Bloeiende nering groeide uit tot omvangrijk bedrijf in Joure een Blij kinderfeest bij zilveren schooljubileum in Santpoort Kennemer Lantaarn f Agenda voor Velsen Twee eeuwen „Kakelwater" en „Cruyt", dat de mens van cramp bevrijdt V.G.V.-leden in athletiek-strijd Verzoeken van Velsense bedrijven tot uitbreiding Basketball krijgt vaste voet in Velsen Old Clothes New „Suomi" houdt Zondag op „Watervliet" haar vijfkampen In Augustus 1045 schepen tussen IJmuidense pieren Kerkconcert Fabriek van wonderkaarsen aan de Hoofdbuurtstraat „Kijk Uit" misschien met zes tientallen in competitie Tweede promotiewedstrijd van VZV in „Heeren duinen" Grotere aanvoer, lagere prijzen op Urker afslag Cel bij de pont Simultaanseance van H. Laros WOENSDAG 2 SEPTEMBER 1953 (Van een verslaggever) IN het weelderige Friese land tussen de wouden van Heerenveen en het greidldn rond Sneek ligt het goede dorp Joure. Daar werd in de jaren rond 1750, toen Goethe nog een schoolgaand kind moet zijn geweest en Beethoven of Mozart nog niet geboren waren, door Egbert Douwes een koffeschip uitgerust met het doel een nering bijeen te sparen in koloniale waren zoals daar zijn de specerijen, de tabak, de koffie en de thee. Echter in de wetenschap, dat de wereld er nog lang niet aan gewoon was en dat de meningen scherp verdeeld waren over het drinken van thee of het suyghen van toeback. De predikanten trokken immers heftig van leer tegen het „pestigh cruyt" en de koffie werd wel spottend „Kakelwater" genoemd en als een vrouwendrank versletenwaar geen zinnig manmens zich mee diende af te geven. Uit die jaren stamt het bedrijf van Egberts Douwe in Joure, begonnen als een winkel en na zijn dood ge continueerd als 'n pril bedrijfje on der de zoons Eg- bert, Jacob en Ruurd. De naam Douwes is sinds het midden dei- achttiende eeuw aan Joure verbon den gebleven, zelfs al bracht de Napo leontische invoe ring van de Burger lijke stand de naam „De Jong" in de directie van het steeds uitbreiden de bedrijf. De Jong, om de groot vader Douwes van de kleinzoon, beide in tabak en koffie, uit elkaar te hou den en het ge slacht De Jong, dat tot de huidige dag de aloude familie zaak beheert, had dus eigenlijk óók Douwes moeten heten. Tussen het kof feschip van Eg- bert en de vracht schepen, die thans uit Nederland de producten der fa brieken in Joure en Utrecht over alle wereldzeeën brengen, liggen twee eeuwen van hard werken. Waarin een winkel groeide tot een moderne fabriek, die uit Pakistan haar thee, uit Santos haar koffie en uit Kentucky haar tabakken ont vangt en deze ruwe grondstoffen brandt en keurt, mengt en droogt tot een eindproduct, dat Friesland weer uit zwerft tot in de ver ste wereldhoeken. Het mysterie „thee met witte puntjes" Hebt ge bij het zetten van een kopje thee zes minuten trekken, uit snel-gekookt vers water en drinken met suiker en het bekende wolkje melk naar de kenners uit den treure zeggen hebt ge u bij dat klaarmaken van uw kopje thee wel eens gerealiseerd, hoe de melange van thee soorten, die uit het busje in de pot ver dwijnen met twee of meer schepjes tegelijk, ontstaan is uit al die soorten, welke de theelanden opleveren? Ge kunt het desge wenst komen zien in Douwe Egberts mon sterzalen, waar een lange rij theesoorten van héél grof tot stof-fijn, van donkerbruin tot lichtgroen worden voorgeproefd. Door een meneer, die de hele dag niets anders doet dan 2.85 gram thee zetten in een klein bekertje met een uitgekiend beetje watei' (snel gekookt natuurlijk) en het dan met een luide slurp naar binnen slaat, klokkend met de wangen zoals een theeproever be taamt. Dat is een vak en een gewaardeerd vak ook, want zo'n theeproever is tenslotte de basis van de afzet en hij bepaalt de melanges. Hij weet ook een heleboel van thee af en vertelt u, dat. de bekende „thee met witte puntjes", die in het kinderversje als het fijnste van het fijnste wordt aange prezen, niet geheel terecht die roem gekre gen heeft. Thee met witte puntjes bestaat overigens wel, maar is nogal duur en dus mengt de firma, die een dure soort aan de vrouw wil brengen, een beetje van deze thee met witte puntjes door haar beste soorten omdat de huisvrouwen, vooral in het Noorden om een of andere duistere reden graagthee met witte puntjes zien. Maar de andere thee doet het hem. Overigens gebruiken wij Nederlanders 1.5 pond per hoofd per jaar aan thee, wat een heel pond minder is dan voor de oorlog, maar dat zal wel aan de prijs liggen. Onze theegewoonten gaan zich ook wijzigen wat de soort thee betreft: vroeger was de grove thee favoriet, maar het publiek vraagt nu steeds fijnere soorten en het artikel „thee zakje", dat vroeger alleen in de restaurants een debiet vond, komt er in de huisgezin nen ook steeds meer in. Koffiegebruik sterk gedaald Het bakje troost is eveneens door de duurte in aanzien gedaald en werden er voor de oorlog door iedere Nederlander zeven ponden koffiebonen per jaar in „kakelwater" omgezet, nu zijn het er nog maar.vier. Overigens heeft Douwe Egberts de laatste jaren haar afdeling koffie in Utrecht met het oog op de betere ligging, maar thee en tabak bleven midden in de Friese „greiden" geuren. Ja geuren, want vooral een tabakspakhuis is een lust voor de mannelijke neus en een weelde voor het oog. De enorme rollen of balen tabaks blaren uit alle hoeken der aarde splijten daar open onder het wakend oog van de tabakskenners, die er onmiddellijk de be stemming van zien: pruim of shag, sigaret ten of baai. Via de kerverij, waar de handkerfbanken al sinds 1880 't veld ruimden voor de vlijm scherpe mechanische messen gaat de tabak, geurend en vochtig en in een subtropische atmosfeer langs de lopende band naar de verpakkingsmachines, die de fijne of grove snede, de herenbaai of de pruimtabak net jes in de pakjes doen en er een mooi wik- keltje plus een banderolle op plakken. Tot twintigduizend per dag per machine. En er staan er verscheidene in Joure. Een sterke magneet heeft er zowel bij de thee als bij de tabak voor gezorgd, dat er noch in het kopje, noch in de pijp een ver- Op 1 Augustus bedroeg het aantal in woners van Curagao 110.563, van Aruba 58.206, van Bonaire 5218 en van de drie Bo- SWMviudse Eilanden tezamen 3571. Model van een kofschip dat omstreeks 1753 vele zeeën bevoer. geten spijker terug te vinden is, waarmee de oogst uit verre landen werd ingetimmerd in houten rol of triplex kist. Dit typisch-Nederlandse familiebedrijf, een der oudste in den lande, viert zijn tweede eewfeest. Acht September is het feest in het Friese dorp en in Utrecht en dan zullen de namen dergenen, die sinds 1753 ploeterden achter een toonbank, op een kofschip, maar ook in een oorlog met surrogaten voor de drie haast onmis bare levensbehoeften van de moderne mens nog wel eens met ere genoeind worden. De gemeente Haskerland, waarin Joure ligt, heeft nog een niet gering genoegen van dit tweehonderdjarig bestaan, want op de „officiële feestdag" bieden Egberts Douwe's nazaten hun stichtingsplaats een carillon voor de kleine kerk aan. De meningen over de voor- of nadelen van de in de late middeleeuwen naar ons gekomen genotmiddelen koffie, thee en tabak, zijn tot diep in de achttiende eeuw scherp verdeeld geweest. Zei niet een kundig geneesheer, dat thee het kruid was, „dat ons van de cramp be vrijdt", maar wist een Pater Jezuïet daar niet onmiddellijk op te antwoor den, dat het teruggejaagd diende te worden tot de wilden? Werd een chirur gijn niet boos aangekeken, omdat hij meende, dat er thee gedronken moest worden, „opdat de mensch niet ten gra ve ijlt?" en mocht er tot in de achttien de eeuw zelfs volgens de „order op de buitennering" niet eens thee, koffie en tabak verkocht worden buiten de grote steden? Onder deze vreemde omstandigheden zijn de fundamenten gelegd voor een fabriek, die de naam harer stichter Eg berts Douwe nog in het wapen draagt, een stichting overigens, welke alleen door kon gaan dank zij de mening, dat de „order op de buitennering" niet gold voor Groningen en Friesland. Bijgaand artikel vertelt iets over het verhaal, dat er achter de „koloniale waren" van weleer ligt, een verhaal, dat begon met een koffeschip en elke dag voortgezet wordt door een modern be drijf in het hart van Friesland, in Joure. In de maand Augustus kwamen in IJmui- den 522 schepen aan, waarvan bestemd voor Amsterdam 405, Zaandam 46, Haarlem/ Spaarndam 3, papierfabriek Velsen 14, Hoog ovens (binnenhaven) 13, Hoogovens (buiten haven) 15, Vissershaven 11, IJmuiden (bij leggers) 15. Vertrokken zijn 523 schepen, waarvan van Amsterdam 414 (waarvan 11 via binnen haven Hoogovens), Zaandam 33, Haarlem/ Spaarndam 5, Beverwijk 1, papierfabriek Velsen 8, Hoogovens (binnenhaven) 19, Hoogovens (buitenhaven) 17, Vissershaven 10. IJmuiden (bijleggers) 16. Totaal de pieren in en uit 1045 schepen. In Augustus 1952 was dit aantal 969 schepen. Op het Waterloo-terrein te Driehuis zyn de jaarlijkse onderlinge atliletiek-wedstrijden gehouden voor de senior-leden van de Velser Gymnastiek Vereniging en alle nummers op het hoogspringen in de beide zeskampen na konden vóór de vroeg invallende duisternis worden afgewerkt. De drie-, vier- en vijfkampen, welke vlot verliepen, en waarin nu en dan fraaie presta ties werden geboekt, leverden de volgende resultaten op: Dames. Groep AA .- driekamp: 1. A. de Waal—Veltman, 2110 pnt.; groep BB - vier kamp: 1. M. Hoffmann—Blauw, 2390 pnt.; 2. A. v. d. Veen, 2360 pnt.; 3. A. de Feber—de Beunje, 2270 pnt. Groep CC - vijfkamp: 1. E. v. Zwieten—Zandvoort, 3900 pnt.; 2. S. Dekker, 3340 pnt. Heren. Groep DD - vierkamp: 1. E. H. Meursing, 4080 pnt.; 2. G. Rienstra, 3830 pnt. Groep EE - vijf kamp: 1. J. v. Kroonenburg, 6200 pnt.; 2. A. J. Krijgsman, 5520 pnt.; 3. J. Beentjes, 5080 pnt. In de verschillende onderdelen der meer kampen werden de volgende leden als eerste geplaatst: Groep AA - 60 m. hardlopen en balwer- W. Niemeyer. Groep BB - 80 m. hardlopen en vèrsprin- gen: M. HofmannBlaauw; kogelstoten: A. v. d. Veen; balwerpen: A. de Feberde Beunje. Groep CC - 100 m. hardlopen en vèrsprin- gen: S. Dekker; kogelstoten: R. Schagen; discuswerpen en balwerpen: E. van Zwie tenZandvoort. Groep DD - 80 m. hardlopen en vèrsprin- gen: G. Rienstra; kogelstoten en balwerpen: E. H. Meursing. Groep EE - 100 m. hardlopen en kogel stoten: J. van Kroonenburg; discuswerpen: A. J. Krijgsman; balwerpen en vèrsprin- gen: J. van Kroonenburg. De athletiekwedstrijden voor de jeugd, welke verleden week wegens het slechte weer geen doorgang konden vinden, zullen thans a.s. Zaterdag worden gehouden. Vrouwengroep P. v. d. A. gaat lezingen houden De afdeling Beverwijk van de Vrouwen groep van de Partij van de Arbeid heeft gisteravond ten huize van de presidente mevrouw SchmohlHeynes een goedbe zochte ledenvergadering gehouden, waarop het komende winterseizoen uitvoerig werd besproken. Men besloot een serie van vijf aaneenge sloten lezingen te houden, waarvan de eer ste zal plaats vinden op Dinsdag 22 Sep tember en als titel draagt „De vrouw en het gezin". Al herinnerde de melodie van het feestlied dan ook sterk aan het „God save the King", het kinderfeest van gisteren ter gelegen heid van het zilveren jubileum der Sant- poortse School met de Bijbel is toch wel echt Hollands geweest: met versnaperingen en een kinderlijk toneelstukje, met films en een hartelijke huldiging van degenen, die een kwart eeuw lief en leed met het ge bouw aan de Frans Netscherlaan deelden. In de ochtenduren zijn de kleintjes in het Jeugdhuis bijeen geweest, onder meer om mejuffrouw N. Kater te huldigen, die 25 jaar geleden met het hoofd, de heer P. Verkruysen de school met 43 kinderen be gon. Zij kreeg van haar toegewijde schare een theeblad met enige tinnen gebruiks voorwerpen en 's middags mocht het mee- jubilerende hoofd van de kinderen een muziekbak en bloemen voor mevrouw in ontvangst nemen. De heer Verkruysen heeft in zijn kort openingswoord van de middag, die voor de hogere klassen bestemd was, gewaagd van de vaak moeilijke eerste jaren en gaf ver volgens de kinderen een stichtend woord mee op de levensweg. Voor het front van de volle zaal is het echtpaar Verkruysen vervolgens toegespro ken door de heer P. Wapenaar, die er op wees, hoe het jubilerende schoolhoofd niet alleen de leer van Jezus Christus aan zijn schare verkondigde maar ook de andere vakken een warm hart toedroeg en daarvan het rekenen wel het aller meest. „Eigenlijk hadden we hem dus een dik rekenboek zonder antwoorden moeten cadeau doen", zei de onderwijzer tot grote vreugde van de jeugd „of een nieuw fluitje, zodat meneer tenminste gehóórd wordt als hij fluit". De heer Verkruysen toonde zich oprecht dankbaar voor het geschenk, dat het ten- Het tegenwoordige fabriekscomplex. Burgemeester en Wethouders van Velsen delen mee, dat bij hen zijn ingekomen en ter gemeentesecretarie (4e afdeling) ter in zage liggen de volgende verzoeken van: J. Piersma te IJmuiden, om vergunning tot het oprichten van een inrichting voor het vervaardigen van wonderkaarsen en waarin zullen worden opgeslagen enige voorraden ijzerpoeder, alumiumpoeder, ba- riumnitraat, dexetrine en verkoperd ijzer- draad, in het perceel Hoofdbuurtstraat 3 te Velsen; de Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken N.V. te IJmuiden, om vergunning tot het uitbreiden van het hoogovenbedrijf, door het bijplaatsen van: a. een ertsopslagkraan over het ertsveld; b. een loskraan aan de buitenhaven; c. 5 werktuigen in het dienstgebouw voor ha venarbeiders aan de buitenhaven op het Hoogoventerrein te IJmuiden; A. Schipper te Santpoort, om vergunning tot het oprichten van een slachtplaats, waarin zal worden opgesteld een kookketel, met gasverwarming, in het perceel Uiten- daalstraat 12 te Santpoort; de firma Lagendijk te IJmuiden, om ver gunning tot het oprichten van een opslag plaats en sorteerinrichting van lompen en texetiel-afval, waarin zullen worden opge steld een lompenpers, een hijslier en 4 werktafels, in het perceel Middenhaven straat 46 en 46a te IJmuiden; de Shell Nederland N.V. te 's-Graven- hage, om vergunning tot het opi-ichten van een benzine- en autogasolie-installatie, be staande uit twee ondergrondse reservoirs, elk met een inhoud van 12.000 liter en aan gesloten op een pomp, op hoogoventerrein te IJmuiden; N.V. Visserij Onderneming „De Vem", te IJmuiden, om vergunning tot het uitbreiden van de ijsfabriek, door het bijplaatsen van 3 werktuigen in de percelen Middenhaven straat 1 tot en met 11 te IJmuiden; de N.V. Chemische Fabriek „de Toe komst", te IJmuiden, om vergunning tot het wijzigen en uitbreiden van de vismeel- fabriek aan de Industriestraat te IJmuiden; Burgemeester en Wethouders van Velsen, gericht aan de Gedeputeerde Staten van Noordholland te Haarlem, om vergunning tot het oprichten van een opjaagstation voor 't opvoeren van de waterdruk in de transportleiding van Velsen naar Santpoort, waarin zal worden opgesteld een pomp- aggregaat op een perceel aan de Hagelin- gerweg te Santpoort; de Provincie Noordholland te Haarlem, om vergunning tot het uitbreiden van de provinciale electriciteits centrale, door het bijplaatsen van 2 oliestookketels, een roos- terketel, 4 turbines en 22 electromotoren op het terrein van de P.E.N. centrale te Vel- sen-Noord. Op Woensdag 16 September 1953, te elf uur, zal ten gemeentehuize, ten overstaan van het gemeentebestuur, één of meer van zijn leden, dan wel één of meer door dit bestuur aangewezen ambtenaren, aan een ieder gelegenheid worden gegeven om mon deling bezwaren tegen inwilliging van deze verzoeken in te brengen. IJmuidense basketballspelers en -speelsters die door de vacantie enige tijd op non-actief zijn geweest hebben Dinsdagavond in de Nijverheidsschool voor het eerst weer ge speeld. De propaganda- en speelavonden in Juni en Juli hebben reeds bewezen dat voor deze sport in onze gemeente veel belangstel ling bestaat en hoewel het niet tot een defi nitieve oprichting van een vaste vereniging kwam, bleek gisteravond uit de opkomst dat het enthousiasme speciaal onder de jeugdige beoefenaars groot is. De gymnastiekonderwijzer van de Nijver heidsschool de heer J. J. Roosensteijn, die voor IJmuiden de promotor van deze sport ge noemd mag worden, heeft zich met enthou siasme op de taak, in IJmuiden een sterke vereniging te krijgen, geworpen en twijfelt niet aan het slagen hiervan. 1-Iij wil eerst een vaste kern vormen, waaruit dan vanzelf een vereniging zal groeien. Voor de komende competitie van de afde ling Haarlem welke in October begint wil hij reeds een herenploeg samenstellen en dat hij hiervoor over goed materiaal beschikt is Dinsdagavond wel gebleken. Voor een dames team, dat betekent vijf speelsters en minstens twee reser- es, zouden zich nog enkele dames moeten melden, maar hierover maakt de heer Roosensteijn zich niet bezorgd, want ook het zwakke geslacht geeft blijk van be langstelling. Na een aanmoedigend praatje van de trainer wierpen de aanwezigen zich met vuur op een „partijtje". Nu de winter nadert, begint ook in de schaakclub „Kijk Uit" de activiteit leven diger te worden. Donderdag 3 September zal de algemene najaarsvergadering gehouden worden. Op de agenda staat onder meer de indeling van de groepen .voor de winter competitie. Een week daarna, op Donderdag 10 September begint die competitie met niet minder dan zes groepen van 12 deelnemers, die de strijd aanbinden om dit jaar een zo goed mogelijk resultaat te bereiken op de ranglijst. Bovendien is het bestuur van Kijk Uit van plan om dit jaar met vijf of zes tientallen deel te nemen aan de wedstrijden van de Noordhollandse Schaakbond. Verder staat een interessante wedstrijd op het program ma in de Sinterklaastijd. In de Paastijd zal de traditionele eierengongwedstrijd niet ontbreken. Indien mogelijk, zal getracht worden af en toe een speler van naam naar IJmuiden te krijgen om een simultaanwed- strijd voor de leden van Kijk Uit te geven. Kijk Uit speelt elke Maandag en Donderdag in een lokaal van Hotel Kennemerhof aan de Kennemerlaan, waar eventueel nieuwe leden kunnen worden ingeschreven. Donderdagavond speelt het eerste zeven tal van VZV in het zwembad „Heerendui nen" de twede wedstrijd voor de promotie naar de twede klasse tegen de Fuut uit Maarsen. De strijd begint om zeven uur. De grote belangstelling, die voor het Dinsdagavond in de Nederlands Hervorm de kerk gegeven concert bestond,, moet voor de organisator der zomeravonduit voeringen in dit gebouw een grote voldoe ning zijn geweest. Reeds veel jaren heeft deze, de heer G. J. Moed, zich ingespan nen de Beverwijkse muziekliefhebbers op deze avonden opmerkzaam te maken. Langzaam maar zeker groeit deze belang stelling, zodat de concertgevers niet meer voor een vrijwel lege kerk behoeven te musiceren. De leerlingen van de Rooms Katholieke kweekschool behoren daarbij tot de trouwe en aandachtigste bezoekers. Op het eeuwenoude Müllerorgel ver tolkte de organist een preludium en fuga van Buxtehude. dat een passende inleiding tot het klassieke programma vormde en waarin aan Bach's werken een ruime plaats was toegekend. Mevrouw Barta de Graaf-Verdam is een graag gehoorde medewerkster aan vele plaatselijke uitvoeringen. Ditmaal speelde zij onder meer een boeiende vioolintroduc tie van aria „Singet dem Herrn" uit de eerste solo-cantate voor sopraan, viool en orgel van Buxtehude. Uiterst muzikaal van voordracht en fraaai van toon leidde zii hiermede de zangeres, mevrouw Emmy Muller-Van Eugen in. Laatstgenoemde, begeleid door de voor treffelijke violiste en het smaakvolle or gelspel van de heer Moed, zong technisch verzorgd de veel eisende aria. De triomfale aria uit het derde deel van het oratorium „Samson" slaagde nog be ter, omdat de soliste meer aandacht aan de voordracht van deze overwinningszang wist te schenken. De zangeres gebruikte haar geschoolde geluid goed. De adem-techniek schoot ner gens te kort en de omvang van haar stem is, vooral in de laagte vrij groot, zodat het timbre het karakter van een mezzo sterk benadert. Een hoogtepunt echter was het boeiende musiceren van de violiste en de celliste, mevrouw E. Renssen-van Loenen Marti net, in een sonate van de Fransman Loeil- let, die zulke knappe hobo- en fluitwerken heeft geschreven. Deze sonate muntte uit door een bestudeerd samenspel, zodat het zwaartepunt terecht op het wezen van het werk gelegd kon worden en de uitvoeren den een gezond muzikale spanning wisten te bereiken. Voor het cello-spel van mevrouw Rens- sen hebben wij waardering, omdat het wat toon, streek en techniek betreft, de ken merken van een gedegen studie verraadt, zodat zij menig fragment prachtig reali seerde. Bach's meesterschap behoeft men zeker niet slechts te zoeken in het monumentale en grootse. Men treft het niet in het minst aan in de eenvoudige scheppingen van zijn geest. Zulke eenvoudige maar toch zo ont roerend mooie voorbeelden zijn de koraal voorspelen. De organist onthaalde ons op een er van, dat hij met gratie vertolkte. Een van Moed's bijzondere kwaliteiten als musicus is ongetwijfeld de kunst van het begeleiden van solisten. Dit heeft men ook dit concert weer ten volle kunnen waarderen. De weergave van de indruk wekkende d moll Foccata van Bach heeft een andere zijde van zijn spel belicht. A. J. VAN DER WEYDEN slotte geworden is en maakte van de ge legenheid gebruik het hard-werkende en deels ook al mee-jubilerende schoolbestuur een pluim op de hoed te steken; waarbij de heer A. Markerink, die 25 jaar voor zitter is, speciaal met ere werd genoemd, zijnde min of meer de geestelijke 'vader van de school. Vervolgens heeft een groepje leerlingen het sprookje van de ondeugende prinses „Pierlepadje" ten tonele gevoerd een kinderlijk gegeven, dat in alle ernst werd uitgebeeld in vijf miniatuur-bedrijven. Hadden de kleintjes in de ochtend bo vendien een aantal tekenfilms voorgescho teld gekregen, de ouderen genoten 's mid dags van de wederwaardigheden van Ab- dallah en zijn gestolen ezeltje, waarin de deugd tenslotte tot aller opluchting over won. ADVERTENTIE DRY CLEANING ONLY KONINGSPLEIN 10 TELEFOON 488G De vorige week was er een aanmerkelijke daling in de prijs merkbaar, hetgeen in deze tijd van het jaar altijd het geval is. Wel wa ren de vangsten beter dan in de laatste weken. De motorloze zeilvaartuigen brachten per etmaal vangsten aan de markt tot 150 pond. Deze soort kuilpaling, die dikker van stuk was, bracht gemiddelde f 0,77 per pond op. Deze vissers hadden weekresultaten van f200 tot f500 per zeilvaartuig. Minder gunstig was het gesteld met de motorvaar tuigen. Bij een gemiddelde vangst tot 200 pond per etmaal, waren de prijzen gemid deld f0,62 per pond. Daardoor waren de weekbesommingen van f400 tot f600. De lijn of beugaalvissers hebben zeer weinig be- somd. Slechts één etmaal hebben enige schepen de beug in zee gebracht, zodat de resultaten gering waren. Door de zeer lage prijs van de snoekbaars waren de verdiens ten van de staandnetvissers niet hoger dan f 50 tot f 140 per vaartuig. Bij een vergelijking met deze week in 1952, treft het ons, dat bij een totale verhan deling aan de visafslag van f 68.391,38 aan gevoerd werd 83.344 pond kuilpaling voor f55.374,58. Toen was de gemiddelde prijs f 0,67 per pond. Deze week werd bij een totale verhandeling van f 60.153,60 aange voerd f71.095 pond kuilaal voor f48.604,09. Dus een gemiddelde prijs van ongeveer f0,69 per pond. De snoekbaars was aanmer kelijk lager in prijs. Vorig jaar was de ge middelde prijs f 0.77 per pond, nu 42 cent. De vorige week (24 tot en met 29 Aug.) werd aangevoerd: 71.095 pond kuilpaling; 163 pond lijnaal; 3482 pond snoekbaars; 503 pond rode baars; 14 pond bot en 280.350 pond nest. De totale omzet was f60.153.60. De nestvangsten waren weer beter. Er was zelfs een dag, dat er meer dan 1000 bakken nest werden aangevoerd. De prijs was f2,57 per bak van 37kg. Het zal binnenkort ongetwijfeld vele weggebruikers, die hun weg via het Velsense pontveer moeten kiezen, ple zier doen daar in een openbare telefoon cel, waarvan het geraamte Dinsdag is geplaatst onder de electrische datum- klok op het Noordelijke pontplein, naar huis te kunnen bellen, dat ze weer te laat komen. De cel zal bovendien bij eventuele ongemakken aan auto's en bij verkeersongevallen, van groot nut zijn. Het drukke gebruik van de telefooncel bij het hulppostkantoor aan de Wijker- siraatweg wettigt de behoefte aan de nieuwe cel hier. Ten voorbeeld Meneer Marcelis, die sinds jaar en dag in zijn Tromp straat diverse goede zaken met vuur verdedigt en waarlijk niet alleen zijn pin dakaas en koffie, vrinden heeft mij als comitélid der kankerbestrijding een verhaal verteld, dat ik graag den volke voor wil leggen. Uit des heren Marcelis' nering werden tijdens de col lecte voor het koningin Wil- helminafonds de bussen ver strekt, om de gelden in te zamelen en onder meer meld den zich ook do beide veer tienjarige IJmuidense blom men Nel de Haan en Gré Scheres, die nijver aan het rammelen sloegen. Zó nijver, dat zij krap twee uur later weer bij meneer Marcelis bin nen stapten met f 40.53 in de bus. Dat was dus zogezegd in de bus. Hun adressen zijn niet te koop voor andere vereni gingen, die geld nodig hebben, andex-s komen ze door over werk in de knel, maar ik heb wel eens minder mooie be dingen hoi-en noemen van vol wassen collectanten. IJselijk Het zonnige kinderfeest van de zilveren Santpoortse School met de Bijbel, dat gisteren m het Jeugdhuis ge vierd is, heeft mij één be paalde keer bepaald pijnlijk getroffen. Dat was op het moment, dat er ijsjes wei'den uitgedeeld en er dus pleziei-ig met propjes en stokjes werd geschoten ondanks het ver maan der onderwijzers. Zo waren wij overigens vroeger ook. Maar toen, op dat jofele ogenblik, terwijl de ijslollies aller aandacht geboeid hiel den, had men de, laten we het „onvei-standigheid" noe men, de kinderschaar het Wil helmus te laten zingen. Het is het Wilhelmus geworden, inclusief het ze vende couplet, maar zon der enige eerbied of sfeer en iedereen bleef rustig zitten te zitten en het was echt knus. Nee, mijne heren, bij een ijsje hoort desnoods de Zilvervloot of Hansje loopt op klompen, maar voorwaar niet onze na tionale hymne. Afgesloten Een van de mooiste wegge tjes van Velsen is voor mij nog altijd de oude Kanaaldijk, die als een zwarte sintelstreep langs het brede water loopt en waar het goed toeven is, zowel in het Zomerse gras, dat wel eens een té hellend vlak is gebleken, als op de fiets, peddelend langs de gretige mond van Nederland. En nu zijn er aan de uit einden van deze zwarte, scho ne weg paaltjes geplaatst om auto's te beletten stofwolken op te jagen en aldus het ple zier van wandelaars en wiel- rijdei-s te doen verkeren in donker verdriet. Tot zover ga ik accoord met de twee rijen paaltjes over onze Kanaaldijk, maar ik moet er niet aan den ken, dat tussen de afslui tingen een ongeluk gebeurt met een -onvoorzichtig kind, dat te water duikelt of op een boot, waar een matroos in het ruim valt. Want in zo'n geval kan geen doktersauto, geen ziekenwagen en bij wijze van spreken geen vei'bandtrommel naar de plaats des onheils komen. Dies lijkt het mij een zaak van wijs beleid, die paaltjes weer pronto op te ruimen en dan maar een verbodsbord te plaatsen. Een verbodsbord, dat te allen tijde overtreden mag worden als de nood aan de man komt. LAMPENIER Met het einde van het di-ukke athletiek- seizoen voor de Kennemerstaten atle tiekvereniging „Suomi" in zicht woi-den Zondagmiddag op het sportpark „Water- vliet" de jaarlijkse vijfkampen voor alle leden-groepen gehouden. Voor de heren, dames en junioi-en be staan de technische nummers uit discus werpen, kogelstoten en verspringen, voor de heren aangevuld met 290 en 1500 m. hardlopen; voor dames is toegevoegd 100 en 200 m en voor junioren A 100 en 800 m en voor junioren B 80 en 600 m. Voor junioren B staat in plaats van discuswer pen hoogspringen op het programma. De technische nummers voor de meisjesafde lingen zijn alle gelijk, namelijk hoogsprin gen, kogelstoten, discuswerpen en ver springen. Meisjes A en B lopen voorts 80 m en meisjes C strijden op de 60 m. Bij de damclub St. Thomas te Castricum speelde de DCIJ'er H. Laros een simultaan seance tegen 30 borden. De uitslag was in het voordeel van de IJmuidense dammer, daar de partij tegen de heer W. Rozemeyer verloren ging. De heren P. v. d. Himse, C. Ory, G. Sprenkeling, A. Collet, A. de Zeeuw en G. Reynders behaalden remise. Aan 23 borden wist de simultaan-speler het spel te winnen. De blindpartij tegen de kampioen van St. Thomas is wegens gebrek aan tijd, op een volgende clubavond vastgesteld. WOENSDAG, 2 SEPTEMBER VELSEN-NOORD Van Saelenplantsocn, 19.30 uur, Open luchtconcert mondaccordeonver. „De Mo nica's" en Chr. Jeugdkoor „De Zangvogels". IJMUIDEN Thalia, 20 uur, „Vlammende pijlen". Rex, 20 uur, „Tour de France 1953". DONDERDAG, 3 SEPTEMBER IJMUIDEN Rex, 20 uur, „Wiener Sangerknaben". Thalia, 20 uur, speciale voorstelling „Meisjes in nood".

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 7