Amsterdamse raad wenst zeven wethouders Het Hek van de Dam Zwakke Carm en-première van Utrechtse Opera Chefarine 4 Agenda voor Haarlem Franse Paragraaf Het zal tevens de „dernière"zijn tenzij er in 14 dagen 2 ton bijeen gebracht wordt Vier bebouwbare middelen in 1 tablet Gelders orkest zoekt „expansie" in Duitsland Restricties op dollar- invoer verzacht In Den Haag en Rotterdam geen veranderingen WOENSDAG 2 SEPTEMBER 19 53 3 Toch nieuwe Carmen- opvoeringen van Utrecht? Najaarsbeurs geopend Biertaptoe Schuimbekkend Via Marseille Vlaggenregeling in Indonesië Ruim J 124.000 op giro 777 Zoals men weet verkeert de Utrechtse Opera in ernstige moeilijkheden. Indien er geen wonder gebeurt een mirakel in de vorm van 200.000 gulden op korte termijn (men doet daartoe hardnekkige beroepen op particuliere en officiële bij stand) dan staat over twee weken het failliet voor de deur en dan is haar lot wel bezegeld - Ondertussen is de ievenswil van de pa tiënt er niet op verminderd. Met de moed der wanhoop is de geprojecteerde opvoe ring van „Carmen", waarmee het nieuwe seizoen moest beginnen, doorgezet in de hoop dat deze een reddende geldtrans- fusie tengevolge zou mogen hebben.. l^eze première van Bizet's meesterwerk heeft Dinsdagavond plaats gehad voor een geestdriftig publiek, dat in de Utrechtse Stadsschouwburg geen plaatsje onbezet liet. Het dient gezegd, dat men zich buiten gewoon ingespannen heeft om deze ge ruchtmakende première te doen slagen, al mogen we niet verzwijgen dat het bij een poging bleef, die het tekort aan ervaring van de leidende en uitvoerende krachten der Utrechtse Opera duidelijk in het licht stelde. Gelukkig is „Carmen" een opera die wel een stootje kan velen; het sterke libretto en de fascinerende muziek behou den hun boeiende kracht zelfs bij een middelmatige interpretatie. Misschien is deze gemakkelijke uiterlijke werking oor zaak dat men vaak zo losjes over de psy- (jjnologische en muzikale finesses van deze meesterlijke opera heenloopt. Hetgeen helaas ook bij deze première het geval was. De hoofdrol werd vervuld door de jonge altzangeres Mimi Aarden. Dat zij bij machte is, deze zware partij vocaal te realiseren, heeft zij deze avond onomsto telijk bewezen; haar omvangrijk orgaan en haar donker timbre lenen zich daar bij uitstek toe. Maar psychologisch ligt de rol vooralsnog boven haar vermogen. Er is van deze jonge zangeres buiten gewoon veel te verwachten, maar men heeft haar geen goede dienst bewezen door haar een rol toe te delen waarvan ze de dramatische diepgang nog niet begrijpt of althans niet kan uitbeelden, gezien haar interpretatie van gisteren. Maar men werd meermalen schadeloos gesteld door een diep-treffende toon in haar stem, onder meer in de onvergetelijke scène van het kaartleggen: „la carte impitoyable répé- tera la mort". De Don José werd vertolkt door Arthur Hoogveld, een tenor die blijkens zijn grote aria in II, „la fleur que tu m'avais jetée", tot goede vocale prestaties in staat is. Ook bij hem miste men het psychologisch be grip voor zijn rol. De dramatische evolu tie die hij waar moet maken, om, onder in vloed van de duivelse Carmen, van een grasgroene knaap tot een tragisch mooi-- denaar te worden, kwam nauwelijks „uit de grondverf". Het spel der tegenstellingen Michaëla-Don José en Carmen was van meet af al veel te zwak. Want ook Cora van Doesburg overigens een verdien stelijke zangeres was in haar Mwhaöla- uitbeelding te veel een poppetje om als naïef landmeisje voor het vereiste con trast te kunnen zorgen. De Escamillio van Anton Eldering was lang niet kwaad en ook het tweetal smok kelaars Renicudado (John van Kesteren) en Dancaïre (Ton Wink) mocht er wezen, hoewel hun spel met „le bel officier" in II wel wat geraffineerder had kunnen zijn. Van de Mercédès van Ria Peter en de Frasquita van Jeanette van Dijk valt niets dan goeds te zeggen Goede zang en weloverwogen spel gaven ook Jan Duive- man als Zuniga en Tabe Bas als Morales. Tot de bestgeslaagde ensembles behoor den het geestige kwintet in II en de kaart- scène. Het koor zong verdienstelijk, alleen soms wat te sterk. De actie van het grote ensemble was niet altijd even gelukkig. Het slot van II slaagde prachtig, maar het effect van II mislukte. Daar had re gisseur Joris Diels wel wat meer ruimte kunnen scheppen om het spel van de hoofdfiguren boter te kunnen belichten. Dirigent Chris Burgers wist het geheel ADVERTENTIE De 4 geneesmiddelen van Chefarine „4" worden door doktoren in de hele wereld aan hun patiënten voorgeschreven. Ze zijn volkomen betrouwbaar en hebben miliioenen mensen baat gebracht bij pijnen en griep. m u vrij goed bij elkaar te houden; doch menig te zwaar accent in het orkest liet merken dat aan de voorbereiding niet voldoende zorg besteed was kunnen worden. Dit was dan de Carmen-première waarover in de pers zoveel te doen ge weest is en waarop zoveel verwachtingen gebouwd waren. Was het ook tevens een „dernière"? Dan mag het toch een ge denkwaardige gebeurtenis heten, als een daad van hardnekkige levenswil. Maar wie weet: Nu gevaar voor het verdwijnen van zijn Opera dreigt, is Utrecht wakker geschrokken en het laat ste restje hoop om het instituut in leven te houden is nog niet opgegeven. Doch zonder rijks, provinciale en ge meentelijke subsidies zal het toch be zwaarlijk lukken om de patiënt op de been te helpen. Indien de actie voor behoud mocht slagen (200.000 gulden binnen 14 dagen bijeen te brengen!) dan zou men tegen 1 November met een nieuwe pre mière kunnen komen. JOS. DE KLERK De directie van de Utrechtse Opera heeft vanochtend verklaard dat er alle* reden is aan te nemen, dat de heropvoering van „Carmen" op Donderdag doorgang zal vin den indien althans de Nederlandse Opera geen belemmeringen in de weg legt. Het is namelijk bekend geworden, dat de Ne derlandse Opera in tegenstelling tot al les wat werd gemeld thans geen gete kend contract voor exclusieve Carmen- opvoei-ingen heeft na 1 September j.l. Haar directie is door de uitgever echter in de gelegenheid gesteld deze exclusieve opvoe ringsrechten alsnog te kopen. Aangezien de Utrechte Opera er op vertrouwt dat de Nederlandse Opera, die geen direct belang heeft bij „Carmen", geen onnodige uitga ven zal doen om tot zulk een exclusief con tract te komen, meent zij dat de opvoering van Donderdag doorgang zal kunnen vin den. Een van de belangrijkste nieuwtjes in het seizoen 1953-'54 van het Gelders Orkest is, dat in Kleef een concert zal worden ge geven en wel op Zondag 27 September. Lukt deze proef dan is het niet onmogelijk, dat het Gelders Orkest in de komende win ter een serie concerten in deze Duitse plaats zal geven, waarmee dan een nieuw arbeids veld voor het orkest zou zijn gevonden. Zonder enig ceremonieel is gisteren in Utrecht de Najaarsbeurs 1953, de 61ste jaarbeurs, geopend. Reeds na een kwartier meldde zich de eerste buitenlandse bezoe ker. de heer René van Gooi, eigenaar van een meubelzaak in Antwerpen. Deze Bel gische bezoeker was ook bij de vorige jaarbeurs de eerste geregistreerde buiten lander. Aan het einde van de eerste dag van de Utrechtse Najaarsbeurs waren bezoekers genoteerd uit 29 landen. België staat wat het aantal betreft bovenaan, direct gevolgd door Duitsland. Verder meldden zich be zoekers uit Engeland, de Verenigde Staten, Oostenrijk, Zwitserland, Curagao, Zuid- Afrika, Denemarken, Indonesië, de Belgi sche Congo, Australië, Suriname, Israel, China, Portugal, Noorwegen, Canada, Nw. Zeeland, Joegoslavië, Mexico, Pakistan, Luxemburg, Italië, Irak, India. Frankrijk, Zweden en Polen. Met het oog op de verbetering van de Nederlandse dollarpositie heeft de regering besloten de bestaande restricties op de dollarinvoer te verzachten. De voorge nomen verruiming van invoermogelijk- heden zal in de eerste plaats betrekking hebben op de grondstoffen- en half-fabri- katen sector, waarbij voor sommige goe derencategorieën een volledige vrijheid van invoer zal worden toegestaan. Uiter aard zullen de ingevoerde dollargoederen niet in onverwerkte vorm mogen worden gchcrcxportecrd. Voorts kan nog worden medegedeeld, dat de mogelijkheid bestaat dat, ingevolge internationale afspraken, de huidige cxportbevorderings-dollarrege- ling zal worden beëindigd. Mocht het inderdaad tot opheffing van deze regeling komen, dan ligt het in de be doeling op andere wijze in een beschik baarstelling van dollars voor de invoer van niet essentiële dollargoederen te voor zien. Tenslotte zullen ook in de dienstensec tor de richtlijnen voor de beoordeling van aanvragen voor dollarbetalingen aan de verbeterde dollarpositie worden aangepast. Nadere bijzonderheden terzake van de verruiming van de dollarinvoermogelijk- heden zullen binnenkort worden gepubli ceerd. In opdracht van het ministerie van Wederopbouw wordt op Schouwen-Duiveland hard gewerkt aan de bouw van 300 tijdelijke houten woningen, bestemd voor personen uit de getroffen gebieden. Bij Zierikzee op de Bleijersedijk, een voormalige binnendijk van de Schouwensedijk, verrijzen 95 woningen bestemd voor bewoners uit Ouwerkerk en'Nieuw er kerk, welke gemeenten nog onder water staan. Per 1 October zullen deze woningen worden betrokken. Indien Gedeputeerde Staten van Noord holland het desbetreffend voorstel goed keuren zal het college van B. en W. van Amsterdam met één wethouder worden uitgebreid en dan zeven in plaats van zes wethouders tellen. Het voorstel, ingediend door de fractie van de Partij van de Arbeid en mede on dertekend door de K.V.P.-fractie, is na een uitgebreide discussie aangenomen met 23 tegen 19 stemmen. De heer Herfst van de P. v. d. A. moti veerde het voorstel met het argument, dat zowel de uitbreiding van Amsterdam wat betreft het aantal inwoners (op 1 Januari 1953 854.969) als de ontwikkeling in veler lei opzicht, vooral op stedebouwkundig gebied, één wethouder meer zeker recht vaardigt. Ook de economische aangelegen heden zijn zeer toegenomen. Hierna ging de raad over tot de verkie zing van zes wethouders. De zevende zal gekozen worden indien Gedeputeerde Sta ten daarvoor toestemming hebben ver leend. De wethouders B. C. Franke (P. v. d. A.), mr. A. de Roos (P. v. d. A.), mr. F. H. C. van Wijck (K.V.P.W. Stein- metz (K.V.P.) en A. in 't Veld (Prot. Chr.) werden herkozen. In de plaats van de afgetreden wethou der voor woningbouw en volkshuisvesting, mr. J. J. van der Velde, werd gekozen mr. G. van 't Hull (P. v. d. A.). In Den Haag blijft alles bij het oude De gemeenteraad van Den Haag heeft geen verandering gebracht in de samen stelling van het college van B. en W. De wethouders ir. L. J. M. Feber (K.V.P.) (Wederopbouw), Th. M. Dresme (K.V.P.) (Financiën), C. H. P. W. van den Oever (P. v. d. A.) (Sociale Zaken), J. van Zwijn- clregt (P. v. d. A.) (Onderwijs en Kunst zaken), mr. J. van Aartsen (A.R.) (Econo mische Zaken) en D. W. Dettmeyer (V.V. D.) (Openbare Werken) werden herkozen. Tevoren had de heer Rensen (P. v. d. A.) verklaard, dat zijn fractie zeer bezwaard was over het feit dat haar geen derde wet houderszetel was gegund. De verdeling is nu 2 P. v. d. A., 2 katholieken, 1 liberaal en 1 Anti-Revolutionnair. Nu de P. v. d. A.-fractie aanzienlijk gegroeid is en de K.V.P.-fractie is ingekrompen, zou een derde zetel naar zijn mening een daad van rechtvaardigheid zijn geweest. Maar tegen die derde zetel hadden bij het overleg alle andere partijen zich verzet. Hoewel, zo zei de heer Rensen, de P. v. d. A.-fractie haar bezwaren handhaaft, wilde zij zich niet aan deelneming aan het stadsbestuur onttrekken, aangezien zulks niet in het belang van de burgerij zou zijn. De wil van die burgerij, aldus de heer Ren sen, komt in de samenstelling van het col lege echter niet tot uiting. Ook in Rotterdam geen verandering Ook de gemeenteraad van Rotterdam heeft de zes wethouders uit de zittings periode van de vorige gemeenteraad her kozen. De heer J. Meertens (P. v. d. A.) blijft wethouder van Openbare Werken. Als wethouder van de Bedrijven, Markten en Beurzen, Gemeentelijke Crediet- en Voor schotbank en van de Keuringsdienst van Waren treedt ook nu weer de heer H. E. van den Brule (K.V.P.) op. De heer A. Hogeweg (A.R.) behoudt het wethouder schap van Sociale Zaken en Volksgezond heid. De heer J. U. Schilthuis (V.V.D.) blijft wethouder van Algemene Perso neelszaken, Gemeentearchief en het Histo risch Museum. De. heren J. van Tilburg en A. J. van dei- Vlerk, beiden P. v. d. A., blijven het beheer voeren over respectievelijk de afdelingen Financiën en havenbedrijf, en Onderwijs en Volksgezondheid. In de diverse raadscommissies werden geen leden van de fractie van de commu nisten en partijlozen gekozen. K.V.P. in Delft in de oppositie In Delft is bij de wethoudersverkiezing de K.V.P.-fractie niet accoord gegaan met de voorgestelde verdeling van de wethou derszetels, welke zou zijn: twee vertegen woordigers van de P. v. d. A., één van de K.V.P. en één van de Protestants Christe lijke groep. De K.V.P. stelde voor Gedeputeerde Sta ten te verzoeken vijf wethouders te mo gen benoemen. Aanvankelijk vond dit voorstel een gunstig onthaal bij de andere fracties, doch dit veranderde, toen de voorzitter der K.V.P.-fractie verklaarde, dat deze zich zou terugtrekken, indien Ge deputeerde Staten niet met het voorstel accoord zouden gaan. Daarop handhaafden de andere fracties de voorgestelde verde ling en stelden de heer J. Bühler (K.V.P.) candidaat. De K.V.P. deelde echter mee, dat zij geen candidatuur wenste te aan vaarden. Daarna werden de twee P. v. d. A.-wethouders, de heren J. M. H. Baars en J. A. Lausberg, herkozen. Als nieuwe wet houders werden gekozen de heren P. C. Elfferich (A.R.) en H. C. Grundel (C.H.) Laatstgenoemde heeft zijn benoeming drie dagen in beraad gehouden om de K.V.P.- fractie alsnog gelegenheid te geven op haar standpunt terug te komen. Een wethouder minder in Nijmegen In Nijmegen werd door de fracties van de K.V.P., P. v. d. A.. V.V.D.. C.P.N. en de beide christelijke partijen een voorstel in gediend om in plaats van vijf wethouders er vier te benoemen. Voorgesteld werd de vacature J. B. Tilman (K.N.P.) niet meer te vervullen. Tegen dit voorstel kwam verzet van de heer Tilman die betoogde dat het werk in het in opbouw zijnde Nijmegen zo groot is, dat zeker een vijfde wethouder op zijn plaats zou zijn. Dr. R. Bahlmann betoogde namens de andere fracties, dat er eensge zindheid bestond in de mening, dat vier wethouders voldoende mankracht kunnen opbrengen om het werk af te doen. Een desbetreffend voorstel werd daarop aange nomen met 35 tegen 2 stemmen. De aftredende wethouders W. Beukema (P. v. d. A.), A. Windt (K.V.P.) en M. J. Duives (K.V.P.) werden herkozen. In de vacature mr. W. Meuwissen (K.V.P.) werd gekozen mr. J. J. de Haas (K.V.P.). Geen P.v.d.A.-wethouders in Alkmaar De gemeenteraad van Alkmaar heeft met 16 van de 27 stemmen de heren mr. A. J. M. Leesberg (K.V.P.), C. Venneker (K.V. P.), G. Hoytink (Prot.Chr.) en H. W. Hols- muller (V.V.D.) tot wethouders gekozen. Op de heer M. Coerts (P.v.d.A.) werden in alle vier gevallen 11 stemmen uitge bracht. Aan de stemming ging een bewogen de bat vooraf, waarin de P.v.d.A.-fractie vast hield aan haar standpunt, dat zij met twee leden in het college vertegenwoordigd dien de te zijn. De woordvoerdei's der overige fracties namen in aanmerking dat de burgemeester, mr. H. J. Wytema, lid is van de P.v.d.A. en dat de P.v.d.A. het haar destijds gedane aanbod, om zich door één lid harer fractie in het college te doen vertegenwoordigen, niet had willen accepteren. 'n^lje doet wonderen WOENSDAG 2 SEPTEMBER Cultura: Nederlandse Vereniging van Spi ritisten „Harmonia", 8 uur. Palace en Rembrandt: „Ivanhoe", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Manderson mysterie", 14 jaar, op het toneel Montagnc, jongleur en equili brist, 7 en 9.15 uur. Lido: „Because you 're mine", alle leeft., 7 en 9.15 uur. City: „De kleine wereld van Don Camillo", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Zoek de zon op", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De wet dei- wetlozen", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Hoffmann's vertellingen", 14 jaar, 8.15 uur. DONDERDAG 3 SEPTEMBER Grote Kerk. Orgelconcert. 3 uur. Palace en Rembrandt: „Ivanhoe", 14 jaar, 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Lido: „Because you 're mine", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Mander son mysterie", 14 jaar, op ht toneel Mon- tagne, jongleur en equilibrist, 2, 7 en 9.15 uur. City: „De kleine wereld van Don Ca- niUlo", alle leeft.. 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Pr*ns Hals: „Zoek de zon op". 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Onvergetelijke me lodie", aile leeft., 8.15 uur. Spaarne: „De wet der wetlozen", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Op het podium van het Amsterdamse Concertgebouw werd Maandagmiddag uit een héél ander vaatje getapt dan anders. Er werd namelijk een soort bier-taptoe gehouden, het Nederlands kampioenschap biertappen waaraan door 26 teams uit het gehele land, be halve Haarlem, werd deelgenomen. Deze teams hadden zich in districts- voorwedstrijden voor deze finale ge plaatst. Wij zeiden het al en herzeggen het bitter er waren geen Haarlemmers bij. Hetgeen inhoudt dat men in Haar lem nergens een glaasje bier kan drin ken dat even goed getapt is als bij voorbeeld bij „Kobes" in Goor, bij „Schutters Welvaren" in Orthen of bij „Paax-dshoofd" in Sehagen. Dat is een heel ernstig verschijnsel, want bier mag nog zo goed gebrouwen zijn, als het niet goed getapt wordt, is het waardeloos. Dan is deze edele gou den drank, die fier schuimend, verkoe lend en troostend kan zijn, zogezegd gootwater gelijk. Bier moet tussen de 8 en de 10 graden Celsius zijn, het moet geschonken worden (liefst in één keer vol) in een bier-schoon glas, dat wil zeggen geen spoortje zeepsop en geen spoortje vet, en vooral in een nat glas. Is het goed getapt dan moet de schuimmanchet blijven „staan", ixij mag niet lusteioos wegzakken. En de teugen, die ge gedaan hebt moeten te tellen zijn aan de schuimringen die in het lege glas achtergebleven zijn. W hebben nu maar even op ernstige toon al die eisen opgesomd omdat men over het tappen van bier niet moet schertsen: het is een affaire vaix ge wicht. En nu weet ge tevens welke cri teria werden gehanteerd'op het podium van het concertgebouw waar de wed strijd wei-d gehouden. 1-Iet progx-amma zag er al indrukwek kend uit. Ook in de kleine lettertjes. Zo stond daar in, dat de commentator niemand anders dan Peter K-aegjens zou wezen. Van de radio. Wanneer er ook een wedstrijd in volkomen onver staanbaar spreken voor de microfoon zou zijn gehouden, dan zou Peter het gewonnen hebben. Verder was er ïxxuzi- kale illustratie door Bernaxxl Drukker, die blijkbaar het program wereldmelo- dieëix ten beste zou geven op het pijp- loze orgel, welwillend beschikbaar ge steld door Philips gramofoonplaten. Wij vinden dat uitermate welwillende gra mofoonplaten, die van Philips. Wel, het feest begon inderdaad nadat Bex-nard er een wereldmelodietje uit gedrukt had. Er waren twee bierpom- pen op het podiuixx opgesteld en twee teams, ieder bestaande uit een tapper en een ober, gingen daar tegelijkertijd hun krachten op beproeven onder het wakend oog van veertien juryleden, drie bij iedere pomp en acht achter een hoge tafel, die er bij zaten als vormden zij de Hoge Autoriteit van de Kolen- en Staalgemeenschap. De tappers taptexx eex-st twee glazen Pils en de ober open de inmiddels een flesje „Münch". De obers zetten dan alles op een blaadje, liepen daarmee naar de jury taf el en vielen onderweg over het opstapje. Wij moeten overigens zeggen dat de spanning niet zo groot was als wij wel gedacht hadden. Wij hadden felle series, flitsende demarrages, sissende schui vers en schuimbekkende ontsnappings pogingen verwacht, daverende linksen en rechtsen met geloei begroet door een delirerend publiek, een finale in een wolk van schuim wegspattend bo ven een kokende zee van bier. Maar nee, dat was er allemaal niet bij. Een keer of dertig draaide een heer twee keer aan de kraan, veegde het schuim van de glazen, plaatste ze op een ser veerblad. dat dan weer werd opgeno men door de bijbehox-ende ober, die er mee naar de jury wandelde. Geen ge juich, geen aanmoedigingskreten, geen nek-aan-nek-finishes. Alleen maar een sobere rustige kwaliteitsbeoox-deliixg met monotone hex-haling toegepast. Tenslotte begx-epen wij, dat het om de fijne trekjes ging en toen zijn wij er ook van gaan genieten. Men moet daar even oog voor krijgen. Maar toen wij bijvoorbeeld de grimmige van Cop- penolle uit Bergen op Zoom teder de barse bierkraan zagen bestrelen, of de nerveuze heer H. Heepke uit Goor een druipend glas onnavolgbaar fijntjes zagen uitslaan, ging er ook bij ons toch wel even iets open, dat kunnen wij u wel verzekeren. En ook bij de obers was het vakwerk. De wijze waarop de lichtvoetige F. Knibbeler uit Tilburg een glas Münch uitstortte over de voor zitter van de jury, was bepaald onver beterlijk. De strijd werd tenslotte gewonnen door de hei-en Verbaan en Overman uit het Ox-anje-hótel in Bx-eda, die onvex-- getelijke manchetten tapten. Maar ook alle andex-e tappex-s, die hier samen waren gekomen, liggen ons na aan het hart. Want het mag dan waar zijn, dat er in Nedex-land nauwelijks duizend mensen zijn die wat van wijn afweten, dat de Nedex-landse koks nooit een prijs voor fantasie winnen, wij hebben in ieder geval veel mensen, die een bier tje kunnen tappen. Die liefde voor huxx vak en voor een product hebben en dus aardige mensen moeten zijn. En dat vinden wij een verheugend vei schijnsel. BOEDA PARIJS, Augustus - Raadgevers die Marseille kenden, zeiden dat het zeker niet verstandig zou zijn aan zoiets lelijks en vervelends tijd te besteden. Wij gingen er toch heen, deels doordat het x-eisplan van de treinreiziger nu eenmaal niet elas tisch is. De x-aadgevers kenden de stad misschien te goed, ol meenden cultuur toeristen van grote ijver voor zich te heb ben: de wandel- en terras-toei'ist met niet veel meer dan vierentwintig uur tot zijn beschikking vex-veelt er zich in ieder ge val niet. Hij leert alleen het binnenste centrum van de stad kennen, maar daar naar vex-dient zij ook beoordeeld te wor den, en in een stad als Bordeaux is het 's zomers in het centx-um niet minder vex-- velend dan in de buitenwijken. Marseille doet zich voor als wai-m, luidruchtig en intiem; het laatste zou in het Noorden alleen een veel kleinere stad kunnen zijn, waar een besef van stedelijke saamhorig heid sterk genoeg is om zelfs door ge sloten vensters te dringen. Het station ligt wat boven de oude stad: links ervoor daalt rnen bi-ede trappen af en komt dan op een smalle boulevard met oude bomen en heel wat terrassen van cafés en restaurants. Daarlangs is het niet ver lopen naar de Canebière, de wijd en zijd bekende hoofdstraat van deze stad. Wie iets als de Champs-Elysées verwacht, wordt teleurgesteld, of althans verrast: dure, glimmende winkels zijn hier haast niet en de voorbijgangers zijn niet fraai en ook niet vreemd. Langs kantoren, wa renhuizen met eenheidspx'ijzen en toch v/eer wel caféterrassen loopt men naar be neden in de richting van de Vieux Port. Die oude haven is van een prettige sim pele aanleg: een rechthoekig stuk water met een smalle uitgang naar de zee, dat dadelijk doet denken aan dagen toen één ogige kapiteins zwaar vloekend hun vol gepropte huikjes meerden en een vuil kind wegholde om buurvrouw te waarschuwen. Aan de Westkant ex-van staan nu hoge witte blokken, kantox-en of pakhuizen; links is de bebouwing meer in de klassieke haven-tx-ant gebleven, gx-oezeligcr geel en schever naarmate zij verder van de stad en dichter bij de zee ligt. De haven zelf is nog in gebruik; in groepen bijeen liggen er vissersschepen en plezierjachten; alleen is de kade aan de stadszijde in beslag genomen door motor bootondernemingen die het publiek alle het zelfde aanbieden: een tochtje naar het Chateau d'If, waar de graaf van Monte Christo beroemdheid aan heeft gegeven maar dat dan ook met luid geschreeuw en pex-soonlijke behandeling van weife laars, die tenslotte met kleine tx-ekjes aan de mouw in de richting van een bootje geleid worden. Het zou moeilijk te weerstaan geweest zijn als de spoorwegstaking niet was her vat: men kon vrijelijk het grote Gare St. Charles in en uit wandelen en er de toe risten op banken uitgestrekt vinden onder hun dekens, misschien meer als decoratie dan uit wanhoop, want de eerste extra buslijnen waren dadelijk aangekondigd, en de spoorwegen kochten zonder man keren kaartjes terug. Het leek geen ogenblik om een bus naar Parijs voorbij te laten gaan, en er was alleen nog tijd voor een bezoek aan de kerk van Nótre Dame de la Garde, die op een rots hoog boven de oude haven ligt en als devoornaamste attractie van het Marseillaanse vreemdelingenverkeer geldt. Een benauwend ratelende raderbaan brengt de toerist op het rotsplateau, van waar het uitzicht inderdaad verbazend is: niet over de stad alleen, maar het dal van de Rhone in, over de nieuwe haven een constructie van dammen buiten de stad, zoals moderne havens zijn en over de rotseilanden voor de kust. De kerk zelf is niet oud: in 1870 gewijd, maar een merk waardig bouwsel wel, dat men als Ro- maans-Byzantijns heeft geprobeerd te ka rakteriseren, en de opvolger van forten en kerken die hier sinds de Middeleeuwen hebben gestaan. De bebouwing van de rots is te ingewik keld om bij een kox~t bezoek te leren ken nen. Wat wij uit Max-seille aan herinnering meenemen vertoont voornamelijk dat uit zicht (gx-appig, zoals het kijken naar de nieuwe haven aan vooroorlogse verlofgan gers uit Nederlands-Indië doet denken, en in lichte aanraking bx-engt met bijpassende stemmingen), de warme eethuisjes langs de oude haven en de Canebière, een bou levard die het begin van grote sier heeft, maar geheel in beslag genomen is door de roezige menigte uit de smalle straten met winkeltjes en marktstalletjes er vlak ach ter, en die nu een opx-echte en slox-dige indruk nalaat. ADVERTENTIE BANDOENG, 24 Aug. (Aneta). De af deling van het gouvex-neurskantoor te Ban doeng, die belast is met de zorg van aan gelegenheden betreffende halfbloed-Indo nesiërs en vreemdelingen, heeft een rege ling bekend gemaakt inzake het uitsteken van buitenlandse vlaggen, volgens welke het niet geoorloofd is, dat buitenlanders buitenlandse vlaggen uitsteken tijdens het bezoek van een consul, consul-generaal of andex-e autox-iteit van hun ambassade. Het uitsteken van vlaggen door vx-eemdelingen wordt slechts toegestaan op hun nationale feestdagen, waarbij altijd naast hun natio nale vlag ook de Indonesische vlag (het rood-wit) dient te worden uitgestoken. Op gironummer 777 van het hoofdbe stuur van „het Nederlandse Rode Kruis" is tot dusverre voor de hulpverlening aan de slachtoffers van de aardbevingsramp op de Ionische eilanden een bedrag gestort van f 124.124,82. Het Nederlandse Rode Kruis heeft 40.000 blikjes visconserven gekocht voor de slachtoffers van de aardbevingen in Grie kenland. De zending zal verscheept wor den met de „Eos" van de K.N.S.M., die op 9 September van Aixxsterdam naar Piraeus vertrekt.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 5