lichte muziek. 14.35 Platen. 15.00 Metropole orkest en soliste. 15.30 Ben je zestig? 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzending: Vak onderwijs in Suriname. 18.00 Lichte muziek. 18.15 Platen. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Voor de jeugd. 18.52 Reportage. 19.00 Nieuws. 19.10 Platen. 19.15 Uit het Boek der Boeken. 19.30 Platen. 20.25 De gewone man. 20.30 Toon kunstkoor. Concertgebouw-orkest en solist. 21.45 Platen. 22.45 Gebed. 23.00 Nieuws. 23.15 —24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. Intermezzo: Met de AVRO uit varen. 8.45 Platen. 9.00 Morgen wijding. 9.15 Koorzang. 9.30 Voor de huis vrouw. 9.40 Platen. Intermezzo: Met de AVRO uit varen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zieken. 11.30 Pianorecital. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuinbouw- mededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Twee piano's. Intermezzo: Met de AVRO uit varen. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Lichte muziek. 14.00 Amuse- mentsmuziek-kaleidoscoop. 14.30 Platen. In termezzo: Met de AVRO uit varen. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Lichte muziek. 18.00 Nieuws. 18.15 Met de AVRO uit varen. 18.30 Reportage of platen. 18.35 Platen. Intermez zo: Voor de huisvrouw. 18.50 Harmonie orkest. 19.15 Van Groenlanders en Eskimo's, causerie. 19.30 Cello en piano. 22.00 Nieuws. 20.05 Muziekshow. 21.05 Mededelingen. 21.10 Operetteconcert. 21.55 Met de AVRO uit varen. 22.05 Lichte muziek. 22.20 Buitenlands overzicht. 22.35 Platen. 22.50 Sport. 23.00 Nieuws. 23.15 New York Calling. 23.20 24.00 Lichte muziek. TELEVISIE (VARA). 20.1521.45 Actualiteiten; Weeroverzicht: Documentaire over internationaal beroemd aardewerk; Beeldhouwkunst; De wereld wil bedrogen zijngoochelprogramma. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 16.30 Om roeporkest. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor de kleuters. 17.30 Operettemuziek. 17.40 Platen. 17.50 De wereld van het boek. 18.00 Voor de jeugd. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.50 Syndicale kroniek. 20.00 Verzoekprogramma voor de vrouw. 20.15 Voor de vrouw. 21.00 Platen. 21.15 Om- roep-orkest. 22.00 Nieuws. 22.15 Jazzmuziek. 22.55—23.00 Nieuws. BBC 22.0022,30 Nieuws. Vraaggesprek. Boe ken en schrijvers. (Op 224, 49 en 42 m.). ben, een Europese opvoeding gegeven en hij stelt er prijs op dat zijn kinderen hun studie ook verder voortzetten in Frank rijk. Daarom heeft hij verzocht zijn verdere leven in Frankrijk te mogen slijten, een verzoek, welke andere motieven er ook verder achter mogen schuilen, dat de Franse regering toch moeilijk af heeft kun nen wijzen. En zo wordt er nu dan ook nagegaan of er in Frankrijk een verblijf plaats te vinden is, die beantwoordt aan de eisen van waardigheid en veiligheid, die de Franse regering meent te mogen stellen. Behalve zijn talrijke familie heeft nu ook zijn hofhouding, die uit een honderd man bestaat, zich bij de ex-Sultan in diens verbanning gevoegd. Een Oosterse vorst, men weet het van Faroek, stelt er prijs op ook als particulier persoon op niet al te schamele voet te leven en daarom heeft Sidi Mohammed Frankrijk als eerste scha deloosstelling voor de bezittingen die hij in Marokko achter heeft moeten laten, vast een bedrag van 10 milliard francs gevraagd. Maar voor dat sommetje te voldoen, wil de Franse minister van Financiën de on- kostendeclaratie van de voormalige Sultan nog wel eens wat nauwkeuriger bekijken. Het bedrag vertegenwoordigt namelijk iets meer dan een half procent van de totale Franse staatsbegroting. Naar wij vernemen overweegt de Utrechtse Opera, op 3 September een concertuitvoe ring te geven van de Opera Carmen. Zoals men weet is het aan dit gezelschap, van wege de exclusiviteitsclausule in liet con tract van de Nederlandse Opera, niet toe gestaan na de première op 1 September in Utrecht nog andere opera-opvoeringen van dit werk te geven. De toegangskaarten voor de première van Carmen op 1 September waren vanmorgen in enkele uren uitverkocht. Een van de oudste muziekverenigingen in Almelo „Semper Crescendo", vierde Za terdag en Zondag haar zestigjarig bestaan. Het corps heeft ook grote bekendheid ver worven buiten Twente en verzorgde onder meer vele concerten in en buiten Almelo. Een opmerkeljjke bijzonderheid bij dit ju bileum is ongetwijfeld, dat het corps al die zestig jaren slechts één dirigent heeft ge had en nóg heeft en wel de heer L. H. G. W. Sommer. Als bewijs van erken telijkheid voor zijn belangrijke baanbre kende arbeid ontving hij Zaterdagmiddag van het Almelose gemeentebestuur een zilveren erebokaal. Het jubileumfeest, dat ..Semper Crescendo" Zondag vierde, werd opgeluisterd door de Amsterdamse Politie- kapel, die een mars door de stad maakte en een galaconcert gaf in de Sociëteit. Het jaarlijkse Waarheid-zomerfeest in Amsterdam is Zaterdag tengevolge van stormachtig en bijzonder nat herfstweer in enige zalen in Amsterdam gehouden in- plaats van cp het feestterrein aan de Am- stel veense weg voorbij het Olympisch stadion. Vele duizenden feestgangers, die met bussen en treinen uit alle delen van het land waren gekomen, werden bij hun aankomst door leden van de ordedienst op gevangen en samen met de Amsterdamse deelnemers over deze zalen verdeeld. Enkele duizenden belangstellenden ble ven echter op het feestterrein, waar ze be schutting zochten onder de vele markt- kraampjes en in grote tenten. In de groot ste tent werden de gehele middag circus voorstellingen van een half uur gegeven, die de aanwezigen in een roulatiesysteem bijwoonden. Intussen werd in vier zalen een inderhaast geïmproviseerd variété programma aan het publiek voorgezet. LAAT LIEVER Snel (binnen twee dagen) enaccuraat GROTE HOUTSTRAAT 100 - TEL. 17472 RIJKSSTRAATWEG 125 TEL. 23991 ADVERTENTIE Nieuw af wasmiddel maakt het veel eenvoudiger! De moderne huisvrouw zal bij haar dagelijkse werkzaamheden gretig gebruik maken van alle apparaten, methoden en middelen, die de techniek en wetenschap haar bieden en daardoor zichzelf veel tijd en moeite bespa ren Zo is het ook het geval met de iedere dag opnieuw terugkerende afwas. Dank zij het nieuwe afwasmiddel van de Castella-fabrie- ken. de Castella Vaatwas. is dit vervelende werkje thans in zeer korte tijd en met een minimum aan moeite gedaan en zelfs zonder afdrogen worden vorken en lepels, vaat- en glaswerk toch glanzend schoon. Castella Vaatwas (per pak 25 ct.) bezit echter nog een eigenschap, die zeer zeker IEDERE huisvrouw in hoge mate zal waarderen. Het actieve schuim van dit bijzondere afwasmid del (een lepel geeft teilen vol sop), dat zo'n afdoende uitwerking heeft op dê vuilste en vetste vaat. tast echter de huid van haar handen in het geheel niet aan, maar maakt deze juist zacht als fluweel, zodat geen ruwe „afwashanden" haar verschijning meer af breuk zullen doen. Koningin Juliana heeft aan het bestuur van de Nederlandse Jeugdgemeenschap de wens te kennen gegeven, ter gelegenheid van haar eerste officiële bezoek aan de hoofdstad het woord tot de jongeren van Nederland te richten. Hiertoe zal een jeugdbijeenkomst worden belegd op Za terdag 12 September in de Koopmansbeurs aan het Damrak tussen 19 en 21 uur des avonds. Opdat een zo veelzijdig mogelijk gescha keerde groep van Nederlandse jongeren in de leeftijd van 17 tot 25 jaar aanwezig zal kunnen zijn, heeft overleg plaats gehad met het Gereformeerd Jeugdcentrum, de Nederlandse Studentenraad, de Neder landse Jongerenraad en de Nederlandse sportorganisaties. Bovendien zullen in iedere provincie 50 jengens en meisjes worden aangewezen door de Commissarissen der Koningin. Hierbij wordt zoveel mogelijk rekening gehouden met de bestaande geestelijke groeperingen en maatschappelijke stro mingen, zodat naast jongeren uit de jeugd organisaties ook studenten, leerlingen van middelbare scholen, arbeidersjeugd, leden van sportorganisaties aanwezig kunnen zijn. Overigens zullen nog jonge militairen en verpleegsters aan de bijeenkomst deel nemen. Uiteraard zal de toespraak van de Ko ningin het hoogtepunt van de bijeenkomst zijn. De omlijsting zal bestaan uit een vïaggengroet, een tweetal korte declama ties en het optreden van de zang- en mu ziekgroep „Het Nederlandse Lied" onder leiding van Renske Nieweg, welke groep tevens leiding zal geven aan de samen zang. De middenstand van Dwingelo heeft j zich lijnrecht tegenover het standpunt van de gemeenteraad gesteld, die met 10 stemmen voor en 2 blanco een motie aan- nam, waarin geprotesteerd werd tegen j plaatsing van de radiotelescoop in Dwinge- gelo. De handelsvereniging te Dwingelo heeft een uitvoerig adres gezonden aan de mi nister van Wederopbouw en Volkshuis vesting, waarin met klem wordt gepro- testeerd togen de in de raadsvergadering I geuite" argumenten. In het adres wordt er in de eerste plaats de aandacht op ge vestigd dat de bewering, als zou ook de middenstand van Dwingelo nadeel ver wachten van de in die gemeente te plaatsen radiotelescoop, geheel onjuist is. De leden van de handelsvereniging zijn unaniem van oordeel, dat plaatsing van de radio telescoop grootse perspectieven voor Dwingelo opent, zowel voor de nering doenden, als voor de ambachtslieden, de hoofdarbeiders en de pensionhouders. Voorts is men van mening, dat de plaat sing van de radiotelescoop de werkgelegen heid voor velen in het dorp zal vergroten. Plet toerisme naar Dwingelo zal toene men. Verder meent de handelsvereniging, dat de bouw van de radiotelescoop voor de verschillende bevolkingsgroepen in de ge meente, ook voo- de landbouw, meer voor delen dan nadelen zal hebben. De handelsvereniging heeft haar teleur stelling uitgesproken over de houding van de raad en verklaarde alle pogingen om de radiotelescoop in Dwingelo te krijgen, zo veel in haar vermogen ligt, te zullen steunen. Ten einde de spoorwegverbindingen tus sen België en Nederland uit te breiden, zal de treindienst op de lijn Antwerpen-Roo- sendaal met ingang van 4 October gewij zigd worden. Tussen Roosendaal en Antwerpen en om gekeerd zullen ieder uur directe motor- treinen rijden. Die treinen zullen te Ant werpen de aansluiting verzekeren met de directe electrische treinen van de lijn Ant- werpen-Brussel, en, rekening houdend met de tijd voor de douaneformaliteiten, zullen zij te Roosendaal aansluiting geven op de directe treinen naar en uit Amsterdam en Tilburg. De locale verbindingen zullen hierbij eveneens baat hebben, daar deze treinen zullen stoppen te Kapellen en Essen, en afwisselend ook te Heide of Kalmthout. Zoals bekend mag worden verondersteld, verlangden de Nieuw Zeelandse autori teiten tot dusver van adspiranl-emigran- ten een zekere graad van geschooldheid, die hierop neerkomt, dat men in een be paald voor Nieuw Zeeland aanvaardbaar beroep tenminste vijf jaar moet hebben gewerkt. Genoemde autoriteiten zijn thans echter bereid een beperkt aantal onge schoolde arbeidskrachten toe te laten, die in vrije zware lichamelijke arbeid zullen worden tewerkgesteld. Dit houdt in dat gegadigden in lichamelijk en geestelijk opzicht bijzonder geschikt moeten zijn voor emigratie. Tevens bestaat de moge lijkheid tot emigratie naar Nieuw Zeeland voor een gering aantal van in bepaalde vakken gedeeltelijk geschoolden en wel in de bouwvakken en de metaalindustrie. Echter voor deze groepen blijft de be staande beroepenlijst van kracht. Slechts de eis van vijf jaar practijk is gereduceerd tot een kortere periode, met dien ver stande dat voor electromonteurs de eis van vijf jaar practijk gehandhaafd blijft, ter wijl voor lassers een practijk van ten minste drie jaar wordt verlangd. In het algemeen komen voor de hier boven genoemde categorieën arbeiders in aanmerking ongehuwde mannen van 18 tot 45 jaar. Voor tewerkstelling als on geschoold arbeider kunnen zich aanmel den personen, die in Nederland als zodanig hebben gewerkt en jonge mensen, die in het geheel nog niet in een of ander vak werkzaam zijn geweest. Gehuwde perso nen, die als gedeeltelijk geschoolden in aanmerking willen komen, dienen te be schikken over huisvesting in Nieuw Zee land en wel in de industriecentra, waar deze groepen zullen worden tewerkgesteld. Nadere inlichtingen worden verstrekt door het Gewestelijk Arbeidsbureau Haar lem en zijn nevenbureaux te Beverwijk, IJmuiden en Zandvoort. Spoedige aanmel ding is dringend gewenst. In de hoofdstad des lands is Zaterdag het vijfjarig bestaan gevierd van het Na tionaal Instituut „Steun Wettig Gezag" met een provinciale dag, die des middags is begonnen met een défilé voor het Stede lijk Museum. Dit défilé werd in de stro mende regen afgenomen door vice-admi- raal N. A. Rost van Tonningen, als verte genwoordiger van de Koningin, in tegen woordigheid van de minister van Oorlog en Marine, ir. C. Staf, een vertegenwoor diger van het ministerie van Binnenlandse I Zaken, de heer N. W. van Mourik Broek- j man, de Commissaris der Koningin in de i provincie Noordholland, dr. J. E. baron De Vos van Steenwijk en de burgemeester van Amsterdam, mr. A. J. d'Ailly. Aan de parade, waarvan commandant was luit.-kolonel G. J. van Zeben, namen deel het korps vrijwillige politie Amster dam (het oudste vrijwilligers korps ge sticht in 1946 na opheffing der hulppoli tie), de reserve gemeentepolitie uit een aantal gemeenten in Noordholland, de i"e- serve rijkspolitie, de resei've grensbewa king en de nationale reserve, allen uit Noordholland alsmede de reserve lucht macht. Ook de drumband van de Nationale Reserve Noordholland liep in de stoet mee. De parademuziek voor het bordes van het Stedelijk Museum werd verzorgd door het muziekkorps van de huzaren van Boreel. In de vrijwel geheel gevulde Apolloha! te Amsterdam is de provinciale landdag van Steun Wèttig Gezag des avonds voort gezet met een feestelijke bijeenkomst. Hieraan werkten de „Skymasters" onder leiding van Bep Rowold mede. Na het openingswoord van de vice-voorzitter der provinciale commissie Noordholland, de heer H. van Alphen, sprak het Eerste Kamerlid mr. dr. P. J. Witteman, onder wiens leiding als minister van Binnen landse Zaken in 1948 het Nationaal Insti tuut tot stand is gekomen. Hij zeide onder meer, dat er in de vijf jaren na de oprich ting van het instituut veel is veranderd, doch dat ook Steun Wettig Gezag nog niet heeft bereikt wat ervan verwacht kan worden. Op het ogenblik telt het Instituut 12.000 man Nationale Reserve, 10.000 man reserve rijks- en gemeentepolitie, 8.000 man reserve grensbewaking en 6.000 man korps landwacht. Het getal voor de Na tionale Reserve zal minstens moeten stij gen tot 16.500, zo zeide spreker. Ter gelegenheid van het vijfjarig bestaan van het instituut „Steun Wettig Gezag" is Zaterdag in Den Haag een provinciale middag voor Zuidholland gehouden, met demonstraties door de vrijwilligers der reservediensten. Na deze demonstraties hield de Commissaris der Koningin in de provincie Zuidholland, mr. L. Kesper, een toespraak. De N.V. Nederlandse Tanker Maat schappij heeft bij de N.V. scheepswerf J. Smit Czn. te Alblasserdam drie tankschepen van 26.000 ton aanbesteed. De schepen zul len een snelheid van 17 tot 18 mijl per uur kunnen ontwikkelen en worden voortgedre ven door turbines. 9. Voor de tweede maal moest Panda een volledig salaris uitbetalen, om Joris kwijt tc raken. „Turn, tuml", zei Joris, het geld natellend, „dit is dan het salaris. Nu nog de reiskosten en het smartegeld!" „De on beschaamdheid!", hijgde Jolliepop, die moeite had, zichzelf meester te blijven. Joris gaf hem een knipoogje, die de waar dige knecht van woede deed sidderen. ,,Wees niet jaloers, mijn waarde", zei hij, „misschien zult ge binnenkort ook uw ont slag verkrijgen!" Jolliepop sloot de ogen en haalde even diep adem. Toen wees hij met een breed gebaar naar de deur. Mag ik u thans dringend verzoeken, dit fatsoen lijke huis te verlaten?", zei hij hees. ,JDat moogt ge", zei Joris minzaam, „en hier is tevens iets voor uw spaarpotnimmer zal ik vergeten, de bedienden een fooitje te geven". ,,De astrante brutaliteit!", sta melde Jolliepop, met uitpuilende ogen de zilverling bekijkend, die Joris hem bij het heengaan in de hand had gedrukt. Op een terrein aan de De Ruijterkade, tussen de Westelijke doorvaart en de toe gang tot het Westerdok, wil men een haven gebouw stichten waarin de scheepvaartver- eniging „Noord", de Gemeentelijke Dienst der Havens en Handelsinrichtingen en de Havendienst zullen worden gehuisvest, zo delen B. en W. van Amsterdam aan de raad mede. Naast het havengebouw zal een afde lingsbureau van de gemeentepolitie komen. Vóór de gebouwen zal een terras worden aangelegd. Onder het terras zullen garages worden gebouwd. In het havengebouw, waarvoor het ontwerp is gemaakt door de architect W. M. Dudok, zijn een restaurant en een café ontworpen. B. en W. menen, dat door de verwezen lijking van dit plan een grote verbetering van het uiterlijk van deze omgeving tot stand zal worden gebracht en dat dit ge deelte van de IJ-oever hierdoor een aan trekkelijk punt in de haven zal worden. Zij stellen de gemeenteraad voor, dat de ge meente voor 30.000 zal deelnemen in het aandelenkapitaal groot 100.000 van de op te richten naamloze vennootschap voor de stichting van het havengebouw. Het reste rende bedrag zal beschikbaar worden ge steld door de scheepvaartvereniging „Noord" en enige scheepvaartmaatschap- De feesten ter gelegenheid van het 30- jarig bestaan van de plaatselijke sportver eniging „Roda" te Bovenkerk en het in ge bruik nemen van het nieuwe terrein zijn als gevolg van de onafgebroken neergutsen de regen niet doorgegaan. Het talrijke pu bliek, dat de regen trotseerde om het voet balelftal, bestaande uit leden van de Ne derlandse Parachutisten Vereniging, te zien parachuteren, vernam dat het daartoe van Valkenburg opgestegen vliegtuig onderweg naar Bovenkerk door de verkeerstoren van Schiphol teruggedirigeerd was, omdat het afwerpen van parachutisten bij de slechte weersomstandigheden onverantwoordelijk was. Ook de voetbalwedstrijd tussen Blauw wit en A.F.C. moest worden afgelast. ADVERTENTIE MAANDAG 31 AUGUSTUS Waalse Kerk: Hermann Zaïscomité, samen komst, 7.30 uur. Openluchttheater: Concert Sursum, 8 uur. Palace en Rembrandt: „Ivanhoe", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Manderson mysterie", 14 jaar, op het toneel Montagne, jongleur en equilibrist, 7 en 9.15 uur. Lido: „Because you 're mine", alle leeft., 7 en 9.15 uur. City: „De kleine wereld van Don Camillo", alle leeft,. 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Zoek de zon op", 14 jaar. 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De wet der wetlozen", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Jong, knap en rijk", alle leeft., 8.15 uur. DINSDAG 1 SEPTEMBER Palace en Rembrandt: „Ivanhoe", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Because you 're mine", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Manderson mysterie", 14 jaar, op het toneel Montasfte, jongleur en equilibrist, 2, 7 en 9.15 uur. City: „De kleine wereld van Don Camillo". alle leeft., 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Zoek de zon op", 14 jaar, 2.30 en 8 uur. Minerva: „Hoffmann's vertel lingen", 14 jaar. 8.15 uur. Spaarne: „De wet der wetlozen', 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Grote Kerk: Orgelconcert, 8 uur. Duidelijk. „Hoe eerder de regering die de grote meerderheid van het Chinese volk vertegenwoordigt, tot de UNO wordt toegelaten, des te groter zal de kans zijn op 'n algemene regeling der geschillen," zeg't dr. Cyril Garbett, Aartsbisschop van York en primaat van de Anglicaan se kerk, in een herderlijk schrijven. Hij spreekt zich ook uit voor een conferen tie op het hoogste plan met de Sovjet- Unie. „Een eenzijdig optreden van de UNO, hetzij door zich terug te trekken van de politieke conferentie over Korea, hetzij door China aan te vallen, zou fataal zijn voor de internationale samenwerking. Zolang China geen aggressie pleegt, zal Engeland weigeren het de oorlog te verklaren. Het is te hopen dat Amerika dat goed begrijpt," aldus dr. Garbett. Beschuldiging;, Volgens officiële verklarin gen van Egyptische autoriteiten hebben groepen gewapende Israëliërs Vrijdag nacht een aanval gedaan op het kamp El Boreig in de door Egypte bezette Pa lestijnse sector Gaza. Vijftien vluchte lingen, van wie zeven vrouwen en vier kinderen, zouden zijn gedood en 22 ge wond. Israel heeft deze beschuldiging van de hand gewezen. Hulp nodig. De Griekse regering heeft Zaterdag bekendgemaakt, dat de bevol king van de door aardbevingen getrof fen Griekse Ionische eilanden helaas de winter in tenten zal moeten doorbren gen, aangezien de middelen ontbreken om snel woongelegenheid op te bouwen. Door de hevige stormen die het eiland Cephalonia Zaterdag teisterden, nadat drie aardschokken opnieuw schade had den aangericht, zijn echter ook de ten ten en onderkomens van de bevolking in Argostoli vernield, evenals hulpgoe deren, die op het strand lagen opge slagen. Vijfentwintighonderd naar het Griekse vasteland geëvacueerde bewo ners der eilanden hebben Zaterdag ge protesteerd tegen een besluit van de regering om hen terug te zenden. Zij gingen 's ochtends in hongerstaking. Sneeuw. Door hevige sneeuwstormen in het Andesgebergte in Argentinië zijn reeds 21 mensen om het leven gekomen. In een legercommuniqué werd Zaterdag bekendgemaakt, dat veertien militairen bij een ski-oefening in een sneeuwstorm zijn omgekomen. Enkele dagen geleden verloren vijf personen het leven, door dat een lawine op een spoorwegstation terechtkwam. Voorts werden Zaterdag twee lijken geborgen in een dorpje in het gebergte. Vliegtuigen en bergtroepen trachten verbinding te krijgen met door de hevige sneeuwval geïsoleerde dorpen. Terecht. De Britse R.A.F.-soldaat Rigden, die op 9 Juli in de Suez-kanaalzöne v/as verdwenen, bevindt zich thans in Engeland aldus een mededeling van het Britse ministerie van de Luchtmacht. Een onderzoek naar de omstandigheden van zijn verdwijning is gaande, aldus het ministerie. Zoals gemeld, heeft En geland nadat Rigden werd vermist, een protest hierover ingediend bij de Egyp tische regering. Deze ontkende echter enig bericht omtrent Rigden te hebben ontvangen. De Britse bevelhebber in Egypte, generaal Festing, heeft na het antwoord van Egypte Ismailia van 13 tot 16 Juli met een cordon afgesloten gehouden. Resoluties. De in Kopenhagen gehouden conferentie van de beweging voor een wereldregering, waaraan ongeveer 400 personen uit meer dan dertig landen deelgenomen hebben, heeft Zaterdag drie resoluties aangenomen strekkende tot wijziging van het Handvest van de UNO om de instelling van een wereld regering met een wereldparlement mo gelijk te maken. Zij stellen verder voor gelijktijdige ontwapening in de gehele wereld onder toezicht van de UNO, ver bod van atoomwapens en andere mid delen voor vernietiging op grote schaal, beheer van de productie van atoom energie door de UNO, een politiemacht van de UNO om de naleving van het Handvest en de wetten van de UNO en de uitvoering van besluiten van het internationale hof te verzekeren. Overeenkomst. Joegoslavië en Hongarije hebben een overeenkomst getekend tot het instellen van een onderzoek naar grensincidenten, aldus is te Belgrado bekend gemaakt. Zij wordt van kracht wanneer de regeringen van beide lan den haar hebben goedgekeurd. De over eenkomst voorziet in de samenstelling van Joegoslavisch-Iiongaarse commis sies. Besprekingen tussen Joegoslavië enerzijds en Roemenië en Bulgarije anderzijds om tot een dergelijke over eenkomst te komen zijn nog gaande. TVTANNEER we een spin zien met haar VV griezelige lange poten, kunnen we ons best enigszins voorstellen hoe de bewegin gen van die poten zich zo ongeveer vol trekken. Verschillende spiergroepen zorgen er voor dat de afzonderlijke geledingen die we als een ingenieus stelsel van hef bomen kunnen opvatten harmonisch ten opzichte van elkaar werken en deze com binatie van bewegingenkunnen versterkt en afgeremd worden, zodat de spin harder of zachter loopt, al naar de noodzaak eist. Zelfs allerlei variaties kunnen in de spiercombinaties worden aangebracht, waardoor de rich ting van de gang nauiokeurig wordt bepaald. De uitvoering is op wat kleiner sch aal, maar ver schilt in beginsel toch niet van datgene wat wij door middel van onze spieren verrichten. Hoe geheel anders is echter de voort beweging van één cel. We weten, dat zij bestaat uit een wand, waarbinnen zich de levende stof, het zgn. protoplasma bevindt. Die stof kunnen we ons als een gelei-ach- tige massa voorstellen, gevormd door een uitermate gecompliceerd mengsel van tal loze bijzonder ingewikkelde chemische verbindingen. Gemakshalve kunnen we ons een gewoon ei indenken, ontdaan van de kalkschaal. Een dergelijk windei is natuur lijk geen zuiver beeld van de naakte proto plasten die m de natuur een zelfstandig bestaan leiden, maar het komt de werke lijkheid toch wel zeer nabij en kan als voorstellingsobject heel goed hiervoor dienen. De naakte protoplasten bewegen zich op velerlei wijzen voort in het water van de zee, of in sloten en plassen, hetzij door tril haren, hetzij door uitstulpingen, schuifbe- plausibel, maar als we met zo iets als een windei te maken hebben, hoe ter wereld zijn die bewegingen dan toch mogelijk? Want steekt u maar eens een paar lucifers in dat windei, zodat ook de trilharen aan wezig gedacht kunnen worden. Hoe moeten die stokjes dan in beweging geraken zon der behulp van spieren? Opnieuw stuiten we hier op een van de vele raadselachtige problemen in de biolo gie. Wél is vastgesteld dat velerlei natuur kundige en chemische krachten in het pro toplasma werkzaam zijn, waar door stromingen in die gelei optreden, maar hier mee is het raadsel niet ver klaard. Want het opzienba rende feit doet zich voor, dat de trilharen somtijds ook de andere kant kunnen op draaien, waardoor een tegenge stelde beweging optreedt. Deze bewegingen in het protoplasma worden dus van binnen uit geregeld! Een ruwe 25 jaar geleden wilde men de bewegingen in het protoplasma van de eencelligen nog mechanisch verklaren en de oorzaak daarvan tot natuurkundige- en scheikundige processen herleiden, zodat deze organismen als weinig méér dan als kleine automaatjes werden beschouwd. Latere onderzoekingen hebben geleerd hoe kan het anders dat dit een veel te simplistische opvatting van het leven is. Want verschillende van deze eencellige planten en dieren waarvan vele des ondanks een zeer hoge organisatie hebben bereikt blijken over aanpassingsvermo gen te beschikken en kunnen zelfs erva ring opdoen. En dat is bij automaten toch uitgesloten. Daarover morgen. ivegingen, enz. Dit lijkt op zichzelf heel (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 2